MY.UAНовини
Водень для Європи: чи є шанси в України зупинити Північний потік-2
Водень для Європи: чи є шанси в України зупинити Північний потік-2

Водень для Європи: чи є шанси в України зупинити Північний потік-2

Боротьба навколо обхідного для України й усієї Східної Європи газопроводу Північний потік-2 залишається однією з топ-тем медіа та світових лідерів. Адже в найближчі місяці стане зрозумілим, чи вдасться росіянам зрештою добудувати трубопровід, що здатен позбавити транзиту українську газотранспортну систему.

А поки як компромісне рішення Німеччина напрацювала компромісний план – перетворити Україну на експортера водню. Факти ICTV спробували розібратися, наскільки вигідною є така пропозиція.

Україна готова розглянути можливі варіанти компенсації через припинення транзиту після ймовірного запуску російського газопроводу Північний потік-2. Про це в інтерв’ю німецькому виданню Die Welt заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. За його словами, не факт, що Київ влаштують умови, які будуть запропоновані, однак розглянути їх українська влада згодна.

— Північний потік-2 потрібно використовувати, як важіль для тиску на РФ з метою досягнення конструктивної позиції щодо мирного діалогу, – наголосив Дмитро Кулеба.

Згодом міністр конкретизував: Україна виступає проти Північного потоку-2, а умовою його запуску може бути хіба деокупація українських територій і енергобезпека України.

— Це буде чесна компенсація загроз, – заявив Кулеба у своєму Twitter.

Дмитро Кулеба наголосив, що Північний потік-2 – це загроза насамперед безпеці Україні, а не лише економіці.

Водень – не замість, а разом із газом

Можливі варіанти компенсації для України можуть обговорити президент США Джо Байден та канцлер Німеччини Ангела Меркель – під час анонсованої зустрічі в липні.

За даними німецької преси, у Берліні вже напрацювали компромісний план. Зокрема, зробити більш помітною допомогу, яку Німеччина надає Україні. Наприклад, перетворити Україну на експортера водню.

Читайте
Польський Сейм закликав ЄС і НАТО зупинити будівництво Північного потоку-2

Мовляв, якщо Європа хоче досягти своїх кліматичних цілей, їй терміново необхідний водень як енергоносій. А Україну розглядають як одного з основних його виробників і експортерів. І Берлін начебто готовий інвестувати в цю ідею кошти.

Нині водень використовують у хімічній промисловості, але в останні роки він набирає популярності в енергетиці. Водень називають “паливом майбутнього” й бачать основним замінником викопних видів палива.

Нагадаємо, саме водень став пріоритетом для ЄС у стратегії декарбонізації. За 30 років Європа планує припинити викиди вуглекислого газу в атмосферу.

Водневі національні стратегії та плани вже розроблені (або на стадії підготовки) в Австрії, Бельгії, Німеччині, Латвії, Португалії, Іспанії, Франції, Румунії, Польщі, Італії, Нідерландах і Швеції.

Водень можна виробляти просто з води шляхом електролізу, не шкодячи природі. Але потенційні потужності з виробництва “зеленого” водню в Європі не задовольнять увесь попит у наступні 30 років, тому ЄС уже зараз шукає, звідки імпортуватиме цей енергоресурс. Серед основних претендентів – Північна Африка та Україна.

Як виробляють “зелений” водень? У спеціальних установках – електролізерах – струмом воду розкладають на водень та кисень. А згодом у процесі згорання водень знову вступає в реакцію з киснем, утворюючи воду. Усе це – без жодних шкідливих викидів. Щоправда, лише в випадку, якщо для електролізу використовуватимуть насамперед сонячну та вітрову енергію. А в перехідний період – ще й атомну.

Для України це – чудовий шанс задіяти наші атомні, а також сонячні та вітрові електростанції. Тобто джерела електрики в нас є, водні ресурси – є. Не вистачає лише технологій, обладнання, законодавчого врегулювання та підготовленої інфраструктури.

Читайте
США планують вводити санкції у зв'язку з Північним потоком-2 - Держдеп

Адже виготовлений водень ще треба десь зберігати та якось транспортувати. А тут є нюанс: водень – дуже вибухонебезпечний і летючий. У чистому вигляді звичайні металеві труби чи резервуари його не втримують. Він у прямому сенсі проникає через метал, що може спричинити вибухи.

Тому просто пустити в труби водень замість метану не вийде. Для транспортування водень змішують із природним газом. Але, як саме це краще робити, в яких конкретно пропорціях – нині лише вивчають.

— Можна десь до 20% міксувати природний газ із воднем, – наводить приклад радник міністра захисту довкілля та природних ресурсів Олексій Рябчин.

Далі під транспортування газоводневої суміші ще доведеться підлаштувати вітчизняну ГТС, а також під її зберігання – підземні сховища газу (або зробити нові на базі старих соляних шахт). І лише після цього можна буде говорити про реальну можливість споживати та експортувати водень.

— Декарбонізація збільшує попит на відновлювані гази, які можуть транспортуватися існуючою газотранспортною інфраструктурою. Серед таких ми в Операторі ГТС України розглядаємо біометан і водень у контексті завантаження потужностей української газотранспортної системи.

В ОГТСУ створено групу з декарбонізації, яка вивчає можливості транспортування відновлюваних газів магістральними газогонами. Наразі питання в необхідності формування регуляторної бази для ринку водню та біометану, – пояснює директорка з питань взаємодії з державними органами та міжнародними організаціями Оператора ГТС України Ольга Бєлькова.

В Україні в лютому цього року в Міністерстві енергетики анонсували старт розробки Водневої стратегії, основна мета якої – стати ключовим експортером водню до Центральної та Східної Європи.

Цього року мають запустити й науково-технічне дослідження, напрацювати нормативну базу, необхідну й для розробки Водневої стратегії. За даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження, потенціал виробництва водню із відновлюваних джерел енергії в Україні до 2035 року сягає 5,5 млрд нанометрів кубічних на рік.

ПП-2 нашкодить водневій енергетиці

Попри всі технічні виклики фахівці упевнені – “воднева революція” неминуча. І Україна має унікальну можливість узяти в ній активну участь, вивівши вітчизняну енергетику на абсолютно новий рівень. Тим паче, що за останні 10 років у Європі спостерігається зниження споживання природного газу, зокрема у зв’язку з декарбонізацією – переорієнтацією на екологічні види палива.

— Це невідворотний процес еволюції в енергетичній сфері. Особливо на тлі зовнішніх викликів, таких як Північний потік-2 і декарбонізація, Оператор ГТС України має переглянути майбутнє української ГТС. Це не означає відмову від опонування Північному потоку-2, але, як і всі європейські оператори, визнаємо необхідність підготовки до майбутніх викликів, – додає Ольга Бєлькова.

Але, коли конкретно такі водневі перспективи стануть реальністю, поки невідомо.

— Інвестиції в ці проекти будуть довгоокупними. Це десяток, а то й десятки років, – прогнозує Олексій Рябчин.

А от Північний потік-2 прагнуть запустити вже цього року. Тому фахівці звертають увагу на явно нелогічність такого варіанту “обміну”, про який пишуть німецькі ЗМІ. Адже саме запуск ПП-2 може негативно вплинути на розвиток водневої енергетики України.

— У нас були діалоги з Німеччиною, у ході яких ми заявили, що Україна готова буде транспортувати “зелений” водень до ЄС. І Німеччина розділяє це прагнення, вона вважає, що у нас є великий потенціал у цій сфері. Але з іншого боку постає питання: як Україна зможе транспортувати водень, якщо з’явиться Північний потік-2, який зменшить транзит газу Україною?

Якщо до Німеччини надходитиме стільки газу з Росії, то чи зможе Україна розраховувати на інвестиції в інший енергоносій? Інвестиції у водень – це один з аспектів “зеленого” курсу, який потребує впевненості. Нафтогаз та Оператор ГТС дуже серйозно сприймають питання виробництва водню і його транспортування.

Зараз ми перевіряємо можливості наших газопроводів. Але якщо буде добудовано Північний потік-2, то рентабельність цього проекту буде під питанням, – нагадує Олексій Рябчин.

Читайте
Північний потік-2 становить загрозу для миру Європи – очільник МЗС Польщі

До того ж просто замінити газ у ГТС воднем не вийде. Потрібно достатня кількість природного чи синтетичного газу для змішування з воднем у безпечній для транспортування та зберігання пропорції. Тому збереження транзиту природного газу до ЄС навіть тут має стратегічне значення.

За словами Олексія Рябчина, інвестори вже цікавляться, що в нас буде з транзитом газу після 2024 року. Тому розглядати водневу енергетику як компенсацію від запуску ПП-2 недоречно, переконані експерти. Запорука успіху вітчизняної водневої енергетики – не лише в інвестиціях і технологіях, а й у геополітиці та економіці.

— Ми маємо прорахувати дуже багато факторів: які варіанти нам вигідніші, які маємо вкласти інвестиції, які мають бути безпекові стандарти. Адже водень – дуже вибухонебезпечний, – нагадує радник міністра.

Боротися до останнього

Фахівці наголошують: допоки по Північному потоку-2 не пішли перші кубометри газу в обхід України, шанси зупинити проект залишаються. І Київ намагатиметься ними скористатися.

Адже це питання не лише економіки, а й геополітики та національної безпеки. Бо позбавлення України транзиту відкриє Росії нові можливості для посилення агресії.

— Якщо через Україну більше не буде транзиту, то вона не представляє інтересу для ЄС. А відтак ЄС і Захід закриють очі на те, що Росія робитиме. За нас ніхто заступатися не буде. Наш захист – це справа наших рук. Це зайвий раз говорить про те, що ми маємо до останнього протидіяти, навіть, якщо відбудеться церемонія запуску Північного потоку-2, – підкреслив Михайло Гончар.

Відтак, аби не дати Кремлю завершити проект, Україна на найвищому рівні має мобілізовувати своїх західних партнерів – щоб ті таки застосували прямі санкції.

— Ми будемо боротися до останнього. Ми маємо робити все, що можемо. Тому що це – питання національної безпеки України, Європи і я б сказав – усього світу, – додає Юрій Вітренко.

Теги за темою
Північний потік-2
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Результати виборів у Молдові: до чого має готуватись Мая Санду після перемоги
24tv
2024-11-05T03:33:54Z
Північна Корея випустила кілька балістичних ракет напередодні виборів у США
TSN
2024-11-05T03:33:43Z
Наспівуючи Преслі, президент Аргентини розповів, як звільнить усіх зрадників
ZN UA
2024-11-05T03:18:41Z
У Молдові російські агенти намагаються скасувати перемогу Санду на виборах – ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T02:57:44Z
Мають в руках зброю: на що готові піти прихильники Трампа в разі його програшу на виборах
24tv
2024-11-05T02:39:37Z
Зеленський хоче втягнути Польщу у війну з Росією — польський віцепрем'єр-міністр
ZN UA
2024-11-05T02:33:41Z
МВС Росії звітує про рекордну кількість справ за статтею про теракт
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T02:27:59Z
Аналітик пояснив, чому Європа "обере" Молдову замість України
Хвиля
2024-11-05T02:09:14Z
Без ядерних погроз: як Захід може відреагувати на заяви Пєскова щодо передачі "Томагавків"
24tv
2024-11-05T01:48:14Z
Литва планує заборонити служити в армії тим, хто має громадянство РФ і Білорусі
УкраинФорм
2024-11-05T03:21:31Z
Батьки ігнорують збори у школах: вчителька розповіла про трагічні наслідки
Знай
2024-11-05T03:12:19Z
Яке сьогодні свято 5 листопада 2024: чому не можна піднімати гроші із землі
GlavRed
2024-11-05T03:06:14Z
Що заборонено купувати 5 листопада і кому потрібно розкидати монети сьогодні: прикмети та заборони на Іони
Знай
2024-11-05T03:03:38Z
За програмою НАТО проведуть 70 тренінігів для психологічної реабілітації військових
УкраинФорм
2024-11-05T02:57:30Z
Австралія передасть Україні 14 високоманеврових морських катерів
Фокус
2024-11-05T02:57:20Z
Для чого потрібні ручки над головою в авто: водії будуть здивовані
GlavRed
2024-11-05T02:39:47Z
В Пентагоні відповіли, як вплине присутність військ КНДР на Курщині на війну
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T02:15:15Z
Чоловік розізлився на власну доньку та став "дідусем" від сурогатної матері: що сталось
Фокус
2024-11-05T02:06:15Z
Зростальний Місяць від 2 до 14 листопада 2024 року: що варто зробити
TSN
2024-11-05T03:12:42Z
Лікарі у Британії почали використовувати «калькулятор смерті» для пацієнтів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-04T23:00:22Z
Ці продукти покращують сон: що треба додати до свого раціону
24tv
2024-11-04T22:12:35Z
Які засоби допомагають, а які безкорисні проти нежитю
24tv
2024-11-04T20:06:26Z
Ендокринолог назвала єдиний продукт, який взагалі не потрібен здоровій людині
ГЛАВКОМ NET
2024-11-04T19:30:53Z
Як прискорити ріст волосся для кожного типу: важливі поради на осінь
24tv
2024-11-04T19:09:31Z
Готуємо живий чай зараз: рецепти приготування корисних напоїв
TSN
2024-11-04T19:00:24Z
Розлади харчової поведінки: як розпізнати перші сигнали проблем з їжею
TSN
2024-11-04T19:00:07Z
Аж кишить мікробами: як часто треба змінювати губку для миття посуду
24tv
2024-11-04T17:33:25Z
Фанати GTA 6 припускають, що новий трейлер гри вийде 22 листопада
InternetUA
2024-11-05T03:04:58Z
47-річній зірці "Затоки Доусона" діагностували онкологію
GlavRed
2024-11-05T00:27:07Z
"Дайте мені поле": відомий український репер вступив до Нацгвардії
GlavRed
2024-11-04T22:27:40Z
Після кількох місяців знайомства: популярна українська співачка виходить заміж
GlavRed
2024-11-04T21:27:20Z
Чарівна Дар'я Білодід похизувалася стрункими ніжками: яскраві фото чемпіонки
24tv
2024-11-04T21:06:03Z
Що варто подивитися з 53-ї "Молодості": 6 нових фільмів, які має побачити кожен
Фокус
2024-11-04T20:15:21Z
Скандал на «Холостяку». Після вильоту з шоу учасниця звинуватила творців у сексизмі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-04T20:06:24Z
У Національній філармонії відбудеться українська прем’єра концерту «Далеко від дому»
УкраинФорм
2024-11-04T19:18:57Z
Ексчоловік Ані Лорак показав, як з їхньою 13-річною донькою порозважався в Дубай
TSN
2024-11-04T19:01:34Z
Непродовження транзиту російського газу є суверенним рішенням України - Лорковський
УкраинФорм
2024-11-05T02:48:21Z
Франція намагається захистити свій коньяк від високого китайського мита
УкраинФорм
2024-11-05T00:36:45Z
Rheinmetall завершує зведення другого заводу в Україні – Рютте
ГЛАВКОМ NET
2024-11-04T22:51:28Z
Прямого зв'язку між сертифікацією Укренерго та обмеженнями на імпорт електроенергії немає - Лорковський
УкраинФорм
2024-11-04T22:30:10Z
Loancompas запускає освітню кампанію з правової обізнаності для позичальників
iPress
2024-11-04T21:46:26Z
Газ, вугілля, нафта: дослідження показало, як інвестують в енергетику України
Хвиля
2024-11-04T21:33:55Z
Технічна профспілка The New York Times оголосила страйк
InternetUA
2024-11-04T21:31:11Z
Зимова підтримка: Бербок анонсувала новий пакет допомоги українцям
TSN
2024-11-04T21:03:17Z
Свириденко розповіла про результати аудиту бронювання на підприємствах
Хвиля
2024-11-04T20:24:25Z
На Київщині через негоду знеструмлені 34 населені пункти
УкраинФорм
2024-11-05T01:42:38Z
Аеропорт Барселони скасував та затримав десятки рейсів через зливи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T01:30:45Z
Із Куп’янського району евакуювали ще шістьох цивільних
УкраинФорм
2024-11-05T01:06:11Z
У Вінниці судитимуть автора гімну вагнерівців
УкраинФорм
2024-11-05T00:45:48Z
У Сумській, Полтавській, Черкаській та Чернігівській областях пролунали вибухи країну атакують "шахеди"
ZN UA
2024-11-04T23:27:58Z
"Він почав читати думки:" харків'янин ледь не убив двої знайомих, власну матір та себе
24tv
2024-11-04T23:06:15Z
МВС Росії звітує про рекордну кількість справ за статтею про теракт
УкраинФорм
2024-11-04T23:00:37Z
Поширювали пропаганду РФ: у Вінниці припинили діяльність ботоферми
1News
2024-11-04T21:51:01Z
Apple iPhone вибухнув та завдав власниці сильних опіків
ITC
2024-11-04T21:13:11Z
Скорпіонам можуть зробити боляче, а Стрільцям варто діяти розумно: гороскоп за картами Таро на 5 листопада 2024 року
TSN
2024-11-05T03:12:34Z
На фронті відбулось 226 бойових зіткненнь
УкраинФорм
2024-11-05T03:12:11Z
Ворог окупував Степанівку - Deep State
TSN
2024-11-05T03:12:08Z
Астропрогноз для всіх знаків Зодіаку на 5 листопада: напруга у стосунках та час для планування фінансів
Политека
2024-11-05T03:00:17Z
Бійці ГУР за допомогою дронів знищили низку транспортних засобів росіян
УкраинФорм
2024-11-05T02:42:47Z
Міноборони повернуло землю та майновий комплекс у Києві вартістю ₴300 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-05T02:42:20Z
Росіяни окупували Степанівку біля Курахового– DeepState
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T02:00:39Z
На Сумщині пролунало 63 вибухи за добу
TSN
2024-11-05T01:03:37Z
Ворог окупував Степанівку, а також просунувся біля декількох населених пунктів, – DeepState
24tv
2024-11-05T01:03:31Z
Тельці добряче попітніють на роботі: гороскоп на 5 листопада
24tv
2024-11-05T03:03:08Z
Гороскоп на вівторок 5 листопада для всіх знаків Зодіаку: Водолії пробудять у собі бунтаря, Терези – романтика
Знай
2024-11-05T02:30:33Z
Етикет в аеропортах і літаках: що вдягнути і як правильно поводитися
GlavRed
2024-11-05T02:03:32Z
Ніжна білкова шарлотка, яку варто скуштувати: простий рецепт
Политека
2024-11-05T02:00:05Z
Про праску можна забути: як запобігти появі заломів на одязі
GlavRed
2024-11-05T01:27:25Z
Відчують магію Нового 2025 року: 5 знаків зодіаку, яких чекає справжнє диво
GlavRed
2024-11-05T01:27:03Z
Шоколадно-ягідне тістечко "Моті": рецепт популярного десерту від Лізи Глінської
Политека
2024-11-05T00:00:31Z
Їх можна їсти вже через добу: як швидко засолити хрумкі огірки
24tv
2024-11-04T23:27:59Z
Справжні цілителі світу: які знаки зодіаку здатні зцілювати та рятувати інших
GlavRed
2024-11-04T23:27:29Z
Сельта мінімально обіграла Хетафе
Football.ua
2024-11-04T22:30:13Z
Неймовірний камбек Фулгема у компенсований час проти Брентфорда
Football.ua
2024-11-04T22:12:27Z
Два вилучення допомогли Лаціо обіграти Кальярі
Football.ua
2024-11-04T21:57:10Z
Ультрас Баварії закликав бойкотувати матч з Шахтарем: у чому причина
24tv
2024-11-04T21:28:12Z
Кривбас — Рух 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-04T21:22:26Z
Журналіст опублікував докази наявності чоловічих статевих органів у переможниці Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2024-11-04T20:09:22Z
"Джошуа більше немає": британський надважковаговик про поразку Ей-Джея від Дюбуа
24tv
2024-11-04T20:00:08Z
Дженоа мінімально здолав Парму
Football.ua
2024-11-04T19:48:57Z
Шахтар – Янг Бойз: прогноз букмекерів на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
2024-11-04T18:54:13Z
WhatsApp подібно до Telegram запроваджує списки для чатів
InternetUA
2024-11-05T02:01:51Z
Єврокомісія перевірить, чи пристрої Apple відповідають новому законодавству
InternetUA
2024-11-05T01:03:13Z
Instagram вигадав, як "ловити" підлітків, які обманюють про свій вік
InternetUA
2024-11-04T22:01:54Z
Універсальний «мозок»: MIT представив новий спосіб для навчання роботів
InternetUA
2024-11-04T21:13:06Z
SEC може подати до суду на платформу для розробки Web-3 ігор Immutable
ITC
2024-11-04T20:18:28Z
Бельгія та Франція створили спільну слідчу групу для розслідування у справі Telegram
InternetUA
2024-11-04T20:12:25Z
Марс був придатним для життя набагато пізніше, ніж вважалося
Portaltele
2024-11-04T20:09:50Z
Стали відомі номінанти на звання "Гра року" на премії Golden Joystick Awards 2024
InternetUA
2024-11-04T20:07:35Z
Синтез важких елементів: прорив у створенні 120-го елемента
360ua.news
2024-11-04T20:00:01Z
Можуть навіть вибухнути: водіїв закликали забрати ці 5 речей з автомобіля з настанням холодів
24tv
2024-11-04T20:09:57Z
Як пройшов найстаріший у світі автопробіг – з Лондона до Брайтона
AutoCentre
2024-11-04T19:15:37Z
Modena Automobili представила рестомод на основі Maserati Shamal
AutoCentre
2024-11-04T18:07:27Z
Рятувальники отримали 18 пожежних автоцистерн на шасі Daewoo Maximus
AutoCentre
2024-11-04T17:13:34Z
Geely показали недорогий електрифікований кросовер із запасом ходу 1400 км
Фокус
2024-11-04T17:06:48Z
Стильний дизайн і запас ходу 500 км: презентовано перший електрокросовер Suzuki
Фокус
2024-11-04T16:15:27Z
Citroen C5 Aircross другого покоління: сучасність у кожній деталі
360ua.news
2024-11-04T16:12:37Z
В Україні розробили інноваційний електротранспорт для маломобільних людей
AutoCentre
2024-11-04T16:10:26Z
Випущено мільйонний автомобіль лінійки Chery Tiggo 7
Portaltele
2024-11-04T16:08:45Z