MY.UAНовини
Зі скрипом: як в Україні працює система Е-декларування
Зі скрипом: як в Україні працює система Е-декларування

Зі скрипом: як в Україні працює система Е-декларування

У вівторок, 29 червня, Верховна Рада з другої спроби підтримала таки пропозиції президента Володимира Зеленського про відновлення відповідальності чиновників за недостовірне декларування.

Обов’язкове електронне декларування часто називають як найефективнішою українською антикорупційною реформою, так і найбільш провальною. Чому?

З одного боку, декларації показали, як дійсно живуть вітчизняні можновладці, такого публічного роздягання до цього їм не доводилося переживати.

Але, з іншого боку, всю цю інформацію толком і не використовували. Не створили систему автоматизованої оцінки ризиків та виявлення невідповідностей між особистими доходами та способом життя представників влади. Загалом, система поки що молотить практично вхолосту.

Через терни до зірок?

Запуск процедури е-декларування був обов’язковою умовою для отримання Україною безвізу з ЄС і фінансової допомоги від Заходу. Тому відкрутитися від її введення було важко, хоч українські депутати, звичайно, намагалися.

Читайте
Найважливішою для українців цінністю є справедливість: Зеленський про судову систему

У 2016 році закон Про електронні декларації проходив через Раду з великими труднощами. Дійшло до того, що голосувати за нього довелося двічі.

Спочатку нардепи протягли в ньому норму, щоб відкласти запуск електронного декларування на рік — до 2017-го. Хоча Євросоюз настійно просив не робити цього.

Зрештою, за умисне неподання декларації чи брехню в ній встановили відповідальність – до двох років позбавлення волі із забороною обіймати певні посади на строк до трьох років.

Поява перших же чиновницьких декларацій призвела до справжнього шоку в українському суспільстві. Тонни готівки, літаки, вертольоти, катери, власні церкви — чого тільки не декларували вітчизняні політики.

Та що там українці, в шоці від декларацій був весь світ.

– Відчутним став гнів на надвеликі прояви багатства, в той час як тисячі українців в армії отримують низьку зарплату, ризикуючи своїм життям на передовій у війні, — писала британська The Guardian.

Виникло природне питання, А звідки це все, особливо у тих, хто все життя провів на державній службі. Тут-то на нього і відповісти б шляхом розслідувань статків тих, чиї показані активи не відповідали офіційним доходам.

Але ніяких розслідувань не проводилося. Тодішнє керівництво НАЗК на чолі з Наталією Корчак так і не сподобилося запустити систему автоматичної перевірки декларацій та виявлення ризикових випадків.

А після низки скандалів очевидним стало, що всі декларації не перевіряють тому, що точкові перевірки використовують для політичного тиску. НАЗК навіть примудрялося воювати з НАБУ, яке, власне, і покликане розслідувати порушення в деклараціях.
У підсумку декларування не стало системним інструментом, чого і домагалися корупціонери.

Електронне декларування вводилося в Україні зі страшним скрипом і опором з боку чиновників.

Навіть після прийняття закону і депутати, і власне колишні члени НАЗК всіляко намагалися зірвати запуск системи електронного декларування – непомітними правками до проектів і наданням системі відповідного захисту.

– Коли нововведення нарешті стартувало, на світ вилізли цінні колекції марок і елітних вин, а у кого-то в розпорядженні опинилися цілі церкви і навіть мощі. Політикам дуже не подобається ділитися інформацією про найпотаємніше, про свої гроші, тому опір декларуванню ще довго не припиниться, – вважає юрист Олена Щербан.

Підвищення ризиків

Почала змінюватися ситуація із запуском Вищого антикорупційного суду і зміною керівництва НАЗК. Пішли перші успішні кейси розслідувань, і тут же в ситуацію втрутився Конституційний суд, який своїм рішенням фактично зніс всю систему електронного декларування.

КСУ визнав неконституційним відкритий публічний доступ до декларацій чиновників, тобто спробував зробити так, щоб декларації бачили тільки співробітники НАЗК і більше ніхто.

Читайте
Зеленський ветував закон про посилення відповідальності за брехню у деклараціях

Крім того, Конституційний суд повністю скасував відповідальність за брехню в деклараціях, причому не тільки кримінальну, а також дисциплінарну і адміністративну.

Для розуміння масштабів рішення КС: майже кожен четвертий вирок Антикорупційного суду стосувався декларування недостовірної інформації.

На момент прийняття рішення КС в роботі детективів НАБУ перебувало 110 кримінальних проваджень, в рамках яких досліджувалося близько 180 фактів брехні в декларації. Всі ці провадження довелося закрити, вироки скасувати.

Приміром, Антикорупційний суд змушений був скасувати вирок за статтею про недостовірне декларування щодо колишнього директора Львівського бронетанкового заводу Романа Тимківа.

Чиновника визнали винним у недекларуванні за 2017 рік частки дружини на квартиру у Відні за 381 тис. євро, а також компанії в Белізі.

Тимків повністю визнав свою провину і пішов на угоду з прокурором, після чого отримав штраф 51 тис.грн із забороною на три роки управляти державними підприємствами.

Саме заборона на заняття певною діяльністю тут особливо важлива, адже створювала проблеми в подальшій кар’єрі для корупціонерів. Але через КС від вироку Тимківу не залишилося і сліду.

– Значну частину справ про корупцію складають саме провадження щодо брехні в деклараціях чиновників. Обвинувальний вирок у кримінальній справі, наприклад, не просто змушував винну посадову особу заплатити штраф, виконати громадські роботи або навіть сісти у в’язницю. Він забороняв бути чиновником протягом певного часу, означав судимість і міг зруйнувати кар’єру, заплямовану корупцією. Це все дає зрозуміти, з яким полегшенням потенційні корупціонери видихнули після рішення Конституційного Суду, яке знищило декларування і відповідальність за приховування доходів, – зазначає юрист Вадим Валько.

Також скасували вирок екс-нардепу Геннадію Бобову, який забув вказати в декларації нерухомість за кордоном за 2,3 млн швейцарських франків і ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО.

Ще більше чиновників так і не дочекалися вироків. Так, рішення КС скасувало кримінальну справу проти мера Одеси Геннадія Труханова, який не задекларував майно колишньої дружини на 16 млн грн, продовжуючи з нею жити.

Або справа проти екс-голови Запорізької ОДА Костянтина Бриля, який забув про свої чотири Мерседеси і квартири. Пішли від відповідальності і екс-глава Держекоінспекції Андрій Заїка і колишній чиновник Держрибагентства Володимир Фалей.

При цьому самі судді КС, схвалюючи подібне рішення, діяли при очевидному конфлікті інтересів. НАЗК виявило ознаки декларування недостовірної інформації у двох суддів КС, а голова суду Олександр Тупицький і зовсім не задекларував земельну ділянку в окупованому Криму, яку він ще й оформив за російським законодавством.

Ремонт системи

Гасити пожежу почали наввипередки різні гілки української влади. Президент Зеленський вніс свій законопроект про повернення системи е-декларування, депутати – свій.

Після тривалих переговорів у Раді прийняли компромісне рішення, в якому нардепам вдалося знову протягнути свій інтерес — кримінальну відповідальність за брехню в деклараціях повернули, але позбавлення волі замінили обмеженням свободи. А це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці.

Зеленському на зустрічах з представниками ЄС знову почали прозоро натякати, що потрібно повернути все як було, а не робити видимість. І президент вніс новий законопроект, щоб відновити санкції за недостовірне декларування у вигляді позбавлення волі строком до двох років.

І що ви думаєте, депутати примудрилися навіть у цьому Законі змінити своїми правками всю його суть.

Причому постаралися якраз нардепи від Слуги народу. Ігор Фріс вніс правку, яка унеможливлює покарання за брехню щодо майна родичів, тобто записуй все на дружину і будь здоровий.

А Олексій Ковальов взагалі запропонував скасувати кримінальну відповідальність за умисне неподання декларації, і нардепи 251 голосом таку правку підтримали.

– Зміни до законопроекту замінили позбавлення волі на її обмеження, майно родичів виключили з обов’язкового декларування. Це негативні поправки, і Венеціанська комісія їх не підтримує, — заявив голова Венеціанської комісії Джанні Букіккіо.

Зеленський теж швидко відреагував: Я не допущу знищення або ослаблення електронного декларування чиновників. Підписання закону в проголосованому у Верховній Раді вигляді неможливе. Це не те, чого очікують українці, і не те, що їм обіцяв я, внісши цей законопроект на розгляд парламенту. Ми повинні встановити пропорційне і справедливе покарання за правопорушення, пов’язані з декларуванням.

Тобто заходимо на нове коло-знову вето-нова пропозиція. 29 червня Верховна Рада якраз підтримала нову пропозицію Зеленського, яка прибрала всі ініціативи нардепів.

Нові шанси

Хоча в НАЗК, схоже, до такої постійної битви за декларації вже звикли.

– Депутати користуються будь-яким випадком, щоб спробувати послабити систему електронного декларування, – говорить голова НАЗК Олександр Новіков.

Він виграв відкритий конкурс на цю посаду після повного перезапуску агентства.

Зараз у НАЗК, через п’ять років, таки запустили систему автоматичного логічного та арифметичного контролю за деклараціями. Вона стартувала 1 червня і вже перевірила 780 тис. декларацій, поданих до 1 квітня 2020 року.

Система звіряє декларації з 14 діючими державними реєстрами, а також усіма попередніми деклараціями чиновника.

В результаті звірки комп’ютерна система сформувала рейтинг ризику декларацій. І тепер НАЗК проводитиме повну перевірку найбільш ризикових. Що ж, так воно все повинно було працювати ще з 2016 року, але стартувало тільки тепер.

Читайте
Форма правління і недоторканність депутатів: ключові зміни в Конституції України

Цікаво, що серед тих, хто потрапив до топ корупційних ризиків народні депутати Вадим Новинський, Ганна Скороход, Григорій Суркіс, Петро Порошенко, Олена Шуляк, голова Черкаської ОДА Олександр Скічко, депутати Київської міської ради Ігор Баленко та Марина Порошенко, колишній керівник офісу президента Андрій Богдан.

Ось тільки залишається питання, якщо законодавство все ще не приведено в порядок, то чи будуть юридичні наслідки у нинішніх перевірок або ж вони будуть легко оскаржені в суді. І незрозуміло, чому крім НАЗК інші органи не звертають уваги на декларації.

Наприклад, фінмоніторинг зовсім не цікавлять склади готівки, які з року в рік декларують українські чиновники. При цьому існує законодавство з протидії відмиванню брудних грошей-згідно з ним, за певними операціями обмеження стартують і зовсім з 50 тис. грн, а вже починаючи з 400 тис. грн взагалі все жорстко.

При цьому журналісти та антикорупційні активісти деклараціями політиків і чиновників цікавитися не переставали.

З останнього: знайшли незадекларовану іспанську віллу у нардепа від європейської солідарності Артура Герасимова.

А нардеп від групи Довіра Сергій Шахов і зовсім в декларації 2020 року забув вказати цивільну дружину і її численне майно: котеджі під Києвом, квартири і паркомісця в центрі столиці, земельні ділянки і ряд компаній. Проти Герасимова на підставі інформації журналістів НАБУ вже відкрило кримінальне провадження.

І такі випадки далеко не поодинокі. Розслідування журналістів та активістів часто стають основою для проваджень антикорупційних органів, що не може не турбувати політиків. Тому спробували вони помститися і їм.

Ще в 2017 році депутати провели через Раду рішення про те, що електронні декларації повинні подавати і члени громадських організацій, які займаються антикорупційною діяльністю. Тобто ви розкриваєте наші доходи, а покажіть тоді свої.

На Заході таку норму назвали тиском, активісти, що фінансуються переважно якраз на західні гранти, не перестають закликати її скасувати, але вона все одно продовжує діяти.

Тут важливо розуміти, що, наприклад, обов’язкове декларування іноземного фінансування для лобістської діяльності — це абсолютно нормальна Демократична практика.

Але в Україні відсутній закон про лобістську діяльність в принципі, а іноземних агентів за допомогою декларацій вже шукати почали. Втім, якраз з деклараціями активістів проблем поки не виникає. Чого не скажеш про політиків.

Теги за темою
Верховна Рада
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Грицик и Одарка снова поразили: забавные кадры знаменитой пары порадовали украинцев
TSN
2025-04-28T12:57:45Z
Вместо пенсии летает за двоих: история пилота, выполняющего боевые задачи с фото погибшего сына
TSN
2025-04-28T12:57:44Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Путин объявил о перемирии с 8 по 11 мая
ZN UA
2025-04-28T13:03:28Z
Россия ищет "пушечное мясо": что стоит за заявлениями Кремля об участии войск КНДР в войне против Украины
Апостроф
2025-04-28T13:00:29Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Крым никто не отдаст, а членство в НАТО можно заменить. Официальная позиция Украины на переговорах по войне
Telegraf
2025-04-23T13:16:18Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Китай одобрил строительство десяти новых ядерных реакторов
Корреспондент
2025-04-28T12:58:52Z
Сколько будет стоить восстановление Украины: The Times поразило суммой
TSN
2025-04-28T12:55:20Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Тарас Цымбалюк и Елена Светлицкая: звезд на фоне слухов о романе застали за ручки на прогулке
TSN
2025-04-28T12:57:27Z
Экс-муж Ани Лорак рассказал о новых отношениях и почему 13-летняя дочь против них
TSN
2025-04-28T12:57:08Z
Тизер сериала «Чужой: Земля» показал беременную «ксеноморфиню» и 4-х новых монстров
ITC
2025-04-28T08:25:18Z
Нет желания: Злата Огневич заговорила о рождении ребенка
Факти ICTV
2025-04-28T12:55:23Z
"Просто не верю! Вы сдурели?": жена "Холостяка" Черкасова похвасталась концертом Меладзе и нарвалась на хейт/Блогерша попыталась оправдаться, но стало еще хуже
Апостроф
2025-04-28T08:39:20Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
"Украина приближается к США": в Киевской области заметили торнадо, что известно
Фокус
2025-04-28T13:03:59Z
На Киевщине бабушка до смерти забила новорожденного внука стулом
TSN
2025-04-28T12:57:47Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
На какие болезни может указывать сухость губ: объяснение врачей
TSN
2025-04-28T12:57:51Z
Первый случай: в Запорожье человек заболел ботулизмом, уколов ботокс
TSN
2025-04-28T12:57:49Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Ученые назвали привычку, способствующую быстрому старению мозга
TSN
2025-04-28T12:56:03Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Владелец украинских издательств "Беби Бук" и "Кредо" зарегистрировал бизнес в "ДНР"
TSN
2025-04-28T12:57:22Z
Зеленский подтвердил тяжелые оборонительные бои ВСУ на территории России
TSN
2025-04-28T12:56:32Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Задайте эти два вопроса, чтобы проверить, как человек относится к вам
TSN
2025-04-28T12:57:57Z
4 ложки на три литра воды — и даже самые старые носки станут белее снега
TSN
2025-04-28T12:56:13Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Как не погубить урожай помидоров: чем не следует подкармливать грядки с томатами
TSN
2025-04-28T12:56:11Z
Астрологи назвали знаки зодиака, которые практически никому не доверяют
TSN
2025-04-28T12:53:53Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Рядом в критический момент: тренеры осваивают навыки оказания помощи детям
Политека
2025-04-28T13:03:52Z
Звезда ПСЖ поделился мыслями о полуфинале Лиги чемпионов против Арсенала
Корреспондент
2025-04-28T12:45:42Z
Блестящий перформанс Дьяченка помог Украине превзойти в буллитах Италию
Корреспондент
2025-04-28T12:42:26Z
Дело команды: лидер Манчестер Юнайтед оправдывает Хейлунда
Корреспондент
2025-04-28T11:51:03Z
Брат Беллингема завоевал престижную личную награду
Корреспондент
2025-04-28T11:36:07Z
Реал планирует усилить защиту флангов и центр поля летом
Корреспондент
2025-04-28T11:18:17Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Настоящие комментаторы Формулы-1 примут участие в фильме Хэмилтона
Корреспондент
2025-04-28T10:48:58Z
Мощность — 1000 сил: конкурента Porsche Taycan от Mercedes показали до премьеры
Фокус
2025-04-28T07:45:03Z
Почему в жару не стоит заправлять полный бак: основные причины
Gazeta UA
2025-04-28T00:33:45Z
Специалисты объяснили, почему опасно ездить с пустым баком
Gazeta UA
2025-04-27T19:09:03Z
Забудьте про C9: концепт Chevrolet Corvette повертає ретро славу
Топ Жир
2025-04-27T17:45:29Z
В Киеве заметили очень редкий спорткар BMW 2000-х с интересным тюнингом
Фокус
2025-04-27T08:27:18Z
Как открыть стиральную машину, если дверца заклинила: простая и понятная инструкция
TSN
2025-04-26T20:42:48Z
5%, 18% и военный сбор: как не влететь на налоги при продаже авто
Знай
2025-04-26T18:51:40Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Земные океаны могут изменить цвет: ученые говорят, что они не всегда были голубыми
UAToday
2025-04-28T13:06:04Z
Нелепая новая кнопка WhatsApp: почему пользователи готовы удалить приложение навсегда
Фокус
2025-04-28T13:01:17Z
Заселение Марса может привести к появлению совершенно нового вида людей
TSN
2025-04-28T12:57:28Z
Искусственный интеллект может поставить под угрозу существование человечества уже через несколько лет
UAToday
2025-04-28T12:56:59Z
Большой взрыв под вопросом: ученый предлагает новую теорию рождения Вселенной
TSN
2025-04-28T12:56:07Z
Как замедление вращения Земли помогло появиться кислороду в атмосфере
TSN
2025-04-28T12:55:07Z