MY.UAНовини
Що робити, коли бреше Арестович і Facebook? Пояснюють керівниці нових центрів при РНБО та Мінкульті
Що робити, коли бреше Арестович і Facebook? Пояснюють керівниці нових центрів при РНБО та Мінкульті

Що робити, коли бреше Арестович і Facebook? Пояснюють керівниці нових центрів при РНБО та Мінкульті

«Перший очолила Поліна Лисенко, другий – Любов Цибульська. Для обох інформаційні атаки – не щось нове, але кожна дотикалась до них по-своєму.

Лисенко – зі сторони того, на кого нападають. 

У 2015-2019 вона працювала помічницею першого заступника голови Національного антикорупційного бюро Гізо Углави. НАБУ постійно потрапляло під атаки колег- правоохоронців і політиків. Зокрема, прізвище Лисенко миготіло в так званих документах нардепа і "росагентаАндрія Деркача – як людини, через яку Углава нібито передавав інформацію посольству США. 

За освітою Лисенко юристка, до РНБО працювала у приватній компанії, Офісі генпрокурора, Офісі простих рішень і результатів, що очолює Саакашвілі, та в "Укрзалізниці".

Цибульська стикалась з інфоатаками зі сторони того, хто їх розбирає по крупицях. 

У 2018-2021 вона керувала групою аналізу гібридних загроз в "Українському кризовому медіацентрі". До цього працювала журналісткою, радницею зі страткомунікацій начальника Генштабу ЗСУ Віктора Муженка та керівницею пресслужби Іванни Климпуш-Цинцадзе, коли та була віцепрем'єркою в уряді Володимира Гройсмана.

УП розпитала в Поліни Лисенко та Любові Цибульської, як вони будують організації (спойлер – роблять це без грошей), на що конкретно будуть реагувати та де закінчується рівень їхнього впливу.

Перша перепона – бюрократія  

Назви "Центр протидії дезінформації" та "Центр стратегічних комунікацій та інформбезпеки" можуть наштовхнути на думку про великий кабінет з широкою плазмою, на якій щосекунди оновлюються цифри та прізвища. Тут – новини зі США, там – розвідка сповіщає про майбутню провокацію РФ на кордоні. А в центрі кімнати – десятки людей за комп’ютерами.

Насправді ж, попри те, що з моменту формального заснування обох центрів минуло два місяці – центри при РНБО презентували 6 квітня, при Мінкульті 31 березня – жоден поки не отримав приміщення та фінансування, а відповідно, і штату. Через це обидва не можуть повноцінно розпочати роботу.

"Я є єдиною працівницею Центру", – розповідає голова центру при РНБО Поліна Лисенко. З 2 квітня, моменту свого призначення, вона, як розповідає сама, працює без зарплати.

голова центру при РНБО Поліна Лисенко

За її розрахунками, приблизний бюджет на оплату праці половини штату, тобто 26 людей, до кінця 2021 року – 11-12 мільйонів гривень. Це близько 60 тисяч гривень у місяць на спеціаліста. Більшість майбутнього штату складатимуть аналітики. Кошти на фінансування, за словами керівниці центру, має знайти Мінфін.

Офісом Лисенко наразі є крихітний кабінет на першому поверсі будівлі РНБО та ситуативна кімната в Офісі президента, куди центр має згодом перебратися. 

Бюджет іншого центру, при Мінкульті, мав складати приблизно 10 мільйонів на рік, але коштів Мінфін поки так і не виплатив. З командою Цибульській пощастило трохи більше – крім неї, над центром працює ще 4 людей. Зустрічі проводять у міністерстві.

Любов Цибульська

"Ми вже можемо говорити, що ми працюємо, проте поки немає державних грошей і можливостей набрати колектив, я б не говорила, що центр остаточно заснований", – пояснює Любов Цибульська.

Як це має працювати

Чи справді центри при РНБО та Мінкульті мають спільне поле роботи?

З огляду на почуте, видається, що ні – у них різні завдання та аудиторії. Але доречність створення двох центрів при різних структурах – питання відкрите. 

Центр протидії дезінформації при РНБО моніторить увесь інфопростір – ЗМІ, соцмережі, публічні заяви, інформацію від розвідки та СБУ, аналізує отримане, виявляє в ньому організовані інформаційні кампанії чи атаки та сигналізує про них дотичному до теми кампанії органу. Центр не може накладати санкції, але може їх ініціювати перед СБУ. 

Фактично, він працює як радар. 

Наприклад, виявивши, що російські ЗМІ кілька днів підряд дискредитують китайський Coronavac, яким вакцинують в Україні, центр "маякує" про це МОЗ. МОЗ розглядає таке повідомлення та вирішує – реагувати на нього постом у Facebook, заявою на брифінгу чи не робити нічого. Поступово центр має напрацювати готові варіанти реагування на різні загрози. 

Аналіз центру при РНБО розрахований на державний орган, а не на пересічного українця з Житомира чи Харкова.  

А от аудиторією Центру страткомунікацій та інформбезпеки є саме той пересічний українець. Центр, у першу чергу, будує позитивні комунікаційні кампанії про Україну, у другу – публічно роз’яснює, як і хто поширив дезінформацію.

"Наприклад, коли вбили хлопчика на Донбасі, а Росія звинуватила Збройні сили, то ми буквально через кілька днів вийшли разом з громадськими організаціями і пояснили всю цю кількарівневу кампанію. На першому етапі вони сказали це, потім зробили це і т.д.", – пояснює Цибульська.

Окрім фейків, центр також працюватиме з дещо складнішими конструкціями – наративами.

"От наратив про те, що "Україна – недодержава", failed state – це фейк, який Росія конструює з наших маленьких поразок. 

Усі помиляються – це нормально. Немає держави, яка справилася з ковідом на всі 100%, усі зробили помилки, проте не в усіх громадян західних країн формується усвідомлення, що – ага, моя держава якась неповноцінна, вона нездатна до саморегулювання. А в Україні Росія з цим наративом дуже активно працює".

За наявності оперативного моніторингу від центру своєї колеги, додає вона, центр при Мінкульті буде оперативно спростовувати фейки. Поки що центр при Мінкульті отримує дані лише від СБУ, РНБО та МЗС, тоді як центр при РНБО – від 12 держорганів. 

Ні центр при РНБО, ні центр при Мінкульті не буде реагувати на кожен фейк, який з’являється у Facebook чи в Telegram. Для реагування центру при РНБО важлива організованість і тривалість кампанії.  

"Ми розуміємо, що це є кампанія, яка а) комусь потрібна, хтось є замовником, б) хтось є об’єктом, тобто на когось вона спрямована. І наша задача – встановити, хто і на кого і з якою метою. І після цього ми маємо можливість, умовно кажучи, виробити стратегію реагування", – пояснює Лисенко.

Для реагування центру при Мінкульті важливе покриття фейку.

"Якщо ми бачимо, що Страна.ua, потім телеканал НАШ і ще кілька великих Telegram-каналів це (фейк – УП) розповсюджують, то, звісно, за це треба братись, тому що це вже має ознаку скоординованої кампанії та велике покриття", – наводить приклад Цибульська. 

То що зараз відбувається в центрах без людей і грошей? 

Лисенко з центру при РНБО опікується організаційними моментами, зокрема готує документи щодо штату, структури органу та затверджує їх. У її Excel-таблиці на комп’ютері під тисячу пунктів із задачами, які треба завершити для повноцінного запустку центру.

Основна робота, тобто моніторинг та аналіз інформації, нині здебільшого на плечах органів-партнерів центру – це апарат РНБО, Офіс президента, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки, Головне управління розвідки Міноборони, Офіс генерального прокурора. За словами Лисенко, вона за потреби координує аналітиків цих органів.

З результатів роботи за цей час вона називає формування глосарію рекомендованих для використання термінів, який нині проходить експертизи, і відстеження кількох інформаційних атак. Зокрема, поширення новин про вбивство 5-річної дитини на Донеччині – про реагування на яке також згадувала Цибульська. За словами Лисенко, ці новини 2,5 дні поширювались на окупованій території та в РФ, після чого перейшли в українські ЗМІ. 

"Так Україна стає інструментом в руках РФ – на що вона і розраховує. Що ми зробили? Ми одразу повідомили про це Офіс генпрокурора – і, наскільки мені відомо, зараз відкрите кримінальне провадження і проводять всі необхідні слідчі дії", – коментує керівниця центру при РНБО.

Другий приклад – моніторинг новин під час стягування військової техніки РФ до українських кордонів у квітні. На виході результат такого моніторингу виглядає як Excel-таблиця на 500 рядків лише з одного органу, наприклад СБУ чи СЗР. 

"Тобто ми зібрали все в єдиному документі, і нам зрозуміло по яких темах вони б’ють, як часто, як усе розвивається, які наслідки можливі", – розповідає Лисенко. 

Зібрану та систематизовану інформацію вони передали в ОП та апарат РНБО. На те, як ОП чи РНБО розпорядиться цією інформацією – наприклад, президент вийде із заявою-оцінкою дій РФ, чи просто її проігнорує, центр не впливає ніяк. 

За 2 місяці її спостережень, розповідає Лисенко, Росія інформаційно била по кількох темах: дискредитація вищого керівництва держави, "провокації" України на Сході, Крим, неонацисти на території України та вакцинація. Найчастіше – саме по владі країни та Криму, а от тему з вакцинацією Лисенко називає однією з "найсвіжіших".

"Процес вакцинації був, скажімо так, перебитий інформаційними потоками, зокрема з Росії. Люди почали боятись західної або індійської вакцини, яка в нас використовується, і якою, до речі, вакцинувалась моя бабуся. Вони почали думати: ага, може російська вакцина і справді краща. Це снігова куля, що мала деструктивний вплив", – розповідає Лисенко. 

Центр при Мінкульті, зі свого боку, за два місяці розробив приблизний план проектів на рік, запустив свою сторінку у Facebook, яка нині має 3 тисячі підписників і публікації на кшталт "Концертів Моргенштерна в Україні не буде", "Росія нагадала світу, що Крим – це Україна", та спільно з партнерами розробив брошуру "Що робити на випадок війни або НС". Останнє вирішили зробити після квітневого загострення на кордонах. 

"У 2014, 2015 і зараз було помітно, що люди дезорієнтовані. А брошура дуже просто пояснює – що робити під час артобстрілу, що робити в інформаційному полі? Що робити, якщо кажуть, що Україна здається?", – розповідає Цибульська.

 

Цибульська: Для мене Україна – це країна, яка змогла, яка вистояла. Це країна дуже сильних людей, людей, які не толерують несправедливість. Це країна борців.

Також центр почав напрацьовувати власну аналітику та створює сайт, на якому збиратиме дослідження, статті та подкасти про інформаційну агресію РФ.

"Я це бачу як доказову базу. А раптом колись буде наступний Нюрнберг для Росії, де пропаганду розглядатимуть як злочин? Тоді така база буде дуже корисною", – пояснює завдання сайту Цибульська. 

І останнє – це розробка позитивних наративів про Україну, тобто тверджень та їхніх пояснень, які, наприклад, чиновники включатимуть у свої промови, а центр – у свої подальші кампанії. Їх орієнтовно 10 штук, зараз вони тестуються на фокус-групах. 

Цибульська поки що не розкриває, що саме буде в цих наративах, але ділиться тим, що відгукується особисто їй: 

"Для мене Україна – це країна, яка змогла, яка вистояла. Це країна дуже сильних людей, людей, які не толерують несправедливість. Це країна борців. І я б дуже хотіла, щоб ми перестали культивувати образ жертви, бо ми є насправді надзвичайно сильними. 

Ніхто в Європі не перебуває настільки під атакою, під таким рівнем загрози, як є ми. Тому це несправедливо говорити, що ми не справляємось. 

Ми надзвичайно добре справляємось, враховуючи всі дані – і агресію, і присутність політичних сил, які підтримують агресора, і певний відсоток людей, які дуже добре підготовлені агресором". 

Теги за темою
Інше
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
Сикорский ответил Зеленскому по поводу МиГов: Мы сделали больше, чем любая другая страна
Европейская правда
2024-11-01T13:30:58Z
"Возвращаются в оккупацию": Украина провалила политику по поддержке ВПЛ, — Шуляк
Фокус
2024-10-23T21:06:39Z
Северокорейские военные начали действовать в Украине, – разведка США
Хвиля
2024-10-29T21:39:41Z
Сын Баканова купил "элитную землю" за треть ее рыночной стоимости и достраивает там дом – "Схемы"
ZN UA
2024-11-01T23:36:13Z
В Британии суд отправил за решетку поляка, утверждавшего, что воевал в Украине на стороне "Вагнера"
ZN UA
2024-11-01T23:33:16Z
СБУ задержала кремлевских агитаторов, среди которых – «политэксперт» Медведчука
Comments UA
2024-11-01T16:43:19Z
Появилась итоговая декларация саммита БРИКС: один пункт о войне в Украине
Comments UA
2024-10-23T14:12:46Z
"Это реально": военные США оценили план Зеленского по передаче ракет Tomahawk
Фокус
2024-10-30T19:27:58Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
Медиков из военных госпиталей переводят в пехоту: что происходит
Comments UA
2024-10-28T11:06:38Z
Россияне ставят на свои БПЛА линзы Люнеберга: зачем они нужны и есть ли такие у ВСУ
Фокус
2024-10-21T14:21:24Z
"Третья мировая покажет": рейтинги армий мира очень далеки от реальности, — Жорин
Фокус
2024-11-01T23:42:42Z
Войска КНДР ждут большие трудности в Украине: важные детали
Comments UA
2024-11-01T22:45:24Z
Какие доплаты получат пенсионеры в 2025 году
Знай
2024-10-20T18:36:01Z
26 октября 2024 года: Димитрия Мироточца - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-10-25T23:21:02Z
Какой блин нельзя есть 26 октября и кому нужно постоять под березой: приметі и запреті на Дмитров день
Знай
2024-10-26T02:03:36Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
Цыбульская уехала за границу с девятилетним сыном
Корреспондент
2024-10-29T11:06:30Z
Джордж Лукас изменил «Звездные войны» в последние минуты — один из джедаев был не тем, кем назвался
ITC
2024-11-01T21:16:34Z
Дочери Оли Поляковой сделали предложение: как она отреагировала
Фокус
2024-11-01T21:06:11Z
5 ошибок в стиле, которые визуально старят даже молодых женщин
Фокус
2024-10-20T06:30:33Z
"Мой ангел": девушка Лиама Пейна эмоционально прокомментировала его смерть
Фокус
2024-10-19T15:29:00Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
"По горячим следам": в Киеве задержали поджигателя отделений Укрпочты
Апостроф
2024-10-30T16:36:16Z
В Купянске "прилет" в пятиэтажку, есть пострадавшие
Корреспондент
2024-11-01T23:48:22Z
Удар по отделению полиции в Харькове: число пострадавших выросло
Корреспондент
2024-11-01T22:21:05Z
Удар по Днепру: есть жертвы и много раненых
Корреспондент
2024-10-25T22:12:43Z
В роССии молотком убили пилота, причастного к ударам по Украине
Известия Киев
2024-10-21T13:50:21Z
Житель Херсонщины взорвался на российской мине
Корреспондент
2024-10-26T16:01:52Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Удар по Харькову: число жертв возросло
Корреспондент
2024-10-29T03:36:52Z
Киевщину ждут массовые отключения электроэнергии: где не будет света по 10-11 часов
Хвиля
2024-10-20T18:15:42Z
Захватчики оккупировали Ясную Поляну — DeepState
TSN
2024-11-01T23:48:36Z
РФ ударила по месту дислокации полицейских в Харькове: есть погибший и раненые
Comments UA
2024-11-01T22:00:33Z
Лунный гороскоп на 29 октября, вторник
Marie Claire
2024-10-28T21:06:41Z
Как стоимость пачки сигарет: коммунальщики аргументировали очередное повышение тарифов
Знай
2024-10-26T02:12:28Z
Следующая цель - Запорожье? Прогнозы хода войны
Корреспондент
2024-10-23T19:45:57Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Использование подсластителей может привести к серьезным болезням: какие органы под угрозой
Comments UA
2024-11-02T00:09:53Z
Распространенные продукты, которые "убивают" желудок
Comments UA
2024-11-01T23:33:33Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Черника, морковь и рыба: что нужно есть, чтобы сохранить острое зрение
Comments UA
2024-11-01T23:00:01Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Укрзализныця забыла во Львове вагон на ночной поезд
UAToday
2024-11-01T21:36:48Z
Украинским морским коридором экспортировали более 79 млн тонн продукции
Хвиля
2024-11-01T21:36:00Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Paxos запустила регулируемый стейблкоин USDG и назвала его «глобальный доллар»
ITC
2024-11-01T21:16:25Z
Счета за электроэнергию: в YASNO призвали оплачивать по-новому
Знай
2024-11-01T21:12:43Z
Мы все не идеальны: худшие черты всех знаков Зодиака
Знай
2024-10-28T16:51:23Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Зачем замораживать джинсы: секреты стирки, о которых вы точно не знали
Знай
2024-10-27T20:51:34Z
Домашний грушевый пирог: простой рецепт с орехами и шоколадом
Политека
2024-10-30T00:00:38Z
Домашняя курица в пикантном маринаде: секрет приготовления вкусного мяса
Политека
2024-11-02T00:00:00Z
Сытный мясной рулет в лаваше: готовим без проблем за полчаса
Политека
2024-11-01T18:48:08Z
Пара из Британии разочарована самым дорогим завтраком в своей жизни
Фокус
2024-10-29T07:06:17Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
К чаю и в школу детям: рецепт супер простого бананового хлеба с ягодами
Marie Claire
2024-11-01T18:30:25Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Харден присоединился к клубу игроков, набравших 26 000 очков за карьеру
Корреспондент
2024-11-01T18:36:55Z
После покупки Криштиану Роналду Ан-Наср проиграл девять турниров
Известия Киев
2024-11-01T18:34:28Z
Стал известен новый главный тренер "Манчестер Юнайтед"
ZN UA
2024-11-01T16:30:42Z
АПЛ: расписание и результаты матчей 10-го тура чемпионата Англии по футболу, турнирная таблица
TSN
2024-11-01T15:34:10Z
Месси рассказал, сыграет ли на ЧМ-2026
UAToday
2024-11-01T15:12:46Z
"Я учусь на "гидеозию" - не могу произнести это слово": игрок Вереса - о мобилизации
Корреспондент
2024-11-01T13:51:34Z
Леннокс Льюис назвал нового короля бокса - бывший соперник Усика
Корреспондент
2024-11-01T11:39:41Z
Предлагают сэкономить, а в итоге вы останетесь без денег: клиенты Vodafone поднимают бунт
Знай
2024-10-27T20:30:18Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Магнитные бури: прогноз на выходные, 2-3 ноября
UAToday
2024-11-01T21:36:08Z
Нашелся очередной «Сатоши Накамото» из Лондона, который уже получил прозвище «Фейктоши»
ITC
2024-11-01T21:16:43Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Ученый рассчитал оптимальную форму бокала для сохранения пива холодным
ITC
2024-11-01T21:16:23Z
«Это аномалия» ─ руководитель разработки ПО Rivian о кнопках в автомобилях
ITC
2024-11-01T21:16:54Z
980-сильное внедорожное купе: дебютировал самый мощный и странный "Гелендваген"
Фокус
2024-11-01T16:57:47Z
Искусственный интеллект подсчитал: сколько украинцам нужно времени, чтобы купить авто без кредита
Comments UA
2024-11-01T15:03:08Z
Geely выпустили недорогой кроссовер для бездорожья с оригинальным дизайном
Фокус
2024-11-01T14:57:01Z
В Украине сменился лидер продаж новых легковых автомобилей
Корреспондент
2024-11-01T13:03:46Z
Семейный экспресс: тест-драйв нового Mitsubishi Outlander
Фокус
2024-11-01T12:27:46Z
С начала года продажи новых авто в Украине выросли более чем на 20%
Известия Киев
2024-11-01T11:31:38Z
В интернете показали неизвестный родстер BMW с мотором как у Ferrari и Lamborghini
Фокус
2024-10-31T20:15:28Z
Suzuki Jimny получил стильную прощальную модификацию
Фокус
2024-10-31T14:51:56Z