MY.UAНовини
Водень для Європи: чи є шанси в України зупинити Північний потік-2
Водень для Європи: чи є шанси в України зупинити Північний потік-2

Водень для Європи: чи є шанси в України зупинити Північний потік-2

Боротьба навколо обхідного для України й усієї Східної Європи газопроводу Північний потік-2 залишається однією з топ-тем медіа та світових лідерів. Адже в найближчі місяці стане зрозумілим, чи вдасться росіянам зрештою добудувати трубопровід, що здатен позбавити транзиту українську газотранспортну систему.

А поки як компромісне рішення Німеччина напрацювала компромісний план – перетворити Україну на експортера водню. Факти ICTV спробували розібратися, наскільки вигідною є така пропозиція.

Україна готова розглянути можливі варіанти компенсації через припинення транзиту після ймовірного запуску російського газопроводу Північний потік-2. Про це в інтерв’ю німецькому виданню Die Welt заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. За його словами, не факт, що Київ влаштують умови, які будуть запропоновані, однак розглянути їх українська влада згодна.

— Північний потік-2 потрібно використовувати, як важіль для тиску на РФ з метою досягнення конструктивної позиції щодо мирного діалогу, – наголосив Дмитро Кулеба.

Згодом міністр конкретизував: Україна виступає проти Північного потоку-2, а умовою його запуску може бути хіба деокупація українських територій і енергобезпека України.

— Це буде чесна компенсація загроз, – заявив Кулеба у своєму Twitter.

Дмитро Кулеба наголосив, що Північний потік-2 – це загроза насамперед безпеці Україні, а не лише економіці.

Водень – не замість, а разом із газом

Можливі варіанти компенсації для України можуть обговорити президент США Джо Байден та канцлер Німеччини Ангела Меркель – під час анонсованої зустрічі в липні.

За даними німецької преси, у Берліні вже напрацювали компромісний план. Зокрема, зробити більш помітною допомогу, яку Німеччина надає Україні. Наприклад, перетворити Україну на експортера водню.

Читайте
Польський Сейм закликав ЄС і НАТО зупинити будівництво Північного потоку-2

Мовляв, якщо Європа хоче досягти своїх кліматичних цілей, їй терміново необхідний водень як енергоносій. А Україну розглядають як одного з основних його виробників і експортерів. І Берлін начебто готовий інвестувати в цю ідею кошти.

Нині водень використовують у хімічній промисловості, але в останні роки він набирає популярності в енергетиці. Водень називають “паливом майбутнього” й бачать основним замінником викопних видів палива.

Нагадаємо, саме водень став пріоритетом для ЄС у стратегії декарбонізації. За 30 років Європа планує припинити викиди вуглекислого газу в атмосферу.

Водневі національні стратегії та плани вже розроблені (або на стадії підготовки) в Австрії, Бельгії, Німеччині, Латвії, Португалії, Іспанії, Франції, Румунії, Польщі, Італії, Нідерландах і Швеції.

Водень можна виробляти просто з води шляхом електролізу, не шкодячи природі. Але потенційні потужності з виробництва “зеленого” водню в Європі не задовольнять увесь попит у наступні 30 років, тому ЄС уже зараз шукає, звідки імпортуватиме цей енергоресурс. Серед основних претендентів – Північна Африка та Україна.

Як виробляють “зелений” водень? У спеціальних установках – електролізерах – струмом воду розкладають на водень та кисень. А згодом у процесі згорання водень знову вступає в реакцію з киснем, утворюючи воду. Усе це – без жодних шкідливих викидів. Щоправда, лише в випадку, якщо для електролізу використовуватимуть насамперед сонячну та вітрову енергію. А в перехідний період – ще й атомну.

Для України це – чудовий шанс задіяти наші атомні, а також сонячні та вітрові електростанції. Тобто джерела електрики в нас є, водні ресурси – є. Не вистачає лише технологій, обладнання, законодавчого врегулювання та підготовленої інфраструктури.

Читайте
США планують вводити санкції у зв'язку з Північним потоком-2 - Держдеп

Адже виготовлений водень ще треба десь зберігати та якось транспортувати. А тут є нюанс: водень – дуже вибухонебезпечний і летючий. У чистому вигляді звичайні металеві труби чи резервуари його не втримують. Він у прямому сенсі проникає через метал, що може спричинити вибухи.

Тому просто пустити в труби водень замість метану не вийде. Для транспортування водень змішують із природним газом. Але, як саме це краще робити, в яких конкретно пропорціях – нині лише вивчають.

— Можна десь до 20% міксувати природний газ із воднем, – наводить приклад радник міністра захисту довкілля та природних ресурсів Олексій Рябчин.

Далі під транспортування газоводневої суміші ще доведеться підлаштувати вітчизняну ГТС, а також під її зберігання – підземні сховища газу (або зробити нові на базі старих соляних шахт). І лише після цього можна буде говорити про реальну можливість споживати та експортувати водень.

— Декарбонізація збільшує попит на відновлювані гази, які можуть транспортуватися існуючою газотранспортною інфраструктурою. Серед таких ми в Операторі ГТС України розглядаємо біометан і водень у контексті завантаження потужностей української газотранспортної системи.

В ОГТСУ створено групу з декарбонізації, яка вивчає можливості транспортування відновлюваних газів магістральними газогонами. Наразі питання в необхідності формування регуляторної бази для ринку водню та біометану, – пояснює директорка з питань взаємодії з державними органами та міжнародними організаціями Оператора ГТС України Ольга Бєлькова.

В Україні в лютому цього року в Міністерстві енергетики анонсували старт розробки Водневої стратегії, основна мета якої – стати ключовим експортером водню до Центральної та Східної Європи.

Цього року мають запустити й науково-технічне дослідження, напрацювати нормативну базу, необхідну й для розробки Водневої стратегії. За даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження, потенціал виробництва водню із відновлюваних джерел енергії в Україні до 2035 року сягає 5,5 млрд нанометрів кубічних на рік.

ПП-2 нашкодить водневій енергетиці

Попри всі технічні виклики фахівці упевнені – “воднева революція” неминуча. І Україна має унікальну можливість узяти в ній активну участь, вивівши вітчизняну енергетику на абсолютно новий рівень. Тим паче, що за останні 10 років у Європі спостерігається зниження споживання природного газу, зокрема у зв’язку з декарбонізацією – переорієнтацією на екологічні види палива.

— Це невідворотний процес еволюції в енергетичній сфері. Особливо на тлі зовнішніх викликів, таких як Північний потік-2 і декарбонізація, Оператор ГТС України має переглянути майбутнє української ГТС. Це не означає відмову від опонування Північному потоку-2, але, як і всі європейські оператори, визнаємо необхідність підготовки до майбутніх викликів, – додає Ольга Бєлькова.

Але, коли конкретно такі водневі перспективи стануть реальністю, поки невідомо.

— Інвестиції в ці проекти будуть довгоокупними. Це десяток, а то й десятки років, – прогнозує Олексій Рябчин.

А от Північний потік-2 прагнуть запустити вже цього року. Тому фахівці звертають увагу на явно нелогічність такого варіанту “обміну”, про який пишуть німецькі ЗМІ. Адже саме запуск ПП-2 може негативно вплинути на розвиток водневої енергетики України.

— У нас були діалоги з Німеччиною, у ході яких ми заявили, що Україна готова буде транспортувати “зелений” водень до ЄС. І Німеччина розділяє це прагнення, вона вважає, що у нас є великий потенціал у цій сфері. Але з іншого боку постає питання: як Україна зможе транспортувати водень, якщо з’явиться Північний потік-2, який зменшить транзит газу Україною?

Якщо до Німеччини надходитиме стільки газу з Росії, то чи зможе Україна розраховувати на інвестиції в інший енергоносій? Інвестиції у водень – це один з аспектів “зеленого” курсу, який потребує впевненості. Нафтогаз та Оператор ГТС дуже серйозно сприймають питання виробництва водню і його транспортування.

Зараз ми перевіряємо можливості наших газопроводів. Але якщо буде добудовано Північний потік-2, то рентабельність цього проекту буде під питанням, – нагадує Олексій Рябчин.

Читайте
Північний потік-2 становить загрозу для миру Європи – очільник МЗС Польщі

До того ж просто замінити газ у ГТС воднем не вийде. Потрібно достатня кількість природного чи синтетичного газу для змішування з воднем у безпечній для транспортування та зберігання пропорції. Тому збереження транзиту природного газу до ЄС навіть тут має стратегічне значення.

За словами Олексія Рябчина, інвестори вже цікавляться, що в нас буде з транзитом газу після 2024 року. Тому розглядати водневу енергетику як компенсацію від запуску ПП-2 недоречно, переконані експерти. Запорука успіху вітчизняної водневої енергетики – не лише в інвестиціях і технологіях, а й у геополітиці та економіці.

— Ми маємо прорахувати дуже багато факторів: які варіанти нам вигідніші, які маємо вкласти інвестиції, які мають бути безпекові стандарти. Адже водень – дуже вибухонебезпечний, – нагадує радник міністра.

Боротися до останнього

Фахівці наголошують: допоки по Північному потоку-2 не пішли перші кубометри газу в обхід України, шанси зупинити проект залишаються. І Київ намагатиметься ними скористатися.

Адже це питання не лише економіки, а й геополітики та національної безпеки. Бо позбавлення України транзиту відкриє Росії нові можливості для посилення агресії.

— Якщо через Україну більше не буде транзиту, то вона не представляє інтересу для ЄС. А відтак ЄС і Захід закриють очі на те, що Росія робитиме. За нас ніхто заступатися не буде. Наш захист – це справа наших рук. Це зайвий раз говорить про те, що ми маємо до останнього протидіяти, навіть, якщо відбудеться церемонія запуску Північного потоку-2, – підкреслив Михайло Гончар.

Відтак, аби не дати Кремлю завершити проект, Україна на найвищому рівні має мобілізовувати своїх західних партнерів – щоб ті таки застосували прямі санкції.

— Ми будемо боротися до останнього. Ми маємо робити все, що можемо. Тому що це – питання національної безпеки України, Європи і я б сказав – усього світу, – додає Юрій Вітренко.

Теги за темою
Північний потік-2
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Брудні секрети під палубою: які смертельні хвороби кишать на круїзних лайнерах
Фокус
2025-07-01T09:30:04Z
У МОЗ повідомили про скасування 445 рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям
УкраинФорм
2025-07-01T09:24:42Z
Штучний інтелект Microsoft діагностує складні медичні випадки в чотири рази краще, ніж люди
24tv
2025-07-01T08:33:26Z
Уряд виділяє ще 3,1 мільярда гривень на медичні закупівлі
24tv
2025-07-01T08:15:14Z
Поширена звичка, яка гарантує довге життя. Про яку йдеться
Gazeta UA
2025-07-01T08:01:51Z
Смак та користь на цілий рік: як закрити квасолю на зиму
24tv
2025-07-01T07:54:15Z
Морква стане солодкою, як цукерка: підсадіть до неї ці 3 несподівані рослини
24tv
2025-07-01T07:39:48Z
Назвали дієту, яка покращує здоровʼя печінки: нові наукові дані
24tv
2025-07-01T07:12:04Z
Оголошено підозру командиру російського авіаполку, який гатив по енергетиці України
Лига
2025-07-01T09:33:45Z
МВС відповіло на звинувачення мера Дніпра
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T09:33:01Z
США посилили санкції проти Куби
iPress
2025-07-01T09:30:52Z
Іран вручив Україні ноту протесту через підтримку Ізраїлю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T09:30:32Z
Вашингтонська драма: Маск проти «великого і чудового» закону Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T09:30:32Z
Рада ЄС продовжила санкції проти росії до 31 січня 2026 року
AIN
2025-07-01T09:30:00Z
Точицький сподівається, що під час головування Данії у Раді ЄС культура залишиться у пріоритеті
УкраинФорм
2025-07-01T09:27:39Z
Рів із крокодилами: Трамп показав новий табір для нелегалів "Алігатор Алькатрас"
Фокус
2025-07-01T09:24:38Z
Валерій Дубіль: Українські військові отримуватимуть лікування у Литві на постійній основі
Знай
2025-07-01T09:21:58Z
Нафта дешевшає на тлі очікування збільшення видобутку ОПЕК+
УкраинФорм
2025-07-01T09:33:24Z
За 3 роки кількість Windows-пристроїв скоротилася на 400 млн
InternetUA
2025-07-01T09:31:39Z
Тарифи на світло та газ планують переглянути після війни: в МВФ назвали коли це буде
24tv
2025-07-01T09:30:25Z
Хімзавод за 3,5 мільйонів доларів: держава продає підприємство у Дніпропетровській області
24tv
2025-07-01T09:30:10Z
Комуналку українцям підвищать одразу після закінчення війни — МВФ
TSN
2025-07-01T09:27:40Z
До 10 тис. грн: коли відчутно зросте мінімальна зарплата в Україні
Фокус
2025-07-01T09:21:40Z
5 тривожних ознак, що вашому бізнесу не вижити без ISO 9001
Gazeta UA
2025-07-01T09:12:13Z
Стимули замість підвищення тарифів: Світовий банк рекомендував Україні розвивати контейнерні залізничні перевезення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T09:09:28Z
Нова угода з ЄС: що змінилося для українських фермерів
Хвиля
2025-07-01T09:06:51Z
Ресторан «В’ЯВА»: гастрономія просто неба від шефа Сергія Романчука
Вива
2025-07-01T09:33:29Z
Має аж 3 приховані функції: для чого потрібна петля на кросівках ззаду
24tv
2025-07-01T09:15:13Z
9 років весілля : що подарувати
24tv
2025-07-01T09:06:44Z
Чому опадає листя троянд: причини, які допоможуть врятувати кущ
24tv
2025-07-01T08:42:22Z
Які найшвидші способи стерилізації банок без духовки та кип’ятіння: корисні лайфгаки
TSN
2025-07-01T08:21:30Z
Чи знаєте ви такі міри як "пригорща" та "оберемок": скільки це сьогодні
24tv
2025-07-01T07:39:40Z
Відчувають усі: 4 знаки зодіаку з надзвичайно надприродною інтуїцією
GlavRed
2025-07-01T07:27:00Z
Як полюбити і нарешті прийняти себе
24tv
2025-07-01T07:06:10Z
Схожий на "Шубу", але готується простіше: рецепт салату з оселедцем та картоплею
Telegraf
2025-07-01T07:03:21Z
Для чого у будинку ставлять вентиляційні шахти
24tv
2025-07-01T09:33:30Z
Міжнародні практики захисту дітей відсьогодні впроваджуються по всій Україні
УкраинФорм
2025-07-01T09:33:09Z
Латвія закупить ще 42 бойові машини піхоти ASCOD для армії
InternetUA
2025-07-01T09:31:05Z
Пенсія в Івано-Франківську: ПТУ зажадав від чоловіка понад 15 тисяч, суд втрутився у справу
Политека
2025-07-01T09:30:51Z
Кошти з "тисячі Зеленського" будуть повертати: українців попередили
GlavRed
2025-07-01T09:27:12Z
Стала відома одна з причин рекордної спеки в Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T09:27:09Z
Львівська ОВА у 2022 році погодила виїзд чоловіків за листами з підписом імператора Олександра III, — NGL.media
Детектор М
2025-07-01T09:25:31Z
Українці в захваті від дідуся, який хотів врізати Арестовичу
Telegraf
2025-07-01T09:24:08Z
Вступна кампанія до профтехів: коли починається в цьому році
ZN UA
2025-07-01T09:18:39Z
Росіяни атакували Степногірську громаду: поранені двоє енергетиків, пошкоджена високовольтна ЛЕП
УкраинФорм
2025-07-01T09:27:12Z
Торгував іграшками, а потім став жахом для росіян: історія дронаря "Шварца"
24tv
2025-07-01T09:06:25Z
Українцям буде не солодко з 3 по 5 липня. Про що попереджають
Telegraf
2025-07-01T09:00:15Z
"Мене туди на смерть відправили": історія полоненого білоруса, що воював за Росію
24tv
2025-07-01T08:57:36Z
Вночі на Полтавщині стався землетрус
Комсомольская правда
2025-07-01T08:48:09Z
Голодував 303 дні та просидів 15 років у вʼязницях: де зараз лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв
Telegraf
2025-07-01T08:45:22Z
У Луганську заявили про масовану атаку, в місті вибухи і пожежі
iPress
2025-07-01T08:39:44Z
У Києві викрито кол-центр, який продавав фальшиві водійські посвідчення ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T08:27:47Z
Окупанти промацують оборону ЗСУ в Серебрянському лісі — військовий
ZN UA
2025-07-01T08:25:51Z
Спрямовував "Кинджали" по енергетиці: СБУ викрила чергового воєнного злочинця
24tv
2025-07-01T09:33:51Z
У Німеччині вбили українку та її 1-річну доньку: МЗС розповіло деталі
24tv
2025-07-01T09:33:34Z
Залізничне сполучені між Францією та Італією порушене через негоду
Европейская правда
2025-07-01T09:31:14Z
Контрабанда на мільйони. Викрито схему ввезення коштовних прикрас та годинників до Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T09:18:26Z
Підозру отримав так званий «смотрящий по волі» за Уманським районом та Старобабанівською виправною колонією
Украина Криминальная
2025-07-01T09:15:37Z
Судитимуть учасників ОЗГ, які продавали у Києві кокаїн, отриманий з Іспанії в пакунках з кавою
Украина Криминальная
2025-07-01T09:09:16Z
У Дніпрі працівник ТЦК продав представникам футбольної команди «захист» від мобілізації
Украина Криминальная
2025-07-01T08:45:42Z
Росія вдарила ракетою по Дніпропетровщині – є загиблі та поранені
Лига
2025-07-01T08:45:11Z
Росіяни вдарили балістикою по Дніпропетровщині: де знаходиться атаковане Гуляйполе
Telegraf
2025-07-01T08:42:51Z
Орландо Блум на тлі чуток про розрив із Кеті Перрі спантеличив дописом у Мережі: "Це новий початок"
TSN
2025-07-01T09:33:07Z
Що покаже Національна опера України у липні - прем’єри, репертуар, афіша, гала-концерти, замовлення квитків
Известия Киев
2025-07-01T09:27:34Z
Садовий про відбудову музею Шухевича: Чекаємо на проєкт з експертизи
УкраинФорм
2025-07-01T09:18:35Z
Сукня з чоботами в спеку – головний хіт літа: образ від дівчини Леонардо Ді Капріо
24tv
2025-07-01T09:15:30Z
OKS з великим концертом у V'YAVA
Вива
2025-07-01T09:12:31Z
У Києві гурт «Курган і Агрегат» провів масштабний концерт у Палаці Спорту, який став не просто шоу, а акцією підтримки ЗСУ.
FM-TV
2025-07-01T09:03:56Z
Легендарні Рейчел і Моніка: Дженніфер Еністон зворушила милим фото з Кортні Кокс
24tv
2025-07-01T08:57:21Z
Після двох хлопчиків: партнер Ріанни випадково назвав стать їхньої третьої дитини
GlavRed
2025-07-01T08:33:38Z
«Хороший фільм, коли персонажі мовчать»: новий «Світ Юрського періоду» оцінили у скромні 54% на на Rotten Tomatoes
ITC
2025-07-01T08:31:47Z
Офіційні тизери повністю оновленої Mazda CX-5 вже доступні
Топ Жир
2025-07-01T09:33:27Z
Тюнери із AC Schnitzer додали агресії BMW X3
AutoCentre
2025-07-01T09:09:29Z
Тест-драйв Opel Grandland 2025: велике авто за розумні гроші
ITC
2025-07-01T08:31:22Z
Планують виручити $70 млн: на продаж виставили унікальну колекцію McLaren
AutoCentre
2025-07-01T08:16:53Z
Оприлюднено список кандидатів на титул найкращого автомобіля Європи
ЗаРулем
2025-07-01T07:24:33Z
У додатку “Дія” з’явилася ще одна важлива послуга для водіїв
AutoCentre
2025-07-01T07:21:56Z
Менший за мопед: італієць створив найвужчий автомобіль у світі на базі Fiat Panda
24tv
2025-07-01T07:15:02Z
Бюджетний електрокар Cupra знов помітили на тестах
AutoCentre
2025-07-01T07:13:50Z
DS 7 у 2025 році отримав нові виконання: витончений DS 7 Pallas та люксовий DS 7 Etoile
AutoCentre
2025-07-01T06:39:15Z
Таловєров може продовжити кар’єру в Сток Сіті
Football.ua
2025-07-01T09:36:51Z
Жота поповнив склад Олександрії
Football.ua
2025-07-01T09:30:36Z
Антон Царенко: Продовжу виступи у Лехії
Football.ua
2025-07-01T09:15:21Z
Челсі встановив цінник на Нкунку
Football.ua
2025-07-01T09:07:12Z
Боксерка збірної Росії дала покурити вейп орангутангу в Криму і зіпхнула всю провину на мавпу
Telegraf
2025-07-01T09:06:31Z
СЕО МЮ Беррада — про віру в Аморіма, чемпіонські амбіції та помилки
Football.ua
2025-07-01T09:01:00Z
У Києві зірки футболу зіграли товариський матч із героями фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T08:57:47Z
Мессі визначився, у якому клубі продовжить кар'єру
24tv
2025-07-01T08:57:25Z
«Металіст 1925» припинив співпрацю з ексгравцем збірної України Борячуком
УкраинФорм
2025-07-01T08:54:33Z
"У мене шикарне настроєніє": у мережі несеться тренд від маленького українця, якого розбирають на цитати
Фокус
2025-07-01T09:36:01Z
Астрономи виявили в космосі найбільшу молекулу, необхідну для створення життя
Фокус
2025-07-01T09:30:25Z
Колекційне видання Ghost of Yotei коштує $250 — маска, цуба і монети, але без раннього доступу
ITC
2025-07-01T09:22:47Z
Apple готує MacBook з процесором від iPhone, — Мін-Чі Куо
ITC
2025-07-01T09:22:21Z
Ровер Perseverance шукає сліди життя на Червоній планеті
Portaltele
2025-07-01T09:13:59Z
У розетках уже не 220 вольт: чи може згоріти техніка через новий стандарт напруги
Фокус
2025-07-01T09:06:06Z
Як очистити динамік телефону від води та пилу за лічені хвилини
InternetUA
2025-07-01T09:01:51Z
Українцям розповіли, як захистити екран смартфона від вигорання
InternetUA
2025-07-01T08:48:32Z
Не поспішайте купувати смартфон-"розкладачку": 5 факторів, які змусять вас передумати
Фокус
2025-07-01T08:42:58Z