MY.UAНовини
Продавати чи здавати: що чекає на українців після старту ринку землі?
Продавати чи здавати: що чекає на українців після старту ринку землі?

Продавати чи здавати: що чекає на українців після старту ринку землі?

Із 1 липня Україна таки відкрила ринок землі. Держава підготувалася належно, основні документи ухвалили – принаймні так переконують урядовці. Тож причин відтерміновувати земельну реформу вже немає.

І це справді історична подія, адже майже 30 років у нас діяв мораторій на продаж сільгоспземлі. Власники паїв не могли нічого із ними зробити – хіба що обробляти самим, або ж здавати в оренду за невелику плату.

Торік у березні парламентарі нарешті мораторій скасували. І майже через півтора року закон №552-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення набуває чинності.

Із 1 липня власники сільгоспземлі можуть розпоряджатися нею, як і будь-яким іншим майном, до прикладу квартирою чи машиною, як їм заманеться – або продовжити здавати в оренду, або ж продати.

І хоча люди до земельної реформи зараз налаштовані вкрай скептично, бояться, що їхні землі скуплять агрохолдинги за безцінь, міністр аграрної політики Роман Лещенко наголошує: відкриття ринку – це не продаж землі направо-наліво, а наведення порядку.

– Логіка дуже проста. У нас у країні за 30 років із землею відбувався повний хаос. У нас більше 8 млн га землі були в тіні, і з них взагалі не платилися податки. Із 10 млн га державної землі 5 млн були виведені в приватну власність через різні схеми. Держгеокадастр – це була корупційна структура, яка здійснювала розпорядження землями. ОТГ не впливали на прийняття відповідних рішень, і не знали, що відбувається. Земельна реформа в чому полягає? У наведенні порядку і передачі земель народу, – аргументує переваги ринку землі міністр Лещенко.

Що зміниться із 1 липня?

Найперше, з липня будь-який громадянин України зможе продати свій земельний наділ. Щоб розвіяти страхи українців, що землі “розхапають” латифундисти, реформу впроваджуватимуть двома етапами.

Перший етап

Із 1 липня цього року і до 1 січня 2024 року продати землю можна лише фізичній особі. Тобто зараз купити землю зможе дрібний, виключно український фермер. Є обмеження щодо обсягів: в одні руки – не більше 100 га.

Другий етап

Він розпочнеться із 1 січня 2024 року. Ось тут до ринку землі вже приєднаються юридичні особи, тобто агрокомпанії. Збільшується максимальний розмір земель, які можна купити, – 10 тис. га.

– Ми зробили спеціально перехідний період для того, щоб суспільство побачило, що нічого крамольного немає: система працює, реєстри відкриті, дані про угоди – в доступі, – пояснює міністр аграрної політики Роман Лещенко.

Ще один страх українців  – наші чорноземи скуплять іноземці. У законі визначили: питання продажу землі іноземцям будуть вирішувати на референдумі. Щоправда, як усе відбуватиметься – ще невідомо.

Є й перелік заборон. Так, іноземцям категорично заборонено купувати землю впритул до державного кордону України – ближче 50 км. Незважаючи на те, що вирішать люди на референдумі.

Власниками української землі не зможуть стати громадяни України, які перебувають у санкційних списках та причетні до терористичних організацій. А з 2024 року, коли стартує другий етап реформи, – компанії з російськими власниками та фірми, у яких кінцеві бенефіціари чи акціонери – іноземні держави.

Не куплять угіддя компанії, зареєстровані в офшорних зонах, а також юридичні особи, до яких запроваджені санкції. Також заборонено продавати державну та комунальну землю.

Як продати свою земельну ділянку?

Продавати земельну ділянку чи продовжити здавати її в оренду й отримувати стабільний дохід – кожен вирішує сам. Це найголовніше, що потрібно затямити. Але, якщо таки вирішили продати, процедура така.

Спочатку потрібно розібратися з документами на земельну ділянку, наголошує юрист, експерт із нерухомості та земельних питань Дмитро Савчук.

– Ділянку слід зареєструвати у Земельному кадастрі, їй повинен бути присвоєний кадастровий номер. Другий момент – це реєстрація в Реєстрі майнових прав. Третій – відсутність будь-яких обтяжень по цій ділянці, арештів, судових справ тощо, – пояснює юрист.

Таке теж може бути, якщо ви здаєте ділянку в оренду, і не цікавитеся, чим займається орендар.

Усе це перевірити можна самостійно й не виходячи з дому. Уся інформація про ділянку є на публічній кадастровій мапі.

Тут і точна площа, і цільове призначення. І тут можна замовити онлайн витяг з кадастру, який знадобиться для продажу землі.

У реєстр прав на нерухоме майно теж можна зайти самому, але тут вже знадобиться електронний підпис.

До слова, продати ділянку, яка в оренді, можна. Але новий власник буде зобов’язаний і надалі здавати її в оренду й дотримуватися чинного договору оренди, доки той не закінчиться. Розірвати угоду – дуже складний процес, кажуть юристи, який точно закінчиться у суді. І не факт, що суд буде на боці власника угіддя.

– Розірвати договір оренди, якщо це ще й потужне підприємство, – не так-то й просто. Якщо це великі підприємства, у них потужні юристи, які грамотно виписали всі умови, – додає юрист Дмитро Савчук.

Які документи потрібні?

Для продажу ділянки треба зібрати такий пакет документів:

  • Оригінали майнових документів на земельну ділянку (сертифікат, державний акт на право власності, свідоцтво на спадщину тощо).
  • Витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтвердить право власності на ділянку. Його можна замовити онлайн на сайті й забрати вже готовий документ у ЦНАПі.
  • Витяг із Державного земельного кадастру, теж можна замовити онлайн. Але обов’язково потрібен оригінал документа, а не роздрукована копія.
  • Експертно-грошова оцінка земельної ділянки. Це теж обов’язковий документ, щоб ви не продали землю дешевше, ніж вона насправді коштує. Оцінку роблять спеціальні фірми.
  • Паспорт та ідентифікаційний код.

Далі з цими документами йдете до нотаріуса.

Якщо ви здаєте землю в оренду, за законом ваш орендар має першочергове право її купити. І перед тим, як продавати землю, його треба обов’язково попередити. Це робить нотаріус. Він веде офіційне листування з орендарем. Якщо орендар на папері відмовляється купувати ділянку, продати її можна будь-кому. Але до 2024 року – лише фізичній особі.

Якщо знайшли покупця, нотаріус має переконатися, чи підпадає він під критерії, визначені законом. Для нотаріусів Кабмін розробив порядок перевірки, особу перевірятимуть у декількох реєстрах.

За скільки продавати землю?

Вартість договірна. Тобто продавець домовляється із покупцем. Але до 2024 року не можна продати землю дешевше, ніж визначено в експертно-грошовій оцінці. Середня по Україні – у межах 27 тис. грн за 1 га, кажуть в Мінагрополітики.

Українці таку ціну називають смішною, мовляв, все одно що подарувати.

– Якби вони давали ще адекватну ціну за землю. Гектар землі в Київській області – $1 200, ну, це просто подарувати. Подарувати те, що належить мені, й через роки буде належати моїм дітям. Ціна має бути така, як у наших сусідів-поляків – близько $20 тис. за 1 га. І це того варте – такої землі, як у нас, немає ніде, – аргументує жителька села Дмитренки на Київщині Віра Коваль.

Але експерти кажуть: ринок стартує, і за декілька років ціна зросте. Тому одразу продавати землю не варто.

Обов’язкова умова для продажу землі – розрахунок лише безготівково. Тобто у продавця та покупця мають бути відкриті рахунки в банку. Також покупець повинен документально підтвердити законність походження грошових коштів. Це, щоб усе було прозоро, і ніхто не ухилявся від сплати податків.

Хто ж заплатить податки?

Податок сплачує, звісно, продавець. Для українців це податок на дохід фізичних осіб – 5%, і 1,5% військовий збір. Але оподатковуватимуться не всі угоди. Якщо продавець володіє ділянкою більше ніж три роки, впродовж  останнього року не продавав і не купував ніяку нерухомість і продає до 2 га сільгоспземлі – податок на дохід не сплачує. А це більшість українців, які володіють паями.

У яких випадках землю можуть конфіскувати у нового власника?

Якщо під час укладання договору  було порушено хоча б одну з перерахованих вище умов. Із 1 липня прозорість ринку землі, всі операції моніторитиме Держгеокадастр. Якщо покупець буде сумнівним, нотаріус відмовить у посвідченні угоди, і такий правочин можуть визнати в судовому порядку недійсним.

Якщо покупець перевищив обмеження у 100 га в одні руки, ділянку конфіскують. Позов про конфіскацію до суду подає Держгеокадастр. Конфісковану землю виставлятимуть на земельні торги. Гроші від продажу повертають попередньому власнику без урахування витрат на проведення торгів.

Люди продавати не готові, а чи хочуть фермери купувати?

Звісно, хочуть. Але у них немає грошей. Якщо ми говоримо про дрібних фермерів-фізосіб, яким із 1 липня й дозволено купувати.

І навіть кредит на купівлю землі таким фермерам банки навряд чи дадуть, бідкається голова громадської спілки садівників Укрсадвинпром Володимир Печко.

– Звісно, грошей немає, ми перебуваємо в неконкурентних умовах, у нас немає тих дешевих кредитів, які є у Європі. Ми щойно отримали трохи нижчі ставки. А 10 років ми такого не знали, – наголошує експерт.

У Міністерстві агрополітики кажуть: дрібним фермерам допоможуть із кредитами, якщо досі банки їм відмовляли.

– Зараз у Верховній Раді очікує другого читання законопроект про Фонд часткового гарантування кредитів. У межах цього фонду держава половину супровідних ризиків щодо кредитування братиме на себе, – каже міністр Роман Лещенко.

Тобто, якщо фермер візьме кредит на землю і не зможе його погасити, половину заплатить держава. Щоправда, до 1 липня цей законопроєкт ухвалити не встигнуть.

– Окремо йде державна програма фінансування 5-7-9 для аграріїв, яка дає реальний дешевий ресурс фінансування аграрних компаній. Паралельно державна програма компенсації кредитної ставки в обсязі 1 млрд 200 млн грн, це закладено на цей рік,  наступного вона буде збільшена двічі, – додає Роман Лещенко.

То продавати чи здавати в оренду?

Люди й справді до земельної реформи налаштовані вороже. Жителька села на Київщині Ніна Нестерова, яка має два паї, про продаж землі й чути не хоче. Поки  що здає угіддя в оренду місцевому фермерському господарству. Плата невелика, але стабільна. Ще й зерно, цукор, олію дають.

– Я свій пай здаю в оренду. Сказати, що я незадоволена орендою, – то ні. Нам платять 6 тис. за пай, це зовсім невелика сума, на неї рік не проживеш. Продати цей пай мені зараз невигідно. Бо в мене є курочка, і мені дають зерно. Якщо хтось і буде продавати землю, то коли людину спіткає велике горе, коли треба гроші на такі потреби, що вже край, немає, де їх взяти. Тоді вже людина буде змушена продати, – каже Ніна Нестерова.

Але в уряді і не закликають продавати землю. Навпаки.

– Я закликаю українців не продавати свою землю, а раціонально її використовувати, здавати в оренду. Це найкращий банківський депозит. Земля постійно росте в ціні, – наголошує міністр агрополітики Роман Лещенко.

Дохід від оренди – стабільний. Очевидно, що з 1 липня і ціни на оренду можуть трохи зрости. Бо аграрні компанії зацікавлені утримати пайовиків і продовжувати договори оренди. Тож якщо у вас строк договору саме зараз спливає, у новому можна прописати вигідніші умови.

31 березня 2020 року 259 народних депутатіввідкрили ринок землі в Україні. До законопроекту №2178-10 Про обіг земель сільськогосподарського призначення подали 4 018 поправок.

Документ передбачає, що з липня 2021 року до 1 січня 2024 року працюватиме ринок землі тільки для фізичних осіб. Юридичні особи зможуть купувати землю у власність із 2024 року.

Теги за темою
Земля
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Голову так і не знайшли: вчені дослідили останки жертви жорстокого ритуалу
Фокус
2025-02-24T20:30:11Z
Т-1000 з "Термінатора 2" з’явиться в Mortal Kombat 1 разом із новим бійцем
24tv
2025-02-24T20:27:31Z
Стильний ґанок: ідеї для створення привабливого входу у дім
24tv
2025-02-24T20:00:21Z
Sony може відзначити 20-річчя God of War анонсом нових ремастерів
24tv
2025-02-24T19:39:34Z
У США з'явиться монета зі Стівом Джобсом
InternetUA
2025-02-24T19:37:39Z
Витік Google Pixel 9a показав дуже дешевий на вигляд телефон
InternetUA
2025-02-24T19:27:04Z
The Talos Principle: Reawakened отримала дату виходу та демо-версію в Steam
24tv
2025-02-24T19:21:03Z
Вся лінійка Apple iPhone 17 на CAD-рендері, — інсайдер
ITC
2025-02-24T19:07:52Z
Процесори Intel Panther Lake стали проблемою ще до релізу — вихід придатних чипів 18A не перевищує 20-30%
ITC
2025-02-24T19:07:23Z
Неперевершений смак дитинства: пляцок "Дрова під снігом" – готуємо за рецептом Лілії Цвіт
24tv
2025-02-24T20:36:42Z
Магія 25 лютого 2025: чому ця дзеркальна дата може змінити долю, як загадати бажання
Знай
2025-02-24T20:30:51Z
Ейфелеву вежу у Парижі сьогодні підсвітили жовтим і синім
УкраинФорм
2025-02-24T20:15:01Z
Як зрозуміти, що ваша пара – це на все життя: психологи назвали ознаки
24tv
2025-02-24T20:06:11Z
Найкращі сорти кабачків, які варто посадити у 2025 році: урожай буде шикарний
24tv
2025-02-24T19:30:27Z
Домашній одяг: як виглядати водночас гарно і комфортно
24tv
2025-02-24T19:18:53Z
Навіть досвідчені господині можуть сумніватися: скільки разів можна морозити м'ясо
24tv
2025-02-24T19:18:23Z
Чи є ваш знак зодіаку одним із двох, які сьогодні побачать віщий сон
24tv
2025-02-24T19:15:31Z
Ці 5 днів у березні віщують небезпеку і невдачу: детальний місячний календар
24tv
2025-02-24T19:00:42Z
На Київщині та в низці областей - повітряна тривога через російські безпілотники
УкраинФорм
2025-02-24T19:54:43Z
П'ять років за ґратами отримав підпалювач, який виконував замовлення інтернет-кураторів з рф
InternetUA
2025-02-24T19:42:34Z
Через спалювання сухої трави загинули двоє людей
1News
2025-02-24T19:36:44Z
Поліція Мукачева затримала групу осіб за хуліганський напад на двох чоловіків
Украина Криминальная
2025-02-24T18:36:46Z
Жінка втратила 30 000 грн через шахраїв, які обіцяли онлайн-заробіток
InternetUA
2025-02-24T18:31:23Z
На Полтавщині загасили масштабну пожежу на промисловому об’єкті після удару РФ
УкраинФорм
2025-02-24T18:21:16Z
В Україні судитимуть шахрая, який продав неіснуючі товари кільком десяткам людей
InternetUA
2025-02-24T17:31:28Z
У російському консульстві у Франції пролунав вибух
FaceNews
2025-02-24T16:30:48Z
У Сумах росіяни атакували цивільне авто дроном - водій помер у кареті «швидкої»
УкраинФорм
2025-02-24T16:21:43Z
Пушич: Шахтар був не на 100% готовий проти Лівого Берега так, як я очікував
Football.ua
2025-02-24T20:22:40Z
Аморім: Я повністю довіряю Бруну Фернандешу
Football.ua
2025-02-24T20:19:19Z
Київ прийматиме Всеукраїнські змаганння з кульової стрільби пам’яті Марії Бякової
УкраинФорм
2025-02-24T20:15:14Z
Тоттенгем хоче остаточно позбутися Соломона
Football.ua
2025-02-24T20:00:33Z
Шедевр Ваната, сенсація у Рівному та поразки львів'ян: підсумки 18-го туру УПЛ
24tv
2025-02-24T20:00:09Z
Ньюкасл цікавиться Грілішем — ЗМІ
Football.ua
2025-02-24T19:54:07Z
Туркі оцінив шанси побачити бій Усик – Паркер: чи опиниться Дюбуа у "нокауті"
24tv
2025-02-24T19:48:02Z
Швед: У Лівого Берега гра була проста, тому нам було важко
Football.ua
2025-02-24T19:22:14Z
Галатасарай зіграв унічию з Фенербахче в Міжконтинентальному дербі
Football.ua
2025-02-24T19:01:00Z
Армія РФ ударила по Федорівці та Костянтинівці Донецької області, є поранені - прокуратура
УкраинФорм
2025-02-24T20:36:25Z
У Києві та низці областей оголосили повітряну тривогу через атаку ворожих «Шахедів»
УкраинФорм
2025-02-24T20:36:22Z
Погода в Україні 25 лютого: найближчої ночі синоптик прогнозує 16 градусів морозу
Комсомольская правда
2025-02-24T20:31:52Z
У Тернополі відкрили меморіальні дошки п'ятьом пластунам, які загинули на фронті
УкраинФорм
2025-02-24T19:42:55Z
Звільнений харківець розповів про втрату 50 кілограмів ваги у полоні
УкраинФорм
2025-02-24T19:30:04Z
В Україну скоро прийде потепління: коли регіони заливатиме дощем
GlavRed
2025-02-24T19:27:03Z
Вони бачили все: три роки повномасштабної війни очима військових бригади "Чорний ліс"
24tv
2025-02-24T19:24:13Z
У Києві нормалізувалася якість повітря
УкраинФорм
2025-02-24T18:57:45Z
«Важные истории» запустили базу даних російських військових, загиблих і зниклих на війні
Детектор М
2025-02-24T18:49:54Z
5 неймовірних фільмів про Україну, від яких йдуть мурахи по шкірі
24tv
2025-02-24T20:36:22Z
Відпочинок за кордоном і виступ в Куршевелі: де зараз Юлія Саніна та її чоловік Валерій Бебко
24tv
2025-02-24T20:27:46Z
Малевича все ще вважають "російським" художником: українка розгромила цей наратив
24tv
2025-02-24T19:54:39Z
"Я взагалі позитивна людина": співак-воїн Тамерлан відповів, чи планує складати заповіт
24tv
2025-02-24T19:48:02Z
"Будемо боротися": Максим Галкін вразив своїм зверненням до українців
GlavRed
2025-02-24T19:27:45Z
Оля Цибульська назвала справжню людину серед українських зірок
GlavRed
2025-02-24T19:27:44Z
Приховати вік і бути в тренді одночасно: як виглядати модно у 45+
GlavRed
2025-02-24T19:27:27Z
У США померла культова джазова співачка, яка перша виконала хіт Killing Me Softly
GlavRed
2025-02-24T19:27:08Z
Затяті холостяки та холостячки: 7 українських зірок, які ніколи не йшли під вінець
24tv
2025-02-24T19:15:49Z
Дружина Кирила Буданова вийшла у світ уперше після отруєння - який вигляд має
GlavRed
2025-02-24T20:27:56Z
До 7330 гривень: в Україні запустили програму компенсації за оренду житла для ВПО
Хвиля
2025-02-24T20:27:03Z
ЗСУ можуть стати основою єдиної європейської армії та альтернативою армії США - Шмигаль
УкраинФорм
2025-02-24T20:06:03Z
Сили ППО за три роки збили 550 «Калібрів», 40 «Кинджалів» та 14 286 «Шахедів»
УкраинФорм
2025-02-24T20:03:46Z
На боці України – правда, у правді – Бог, а з Богом – перемога
Лига
2025-02-24T20:03:45Z
Відмовлять у реєстрації: що повинні заздалегідь зробити вступники у магістратуру
24tv
2025-02-24T20:00:09Z
Київстар знову непомітно збільшив тарифи: нові ціни зроблять українців біднішими
Политека
2025-02-24T19:45:00Z
Польща і Словаччина домовилися розширити виробництво 155-мм снарядів
УкраинФорм
2025-02-24T19:36:28Z
Як зберегти армію після завершення війни?
360ua.news
2025-02-24T19:36:02Z
Весняна обрізка дерев: не пропустіть ці дні, аби гілки гнулися від плодів
24tv
2025-02-24T20:36:08Z
ВООЗ повідомила, на які хвороби найчастіше скаржаться українці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T19:06:48Z
Аналіз на непереносимість лактози: як відбувається та кому потрібен
24tv
2025-02-24T18:18:02Z
Як зберегти жіноче здоров’я
360ua.news
2025-02-24T18:06:50Z
Вилікувати чи зрізати: смола на плодових деревах – як боротися
GlavRed
2025-02-24T17:27:38Z
Стало відомо, яке найкорисніше м’ясо в світі
AgroNews
2025-02-24T17:21:32Z
Ви б ніколи не здогадались: дієтологи розповіли про 7 найкорисніших круп
24tv
2025-02-24T16:51:38Z
Піднімуть настрій за лічені миті: варто спробувати ці 5 неймовірних напоїв
24tv
2025-02-24T16:09:14Z
Жінка спробувала "Оземпік" та розповіла про серйозні побічні ефекти – фото
TSN
2025-02-24T15:33:34Z
Мінімальна зарплата в Україні навесні 2025: на скільки підвищать
Политека
2025-02-24T20:30:43Z
Конкуренція Starlink зростає: Китай та Amazon виходять на ринок супутникового інтернету
InternetUA
2025-02-24T20:12:27Z
Яка вартість паю в Україні у лютому 2025 року
24tv
2025-02-24T20:03:08Z
Українців чекають податки до 25 тисяч гривень: кого це торкнеться
Политека
2025-02-24T20:00:33Z
Україна через Дунайський та Одеський порти у січні експортувала 86% агропродукції - Коваль
УкраинФорм
2025-02-24T19:57:40Z
Фонд держмайна минулого тижня залучив понад ₴125 мільйонів від приватизації
УкраинФорм
2025-02-24T19:39:11Z
Мільйони українців відчувають нестачу продовольства – ООН
1News
2025-02-24T19:36:52Z
Стало відомо, які банки РФ відключать від SWIFT
1News
2025-02-24T19:36:40Z
Марченко: Євросоюз вже надав €45 мільярдів бюджетної підтримки - 40% від усієї допомоги
УкраинФорм
2025-02-24T19:36:29Z
Стиль водіння, який "вбиває" мотор авто: експерт спростував поширену думку
ТСН
2025-02-24T20:33:19Z
Audi A6 шостого покоління
360ua.news
2025-02-24T20:18:17Z
Компанія Volvo Trucks вперше лідирує на ринку Європи
AutoCentre
2025-02-24T19:04:14Z
Гуру водіння обіцяє ідеальне паралельне паркування з допомогою цього 20-секундного трюку
24tv
2025-02-24T18:51:30Z
Ексклюзив за ціною суперкара: представлено найдорожчий у світі мотоцикл
Фокус
2025-02-24T17:33:04Z
Bathurst 12 Hour – як пройшов марафон для пілотів КЦА ФАУ
AutoCentre
2025-02-24T16:45:47Z
Діджиталізація замість бійок: Tesla запускає довговочікувану електронну чергу на станціях Supercharger
ITC
2025-02-24T16:31:40Z
Jeep Wrangler отримав спортивну модифікацію Speedster для любителів бездоріжжя
360ua.news
2025-02-24T16:00:53Z
На аукціон виставили раритетний кемпер Alfa Romeo
AutoCentre
2025-02-24T15:04:00Z
Шукають "здобутки": пропагандисти РФ можуть оголосити про перемогу, — ГУР
Фокус
2025-02-24T20:36:32Z
Навіть після закінчення вогню: в ГУР попередили про ймовірні провокації Росії
24tv
2025-02-24T20:36:19Z
Спочатку зазвичай йде припинення вогню, а потім угода, – Трамп про домовленості про мир
24tv
2025-02-24T20:36:02Z
Один із найбільших НПЗ Росії зупинив роботу після атаки дронів – Reuters
GlavRed
2025-02-24T20:27:42Z
Є дві події, які змінили плани РФ та хід війни - Буданов
GlavRed
2025-02-24T20:27:09Z
Провал «подруги Путіна» та сюрприз від лівих. Чого чекати українцям після виборів у Німеччині?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T20:12:13Z
Трамп заявив, що Європа позичає гроші Україні — Макрон йому відповів
TSN
2025-02-24T20:09:50Z
Трамп вірить, що Україна може відвоювати частину захопленої РФ території
Европейская правда
2025-02-24T20:07:52Z
Лідери країн Північної Європи та Балтії посилять підтримку України - спільна заява
УкраинФорм
2025-02-24T20:06:50Z