MY.UAНовини
Захист демократій від іноземного впливу та втручання: пошук правових рішень
Захист демократій від іноземного впливу та втручання: пошук правових рішень

Захист демократій від іноземного впливу та втручання: пошук правових рішень

Саме в цьому контексті ЄС та інші демократичні країни все більше розглядають необхідність протистояти зловмисному іноземному впливу на вибори та громадську думку. Такий вплив (або втручання) уможливлюється через відкритість публічної сфери в поєднанні з економічною глобалізацією, вільним пересуванням через кордони та можливістю прямого доступу до громадян за допомогою транскордонних інформаційно-комунікаційних технологій.

Існують різні виміри протидії зовнішньому впливу — від діяльності розвідувальних та контррозвідувальних структур до побудови чітких правових рамок, що дозволять ідентифікувати таку діяльність, а відтак і запровадити релевантні санкції та покарання.

Автори дослідження «Іноземне втручання в демократії: розуміння загрози та еволюція відповідей» переконані: те, як ЄС визначить у правовій площині іноземне втручання, в перспективі може мати значний вплив, оскільки глобальні демократії розглядатимуть європейське визначення як стандарт.

Безумовно, рішення європейських законодавців у майбутньому, а наразі — пошук експертів та фабрик думок — становить інтерес для України. Адже вектор європейської інтеграції вимагає наближення підходів у різних сферах діяльності.

Два питання, на які інші країни намагалися відповісти у своїх визначеннях втручання і які могли би служити керівництвом для поточних дискусій в ЄС, є такими:

  • «як можна ідентифікувати діяльність із втручання», що відкриває двері для розмови про намір або наслідки, та
  • «чим втручання відрізняється від прийнятної поведінки».

Фахівці пропонують спиратися на такі основні критерії, що допоможуть визначити, чи не є певна діяльність втручанням: (1) намір (включаючи чинники часу, координації поведінки та масштаб наслідків) та (2) прозорість. Акт діяльності не повинен відповідати обом критеріям, щоб бути класифікованим як втручання, але вони, безумовно, взаємно підкріплюють один одного.

Важливо, що ці критерії можна застосувати до широкого спектру тактик втручання, зокрема кібератак, інформаційних операцій, зловмисних фінансових впливів, підривної діяльності політичних і громадських організацій, стратегічного економічного примусу. Ці критерії також слугують основою для визначення, яке може охоплювати нові тактики в міру розвитку технологій.

У дослідженні «Дезінформація та пропаганда — вплив на функціонування верховенства права в ЄС та його країн-членів», ідеться про «агресивні інформаційні практики», які визначаються в першу чергу не за змістом поширюваного контенту, а за методами, як-от маніпулятивні прийоми, автоматизовані методи поширення, зловживання персональними даними та порушення правил фінансування політичних партій.

Такі практики мають відповідати, щонайменше, таким критеріям відносно тих, хто поширює інформацію або дає доручення на таку діяльність:

  • інформація є хибною, сфальсифікованою або оманливою, або підводить до певної думки;
  • поширюється з наміром ввести в оману, поляризувати або дестабілізувати суспільство або значну його частину;
  • поширюється з прямою або опосередкованою метою отримання політичної чи геополітичної влади або фінансових вигод;
  • походить із прихованих джерел або осіб, або використовує мікротаргетування або штучний інтелект для більшого поширення такого контенту;
  • потенційно можуть негативно вплинути на соціальну згуртованість, громадський порядок чи мир.

Більшість наявних підходів до визначення того, чи є діяльність іншої держави неприйнятною, залежить від питання про наміри: чого прагнув досягти іноземний актор?

Наприклад, замість використання терміна «дезінформація», як це робить ЄС, французький уряд віддає перевагу терміну «маніпулювання інформацією», щоби «підкреслити політичний намір, що лежить в основі інформаційних маніпуляційних кампаній як визначальний критерій цього явища».



Декілька додаткових чинників можуть сприяти визначенню наміру: час, координація дій та масштаб наслідків. Час проведення інформаційної операції або кібератаки є важливим.

Витік даних зі зламаних електронних листів під час президентської виборчої кампанії у Франції у 2017 році стався напередодні дня виборів з метою вплинути на рішення електорату в момент голосування. Обраний час для зливу допомагає визначити намір зірвати виборчий процес. Проте чинник часу сам по собі не є єдиною ознакою втручання. Втручання відбувається постійно, не лише навколо виборчих кампаній. Агентство інтернет-досліджень — російська ботоферма, що фінансується державою, розпочала таргетування американських громадян у 2014 році, задовго до того, як у центрі уваги опинилися президентські вибори у США 2016 року, і продовжувала таргетувати їх іще тривалий час після перемоги Дональда Трампа.

Координація поведінки також є суттєвим чинником при визначенні наміру інформаційних операцій. Політика Facebook щодо видалення облікових записів передбачає вжиття заходів за «... використання декількох акаунтів фейсбука або інстаграма для спільної діяльності, яку можна класифікувати як просування дезінформації... і за якої використання фейкових акаунтів є основним [інструментом] для проведення операції». Координація між цими обліковими записами встановлює намір операції.

Ще одним корисним маркером наміру може бути масштаб ефекту (наслідків) атаки чи операції. Масштаб наслідків може дати уявлення про те, наскільки добре забезпечена конкретна операція ресурсами та наскільки серйозними є іноземні суб’єкти у своїх зусиллях втрутитися в демократію. Але справді вимірювати наслідки складно, як і вимірювати масштаб. Недорога і, здавалося б, невелика онлайн-операція насправді може мати вплив, що перевищує її сприйняту цінність. Для політиків важливо зазначити, що великого ефекту можна досягти невеликим коштом.

Масштаб впливу може сприяти встановленню наміру, але сам по собі він недостатній як критерій втручання. Хакери російського військового розвідувального управління (ГРУ), які викрали електронні листи DNC у 2016 році, вперше прагнули поділитися ними через фейсбук, але їм не вдалося привернути значну увагу. Їхнім постом поділилися лише 17 разів. Тільки коли ресурс «WikiLeaks» опублікував інформацію, її стали активно поширювати й вона справила значний ефект. Якщо зосереджувати увагу на масштабі наслідків або дестабілізації, визначаючи, чи є щось втручанням, то невдалий злом і витік ГРУ у фейсбуку може видаватися не вартим уваги. Проте намір в обох випадках був однаковим — зірвати політичний процес у США, вплинути на кампанії кандидатів і сформувати суспільне сприйняття кандидатів.

Загальною особливістю втручання є його прихований або непрозорий характер. Іноземні уряди намагаються використовувати непрозорі засоби, щоби приховати свої зусилля з дестабілізації демократії. Російське Агентство інтернет-досліджень видавало себе за американців і створило 129 подій у фейсбуку в період із 2015 по 2017 рік, у деяких випадках навіть створюючи події, які могли призвести до справжніх сутичок між громадянськими групами, зокрема, шляхом планування акції протесту «Зупинити ісламізацію Техасу» через вулицю від заходу «Збережи ісламські знання» у Х’юстоні.

Аналогічно прозорість є важливою для фінансової сфери: джерела політичного фінансування, справжні бенефіціари інвестицій тощо.

Підходи до визначення втручання мають спиратися саме на концепт «прозорості», а не «обману». Акцент на важливості прозорості може мати суттєве нормативне значення. Часто заходи із протидії втручанню являють собою негативну реакцію на негативні дії: неприйнятний контент заборонений; корупційна політична поведінка карається. Проте формування цієї дискусії навколо прозорості змінює наратив від заборони — і відтак потенційної можливості порушення прав, особливо в інформаційному просторі, — до відкритості та свободи волі. Підкреслення важливості прозорості онлайн-платформ, реєстрів бенефіціарів власності та фінансування політичних партій надає громадянам більші повноваження щодо участі в демократичних процесах.

Проте експерти застерігають, що визначення втручання пов’язане з ризиком. Політики можуть запропонувати визначення, яке є або:

  • занадто широким, і відтак може створювати перешкоди свободі слова або створювати надмірні ускладнення для політичної участі;
  • навпаки, — занадто вузьким, щоб охопити певні форми зловмисної поведінки у сферах, що наразі швидко розвиваються, й відтак це заважатиме демократіям захищати себе тому, що атака не «вкладається» в наявне визначення.

Вибір визначення, яке просто каталогізує загальновживані тактики (наприклад: кібератаки, дезінформацію, економічний примус та зловмисне фінансування), також виявиться недостатнім, — оскільки будь-яке визначення втручання має бути досить гнучким, щоб охопити нові технології та підходи. Понад те, перелік тактик не може пояснити основні чинники, що зумовлюють втручання.

Міжнародний досвід пропонує низку термінологічних рішень. Наприклад, Австралія використовує такий поділ: якщо діяльність здійснюється відкрито і прозоро — це іноземний вплив. Ці дії позитивно сприяють публічним дискусіям і є бажаною (прийнятною) частиною міжнародної взаємодії. Іноземне втручання, навпаки, — це діяльність, яка:

  • здійснюється іноземним актором або від його імені;
  • є примусовою, прихованою, оманливою, підпільною;
  • проводиться всупереч суверенітету, цінностям та національним інтересам держави. Втручання іноземних держав виходить за рамки рутинного дипломатичного впливу, що здійснюється урядами. Втручання може відбуватися самостійно або одночасно зі шпигунською діяльністю.

Департамент внутрішньої безпеки США (Department of Homeland Security, DHS) запропонував таке визначення іноземного втручання: «Зловмисні дії іноземних урядів або суб’єктів, покликані посіяти розбрат, маніпулювати публічним дискурсом, дискредитувати виборчу систему, упереджувати розвиток політики або порушувати ринки з метою підриву інтересів Сполучених Штатів та їхніх союзників». Крім того, DHS представив таксономію іноземного втручання, яка охоплює такі дії: інформаційна діяльність (включаючи зловживання новими ЗМІ, зловживання традиційними ЗМІ та кіберзлочинність), торгові / стратегічні інвестиції, примус / корупція, експлуатація міграції та маніпулювання з боку міжнародних організацій.

У «Плані дій щодо Європейської демократії» запропоновано такі визначення:

  • операція інформаційного впливу стосується скоординованих зусиль як вітчизняних, так і іноземних суб’єктів впливу на цільову аудиторію з використанням цілого ряду дезорієнтуючих засобів, включаючи придушення незалежних джерел інформації у поєднанні з дезінформацією;
  • іноземне втручання в інформаційний простір, найчастіше здійснюване в рамках ширшої гібридної операції, можна розуміти як примус та дезорієнтуючі зусилля, спрямовані на порушення вільного формування та вираження політичної волі людей іноземною державою або її агентами.

Загалом План дій щодо Європейської демократії, визначивши поняття операцій впливу та зовнішнього втручання в інформаційний простір, також поставив завдання дати рішучішу відповідь на них, включаючи заходи стримування, що мають на меті змусити учасників операцій впливу та зовнішнього втручання заплатити достатньо високу ціну за свої дії.

На нашу думку, доцільно також визначити «іноземне втручання в інформаційний простір» у Стратегії інформаційної безпеки України, яку наразі розглядає український уряд. Визначення пропонується в такій редакції:

Іноземне втручання в інформаційний простір — це дії, що спрямовано здійснюються іноземною державою або її агентами, які протирічать визначеним національним інтересам України та мають на меті порушити процес вільного формування та вираження її громадянами своєї політичної волі шляхом залякування або введення їх в оману.

Підсумовуючи, слід підкреслити, що на сьогодні ані в ЄС, ані в Україні немає політичного та наукового консенсусу щодо того, чим саме є «втручання», й чітко не розмежовано терміни «втручання» від інших суміжних понять, як-от «вплив». Відсутність загальної рамки «втручання» може не лише затримати або ускладнити ініціативи законодавців, а й негативно позначитися на зусиллях громадянського суспільства щодо підвищення обізнаності суспільства та його згуртування у протидії вторгненню у демократичні процеси.

Матеріал підготовано в рамках проекту «Цифрові технології та демократія: Европейські уроки захисту від зловмисних впливів» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту «EU4USociety». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Фото: Disinformation / Flicker

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Зеленский просто всех кинул: в Раде не скрывают радости и празднуют победу
Comments UA
2025-07-23T17:30:29Z
Переговоры в Турции: Зеленский об обмене и личной встрече с Путиным
TSN
2025-07-23T17:30:03Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Когда встретятся Путин и Зеленский: в Кремле сделали новое заявление
Comments UA
2025-07-23T15:33:22Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
ВСУ шокировали Москву: Сырский раскрыл детали Курской спецоперации
UAToday
2025-07-23T17:30:54Z
Украинские БПЛА подлетают к аэродрому Бельбек: слышны взрывы
Новости Украины
2025-07-23T17:06:51Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Консервированные помидоры с базиликом и чесноком без стерилизации: вкусный и легкий рецепт
TSN
2025-07-23T16:33:47Z
Как правильно сажать огурцы по-японски: вместо украинского чернозема 2-3 горстки этого — соберете невероятный урожай
TSN
2025-07-23T16:06:12Z
Забудьте про "Оливье" и "Шубу": рецепт салата "Валя", от которого гости будут просто в восторге
Telegraf
2025-07-23T15:42:18Z
Надувные лодки для рыбалки и охоты: разновидности моделей и их функционал
Gazeta UA
2025-07-23T15:24:22Z
Гороскоп на четверг 24 июля 2025 года
UAToday
2025-07-23T15:03:46Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Что нужно есть, чтобы не заболеть раком щитовидной железы
Comments UA
2025-07-23T16:30:10Z
Ученые назвали лучший напиток для крепкого сна и быстрого засыпания и это не теплое молоко
Знай
2025-07-23T16:21:02Z
Популярную зубную пасту запретили продавать в четырех странах: что с ней не так
Comments UA
2025-07-23T16:03:36Z
Прорыв кишечника и кома: девочка борется за жизнь после того, как проглотила этот предмет
TSN
2025-07-23T13:36:58Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Брус Уиллис больше не говорит и не ходит: тяжелое состояние звезды
Comments UA
2025-07-23T16:27:46Z
Официальный трейлер «Медового месяца»
Кино-Театр
2025-07-23T16:15:59Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Неуплата штрафа от ТЦК: уклонистов предупредили о тяжелых последствиях
Знай
2025-07-23T17:06:31Z
Забронированным начали рассылать повестки: кого ждет "автоматическая" мобилизация
Знай
2025-07-23T16:36:17Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
В Сумской области во время разминирования погиб спасатель
Комсомольская правда
2025-07-23T16:51:10Z
В Херсонской области трое погибших из-за обстрелов РФ
Корреспондент
2025-07-23T16:12:00Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Тарифы на газ с 1 августа: кому оставят фиксированную оплату
Знай
2025-07-23T17:21:58Z
Цены на арбузы в Украине продолжают стремительно снижаться
Gazeta UA
2025-07-23T17:06:39Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Баскетбольную тренерскую карьеру украинский специалист продолжит в Баку
Корреспондент
2025-07-23T17:12:57Z
Александр Усик должен заплатить безумные налоги с боя против Дюбуа: сколько останется
Comments UA
2025-07-23T16:45:02Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Поиграть в Александрии, чтобы вернуться в Полесье: Кравченко сменил клуб
Корреспондент
2025-07-23T16:03:35Z
Не рингом единым: неожиданное признание Александра Усика о планах после победы Украины в войне
Знай
2025-07-23T15:51:21Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Україна знову серед 21 найбільшого виробника сталі у світі
AgroNews
2025-07-23T17:09:01Z
Отдых на велосипеде: Annapurna Interactive объявила о релизе Wheel World
GameMag
2025-07-23T16:45:33Z
НАТО против ЧВК: EA показала сюжетный тизер Battlefield 6
GameMag
2025-07-23T16:21:58Z
Експерти розповіли, як врятувати урожай баклажанів
AgroNews
2025-07-23T16:21:40Z
Загадка магнитных бурь: новые открытия помогают прогнозировать космическую погоду
TSN
2025-07-23T16:06:30Z
Режим 60 FPS и свой собственный плейлист: появились новые слухи о GTA 6
Фокус
2025-07-23T15:27:46Z
"Это не нормально": разработчики Elder Scrolls Online высказались о внезапных сокращениях
Фокус
2025-07-23T14:42:50Z
Ford Mustang Mach-E после трех лет — 400 тыс. км пробега, 92% ресурса батареи и $8700 экономии на топливе
ITC
2025-07-23T17:24:57Z
С навигацией и запасом хода 70 км: в продажу поступает лучший электроскутер Honda
Фокус
2025-07-23T13:30:49Z
Маленький Ferrari: на аукцион выставили раритетный FIAT за $300 000
Фокус
2025-07-23T11:00:37Z
Маленькая 280-сильная ракета: презентован самый быстрый Opel
Фокус
2025-07-23T09:21:54Z
Экипаж не нужен: в Китае показали роботизированный танк, способный сбивать БПЛА
Фокус
2025-07-23T09:21:52Z
Полный привод в Škoda Kodiaq: ключевые преимущества и технические характеристики
Gazeta UA
2025-07-23T09:09:50Z
Трещина на лобовом стекле автомобиля: штраф или лишение водительских прав
Знай
2025-07-22T23:30:00Z
В Китае подержанные Xiaomi YU7 перепродают дороже официальной цены
Корреспондент
2025-07-22T20:33:49Z
Ошибка, которая сжигает автомобильную электронику: как не уничтожить авто во время зарядки АКБ
UAToday
2025-07-22T16:06:16Z