MY.UAНовини
Продавати чи здавати: що чекає на українців після старту ринку землі?
Продавати чи здавати: що чекає на українців після старту ринку землі?

Продавати чи здавати: що чекає на українців після старту ринку землі?

Із 1 липня Україна таки відкриває ринок землі. Держава підготувалася належно, основні документи ухвалили – принаймні так переконують урядовці. Тож причин відтерміновувати земельну реформу вже немає.

І це справді історична подія, адже майже 30 років у нас діяв мораторій на продаж сільгоспземлі. Власники паїв не могли нічого із ними зробити – хіба що обробляти самим, або ж здавати в оренду за невелику плату.

Торік у березні парламентарі нарешті мораторій скасували. І майже через півтора року закон №552-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення набуває чинності.

Із 1 липня власники сільгоспземлі можуть розпоряджатися нею, як і будь-яким іншим майном, до прикладу квартирою чи машиною, як їм заманеться – або продовжити здавати в оренду, або ж продати.

І хоча люди до земельної реформи зараз налаштовані вкрай скептично, бояться, що їхні землі скуплять агрохолдинги за безцінь, міністр аграрної політики Роман Лещенко наголошує: відкриття ринку – це не продаж землі направо-наліво, а наведення порядку.

– Логіка дуже проста. У нас у країні за 30 років із землею відбувався повний хаос. У нас більше 8 млн га землі були в тіні, і з них взагалі не платилися податки. Із 10 млн га державної землі 5 млн були виведені в приватну власність через різні схеми. Держгеокадастр – це була корупційна структура, яка здійснювала розпорядження землями. ОТГ не впливали на прийняття відповідних рішень, і не знали, що відбувається. Земельна реформа в чому полягає? У наведенні порядку і передачі земель народу, – аргументує переваги ринку землі міністр Лещенко.

Що зміниться із 1 липня?

Найперше, з липня будь-який громадянин України зможе продати свій земельний наділ. Щоб розвіяти страхи українців, що землі “розхапають” латифундисти, реформу впроваджуватимуть двома етапами.

Перший етап

Із 1 липня цього року і до 1 січня 2024 року продати землю можна лише фізичній особі. Тобто зараз купити землю зможе дрібний, виключно український фермер. Є обмеження щодо обсягів: в одні руки – не більше 100 га.

Другий етап

Він розпочнеться із 1 січня 2024 року. Ось тут до ринку землі вже приєднаються юридичні особи, тобто агрокомпанії. Збільшується максимальний розмір земель, які можна купити, – 10 тис. га.

– Ми зробили спеціально перехідний період для того, щоб суспільство побачило, що нічого крамольного немає: система працює, реєстри відкриті, дані про угоди – в доступі, – пояснює міністр аграрної політики Роман Лещенко.

Ще один страх українців  – наші чорноземи скуплять іноземці. У законі визначили: питання продажу землі іноземцям будуть вирішувати на референдумі. Щоправда, як усе відбуватиметься – ще невідомо.

Є й перелік заборон. Так, іноземцям категорично заборонено купувати землю впритул до державного кордону України – ближче 50 км. Незважаючи на те, що вирішать люди на референдумі.

Власниками української землі не зможуть стати громадяни України, які перебувають у санкційних списках та причетні до терористичних організацій. А з 2024 року, коли стартує другий етап реформи, – компанії з російськими власниками та фірми, у яких кінцеві бенефіціари чи акціонери – іноземні держави.

Не куплять угіддя компанії, зареєстровані в офшорних зонах, а також юридичні особи, до яких запроваджені санкції. Також заборонено продавати державну та комунальну землю.

Як продати свою земельну ділянку?

Продавати земельну ділянку чи продовжити здавати її в оренду й отримувати стабільний дохід – кожен вирішує сам. Це найголовніше, що потрібно затямити. Але, якщо таки вирішили продати, процедура така.

Спочатку потрібно розібратися з документами на земельну ділянку, наголошує юрист, експерт із нерухомості та земельних питань Дмитро Савчук.

– Ділянку слід зареєструвати у Земельному кадастрі, їй повинен бути присвоєний кадастровий номер. Другий момент – це реєстрація в Реєстрі майнових прав. Третій – відсутність будь-яких обтяжень по цій ділянці, арештів, судових справ тощо, – пояснює юрист.

Таке теж може бути, якщо ви здаєте ділянку в оренду, і не цікавитеся, чим займається орендар.

Усе це перевірити можна самостійно, й не виходячи з дому. Уся інформація про ділянку є на публічній кадастровій мапі.

Тут і точна площа, і цільове призначення. І тут можна замовити онлайн витяг з кадастру, який знадобиться для продажу землі.

У реєстр прав на нерухоме майно теж можна зайти самому, але тут вже знадобиться електронний підпис.

До слова, продати ділянку, яка в оренді, можна. Але новий власник буде зобов’язаний і надалі здавати її в оренду й дотримуватися чинного договору оренди, поки той не закінчиться. Розірвати угоду – дуже складний процес, кажуть юристи, який точно закінчиться у суді. І не факт, що суд буде на боці власника угіддя.

– Розірвати договори оренди, якщо це ще й потужне підприємство, – не так-то й просто. Якщо це великі підприємства, у них потужні юристи, які грамотно виписали всі умови, – додає юрист Дмитро Савчук.

Які документи потрібні?

Для продажу ділянки треба зібрати такий пакет документів:

  • Оригінали майнових документів на земельну ділянку (сертифікат, державний акт на право власності, свідоцтво на спадщину тощо).
  • Витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтвердить право власності на ділянку. Його можна замовити онлайн на сайті й забрати вже готовий документ у ЦНАПі.
  • Витяг із Державного земельного кадастру, теж можна замовити онлайн. Але обов’язково потрібен оригінал документа, а не роздрукована копія.
  • Експертно-грошова оцінка земельної ділянки. Це теж обов’язковий документ, аби ви не продали землю дешевше, ніж вона насправді коштує. Оцінку роблять спеціальні фірми.
  • Паспорт та ідентифікаційний код.

Далі з цими документами вирушаєте до нотаріуса.

Якщо ви здаєте землю в оренду, за законом, ваш орендар має першочергове право її купити. І перед тим, як продавати землю, його треба обов’язково попередити. Це робить нотаріус. Він веде офіційне листування з орендарем. Якщо орендар на папері відмовляється купувати ділянку, продати її можна будь-кому. Але до 2024 року – лише фізичній особі.

Якщо знайшли покупця, нотаріус має переконатися, чи підпадає він під критерії, визначені законом. Для нотаріусів Кабмін розробив порядок перевірки, особу перевірятимуть у декількох реєстрах.

За скільки продавати землю?

Вартість договірна. Тобто продавець домовляється із покупцем. Але до 2024 року не можна продати землю дешевше, ніж визначено в експертно-грошовій оцінці. Середня по Україні – у межах 27 тис. грн за 1 га, кажуть в Мінагрополітики.

Українці таку ціну називають смішною, мовляв, все одно що подарувати.

– Якби вони давали ще адекватну ціну за землю. Гектар землі в Київській області – $1 200, ну, це просто подарувати. Подарувати те, що належить мені, й через роки буде належати моїм дітям. Ціна має бути така, як у наших сусідів-поляків – близько $20 тис. за 1 га. І це того варте – такої землі, як у нас, немає ніде, – аргументує мешканка села Дмитренки на Київщині Віра Коваль.

Але експерти кажуть: ринок стартує, і за декілька років ціна зросте. Тому одразу продавати землю не варто.

Обов’язкова умова для продажу землі – розрахунок лише безготівково. Тобто у продавця та покупця мають бути відкриті рахунки в банку. Також покупець повинен документально підтвердити законність походження грошових коштів. Це, щоб усе було прозоро, і ніхто не ухилявся від сплати податків.

Хто ж заплатить податки?

Податок сплачує, звісно, продавець. Для українців це податок на дохід фізичних осіб – 5%, і 1,5% військовий збір. Але оподатковуватимуться не всі угоди. Якщо продавець володіє ділянкою більше ніж три роки, впродовж  останнього року не продавав і не купував ніяку нерухомість і продає до 2 га сільгоспземлі – податок на дохід не сплачує. А це більшість українців, які володіють паями.

У яких випадках землю можуть конфіскувати у нового власника?

Якщо, укладаючи договір, порушили хоча б одну з перерахованих вище умов. Із 1 липня прозорість ринку землі, всі операції моніторитиме Держгеокадастр. Якщо покупець буде сумнівним, нотаріус відмовить у посвідченні угоди, або такий правочин можуть визнати в судовому порядку недійсним.

Якщо покупець перевищив обмеження у 100 га в одні руки, ділянку конфіскують. Позов про конфіскацію до суду подає Держгеокадастр. Конфісковану землю виставлятимуть на земельні торги. Гроші від продажу повертають попередньому власнику без урахування витрат на проведення торгів.

Люди продавати не готові, а чи хочуть фермери купувати?

Звісно, хочуть. Але у них немає грошей. Якщо ми говоримо про дрібних фермерів-фізосіб, яким із 1 липня й дозволено купувати.

І навіть кредит на купівлю землі таким фермерам банки навряд чи дадуть, бідкається голова громадської спілки садівників Укрсадвинпром Володимир Печко.

– Звісно, грошей немає, ми перебуваємо в неконкурентних умовах, у нас немає тих дешевих кредитів, які є у Європі. Ми щойно отримали трохи нижчі ставки. А 10 років ми такого не знали, – наголошує експерт.

У Міністерстві агрополітики кажуть: дрібним фермерам допоможуть із кредитами, якщо досі банки їм відмовляли.

– Зараз у Верховній Раді перебуває до другого читання законопроект про Фонд часткового гарантування кредитів. У межах цього фонду держава половину супровідних ризиків щодо кредитування братиме на себе, – каже міністр Роман Лещенко.

Тобто, якщо фермер візьме кредит на землю і не зможе його погасити, половину заплатить держава. Щоправда, до 1 липня цей законопроєкт ухвалити не встигнуть.

– Окремо державна програма фінансування 5-7-9 для аграріїв, яка дає реальний дешевий ресурс фінансування аграрних компаній. Паралельно державна програма компенсації кредитної ставки в обсязі 1 млрд 200 млн грн, це закладено в цьому році, у наступному вона буде збільшена двічі, – додає Роман Лещенко.

То продавати чи здавати в оренду?

Люди й справді до земельної реформи налаштовані вороже. Мешканка села на Київщині Ніна Нестерова, яка має два паї, про продаж землі й чути не хоче. Поки угіддя здає в оренду місцевому фермерському господарству. Плата невелика, але стабільна. Ще й зерно, цукор, олію дають.

– Я свій пай здаю в оренду. Сказати, що я незадоволена орендою, – то ні. Нам платять 6 тис. за пай, це зовсім невелика сума, на неї рік не проживеш. Продати цей пай мені зараз невигідно. Бо в мене є курочка, і мені дають зерно. Якщо хтось і буде продавати землю, то коли людину спіткає велике горе, коли треба гроші на такі потреби, що вже край, немає, де їх взять. Тоді вже людина буде вимушена продать, – каже Ніна Нестерова.

Але в уряді і не закликають продавати землю. Навпаки.

– Я закликаю українців не продавати свою землю, а раціонально її використовувати, здавати в оренду. Це найкращий банківський депозит. Земля постійно росте в ціні, – наголошує міністр агрополітики Роман Лещенко.

Дохід від оренди – стабільний. Очевидно, що з 1 липня і ціни на оренду можуть трохи зрости. Бо аграрні компанії зацікавлені утримати пайовиків і продовжувати договори оренди. Тож якщо у вас строк договору саме зараз спливає, у новому можна прописати вигідніші умови.

31 березня 2020 року 259 народних депутатіввідкрили ринок землі в Україні. До законопроекту №2178-10 Про обіг земель сільськогосподарського призначення подали 4 018 поправок.

Документом передбачається, що з липня 2021 року до 1 січня 2024 року працюватиме ринок землі тільки для фізичних осіб. Юридичні особи зможуть купувати землю у власність із 2024 року.

Теги за темою
Земля
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Официально: Revenge of the Savage Planet выходит 8 мая — сразу в Game Pass
GameMag
2025-02-24T22:42:46Z
The Talos Principle: Reawakened выпустят 10 апреля — демоверсия уже доступна
GameMag
2025-02-24T22:31:52Z
Зажигательный ритм: На ID@Xbox Showcase 2025 показали новый геймплей Ratatan
GameMag
2025-02-24T22:25:49Z
Увертюра: Вышел сюжетный трейлер дополнения к хердкорной игре Lies of P
GameMag
2025-02-24T22:25:04Z
Ремейк «Готики» получил демоверсию с русской озвучкой — только на ПК
GameMag
2025-02-24T22:12:36Z
Сыгравший Питера Паркера актер высказался о роли своего персонажа в Marvel's Spider-Man 3
GameMag
2025-02-24T22:06:34Z
Арт-директор Game Science: Около 7,5 млн копий Black Myth: Wukong купили игроки не из Китая
GameMag
2025-02-24T21:54:41Z
Grand Theft Auto V для ПК станет красивее уже в марте
GameMag
2025-02-24T21:54:13Z
Успешный хардкор: Дилогия Nioh разошлась тиражом свыше 8 миллионов копий
GameMag
2025-02-24T21:42:23Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 24 февраля по 2 марта 2025 года
Фокус
2025-02-24T21:27:53Z
Что чувствует собака, когда вы оставляете ее дома саму
Знай
2025-02-24T20:51:32Z
Парфюм, который сведет его с ума: какой аромат выбрать для первого свидания
TSN
2025-02-24T17:21:16Z
Сытное блюдо на ужин: рецепт блинов на кефире с луком и шкварками
Фокус
2025-02-24T16:57:52Z
Как избавиться от желтых пятен от пота под мышками: копеечные средства, которые "работают" на всех тканях
TSN
2025-02-24T16:39:31Z
Гороскоп на вторник 25 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-24T16:21:04Z
Вареники на минеральной воде: как приготовить правильное тесто
TSN
2025-02-24T16:06:20Z
Секреты фигуры моделей: 5 упражнений для идеального силуэта
Marie Claire
2025-02-24T15:00:51Z
Масленица 2025: что запрещено делать всю неделю
Comments UA
2025-02-24T15:00:02Z
Видно из космоса: в РФ горят склады Брянского порохового завода
Фокус
2025-02-24T19:57:50Z
В Сумах дрон атаковал автомобиль — один погибший, двое пострадавших
Комсомольская правда
2025-02-24T19:36:33Z
Россия ударила по Славянску: погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-24T19:36:32Z
Убегал от волков, нашел минное поле и чуть не утонул в болоте: приключения "горе-беглеца" на Ровенщине
TSN
2025-02-24T17:21:52Z
Пограничники спасли уклониста, который бродил среди минных полей и болот
Корреспондент
2025-02-24T16:54:03Z
Россияне ударили по Сумам: что известно о последствиях
TSN
2025-02-24T16:51:23Z
Россияне утопили в Черном море еще один корабль. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-24T16:33:25Z
Бездомные украли у мужчины кредитную карту, купили лотерейный билет и сорвали джекпот
TSN
2025-02-24T16:21:56Z
На Волыни извращенец получил суровое наказание за изнасилование ребенка
Comments UA
2025-02-24T15:30:33Z
Украина в дебютном матче сына Виталия Кличко одолела Португалию
Корреспондент
2025-02-24T23:21:37Z
Сын Виталия Кличко результативно дебютировал за сборную Украины по баскетболу
ZN UA
2025-02-24T23:18:07Z
Сборная Украины с дебютом сына Виталия Кличко победой завершила отбор на Евробаскет-2025
TSN
2025-02-24T22:57:47Z
"Рома" без Довбика разбила худшую команду Серии А и приблизилась к зоне еврокубков
TSN
2025-02-24T21:51:12Z
"Шахтер" минимальной победой возобновил сезон в УПЛ
ZN UA
2025-02-24T18:27:52Z
"Шахтер" одолел "Левый Берег" в своем первом матче весенней части УПЛ
TSN
2025-02-24T18:03:30Z
АПЛ: расписание и результаты матчей 27-го тура чемпионата Англии по футболу, турнирная таблица
TSN
2025-02-24T17:03:45Z
Чемпион мира по биатлону поддержал Украину в третью годовщину полномасштабного российского вторжения
TSN
2025-02-24T16:18:01Z
"Сухой лист" и два ассиста: Неймар выдал яркий перфоманс в Бразилии
TSN
2025-02-24T16:06:46Z
В Киеве и в окрестностях города раздались взрывы: столичный регион атакуют "шахеды"
ZN UA
2025-02-24T22:18:27Z
Палатный: «Украинская команда» передала Первой танковой бригаде очередную помощь – квадроциклы
Знай
2025-02-24T21:42:28Z
“Обмен пленными будет, но…”: известный экстрасенс разоблачил ИПСО и предсказал развитие войны
Знай
2025-02-24T21:30:35Z
Украинской писательнице пришлось прятаться от российских обстрелов на дне бассейна
Апостроф
2025-02-24T19:36:06Z
Таро гороскоп на завтра: кому сильно повезет
Comments UA
2025-02-24T18:30:06Z
"Спасибо, что оставили живыми", - на Курщине взяты в плен 11 российских военных
Новости Украины
2025-02-24T18:21:03Z
На фронте погиб украинский актер Алексей Самойленко
Корреспондент
2025-02-24T16:51:54Z
Гороскоп на 25 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-24T16:27:53Z
Война в цифрах: ошеломляющие потери Украины с 2022 года
Comments UA
2025-02-24T16:15:50Z
Ушла из жизни Роберта Флэк - ее хит Killing Me Softly знает весь мир
ZN UA
2025-02-24T23:33:13Z
Погиб украинский актер и защитник Алексей Самойленко
ZN UA
2025-02-24T22:37:26Z
Перестрелки, взрывы и танцы в динамичном трейлере второго сезона сериала "Андор"
GameMag
2025-02-24T22:12:46Z
Три года, как Деми Мур отменила старение. Смотрим на самые яркие выходы звезды
Marie Claire
2025-02-24T16:30:40Z
"Мы сильные, правда за нами": Вакарчук показал пост, которому ровно 3 года/Лидер группы "Океан Эльзы" опубликовал призыв к украинцам, написанный в первый день войны
Апостроф
2025-02-24T16:18:15Z
Внезапно: Бьянка Цензори удивила новым нарядом на публике
Фокус
2025-02-24T15:57:41Z
Кожа и кости: звезды напугали фанатов своей худобой на ковровой дорожке SAG Awards
Фокус
2025-02-24T15:15:34Z
Здесь дают деньги на кино: гранты и международная поддержка украинских фильмов
TSN
2025-02-24T15:03:37Z
В киевском ночном клубе Fifty объяснили российские песни на вечеринке
Комсомольская правда
2025-02-24T15:01:38Z
Над Украиной кружат вражеские беспилотники: направления движения
TSN
2025-02-24T22:33:26Z
День ангела 25 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-24T22:21:05Z
25 февраля 2025 года: Тараса Бессонного - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-24T22:00:34Z
Мобилизация в Украине: что делать, если полиция требует проверки ВУД на улице
Политека
2025-02-24T21:33:50Z
Ватикан сообщил о небольшом улучшении состояния Папы Франциска
Корреспондент
2025-02-24T21:33:06Z
"ПВО фиксировало, уничтожить не смогло", - ВСУ на Курщине применили что-то новое
Новости Украины
2025-02-24T21:18:08Z
В Третьей штурмовой рассказали, как побороть неграмотные приказы генералов
Comments UA
2025-02-24T20:54:31Z
Екатерина Котенкова рассказала, что делать, если вам отказали в субсидии
Знай
2025-02-24T20:42:00Z
Военный рассказал правду об американской помощи: «Это были старые Bradley, из трех собирали два»
Знай
2025-02-24T20:21:36Z
Эти распространенные продукты уникальны для улучшения потенции
Comments UA
2025-02-24T23:30:59Z
Как распознать полезные конфеты от вредных: советы нутрициологии
Знай
2025-02-24T21:51:18Z
Убивает не сразу, но точно: как алкоголь повышает риск рака
Знай
2025-02-24T19:51:54Z
Не кофе и не чай: какие три напитка помогут быстро похудеть
TSN
2025-02-24T16:06:17Z
Прыщи, синяки и лишние волосы: как ухаживать за кожей лица в период менопаузы
Знай
2025-02-24T15:51:10Z
Гималайская vs морская: какая соль самая лучшая
UAToday
2025-02-24T15:06:48Z
Ученые нашли "формулу успеха": какие качества характера помогают разбогатеть
TSN
2025-02-24T14:21:27Z
Как правильно ходить, чтобы быстрее похудеть: ученые дали неожиданный ответ
UAToday
2025-02-24T13:03:26Z
Магнитная буря 25 февраля: как украинцам сохранить здоровье, советы врачей
Политека
2025-02-24T11:34:23Z
Как не ошибиться при установке газового оборудования: важные нюансы и правила для украинцев
Знай
2025-02-24T21:15:41Z
Сколько будет стоить восстановление Украины: Шмыгаль раскрыл Еврокомиссии цифры
Новости Украины
2025-02-24T20:36:55Z
Дания с партнерами инвестировала $650 млн в производство украинской артиллерии
Корреспондент
2025-02-24T19:36:54Z
Nintendo Switch 2 может выйти в июне 2025 года
GameMag
2025-02-24T19:34:47Z
"Ощадбанк" предупредил об изменении тарифов: что ждет клиентов
Знай
2025-02-24T18:30:07Z
Субсидия или льгота? Ошибка, которая может стоить вам денег
Знай
2025-02-24T18:12:51Z
Соглашение о полезных ископаемых на сотни миллиардов долларов: Axios сообщил дату возможного подписания
Апостроф
2025-02-24T17:54:44Z
Литва начала разбирать ЛЭП в Россию. Часть оборудования передадут Украине – фото
Лига
2025-02-24T17:21:59Z
Еврокомиссия поможет Украине в финансировании закупок газа
Апостроф
2025-02-24T17:21:29Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Для серьезного бездорожья: кроссовер Lamborghini Urus получил внедорожную версию
Фокус
2025-02-24T09:21:43Z
Неожиданный лайфхак для водителей: какой овощ спасет лобовое стекло вашего авто от льда
Знай
2025-02-24T05:51:28Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
В ЕС сказали, потребуют ли от Украины доступ к полезным ископаемым
Корреспондент
2025-02-24T23:27:28Z
Трамп говорит, что ведет "очень хорошие" переговоры с Путиным о крупных экономических сделках
Европейская правда
2025-02-24T23:09:19Z
НАТО продолжит помогать Украине - Рютте
Корреспондент
2025-02-24T22:57:18Z
Фридрих Мерц. Новый канцлер Германии и Украина
Корреспондент
2025-02-24T22:45:21Z
Стало известно, сколько за три года ЕС выделил помощи Украине
Comments UA
2025-02-24T22:42:06Z
"Уже потратили $350 млрд": Трамп рассказал, будут ли США помогать восстанавливать Украину
Фокус
2025-02-24T22:39:48Z
Путин согласится на миротворцев в Украине как часть соглашения – Трамп
TSN
2025-02-24T22:12:14Z
Трамп отказался назвать Путина диктатором
Comments UA
2025-02-24T22:03:12Z
Макрон перебил Трампа, когда тот исказил данные о расходах на поддержку Украины
ZN UA
2025-02-24T21:54:01Z