MY.UAНовости
Як буде проходити добір прокурорів: Комітет схвалив доопрацьований законопроект
Як буде проходити добір прокурорів: Комітет схвалив доопрацьований законопроект

Як буде проходити добір прокурорів: Комітет схвалив доопрацьований законопроект

Комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендує передати на розгляд Верховній Раді доопрацьований проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення добору та підготовки прокурорів.

Реєстраційний номер законопроекту № 5158 від 25.02.2021. Його ідея належала нардепу Владлену Неклюдову. Спроби парламенту його ухвалити раніше ні до чого не призвели, тому він був переданий Комітету на доопрацювання.

Законопроектом вносяться зміни до законів України «Про прокуратуру» та «Про запобігання корупції».

Які саме зміни були внесені в законопроект, його автор Владлен Неклюдов дуже стисло пояснив комітету, а доопрацьованого тексту на сайті Верховної Ради поки що немає.

Що пояснив Неклюдов:

  • були структуровані етапи проходження спеціальної підготовки;
  • визначені критерії успішності проходження окремих етапів первинної підготовки та стажування;
  • уточнені особливості стажування: при стажуванні прокурор-стажист не може бути старшим групи прокурорів у тяжких та особливо тяжких злочинах; не буде обшуків за його клопотанням, не буде НСРД;
  • також було внесено декілька інших змін.

Також в законопроекті з’явилася норма про зміну кількості заступників та перших заступників Генерального прокурора. Включення такої норми до законопроекту Неклюдов пояснив особистою ініціативою одного із заступників Генпрокурора.

Основними положеннями попередньої версії законопроекту були такі:

1) виключення вимоги до кандидатів на посаду прокурора щодо наявності дворічного стажу роботи в галузі права.

(Протилежні положення містяться в законопроекті № 3062 від 13.02.2020. Згідно з ним прокурором окружної прокуратури зможе стати громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи в галузі права не менше двох років або пройшов стажування в органах прокуратури не менше року та володіє державною мовою.

Прокурором обласної прокуратури зможе стати громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи в галузі права не менше трьох років або стаж роботи в окружній прокуратурі не менше двох років та володіє державною мовою.

Прокурором Офісу Генерального прокурора зможе стати громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи в галузі права не менше шести років або стаж роботи в окружній прокуратурі не менше трьох років, або стаж роботи в обласній прокуратурі не менше п’яти років та володіє державною мовою);

2) надання можливості здобуття безпосередньо в прокуратурі необхідного стажу роботи в галузі права як умови для призначення на посаду прокурора окружної прокуратури.

(Посади прокурорів-стажистів окружних прокуратур формуються за рахунок вакантних (тимчасово вакантних) посад в окружних прокуратурах);

3) внаслідок запровадження інституту стажування стає можливим:

- отримання кандидатом не тільки стажу роботи в галузі права, а спеціалізованого досвіду практичної діяльності, безпосередньо необхідного для роботи прокурором;

- виплата кандидатам на посаду прокурора під час добору достатніх для життя коштів у вигляді частини заробітної плати прокурора без необхідності додаткових витрат з бюджету;

- поширення на кандидатів елементів статусу прокурорів: від правил внутрішнього службового розпорядку, підстав для звільнення, встановлених виключно у Законі, до соціальних гарантій для прокурорів;

- запровадження способу практичної підготовки, за якого кандидат не тільки спостерігає за роботою інших, а сам безпосередньої уповноважений на виконання функцій прокурора;

- зниження навантаження на інших прокурорів окружної прокуратури у зв’язку з виконанням повноважень у нескладних кримінальних провадженнях та інших незначних справах прокурорами-стажистами;

4) встановлення двох стадій спеціальної підготовки:

- первинної, яка проводиться в Тренінговому центрі прокурорів України, під час якої кандидати вивчають основи організації роботи в органах прокуратури, правила прокурорської етики тощо;

- стажування, яке проводиться на посаді прокурора-стажиста, на яку кандидат призначається за результатами конкурсу згідно із рейтингом кандидата, отриманиму за результатами кваліфікаційного іспиту;

5) скорочення терміну спеціальної підготовки;

(Припинення або неуспішне проходження спеціальної підготовки стає підставою для звільнення прокурора. Цей пункт насмішив ГНЕУ, яке зазначає, що зі змісту законопроекту незрозуміло, яким чином пропонується використовувати таку підставу звільнення прокурора з посади. Адже призначення на посаду прокурора прокурорів-стажистів в окружних прокуратурах та інших прокурорів як за нормами чинного законодавства, так і у випадку прийняття законопроекту відбувається виключно у разі успішного проходження спеціальної підготовки (див. п. 14 ч. 1 ст. 29 Закону в редакції проекту);

6) уніфікація законодавчого механізму спеціальної перевірки щодо прокурорів з відповідним механізмом у суддів, з одночасним усуненням необхідності проводити таку перевірку під час добору двічі;

7) прийняття кінцевого рішення про успішність або неуспішність спеціальної підготовки, припинення участі особи у доборі Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів (з можливістю судового оскарження негативного рішення);

8) визначення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів органом, що здійснює дисциплінарне провадження, в контексті положень Закону України «Про прокуратуру».

Кваліфікаційний іспит буде проводитися проводиться шляхом проходження кандидатом на посаду прокурора анонімного тестування та виконання анонімно практичного завдання.

Орган, що здійснює дисциплінарне провадження, забезпечує перевірку складених тестів, виконаних практичних завдань та визначає кількість балів, набраних кандидатами на посаду прокурора.

Для проведення спеціальної перевірки орган, що здійснює дисциплінарне провадження, після ухвалення попереднього рішення про допуск осіб, які успішно склали кваліфікаційний іспит, до наступного етапу добору надсилає до уповноважених органів запити про перевірку відповідних відомостей щодо вказаних осіб.

Перелік уповноважених державних органів та вимоги до інформації, що повинна бути надана або отримана, визначаються органом, що здійснює дисциплінарне провадження, з урахуванням інформації, що міститься в особових справах кандидатів на посаду прокурора.

Фізичні та юридичні особи, громадські організації можуть подавати до органу, що здійснює дисциплінарне провадження, інформацію щодо доброчесності кандидатів на посаду прокурора протягом одного місяця з дня офіційного оприлюднення списку кандидатів, які успішно склали кваліфікаційний іспит.

За результатами спеціальної перевірки орган, що здійснює дисциплінарне провадження, ухвалює рішення про зарахування або відмову у зарахуванні осіб, які відповідають установленим до кандидата на посаду прокурора вимогам, до резерву на заміщення вакантних посад прокурорів.

Про проведення конкурсу на зайняття посади прокурора-стажиста окружної прокуратури орган, що здійснює дисциплінарне провадження, розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному вебсайті не пізніше ніж за 5 днів до проведення конкурсу.

При цьому стаття 34 «Проведення конкурсу на зайняття вакантної посади» із Закону виключається.

В оголошенні про проведення конкурсу зазначаються окружна прокуратура, де є вакантна (тимчасово вакантна) посада прокурора окружної прокуратури (крім адміністративних посад), на яку кандидат може подати заяву про участь у конкурсі для призначення прокурором-стажистом та проходження спеціальної підготовки, кількість таких посад і строк, протягом якого кандидати можуть подати відповідні заяви.

Після оголошення конкурсу на зайняття посади прокурора-стажиста окружної прокуратури відповідна вакантна посада не може бути заміщена шляхом переведення на неї іншого прокурора.

Кандидат на посаду прокурора, який перебуває в резерві, може подати письмову заяву про участь у конкурсі із зазначенням окружної прокуратури, в якій кандидат бажає бути призначеним прокурором-стажистом та пройти спеціальну підготовку.

Орган, що здійснює дисциплінарне провадження, проводить конкурс на зайняття посад прокурорів-стажистів окружних прокуратур на підставі рейтингу кандидатів на посаду прокурора відповідно до кількості балів, набраних кандидатами за результатами складання кваліфікаційного іспиту. У разі наявності у кандидатів однакової кількості балів перевага надається тому кандидату, який працював на тимчасово вакантній посаді прокурора або має більший стаж роботи в галузі права.

На підставі заяви кандидата на посаду прокурора та за результатами конкурсу орган, що здійснює дисциплінарне провадження, надсилає керівникові відповідної обласної прокуратури особову справу кандидата на посаду прокурора та подання про призначення особи прокурором-стажистом окружної прокуратури.

Керівник обласної прокуратури не пізніше трьох робочих днів з дня отримання подання органу, що здійснює дисциплінарне провадження, своїм наказом призначає кандидата на посаду прокурора прокурором-стажистом відповідної окружної прокуратури.

Згідно із пропозиціями авторів законопроекту, заробітна плата прокурора-стажиста окружної прокуратури складається з посадового окладу, який установлюється пропорційно до посадового окладу прокурора окружної прокуратури з понижуючим коефіцієнтом 1,5, та надбавки за вислугу років. Проте фахівці звертають увагу, що коефіцієнт «1,5» не може бути понижуючим. Якщо до посадового окладу прокурора окружної прокуратури застосувати таке коригування, заробітна плата стажистів буде у півтора рази вищою за відповідний посадовий оклад. При цьому, відповідно до чинної ч. 2 ст. 33 Закону, у період проходження кандидатом на посаду прокурора спеціальної підготовки йому щомісячно виплачується стипендія не менше двох третин посадового окладу прокурора окружної прокуратури.

Первісна редакція законопроекту не задовольнила Головне науково-експертне управління, якому здається сумнівною можливість досягнення заявленої у пояснювальній записці мети щодо залучення до професії прокурора найбільш підготовлених та доброчесних кадрів за рахунок запровадження інституту стажистів.

ГНЕУ звертало увагу, що у проекті пропонується після визначення відповідним органом, що здійснює дисциплінарне провадження, рейтингу кандидатів на посаду прокурора серед осіб, які успішно склали кваліфікаційний іспит та щодо яких проведено спеціальну перевірку, а також зарахування їх до резерву на заміщення вакантних посад прокурорів (п. 7 ч. 1 чинної ст. 29 Закону), переходити не до етапу підготовки у Тренінговому центрі підготовки прокурорів України, а до оголошення органом, що здійснює дисциплінарне провадження, конкурсу на зайняття посад прокурорів-стажистів окружних прокуратур серед кандидатів, які перебувають у резерві, а потім – проведення конкурсу на зайняття посад прокурорів-стажистів окружних прокуратур, призначення особи на відповідну посаду, складення нею присяги прокурора, і тільки після цього – проходження прокурором-стажистом спеціальної підготовки.

Тобто, замість зрозумілої діючої схеми добору, коли кандидат на посаду прокурора, що відповідає всім встановленим законом вимогам, пройшов спеціальну підготовку і за її результатами може бути призначений або не призначений на посаду прокурора, у випадку набрання чинності законопроектом у разі його прийняття у запропонованому вигляді процедура отримує додаткові етапи та корупційні ризики.

Необхідно також звернути увагу, що процедурою добору на посади прокурорів, визначеною чинним Законом, кандидати після їх зарахування до резерву можуть обирати прокуратуру, в якій бажають отримати роботу. У випадку ж прийняття законопроекту кандидат на посаду прокурора-стажиста може розраховувати на таку посаду виключно у прокуратурі, де проходитиме стажування (ст. 32-1 Закону у редакції проекту).

Стажування відповідно до законопроекту мало завершуватись співбесідою, яка проводиться комісією, утвореною наказом керівника відповідної обласної прокуратури, а не конкурсом, як це відбувається зараз, що, на думку ГНЕУ, створювало значні корупційні ризики.

Раніше депутати піддали критиці законопроект про розширення прав приватних виконавців.



Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
"Я маю вам все розказати": Цибульська в синцях розповіла про нещастя
GlavRed
2024-11-17T18:27:02Z
Які речі мають обов’язково бути в гардеробі кожної жінки взимку 2024/2025
TSN
2024-11-17T18:18:46Z
Народна артистка України дала концерт у Японії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T17:30:41Z
Девід Лінч про свою залежність і її наслідки
360ua.news
2024-11-17T17:09:53Z
Трендовий верхній одяг на зиму 2025: що саме буде в моді в новому сезоні
24tv
2024-11-17T17:06:43Z
Помер один із колишніх солістів групи "На-На", який підтримав війну проти України
ZN UA
2024-11-17T17:01:47Z
Неочікуваний дует Julik й Kristonko і пісня про кохання від Golubenko: 7 крутих музичних новинок
24tv
2024-11-17T16:33:23Z
День народження на кладовищі: вдівець Руслани Писанки показав щемливий кадр
GlavRed
2024-11-17T16:27:26Z
Чоловік покійної Руслани Писанки показав, який вигляд має могила акторки
TSN
2024-11-17T16:15:57Z
Україна вперше вдарить ракетами ATACMS по Росії вже найближчими днями, – Reuters
24tv
2024-11-17T19:27:25Z
Британія зупинила передачу Україні Storm Shadow: у ЗМІ пояснили, чому
24tv
2024-11-17T19:21:02Z
Трамп може звинуватити Зеленського у зриві переговорів з Путіним – FT
TSN
2024-11-17T19:18:24Z
Опозиція блокує вулиці Тбілісі: акція протесту набирає обертів
24tv
2024-11-17T19:15:57Z
В ООН засудили ув’язнення в Росії лікарки, яка критикувала війну проти України
УкраинФорм
2024-11-17T19:15:51Z
Байден дозволив Україні бити ракетами ATACMS по Росії
Петр и Мазепа
2024-11-17T19:12:07Z
Україна не зможе повернути собі всі території одразу: тарологиня розповіла, чого очікувати українцям
TSN
2024-11-17T19:06:06Z
У владі – кадрова криза: Зеленський визнав проблему
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T18:57:27Z
КНДР може відправити до РФ 100 тисяч військових – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T18:57:06Z
За канонами фільмів жахів: учена ввела в себе небезпечні віруси, борючись зі смертельною хворобою
Фокус
2024-11-17T19:21:50Z
Як зміна освітлення впливає на здоров’я
360ua.news
2024-11-17T19:00:36Z
Революційний метод лікування бактеріальних інфекцій
360ua.news
2024-11-17T18:33:29Z
Як літнім людям захистити кишківник і шлунок від захворювань: 3 кроки до міцного здоров’я
TSN
2024-11-17T16:15:44Z
Як уникнути хронічного болю в спині і залишатися активним
360ua.news
2024-11-17T16:12:27Z
Як очистити сковороду від нагару: прості способи без зайвих витрат
Политека
2024-11-17T14:30:40Z
Хвороба розвивається безсимптомно: скільки киян мають діабет
24tv
2024-11-17T13:48:44Z
Як правильно готувати свинину: прості правила, які повинен знати кожен
24tv
2024-11-17T13:27:52Z
Чи накривати кришкою страви під час приготування
24tv
2024-11-17T12:18:09Z
Росіяни вдарили балістичною ракетою по багатоповерхівці в Сумах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T19:27:02Z
Після ранкової атаки РФ в Одесі – блекаут
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T19:12:58Z
В Одесі школи та садочки йдуть на два дні вихідних
24tv
2024-11-17T19:12:20Z
Заступник начальника «Альфи» розповів про найважчий день на роботі після початку війни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T19:12:05Z
В Одесі закривають учбові заклади і з понеділка вводять відключення світла
ZN UA
2024-11-17T19:04:18Z
Блогерка виклала в TikTok відео роботи ППО в Одесі та швидко за це поплатилася
InternetUA
2024-11-17T19:00:43Z
Карпатське море: на вершині гори Піп Іван помітили рідкісне атмосферне явище
TSN
2024-11-17T18:51:14Z
Британська розвідка проаналізувала посилення тиску російських військ на Куп'янськ
Европейская правда
2024-11-17T18:39:58Z
6 морозу і дощ: синоптики прогнозують раптове погіршення погоди
GlavRed
2024-11-17T18:27:12Z
Учасники бойових дій можуть безкоштовно здобути нову професію: стало відомо, як скористатися можливістю
Политека
2024-11-17T19:28:46Z
Польські розробники створили інноваційну ракету-перехоплювач іранських дронів Shahed
InternetUA
2024-11-17T19:22:14Z
Чоловік платить кошти колишньому своєї дружини через почуття провини: що він приховує, деталі
Фокус
2024-11-17T18:57:09Z
Відома архітекторка і вдова захисника емоційно звернулася до українців та європейців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T18:42:47Z
Зміна місця служби за 72 години: як подати заявку в Армія+
24tv
2024-11-17T18:21:23Z
Перший постріл й одразу влучання. Повітряні сили ЗСУ показали військову, яка збила крилату ракету
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T18:18:49Z
Українським водіям загрожує новий штраф до 34 тисяч гривень: що відомо
TSN
2024-11-17T18:18:17Z
Майже кожен третій євро допомоги в Німеччині отримують іноземці - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-17T18:18:06Z
46-річний киянин став посмертним донором для чотирьох людей
24tv
2024-11-17T17:51:47Z
Рекордні ціни: українцям пояснили, чому так різко здорожчали яблука
Политека
2024-11-17T19:00:19Z
Є 3 сценарії на зиму, – ексміністр енергетики дав поради українцям
24tv
2024-11-17T18:36:17Z
Австралія запускає найбільший проєкт відновлювальної енергетики
InternetUA
2024-11-17T18:27:59Z
В Україні з 18 листопада повертаються планові відключення світла
Комсомольская правда
2024-11-17T18:27:10Z
Росія хоче використати зиму, – ексміністр енергетики припустив задум ворога
24tv
2024-11-17T18:15:07Z
Витоки метану в 10 разів перевищують попередні оцінки
360ua.news
2024-11-17T17:39:23Z
Ви все одно не заплатите менше: українців попередили про оплату газу
Знай
2024-11-17T17:36:47Z
40 мільйонів за будиночок у селі та топ-5 найдорожчих міст в УКраїні: як змінилися ціни на нерухомість
Хвиля
2024-11-17T17:30:49Z
Воррен Баффет розсекретив, які акції придбав після продажу Apple: одна компанія працює в Україні
24tv
2024-11-17T17:27:22Z
Ндомбазі: Рівень УПЛ дуже сильний
Football.ua
2024-11-17T18:45:27Z
Збірна України прибула до Тирани на вирішальний матч Ліги націй
24tv
2024-11-17T18:45:18Z
Нкунку, Рабьо та Саліба зіграють із перших хвилин проти Італії
Football.ua
2024-11-17T18:39:54Z
Кейн: Потрібна ширша дискусія про календар
Football.ua
2024-11-17T18:06:38Z
Канте може перейти в топ-клуб Ла Ліги
Football.ua
2024-11-17T17:57:38Z
Netflix встановив глядацький рекорд під час трансляції бою Майк Тайсон – Джейк Пол
24tv
2024-11-17T17:54:48Z
Гатті продовжить контракт із Ювентусом
Football.ua
2024-11-17T17:51:45Z
УЄФА відкрило провадження щодо зірваного матчу Ліги націй Румунія – Косово
24tv
2024-11-17T17:00:11Z
Повернення Рамоса в Реал виключено
Football.ua
2024-11-17T16:48:42Z
Перший в історії: у Нью-Йорку збудують вигнутий хмарочос, який стане найдовшим у світі
InternetUA
2024-11-17T19:28:28Z
Оригінальна подача, бездоганний смак: рецепт салату з буряка та фети
24tv
2024-11-17T19:21:24Z
Копійчані методи для очищення кухні: забудьте про хімічні засоби
24tv
2024-11-17T18:57:00Z
Овочі будуть зварені за 10 хвилин: простий спосіб, про який знають одиниці
24tv
2024-11-17T17:15:36Z
Перевірте, чи правильні режими встановлюєте: що означають символи на духовці
24tv
2024-11-17T16:30:01Z
Яка приправа може зіпсувати бульйон: шеф-кухар розповів деталі
24tv
2024-11-17T16:24:08Z
Які цифри у даті народження означають, що на вас чекає щастя й велике кохання
TSN
2024-11-17T16:15:37Z
Як гарно прикрасити камін: 3 ідеї святкового декору
24tv
2024-11-17T16:15:10Z
Пасуть задніх: 3 знаки зодіаку, яким не вистачає мотивації для розвитку
24tv
2024-11-17T16:03:55Z
Продавав неіснуючі тепловізори та дрони: шахрай із Києва обдурив військових
Политека
2024-11-17T18:27:48Z
"Рух має свою болючу ціну": в УЗ розповіли, ким були залізничники, яких вбила Росія у Нікополі
24tv
2024-11-17T17:21:56Z
Українець ошукував довірливих людей, сидячи в СІЗО
InternetUA
2024-11-17T16:24:28Z
У Японії стався потужний підводний землетрус
УкраинФорм
2024-11-17T16:15:41Z
Диверсія на залізниці в Запорізькій області: агент "Атеш" вивів з ладу важливе електрообладнання
24tv
2024-11-17T16:15:26Z
Псевдобанкір обшахраював жителя Тернопільщини на 100 тисяч
Украина Криминальная
2024-11-17T15:06:57Z
Літак здійснив екстрену посадку через 130 хом’яків
360ua.news
2024-11-17T15:03:01Z
Атака на Миколаїв: загинула вагітна жінка
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T14:48:15Z
У Херсоні кількість загиблих зросла до трьох
УкраинФорм
2024-11-17T14:36:06Z
Космічна компанія українця вже коштує 2 мільярди доларів: що вона виготовляє
24tv
2024-11-17T19:15:05Z
Недорога технологія повертає 100% ємності акумуляторів: що придумали вчені
InternetUA
2024-11-17T18:21:04Z
"Розумні" роботи можуть зробити "зелену" енергію дешевшою: як їх хочуть використовувати
Фокус
2024-11-17T18:00:48Z
Дизайн і ключові характеристики Nubia Z70 Ultra оприлюднені перед презентацією
Portaltele
2024-11-17T18:00:31Z
Звільняємо пам’ять на телефоні за допомогою Telegram: як це зробити у кілька кліків
InternetUA
2024-11-17T17:21:38Z
Названо топ найпопулярніших і небезпечних паролів у світі
InternetUA
2024-11-17T16:22:12Z
Останній Супермісяць року “дістався” до Києва
Комсомольская правда
2024-11-17T16:13:06Z
Що не встигає за попитом в українських мережах
360ua.news
2024-11-17T15:45:24Z
У WhatsApp з'явилася нова функція – користувачі чекали на неї багато років
InternetUA
2024-11-17T15:36:14Z
На автомобілях Volkswagen встановили два рекорди Гіннеса
AutoCentre
2024-11-17T13:39:06Z
Нова батарея з "відходів" зберігатиме до 100 МВт*год енергії: деталі
Фокус
2024-11-17T12:30:10Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z