MY.UAНовини
Українські прем’єри: куди ведуть «Погані дороги»?
Українські прем’єри: куди ведуть «Погані дороги»?

Українські прем’єри: куди ведуть «Погані дороги»?

Найгучнішою українською кінопрем’єрою весни (і взагалі першого півріччя 2021 року) стала картина Наталі Ворожбит «Погані дороги». Стрічка є режисерським дебютом цієї кінематографістки, й сьогодні вона вже отримала низку національних кіновідзнак та здебільшого схвальні відгуки у фаховому середовищі.

Фільм подобається багатьом через свою позірну ідеологічну невизначеність, непересічну та полемічну драматургію, реалістичних персонажів, яких важко однозначно інтерпретувати, а також через те, що у фільмі немає поділу на «наших» та «ненаших». Нема у фільмі й так званого ура-патріотизму.

Щодо останнього, то в сучасних українських умовах термін цей доволі полемічний для застосування, оскільки досить важко згадати бодай один фільм, який підпадав би під його визначення.

Наведені схвальні характеристики можуть бути й ґанджем — усе залежить від точки зору глядача, бо неоднозначність в умовах тривалої російсько-української війни не завше є компліментом для українського митця.

Довкола фільму

«Погані дороги» — це перенесена на екран однойменна п’єса, яка складається із шести новел (у фільм увійшло п’ять), дія яких відбувається в наш час у прифронтовій зоні Донбасу. П’єса була написана 2015 року для лондонського театру «Royal Court Theatre», де й була поставлена в листопаді 2017 року. В Україні відомою стала постановка Тамари Трунової в Київському академічному театрі драми і комедії на Лівому березі Дніпра, здійснена 2018 року.

Проєкт «Поганих доріг» був відхилений (не набрав прохідної кількості балів в експертів) на десятому пітчингу Держкіно 2017 року, відтак згодом був профінансований Українським культурним фондом.

На думку Наталі Ворожбит, таке тривале виробництво не пішло на користь фільмові — стрічка мала би вийти ще за часів президентства Петра Порошенка, коли думки стосовно подій на Донбасі були зовсім не такими, як тепер. Ідеться, ймовірно, про те, що інтонації «Поганих доріг», з усією їхньою контраверсійністю, нині відтворюються багатьма, в тому числі й людьми, не дуже доброзичливими до України.

Разом із тим фільм Наталі Ворожбит «Погані дороги» — цілком її авторський проєкт, важливий для неї з багатьох точок зору, відтак саме вона відповідальна за його кінцевий результат.

П’ять новел стрічки фактично не торкаються бойових дій, у картині ми не знайдемо жодних згадувань про конкретні бойові зіткнення.

Фільм веде мову про особливий вплив, який війна, ймовірно, чинить на людей — і військових, і цивільних. Це вплив доволі істотний, бо він багато в чому скасовує правила мирного, нормального існування — і не тільки в бік можливих обмежень громадянських та всіх інших прав, але й у бік своєрідного розширення розмаїтих можливостей, які та війна може дати. Йдеться в першу чергу про спокусу насильством та безмежною владою.

Кожна з новел фільму творить унікальну драматургічну ситуацію, покликану проявити персонажів, показати динаміку взаємодії між ними та поставити сучасну російсько-українську війну в універсальний гуманістичний контекст.

Назагал перед нами своєрідне кіно, в якому первинною матерією є діалоги персонажів, які взаємодіють одне з одним у доволі обмеженому, а інколи й замкненому просторі. Власне, замкненість, обмеженість простору, а з ними і фізичного руху, і є основою «Поганих доріг». І тут більше значення має не сама дорога, а не сам шлях із його висхідною та фінальною точками, але зупинка на цьому шляху. Саме зупинка (завжди вимушена) й веде до творення драматургічного конфлікту, який поволі (і доволі вміло) розігрівається драматургом, аби перерости у щось більше.

Ми стаємо свідками цікавого мистецького експерименту, який сам по собі є викликом — і для глядача, який має віднайти мотивацію стежити за розвитком почасти дуже дискомфортних ситуацій, але і для режисера також, який має дати раду непростому драматургічному матеріалу.



Контраверсії

Щодо потенційного глядача, то тут рівень емпатії до видовища залежить від багатьох індивідуальних факторів. Обмеження простору та фізичного руху з одночасною динамікою руху внутрішнього, психологічного сподобатися може не кожному. У даному випадку не стільки через психологічність, скільки через сам зміст цієї внутрішньої мандрівки, адже йдеться винятково про зростання агресії, яка може з часом перерости у пряме фізичне насильство. Ймовірно, не всі глядачі готові стежити за подібним, оскільки не всім близький такий похмурий погляд на світ і такий травматичний (чи навіть трагічний) і розвиток подій.

Окрім того, запитання викликає сама достовірність показаного, всілякі подробиці та особливо недомовки. Українські військові справді такі некомпетентні та імпульсивні, як на цьому блокпосту в першій новелі? Вони діють за статутами та службовими інструкціями чи тільки з якихось власних мотивів? Спілкування солдатів української армії з неповнолітніми місцевими дівчатами — це художня умовність чи вже час подавати заяву у прокуратуру? Як довго може розпоряджатися полонянкою і як далеко може заходити проросійський бойовик у взаємодії з нею? Чи справді та війна ведеться цілком без правил та будь-яких обмежень і людина цілком вільна у своїх діях?

Ці та інші запитання виникають щоразу, коли авторка пропонує нам певну рамкову ситуацію, в якій діятимуть персонажі. Ворожбит твердить, що кожна з історій (окрім новели про курку) має певний стосунок до реальності, мовляв, вони всі саме так і починалися, як у фільмі, проте їхнє продовження — це вже фантазія авторки. Звісно, ніхто не може контролювати фантазію автора, але чому вона саме така, а не інакша, чому події розгортаються саме так, як розгортаються — в бік розкручування агресії та ймовірного подальшого насильства?

На це запитання в авторки також є відповідь, мовляв, вона писала насамперед про себе — ставила себе на місці всіх цих персонажів, і чи не всі ситуації у фільмі відображають у першу чергу її страхи. Зрештою, каже Ворожбит, у реальності все набагато страшніше, і її фільм — насправді компромісний.

Таким чином «Погані дороги» поєднали в собі авторські страхи та окрему узагальнену правду, яку коментувати можуть хіба учасники всіх цих та подібних до них подій.

Загалом показана війна (ймовірно, російсько-українська) подається в позаісторичному контексті, як універсальна ситуація, яка може трапитися з ким завгодно і де завгодно. Звідси й певна приблизність персонажів, які не мають чіткої географічної чи навіть соціальної прив’язки — всі вони просто люди з України. «Погані дороги» ведуть мову про універсальну (й багато в чому гадану) людську пластичність та піддатливість, про однакову її відкритість до добра та зла.

Звісно, це цікавий (і полемічний) погляд на сучасну Україну як на територію без правил та фактично без цінностей, як на країну, де війна може розпочатися з нашої нестриманості та піддатливості до зла, де навіть спроба налагодити цивілізовані відносини може обернутися непередбачуваними наслідками. Спокуса владою та силою може виявитися непереборною.

Власне, останню тезу ілюструє та сама новела про курку, найбільш моторошна з усіх, і не тільки через підйом градусу напруги, яка може перерости у пряме фізичне насильство, але й через демонстрацію побуту персонажів цієї новели. Цей побут страхітливий та впізнаваний одночасно, він реалістичний та надто узагальнений, у ньому бачиться радше образ внутрішнього незужитого зла, яке набуває форм побутового хаосу, ніж місце, придатне до нормального існування.

Наскільки такий побут відображає життя сучасного українця — питання дискусійне. І чи взагалі сьогодні можливими є такого типу узагальнення? Разом із тим, цілком вигадана «Курка» видається показовою з точки зору авторського бачення світу, насамперед сповненого небезпек та пасток, а вже потім щасливих фіналів.

У пошуках жанру

І все ж на що схоже це кіно? Яка, скажімо, його жанрова природа? Авторка фільму відрікається від будь-яких кінематографічних референсів, твердячи, що вона надихалася самим життям. І на всі скарги, що її фільм надто жорстокий, відповідає, що глядач спокійно дивиться стрічки Тарантіно та Фон Трієра, де проливається багато крові. Тут можна відповісти, що фільми Тарантіно та Трієра ніяк не апелюють до реальності, а є суто мистецькими спекуляціями, натомість «Погані дороги» претендують на це.

Разом із тим зречення жанровості доволі симптоматичне, бо передбачає, що «Погані дороги» відійшли від мистецьких умовностей та конвенцій і являють нам життя безпосередньо. Проте це той випадок, коли достовірність легко піддається сумніву. І не тільки тому, що сама Ворожбит розповідає про те, що кожна з новел фактично є тільки компіляцією того, що їй доводилося бачити й чути на Донбасі. Жодна з новел не перенесена з реальності прямо на екран.

Питання достовірності тут не є зайвим з огляду на загальний підхід авторки до теми та можливий резонанс у суспільстві поза межами кінотусовки, для якої мистецька якість часто пов’язується із загальною аполітичністю, абстрактним гуманізмом, соціальною індиферентністю, нарцизизмом та загальною байдужістю до реальності.

Загалом тема правди не є такою простою та очевидною, як би нам того хотілося. Насправді це доволі суб’єктивна річ. Пошлюся на слова Станіслава Асєєва з книжки «Світлий шлях», де він говорить про фактичну неможливість передати індивідуальний граничний, травматичний досвід людям, які його не переживали. І Асєєв пише про те, що навіть «ті, хто пройшли "Ізоляцію", не погодяться зі мною в багатьох оцінках, адже загальну камеру кожен із нас міг сприймати по-різному».

Таким чином питання достовірності та правди набуває виняткової ваги, відтак робить будь-яке висловлювання на ту чи ту болючу тема максимально ризикованим та відкритим до критики чи навіть несприйняття.

І це той випадок, коли жанр може стати «правдивішим за саму правду», оскільки жанрові конвенції дають матеріалові не тільки форму, але й певні моральні орієнтири. Зло в жанровому кіно карається частіше, ніж в авторських фільмах, з їхньою невизначеністю та амбівалентністю у підході до природи зла та людини.

Саме ж апелювання до реальності сьогодні впирається в нову чутливість, нову етику, яка прискіпливіше, ніж іще вчора, ставиться до правди. Відтак сьогодні важко досягти універсальності в авторському кіно, проте ще можна в жанровому, чиї формули стійкіші до трендів епохи.

У контексті «Поганих доріг» нова етика, власне, стосується так званих збірних образів, певного особливого способу творення персонажів, які начебто мають представляти якусь узагальнену збалансовану життєву правду. Мені здається, сьогодні такий спосіб творення персонажів варто піддати сумніву, оскільки йдеться фактично про середню температуру по лікарській палаті. Видається, що адекватнішим ситуації все будуть індивідуальні історії.

Стрічка «Погані дороги» має безліч жанрових ознак, серед яких найбільше з трилеру та горору. Ми бачили сотні фільмів, де люди губилися у глушині і ставали жертвами місцевих мешканців, розмаїтих культів; бачили фільми про полон та ув’язнення.

Всі ці стрічки мали зовсім не український контекст. Проте після «Поганих доріг» ми можемо казати про місцевий, український кошмар, який розлити серед цього непевного простору.

Для реалізації українського кошмару варто тільки зробити зупинку в першому-ліпшому місці і зав’язати розмову з місцевими.

Класичне українське кіно так і не породило фільмів жахів, хоча стрічки поетичної хвилі прямо йшли до так званого Folk horrorу — фільмів на кшталт британської «Плетеної людини». Тепер для цього жанру з’явилися й матеріал, і відповідна інтонація. Звісно, «Погані дороги» не є чистим жанровим фільмом, стрічка радше містить у собі зародки окремих жанрів, які в можливих епігонів виростуть у щось певніше.

У чомусь «Погані дороги» нагадують фільми Романа Полянського, з його клаустрофобією та чудовиськами, які постають із неї. Близькі вони й до картин Тарантіно — з його любов’ю до закритих приміщень, у яких його персонажі можуть вільно і з насолодою поспілкуватися одне з одним.

Так чи так, проте стрічку Наталі Ворожбит варто розглядати в першу чергу як ігровий фільм, чий погляд на світ обумовлений насамперед авторськими ідіосинкразіями, а вже потім моторошною реальністю, яку вони породили.

Фото:  «Артхаус Трафик»

Думки, висловлені в рубриці Column, передають виключно погляди самих авторів і можуть не збігатися з позицією редакції «Детектора медіа». Тексти авторських колонок суб'єктивні та не претендують на всебічне висвітлення теми.
Теги за темою
украинское кино
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
США представили России мощный мирный план - Рубио
Корреспондент
2025-05-17T16:57:07Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Кошта: соглашение между ЕС и Британией по Гибралтару "не за горами"
Европейская правда
2025-05-19T13:39:53Z
Байден поблагодарил за поддержку после объявления об агрессивной форме рака
Европейская правда
2025-05-19T13:39:52Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Как недружественные страны зарабатывают на украинцах и как Киев должен противостоять этому
Европейская правда
2025-05-19T11:47:19Z
Зеленский в Ватикане встретился с Венсом
Европейская правда
2025-05-18T14:48:10Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Ziferblat прокомментировали 9 место Украины на Евровидении-2025
VGorode
2025-05-19T09:09:49Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
От гламурной блонды до элегантной леди: как изменилась Оля Полякова за 20 лет
Gazeta UA
2025-05-09T08:06:38Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Армия РФ атакует по 10 направлениям - Генштаб
Корреспондент
2025-05-19T13:39:04Z
Для использования в ВСУ допущен робот-огнеметчик KRAMPUS
Корреспондент
2025-05-19T12:54:50Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Вспышка гепатита А в Киеве: количество заболевших продолжает расти
Корреспондент
2025-05-19T12:00:45Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
РФ сбросила авиабомбу на Краматорск, двое раненых
Корреспондент
2025-05-19T12:21:24Z
Стали известны подробности недавней атаки на Крым
Корреспондент
2025-05-19T12:03:43Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Россияне обстреляли Донецкую область, есть жертвы
Корреспондент
2025-05-17T17:33:33Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
Смертельное ДТП на Ровенщине: правоохранителю объявлено подозрение
Корреспондент
2025-05-19T13:27:38Z
В Харькове взяли под стражу 16-летнюю поджигательницу военных автомобилей
Корреспондент
2025-05-19T13:06:27Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Тельцам следует показывать свои преимущества, а Скорпионам следует позволить себе радоваться: астрологический прогноз на рунах на 19 мая 2025 года
TSN
2025-05-19T00:48:36Z
Близнецам не стоит теряться в ностальгии, а Водолеям следует быть внимательными к деталям: гороскоп по картам Таро на 19 мая 2025 года
TSN
2025-05-19T02:06:53Z
Если не цветут пионы: что делать
TSN
2025-05-18T22:37:14Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Как вырастить хороший урожай лука: все хитрости посадки и ухода
TSN
2025-05-18T22:37:01Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Китай продаёт каждый третий новый автомобиль в мире
Корреспондент
2025-05-19T09:15:43Z
Продажи электромобилей Xiaomi падают на фоне кризиса доверия к компании
Корреспондент
2025-05-16T16:30:22Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
2025-05-15T09:57:26Z
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
2025-05-15T09:33:10Z
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
2025-05-15T08:03:42Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
ЕК ухудшила прогноз роста ВВП Украины
Корреспондент
2025-05-19T13:06:17Z
В Чернобыльской зоне планируют разместить новые реакторы
Корреспондент
2025-05-19T12:12:02Z
Газовые хранилища ЕС заполнены лишь на треть
Корреспондент
2025-05-19T10:09:19Z
Доллар и евро подорожали в обменных пунктах
Корреспондент
2025-05-19T09:24:50Z
Цены на нефть снижаются на новостях из США и Китая
Корреспондент
2025-05-19T07:45:40Z
Бельгия передаст Украине помощь на 1 млрд евро
Корреспондент
2025-05-18T10:12:52Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
Китай осуществил запуск спутников с морской платформы
Корреспондент
2025-05-19T12:30:15Z
Затонувшее судно Koning Willem de Tweede нашли у берегов Австралии
Корреспондент
2025-05-19T07:09:49Z
Популярное приложение Приват24 приостановит работу: что произошло
TSN
2025-05-17T21:18:24Z
Почему две стороны Луны имеют разный вид: ученые NASA сделали важное открытие
UAToday
2025-05-17T11:03:02Z
Ученые раскрыли секрет рыжих кошек, который не давал покоя десятилетиями
TSN
2025-05-16T19:19:42Z
В Ираке обнаружили рельеф с изображением последнего ассирийского царя
Корреспондент
2025-05-16T17:21:23Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Он вернется снова: Беринчик успешно прооперирован
Корреспондент
2025-05-19T13:27:02Z
Хаби Алонсо возглавит тренировки своего бывшего одноклубника
Корреспондент
2025-05-19T12:12:06Z
Британский боксер спрогнозировал результат боя Усик - Дюбуа
Корреспондент
2025-05-19T11:57:22Z
Аякс хочет видеть у себя тренера, которого также рассматривает Байер
Корреспондент
2025-05-19T11:42:42Z
В Барселоне раскрыли альтернативы Флику на тренерский пост
Корреспондент
2025-05-19T11:15:44Z