MY.UAНовости
Джеймі Флай, RFE/RL: Наше київське бюро перетворюється на хаб не лише для української аудиторії, а й для інших регіонів
Джеймі Флай, RFE/RL: Наше київське бюро перетворюється на хаб не лише для української аудиторії, а й для інших регіонів

Джеймі Флай, RFE/RL: Наше київське бюро перетворюється на хаб не лише для української аудиторії, а й для інших регіонів

18 травня московське бюро «Радіо Свобода» (Radio Free Europe / Radio Liberty) вперше вийшло в ефір із київської студії, перевізши з Москви до Києва та Праги частину свого журналістського колективу.

Цьому передувало визнання Мін’юстом РФ цього медіа та всіх його підрозділів («Настоящее время», «Сибирь. Реалии», «Кавказ. Реалии», «Крым. Реалии» тощо) іноземними агентами. Згідно з ухваленим в РФ законом про ЗМІ-«іноагентів», такого статусу може набути будь-яке закордонне медіа, яке отримує фінансування або майно з-за кордону (в тому числі від російських юридичних осіб, спонсорованих з іноземних джерел). За підрахунками DW, у 2021 році Роскомнадзор наклав на московське бюро «Радіо Свобода» і директора Російської служби компанії Андрія Шарія штрафи більш ніж на 100 млн рублів (1,2 млн доларів) за невиконання вимоги маркувати всі журналістські матеріали довгим і принизливим приписом.

Компанія оскаржила дії російської влади в Європейському суді з прав людини і звернулася до цього суду з проханням як запобіжний захід заборонити владі РФ стягувати ці штрафи. 14 травня банківські рахунки ТОВ «РВЄ/РС», яке представляє російську службу «Радіо Свобода», заблокували.

Наприкінці травня Київ відвідав президент та СЕО RFE/RL Джеймі Флай. Під час цього насиченого зустрічами з українськими високопосадовцями візиту «Детектор медіа» розпитав його про те, як московське бюро вперше після розпаду СРСР працюватиме з-за кордону та чи переміг Кремль «Радіо Свободу».

– Містере Флай, чи почуваєтеся ви так, наче ми повернулися до радянських часів, тому що «Радіо Свобода» знову мовить на Росію з-за кордону?

– Боюся, ми рухаємося до такої ситуації через репресії проти незалежних ЗМІ в Росії, й «Радіо Свобода» зараз є лише одним із багатьох медіа, на які режим Путіна чинить тиск. Він використовує для цього закон про іноземних агентів, намагаючись із його допомогою цензурувати контент, від якого Кремль прагне захиститися. Для російських громадян кількість медіаопцій зменшується. І тому неймовірно турбує, що ми дійшли до ситуації, коли «Радіо Свобода» навіть не може безпечно почуватись у країні, де ми були присутні десятки років. У 1991 році нас запросив російський уряд. А зараз нам доводиться перевозити деяких наших журналістів в інші країни для їхньої безпеки і в таких умовах зберігати нашу здатність займатися журналістикою.

– Не так давно в інтерв'ю Reuters ви говорили, що поведінка російської влади свідчить: вони хочуть, аби «Радіо Свобода» пішло з країни. Тепер, коли ви звідти пішли, чи можете ви сказати, що Кремль вас переміг?

– Ні, бо хоча нам довелося переселити частину співробітників до Києва та Праги, в нас усе ще є розгалужена мережа журналістів, із якими ми працюємо всередині Росії. Що на даний момент є найбільшою проблемою? Це неможливість функціонувати нашій юридичній особі, через яку здійснювалось управління бюро в Москві. Судові виконавці двічі відвідали наш офіс за останній місяць. Наші банківські рахунки в Росії заморожені, що, очевидно, ускладнює нам оплату праці. І ми стикаємося з потенційним вилученням нашого обладнання в бюро через відмову сплачувати накладені на нас штрафи.

На мою думку, влада чинить тиск на бюро, бо хоче його закрити. Але як і у випадку з будь-якою новинною організацією, нашу присутність у країні насправді забезпечують журналісти, а не будівля чи офіс самі по собі. Ключовим для нашої здатності займатися журналістською діяльністю всередині Росії є наша широка мережа журналістів, а це сотні людей, які працюють з нами по всій країні. І тому ми все ще можемо робити репортажі з усієї Росії для російської аудиторії, незважаючи на те, що нам довелося перемістити частину нашого персоналу. І намагатимемося забезпечити, щоби ця мережа могла функціонувати якомога довше.

– Скільки ваших співробітників переїхали до Києва, а скільки до Праги?

– Ми перемістили 15 людей із Москви до Києва і трохи меншу кількість — до Праги.

– Усі вони журналісти, не технічний персонал?

– Майже всі вони журналісти.

– Я хотіла би запитати про долю вашого фрилансера Владислава Єсипенка, якого в березні заарештували в Криму. Чи є шанси його врятувати?

– Так. Це одна з причин, чому я приїхав до Києва: щоби спробувати знайти рішення для його звільнення. Ми намагаємося зробити так, щоби його справі приділялося більше уваги і щоби чинився вплив на російську владу заради його звільнення. Ми прагнули переконатися, що він має юридичну підтримку, яка йому потрібна протягом цього періоду, і ми продовжуватимемо відстоювати його справу, оскільки те, що сталося із Владом, абсурдне. Його, по суті, звинуватили в тероризмі, у вчиненні насильницьких дій, коли він був у журналістському відрядженні в Криму, просто намагаючись висвітлювати те, що там відбувається. І абсолютно неприпустимо, щоби журналісти таким чином ставали мішенями спецслужб будь-де, незалежно від країни, про яку ми говоримо. Тож ми продовжуватимемо робити все можливе, щоби його звільнили.

– Щодо тих людей, які продовжують співпрацювати з вашим московським бюро всередині Росії: чи це може бути для них так само ризиковано, як і для Єсипенка?

– Ця небезпека залежить від того, як російський уряд буде проводити свою політику в найближчі роки. Ми маємо інші приклади в регіоні — в Білорусі, коли для журналістів, по суті, є ризикованим виходити зі своїх квартир або офісів та вести прямі ефіри з протестів. Це може призвести до того, що вони потраплять до в’язниці — іноді короткостроково, іноді на значно довші терміни. Один із наших колег, Ігор Лосік, був затриманий напередодні серпневих виборів і перебуває у слідчому ізоляторі 11,5 місяців. У нас є й інші колеги в Білорусі, яких поліція заарештувала лише за те, що вони намагалися з місця події висвітлювати акції протесту. Ми бачимо, що сталося з Романом Протасевичем, якого буквально захопили в літаку, котрий примусово посадили на території Білорусі. Це пряма погроза людям, чиєю єдиною роботою є збір та поширення інформації, але влада боїться правди про те, що вона робить.

Тож дуже лякає, що це тенденція, яку ми спостерігаємо в низці країн. Я сподіваюся, що Росія не дійшла до цієї точки, але ми бачимо, як Кремль намагається усунути з ландшафту незалежні медіа, а потім розпочинає переслідування окремих журналістів, як це вже робили з деякими нашими дописувачами. Отже розгортається тривожний сценарій, і ми будемо продовжувати боротьбу, намагаючись представляти якісну журналістику, незважаючи на жахливі обставини, з якими ми стикаємось.

– Ходили чутки, що минулого року київське бюро «Радіо Свобода» зазнало певних скорочень бюджету, оптимізувало персонал, деякі процеси. Чи це правда?

– Мене не було в компанії з червня минулого року по лютий 2021-го. Тому я не був тут у той період, про який ви запитуєте. Але повсякчас усередині компанії відбуваються зміни з перерозподілом коштів на ті чи інші платформи, аби бути максимально ефективними, враховуючи наші обмежені ресурси. Хоч ми щедро фінансуємось Конгресом США на щорічній основі, але завжди маємо більші потреби, на які ми могли би розподілити ресурси.

Не думаю, що я маю ще щось коментувати про події минулого року. Київське бюро стає все важливішим для компанії. Протягом останніх років це було наше найбільше бюро. Зараз воно перетворюється на своєрідний хаб для роботи не лише для української аудиторії, а й для інших аудиторій та регіонів — частково через події в Росії, але, можливо, в майбутньому воно також стане хабом і для деякої нашої роботи в Білорусі. У нас тут чудові можливості, й ми хочемо скористатися цією інфраструктурою, щоби не просто продовжувати виконувати дивовижну роботу через українську службу, а й підтримувати роботу низки інших наших служб, які зможуть використовувати Київ як хаб для репортерства на найближчі роки.

– А, до речі, чому ви залишили «Радіо Свобода» минулого літа, а потім повернулися?

– Це довга історія. Ви, мабуть, знаєте, що Конгрес США фінансує нас через Агентство США з глобальних медіа. Агентство не здійснює жодного редакційного контролю над нашими журналістськими матеріалами, але ухвалює рішення щодо управління як нашою роботою, так і роботою інших мовників, що фінансуються США. Минулого літа в агентстві призначили нове керівництво, яке разом із адміністрацією Трампа вирішило, що хоче змінити всіх керівників мережі. Мене усунули в рамках цієї зміни. Це було суперечливе на той момент рішення і стосувалося не лише RFE/RL, але й Radio Free Asia та Middle East Broadcasting Networks.

Нова команда з адміністрації Байдена вирішила, що не підтримує цю зміну. Ось чому мене попросили повернутися до RFE/RL у лютому. І я був дуже радий це зробити, враховуючи свою любов до роботи в RFE/RL та її важливість, особливо в цей момент, коли ми стикаємося з багатьма проблемами в регіонах, де ми мовимо.

– Вас не лякали нові виклики, які постали за цей час?

– Якби я боявся викликів, я б не погодився повернутися. Я міг вести набагато менш стресове життя у Вашингтоні. Але хотів бути з колегами в ці непрості часи.

Я думаю, що це важливий момент. Незважаючи на те, що ми зазнаємо тиску, наша організація неодноразово демонструвала, що ми адаптовані, гнучкі та здатні відповідати на виклики. Ми багато разів змінювали бізнес-модель протягом своєї історії від початку роботи в часи «холодної війни» в Мюнхені до 1990-х років, коли ми відкрили багато своїх бюро, включаючи київське. Можливо, в найближчі рік-два компанію чекає нова історична точка перетину: оскільки ми стикаємось із проблемами в деяких наших бюро, нам потрібно перевезти частину персоналу і думати про те, як робити свою роботу по-іншому, при цьому залишаючись ефективними для аудиторії, яка потребує нас більше, ніж будь-коли, — через пандемію протягом останнього року чи політичні проблеми, з якими зараз стикаються багато наших глядачів. Це неймовірно важливий момент для нашої роботи. І я хотів бути частиною цього, незважаючи на той високий рівень стресу, в якому доводиться працювати.

– Як президент і СЕО «Радіо Свобода» ви постійно перебуваєте у Празі?

– Так.

– А чому такий важливий саме Київ?

– Наші об'єкти тут, які ми модернізували за останні роки, є одними з найкращих у нашій компанії, включно зі штаб-квартирою в Празі. Тобто ми вклали значні кошти у студійну інфраструктуру, що важливо для нашої телевізійної та диджитал-роботи. Це також локація, яка була дуже гостинною, коли журналістам з інших країн потрібно було переїхати за надзвичайної ситуації аби працювати з нового місця. Ми також вважаємо, що існує певна спільність, деякі інструменти та підходи, яким наші різні служби можуть навчитися одна в одної та співпрацювати. З усіх цих причин Київ і стає хабом, чого ми, можливо, не передбачали кілька років тому.

– Чи задоволені ви присутністю телеканалу «Настоящее время» в Україні? Хотіли би розвивати мережу?

– Так, ми завжди прагнемо розширити присутність «Настоящего времени», нашого цілодобового російськомовного каналу, де це можливо. Ми завжди шукаємо партнерів, місцеві філії та інших, хто зацікавлений брати контент. Ще до викликів у Москві ми почали виробляти частину контенту «Настоящего времени» у Києві: запустили звідси ранкове шоу. Я дивився його сьогодні вранці з командою в студії. Там були репортажі з Мінська, Праги, але шоу випускається тут, і ведучі тут. Отже ми почали робити більше в Україні з «Настоящим временем», і це те, що ми будемо намагатись розширювати в найближчі роки.

Теги по теме
Виробництво
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Минразвития презентовало руководство для минуты молчания для общин
Корреспондент
2025-04-17T21:48:46Z
Штрафы от ТЦК достанут уклонистов за границей
Знай
2025-04-18T02:30:56Z
Потери России по состоянию на 17 апреля: Генштаб обновил данные
TSN
2025-04-18T02:19:26Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Пограничники прогнозируют большие очереди на границе: в чем причина
Comments UA
2025-04-17T13:16:58Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
США сокращают военный контингент в Сирии
Корреспондент
2025-04-18T02:36:34Z
В Кремле не готовы сообщить, когда у нас заканчивается перемирие, - Михаил Шейтельман о переговорах
Политека
2025-04-18T02:34:56Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Жумадилов уволил Сытника с должности заместителя руководителя АОЗ
ZN UA
2025-04-17T13:19:14Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Тарабарова честно высказалась о заработках и как они пострадали во время войны: "Это небо и земля"
TSN
2025-04-18T02:18:20Z
Дмитрий Волканов впервые показал свою девушку, с которой три года в отношениях
TSN
2025-04-18T02:18:00Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
Апостроф
2025-04-07T18:09:09Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Враг продвигается в Донецкой области - DeepState
TSN
2025-04-18T02:19:34Z
Стало известно, сколько людей осталось в Донецкой области
TSN
2025-04-18T02:19:25Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Массированная атака по Днепру: количество погибших увеличилось
TSN
2025-04-18T02:19:40Z
В России атакована часть, ответственная за теракт в Сумах: начался пожар
TSN
2025-04-18T02:19:31Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Магнитная буря 17 апреля: какая будет ее активность
TSN
2025-04-18T02:19:57Z
Тихие враги нашего организма: пять привычек, которые медленно убивают здоровье
TSN
2025-04-18T02:17:54Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Можно ли ежедневно есть яйца на завтрак
TSN
2025-04-18T02:17:04Z
Врач не пользуется дезодорантом, шампунем и зубной пастой много лет и назвала преимущества
TSN
2025-04-18T02:17:02Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Как сделать золотые пасхальные яйца: пошаговый рецепт
TSN
2025-04-18T02:17:48Z
Не только дата рождения, но и время влияет на судьбу
TSN
2025-04-18T02:17:37Z
Во Франции варят яйца только так: кулинарный трюк, чтобы скорлупа легко снималась одним движением
TSN
2025-04-18T02:16:35Z
Ягоды будут мелкими и кислыми: чем нельзя подкармливать малину
TSN
2025-04-18T02:16:06Z
Морковь взойдет через 3 дня: как правильно сажать семена
TSN
2025-04-18T02:15:16Z
На какие вопросы ни в коем случае нельзя отвечать: они заставляют оправдываться
TSN
2025-04-18T02:15:07Z
Девять признаков, которые указывают, что вам кто-то завидует
TSN
2025-04-18T02:15:00Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Еврокомиссия отказалась запретить поставки российского газа в Евросоюз
TSN
2025-04-18T02:19:31Z
На их совести потеря 2,2 ГВт атомной энергетики - политолог обвинил оппозицию в возможном срыве переговоров по болгарским реакторам
TSN
2025-04-18T02:17:23Z
Тарифы на газ в Украине: кто заплатит больше уже в мае
TSN
2025-04-18T02:17:23Z
Фальшивые деньги в Украине: какие купюры подделывают чаще всего и как их обнаружить
TSN
2025-04-18T02:17:02Z
На Ровенщине весенние заморозки уничтожили урожай абрикосов и персиков
TSN
2025-04-18T02:16:43Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Армяне Украины и украинцы организовали турнир Лиги Профессионального Самбо и посвятили его защитникам Украины
TSN
2025-04-18T02:12:34Z
Тоттенгем здолав Айнтрахт Ф на шляху до півфіналу Ліги Європи
Football.ua
2025-04-17T21:07:35Z
Пауза на пользу: Jeep и Ювентус возобновляют партнерство
Корреспондент
2025-04-17T20:48:21Z
Свитолина обошла Калинину по пути в четвертьфинал Руана: результаты матчей
Корреспондент
2025-04-17T20:00:47Z
Наш самый трудный опыт: украинская легкоатлетка родила первенца
Корреспондент
2025-04-17T19:45:54Z
Масштабное укрепление обороны: Реал назвал приоритеты на трансферное лето
Корреспондент
2025-04-17T19:09:58Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Украинцы смогут увидеть метеорный поток Лириды: где и когда искать на небе
TSN
2025-04-18T02:18:05Z
На Марсе нашли дыру, которая может вести к тайнику инопланетной жизни
TSN
2025-04-18T02:17:50Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
«Разборки» на все 100» – эксперты провели сравнительное исследование бензинов А-100
TSN
2025-04-18T02:14:21Z
Ford отзывает более 148 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-04-18T01:12:57Z
"Гробы на колесах": эксперты назвали пять худших танков США за всю историю
Фокус
2025-04-17T14:51:19Z
Даже если модели не было в списке: автовладельцев заставят уплатить налог и большой штраф
Telegraf
2025-04-17T12:18:14Z
Названы самые популярные в Украине импортированные подержанные авто
Корреспондент
2025-04-17T10:36:21Z
В українському ринку з’явилася потужна новинка: трактор KENTAVR S 504Ue
AgroNews
2025-04-17T09:13:27Z
В Британии нашли кладбище новеньких электрокаров на миллионы: их утилизируют
Comments UA
2025-04-17T08:24:06Z
Представлені нові Volkswagen Golf GTI та Golf R
Portaltele
2025-04-17T05:12:19Z