MY.UAНовини
Зустрічайте головні художні новинки до “Книжкового Арсеналу” 2021
Зустрічайте головні художні новинки до “Книжкового Арсеналу” 2021

Зустрічайте головні художні новинки до “Книжкового Арсеналу” 2021

23-27 червня 2021 відбудеться Х Міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал". Спеціально для BURO. літературна критикиня Ганна Улюра вибрала головні весняно-літні книжкові художні новинки.

"Кінець світу відміняється. Попри невтішний стан із художньою прозою українською мовою у минулому році, уже за пів року 2021-го фікшн повернувся на старт",  впевнена Ганна.

Наталка Ворожбит, "Погані дороги" ("Видавництво Анетти Антоненко")

Кіно "Погані дороги", що стало режисерським дебютом драматургині Наталки Ворожбит і збирає заслужені похвали та нагороди, спочатку було літературним твором. П'єса "Погані дороги" складається з шести розділів (один із них  монолог) з елементами вербатіму. Всі розділи  про шлях, буквальний і метафоричний. Вся п'єса  про те, що несила дозволити собі слабкість... Знаєте, ніц формальний опис про книжку Ворожбит не скаже.

Найперше речення: "Коли їдеш на Донбас, просять заповнити анкету з особливими прикметами, щоб у разі чого упізнати тіло". В цьому реченні  вся книжка. Нагла смерть. Війна. Страх загинути і страх залишитися тимчасово невстановленим (тілом). І головне: люди з особливими прикметами, люди, що не подібні до інших. Екстремальні умови  екстремальна необхідність бути особливим, щоб як не вижити, то хоча б бути впізнаним посмертно. "Особливий" - і те, що тебе відзначає, і те, що тебе наражає.

Письменниця збирає матеріал про Донецький аеропорт і так знайомиться з "кіборгом". Залюблена, за ним рушає на схід. Дівчина-підліток із місцевих закохана в "укра", через що має проблеми з однолітками і бабусею. Директор школи помилково потрапляє під пильну увагу на блокпості, непорозуміння готове стати бідою. Жінка-медик і чоловік-військовий везуть тіло загиблого побратима, щоб передати його вдові. Полонена журналістка "на підвалі" у сепаратистів.

Пошматовані, ці історії де-факто пов'язані спільними героями і сюжетами: все розділене виявляється частинами чогось цілого, хочемо ми того чи ні. Так, це п'єса про війну, це очевидно, яка розриває країни, родини і людей на частини  буквально, знаєте. "Але погані дороги там-то ще до війни були",  так каже одна з героїнь Ворожбит.

Майґуль Аксельссон, "Квітнева відьма" ("Комора", переклад Софії Волковецької)

Марґарета, Крістіна, Бірґітта, Дезіре  науковиця, лікарка, алкоголічка, відьма. Так звалися найвідоміші сестри в Швеції  принцеси, старші сестри нинішнього короля. Ці четверо  так само сестри. І після виходу хітового роману Майґуль Аксельссон, після численних його перекладів, либонь, відоміші за сестер-принцес.

Дезіре знерухомлена і позбавлена мови, змалечку кочує притулками, нині живе в одному такому, ненавидячи кожен буцімто турботливий, а направду зверхній жест персоналу. Дезіре  значить "бажана", що вкрай іронічно: травмовану під час пологів дитину залишили відразу після народження в лікарні, зараз їй сорок п'ять. Хворе тіло не зупиняє її бентежний дух. Квітнева відьма має силу, за якою може вселятися в будь-що живе. Відьма вдень спить, а вночі мандрує чужими тілами і долями. (Це нам Рей Бредбері розказав, Аксельссон на нього посилається.) Дезіре у такий спосіб спостерігає за своїми сестрами, по черзі живе їхнім життям, переконана, що те життя вони у неї вкрали. Дівчат удочерила та сама людина, яка відмовилася від Дезіре.

Дівчата виросли в "часи захищеності", коли Швеція повільно, але стабільно виходила в трійку найбезпечніших країн для життя. Теж іронічно, бо жодна з них не була в безпеці. Кочували від прийомних родин до дитбудинків, від клінічно жорстоких біологічних батьків до клінічно жорстоких коханців, із соціальних закладів, де страшні речі стаються з дівчатами-підлітками вночі, до лікарень, де страшні речі стаються і вдень. Фізичне виживання покинутих дітей залежало від того, що їх хтось полюбить.

Полюбити із вдячності. З обов'язку. З потреби. Про різницю цих трьох любовей і про розуміння того, що жодна з них не дасть відчуття безпеки, написана ця химерна, неймовірної краси історія.

Анатолій Дімаров, "І будуть люди" ("Фоліо")

Роман Анатолія Дімарова вийшов ще в середині 60-х, але в сильно цензурованому вигляді. У 2000-х уже була спроба відновити "І будуть люди". Але от твір можна почитати в оригінальній редакції (ну і порівняти з минулорічним серіалом). Процитую блискуче інтерв'ю Дімарова: "Щоб зрозуміти мене як прозаїка, читачеві можна прочитати "Біль і гнів", "І будуть люди", сільські, міські і містечкові історії. Я перечитувати книжки вже не можу: все з них узяв. Свої книжки теж не перечитую. Я що  дурний?". Ми ще свого від книжок недурного Дімарова не взяли, тож згаяти можливість прочитати повну версію його magnum opus не можна.

Василь Ганжа  ідейний пролетар, голова сільради. Оксен Васюта  заможний селянин. Пара антагоністів, що у свою суперечку втягують два роди, котрі й без того мали одне на одного зуб. Мабуть, те, що Василь спокусив Оксенову мачуху і звів її з родини, надало ідеологічним непорозумінням "голодранців" із "куркулями" своєрідно гострого виміру. А хата Ганжі сама згоріла, Господь свідок! Від батька до сина в родинах передаються пара-трійка суто фізичних прикмет. У Оксена  міцні, вузлуваті, наче покручені плечі. У Василя  широкі долоні з короткими, наче обрубаними пальцями. Страшенно симпатично: не лише вікопомний спадок буквально втілений, а й те, що стосується він саме рук  тих, що дають, і тих, що забирають.

Панорамний роман із самого центра України (дія відбувається на Полтавщині), художній час якого припадає на ренесансні криваві 1920-30-ті. Роман названий рядком з поезії Шевченка, а жінка-протагоністка зветься Світличною. Ми кмітливі, нам не треба натяків, аби зрозуміти: Великий Український Роман.

Дон Делілло, "Художниця тіла" ("Темпора", переклад Ярослави Стріхи)

Лорен і Рей живуть в гармонійному шлюбі двох дорослих творчих людей. За вікном світлої кімнати для спокійних сніданків брязкає металевою годувальницею сойка... Кінорежисеру Рею Роблзу було шістдесят чотири, коли його тіло знайшли у квартирі першої дружини. Рей застрелився. Перформансистка Лорен Гартке, яка молодша від чоловіка на ціле життя (їй тридцять шість), залишається тужити, збирати спільні спогади і додумувати часи, коли Рей жив без неї, як тепер без нього живе вона. Лорен часто чує тихий звук із горища, наче ходить хтось. Їй просто дуже боляче.

Було б це просто, не був би це роман Дона Делілло.

В цьому світі остання репліка, з якою дружина звернулася до покійного нині чоловіка-суїцидника, може бути, звісно, банальне "І купи "Аякс" (миючий засіб). Але то буде ідеальна репліка: Аякс  найвідоміший із класичних самогубців. В цьому романі треба уважно слухати, тут все-все розкажуть, він тільки позірно скидається на абсурдну прозу. Навіть про те прояснять, що ж то за дивний чоловік із розладами мовлення живе на горищі у вдови. І найбільше питань залишиться хіба що до слова "живе".

Лорен  художниця, яка під час виступів трансформує своє тіло: вона міняє вік, расу, стать, вона змінює простір, котрий посідає її тіло. Через простір, через посутні зміни простору в романі описують все: найперше  час, потім мову, затим смерть. Оживити мертве насправді нескладно. Складно поступитися мертвому своїм місцем у просторі. Кумедно: всі ці ігри в смерть як в захоплення чужого простору відбуваються в орендованому літньому будинку.

Малькольм Лаурі, "Під вулканом" ("Фабула", переклад Аріни Кулінської)

Класичний англійський роман, не схожий ані на щось класичне, ані на щось англійське, а часом слабо нагадує і роман. Багаторівнева історія, розказана нібито в п'яному угарі (хоча "нібито" тут ні до чого), харизматичні покидьки красиво тужать за цілісністю світу  вжух, і один із найвпливовіших модерністських романів. Хизуватися самотужки зруйнованим мізерним життям на тлі світових трагедій  це про високий модернізм. Нарешті й українською.

1939 рік. Британія розриває дипломатичні відносини з Мексикою, європейці мають покинути Куернаваку (і два вулкани поблизу неї  звідси й назва). Природно, що зараз Жаку згадався приятель Джефрі, британський консул (поговорюють, британський шпигун і, мають рацію, британський п'яничка і рогоносець), котрий зник із міста просто у День мертвих, 2 листопада. Цьому дню і цьому чоловіку присвячений роман. Хіба що окрім першого розділу, в якому дізнаємося, що сталося це все рік тому, що у світі визріває велика війна, а мелодраматична байка про Джефрі давно опунцією поросла.

Розповідач роману гортає збірник єлизаветинських п'єс і весь час намагається його загубити, а не вдається  ворожить на Марло і уже по тому переходить до історії Джефрі, а саме йому ця книжка і належить. Все кричить, що Лаурі вправно грається в фаустівський сюжет. Тільки доктор Фауст тут  за версією Крістофера Марло, в якій він  некромант, проклятий у фіналі. З того Дня мертвих мало хто вийде живим, марячи про безсмертя. У романі 12 розділів  це 12 ударів годинника. Пробила північ, коли за душею Фауста мають прийти демони з пекла. Прийдуть.

Сара Гейвуд, "Кактус" ("Видавництво Старого Лева", переклад Олександра Михельсона)

С'юзен  сорок п'ять, вона держслужбовиця, з роботою, що іншу довела б до сказу нудною одноманітністю. Донедавна у неї був секс-партнер, емоційна складова у стосунках з ним стратегічно відсутня, а тепер здимів і він сам. С'юзен вагітна. І вона має чудову колекцію кактусів  єдині істоти, про які вона вміє піклуватися. Щойно молодший брат, з котрим давно втрачені навіть позірно приятельські стосунки, повідомив їй про смерть матері. Будинок, де виросла С'юзен, за заповітом відходить брату, і той тут же поселяє там свого давнього приятеля-мандрівника Роба. С'юзен виходить на тропу війни.

Звучить як початок міського любовного роману, і "Кактус" Сари Гейвуд міг би бути такою книжкою. Але історію цю нам розказує С'юзен, то й історія складається холодна, відчужена, не про любов, а про брак любові. Найуживаніша репліка С'юзен: "Я не з тих, хто..." Вона точно знає, ким не є, гадки не маючи, ким стане. Реконструювати її справжню історію доведеться самотужки з доста скупих повідомлень: що сталося, що змусило живу і відкриту від природи дівчину зробитися контролфріком. Натяк: колючки на кактусі  не для оборони, а для мінімізації втрат. А улюблена книжка героїні зветься "Жінка-євнух".

Момент, коли ти можеш простити матері всі помилки, яких вона припустилася? Тоді, коли народжується твоя донька. В цій світлій по суті історії тінь відкидає тільки це, либонь, повідомлення: порозуміння між жінками різних генерацій, найвірогідніше, наступає, коли одна жива, одна мертва, одна ненароджена... і день божий минає.

Галина Крук, "Хто завгодно, тільки не я" ("Віват")

За яких умов жінці випадає відвідати готель у рідному місті? Коли на ранок знаходиться в кишені пачка невикористаних презервативів - це обіцянка чи втрата? Чи мають еротичні фантазії про мінет за кермом неодмінно закінчуватися смертю водія і чому не можна дозволити собі хепі-енд бодай у фантазіях? Стоп! А може, це і був хепі-енд?! Що, коли насправді більше шансів дізнатися, що відчуває вода, в яку ти занурюєшся, а вона входить у тебе, аніж чоловік, в якому ти тонеш, а він входить у тебе?.. От у води, знаєш, і шукай відповідей на такі риторичні питання.

Невеличкий за обсягом збірник ліричних замальовок Галини Крук - обманка: на позір наче еротично-поетична проза, а де-факто за описами сексуальних переживань ховається спроба знайти саме тіло, що на ці переживання здатне. "Хто завгодно..." - меланхолійна в тому сенсі, що це реєстр відчуттів, які нині недоступні, от суто на фізичному рівні недоступні (подробиці розпитайте у лікарняної палати на шість ліжок та карантину). Здається, що ніколи-ніколи не буде уже оргазмів на літньому пляжі, коли минає насичена двотижнева відпустка на морі. Тому пара коханців звуться подібно, Марта і Марко, бо кожен їхній секс  мастурбація, самозадоволення, самозачаття. Ті спогади про давнє кохання буквально і наново формують сьогоднішнє тіло, здатне насолоджуватися. "Якщо не брати до уваги тіла", та хто до нас з книжки говорить, не знає, ким є. Тіло в цьому світі є знання. Тіло, яке знає про свої (минущі) насолоди.

Дуже легко уявити, як на кожну з цих безкінечних трьох крапок книжки припадає черговий спазм мультиоргазму (так, це жіноча книжка), запросто уявити: тут і хлопи розказують, як кінчають, і жіночки, і сама книжка про це повідомить з усією відвертістю і без брутальності... повірте... на... сло...в...о...

Артем Чапай, "Вивітрювання" ("Книги - ХХІ")

Нарешті всі померли. Ну як всі, майже всі, на жаль. Землю спіткав черговий апокаліпсис, на цей раз через глобальне засмічення, вижило небагато люду  ті, які були або високо в горах, або на невеликих островах і ближче до узбережжя. Це сталося майже рік тому. На решті території й досі небезпечно, невидима зараза продовжує діяти. Люди вивітрюються, ерозують, розчиняються  спочатку настає мить спустошення, потім ейфорії, потім нестерпного бажання зникнути, затим зникаєш. Уцілілі скупчуються на островах, то тут, то там формуються спільноти по типу "Володаря мух". Комусь, може, пощастило виживати на Манхеттені чи на Гаваях, а от герої "Вивітрювання" будуть жити на Русанівці. Ну як жити  майже, на жаль.

Екологічна антиутопія Чапая написана чітко за лекалами жанру, аж так точно до формули, що часом (часто) здається пародією на відповідні кліше. Подружжя горян-карпатців буде зватися Василем і Марічкою, жеківський активіст  дядею Сірожою, силовик - Петровичем... І це ж тільки імена. В романах-антиутопіях найстрашніше, коли герої опиняються у світі шаблонів, коли навіть екстрема - кліше, щось, що було і залишилося. Нічого тут уже не дивує і не мотивує. Кінець світу все триває, і триває, і триває.

В одній сцені Василь викидає в річку, біля якої сам і живе, сміття та повідомляє, що вода забере. В "Вивітрюванні" вода навколо: падає з неба і тече поблизу. Здається, саме вода є причиною того, що хтось тут вижив. І тепер вони по тій воді пускають трупи тих, кого убили через жадібність й амбіції. Вода все забере  це стосується сміття насамперед. Може, оце людське сміття не дарма опинилося поблизу води, чекає, щоб його винесли з планети. Щоб таки нарешті всі померли. Людству за версією Чапая важко бажати довгого і щасливого існування.

Микола Шанта, "Паннонське чудовисько" ("Апріорі", переклад Андрія Любки)

Вуковарська різанина, 1991 рік: після взяття Вуковару сербські війська вчинили масове убивство, майже три сотні хорватів убиті, пацієнти місцевого шпиталю... Еміл порає виноградник, обкопувати виноград для нього  переживати зв'язок зі своїм батьком і думати, що успадкує його син, наразі юний, щоб щось знати про вино і про родинний спадок. З північного сходу чути вибухи  бомблять Вуковар.

Джурджевський рейд, 1942 рік: угорські війська за підтримки місцевих мадярів влаштували етнічну чистку, загинуло більше двохсот людей... Діда Еміла убили, матусі тоді було сім; спогад про батькові обійми переслідував її до смерті, їй марився ґудзик татового пальта, що муляє щоку. За пальтом, закинутим на збереження в комору місцевої школи (воєнні трофеї, так би мовити), діда Еміла опізнали як одну з жертв рейду.

Між цими двома подіями, одна з яких  власний спогад, а друга - родинна спадщина, коливатиметься монолог на два голоси, що з нього складається "Паннонське чудовисько" Миколи Шанти. Русини Воєводина (до яких належить і автор, і герої)  одна з національних меншин, котрі потрапили в м'ясорубку Югославських війн. Серед обширу хорватських, боснійських, сербських воєнних проз слід почути русинський голос. Проте книжка Шанти писалася сербською  як свого штибу реванш, зокрема, та невдалий: серби роману не помітили.

У 40-х війну програли четники й усташі, в 90-х  партизани. Простий висновок: програли чисто всі. Шанта і його пам'ятливі герої припускають: помста - це спосіб пам'ятати про жертву. Так? Дрижаки беруть, коли зрозумієш, що в романі помста спосіб ката пам'ятати про жертву.

Тамара Горіха Зерня, "Принцип втручання" ("Білка")

Станіслава овдовіла. Вовчик пішов у чотирнадцятому на фронт, загинув через одинадцять днів, а ще за пару днів його родина попросила офіційно неодружену Станіславу виїхати з чужої хати і познайомила з вагітною від Вовки жінкою. Підібрала бідаку Магда, виходила, дурку хорошу знайшла, потім житло. Станіслава повернулася до роботи, вона  математичка. А Магда тим часом має клопіт: онука Маша мала б реставрувати панно у замку, а натомість виходить заміж за сина власників, та якось занадто швидко і потай від родини. Магда скеровує Станіславу на весілля під прикриттям повара з фірми, що в ній працюють демобілізовані з АТО... Є ідеї, скільки некромантів може бути в кейтеринговій службі? Мінімум два!

Весілля відбувається в проклятому з часів Голодомору замку. І по всьому роману біда пережита буде конкурувати з уявною чортівнею; і це ще та вправа  розібратися, що реально відбувається, а що мариться ошелешеній горем Стасі. Героїня як промінь ліхтарика: починає існувати те, що вона бачить, і не існує того, чого не хоче бачити. А поки що, здається, треба знайти ту певну кількість праведників, на яких тримається світ чи бодай утримається гниле містечко. Стася двох знаходить: брати-близнюки загинули в АТО. Тільки проблема: світ тримається на таємних праведниках. Не треба шукати того, хто не прагне бути знайденим. Не втручайся! Навіть якщо "наречену-без-чоловіка" і звати Марією, а її "недомужа", що не розплодився, Адамом.

Один тиждень у замку з характерниками, привидами, відьмами, вовкулаками. Один тиждень у детективі за принципом "мишоловка", де підозрюються всі. Один тиждень у флешбеках людей із ПТСР. Стася каже, що все у світі пояснює теорема Баєса, а значить всі три версії "Принципу втручання" таки ймовірні, слід тільки протриматися до неділі.


Більше про фестиваль читайте тут.

Читайте також: The Art of Ukrainian Sixties: Вийшла книга про підпільний рух та мистецтво українських шістдесятників.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Прокляте селфі на Оскарі": як склалися долі Анджеліни Джолі, Бреда Пітта, Меріл Стріп та інших після 2014 року
Фокус
2024-11-16T20:27:53Z
Дитяче Євробачення-2024: яке місце посів Артем Котенко з України
24tv
2024-11-16T20:27:52Z
Цікавий вечір гарантовано: 4 фільми та серіали про радіо й телебачення
24tv
2024-11-16T20:00:23Z
Гарячий і рельєфний Бекхем схвилював шанувальниць фото в сауні
GlavRed
2024-11-16T19:27:01Z
На «Дитячому Євробаченні 2024» перемогла Грузія. Україна — на третьому місці
Детектор М
2024-11-16T19:25:01Z
Грузія перемогла на Дитячому Євробаченні-2024
24tv
2024-11-16T19:00:01Z
Дитяче Євробачення 2024: онлайн-трансляція
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T18:00:13Z
Періс Гілтон з розмахом відсвяткувала перший рік життя доньки Лондон і показала, як вона підросла
TSN
2024-11-16T17:52:24Z
Як підібрати шапку за формою обличчя, як вибрати модну шапку
TSN
2024-11-16T17:51:31Z
Трамп може "пролетіти" з міністром оборони і генпрокурором через секс-скандали, – The Guardian
24tv
2024-11-16T20:27:17Z
З приходом Трампа для нас настали чорні дні
GlavRed
2024-11-16T20:27:08Z
Спецпосланником з питань України та Росії хоче бути людина, яка шокувала навіть Маска - The New York Times
ZN UA
2024-11-16T20:21:15Z
Глава Абхазії Аслан Бжанія втік зі столиці через масові протести
360ua.news
2024-11-16T20:12:17Z
У Грузії облили фарбою голову ЦВК: що стало причиною
TSN
2024-11-16T20:09:06Z
1000 днів війни: лідери G7 зробили заяву на підтримку України
TSN
2024-11-16T20:03:46Z
Путіна принизили, – британський офіцер припустив, що Трамп міг сказати очільнику Кремля
24tv
2024-11-16T20:00:29Z
Ілон Маск загрожує тим, хто пов'язує його з Росією - "знайду та знищу"
Комсомольская правда
2024-11-16T19:55:59Z
Зеленський подякував Японії за виділення $3 мільярдів у межах ініціативи від G7
УкраинФорм
2024-11-16T19:54:51Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Усього 5 хвилин у морозі: як холод зміцнює сон і знижує тривожність
24tv
2024-11-16T18:06:42Z
6 переваг сирого меду, які можуть підвищити імунітет цієї зими
Фокус
2024-11-16T18:00:58Z
Ціни на ліки мають бути доступними для українців, – Юлія Тимошенко
TSN
2024-11-16T17:51:57Z
Коли краще снідати: час прийому їжі може вплинути на здоров'я
24tv
2024-11-16T16:36:21Z
Одна з важливих причин, чому зимою не несуться кури: про це часто забувають
TSN
2024-11-16T15:48:32Z
Знайдено простий спосіб збільшити тривалість життя щонайменше на 5 років: що потрібно робити
Фокус
2024-11-16T14:51:53Z
Фізичні вправи сприяють зростанню нейронів завдяки м’язовим сигналам
Portaltele
2024-11-16T13:52:54Z
Сусіди підказали, як вивести гризунів з дому та погребу за допомогою домашнього засобу
TSN
2024-11-16T13:49:19Z
Бензоколонка Путіна на межі краху: російські НПЗ масово скорочують виробництво
Хвиля
2024-11-16T20:30:36Z
На сонячні та вітрові станції чекає серйозне випробування: експерт пояснив причину
24tv
2024-11-16T20:18:05Z
Корисний фрукт помітно здорожчав: вартість хурми зросла на третину
24tv
2024-11-16T20:00:33Z
У Кабміні повідомили, хто отримає надбавки 2000 гривень: призначатимуть автоматично
Политека
2024-11-16T20:00:16Z
У 5 разів більше енергії: старі вітряні турбіни "відродять" у вигляді нового проєкту
InternetUA
2024-11-16T19:33:32Z
Суд виніс вирок українцю, який створював креслення для російських АЕС
InternetUA
2024-11-16T18:48:38Z
рф продовжує постачання газу в Європу, попри розрив контракту з Австрією – Bloomberg
iPress
2024-11-16T18:48:23Z
Україна і США оголосили три нових проєкти у сфері малих модульних реакторів
УкраинФорм
2024-11-16T18:36:27Z
У Британії оборонна компанія вироблятиме гаубиці для України
УкраинФорм
2024-11-16T18:24:20Z
Чи каратимуть учнів і студентів за спілкування російською у закладах освіти
24tv
2024-11-16T20:18:51Z
39 мільйонів грн за будиночок у селі та топ-5 найдорожчих міст в Україні
Хвиля
2024-11-16T20:18:28Z
Скандал у медуніверситеті Івано-Франківська: студент викрив викладача, який веде пари російською
24tv
2024-11-16T20:00:59Z
AP: Росія маскує термобаричні дрони приманками
1News
2024-11-16T19:57:41Z
Через 10 років після вироку: суд виправдав Андрія Слюсарчука, відомого як "Доктор Пі"
24tv
2024-11-16T19:57:32Z
"Птахи Мадяра" знищили російську систему РБ вартістю $200 млн: відео
TSN
2024-11-16T19:54:52Z
Міноборони вдосконалило забезпечення оборонців під час реабілітації
1News
2024-11-16T19:54:48Z
97 тисяч доларів: у Китаї хворий на рак вкрав пожертви донорів, — ЗМІ
InternetUA
2024-11-16T19:51:20Z
Володимир Зеленський привітав працівників радіо, телебачення та звʼязку з нагоди їхнього професійного свята
Детектор М
2024-11-16T19:36:51Z
Не повторюйте ці помилки: ютубер запитав 70-річних, про що вони найбільше шкодують
24tv
2024-11-16T20:21:27Z
Спадний Місяць з 16 листопада 2024 року: що можна і не можна робити
Фокус
2024-11-16T19:30:52Z
Цифри здивують: оприлюднено ідеальну температуру для прання постільної білизни
GlavRed
2024-11-16T19:27:49Z
Все залежить від часу: як варити буряк, щоб він не втратив колір
24tv
2024-11-16T19:27:05Z
Жага успіху, увага до деталей та гроші: правила життя засновника Zara Амансіо Ортеги
24tv
2024-11-16T18:12:35Z
Затхлий запах з пральної машини щезне назавжди: допоможе копійчаний засіб
24tv
2024-11-16T18:12:32Z
Яке ваше улюблене число: тест, який розповість всю правду про вас
TSN
2024-11-16T17:51:59Z
Що додати до фаршу замість хліба та яєць, щоб приготувати смачні, соковиті котлети
TSN
2024-11-16T17:51:39Z
Опануйте ці три прості навички – і впевненість залишиться з вами назавжди
TSN
2024-11-16T17:51:36Z
Матч Ліги націй Нідерланди – Угорщина було призупинено через надання термінової медичної допомоги
Football.ua
2024-11-16T20:27:29Z
Ребров: З таким високим браком дуже важко грати
Football.ua
2024-11-16T20:21:33Z
Відсутність контргри: Україна втратила перемогу у вирішальному матчі проти Грузії, подробиці
Фокус
2024-11-16T19:36:09Z
Ліга націй: Молдова вирвала перемогу над Андоррою
Football.ua
2024-11-16T19:12:57Z
Ліга націй: нулі Туреччини та Уельсу, Ісландія обіграла Чорногорію
Football.ua
2024-11-16T19:07:42Z
Від Амаду Онана до Лукаку: низка провідних гравців збірної Бельгії пропустять останній матч Ліги націй із Ізраїлем
Football.ua
2024-11-16T19:00:14Z
Гоффенгайм оголосив ім'я нового головного тренера
Football.ua
2024-11-16T18:42:47Z
Фантастичні гонорари: скільки заробили за бій Майк Тайсон та Джейк Пол
24tv
2024-11-16T18:30:49Z
Сон знаходиться за крок від пролонгації контракту з Тоттенгемом
Football.ua
2024-11-16T18:21:45Z
Російська ППО "чомусь" періодично зникає, – речник ВМС про атаки на Кримський міст
24tv
2024-11-16T20:24:23Z
Сили оборони уразили командний пункт окупантів на лівому березі Дніпра: момент влучання
24tv
2024-11-16T20:00:17Z
На Донецькому напрямку "задвухсотили" адміністратора одного з найбільших Z-каналів Росії
TSN
2024-11-16T19:54:25Z
Десятки мільйонів із київських ярмарків не дійшли до бюджету, винного звільнив Кличко: ніхто покарання не поніс
Знай
2024-11-16T19:21:21Z
Коли в Україні знову йтиме сніг
24tv
2024-11-16T19:00:07Z
У Києві горить ринок «Десна»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T18:57:15Z
Чи можуть окупанти захопити Куп'янськ: експерт озвучив цинічні плани ворога
GlavRed
2024-11-16T18:27:52Z
Сильний мороз, опади та потужний вітер: в Україну йде похолодання
GlavRed
2024-11-16T18:27:12Z
На Курщині ЗСУ рознесли колону окупантів: військове зведення від Світана
24tv
2024-11-16T18:06:32Z
У Києві сталася пожежа на ринку, є постраждалі
УкраинФорм
2024-11-16T20:30:57Z
У Запоріжжі російська бомба вбила родину, яка повернулась з-за кордону: що відомо
TSN
2024-11-16T19:54:02Z
У Китаї студент, який провалив випускний іспит, зарізав 8 людей і поранив ще 17
Украина Криминальная
2024-11-16T19:42:28Z
Восьмеро загиблих і 17 поранених: у Китаї випускник коледжу влаштував різанину у гуртожитку
УкраинФорм
2024-11-16T18:58:22Z
Лось пробрався в автосалон у Швеції і потрощив автівки: епічне відео
24tv
2024-11-16T18:57:56Z
У Києві сталася пожежа на ринку "Десна": у ДСНС розповіли деталі
24tv
2024-11-16T18:45:19Z
Група чоловіків намагалася незаконно потрапити до Молдови: одного втікача затримав пес
TSN
2024-11-16T17:51:49Z
Моторошна трагедія у Кривому Розі: горів дах, речі, у хаті були мачелі
TSN
2024-11-16T17:51:46Z
Потрапили в пастку: на Київщині врятували рибалок, які ледь не втопилися
TSN
2024-11-16T17:51:03Z
Розкіш, більярд, тренажери: чим цікава робота на нафтовій платформі
Фокус
2024-11-16T19:51:30Z
Надзвичайна спека послабила здатність Землі зберігати вуглець
Portaltele
2024-11-16T18:51:41Z
Ці 5 нюансів знижують вартість вашого смартфона для перепродажу на 50%
InternetUA
2024-11-16T18:33:08Z
Гроза всіх шахраїв: кібер-бабуся самотужки захищає тисячі пенсіонерів від зловмисників
Фокус
2024-11-16T18:15:51Z
Один із найбільших зорепадів року наближається до свого піку: коли та як дивитися
24tv
2024-11-16T18:06:42Z
Учені дають відповідь, звідки взялися магнітні поля Всесвіту
Portaltele
2024-11-16T17:52:26Z
Може розлетітись на шматки: NASA і "Роскосмос" сперечаються через витік повітря на МКС
Фокус
2024-11-16T17:51:54Z
Зламали всі закони фізики: вчені змусили світло відкинути справжню тінь
Фокус
2024-11-16T17:36:46Z
Топ-6 функцій, які важливо враховувати під час купівлі дешевого Android-смартфона
InternetUA
2024-11-16T17:33:49Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z
Навіть у Монако такого не бачили: українець одягнув "Запорожець" у золото
Знай
2024-11-16T04:51:06Z