MY.UAНовини
Кругообіг енергозалежності – Україна-Росія-Білорусь
Кругообіг енергозалежності – Україна-Росія-Білорусь

Кругообіг енергозалежності – Україна-Росія-Білорусь

Нещодавні події в Білорусі з посадкою літака  та  реакція України у вигляді заборони авіасполучення, інформація від білоруських нафтопереробних заводів щодо зупинки поставок - все це дало запит на подальші моделювання ситуації взаємовідносин наших країн.

Політичні рішення це завжди економічні наслідки. Енергетика - це одна з ключових сфер, де баталії точаться не перший місяць та вже і не рік. Захищаємо енергонезалежність, в чергове забороняємо імпорт електроенергії.

Але енергетика не обмежується лише електричною енергію. Залежність України від білоруських енергоносіїв у вигляді нафтопродуктів є не меншою ніж від Росії, з якою ми воюємо.

На сьогодні Україна  в цілому є на 80 % залежною від імпорту дизельного пального та скрапленого газу, на 50% від імпорту бензину. Така структура ринку  сформована вже не перший рік, і поки що жодна влада навіть не задумувалась над тим, щоб її змінити.  Радянська система економіка не передбачала експортоорієнтованості української нафтопереробки. В Україні існувало 6 нафтопереробних заводів (Кременчуцький, Лисичянський, Херсонський, НПК Галичина, Одеський, Нафтохімік Прикарпаття) та 1 газопереробний (Шебелинський). Постачання нафти передбачалось з союзних республік, до них і передбачалось постачання готової продукції.

В 1999-2000 роках російськими компаніями було приватизовано Херсонський НПЗ (потужність переробки 18,6 млн т. на рік), Одеський НПЗ (потужність переробки 2,8 млн т. на рік), Лисичанський НПЗ (потужність переробки 23,7 млн т на рік).

За період з 2012 року по 2019 роки відбулось скорочення обсягів внутрішнього виробництва пального та збільшилась частка імпорту

Скорочення обсягу виробництва за період з 2003 року по теперішній час в першу чергу було пов’язано саме з діями РФ, що була основним постачальником сировини і яка зупинила ці поставки з огляду на втрату інтересу виробництва в Україні. Через припинення регулювання ринку нафтопродуктів та встановлення пільг для імпорту пального у 2006 році деякі заводи були зупинені, а обсяги переробки впали до 1,7 млн т. (для прикладу 2001 році обсяг нафтопереробки становив 21 млн т.).

За період з 2012 року по 2019 роки відбулось скорочення обсягів внутрішнього виробництва пального та збільшилась частка імпорту в структурі споживання, припинився експорт нафтопродуктів.  

Діючими в Україні залишились лише два заводи (Кременчуцький та Шебелинський), що географічно розташовні в середині країни, а від так постачання сировини та експорт готової продукції неодмінно натикається на вартісну логістичну складову, яка вибиває всі «економічні козирі» власного виробництва.

Але повернемось до Білорусі, яка поруч з Росією є ключовим імпортером пального до України. Якщо взяти дані 2020 року, то з цього імпорту майже 78% складає білоруський бензин (851 тис. т), а частка імпорту дизелю з Білорусі складає 35% (2,18 млн т.), частка імпорту скрапленого газу 16% (265 тис. т.). Як наслідок ми маємо постійні предкризові ситуації, то Росія обмежує поставки, то Білорусь. Український ринок нафтопродуктів та його споживачів постійно випробовують на міцність.

Експорт нафтопродуктів стимульований пільговою експортно-митною політикою держави

Чому так склалось? Знову ж таки відповідь в економіці. Український ринок пального є преміальним для імпорту, це означає що в Україну вигідно імпортувати та отримувати прибутки за рахунок чималої маржі.

За рахунок чого вона формується? За рахунок мінімум трьох складових: логістичних, сировинних та податкових. По-перше, повертаючись до радянської спадщини трубопроводів та близькості кордонів, Росія та Білорусь має «бонус» в логістиці. По-друге, попередні російсько-білоруські домовленості у постачанні нафти за низькими цінами, синхронізувались у «сировинний бонус». І на завершення експорт нафтопродуктів стимульований пільговою експортно-митною політикою держави. Все це дало можливість Білорусі «прокачати» нафтопереробку до високого рівня.

Підсумовуючи можна сказати, що у розвиток нафтопереробки наших сусідів було вкладено чимало грошей українців, які стали споживачами їх пального.

Тому хто від кого залежить більше - Білорусь від України чи навпаки ще під питанням.

 А що ж вітчизняні виробники запитаєте Ви? Українські НПЗ переробляють майже всю сировину (нафту та газовий конденсат) вітчизняного видобутку. Але нафту також і імпортуємо, при чому за реальними світовими цінами. Вартість логістики з середини країни робить експорт низькоконкурентним. Таким чином, все це орієнтує вітчизняну нафтопереробку на внутрішнє споживання в Україні. Внутрішнє виробництво покриває близько 50% по бензину, 16% по дизелю, 20% по скрапленому газу.

Структура споживання пального в Україні, що сформувалась за останнє десятиріччя деформована

Постає логічне питання, а чому не збільшити обсяги виробництва та переформатувати ринок. Нещодавня заява Кременчуцького НПЗ щодо можливості покриття «провалу» білоруських поставок збільшенням виробництва насправді є цілком реальною. Але саме в умовах коли є потреба ринку в бензині.

Пов’язано це з наступними нюансами.

Нюанс перший. Структура споживання пального в Україні, що сформувалась за останнє десятиріччя деформована. У 2012 році споживання бензинів в Україні становило 4,2 млн тонн на рік, а у 2020 році - 2,1 млн тонн (-50%). В той же період споживання скрапленого газу на транспорті зросло з 0,8 млн тонн до 2,03 млн тонн на рік (+253%). На ринку відбулось заміщення бензинів скрапленим газом.

В Україні ж, на тлі падіння споживання бензину до 18% у 2020 році з 46% у 2012, показник споживання скрапленого газу зріс з 8% до 20% відповідно.  Для прикладу в країнах ЄС скраплений газ - це близько 1%, в деяких країнах - це 4,5%(Італія, Литва) і практично одиничні випадки, коли це близько 8% і більше (Польща, Болгарія) (таблиця).

Причиною скорочення виробництва та імпорту бензинів стало їх заміщення імпортним скрапленим газом. Причина зростання попиту на скраплений газ пов’язана з його майже вдвічі нижчою ціною в порівнянні з бензинами в роздрібній торгівлі.

Один з головних чинників, що визначає таку різницю в цінах є різні ставки акцизного податку, що входять до кінцевої вартості пального.

Так, ставка акцизу на бензин становить 213,5 євро за 1000 л, на  скраплений газ ставка акцизу 52 Євро за 1000 л, тобто вчетверо менше.

Така штучна диспропорція у ставках акцизного податку була встановлена ще 2011 році, для сприяння олігархам, які мали прямі поставки з російських заводів з метою перерозподілу ринку нафтопродуктів. До сьогодні ця система не змінена, законопроект №4098, що збалансовує акцизи, з вересня минулого року Верховною радою не розглянутий.

Нюанс другий. Переробка нафтопродуктів технологічно передбачає на виході в середньому 25-30% бензину, 25-40% дизелю та 4% скрапленого газу  та інших продуктів. Збільшення  обсягів виробництва дизпалива та скрапленого газу  потребує додаткових ринків збуту для бензинів. Збільшення попиту на бензин забезпечить економічну доцільність  виробництва дизпалива. Але тут і проявляється перший нюанс - споживання бензину впало і далі падає. Щодо можливого експорту було написано вище - економіка бере своє.

Переходячи на газ, ми лише збільшимо залежність та власноруч знищимо власне виробництво нафтопродуктів

То може все ж таки газ? Навіть за умови реалізації інвестиційних проектів АТ Укргазвидобування та приватних компаній збільшення обсягів скрапленого газу можливе до рівня 30% від обсягу споживання. В Україні відсутня достатня інфраструктура зберігання і накопичення СУГ (ГНС), що в нинішніх умовах дає можливості зберігання обмежених обсягів, яких вистачає для забезпечення потреби ринку на 1-2 тижні. Зростання обсягів споживання СУГ та прив’язка акцизного податку до курсу Євро призводить до постійного коливання цін, особливо в умовах низьких температур (оскільки в країнах ЄС основний напрям використання СУГ  - комунально-побутові потребами та нафтохімічне виробництво). В окремих періодах (наприклад лютий 2021) вартість тони СУГ за котируванням DAF Brest  була вища за вартість бензину (LPG -545 дол., Бензин – 532 дол.). Від так СУГ був реально дорожчим пальним ніж бензин. Переходячи на газ, ми лише збільшимо залежність та власноруч знищимо власне виробництво нафтопродуктів.

Таким чином, коливання з обмеженням поставок з білоруських НПЗ це частина замкненого кола енергозалежності Україна-Росія-Білорусь, яке вже давно потрібно розірвати. Першим кроком має стати те про що вже давно говорять і виробники і трейдери – збалансування акцизів на пальне, що дасть поштовх для вирівнювання ринку та можливості нарощування власних потужностей. Паралельно держава має створити механізми для забезпечення диверсифікації поставок на рівні не більше 30% з одного джерела.

Сьогоднішня ситуація є ще одним прямим сигналом для влади, що відкладання проблем не позбавляє від них. Потрібно діяти, і часу на перехідні рішення вже не лишилось.

Максим Малашкін, член Правління Української енергетичної асоціації

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Теги за темою
РоссияБеларусьгаз
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
З чим носити легінси взимку: практичні образи, які сподобаються всім
24tv
2025-01-20T10:57:24Z
Відомий український 67-річний актор Михайло Мельник втретє став батьком
TSN
2025-01-20T10:42:38Z
Оскароносний режисер Азанавічус презентує книгу про війну в Україні з власними малюнками
Комсомольская правда
2025-01-20T10:42:06Z
3 топові українські серіали, які захоплюють з першої серії
24tv
2025-01-20T10:39:31Z
"Була одна із самих перших": померла учасниця гурту Лісапетний батальйон
GlavRed
2025-01-20T10:27:25Z
"А я їм нащо": дружина Остапчука розповіла, чи спілкується вона з дітьми чоловіка
GlavRed
2025-01-20T10:27:17Z
Рейтинг 100%: топ-3 кримінальних серіали від Netflix, що не відпустять до останньої хвилини
Фокус
2025-01-20T10:21:39Z
Колишня наречена Parfeniuk розповіла про складні стосунки зі співаком і назвала причину розриву
24tv
2025-01-20T10:15:53Z
Позитив поділився сімейними знімками з дружиною та донькою
Фокус
2025-01-20T09:57:36Z
До мільйона за оборудку: підприємець вигадав схему наживи на поставках для ЗСУ
Политека
2025-01-20T11:03:54Z
Українські школи за кордоном: як не втратити покоління українських дітей
ZN UA
2025-01-20T11:03:28Z
Катерина Гладенко, «Суспільне Суми»: Ми не були воєнкорами, не були готові їздити під обстріли
Детектор М
2025-01-20T11:00:30Z
Японському волонтеру Фумінорі Цучіко подовжать дозвіл на перебування в Україні — Терехов
Мій Харків
2025-01-20T10:54:40Z
Літаки, 90 кораблів та 20 тисяч військових: Туреччина провела навчання у трьох морях
УкраинФорм
2025-01-20T10:54:29Z
Губернатором Ватикану вперше в історії стане жінка
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T10:42:50Z
Церковний календар на лютий 2025 року: коли за новим календарем Стрітення Господнє
TSN
2025-01-20T10:39:14Z
"Країни неохоче "відривають" від себе Patriot": експерт пояснив, чому Україні не дають більше ППО
TSN
2025-01-20T10:39:08Z
У Німеччині відчайдух проїхав 30 кілометрів, вчепившись за швидкісний потяг
24tv
2025-01-20T10:30:37Z
Фіцо приїде 20 січня до Ердогана, будуть домовлятися щодо стратегічного партнерства
Европейская правда
2025-01-20T11:06:55Z
Південна Корея почала розробляти власну систему ПРО
Петр и Мазепа
2025-01-20T11:06:45Z
Процес може затягнутися на роки: у ЗСУ оцінили можливі переговори з РФ
GlavRed
2025-01-20T11:06:23Z
Судитимуть учасниць російської агентурної мережі, які корегували вогонь по військових та медичних об’єктах в Одесі
Украина Криминальная
2025-01-20T11:06:23Z
Росіяни завдали ракетного удару по Шостці, пошкоджений інфраструктурний об'єкт
УкраинФорм
2025-01-20T11:06:22Z
Ексзаступнику міністра соцполітики оголошено підозру: подробиці скандалу
TSN
2025-01-20T11:06:00Z
Архітектор запропонував переселити Верховну Раду та Кабмін і пояснив, чому це важливо
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T11:00:43Z
Зеленський опублікував нове відео спілкування полонених з КНДР зі слідчими: що вони кажуть
24tv
2025-01-20T11:00:10Z
СБУ системно знищує російську «5 колону» в Україні, - експерт про підозру Назарову
GlavRed
2025-01-20T10:57:42Z
На Одещині затримали іноземця-організатора схеми для ухилянтів
1News
2025-01-20T11:09:40Z
У Києві та низці областей повітряна тривога: яка є загроза
TSN
2025-01-20T10:39:40Z
Чинив опір і тримав у руці гранату: ЗМІ розкрили подробиці захоплення в полон північно-корейського солдата
TSN
2025-01-20T10:39:07Z
Очікується аномалія: якою буде погода в Україні цього тижня
Фокус
2025-01-20T10:39:03Z
В Україні різко вдарить +9 градусів: у яких областях буде найтепліше
GlavRed
2025-01-20T10:36:25Z
На високогір’ї Франківщини очікується сніголавинна небезпека
УкраинФорм
2025-01-20T10:27:10Z
61 новий заклад відкрили у Харкові у 2024 році, найбільше — кафе та кавʼярень
AIN
2025-01-20T10:15:17Z
У Криму окупанти засудили жителя Ялти до 18 років за «держзраду»
УкраинФорм
2025-01-20T10:12:07Z
Зеленський про оборону Донецького аеропорту: Вони витримали там, де не витримав бетон
УкраинФорм
2025-01-20T10:09:30Z
Аграрії Харківщини отримали 3,3 мільярда гривень пільгових кредитів у 2024 році
Мій Харків
2025-01-20T11:09:11Z
Окупанти хочуть відкрити митний пункт в порту Бердянська
AgroNews
2025-01-20T11:06:58Z
Ситуація покращується: як змінився курс долара у другій половині січня
24tv
2025-01-20T10:57:48Z
У литовській Клайпеді зможуть розпізнати зерно з окупованих територій України — Мінагро
AIN
2025-01-20T10:52:15Z
У 2025 році Україна планує розширити доступ до китайського ринку - Ткачук
Agravery
2025-01-20T10:51:14Z
У Придністров’ї повідомили, на скільки часу регіону вистачить газу
24tv
2025-01-20T10:51:11Z
На Житомирщині будують завод з переробки технічних конопель
УкраинФорм
2025-01-20T10:36:05Z
Bitcoin вкотре побив свій історичний максимум: скільки коштує монета
InternetUA
2025-01-20T10:31:04Z
У Придністров’ї кажуть, що мають запас газу до кінця січня
Европейская правда
2025-01-20T10:28:34Z
У Києві чоловік місяцями труїв цивільну дружину, внаслідок чого вона померла
Украина Криминальная
2025-01-20T11:10:52Z
Вилив мазуту через аварію танкерів РФ є найбільшим за всю історію мореплавства в Чорному морі - науковець
УкраинФорм
2025-01-20T11:09:27Z
На Херсонщині міна вибухнула під поліцейським авто, яким евакуювали пораненого
УкраинФорм
2025-01-20T11:09:17Z
У машині російського актора Гоші Куценка знайшли труп жінки
Фокус
2025-01-20T11:06:55Z
Побили хлопця на трамвайній зупинці: у Харкові затримали двох чоловіків
Мій Харків
2025-01-20T11:01:48Z
У Гамбурзі паром зіткнувся з баржею - 11 людей постраждали
УкраинФорм
2025-01-20T11:00:51Z
Закупівля плит для колумбарію на Лісовому кладовищі із «націнкою» понад 2 млн. – у розтраті бюджетних коштів підозрюють ексдиректора ритуальної служби
Украина Криминальная
2025-01-20T10:57:27Z
Поліцейські знешкодили ворожий безпілотник, що впав у Сумах
УкраинФорм
2025-01-20T10:54:23Z
На Буковині п’яний водій мікроавтобуса на смерть збив чоловіка і неповнолітню дівчину
Украина Криминальная
2025-01-20T10:54:21Z
Чи треба вимочувати курку перед приготування: відповідь здивує багатьох
24tv
2025-01-20T10:42:04Z
7 речей, які варто знати перед встановленням теплої підлоги
24tv
2025-01-20T10:39:32Z
В жодному разі не підживлюйте ці рослини деревним попелом, бо врожаю не буде
TSN
2025-01-20T10:09:47Z
Щоб в гаманці завжди водилися гроші: ось як його обирати
24tv
2025-01-20T10:09:33Z
Чому маленька кухня має дешевий вигляд: неочевидні причини
24tv
2025-01-20T09:54:56Z
Як визначити справжнє срібло за допомогою фізики: лайфхак здивує всіх
24tv
2025-01-20T09:42:48Z
Арнольд Шварценегер поділився порадою, що робити, аби бути щасливим
24tv
2025-01-20T09:27:38Z
Хто з дітей частіше стає улюбленцем у батьків
24tv
2025-01-20T09:09:37Z
Як приготувати американський пиріг: рецепт, який повторить кожен
24tv
2025-01-20T08:48:11Z
Як зробити скріншот на iPhone: просте керівництво для користувачів
InternetUA
2025-01-20T11:01:59Z
Українська команда перемогла на хакатоні NASA з продуктом для аграріїв
AgroPortal
2025-01-20T11:00:21Z
Алмаз із глибини 660 км розкриває таємниці Землі: як вдалося роздобути камінь із надр планети
Фокус
2025-01-20T10:57:07Z
Ubisoft обіцяє унікальні відчуття в Assassin's Creed Shadows
24tv
2025-01-20T10:51:27Z
ОАЕ запускають першу в світі цілодобову сонячну електростанцію
InternetUA
2025-01-20T10:46:15Z
Підроблені AMD Ryzen 7 9800X3D знов з’явилися на тлі дефіциту
ITC
2025-01-20T10:37:27Z
"Київстар" зробив важливу заяву: що треба знати
Знай
2025-01-20T10:36:31Z
Instagram анонсує конкурента CapCut, а X та Bluesky запускають відеострічки — американські компанії реагують на заборону TikTok у США
AIN
2025-01-20T10:33:24Z
Call of Duty забанила 136 тисяч акаунтів гравців: розробники почали велике "полювання на відьом"
Фокус
2025-01-20T09:51:48Z
В Европу без кальянов: чем важен последний антитабачный запрет Верховного Суда
Европейская правда
2025-01-20T11:04:38Z
Японські вчені розробили новий метод раннього виявлення захворювань нирок
360ua.news
2025-01-20T11:03:48Z
Чому червоне м’ясо шкодить вашому мозку
360ua.news
2025-01-20T10:00:43Z
Яку рибу вибирати для здорового харчування: поради експертів
TSN
2025-01-20T09:39:41Z
Експерти пояснили, чи потрібно видаляти білі волокна в мандаринах під час чищення
TSN
2025-01-20T09:39:14Z
Україна готує новий календар щеплень. Що зміниться – пояснює інфекціоніст Федір Лапій
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T09:03:26Z
Як канабіс впливає на мозок підлітків
360ua.news
2025-01-20T08:42:46Z
5 причин, чому ви переїдаєте, та як це зупинити
24tv
2025-01-20T08:39:59Z
Чого бояться таргани у квартирі: запахи, які не виносять прусаки
GlavRed
2025-01-20T07:27:28Z
"Золото" та "срібло": Україна здобула подвійний подіум на зимовій Універсіаді-2025
TSN
2025-01-20T11:10:26Z
ТОП українських гравців за кордоном
Football.ua
2025-01-20T11:09:09Z
Баєр оголосив про продовження контракту із Степановим
Football.ua
2025-01-20T11:01:43Z
Четверо футболістів «Руха» гратимуть за «Карпати»
УкраинФорм
2025-01-20T10:54:58Z
Рішарлісон: Щасливий, що 83 рази виходив на поле Гудісон Парк
Football.ua
2025-01-20T10:51:44Z
Українські біатлоністи виграли гонку переслідування на Всесвітній Універсіаді
УкраинФорм
2025-01-20T10:45:13Z
Вогняне підсилення від "левів": Карпати підписали контракти із лідерами Руха
24tv
2025-01-20T10:45:02Z
"Звідки взявся цей хлопець": відомий тренер зневажливо оцінив рівень Усика
24tv
2025-01-20T10:42:11Z
Став відомий суперник Шахтаря у другій частині зимових зборів
Football.ua
2025-01-20T10:40:36Z
Polestar 3 переміг Model 3 у зимовому тесті запасу ходу електромобілі – хоча Tesla «показала» кращій показник
ITC
2025-01-20T10:49:01Z
Рідкісний Ferrari зірки Формули-1 розбили в Монако
AutoCentre
2025-01-20T10:28:30Z
Запас ходу сучасних електромобілів перевірили взимку — результати
Фокус
2025-01-20T10:27:32Z
Honda готує заряджений електромобіль з культовим іменем
AutoGeek
2025-01-20T10:24:29Z
Водії можуть отримати штраф більше 10 тис. гривень: про що треба знати
Знай
2025-01-20T10:21:56Z
В Україні зростає кількість електричних пікапів Tesla Cybertruck
Топ Жир
2025-01-20T09:48:43Z
На шасі Range Rover: Tata представила преміальний електричний кросовер
AutoGeek
2025-01-20T09:30:43Z
Не виправдав очікувань: пікап Tesla Cybertruck стрімко втрачає популярність
Фокус
2025-01-20T09:21:47Z
На тестах помічено шестидверний лімузин Mercedes E-Class
AutoCentre
2025-01-20T09:13:29Z