MY.UAНовини
Північний потік-2: чому США поступилися частиною санкцій і на що нині ставка
Північний потік-2: чому США поступилися частиною санкцій і на що нині ставка

Північний потік-2: чому США поступилися частиною санкцій і на що нині ставка

Російський геополітичний проект Північний потік-2 можуть добудувати вже найближчим часом. А після відмови США від частини санкцій, у більшості експертів не виникає сумнівів щодо завершення будівництва цього року.

Водночас у Сполучених Штатах залишається багато противників проекту, які намагаються переконати владу в тому, що його потрібно зупинити за будь-яку ціну.

Долучається до спроби переконати керівників США та Німеччини у необхідності зупинити будівництво Північного потоку-2 і Україна, яка потенційно найбільше постраждає від його запуску.

Факти ICTV розповідають, що відбувається навколо російського проекту і як його намагаються зупинити.

Поступливість США

Тему будівництва Північного потоку-2 знову порушили після того, як в адміністрації президента США Джо Байдена ухвалили рішення про призупинення частини санкцій проти компаній, що будують російський газопровід, а також проти керівника Nord Stream 2 AG Матіаса Варнінга.

Хоча Сполучені Штати скасували лише незначну частину обмежень, це призвело до критики як у країні, так і за її межами.

Більшість американських експертів тоді сходилися на думці, що рішення ухвалили для того, щоб уникнути тривалого конфлікту з Німеччиною.

Однією з цілей Байдена на посаді президента є відновлення контактів на міжнародній арені, якими часто нехтував його попередник Дональд Трамп.

Читайте
Зеленський вважає, що зняття санкцій з Північного потоку-2 буде поразкою Байдена

Німеччина у цьому питанні є однією з ключових для США, тому й не дивно, що американці намагаються проявляти лояльність до німецьких компаній, коли йдеться про санкції проти Північного потоку-2.

Нібито на підтвердження свого курсу, 23 травня Мінфін США опублікував інформацію про запровадження нового пакету санкцій проти компаній та 13 суден РФ, які будують газопровід.

У коментарі Фактам ICTV політолог Олеся Яхно заявила, що не варто занадто критикувати скасування частини санкцій проти Північного потоку-2, адже їх можуть легко повернути.

– З переліку санкцій вилучили обмеження проти самої компанії та її директора. Це не означає, що їх не застосують у момент, коли зміниться рішення. Не означає, що ця тема закрита. Просто на цьому етапі Сполучені Штати не хочуть створювати протиріччя з Німеччиною, – каже політолог.

Крім того, за словами Яхно, питання санкцій не можна виносити у “чорно-білу” площину. Більшість із них продовжують діяти проти низки компаній, що сповільнює не лише будівництво проекту, але і його запуск. Тобто виключення зі списку компанії та її директора – така собі крапля у морі.

Але попри це будівництво Північного потоку-2 продовжується. Станом на кінець березня у Німеччині залишалося прокласти близько 28 км труб, а загалом готовність проекту оцінювали у 95%.

Крім того, Росії вдається частково нехтувати американськими санкціями. Нині до робіт у німецьких водах залучили судно Фортуна, яке належить компанії КВТ-Рус. Обоє – у санкційному списку США.

Після затримання білоруського журналіста про нові санкції проти Північного потоку-2 почали говорити і в інших країнах, оскільки підозрюють Росію в причетності до цієї історії.

Зокрема, проти російського газопроводу може ввести санкції Велика Британія.

– Згадали Північний потік та інші можливості (для запровадження санкцій, – Ред.). Ми розглянемо це питання і проконсультуємося з нашими партнерами, щоб зрозуміти, на які подальші кроки вони також готові піти, – заявив міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб.

Водночас, у США та інших держав на меті може бути зовсім не зупинка будівництва Північного потоку-2.

Ставка на Німеччину

Контакти американської та німецької сторін продовжуються і в них часто порушують питання російського газопроводу. Позиція США була зрозумілою ще на початку року і навряд чи зміниться – вони не розглядають Північний потік-2 як економічний проект, а лише як важіль впливу на країни Європи.

Читайте
У Білому домі засумнівалися, що зможуть завадити реалізації Північного потоку-2

От і держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен під час розмови з міністром закордонних справ Німеччини Гайко Маасом нагадав, що Америка й досі стурбована прокладанням труби.

Та ціль у США може бути інша – відтермінувати завершення будівництва Північного потоку-2 до зміни ситуації у Німеччині. Основна ставка – на осінні вибори та партію Зелені.

– Можливо, вони (США, – Ред.) сподіваються на те, що майбутня коаліція, яка буде створена в Німеччині, включатиме в себе партію Зелені, оскільки вона, за різними соцопитуваннями, сьогодні на другому місці після партії Меркель.

Партія Зелені є жорстким противником Північного потоку-2 і її лідер Анналена Бербок заявляла про те, що зупинить цей проект, коли вони прийдуть до влади і ввійдуть у коаліцію, – пояснює Яхно.

Її місце у німецькому парламенті – це додаткові зусилля у протистоянні російському проекту. Насправді, у зв’язку з останніми подіями, свою позицію могла б змінити і Меркель, але для неї це означає визнати, що вона була неправа. А перед виборами до Бундестагу це крок, який вона не може собі дозволити.

Навіть якщо на міжнародній політичній арені це і було б правильним вибором, це точно вдарило би позиції Християнсько-демократичного союзу.

Якщо партії Зелені вдасться зайняти значне місце у парламенті, то Росія навряд чи зможе добудувати Північний потік-2. А навіть якщо його прокладання восени завершать, то залишається не менш важливе питання – його запуск.

Навряд чи Росії припадуть “до смаку” всі регуляторні обмеження Євросоюзу. І тут вже доведеться домовлятися не лише з Німеччиною, а зі всіма країнами ЄС, які дуже прискіпливо ставляться до дотримання встановлених правил.

Інтереси України

Звичайно, можливий і найгірший розвиток подій – Росія добудує газопровід і запустить його в експлуатацію.

Насамперед це стане проблемою для України. Ще наприкінці лютого експерт з енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп розповідав Фактам ICTV, що запуск газопроводу вдарить по українському маршруту.

– Звичайно, що попит на нього визначатиметься такими чинниками, як попит на природний газ в ЄС, розвиток альтернативних технологій, цінова кон’юнктура на ринках. Зрозуміло одне – це буде ударом. Питання в тому, чи буде попит на український маршрут після 2024 року, – казав тоді Прокіп.

Та у нашому випадку проблеми лежать не лише в економічній площині. Безпекова складова також є для нас важливим питанням, особливо з огляду на те, що Україна вже 7 років протистоїть російській агресії.

Тому наші дипломати посилюють контакти з міжнародними партнерами. Верховна Рада звернулася до Конгресу США із закликом запровадити санкції проти всіх учасників будівництва російського газопроводу.

А міністр закордонних справ Дмитро Кулеба зустрівся зі співголовою німецької партії Зелені. Однією з тем стала протидія Північному потоку-2.

– Немає жодних сумнівів у тому, що у разі завершення будівництва Росія використовуватиме цей проект як інструмент просування своїх геополітичних інтересів, зокрема в контексті зусиль нормандського формату і в ТКГ. Йдеться не лише про загрозу безпеці України, але і всієї Європи, – сказав очільник МЗС.

Експерти вважають, що є і пряма військова загроза Росії. У спільній статті президента Центру глобалістики Стратегія ХХІ Михайла Гончара та капітана І рангу (в запасі) ВМС України Андрія Риженка йдеться про те, що РФ може використовувати Північний потік-2 для розвідки та посилення своєї присутності в акваторії Балтійського моря.

На їхню думку, РФ може розгорнути систему підводного спостереження, яка допоможе контролювати підводну діяльність у регіоні.

– Проведення спеціальних операцій значно полегшується через наближеність Північного потоку до районів їх проведення та можливість обґрунтування російської присутності наявністю двох протяжних трубопровідних систем, безперебійна робота яких потребує технічного нагляду.

Газопровід Північний потік – свого роду “важіль проекції сили” для спеціальних операцій у центральній та, особливо, в південно-західній частині Балтійського моря, – йдеться у статті.

Ніхто не має сумнівів у тому, що Північний потік-2 – виключно геополітичний проект і сьогодні економічна зацікавленість кількох країн не має ставити під загрозу всіх інших.

Та лише час покаже, як розвиватимуться події навколо російського газопроводу. Навіть якщо його добудують, то не мають запустити в експлуатацію найближчим часом.

Україна робить все можливе, щоб всіляко запобігти реалізації Північного потоку-2, однак найбільше інструментів для цього все одно у Заходу, якому потрібно реагувати швидше і жорсткіше.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Стала відома ще одна країна, яка створить винищувач шостого покоління
InternetUA
2025-04-30T11:01:53Z
ЄС виділяє майже мільярд євро на оборонні цілі, замовлятимуть і в Україні
Европейская правда
2025-04-30T11:01:41Z
НАТО розпочинає інституційний аудит системи військової освіти в Україні
24tv
2025-04-30T11:00:47Z
На продаж, худобі чи на самогон? Куди можуть дівати мішки з цукерками з кладовищ
Telegraf
2025-04-30T11:00:43Z
Ніяких "Мир! Труд! Май!": чому в Україні не варто святкувати День міжнародної солідарності трудящих
Telegraf
2025-04-30T10:54:52Z
Римо-католицький єпископ назвав ім’я, яке бояться обирати собі новообрані Папи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T10:48:15Z
НАТО чи армія ЄС: Чи потрібно створювати нову військову силу для Європи
Лига
2025-04-30T10:45:36Z
Уряд розподілив понад 270 мільйонів гривень на шкільні автобуси
24tv
2025-04-30T10:36:53Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Хто керуватиме Німеччиною у наступному уряді Мерца і чого від них очікувати Україні
Европейская правда
2025-04-30T11:01:53Z
У партії Шольца схвалили коаліційну угоду, наблизивши формування уряду
Европейская правда
2025-04-30T11:01:06Z
Сценарій війни-2025: удар з Білорусі як інструмент тиску на Україну та НАТО
Фокус
2025-04-30T11:00:57Z
Росія може вдатися до повторних дій з території Білорусі, – ДПСУ
24tv
2025-04-30T11:00:56Z
Іспанія заборонила своїм посольствам реєструвати дітей, народжених сурогатними матерями
Европейская правда
2025-04-30T11:00:25Z
Зеленський подякував прикордонникам за захист України
УкраинФорм
2025-04-30T10:54:19Z
У Сеймі Литви не підтримали публічне розкриття колишніх агентів КГБ
Европейская правда
2025-04-30T10:49:49Z
Чому "шахеди" стали небезпечнішими, скільки вони коштують і де наша відповідь
Telegraf
2025-04-30T10:48:38Z
Ці джинси найкращі у світі: 10 брендів, про які ви повинні знати
24tv
2025-04-30T10:57:48Z
Ваш ідеальний кіновсесвіт: 3 високорейтингові серіали, в яких хотілося б жити
24tv
2025-04-30T10:51:23Z
«Усі ваші звички видно у дзеркалі»: Тіна Кароль про свій догляд, ботокс і дієти
Вива
2025-04-30T10:48:33Z
Російська співачка Синецька отримала посвідку на проживання в Україні й зізналась, де мешкає
24tv
2025-04-30T10:42:13Z
У віці 100 років померла Прісцилла Пойнтер – зірка фільму Жахіття на вулиці Вʼязів
Факти ICTV
2025-04-30T10:40:16Z
"Не анонсуємо це": Кошовий розповів про зустрічі із Зеленським під час війни
Фокус
2025-04-30T10:36:26Z
Анастасія Цимбалару розповіла про "хімію" з колегою: "Було класно разом"
GlavRed
2025-04-30T10:25:33Z
В Україні знімуть шпигунську комедію про боротьбу з російськими спецслужбами: держава поділиться 16,5 млн
Знай
2025-04-30T10:12:36Z
Ольга Фреймут показала архівне фото з дитинства із братом-захисником
Комсомольская правда
2025-04-30T10:07:33Z
Субсидії на оплату комуналки в Харкові з 1 травня: хто ризикує залишитися без пільг
Политека
2025-04-30T11:01:30Z
Кабмін виділив 273,7 млн ​​грн на закупівлю шкільних автобусів
AutoCentre
2025-04-30T11:01:06Z
В Україні змінились регіони-лідери з виробництва промислового молока
AgroPortal
2025-04-30T11:00:33Z
Санкційні танкери повертаються: експорт російської нафти знову зростає
Хвиля
2025-04-30T11:00:21Z
Усе стабільно: як змінився курс злотого напередодні травня
24tv
2025-04-30T10:51:22Z
Знову буде доступний усім: в Україні обвалилась ціна на базовий овоч
GlavRed
2025-04-30T10:34:33Z
Канада пустила на свій ринок яйця з України
AgroPortal
2025-04-30T10:30:08Z
Обережно, криптоскам: Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку оновила цей список 5 проєктами
ITC
2025-04-30T10:25:15Z
Відчутний удар по гаманцях: в Україні рекордно здорожчав популярний фрукт
GlavRed
2025-04-30T10:25:11Z
У Києві фотограф-росіянин задушив співмешканку-модель
Украина Криминальная
2025-04-30T10:57:32Z
$14,5 тис. за переправлення ухилянта через кордон – двом громадянам повідомлено про підозру
Украина Криминальная
2025-04-30T10:54:16Z
Вибухнуло за 30 метрів: внаслідок удару по Харкову серйозно постраждала лікарня
24tv
2025-04-30T10:51:03Z
У Польщі поліція затримала двох українців: їх підозрюють у вбивстві
Telegraf
2025-04-30T10:45:48Z
У вбивстві пенсіонерки у центрі Львова підозрюють її сина
Украина Криминальная
2025-04-30T10:45:29Z
Північний схід Берліна залишився без води після нічного прориву труби
Европейская правда
2025-04-30T10:37:29Z
Шахраї в мережі: троє жінок втратили десятки тисяч гривень
InternetUA
2025-04-30T10:28:57Z
Засуджено жителя Київщини, який ошукав двох осіб на суму понад ₴250 тис
Украина Криминальная
2025-04-30T10:12:21Z
Унаслідок блекауту в Іспанії загинули п’ятеро осіб
360ua.news
2025-04-30T09:31:15Z
Учені дізнались, які фізичні вправи покращують стан пацієнтів з раком
Факти ICTV
2025-04-30T10:28:44Z
Почервоніють на 10 днів раніше: як шпилькою прискорити дозрівання помідорів
GlavRed
2025-04-30T10:25:39Z
Як покращити якість сну за допомогою звичайного мила - простий, але дієвий метод
GlavRed
2025-04-30T10:25:24Z
МОЗ назвав терміни тендеру на відбудову «Охматдиту» та вартість консервації
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T10:00:42Z
Вакцина проти прищів: французькі вчені створили нові ліки проти акне
24tv
2025-04-30T08:18:21Z
Пересадка калу допомогла людям побороти хронічний біль: важливе відкриття
24tv
2025-04-30T07:42:08Z
Конкуренція між аптеками в Україні робить ліки доступнішими, ніж в Європі
Факти ICTV
2025-04-30T07:40:13Z
У світі може з'явитись перша вакцина від акне
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T07:24:39Z
Олеся Єгоричева, яка схудла на 40 кг, назвала 5 головних правил здорового схуднення
Вива
2025-04-30T06:31:29Z
У шахрайському заволодінні коштами по програмі «Муніципальна няня» підозрюється мешканка Стрийщини
Украина Криминальная
2025-04-30T11:00:32Z
ГУР і ЦПД опублікували дані понад десяток кремлівських пропагандистів та "воєнкорів"
24tv
2025-04-30T10:48:46Z
ЦПД спростував російський фейк про «здачу Сум»: Ворог проводить ІПСО для нагнітання паніки
УкраинФорм
2025-04-30T10:48:11Z
В час коли Київ оплакує загиблих, столичні чиновники святкують
Khreschatyk
2025-04-30T10:40:30Z
У ДПСУ розповіли про ситуацію вздовж кордону на Сумщині та Харківщині
24tv
2025-04-30T10:36:31Z
Подорожчання проїзду в Київській області з 1 травня: зростання цін вдарить по фінансам, кого саме зачепить
Политека
2025-04-30T10:31:23Z
Сирський розповів про ситуацію біля Покровська
1News
2025-04-30T10:12:35Z
У Дніпрі зафіксували два спалахи кору
УкраинФорм
2025-04-30T10:03:39Z
Війська РФ атакували місто Південне на Харківщині, є руйнування
УкраинФорм
2025-04-30T10:03:20Z
Найкращі мами за зодіаком: ТОП-4 знаки, просто створені для виховання дітей
GlavRed
2025-04-30T11:00:52Z
Морква виросте великою та смачною: рецепт натурального добрива
Gazeta UA
2025-04-30T10:45:33Z
Критика почута: піраміди Гізи відреставрують у 2025 році – доступ до них обмежено
24tv
2025-04-30T10:42:23Z
Коли і як садити кукурудзу: корисні поради
Gazeta UA
2025-04-30T09:51:33Z
Смачніше за магазинне: готуємо шоколадне масло, яке перенесе в дитинство
24tv
2025-04-30T09:45:18Z
Як позбутися котячих бліх у домі та не нашкодити пухнастику
24tv
2025-04-30T09:30:36Z
Нізащо не садіть ці рослини після картоплі: про урожай можете забути
24tv
2025-04-30T09:24:25Z
Як чашка кави. Скільки коштує літній салат на чотири порції
Telegraf
2025-04-30T09:24:17Z
625 метрів над прірвою: де розташований найвищий міст, що "обіймає" тріщину Землі
Фокус
2025-04-30T09:12:08Z
Інгулець зберіг мінімальну перемогу над Зорею
Football.ua
2025-04-30T10:55:57Z
Де Лігт і Діалло повернулися до тренувань у загальній групі Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-04-30T10:52:12Z
Німецька гімнастка провела збори в академії коханки Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T10:51:11Z
Наполі може посилитися Орсоліні
Football.ua
2025-04-30T10:28:26Z
Баєр відправить в оренду скандального українського нападника: де продовжить кар'єру Степанов
24tv
2025-04-30T10:27:11Z
Посадовець Мінспорту заявив, що не знає свою тещу, яка виграла державні тендери на 19 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T10:15:24Z
ЧС-2025 з хокею у дивізіоні IA: розклад матчів України та де дивитися
Факти ICTV
2025-04-30T10:10:19Z
Оголошено час початку фіналу Кубка України з футболу
24tv
2025-04-30T10:06:42Z
Російські бадмінтоністи пропустять Універсіаду
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T10:03:45Z
Очікується в Україні: дебютував електрокросовер за $20 000 із запасом ходу 600 км
Фокус
2025-04-30T11:00:50Z
Від $44 000: електричний мінівен Kia PV5 вивели на європейський ринок
AutoGeek
2025-04-30T11:00:23Z
Mercedes відкидає концепцію електромобілів як “побутових приладів на колесах”
Топ Жир
2025-04-30T10:45:11Z
Завод Tesla Semi в Неваді цього року випустить серійні електричні вантажівки
AutoGeek
2025-04-30T10:07:49Z
Весняні переваги від Skoda: спеціальні знижки на Octavia
AutoCentre
2025-04-30T10:04:26Z
Toyota в альянсі з Waymo розроблятиме автономні авто
Gazeta UA
2025-04-30T10:03:23Z
Ексклюзив за $700 000: у Києві засвітився новітній заряджений кросовер Rolls-Royce
Фокус
2025-04-30T09:31:27Z
Європейці не купують достатньо електромобілів BYD, тому компанія випускає нові гібриди
Топ Жир
2025-04-30T09:15:48Z
На фоні спаду продажів електромобілів: Volvo різко скоротить витрати
AutoGeek
2025-04-30T09:12:59Z
Замінить сталь і бетон. Вчені створили надміцний матеріал з деревини
ITC
2025-04-30T10:46:45Z
iPhone 18 отримає значне зростання продуктивності
InternetUA
2025-04-30T10:46:40Z
Топ 3 ноутбуки, які найбільше вразили експертів у 2025 році
Фокус
2025-04-30T10:45:00Z
"Зникають зі столу швидше, ніж готуються": рецепт бомбічного сніданку
GlavRed
2025-04-30T10:34:43Z
Користувачі Windows 11 тепер можуть лаятися під час голосового введення: як активувати функцію
InternetUA
2025-04-30T10:31:46Z
Найбільший і найдавніший організм на Землі "гарчить" особливо грізно під час грози: який цей звук
Фокус
2025-04-30T10:27:43Z
Японські геймери перейменували Clair Obscur: Expedition 33 на «Щось 33», бо не могли вимовити назву
ITC
2025-04-30T10:22:08Z
У Франції створили аналог українського морського дрона Magura V5 і уразили ним баржу
Фокус
2025-04-30T10:21:57Z
Ширина 525 км: у Сонячній системі виявлено фрагмент загубленої планети, що відомо
Фокус
2025-04-30T10:21:05Z