MY.UAНовини
Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України
Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України

Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України

Журналісти, активісти та влада постійно порушують проблемні питання, що стосуються українських лісів. Зазвичай щось страшне помічають саме небайдужі та активні громадяни. Журналісти відгукуються, підхоплюючи та розвиваючи тему в своїх матеріалах, а влада або не чує/не бачить проблем, або намагається відреагувати.

Утім досить часто через брак знань або нерозуміння процесів серед громадськості розповсюджується недостовірна чи спотворена інформація. Це призводить до того, що частина важливих проблем українських лісів не потрапляє в інформаційний простір, а всі сили розпорошуються на висвітлення другорядних питань, проблем, яких не існує або боротьба з якими не призводить до довгострокового результату. 

На відміну від більшості екотем, тема українських лісів постійно на слуху. Щотижня з’являються десятки міфотворчих повідомлень про ліс. Міфів настільки багато, що вони вкорінилися в нашій картині світу. Пройдіть тест і дізнайтеся, у які міфи вірите ви та яка зрада насправді не зрада.

Ну як, зловили себе на кількох міфах? Якщо так, то розберімося з деталями. Чому лісові міфи — справді міфи?

 

Отже, міф №1: в Україні заборонено рубати ліс.

Це, мабуть, найпоширеніший міф. Багато хто вірить, що в Україні заборонено проводити вирубку лісу, а будь-яку рубку вважає незаконною. Дехто також вважає, що законно рубати лише сухий та хворий ліс, здоровий же чіпати не можна. Що з цього правда?

Нічого. Адже Україна, як і будь-яка країна, ніколи не відмовлялася від рубок лісу. Імовірно, зараз ви сидите за дерев’яним столом, можливо, на дерев’яному стільці, можливо, на столі у вас купа паперів. А за спиною — камін, що опалюється дровами. Деревину для цих та інших потреб потрібно десь брати, для цього й рубають дерева.

Українське законодавство дозволяє рубати ліс. Передбачені, наприклад, так звані рубки головного користування, єдина мета яких — отримати прибуток. Україна щорічно офіційно заготовляє приблизно 20 мільйонів кубометрів деревини. У лісовому господарстві працює близько 50 тисяч людей. Цілі села залежать від податків із рубки лісу. Звісно, було б круто повністю відмовитися від рубок. Але вірогідність, що так станеться найближчими десятиліттями, нульова.

Суцільна рубка на Житомирщині. Проводиться офіційно і з документами

Тому цивілізовані держави рухаються більш реалістичним шляхом: не заборонити всі рубки, а обмежити їх. Зробити так, щоб рубки відбувалися стало й не загрожували ні лісам, ні добробуту людей. Україна також декларує рух до сталого лісового господарства. Як мінімум, на папері.

Це не означає, що незаконних рубок в Україні не буває. Бувають, та ще й які! Багато хто думає, що незаконна рубка — це рубка без документів (самовільна). Це не так. Більшість незаконних рубок проводяться за документами, але порушують інші вимоги закону.

Наприклад, коли проводиться санітарна рубка здорових дерев. На таку рубку є всі документи, однак ці документи брешуть про стан лісу. Інший приклад — санітарна рубка в сезон тиші. На неї також є всі документи, але рубали ліс тоді, коли закон це забороняє. Таких прикладів можна наводити сотні. Аби довести незаконність рубки, потрібно аналізувати всі документи та вимоги закону.

На жаль, офіційна статистика рахує лише самовільні рубки (без документів). Значно більші за обсягом незаконні рубки з документами, які проводять самі лісокористувачі (лісгоспи), обрахувати дуже важко. Усе це часто вводить в оману і журналістів, і громадськість. Тож будьте уважними: питання незаконних рубок складніше, ніж здається на перший погляд.

 

Міф №2: незаконні рубки — головна проблема лісів України

95% публікацій про ліс стосуються незаконних рубок. Це улюблена тема журналістів та активістів.

Величезна увага до незаконних рубок створює уявлення, що це головна проблема лісів України. Інакше кажучи, багато хто мислить так: «Якщо рубка законна, то з нею все в порядку». Або: «Якби всі рубки були б законними, то жодних проблем із лісами не було б».



Це не зовсім правда. Незаконні рубки є величезною проблемою, важливою і складною. Однак не єдиною. Законність або незаконність рубки свідчить лише, чи під час проведення рубки були дотримані вимоги закону. Що робити, якщо законодавство не ідеальне? Якщо дотримання вимог закону не значить, що ліс та люди будуть у безпеці?

Для прикладу, сусідня Польща майже не проводить суцільні рубки в гірських лісах. Бо очевидно, що масштабні суцільні рубки в горах — це шлях до ерозії та селів. В Україні ж суцільні рубки в Карпатах не заборонені, тобто є законними, якщо не порушують інших вимог закону. Однак чи загрожують вони лісу та людям? Очевидно, що так.

Наслідки суцільних рубок в Карпатах. Фото Анни Семенюк

Або інший приклад: лісовідновні рубки. Цей вид рубок у законодавстві регулюється аж п’ятьма абзацами тексту. Не дивно, що відсутність нормальних правил проведення лісовідновних рубок призводить до масових зловживань. Однак довести незаконність лісовідновної рубки зазвичай неможливо — бо немає вимог закону, які порушуються.

Тобто, окрім незаконних рубок, в Україні є й інша проблема: несталі рубки. Рубки, які є законними, але катастрофічними для лісу та людей. На жаль, українське лісове законодавство — це спадок Радянського Союзу, помножений на безкінечну бюрократію. А тема несталих, але законних рубок майже не отримує належної уваги в ЗМІ.

Тож варто пам’ятати: окрім законних рубок, існують й інші проблеми. Зокрема, несталі рубки.

 

Міф №3: висадити дерева = відновити ліс

Певно, що ви чули про акції з висадки дерев у лісах. Це коли лісівники рубають ліс, а потім запрошують усіх охочих його «відновити», тобто висадити на вирубці молоді деревця. Навіть не будемо згадувати, що висаджувати нові дерева (або робити так, щоб вони відновилися самі) — це обов’язок лісівників згідно з законом. Натомість чи можна сказати, що висаджуючи дерева на місці рубки, ми відновлюємо ліс?

Не завжди. Що таке ліс? Багато хто каже, що це «кущі й дерева». Однак це дуже спрощено. За сучасними науковими підходами ліс — це складна екосистема. Вона складається не лише з дерев, але й із тисяч видів рослин, тварин, грибів, мохів та лишайників.

Розгляньмо приклад із тесту вище. Існував собі старий дубовий ліс. Окрім дуба, в ньому росли ще й клен, граб та черешня. А також жили тисячі різних тварин та рослин, кожний вид яких був пов’язаний з окремими видами дерев або взагалі з умовами, які існували в цьому лісі. Тепер цей ліс зрубали, а на його місці висадили сосну рядочками. Так, колись ця сосна виросте. Але чи відновився старий дубовий ліс? Ні. Чи відновляться всі мешканці старого дубового лісу? Певно, що більшість — ні, вони не будуть жити у штучному сосняку.

На жаль, це типовий приклад несталих рубок в Україні. Більше половини наших лісів були колись зрубані (інколи — не раз), а на їх місці штучно висаджувалися дерева. Часто там, де в природі мав би бути мішаний ліс з різними видами дерев, створювалися посадки лише одного виду (так звані монокультури). На жаль, такі штучні ліси часто є збідненими — у них майже ніхто не живе. Інакше кажучи, відбувається процес деградації лісового біорізноманіття.

Типовий український ліс — сосна рядочками

В Україні повно прикладів деградованих лісів. Більшість смерекових (ялинових) лісів Карпат створені там, де мав би бути мішаний ялицево-буковий ліс. Чимало соснових лісів Полісся також ростуть там, де ліс мав би бути зовсім іншим. Природні ліси зникають, а на їх місці з’являються плантації. Які наслідки? Невтішні. Деградовані штучні ліси (особливо монокультури) часто не є стійкими до пожеж чи посух. Дерева легко знищують короїди або інші шкідники. Деградовані ліси вже не будуть очищувати повітря або запобігати посухам, як це робили природні ліси. Зміна клімату їх просто знищить. У результаті людина буде платити за те, що ліси робили безкоштовно (це називають «екосистемними послугами» лісів). Збитки будуть оцінюватися мільярдами доларів.

Що з цим робити? Максимально зберігати природні ліси. Мінімально проводити в них суцільні рубки. Відновлювати природні ліси на місці штучних. Зберігати лісове біорізноманіття. Чого точно не варто робити, то це говорити про висадку дерев як про «відновлення лісу».

 

Міф №4: мертві дерева захаращують ліс

Ще одна дуже поширена історія. Про те, що мертві дерева захаращують ліс та потребують прибирання, часто згадують у контексті заповідних лісів. Мовляв, дивіться — ліс став заповідний і он як його завалило. Навіщо нам заповідні ліси, якщо там стає гірше? Тільки шкідники розводяться!

Насправді ж нічого поганого не відбувається. І навіть навпаки. Уявіть собі ліси до того, як у них втрутилася людина. Якісь дерева там росли, а якісь помирали та починали розкладатися. Ліси планети існували в такому «захаращеному» стані мільйони років. Це більш ніж нормально — мертві дерева та їх фрагменти (мертва деревина) є невід’ємною частиною лісової екосистеми. Не менш важливою, ніж живі дерева.

По-перше, від мертвих дерев залежать сотні й тисячі різних видів комах, грибів, лишайників та мохів. Канонічний приклад — червонокнижний жук-олень, личинка якого багато років живе у мертвій деревині. Через поширені в Україні практики «ліквідації захаращеності» в лісах стає дедалі менше мертвої деревини, а види, залежні від мертвої деревини, зникають. Ліс деградує.

Мертва деревина в лісі під Києвом. Так виглядає нормальний природний ліс 

По-друге, у мертвих деревах накопичена купа речовин та елементів, необхідних для росту дерев живих. Розклад мертвих дерев потроху вивільняє такі речовини, тобто лісовий ґрунт збагачується. І навпаки — вивезення мертвих дерев збіднює лісові ґрунти.

У багатьох країнах Європи існують програми, спрямовані на збільшення кількості мертвої деревини в лісі. В Україні все навпаки. Багато хто й досі вважає, що мертва деревина — це «розсадник шкідників», хоча найбільш небезпечні шкідники в Україні — жуки-короїди — заселюють лише живі або щойно загиблі дерева. І аж ніяк не сухі, старі й мертві.

Словом, ліс не має виглядати, як парк. Мертва деревина — це зазвичай добре.

 

Міф №5 — українських лісів стає дедалі менше

Ще одне поширення уявлення: українських лісів колись було багато, а зараз стає все менше. І колись ми їх втратимо. Бо їх по-варварськи вирубують. Такі уявлення — найкраща ілюстрація того, наскільки складною є тема лісів.

Колись давно лісів в Україні справді було набагато більше. Однак протягом останніх кількох століть вони поступово перетворювалися на поля чи людські поселення. Цей процес називається «знелісненням». Але зараз усе трохи складніше.

Якщо говорити про ліси України, то офіційно їхня площа становить приблизно 16% території країни. Це так званий лісовий фонд. Парадокс у тому, що ми також маємо десь 500 тисяч гектарів лісів, які лісом не вважаються й не перебувають під охороною держави. Здебільшого це так звані самосійні ліси, які утворилися природним шляхом на закинутих полях. У документах це ніякі не ліси, а «рілля» або «пасовище». Самосійні ліси щоденно зникають, коли в закинутих полів з’являється новий власник чи орендар. На жаль, в Україні пріоритет за оранкою, а не за вирощуванням лісу. Тож такі самосійні ліси ми таки втрачаємо.

З лісами, які офіційно все ж вважаються лісом, ситуація складніша. Безповоротна їхня втрата відбувається, але не надто масштабно. Зазвичай причиною є інфраструктурні проекти, коли ліс вирубують під дороги, забудову чи лінії електропередач.

Вирубка самосійного лісу на Чернігівщині

Однак площа офіційних лісів України протягом останніх 30 років залишається приблизно незмінною. У 99% після вирубки дерева висаджуються або відновлюються природним шляхом. Отже, тут усе ок?

Ні. Вище ми вже говорили про деградацію лісів. Коли ліс начебто залишається лісом, але стає бідним і нестійким. Згадайте приклад зі старим дубовим лісом, який поступився місцем плантації сосни. Деградація українських лісів відбувається постійно й швидко. Ми втрачаємо природні ліси з високим рівнем біорізноманіття, натомість отримуючи плантації сосни, ялини чи дуба. Інакше кажучи, ми втрачаємо не площі лісів, а якість.

Деградація лісів — це катастрофа, а в умовах зміни клімату — катастрофа в квадраті. Стійкість деградованих лісів до посух та пожеж, спричинених зміною клімату, загрожує їхньою безповоротною втратою. Уже зараз деградовані ліси — це багатомільярдні збитки, яких ніхто не рахує й не враховує.

Ми розповіли лише про кілька міфів, які існують у свідомості українців і які продовжують поширювати українські ЗМІ. Зрозуміти більше, розібратися в темі та дізнаватися найактуальніші «лісові» новини можна на сайті Української природоохоронної групи.

Для найбільш допитливих експерти організацій створили навчальний онлайн-курс про ліс.

Матеріал підготовлено за підтримки Посольства Фінляндії в Україні

Теги за темою
СтаттіІнше
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Молдові громадянам масово стали надходити погрози вбивством та пропозиції підкупу
ZN UA
2024-11-01T22:36:48Z
США ретельно відстежують взаємодію Росії та Китаю в Арктиці - посол
УкраинФорм
2024-11-01T22:33:26Z
Угорщина заявила, що не включатиме в угоду з Україною її членство в НАТО
1News
2024-11-01T22:30:21Z
В Алжирі президент помилував журналіста Іхсана Ель Каді після майже двох років ув'язнення
InternetUA
2024-11-01T22:27:54Z
Пентагон вважає, що Україні для ведення війни вистарчить солдатів максимум ще на рік – NYT
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T22:27:23Z
Треба діяти: Зеленський закликав світ зупинити військову співпрацю РФ і КНДР
Хвиля
2024-11-01T22:27:05Z
Білий дім застеріг Іран від нової атаки на Ізраїль
УкраинФорм
2024-11-01T22:00:39Z
"Політексперт" із медіапулу Медведчука, адмін YouTube-каналів і не тільки: СБУ затримала ще 10 ворожих агітаторів
InternetUA
2024-11-01T21:40:06Z
Сто годин до виборів у США: оприлюднено можливі сценарії вирішення долі війни в Україні
TSN
2024-11-01T21:39:50Z
День ангела 2 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-01T22:21:08Z
2 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T22:06:29Z
6 напрямків, де росіяни зосередили найбільше сил
24tv
2024-11-01T22:00:12Z
Під час ремонту жінка пересунула ванну та знайшла під нею двері: яку таємницю вони приховують
24tv
2024-11-01T21:57:08Z
"Тисяча Зеленського": хто не отримає грошей і несподіване пояснення, чому ці кошти виділяють
TSN
2024-11-01T21:39:41Z
Син Баканова будує маєток під Києвом: подробиці
TSN
2024-11-01T21:39:28Z
Bloomberg оновив рейтинг 500 найбагатших людей планети
InternetUA
2024-11-01T21:36:53Z
"Розміром поменше": що відбувається з могилою Анастасії Заворотнюк - деталі
GlavRed
2024-11-01T21:27:33Z
Відставка, як підірвала мережі. Чому звільнено адмірала Воронченка?
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T20:54:20Z
Хірургиня, яка рятує життя військовим, взяла участь у шоу "Холостяк": "У нас багато спільного"
24tv
2024-11-01T22:30:21Z
АРМА виставляє на продаж перші картини з колекції Медведчука
УкраинФорм
2024-11-01T22:06:29Z
3 цікаві українські серіали, які можна подивитися за вихідні
24tv
2024-11-01T22:00:45Z
"Володарка темряви": сексуальна українська техноблогерка у гарячому образі запалила мережу
24tv
2024-11-01T20:54:07Z
Що дивитися цього місяця: 5 найочікуваніших серіалів, які з'являться на Netflix у листопаді
24tv
2024-11-01T20:51:35Z
Живе там вже 2 роки, – Віктор Павлік розповів, як його 40-річний син виїхав за кордон
24tv
2024-11-01T20:30:05Z
«Нам треба було швиденько весілля робити». Чоловік Полякової розказав, як вони побралися
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T19:57:03Z
Зустріч відбулася на ліжку у піжамах: відома блогерка прийшла на шоу "Холостяк"
24tv
2024-11-01T19:54:49Z
Оля Полякова відверто зізналась, як збиралася розлучитися з чоловіком: "У нас був скандал"
TSN
2024-11-01T19:36:48Z
Кількість поранених унаслідок удару РФ по Харкову зросла - поліція
УкраинФорм
2024-11-01T22:36:06Z
Атака «Шахедів»: у кількох областях оголошена повітряна тривога
УкраинФорм
2024-11-01T21:57:38Z
Ґвалтівник намагався живцем спалити свою жертву: подробиці моторошного злочину
TSN
2024-11-01T21:39:36Z
Російська бомба влучила у п’ятиповерхівку у Куп’янську
TSN
2024-11-01T21:39:09Z
Підприємець з Харкова допомагав «Роскосмосу» налаштовувати супутники для коригування ударів по ЗСУ
ITC
2024-11-01T21:16:59Z
Сумщина без світла після російських ударів, ворог продовжує атакувати
24tv
2024-11-01T21:00:12Z
Внаслідок ракетного удару по Харкову загинув поліцейський, ще 26 поліцейських та четверо цивільних поранені
Мій Харків
2024-11-01T20:39:32Z
Росіяни вдарили КАБом по п'ятиповерхівці в Куп'янську, є постраждалі
УкраинФорм
2024-11-01T20:15:28Z
У Сербії обвалився дах на залізничному вокзалі, є загиблі
Европейская правда
2024-11-01T20:13:28Z
У Сіверськодонецьку окупанти глушать мобільний зв’язок навіть у віддалених місцях
Детектор М
2024-11-01T22:30:16Z
Карта бойових дій в Україні станом на 2 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T22:00:58Z
Російський дрон влучив у багатоповерхівку в Сумах: фото наслідків
TSN
2024-11-01T21:48:10Z
В ЗСУ пояснили, де будуть служити медики на фронті
1News
2024-11-01T21:39:59Z
"Ще на початку осені тут кипіло життя": який вигляд має Покровськ на Донеччині
TSN
2024-11-01T21:39:45Z
Загиблий поліцейський та десятки поранених: усе, що відомо про атаку на Харків 1 листопада
24tv
2024-11-01T21:36:35Z
Удар по місцю дислокації поліцейських: наслідки чергового страшного удару по Харкову
24tv
2024-11-01T21:30:10Z
Кримського політв'язня Ельдара Кантімірова етапували до Бурятії
Детектор М
2024-11-01T21:16:11Z
Бійці 57 окремої мотопіхотної бригади взяли у полон 15 військових РФ у Вовчанську
ZN UA
2024-11-01T21:10:05Z
Чим можна вивести бліх у цуценят в домашніх умовах: безпечні методи
GlavRed
2024-11-01T22:27:12Z
В Україні від небезепечних хвороб щороку помирає 400 тисяч людей: медики зробили заяву
TSN
2024-11-01T21:39:36Z
Три геніальних методи, як позбутися плісняви ​​у домі: результат вражає
GlavRed
2024-11-01T21:27:08Z
Солодкі секрети: Чи можуть цукерки бути частиною здорового раціону?
360ua.news
2024-11-01T20:33:11Z
Як відростити довге волосся за 0 гривень: неочікувані відповіді
24tv
2024-11-01T19:45:41Z
Лікарів, які встановлюватимуть інвалідність, обиратимуть «сліпим» методом - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-01T19:36:15Z
Найкращі і найгірші напої для схуднення
24tv
2024-11-01T18:45:38Z
Кава перешкоджає засвоєнню важливого для організму вітаміну
24tv
2024-11-01T18:30:25Z
Технічний звіт оцінки руйнування Охматдиту перевірить іноземна інжинірингова компанія - МОЗ
УкраинФорм
2024-11-01T18:24:01Z
Цінові гойдалки на ринку овочів: як зекономити гроші і не залишитись голодним
Знай
2024-11-01T21:51:59Z
Інфляція в єврозоні в жовтні прискорилась
Хвиля
2024-11-01T21:36:19Z
Долар досяг дворічного максимуму перед виборами у США
iPress
2024-11-01T20:51:15Z
Доведеться відвідати ПФУ: кому з українців у 2025 році "зупинять" виплати
Знай
2024-11-01T20:30:10Z
"ПриватБанк" блокує рахунки навіть українських бійців, лишаючи їх без грошей: "Не можу ніяк зрозуміти, як"
Политека
2024-11-01T20:03:07Z
Справа Коломойського: куди зникли 5,7 мільярда готівки з кас "ПриватБанку"
TSN
2024-11-01T19:36:19Z
Галущенко запевнив, що Україні вистачить газу для проходження опалювального сезону
Комсомольская правда
2024-11-01T19:27:40Z
Ціни на нафту знову зростають: ринок реагує на події на Близькому Сході
360ua.news
2024-11-01T18:33:18Z
Глава Нацбанку: На Заході відбувся злам у сприйнятті російських активів
УкраинФорм
2024-11-01T18:30:53Z
Обираємо багаторічники правильно: айстри, аквілегії, жоржини тощо
CutInsight
2024-11-01T22:00:50Z
Як зберігати в квартирі овочі: найпростіші методи від досвідчених господинь
Политека
2024-11-01T21:30:54Z
Пельмені більше ніколи не розвалюватимуться у воді: який інгредієнт слід додати до окропу
24tv
2024-11-01T21:27:14Z
Сирні косички з дріжджового тіста: швидкий та смачний рецепт від "Мастер Шефа"
Политека
2024-11-01T21:01:29Z
Не викидайте гущу з кави: ось як її можна використати вдома
24tv
2024-11-01T20:06:27Z
Антарктида переживає туристичний бум
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T20:00:06Z
Як приготувати фриттату: ситний омлет із сиром та овочами
Политека
2024-11-01T19:49:33Z
Найбагатша людина світу дотримується правила "20 на 80": що за ним стоїть
24tv
2024-11-01T19:30:54Z
Подарунок на вихідні: найсмачніший оселедець, який можна приготувати вдома
24tv
2024-11-01T19:06:50Z
Дорівал Жуніор: Неймар був готовий бути в збірній Бразилії, але він відіграв мало хвилин після травми
Football.ua
2024-11-01T22:30:55Z
Баєр Леверкузен зіграв унічию зі Штутгартом
Football.ua
2024-11-01T21:24:22Z
Людмила Кіченок виступить у перший день WTA Finals
УкраинФорм
2024-11-01T21:09:18Z
Тайсон назвав план, завдяки якому збирається перемогти Пола
24tv
2024-11-01T21:00:07Z
Гвардіола: Порада Аморіму? Я не та людина, щоб давати поради колегам
Football.ua
2024-11-01T20:58:10Z
Тен Гаг: Здобуті з Манчестер Юнайтед два трофеї – досягнення, які я цінуватиму все своє життя
Football.ua
2024-11-01T20:31:32Z
Боксерка, яка потрапила у гендерний скандал на ОІ, з'явилась на обкладинці Vogue
24tv
2024-11-01T20:15:58Z
Стартував чемпіонат України з хокею
УкраинФорм
2024-11-01T19:49:09Z
Колишній одноклубник Миколенка став зіркою реп-кліпу: стильне відео
24tv
2024-11-01T19:36:40Z
Як перезапустити Macbook і не втратити всі дані: корисні поради
InternetUA
2024-11-01T21:42:47Z
GTA V на ПК нарешті отримає графічні покращення з консолей — Rockstar анонсувала некстген-оновлення
ITC
2024-11-01T21:16:48Z
Apple інвестує $1,1 млрд у провайдера супутникових сервісів Globalstar, який забезпечує роботу Emergency SOS
ITC
2024-11-01T21:16:02Z
Місце у США, де немає сигналів Wi-Fi і мобільного зв'язку, стало Меккою для електрочутливих людей
InternetUA
2024-11-01T21:01:38Z
PUBG: Battlegrounds отримає спадкоємця: стали відомі незвичайні механіки шутера Project ARC
Знай
2024-11-01T20:51:56Z
Беремо трохи фаршу і готуємо вечерю на всю сім'ю: рецепт просто ульот
GlavRed
2024-11-01T20:27:45Z
Сперматозоїди проти Ньютона: відкриття, що змінює науку
360ua.news
2024-11-01T20:12:03Z
Фанати The Witcher 3: Wild Hunt знайшли таємну сцену з унікальним геймовером
360ua.news
2024-11-01T19:21:39Z
Sony зробила приємно "старим" шанувальникам PlayStation: для тих, хто колись не встиг
Знай
2024-11-01T18:51:51Z
На українському ринку нових авто змінився лідер: які марки були найпопулярнішими
ITC
2024-11-01T21:16:59Z
Водіям на замітку: про що свідчить незрозуміла наліпка під капотом біля фар
Хвиля
2024-11-01T20:39:51Z
Ford E-Transit отримав автономне керування від Oxa
AutoCentre
2024-11-01T20:13:47Z
В Україні виготовлено унікальний автомобіль для перевезення радіоактивних речовин
AutoCentre
2024-11-01T19:13:59Z
Новий сімейний електрокросовер Toyota розсекретили до презентації
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T17:21:54Z
Рестомод Ford Mustang з карбоновим кузовом оцінили у $429 тисяч
AutoCentre
2024-11-01T17:07:36Z
BMW створила особливу версію X5 Dark Flame
AutoCentre
2024-11-01T17:07:32Z
Японські партнери допомагають громадам у постачанні нової комунальної техніки
AutoCentre
2024-11-01T15:22:56Z
Конкурента BMW X4 від Audi показали на реалістичних фото
AutoCentre
2024-11-01T14:22:16Z