MY.UAНовини
Захист демократій від іноземного впливу та втручання: пошук правових рішень
Захист демократій від іноземного впливу та втручання: пошук правових рішень

Захист демократій від іноземного впливу та втручання: пошук правових рішень

Саме в цьому контексті ЄС та інші демократичні країни все більше розглядають необхідність протистояти зловмисному іноземному впливу на вибори та громадську думку. Такий вплив (або втручання) уможливлюється через відкритість публічної сфери в поєднанні з економічною глобалізацією, вільним пересуванням через кордони та можливістю прямого доступу до громадян за допомогою транскордонних інформаційно-комунікаційних технологій.

Існують різні виміри протидії зовнішньому впливу — від діяльності розвідувальних та контррозвідувальних структур до побудови чітких правових рамок, що дозволять ідентифікувати таку діяльність, а відтак і запровадити релевантні санкції та покарання.

Автори дослідження «Іноземне втручання в демократії: розуміння загрози та еволюція відповідей» переконані: те, як ЄС визначить у правовій площині іноземне втручання, в перспективі може мати значний вплив, оскільки глобальні демократії розглядатимуть європейське визначення як стандарт.

Безумовно, рішення європейських законодавців у майбутньому, а наразі — пошук експертів та фабрик думок — становить інтерес для України. Адже вектор європейської інтеграції вимагає наближення підходів у різних сферах діяльності.

Два питання, на які інші країни намагалися відповісти у своїх визначеннях втручання і які могли би служити керівництвом для поточних дискусій в ЄС, є такими:

  • «як можна ідентифікувати діяльність із втручання», що відкриває двері для розмови про намір або наслідки, та
  • «чим втручання відрізняється від прийнятної поведінки».

Фахівці пропонують спиратися на такі основні критерії, що допоможуть визначити, чи не є певна діяльність втручанням: (1) намір (включаючи чинники часу, координації поведінки та масштаб наслідків) та (2) прозорість. Акт діяльності не повинен відповідати обом критеріям, щоб бути класифікованим як втручання, але вони, безумовно, взаємно підкріплюють один одного.

Важливо, що ці критерії можна застосувати до широкого спектру тактик втручання, зокрема кібератак, інформаційних операцій, зловмисних фінансових впливів, підривної діяльності політичних і громадських організацій, стратегічного економічного примусу. Ці критерії також слугують основою для визначення, яке може охоплювати нові тактики в міру розвитку технологій.

У дослідженні «Дезінформація та пропаганда — вплив на функціонування верховенства права в ЄС та його країн-членів», ідеться про «агресивні інформаційні практики», які визначаються в першу чергу не за змістом поширюваного контенту, а за методами, як-от маніпулятивні прийоми, автоматизовані методи поширення, зловживання персональними даними та порушення правил фінансування політичних партій.

Такі практики мають відповідати, щонайменше, таким критеріям відносно тих, хто поширює інформацію або дає доручення на таку діяльність:

  • інформація є хибною, сфальсифікованою або оманливою, або підводить до певної думки;
  • поширюється з наміром ввести в оману, поляризувати або дестабілізувати суспільство або значну його частину;
  • поширюється з прямою або опосередкованою метою отримання політичної чи геополітичної влади або фінансових вигод;
  • походить із прихованих джерел або осіб, або використовує мікротаргетування або штучний інтелект для більшого поширення такого контенту;
  • потенційно можуть негативно вплинути на соціальну згуртованість, громадський порядок чи мир.

Більшість наявних підходів до визначення того, чи є діяльність іншої держави неприйнятною, залежить від питання про наміри: чого прагнув досягти іноземний актор?

Наприклад, замість використання терміна «дезінформація», як це робить ЄС, французький уряд віддає перевагу терміну «маніпулювання інформацією», щоби «підкреслити політичний намір, що лежить в основі інформаційних маніпуляційних кампаній як визначальний критерій цього явища».



Декілька додаткових чинників можуть сприяти визначенню наміру: час, координація дій та масштаб наслідків. Час проведення інформаційної операції або кібератаки є важливим.

Витік даних зі зламаних електронних листів під час президентської виборчої кампанії у Франції у 2017 році стався напередодні дня виборів з метою вплинути на рішення електорату в момент голосування. Обраний час для зливу допомагає визначити намір зірвати виборчий процес. Проте чинник часу сам по собі не є єдиною ознакою втручання. Втручання відбувається постійно, не лише навколо виборчих кампаній. Агентство інтернет-досліджень — російська ботоферма, що фінансується державою, розпочала таргетування американських громадян у 2014 році, задовго до того, як у центрі уваги опинилися президентські вибори у США 2016 року, і продовжувала таргетувати їх іще тривалий час після перемоги Дональда Трампа.

Координація поведінки також є суттєвим чинником при визначенні наміру інформаційних операцій. Політика Facebook щодо видалення облікових записів передбачає вжиття заходів за «... використання декількох акаунтів фейсбука або інстаграма для спільної діяльності, яку можна класифікувати як просування дезінформації... і за якої використання фейкових акаунтів є основним [інструментом] для проведення операції». Координація між цими обліковими записами встановлює намір операції.

Ще одним корисним маркером наміру може бути масштаб ефекту (наслідків) атаки чи операції. Масштаб наслідків може дати уявлення про те, наскільки добре забезпечена конкретна операція ресурсами та наскільки серйозними є іноземні суб’єкти у своїх зусиллях втрутитися в демократію. Але справді вимірювати наслідки складно, як і вимірювати масштаб. Недорога і, здавалося б, невелика онлайн-операція насправді може мати вплив, що перевищує її сприйняту цінність. Для політиків важливо зазначити, що великого ефекту можна досягти невеликим коштом.

Масштаб впливу може сприяти встановленню наміру, але сам по собі він недостатній як критерій втручання. Хакери російського військового розвідувального управління (ГРУ), які викрали електронні листи DNC у 2016 році, вперше прагнули поділитися ними через фейсбук, але їм не вдалося привернути значну увагу. Їхнім постом поділилися лише 17 разів. Тільки коли ресурс «WikiLeaks» опублікував інформацію, її стали активно поширювати й вона справила значний ефект. Якщо зосереджувати увагу на масштабі наслідків або дестабілізації, визначаючи, чи є щось втручанням, то невдалий злом і витік ГРУ у фейсбуку може видаватися не вартим уваги. Проте намір в обох випадках був однаковим — зірвати політичний процес у США, вплинути на кампанії кандидатів і сформувати суспільне сприйняття кандидатів.

Загальною особливістю втручання є його прихований або непрозорий характер. Іноземні уряди намагаються використовувати непрозорі засоби, щоби приховати свої зусилля з дестабілізації демократії. Російське Агентство інтернет-досліджень видавало себе за американців і створило 129 подій у фейсбуку в період із 2015 по 2017 рік, у деяких випадках навіть створюючи події, які могли призвести до справжніх сутичок між громадянськими групами, зокрема, шляхом планування акції протесту «Зупинити ісламізацію Техасу» через вулицю від заходу «Збережи ісламські знання» у Х’юстоні.

Аналогічно прозорість є важливою для фінансової сфери: джерела політичного фінансування, справжні бенефіціари інвестицій тощо.

Підходи до визначення втручання мають спиратися саме на концепт «прозорості», а не «обману». Акцент на важливості прозорості може мати суттєве нормативне значення. Часто заходи із протидії втручанню являють собою негативну реакцію на негативні дії: неприйнятний контент заборонений; корупційна політична поведінка карається. Проте формування цієї дискусії навколо прозорості змінює наратив від заборони — і відтак потенційної можливості порушення прав, особливо в інформаційному просторі, — до відкритості та свободи волі. Підкреслення важливості прозорості онлайн-платформ, реєстрів бенефіціарів власності та фінансування політичних партій надає громадянам більші повноваження щодо участі в демократичних процесах.

Проте експерти застерігають, що визначення втручання пов’язане з ризиком. Політики можуть запропонувати визначення, яке є або:

  • занадто широким, і відтак може створювати перешкоди свободі слова або створювати надмірні ускладнення для політичної участі;
  • навпаки, — занадто вузьким, щоб охопити певні форми зловмисної поведінки у сферах, що наразі швидко розвиваються, й відтак це заважатиме демократіям захищати себе тому, що атака не «вкладається» в наявне визначення.

Вибір визначення, яке просто каталогізує загальновживані тактики (наприклад: кібератаки, дезінформацію, економічний примус та зловмисне фінансування), також виявиться недостатнім, — оскільки будь-яке визначення втручання має бути досить гнучким, щоб охопити нові технології та підходи. Понад те, перелік тактик не може пояснити основні чинники, що зумовлюють втручання.

Міжнародний досвід пропонує низку термінологічних рішень. Наприклад, Австралія використовує такий поділ: якщо діяльність здійснюється відкрито і прозоро — це іноземний вплив. Ці дії позитивно сприяють публічним дискусіям і є бажаною (прийнятною) частиною міжнародної взаємодії. Іноземне втручання, навпаки, — це діяльність, яка:

  • здійснюється іноземним актором або від його імені;
  • є примусовою, прихованою, оманливою, підпільною;
  • проводиться всупереч суверенітету, цінностям та національним інтересам держави. Втручання іноземних держав виходить за рамки рутинного дипломатичного впливу, що здійснюється урядами. Втручання може відбуватися самостійно або одночасно зі шпигунською діяльністю.

Департамент внутрішньої безпеки США (Department of Homeland Security, DHS) запропонував таке визначення іноземного втручання: «Зловмисні дії іноземних урядів або суб’єктів, покликані посіяти розбрат, маніпулювати публічним дискурсом, дискредитувати виборчу систему, упереджувати розвиток політики або порушувати ринки з метою підриву інтересів Сполучених Штатів та їхніх союзників». Крім того, DHS представив таксономію іноземного втручання, яка охоплює такі дії: інформаційна діяльність (включаючи зловживання новими ЗМІ, зловживання традиційними ЗМІ та кіберзлочинність), торгові / стратегічні інвестиції, примус / корупція, експлуатація міграції та маніпулювання з боку міжнародних організацій.

У «Плані дій щодо Європейської демократії» запропоновано такі визначення:

  • операція інформаційного впливу стосується скоординованих зусиль як вітчизняних, так і іноземних суб’єктів впливу на цільову аудиторію з використанням цілого ряду дезорієнтуючих засобів, включаючи придушення незалежних джерел інформації у поєднанні з дезінформацією;
  • іноземне втручання в інформаційний простір, найчастіше здійснюване в рамках ширшої гібридної операції, можна розуміти як примус та дезорієнтуючі зусилля, спрямовані на порушення вільного формування та вираження політичної волі людей іноземною державою або її агентами.

Загалом План дій щодо Європейської демократії, визначивши поняття операцій впливу та зовнішнього втручання в інформаційний простір, також поставив завдання дати рішучішу відповідь на них, включаючи заходи стримування, що мають на меті змусити учасників операцій впливу та зовнішнього втручання заплатити достатньо високу ціну за свої дії.

На нашу думку, доцільно також визначити «іноземне втручання в інформаційний простір» у Стратегії інформаційної безпеки України, яку наразі розглядає український уряд. Визначення пропонується в такій редакції:

Іноземне втручання в інформаційний простір — це дії, що спрямовано здійснюються іноземною державою або її агентами, які протирічать визначеним національним інтересам України та мають на меті порушити процес вільного формування та вираження її громадянами своєї політичної волі шляхом залякування або введення їх в оману.

Підсумовуючи, слід підкреслити, що на сьогодні ані в ЄС, ані в Україні немає політичного та наукового консенсусу щодо того, чим саме є «втручання», й чітко не розмежовано терміни «втручання» від інших суміжних понять, як-от «вплив». Відсутність загальної рамки «втручання» може не лише затримати або ускладнити ініціативи законодавців, а й негативно позначитися на зусиллях громадянського суспільства щодо підвищення обізнаності суспільства та його згуртування у протидії вторгненню у демократичні процеси.

Матеріал підготовано в рамках проекту «Цифрові технології та демократія: Европейські уроки захисту від зловмисних впливів» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту «EU4USociety». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Фото: Disinformation / Flicker

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Договорняк" и "слив" Донбасса: кто виноват в обвале украинского фронта
Comments UA
2024-11-29T13:15:32Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Огромная дыра: как выглядит Ан-2, который россияне перепутали с украинским БПЛА
Фокус
2024-11-29T14:15:56Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
РФ пытается оттянуть ресурсы ВСУ на Запорожское направление - что задумал враг
GlavRed
2024-11-29T16:27:47Z
Стали известны шесть городов, которые стремятся захватить россияне в первую очередь
Comments UA
2024-11-29T16:21:39Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
США значительно "подыграли" Путину: какое решение Байдена называют "чепухой"
Comments UA
2024-11-29T16:45:45Z
В Южной Корее уничтожают советскую технику вместо того, чтобы отправить в Украину
Фокус
2024-11-29T16:42:56Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Зеленский встревожил планами РФ на ближайшее время: к чему призывает всех украинцев
Comments UA
2024-11-16T18:36:48Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Украина срочно должна мобилизовать медиков, - Foreign Polic
Новости Украины
2024-11-29T16:21:28Z
Таких только 14%: ученые выяснили, в какой позе спят богатые люди
Фокус
2024-11-29T12:36:22Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Теплая пижама или отопление: что выбрать для здорового сна
Знай
2024-11-27T12:51:42Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Британский рэпер отреагировал на слухи о его романе с 49-летней Анджелиной Джоли
UAToday
2024-11-29T16:12:51Z
Рэпер Yarmak рассказал, когда решил стать в ряды ВСУ
Корреспондент
2024-11-29T14:03:08Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Китайский бизнесмен съел банан со знаменитой инсталляции, который купил за 6,2 млн долларов
Комсомольская правда
2024-11-29T16:47:00Z
Раскрыт статус фильма во вселенной Cyberpunk 2077
GameMag
2024-11-29T16:02:53Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
57-летняя Памела Андерсон в скромном платье появилась на Governors Awards 2024
Фокус
2024-11-18T08:57:50Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
Пока вы не видите этого, счета за воду уже растут
Знай
2024-11-29T13:30:20Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
Китай ограничит продажи техники и химии в Россию
Корреспондент
2024-11-29T16:39:19Z
Вода по цене золота: украинцам вдвое подняли тарифы на коммуналку
Знай
2024-11-29T16:36:45Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Зеленого света теперь не будет: в Украине появятся необычные светофоры
Политека
2024-11-29T16:21:33Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Узнать имя любимого или судьбу с мужем: самые лучшие гадания на Андрея Первозванного 30 ноября
Знай
2024-11-29T16:45:06Z
Сообщница Джеффри Эпштейна голодает уже пять дней, потому что в тюрьме кончились деньги
Фокус
2024-11-29T16:36:12Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Ради побега за границу женился на родственнице с инвалидностью: ГПСУ разоблачила уклониста
Апостроф
2024-11-29T16:39:06Z
Суд вынес приговор закарпатцу, перевозившему рекордное количество уклонистов
Комсомольская правда
2024-11-29T15:15:15Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Помог незаконно забронировать более 450 работников - подозревают экс-работника госпредприятия
Апостроф
2024-11-29T11:45:31Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
FIFA объявила претендентов на премию The Best
UAToday
2024-11-29T16:12:11Z
Кобин в шоке – Ингулец забил фантастический гол Ворскли на 19-й секунде
Корреспондент
2024-11-29T14:48:35Z
Два украинца вошли в список претендентов на попадание в команду года по версии ФИФА
ZN UA
2024-11-29T14:37:49Z
Забарный - о песне в его честь: Не мог поверить, я начинал играть без фанатов
Корреспондент
2024-11-29T14:21:22Z
"Кто поддерживает Мбаппе, имеет IQ, как у мухи": фанаты Реала жгут футболки форварда
Корреспондент
2024-11-29T13:45:44Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Лучшая уличная еда мира: попали ли украинские блюда в топ
Comments UA
2024-11-29T15:27:58Z
Starbucks открыл кофейню вблизи границы с Северной Кореей
Корреспондент
2024-11-29T12:15:31Z
2000 лет спустя: гладиаторские бои вернутся в Колизей
Знай
2024-11-29T11:52:13Z
Какой вы цветок по знаку зодиака: какой ваш талисман
TSN
2024-11-29T11:51:14Z
Как не накупить лишнего во время "Черной пятницы": топ-5 советов
Апостроф
2024-11-29T10:18:29Z
В какой стране иностранцам предлагают 30 тысяч долларов за переезд
Comments UA
2024-11-29T09:57:15Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Как восстановить аккаунт Telegram после взлома: инструкция от специалистов
Политека
2024-11-29T16:42:24Z
Epic Games представила сезон «Охотники» в Fortnite — геймплей и кинотрейлер
GameMag
2024-11-29T16:40:36Z
Что происходит внутри Солнца: ученые наконец-то выяснили
UAToday
2024-11-29T16:12:50Z
Создан литий-ионный аккумулятор, который нельзя уничтожить: он растягивается на 250%
Фокус
2024-11-29T16:02:49Z
В чреве Земли нашли пробоину: ученые считают, что ядро планеты может "протекать" железом
Фокус
2024-11-29T15:51:08Z
Геймерские фишки OLED-экранов Samsung
GameMag
2024-11-29T15:37:19Z
Левитирующий генератор бросает вызов вселенной: он работает с четвертым состоянием материи
Фокус
2024-11-29T15:16:22Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Капсула времени из 90-х: в Украине обнаружили уникальный спорткар Mercedes Brabus
Фокус
2024-11-29T16:30:37Z
В интернете показали малоизвестный спорткар Toyota с необычным итальянским дизайном
Фокус
2024-11-29T15:42:24Z
Станет электромобилем: раскрыты официальные подробности нового Volkswagen Golf 9
Фокус
2024-11-29T13:45:34Z
"Зеленая карта" для авто неожиданно и приятно упадет в цене
Знай
2024-11-29T13:12:26Z
На европейский рынок выходит 475-сильный семейный внедорожник из США
Фокус
2024-11-29T10:12:32Z
Простоял 20 лет в сарае: обнаружен роскошный Buick 70-х с малым пробегом
Фокус
2024-11-29T07:45:57Z
Як Tatra випустила розвізний фургон із кольорового ламінату
AutoCentre
2024-11-28T20:28:52Z
"Соскочил с переговоров", – Китай подложил Путину и его верхушке свинью премиум-класса
Новости Украины
2024-11-28T17:18:01Z