MY.UAНовини
Танго, магія Тоскани та фестиваль Odessa Classics: Інтерв'ю зі скрипалем Майклом Гуттманом
Танго, магія Тоскани та фестиваль Odessa Classics: Інтерв'ю зі скрипалем Майклом Гуттманом

Танго, магія Тоскани та фестиваль Odessa Classics: Інтерв'ю зі скрипалем Майклом Гуттманом

Із 2 до 11 червня та 24 червня 2021 в Одесі відбудеться 7-ий міжнародний музичний фестиваль Odessa Classics.

У програмі фестивалю  концерти Брюссельського та Цюріхського камерних оркестрів, симфонічного оркестру Хайфи, а також всесвітньо відомих музикантів  скрипаля Даніеля Хоупа, піаніста та народного артиста України Олексія Ботвінова та спеціальний концерт піаніста Євгена Кісіна.

4 червня відбудеться масштабний і безкоштовний для публіки опен-ейр концерт на Потьомкінських сходах за участю Національного симфонічного оркестру України. Особливою подією фестивалю стане літературно-музичний захід за участі письменника Михайла Шишкіна (Швейцарія) та Олексія Ботвінова, які представлять проєкт про Рахманінова.

Однією з найбільш очікуваних подій Odessa Classics  2021 є виступ Майкла Гуттмана і Цзин Чжао, який відбудеться 5 червня. Майкл Гуттман  бельгійський скрипаль і запрошений диригент Брюссельського камерного оркестру, лідер Michael Guttman Tango Quartet і засновник міжнародного музичного фестивалю в Італії Pietrasanta in Concerto.

В інтерв'ю BURO. Майкл Гуттман розповів про своє становлення як музиканта, про унікальність музики Астора П'яццоли і роль музичних фестивалів у нашому житті. Зокрема музикант поділився думками про фестиваль Odessa Classics і чому він так любить повертатися до України.

 

Ви почали грати на скрипці в дуже ранньому віці. Розкажіть, будь ласка, як відбулося ваше знайомство з музикою? Хто вплинув на вас найбільше?

Моя мати Сімоне була прекрасною піаністкою. До речі, її батьки були родом із Житомира та Харкова. Вона акомпонувала таким великим зіркам як скрипаль Крістіан Феррас та флейтист Жан П'єр Рампаль. Вона навчила мене багатьом музичним стилям, і в неї був такий стиль викладання, якому можна навчитися лише в усній формі.

Мій вчитель Борис Голдштейн, який був родом з Одеси, також мав великий вплив у моєму житті. Чудовий музикант, учень школи Петра Столярського, він багато чому мене навчив — як правильно грати, виходити на уклін, практикуватися з розумним та раціональним підходом. Айзек Стерн, який змінив моє життя, відправивши мене на навчання до США  ще одна важлива людина в моєму житті. Не лише в тому що стосується музичної гри, але й у більш людському вимірі, наприклад, допомагаючи молодому поколінню. Ніколаус Арнонкур також сильно вплинув на класичний та бароковий стилі.

Чи пробували ви грати ще на якихось музичних інструментах, окрім скрипки?

Ні. Я трохи граю на альті, але виключно в своє задоволення. Мені подобається багатство її звучання. Це був один із найулюбленіших інструментів Моцарта. Внутрішній голос душі. Симфонія concertante для скрипки та альту  мій улюблений концерт Моцарта для виконання, коли звучання моєї музики зливається із більш глибоким звучанням альту.

Відомо, що ви граєте на старовинній скрипці 1730 року. Яка історія цього музичного інструменту?

У нього дуже велика історія. Раніше на цій скрипці грав великий італійський композитор і скрипаль Джованні Батіста Віотті, а також видатна скрипалька Кетлін Перлоу. Це чудовий приклад дивовижної Кремонської школи 1650-1750 років, в якій відзначилися три видатні родини майстрів  Аматі, Страдіварі та Гварнері. Таємниці цього дивовижного періоду досі лишаються нерозгаданими і багато в чому не мають пояснення. Це загадка з великою кількістю теорій, приблизно як Лох-Несс у Шотландії.

Як би ви описали своє навчання в Джульярдській школі в Нью-Йорку? Які спогади лишив у вас цей життєвий період?

Навчатися в Нью-Йорку  це жити в Нью-Йорку. І я багато чому навчився не лише у школі, але й завдяки музичному та артистичному життю цього прекрасного міста. Мені пощастило, що в мене були чудові друзі та сусіди  Найджел Кеннеді, Шломо Мінтц, Яп ван Зведен, який став керівником філармонії Нью-Йорка! Я відвідував Карнегі Хол, слухав виступи солістів у філармонії. Познайомився з Філіпом Ґлассом, Леонардом Бернстайном, а також грав в оркестрі, яким керували Зубін Мета, Георг Шолті...Це було незабутньо.

Розкажіть, будь ласка, про свій дебют у Нью-Йорку у 1988 році, після якого про вас написали The New York Times. Як це вплинуло на вашу майбутню кар'єру музиканта?

The NY Times  дуже авторитетне видання в США та в усьому світі. Вони підкреслили красу звучання моєї музики та багатство кольорів, які я зміг створити. Насправді, це відкрило переді мною двері у професійний менеджмент. Але це був лише початок! До того ж майте на увазі — якщо ви читаєте хорошу критику, зверніть увагу також на погану. Деякі музиканти ніколи її не читають, але я думаю, можна багато чому навчитися у хорошого та справедливого критика.

Як ви познайомилися з аргентинським композитором Астором П'яццолою?

У 1985 П'яццола перебував у Бельгії з прем'єрою свого концерту для гітари та бандонеону. Там я з ним познайомився і одразу закохався в його музику. Коли навчаєшся класичному стилю, музика танго здається найзручнішим стилем "світової музики"  більше, ніж джаз або клезмер, наприклад. Тому багато хто додає танго у свій репертуар. Але я граю не лише музику П'яццоли. В Парижі, разом із моїм ментором Олів'є Манурі, я навчався музичному стилю виконання танго на скрипці, де відчувався великий вплив старших скрипалів із Східної Європи. Те, що називається "шмальц", в танго зустрічається повсюдно.

Сьогодні ви є лідером Michael Guttman Tango Quartet. Чи пов'язаний він якимось чином із Аргентиною?

Я мав можливість відвідати Аргентину двічі з класичними концертами. Напевне, це єдина країна у світі, символом якої є музика. Бразилія  це футбол, Франція вино і сир, Бельгія  шоколад. Танго  це і є Аргентина, і Аргентина  це танго!

Чим є танго для вас особисто?

Це музика, яка дає повну свободу експресії, свободу у взаємодії з музичним інструментом. Тут немає страху зробити помилку, як це буває в "класичному" концепті. Танго промовляє до елементу ностальгії людської природи  універсального відчуття, яке й зробило цю музику такою популярною.

Якби ви говорили з людиною, яка зовсім не знайома з танго, які пісні чи мелодії ви би радили послухати в першу чергу? Можливо, є мелодії або виконавці, які мають для вас велике значення?

Таких дуже багато...З музики П'яццоли я би обрав Milonga del Angel, Adios Nonino, Soledad, La Muerte del Angel, Escualo, Verano Porteño. Інші класичні мелодії танго, які спадають мені на думку: Retirao, Beretin, Chique, La Bordona, Solfeando, Ojos negros і, звісно, La Cumparsita!

У культурній традиції Буенос-Айресу величезну роль відіграють кав'ярні та книжні магазини, які там часто поєднані. Наприклад, легендарна книгарня El Ateneo Grand Splendid була створена на місці колишнього театру. Іноді музиканти грають там класичну музику. Чи вдалося вам відвідати подібні артистичні місця в Аргентині?

Я бував у кав'ярнях Milongas, де виконують танго та мілонги  більш повільні мелодії. Назва Milongas походить якраз із цих місць для зустрічей танцівників, музикантів і шанувальників танго.

Важливо зазначити, що Астор П'яццола не хотів, щоб під його музику танцювали. Він навмисне писав її наперекір усім правилам танго, щоб під неї неможливо було танцювати. Це музика для концертів. В його важливому творі "Історія танго" є чотири частини, які називаються "Бордель 1900", "Кафе 1930", "Нічний клуб 1960" і "Концерт 1980". Цей твір показує еволюцію танго від закритих дверей до Карнегі Холу!

В Італії, у Тоскані, ви створили міжнародний музичний фестиваль Pietrasanta In Concerto, який став дуже популярним. Як у вас виникла ідея його створення? І що робить цю подію такою особливою?

П'єтрасанта було і є прекрасним містом для мистецтв, особливо скульптури, адже зовсім неподалік знаходяться мармурові гори Каррари. Це також центр гастрономії, який знаходиться всього в десяти хвилинах від Середземного моря. Єдине, чого там не вистачало  високоякісного фестивалю класичної музики і це те, чим ми займаємося щоліта протягом останніх п'ятнадцяти років.

Важливими елементами фестивалю є монастир просто неба, де чудова акустика, і дуже різноманітна міжнародна публіка, яка там відпочиває. Це недалеко від Флоренції та Луккі. Музиканти, які приїжджають грати на фестивалі у П'єтрасанті, завжди хочуть туди повернутися. Завдяки Марті Аргеріх, яка виступила там шість разів, ми потрапили до списку найважливіших літніх фестивалів Європи.

Я завжди планую виступи маленьких камерних оркестрів. Я думаю, в них дуже унікальна манера виконання, яка створює багате звучання, ідеальне для фестивальних залів. Також я додаю до програми концерти світової музики, щоб показати популярне коріння класичної музики.

Маючи міжнародну музичну кар'єру, ви багато подорожуєте по світу. Чи є у вас улюблені міста або країни, куди ви найбільше любите повертатися? Або можливо, мрієте потрапити?

Як музикант із слов'янським корінням, я люблю повертатися до України. Я відчуваю, що тут вміють глибоко цінувати музику і її справді потребують. Ми бачили зараз у час пандемії, як у Західній Європі концерти та культура загалом сприймалися як щось несуттєве. Коли насправді  це їжа для душі! Східна Європа значно швидше відкрилася для живої публіки, ніж Франція чи Німеччина  країни, які закрили концертні зали на надто довгий час, не маючи на це науково доведеної причини.

Але у нормальний час, я люблю виступати в Нідерландах, де публіка має справжню повагу до музикантів. Вони встають майже щоразу, і не для того, щоб зловити останній трамвай! Французька публіка дуже розумна і може бути надто критичною, але якщо ви їм подобаєтеся, вони проявляють великий ентузіазм. Я люблю там грати. Японці іноді здаються занадто ввічливими, але за лаштунками вони надзвичайно привітні люди.

Коли ви вперше приїхали в Україну і які відкриття ви для себе тут зробили?

Мій друг, скрипаль Володимир Майданюк, запросив мене до Одеси десь шістнадцять років тому, щоб я зіграв із Одеським камерним оркестром. Я познайомився з прекрасними митцями  Михайлом Ревою, актором Олегом Школьником і, звісно  дивовижним піаністом Олексієм Ботвіновим.

Після мого концерту в одеській філармонії, я пішов послухати концерт Олексія Ботвінова, який відбувався там же, і одразу запросив його взяти участь у 1-му музичному фестивалі в П'єтрасанті. Так народилася велика та сильна дружба, яка триває по цей день!

На ГогольFest я відкрив для себе особливий талант українців робити постановки класичної музики в модерній та привабливій формі, з використанням відео та освітлення. Я такого ніколи раніше не бачив.

Такий же політ фантазії я зустрів на Odessa Classics  фестивалі, який за короткий проміжок часу на моїх очах перетворився у великий музичний захід. Є в мене й особисті асоціації. Коли я бачу на будинках в Одесі імена Меіра Дизенгофа, Володимира Жаботинського, Хаїма Арлозорова та інших діячів  це нагадує мені вулиці Тель-Авіва і вселяє надію в яскраве майбутнє взаємовідносин України та Ізраїлю, де я провів дуже багато часу.

В Україні люди з великим ентузіазмом чекають на фестиваль Odessa Classics. Яким його бачать у Європі? І як би ви описали українську публіку?

В Україні дуже привітна та обізнана публіка. До того ж квитки на концерти, які я даю в Києві, Одесі та Дніпрі, завжди розпродані! Завдяки міжнародним зіркам, які щороку приїжджають і повертаються до Одеси, репутація фестивалю Odessa Classics дуже стрімко росте! Як це сталося з фестивалем Pietrasanta, сарафанне радіо робить найкращу рекламу. Чутки про фестиваль розлітаються як вогонь.

Місто вже саме по собі добре відоме серед музикантів та публіки завдяки музикантам, які там народилися. Тепер Odessa Classics також знаходиться на світовій мапі фестивалів. Браво Україна, браво Одеса, брато Ботвінов!

 

Міжнародний фестиваль Odessa Classics-2021 пройде із 2 до 11 червня та 24 червня 2021 в Одесі. Більше про програму заходів можна дізнатися на офіційному сайті музичного фестивалю.

 

Дивіться також: "Ми на ділі підтверджуємо європейський вибір України": Піаніст Олексій Ботвінов про фестиваль Odessa Classics — 2021.

 

 

 

 

 

 

музика
Odessa Classics
майкл гуттман
Теги за темою
музыка
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
ChatGPT може бути не настільки енергоємним, як раніше вважалося
InternetUA
2025-02-13T07:16:11Z
Санкції США не впоралися: у Китаї створили чипи в 10 разів потужніші, ніж у Nvidia
InternetUA
2025-02-13T07:10:07Z
Прибулець із глибокого космосу: фізики виявили примарну частинку з найвищою енергією
Фокус
2025-02-13T07:06:13Z
Під «сплячими» вулканами вчені знайшли великі магматичні резервуари
Portaltele
2025-02-13T07:01:54Z
Google Whisk, інструмент реміксування зображень, тепер доступний у понад 100 країнах
InternetUA
2025-02-13T07:01:32Z
Канали Paramount, CBS, MTV і Nickelodeon, зникають з YouTube TV
Portaltele
2025-02-13T07:01:01Z
Elden Ring Nightreign — новий трейлер і дата релізу
ITC
2025-02-13T06:52:45Z
Безліч вітряних турбін буде знесено: у Китаї знайшли їм несподіване застосування
InternetUA
2025-02-13T06:43:30Z
50 найпопулярніших чотиризначних PIN-кодів: їх легко можуть зламати
InternetUA
2025-02-13T06:21:24Z
Гороскоп сумісності – хто стане вашою ідеальною парою на День святого Валентина
24tv
2025-02-13T07:12:04Z
Чи варто за батареєю ставити фольгу - корисні поради
Gazeta UA
2025-02-13T06:54:01Z
Давній і надійний секрет: навіщо додавати в тісто оцет і яких пропорцій дотримуватися
24tv
2025-02-13T06:33:26Z
Готуватися до боротьби з колорадськими жуками потрібно заздалегідь - ефективний спосіб
Gazeta UA
2025-02-13T06:03:18Z
Це непросто прийняти, але будильник – погана ідея: ось як він впливає на ваш сон
24tv
2025-02-13T04:24:23Z
Туристи відмовляються від Туреччини: які напрямки обирають натомість
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T04:12:14Z
Мова кохання: меню для романтичної вечері на День святого Валентина
24tv
2025-02-13T04:09:22Z
Скорпіони розкриють давні таємниці: гороскоп на 13 лютого
24tv
2025-02-13T03:03:07Z
Тест на IQ: знайдіть заховані у ванній кімнаті навушники за 5 секунд
GlavRed
2025-02-13T01:27:18Z
У Хмельницькому затримали двох зловмисників, які мало не до смерті побили 45-річного чоловіка
Украина Криминальная
2025-02-13T07:12:51Z
На Харківщині з Купʼянського і Борівського напрямків евакуювали ще 48 людей
УкраинФорм
2025-02-13T07:12:31Z
У французькому Греноблі кинули гранату в бар, понад 10 людей поранені
Европейская правда
2025-02-13T07:04:48Z
У ставку на Білоцерківщині рятувальники виявили тіло літнього чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T07:03:11Z
Війська РФ за добу обстріляли 37 населених пунктів Херсонщини, є загиблий і восьмеро поранених
УкраинФорм
2025-02-13T06:18:26Z
Невідомі дрони атакували білоруський Гомель
ZN UA
2025-02-13T05:34:57Z
Студент на замовлення інтернет-кураторів з рф підпалив авто військовослужбовця
InternetUA
2025-02-13T05:19:05Z
У США розбився військовий літак
Gazeta UA
2025-02-13T04:54:22Z
На Львівщині 50-річна жінка до смерті забила іноземця
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T04:09:33Z
Радість українця після голу. Відео з Віталієм Миколенком віруситься соцмережами
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T07:24:57Z
Порту — Рома. Напередодні
Football.ua
2025-02-13T05:46:43Z
Українська збірна завершила участь у зимовій програмі Ігор Нескорених
УкраинФорм
2025-02-13T05:30:02Z
Олександр Усик готується завершити кар'єру: боксер назвав строки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T04:42:15Z
Лідер АПЛ оступився: Миколенко допоміг Евертону вирвати нічию проти Ліверпуля
24tv
2025-02-12T23:12:53Z
Раньєрі: Ми очікуємо від Порту дуже агресивної гри
Football.ua
2025-02-12T22:45:43Z
Евертон — Ліверпуль 2:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-12T22:37:31Z
Черговий "сухар" для Трубіна: Бенфіка мінімально обіграла Монако у Лізі чемпіонів
24tv
2025-02-12T22:18:55Z
Провал Аталанти та Мілана, Трубін переміг росіянина: всі результати Ліги чемпіонів за 12 лютого
24tv
2025-02-12T22:12:23Z
Три “золотих правила” мінної безпеки від експерта: “Не підходь, не чіпай, телефонуй 101”
Украина Криминальная
2025-02-13T07:22:43Z
Окупанти діють хаотично: "Атеш" виявив слабкі місця в системі захисту Балаклавської бухти Криму
24tv
2025-02-13T07:18:07Z
У Торецькій і Часовоярській громадах залишаються 400 людей, росіяни не дають підвозити воду
УкраинФорм
2025-02-13T07:12:15Z
"Неможливо дихати через запах гару": Київ накрила хмара пилу і брудного повітря
GlavRed
2025-02-13T07:09:56Z
Смог і жахливий запах: рівень забруднення в Києві перевищив норму в 7 разів
Telegraf
2025-02-13T07:06:23Z
У Києві другий день поспіль погіршується якість повітря
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T07:03:56Z
Армія РФ готова продовжувати наступ, незважаючи на колосальні втрати на фронті - доповідь IISS
Хвиля
2025-02-13T07:00:47Z
У Києві зафіксували сильне забруднення повітря: деталі
TSN
2025-02-13T06:51:02Z
На фронті за добу - 116 зіткнень, найбільше ворог атакував Покровський напрямок
УкраинФорм
2025-02-13T06:42:59Z
Було дискомфортно, – зірка "Школи" висловилась про оголені сцени та домагання під час зйомок
24tv
2025-02-13T07:12:05Z
Трейлер фільму «Як приборкати дракона»
Кино-Театр
2025-02-13T07:03:41Z
"Сильно вибиває": Матвієнко розповіла, що з нею відбувається після смерті мами
GlavRed
2025-02-13T06:27:15Z
Слуги режиму, мовчуни та зрадники: коли російські актори нарешті зникнуть з українських екранів
24tv
2025-02-13T05:00:59Z
58-річна Сінді Кроуфорд повторила свій культовий образ із 90-их
GlavRed
2025-02-13T00:27:21Z
Найкращі виступи України на Євробаченні: топ-5 шоу
CutInsight
2025-02-12T23:39:05Z
Як одягалися українські жінки наприкінці XIX століття: порівняння міської та сільської моди
Telegraf
2025-02-12T22:30:17Z
Євробачення: Найяскравіші виступи в історії конкурсу
CutInsight
2025-02-12T22:21:45Z
Лякає до мурах: чому горор "Чорний телефон" підкорив глядачів та коли вийде друга частина
24tv
2025-02-12T21:39:14Z
Турецькі університети зацікавлені у створенні мережі українських студій - ректор університету Шевченка
УкраинФорм
2025-02-13T07:15:49Z
Нещасний випадок забрав життя захисника України. Згадаймо Степана Чикулая
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T07:00:16Z
"Нива"-кабріолет ЗС РФ застрягла під Покровськом: як ЗСУ "допомогли" окупантам
Фокус
2025-02-13T06:57:10Z
Вівчарки в списку немає: топ найшвидших у світі порід собак
Фокус
2025-02-13T06:51:59Z
Загарбники атакували дронами Суми
УкраинФорм
2025-02-13T06:39:17Z
Норвегія надасть Україні додаткові засоби ППО на майже $107 мільйонів
Европейская правда
2025-02-13T06:28:14Z
На Миколаївщині ППО знищила вісім російських «Шахедів»
УкраинФорм
2025-02-13T06:24:49Z
План залучення молодих у військо. Що з цим не так?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T06:18:34Z
У Канаді створили електронний портал канадсько-українських бізнесів
УкраинФорм
2025-02-13T06:09:01Z
Лікарі не вручатимуть рецепти в руки: що варто знати пацієнтам
Знай
2025-02-13T06:36:34Z
Ціни на найпопулярніші ліки знизять на 30%, – Зеленський
24tv
2025-02-13T06:33:47Z
Що буде, якщо не лікувати перелом кістки
24tv
2025-02-13T06:03:45Z
Оригінальні препарати чи генерики? Амістар®-технологія на зернових культурах проти генериків
AgroPortal
2025-02-13T05:30:15Z
Міжнародний Червоний Хрест долучиться до створення безпекових умов в обласному медзакладі Херсонщини
УкраинФорм
2025-02-13T03:34:48Z
Зеленський заявив, що з 1 березня 100 найважливіших ліків подешевшають на 30%
Украина Криминальная
2025-02-13T02:09:39Z
Фітнес-блогер з'їв 1000 курячих яєць за місяць: чим закінчився експеримент
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T00:15:53Z
Експерти назвали продукти, які допоможуть подолати безсоння
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T23:00:56Z
Який шоколад може допомогти "спалити" зайвий жир жінкам 45+
Gazeta UA
2025-02-12T22:39:31Z
Українці почали купувати землю активніше, ніж житло
AgroNews
2025-02-13T07:12:54Z
Без підтримки USAID 9 прикордонних пунктів пропуску припинили модернізацію
Agravery
2025-02-13T07:06:15Z
Недобросовісні підприємці не сплатили 1,6 мільярда гривень – до них навідалось БЕБ
24tv
2025-02-13T07:03:10Z
Борошномели готові доплачувати за якісну пшеницю
AgroPortal
2025-02-13T07:00:08Z
Кабмін оновив правила торгівлі: що зміниться після війни
Хвиля
2025-02-13T06:36:04Z
В Україні суттєво змінили тарифи на комунальні послуги: що найбільше подорожчало та вдарило по доходам
Политека
2025-02-13T06:27:33Z
Озвучено оновлені ціни на пшеницю
AgroNews
2025-02-13T06:04:20Z
Право експорту тваринницької продукції до ЄС отримали 22 українські компанії
AgroPortal
2025-02-13T06:00:29Z
Відеоспостереження та сигналізація на вхід до купе: «Укрзалізниця» показала нові пасажирські вагони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T05:57:13Z
Названо ТОП-10 найбільш затребуваних електромобілів в Україні
AutoCentre
2025-02-13T07:04:20Z
Як правильно очищати автомобіль від криги: поради експертів
ТСН
2025-02-13T05:18:54Z
Краще, ніж раніше: стартували продажі нового Mitsubishi Outlander
ЗаРулем
2025-02-13T05:09:00Z
Техогляд: які авто мають проходити
ZN UA
2025-02-13T03:34:34Z
Створено генератор, який перетворює вихлопні гази на електрику: як працює
InternetUA
2025-02-12T21:33:00Z
Журналісти випробували економічність Volvo FH Aero 500 I-Save
AutoCentre
2025-02-12T18:13:57Z
За ціною смартфона: презентовано найдешевший електричний Suzuki
Фокус
2025-02-12T18:00:12Z
Range Rover Velar EV готується до бою з Porsche Macan Electric
AutoCentre
2025-02-12T17:09:06Z
Німецькі вчені представили інноваційну ШІ-розробку для моделювання поведінки акумуляторів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T17:06:15Z
Уночі Росію атакували 83 дрони
УкраинФорм
2025-02-13T07:22:50Z
Заморозка війни в Україні звільнить військові ресурси Росії для іншого конфлікту пізніше, – ISW
24tv
2025-02-13T07:21:56Z
Трамп відмовився називати Україну рівноправним учасником переговорів про мир
Европейская правда
2025-02-13T07:21:09Z
Контракт 18 – 24: нардеп відповів, чому Міноборони залучає молодь зараз і що в умовах найкраще
24tv
2025-02-13T07:18:29Z
Новий закон про ленд-ліз можна запустити за три місяці, це позбавить РФ шансу виграти війну - Маломуж
GlavRed
2025-02-13T07:09:54Z
В США анонсували візити Келлога до Європи: коли спецпредставник Трампа приїде в Україну
Telegraf
2025-02-13T07:04:57Z
Два дзвінки – і все пропало? Чому панікувати про здачу України зарано
Telegraf
2025-02-13T06:54:46Z
У Білорусі з в’язниці звільнили журналіста «Радіо Свобода» Кузнечика
Детектор М
2025-02-13T06:52:56Z
Мир на умовах Путіна? Нові заяви Трампа про Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T06:48:19Z