MY.UAНовини
Межі можливого. Потрібне щось ширше за просто боротьбу проти дезінформації
Межі можливого. Потрібне щось ширше за просто боротьбу проти дезінформації

Межі можливого. Потрібне щось ширше за просто боротьбу проти дезінформації

Сьогодні Україна, як і всі демократичні держави, шукає інструменти захисту від зовнішніх впливів. Вже не йдеться про суто дезінформацію чи впливи в медіа: дискурс захисту чітко та недвозначно змінився. Боротьба з дезінформацією як умовно «видимою частиною айсберга» поступово йде з порядку денного. Адже відбувається атака на основи демократії: вільні дискусії, вільні вибори та довіру до процедур. При цьому вже очевидно, що ключова проблема — не стільки факт поширення неправди, скільки те, що спеціально підготовлені неправдиві повідомлення зменшують критичність сприйняття, загострюють суспільні суперечності. І хоча за інерцією це все ще називається «протидія дезінформації», дискусія все більше точиться навколо питання, де межа можливості демократичної держави захистити демократію, не втративши її саму та її процедури.

Російське втручання у вибори президента Сполучених Штатів Америки, спроби втручання у Brexit (ситуація з передачею даних Cambridge Analytica), у референдум в Нідерландах, небезпека виборчому процесу в декількох європейських країнах — усе це змусило ЄС швидко змінити ставлення до проблеми. Такі «випадки» вже сприймаються не як «епізодичні недоліки», а як спрямована атака на основи демократичних процедур, а отже й демократію як таку.

Але до єдиного спільного європейського підходу ще далеко: надто різними є держави-члени. Різними за моделями управління національних держав і за ставленням до проблеми дезінформації. Коли ціла низка європейських країн із травматичним радянським досвідом в анамнезі свого становлення (як-от країни Балтії чи Польща) вживають достатньо радикальних (за європейськими мірками) заходів із протидії, представники деяких інших часто самі включаються в підтримку російських наративів (Угорщина, Греція, Італія).

Різниця підходів є наслідком однієї з базових проблем: як зрозуміти, що таке «операція впливу» чи «деструктивний сторонній вплив»? Як їх відрізнити від цілком легальної й нормальної політичної боротьби? Наприклад, концепція політичних дебатів. Це — одна з основ демократичних практик. Але чи завжди можна зрозуміти, де проходить чітка та недвозначна «межа» між «жорсткою політичною дискусією» (яка може зачіпати вкрай складні теми) та спробами свідомо її загострити? А «ціна» неправильного рішення щодо цього — демократія як така.

Але ЄС шукає свій формат розв’язання проблеми. Відбувається це нешвидко, та це ціна справді демократичної дискусії і пошуку консенсусу. Останній надзвичайно важливий у такий протидії, адже поки всі учасники не будуть «на одній сторінці», не вироблять спільного розуміння, досягти синергетичного ефекту буде складно.

В 2016 році Європарламент своєю резолюцією «Стратегічні комунікації ЄС як протидія пропаганді третіх сторін» задав загальний вектор протидії, а Єврокомісія у 2018 році представила «План дій проти дезінформації», який повністю вкладався в панівну тоді парадигму «дезінформація — корінь зла». Підхід був традиційним для тогочасного рівня розуміння проблем: поліпшення спроможностей ЄС у виявленні, аналізі та викритті дезінформації; посилення скоординованості відповідей на дезінформацію; мобілізація приватного сектору; підвищення обізнаності та поліпшення соціальної стійкості.

Але вже у 2020 році Європейська комісія ухвалила «План дій для європейської демократії». Преамбула документа наголошує, що «демократія —  це не те, що треба сприймати як належне» і вона потребує підтримки та захисту, в тому числі від атак на неї, які посилились останнім часом. Особливий акцент документа — цифрове середовище, яке «дозволило політичним акторам взаємодіяти з кожним виборцем… однак стрімке зростання онлайн-компаній та онлайн-платформ також відкрило нові вразливості та ускладнило підтримання цілісності виборів. Стало менше впевненості в тому, що медіа вільні та плюралістичні, а демократичний процес захищений від дезінформації та маніпуляцій». Документ окреслює й можливі заходи ЄС щодо протидії ворожим впливам. Крім традиційного викриття самих операцій впливу та методів, які в них застосовуються, він пропонує розглянути можливість накладання санкцій, щоб відбити в маніпуляторів охоту діяти в цьому напрямку.

Практичним центром імплементації більшості з цих документів є Служба зовнішніх зв’язків Європейського Союзу (EEAS). Першим із практичних інструментів загальноєвропейського рівня з протидії дезінформації став створений EEAS East StratCom Task Force — орган публічної дипломатії при Європейській службі зовнішніх справ. Найпомітнішим проектом цього органу є «EUvsDisinfo» (прототипом якої став український StopFake), який виявляє та розкриває випадки дезінформації, створені прокремлівськими ЗМІ й поширювані в країнах ЄС та Східного партнерства. Перевіряючи факти, проєкт зібрав чимало прикладів проросійської дезінформації. Але виникає чимдалі більше сумнівів щодо ефективності такої роботи. Майже всі експерти згодні, що донести спростування фейку до аудиторії, яка раніше побачила фейк, і вплинути на її початково сформоване відчуття дуже важко. Є обґрунтований сумнів, чи не виступає розвінчування фейків ще одним каналом їхнього поширення, адже зі спростування про фейк дізнається ще більше людей.

Особлива для ЄС тема в захисті демократії — соціальні мережі, адже вони надають традиційному і давньому явищу дезінформації нової швидкості поширення, а аналізувати і спростовувати фейки стає важче. Особлива небезпека — бот-мережі і тролі, що забезпечують ширше охоплення ворожим наративам та неправдивим повідомленням. Зростання кількості дезінформації веде до того, що люди частіше її поширюють. Базова ідея визначення ролі та місця соцмедіа в цих процесах полягає в тому, що не ЄС має вдаватись до жорстких заходів регулювання — більшу відповідальність має взяти на себе адміністрація соцмереж. Але і цей підхід активно трансформується.

Проблемою для європейських представників та власників соціальних платформ є відсутність чітких та неспростовних даних, чи справді операції впливу, організовані за допомогою платформ, ефективні. Парадоксальним чином це дає аргументи кожній зі сторін, адже дозволяє трактувати сумніви на свою користь. Цьому сприяє і сформована за ці роки громадська думка, що операції, які проводяться через покупку таргетованої реклами чи окремих повідомлень, дають їхнім авторам можливість додаткового впливу. Спроби пов’язати кількість переглядів повідомлень із ефектом впливу здебільшого невдалі.

Європейська комісія спробувала знайти проміжне рішення щодо взаємодії з онлайн-платформами, уклавши 2018 року Кодекс практик щодо дезінформації (Code of Practice on Disinformation) — угоду між представниками онлайн-індустрій, яка базується на відповідальній поведінці та стандартах саморегуляції для боротьби з дезінформацією. Цю угоду підписали Facebook, Google, Twitter та інші онлайн-компанії. ЄС постійно моніторить виконання цього кодексу й бачить певний прогрес.

Але постає інша проблема: соціальні мережі, а також платформи, від яких багато в чому залежить міжнародне спілкування, на кшталт Google Play Market та Apple Store, все більше схильні приймати рішення про обмеження навіть відомих політичних діячів самостійно. Найпоказовіша історія — з акаунтами експрезидента США Дональда Трампа. Але нещодавно це повторилось і щодо президента Нігерії. Де гарантія, що це не початок масової практики?

Це непокоїть лідерів європейських держав і викликає в них бажання зробити Code of Practice on Disinformation більш обов’язковим, посилити відповідальність платформ аж до заходів, аналогічних GDPR. Основний меседж, який зараз ретранслює ЄС на всіх рівнях: платформи мають бути прозорішими та підзвітними, а система цієї підзвітності має бути стабільнішою, ніж добровільні звіти платформ. Одна зі спроб забезпечити таку стабільність — закон про цифрові послуги (The Digital Services Act), що має «запропонує правила для забезпечення більшої підзвітності щодо того, як платформи модерують вміст, рекламу та алгоритмічні процеси. Дуже великі платформи будуть зобов'язані оцінювати ризики, які становлять їх системи, не лише щодо нелегального вмісту та продуктів, але й системних ризиків для захисту суспільних інтересів, фундаментальних прав, громадського здоров'я та безпеки».

Частина цієї проблеми — транскордонність та екстериторіальність багатьох цифрових гравців. Абсолютна більшість держав, які усвідомили проблему, відмовляється від ідеї побудувати ефективну систему захисту від сторонніх впливів виключно власними силами. Сама транскордонна природа гібридних загроз означає, що відповідь не може бути дана на рівні окремих держав і потребує міжнародної координації та співпраці. Навіть у відносинах із великими соцмережами держави почуваються впевненіше, представляючи спільну позицію та адвокатуючи свої ідеї і погляди на майбутню співпрацю.

Якщо Україна хоче бути успішною в захисті своєї демократії, то шлях співпраці та взаємодії — це її шлях. Наші спроби піти шляхом реалізації кейсів окремих держав (які, наприклад, намагаються запроваджувати специфічне законодавство щодо соціальних платформ), хоч і виглядає «простим рішенням», але може стати шляхом у нікуди. Україна потребує більшої та ефективнішої синхронізації своїх кроків із партнерами (передусім європейськими та євроатлантичними), узгодження підходів, залучення в те, що вже роблять демократичні держави. Для цього нам потрібно долучатись до європейських процесів формування нових відносин із інтернет- платформами та разом розробляти методи виявлення зловмисних впливів. Це повільний процес, він навряд чи дасть швидку перемогу, але це дійсно довгострокова інвестиція у захист.

Важливо й розвивати інструменти стримування. Ми маємо свій досвід, але важливо синхронізувати застосування конкретних інструментів для протидії зловмисним впливам. Це не означає пряме запозичення чи повну відмову від певних інструментів, але їх застосування має бути раціоналізоване та оцінене з точку зору реальної, а не уявної ефективності.

Україна може й має проводити навчання з протидії зловмисним інформаційним впливам. Навчання — запорука готовності до таких ситуацій. І можна чекати, що міжнародні партнери будуть готові активно підтримувати цей підхід та долучатись до нього.

Вивчення досвіду, обмін інформацією, нарощування бази реальних досліджень щодо дезінформації (її ефективності, форм поширення, можливих змін політики тощо) має бути постійно у фокусі.

Як і ЄС, Україна проходить свій шлях тестування «меж можливого» у відповіді на стару-нову загрозу ворожого впливу. Але чи будемо ми винаходити черговий «український велосипед», чи долучимося до широкої коаліції союзників та партнерів, залежить від нас.

Матеріал підготовано в рамках проекту «Цифрові технології та демократія: Европейські уроки захисту від зловмисних впливів» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту «EU4USociety». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Фото: European Commission

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
В Украине ликвидировали сына замглавы ЦРУ, который воевал за Россию - СМИ
Корреспондент
2025-04-25T15:54:39Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Трамп пообещал "изучить" ликвидацию Москалика
ZN UA
2025-04-25T21:04:07Z
Хронология войны – день 1158: предложения "мирного соглашения" от США и продвижение россиян к Днепропетровщине
Telegraf
2025-04-25T21:00:47Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Крым никто не отдаст, а членство в НАТО можно заменить. Официальная позиция Украины на переговорах по войне
Telegraf
2025-04-23T13:16:18Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
«Взаємно» или «навзаєм»: как правильно сказать на украинском
ZN UA
2025-04-25T21:01:30Z
Россияне уничтожили базу "Госпитальеров" - основательница впервые не сдержала эмоции
Апостроф
2025-04-25T20:55:40Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Что можно и нельзя делать 25 апреля: у кого нужно обязательно попросить прощения
Comments UA
2025-04-25T04:03:11Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
В Фонде гарантирования вкладов сообщили, сколько средств хранится на счетах украинцев
Хвиля
2025-04-25T20:39:15Z
Глава Национального банка Швейцарии считает, что криптовалюты не подходят для валютных резервов
ZN UA
2025-04-25T20:19:38Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джамала ответила на упреки, что родила третьего ребенка, чтобы уберечь мужа от мобилизации
TSN
2025-04-25T20:27:07Z
"Люблю": Лилия Подкопаева публично обратилась к мужу-бизнесмену
Фокус
2025-04-25T18:45:56Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Удар по Киеву: как столица Украины пережила массированный обстрел
TSN
2025-04-25T20:39:19Z
На Львовщине новый скандал с ТЦК: уклониста с эпилепсией будто бы "выбросили" за ворота
TSN
2025-04-25T20:39:14Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Из чашки Петри прямиком на стол: японские ученые вырастили мясо курицы в биореакторе
Фокус
2025-04-25T16:42:50Z
Что закапывают под грушей для мегаурожая: народные методы подкормки дерева
TSN
2025-04-25T16:40:25Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
В Киеве и области объявлен первый уровень опасности: в чем причина
TSN
2025-04-25T20:39:35Z
Гороскоп на субботу 26 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-25T19:40:14Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Три знака Зодиака, которым стоит быть осторожнее на выходных 26-27 апреля 2025 года
Фокус
2025-04-25T20:21:38Z
Гороскоп на 26 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиак
UAToday
2025-04-25T19:40:49Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Можно стирать шерстяные вещи в стиральной машине: возможно, совсем не нужно все делать руками
TSN
2025-04-25T18:39:20Z
Не ошибитесь, чтобы не потерять урожай: на каком расстоянии сажать помидоры и огурцы
Telegraf
2025-04-25T18:39:09Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Догоняет Динамо: Александрия обыграла Ингулец
Корреспондент
2025-04-25T17:22:36Z
Саудовские клубы борются с МЮ за звездного бразильца
Корреспондент
2025-04-25T16:39:54Z
Несчастный случай: экс-нападающего сборной Италии госпитализировали
Корреспондент
2025-04-25T16:18:03Z
Выгнали с матча ЛЧ: ПСЖ поддерживает 14-летнего болельщика
Корреспондент
2025-04-25T15:30:12Z
Бывший функционер Ромы: У Довбика есть потенциал, но он не на уровне Джеко
Корреспондент
2025-04-25T15:18:33Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Представлено новое поколение седана Lexus ES
Корреспондент
2025-04-25T19:34:56Z
Представлен лимитированный Porsche 911 Spirit 70
Корреспондент
2025-04-25T18:40:29Z
Сайнс о новой трассе Гран-при Испании: она гибридна и очень зрелищна
Корреспондент
2025-04-25T17:33:12Z
Виртуальный круг: представлена новая трасса Мадринг для Гран-при Испании
Корреспондент
2025-04-25T13:09:11Z
Какой штраф за самовольное переоборудование автомобиля в Украине в 2025 году: сумма
Факти ICTV
2025-04-25T09:19:58Z
Uber и Volkswagen запустят сервис роботакси в США
Корреспондент
2025-04-24T18:12:18Z
Zeekr представила плагін-гібридний позашляховик
Корреспондент
2025-04-24T16:42:05Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Позитив и капоэйра: Геймплейный трейлер Елены в Street Fighter 6
GameMag
2025-04-25T19:58:04Z
Маск блокирует своих критиков: детали скандала в Х
Comments UA
2025-04-25T18:36:46Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
«Інтерпайп» провів профорієнтаційні тури для понад 400 дев’ятикласників
AgroNews
2025-04-25T18:16:08Z
София Проць: «Я создала систему, которая работает и для соло-креаторов, и для бизнеса — она не зависит от случайностей»
Comments UA
2025-04-25T17:42:25Z