MY.UAНовини
30 відтінків вакцинації. Як медіа розповідати про щеплення від коронавірусу, частина друга
30 відтінків вакцинації. Як медіа розповідати про щеплення від коронавірусу, частина друга

30 відтінків вакцинації. Як медіа розповідати про щеплення від коронавірусу, частина друга

Лабораторія журналістики суспільного інтересу розробила курс для журналістів із висвітлення вакцинації від коронавірусної хвороби. «Детектор медіа» публікуватиме текстову версію цього курсу, підготовлену його автор(к)ами. Ця публікація — друга з двох частин. Першу частину читайте тут.

Як створювати контент про вакцинацію від COVID-19,

що викличе довіру молодої аудиторії

Не глузувати та не присоромлювати тих, хто відмовляється від вакцинації

Молодь схильна вважати, що щеплення — це особистий вибір кожного, хоча недовіра до вакцинації як методу викликає в неї розчарування та подив. Толерантне ставлення до відмови вакцинуватися пояснюється недовірою до медичної системи та дій влади загалом. Тому сарказм чи осуд на адресу тих, хто відмовляється від вакцинації, у матеріалах про щеплення може викликати негативне ставлення й відштовхувати. Аудиторію можуть образити надто спрощені коментарі.

Повертатися до історій вакцинованих, щоби показати, як вони живуть після

Відмову від вакцинації розуміють не лише як наслідок браку інформації, а й як бажання подивитися, що буде з вакцинованими людьми після щеплень. Тож варто повертатися до історій людей, які вакцинувалися: розповісти після першого, другого щеплення не лише про реакцію на вакцинацію, а й про досвід життя після неї, свободу пересування, поступове повернення до повноцінного особистого та соціального життя.

Бути уважними до деталей та конкретики

Молода аудиторія надзвичайно вибаглива й уважна до деталей, зокрема до експертизи спікерів. Скажімо, інформація, що стосуються походження вірусу та його дії, краще сприйматиметься від вірусолога, ніж від простого сімейного лікаря. А питання імунної реакції на щеплення — від імунолога. У матеріалах важливо зберігати точні назви, посилання та статистику. Будь-яке твердження, думка, яка не відділяється від факту, викликає скептицизм та недовіру.

Герої матеріалів не повинні надто відрізнятися від самої аудиторії

Простого інформування про проблеми вакцинації молодій аудиторії недостатньо:їй надто швидко стає нудно. Тому думки спеціалістів, наукові дані та статистику варто поєднувати з «живою» розповіддю про особистий досвід конкретних людей від першої особи. Бажано, щоб ця розповідь містила інформацію про місце, де живе людина, її професію чи соціальний статус, можливо, «конфлікт» довкола рішення вакцинуватися: чому були сумніви і як вони зникли. Це допомагає тримати увагу й викликає довіру до матеріалу.

Як створювати контент про вакцинацію від COVID-19,

що викличе довіруонлайн-аудиторії середнього віку

Дбати про тональність навіть невеликих матеріалів

Загальне інформаційне тло кампанії з вакцинації — негативне, вважає ця аудиторія. Водночас до матеріалів із позитивною тональністю вона ставиться з підозрою. У таких матеріалах, навіть якщо це репортажі чи новини, люди вбачають ймовірність, що це «замовлення» і спроба приховати «іншу сторону медалі». Оскільки більшість інформації про вакцинацію люди все ж отримують із новин, варто намагатися нейтралізувати відверто негативні повідомлення (про масову відмову від вакцинації, смерті) контекстом і до фактів додавати ширшу картинку або додаткову інформацію, що розкриває тему з іншого боку. Наприклад, новину про смерть провізора після вакцинації, подану на основі лише офіційних повідомлень, аудиторія оцінила як таку, що викликає паніку і формує недовіру. Водночас ця аудиторія чутлива до зверхності й нав’язування: матеріали з героями, які прямо закликали до вакцинації, оцінювалися негативно.

Просто, але не примітивно

Для цієї аудиторії вкрай важливий тон матеріалів, обґрунтованість і виваженість кожної тези. Необґрунтоване переважання однієї точки зору сприймається як «реклама», а надто спрощені пояснення — як зневага і зверхнє ставлення. Гротескні порівняння викликають сарказм і відторгнення. Наприклад, респондентам не сподобався опис можливих побічних ефектів «не виростуть вуха чи не виростуть роги»; а репортаж про один день вакцинації з маленького містечка сприйняли як занадто простий для себе: «доступно для колгоспника, для робітника, не для інтелігенції», «для сільських мешканців»… для тих, хто вважає, що «газета брехать не буде». Такі матеріали ця аудиторія не запам’ятовує — «після прочитання за п’ять хвилин забуваєш, про що читав».

Без оцінок і спонукань

Ця аудиторія детально аналізу кожен матеріал на упередженість і «замовність». Вона схильна бачити в темі вакцинації різні теорії змови: коронавірус як коригування народжуваності на генетичному рівні, тестування вакцин на українцях, створення резервацій для невакцинованих тощо. Саме тому для цієї аудиторії важливо подавати інформацію без оцінок, а тему розкривати, озвучуючи різні точки зору. Водночас ця аудиторія цінує впевненість оповідача і ставить під сумнів матеріали, які не дають чіткої картини. Тому матеріали мають спиратися на факти, які можна перевірити, в них повинні бути цікаві деталі, дрібниці, які можуть знати тільки люди, залучені до процесу вакцинації. Для цієї групи важливе наведення різних точок зору і підкріплення всіх «за» і «проти» статистикою.

Як створювати контент про вакцинацію від COVID-19,

що викличе довіру в старшої аудиторії зі сходу України

Приділяти увагу регіональному та міжнародному виміру вакцинації

«Як вакцинуватися в моєму місті» — універсальний запит для всіх аудиторій, водночас найбільше цей аспект імунізації хвилював саме старшу аудиторію зі східних областей. Для них також важлива присутність в українських новинах інформації про перебіг вакцинації вБілорусі, Молдові та Росії: «Ті держави, в яких у нас є родичі, близькі й друзі» и «тим паче багато хто зі сходу туди поїхав» (респондент).

Інформація про інші країни сприймається цією аудиторією теж менш критично. Складається враження, що частина цієї аудиторії шукає підтвердження власному негативному погляду на все, що відбувається. Наприклад, саме ця група показала «заздрість» до зарубіжного досвіду вакцинації, що свідчить про потенціал згоди робити щеплення. Ця аудиторія потребує регулярних «позитивних» повідомлень за участі зарубіжних експертів, адже довіра до українських критично низька. Для об’єктивної картини цій аудиторії потрібні згадки про російські вакцини. Аудиторія має запит на інформацію про ситуацію в Росії, а ігнорування російських новин може сприйматися як замовчування, а отже знижувати рівень довіри.

Проста мова, без термінології та англіцизмів

Ця аудиторія високо оцінила просту мову матеріалів, незначну кількість спеціальної термінології, розповідь від першої особи. Все це викликає інтерес, довіру й дозволяє утримувати увагу. Респондентам було цікаво слухати думку експертів, але особливо — думку простих людей, які зробили щеплення і чесно розповідають про свої враження (як приємні, так і неприємні). Думки посадовців викликають набагато менше довіри.

Локалізовувати героїв та експертів матеріалів

Для цієї групи респондентів найбільш достовірною є інформація від близьких.

«Особливо в наших краях люди звикли до того, що вірити можна кому? — Собі. Сусідові вірити вже я буду, тільки якщо побачу, що він дійсно пофарбував паркан в білий колір, прийшов, мене за руку привів і сказав: “Дивись, цей паркан білий”. Ось тоді я йому повірю» (респондент дослідження). Героїв для матеріалів на тему вакцинації для цієї аудиторії варто шукати в місцевих лікарнях, амбулаторіях, тобто по сусідству.

Важливою для цієї аудиторії є відсутність відкритих закликів до дії або реклами вакцинації й вакцин. Ці люди вкрай чутливі до «агітації» і «реклами», й не хотіли б, щоб їх до чогось підштовхували, маніпулювали або змушували щось робити. Занадто приємна картинка викликає у глядача недовіру.

Як створювати контент про вакцинацію від COVID-19,

що викличе довіру в старшої аудиторії заходу України

Посилювати голос лікарів за допомогою нових медіаформатів

Для цієї аудиторії особливий авторитет мають сімейні лікарі, лікарі-інфекціоністи та імунологи. Також старша аудиторія звикла дивитися телевізор — це для неї основне джерело новин. Хоча частина медиків зволікає з вакцинацією, фахівці-імунологи та інфекціоністи одностайно виступають за імунізацію від коронавірусу. Голоси цих вузькоспеціалізованих лікарів потребують підсилення на телебаченні. Великий потенціал для цієї аудиторії має запуск нових форматів токшоу «лікар у студії», присвячених проблемам громадського здоров’я.

Висвітлювати особливості вакцинації людей із різними хронічними захворюваннями

Аудиторію старшого віку цікавлять «відхилення від норми», характерні для цієї вікової групи. Йдеться про особливості вакцинування людей із хворобами серцево-судинної системи, діабетом, захворюваннями нирок, печінки тощо, а також протипоказання до вакцинації. Матеріали, присвячені різним групам пацієнтів, допоможуть подолати страхи. Довіру до таких матеріалів підвищить особиста історія та відгуки вже вакцинованих простих людей цієї вікової групи; проста й доступна мова викладу, чітка й переконлива подача інформації, без прямих закликів до вакцинації.

Пояснювати практичні аспекти процедури імунізації

В аудиторії 50+ є запит на прозорість процесу закупівлі, постачання та організації процедури щеплення на рівні їхньої області та міста. Для цієї групи важливо знати, яка саме вакцина до них прибуде та коли, її побічні дії та протипоказання. Пояснення алгоритму запису на вакцинацію та особливостей підготовки перед процедурою сприятимуть позитивному рішенню. При цьому слід акцентувати на професійній підготовці медиків, які роблять щеплення (всі вони пройшли спеціальне навчання та отримали сертифікат, що засвідчує їхнє вміння працювати з конкретним видом вакцин) та готовності надати невідкладну допомогу за потреби. На думку учасників фокус-груп, в інформаційних повідомленнях слід наголошувати, що вакцина проти коронавірусу, як і вакцина від будь-якої іншої хвороби, може мати тимчасові побічні дії. Але переваги вакцинації в тисячі разів перевищують ризики, про які попереджає розробник вакцин.

Рекомендації створені за результатами національного дослідження Лабораторії журналістики суспільного інтересу, ініціативи «Арена» Університету Джонса Гопкінза та Харківського інституту соціальних досліджень. Дослідження присвячене пошуку форми та мови матеріалів, які б викликали та підвищували довіру різних сегментів української аудиторії до вакцинації від COVID-19 та зменшували ризики відмови від щеплення. Дослідження проводилося за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» протягом грудня 2020 —квітня 2021 рр. Матеріал не обов’язково збігається з позицією Фонду.

Лабораторія журналістики суспільного інтересу — спільний міждисциплінарний проєкт українських та британських журналістів і соціологів. Лабораторія шукає та популяризує найкращі форми контенту суспільно корисної журналістики в цифрову добу. Лабораторію відкрили й розвивають українські журналістки Наталя Гуменюк та Ангеліна Карякіна у партнерстві з Львівським медіафорумом, Харківським інститутом соціальних досліджень та ініціативою «Арена» Пітера Померанцева та ЕннЕпплбаум

Теги за темою
ІнфопростірСтатті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Акт ядерного шантажу: в якому стані укриття Чорнобильської АЕС після удару РФ
Факти ICTV
2025-04-26T05:01:02Z
Сі Цзіньпін оголосив план протидії впливу торговельної війни з США на економіку Китаю
ZN UA
2025-04-26T04:58:20Z
Трамп остаточно вирішив дозволити РФ контролювати окуповані території України – The Times
GlavRed
2025-04-26T04:54:54Z
Через російський удар по будинку у Кам'янському загинув чоловік: подробиці від ОВА
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T04:48:27Z
Зеленський заявив, що громадяни Китаю виробляють БпЛА на заводах у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T04:24:18Z
Удар по будинку у Кам’янському та заява Трампа по мир: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T04:21:23Z
Трамп погрожує вийти з переговорів, якщо Зеленський не прийме його план – The Times
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T03:39:13Z
"Цунамі запущено": експерт заінтригував, який удар чекає на РФ вже за два місяці
GlavRed
2025-04-26T03:27:58Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Це Божественне попередження: яким було передвістя катастрофи в Чорнобилі незадовго до трагедії
Telegraf
2025-04-26T05:18:48Z
Росія атакує Україну новим дроном "Бандероль": що відомо про повітряну загрозу
VGorode
2025-04-26T05:18:33Z
Чи може людина зі статусом дитина війни отримати виплати
24tv
2025-04-26T05:12:31Z
Ці квіти краще не нести на кладовище. Як скласти букет на Поминальні дні
Telegraf
2025-04-26T05:12:22Z
39 роковини Чорнобильської трагедії: що відомо про найбільшу техногенну катастрофу XX століття
24tv
2025-04-26T05:03:19Z
Розкриті технічні характеристики американського підводного дрона Sea Specter
InternetUA
2025-04-26T05:01:32Z
Майстер слова, вбитий кремлівською владою: історія видатного українського поета Миколи Зерова
Telegraf
2025-04-26T05:00:51Z
День жалоби без жалоби
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T04:39:25Z
В США та ОПЕК розповіли, чого очікувати від ринку нафти в 2025 році
24tv
2025-04-26T05:18:08Z
Акцизи на тютюнові вироби різко зросли: коли та на скільки подорожчають цигарки
Хвиля
2025-04-26T05:15:43Z
Чи зросте мінімалка наступного року: українців приголомшили прогнозом
Знай
2025-04-26T05:13:49Z
Найнижчий урожай пшениці за понад десятиліття: що прогнозує USDA для України
Agravery
2025-04-26T05:07:33Z
В Україні подешевшали тепличні огірки
ZN UA
2025-04-26T05:04:50Z
Який мінімальний термін оренди землі можна укласти
24tv
2025-04-26T05:03:57Z
Бензин зі спиртом: чого чекати українцям від нового палива на АЗС
GlavRed
2025-04-26T05:03:15Z
Значно менше ніж очікуєш: скільки насправді отримують ті, хто має мінімалку
24tv
2025-04-26T04:21:36Z
Українці отримують повідомлення про "чужі" борги: в Ощадбанку пояснили причину
Знай
2025-04-26T03:52:17Z
Джамала відповіла на закиди, що народила третю дитину, щоб уберегти чоловіка від мобілізації
Комсомольская правда
2025-04-26T05:01:27Z
Меланії Трамп – 55: як за роки життя змінилась перша леді США
24tv
2025-04-26T04:03:38Z
Колаборація року: ці нові Stone Island – найоригінальніші New Balance весни 2025
24tv
2025-04-26T03:21:41Z
Гурт Within Temptation зняв стрічку про незламність українців
ZN UA
2025-04-25T22:52:06Z
Роботу Пікассо знайшли на секонд-хенді: за скільки її продали
Фокус
2025-04-25T19:36:50Z
У Дніпрі студенти зіграли виставу в пам’ять про 17-річну Вероніку Карячку, яку вбила РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T19:03:09Z
10 червня на Docudays UA - лекція Алекса Малишенка, розбір документальних фільмів і дискусія про онлайн-прокат документального кіно
Детектор М
2025-04-25T18:42:15Z
Зірка "Ангелів Чарлі" ошелешила своїм недоглянутим виглядом
GlavRed
2025-04-25T18:27:10Z
Скандал не завадив: звинувачений у домаганнях Білоус продовжує працювати у театрі
24tv
2025-04-25T18:24:35Z
На Житомирщині лікаря судитимуть за отримання хабарів
Украина Криминальная
2025-04-26T05:15:47Z
Удар по Кропивницькому: у ДСНС показали наслідки ворожої атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T04:33:22Z
Нічна атака на Камʼянське: дрон влучив у багатоповерхівку, серед поранених – дитина
Факти ICTV
2025-04-26T04:24:25Z
Пошкоджено офіси й склади, виникли пожежі: в ДСНС показали наслідки атаки по Кропивницькому
24tv
2025-04-26T04:18:01Z
Росія вдарила по Харкову: в одному із районів видно дим
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T03:54:43Z
На Дніпропетровщині ворожий безпілотник поцілив у девʼятиповерхівку: є постраждалі
Gazeta UA
2025-04-26T03:21:14Z
Палають квартири: Росія атакувала БпЛА житлову багатоповерхівку на Дніпропетровщині
Фокус
2025-04-26T01:42:51Z
У Кам'янському безпілотник влучив у дев’ятиповерхівку: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T01:12:18Z
ДБР викрило нову схему виїзду за кордон: скільки загрожує організатору
Gazeta UA
2025-04-25T23:27:28Z
Що варто включити в раціон при високому холестерині, а від яких продуктів слід відмовитися: пояснення лікаря
Gazeta UA
2025-04-26T00:33:41Z
Лікарі назвали ознаки цукрового діабету
Подробности
2025-04-25T20:48:59Z
Найкращий чай від болю в горлі: одиниці знають
24tv
2025-04-25T19:42:46Z
Як правильно робити кунілінгус: покрокова інструкція
24tv
2025-04-25T19:42:16Z
Чарівна паличка для шкіри - що таке праймер і як правильно його використовувати
GlavRed
2025-04-25T19:25:13Z
Антикандидна дієта: чи справді їжа може допомогти побороти молочницю
24tv
2025-04-25T17:30:31Z
Мешканці Китаю використовують «чіп тверезості»: як він працює
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T17:18:31Z
Ці 5 фруктів допоможуть краще спати: варто почати їсти їх вже зараз
24tv
2025-04-25T17:04:42Z
Батьки поїхали на дачу, а діти лишились вдома і загинули від удару балістикою. Вони виявилися дітьми лікаря клініки КНУ
Khreschatyk
2025-04-25T16:57:04Z
Мінус 1110 окупантів, танки, артсистеми й сотні іншої техніки: втрати ворога на 26 квітня
24tv
2025-04-26T05:21:50Z
На Донеччині Сили оборони знищили штурмову групу та бронетехніку російських військ за допомогою FPV-дронів
Gazeta UA
2025-04-26T05:13:39Z
СБУ арештувала судно російського «тіньового» флоту, яке вивезло з Криму 5 тис. тонн награбованого українського зерна
Украина Криминальная
2025-04-26T05:12:26Z
Похолодання в Україні: чи буде знову йти сніг
24tv
2025-04-26T05:03:54Z
Новий графік автобусів в Одеській області: як тепер курсуватиме місцевий транспорт
Политека
2025-04-26T05:01:43Z
Після заморозків прийде тепло: якою буде погода наприкінці квітня та у травні
Факти ICTV
2025-04-26T05:01:10Z
У Чорному морі затримали судно, яке вивозило українське зерно з Криму
AgroPortal
2025-04-26T05:00:31Z
На Сумщині росіяни штурмують позиції ЗСУ відразу у кількох місцях і мали успіх, щонайменше, на одній ділянці - ISW
ZN UA
2025-04-26T04:21:15Z
Фірма сина відомого київського забудовника судиться з ГУР через цікаву нерухомість у центрі
Telegraf
2025-04-26T04:03:13Z
Так курку ви ще не готували: як її потушкувати у горіховому соусі
Telegraf
2025-04-26T03:15:33Z
Купити – це тільки частина справи: як легко відкрити кокос – не треба ножа чи штопора
24tv
2025-04-25T21:09:36Z
У Львові зняли обмеження для туристів: найпопулярніша вежа міста стала ще доступнішою
24tv
2025-04-25T20:15:59Z
Точно кращі, аніж магазинні: готуємо тонкі та хрумкі коржі для "Наполеона"
24tv
2025-04-25T19:54:10Z
Ви могли й не помітити: ознаки того, що успіху досягти вдалося
24tv
2025-04-25T19:12:54Z
Найпоширеніші помилки у догляді за гортензіями: як уникнути втрати цвітіння
24tv
2025-04-25T19:03:43Z
Голова обертом від таких обертів: ось 5 найміцніших сортів пива у світі
24tv
2025-04-25T18:45:24Z
Будьте уважні: в які дні не варто ходити на шопінг у травні
24tv
2025-04-25T18:36:57Z
10 речей, які повинен знати кожен перед тим, як заводити котів чи собак
GlavRed
2025-04-25T18:27:34Z
ПСЖ — Ніцца 1:3 Відео голів та огляд матчу Ліги 1
Football.ua
2025-04-26T05:13:36Z
Барселона — Реал Мадрид. Напередодні
Football.ua
2025-04-26T05:01:40Z
Челсі — Евертон. Напередодні
Football.ua
2025-04-26T04:55:17Z
Стало відомо місце проведення єврокубкових матчів "Динамо" у новому сезоні
ZN UA
2025-04-25T22:22:50Z
Барселона вийшла до фіналу Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2025-04-25T22:03:20Z
Барселона – Реал: онлайн-трансляція фіналу Кубка Короля
24tv
2025-04-25T21:57:19Z
Фінал Кубка Іспанії на грані зриву: Реал дав остаточну відповідь
24tv
2025-04-25T21:00:13Z
Патріс Евра проведе дебютний бій в MMA
Football.ua
2025-04-25T20:49:08Z
Зоря — Лівий Берег 2:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-25T20:42:15Z
Нідерланди закуповують тактичні машини Oshkosh JLTV для охорони берегів
InternetUA
2025-04-26T05:22:12Z
Продаж Mazda EZ-60 стартує наприкінці серпня 2025 року
Portaltele
2025-04-26T04:28:38Z
Увага потрібна кінному фільмовій зірці — Мустангу
Топ Жир
2025-04-26T01:45:31Z
"Вандал по сусідству": у США дятел-лиходій пошкодив 25 автомобілів
Фокус
2025-04-26T00:51:06Z
Новий розкішний седан від Huawei конкурує з Rolls-Royce на ринку
Топ Жир
2025-04-26T00:45:35Z
Автомобіль Chevy S10 отримує відмінну ювілейну версію, яка не призначена для США
Топ Жир
2025-04-26T00:00:12Z
Схований ас BMW M може виявитися сучасною версією M1
Топ Жир
2025-04-25T23:15:29Z
Каліфорнія швидше, ніж сподівалася, закінчується номерами автомобільних номерних знаків, але є виправлення
Топ Жир
2025-04-25T23:00:28Z
Tesla пропонує кредити на Model 3 під 0% річних і відновлює можливість перенесення FSD
Топ Жир
2025-04-25T22:00:32Z
Кумедна головоломка: знайдіть 3 відмінності в картинках із собакою за 19 сек
GlavRed
2025-04-26T03:27:26Z
Кіберполіція запустила кампанію проти шахрайства щодо військовополонених
InternetUA
2025-04-26T03:01:52Z
Оновлення Windows 11 несподівано "воскресило" 20-річний баг у GTA San Andreas
InternetUA
2025-04-25T23:43:44Z
Samsung відновила розгортання прошивки One UI 7
InternetUA
2025-04-25T21:16:32Z
Меми перетворили на зброю: вчені заявили, що їх використовують для розпалювання конфліктів
InternetUA
2025-04-25T20:13:10Z
Ухилянтам надійдуть сповіщення: як повідомлять про розшук
Знай
2025-04-25T19:30:53Z
Китайські хакери атакували російський уряд оновленим вірусом RAT
InternetUA
2025-04-25T19:22:50Z
Близнюки захоплюють світ: сьогодні їх народжується на 30% більше, ніж будь-коли
Фокус
2025-04-25T19:12:32Z
Оновлення Windows 11 24H2 "оживило" 20-річний баг у GTA: San Andreas
24tv
2025-04-25T18:45:22Z