MY.UAНовини
Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України
Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України

Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України

Журналісти, активісти та влада постійно порушують проблемні питання, що стосуються українських лісів. Зазвичай щось страшне помічають саме небайдужі та активні громадяни. Журналісти відгукуються, підхоплюючи та розвиваючи тему в своїх матеріалах, а влада або не чує/не бачить проблем, або намагається відреагувати.

Утім досить часто через брак знань або нерозуміння процесів серед громадськості розповсюджується недостовірна чи спотворена інформація. Це призводить до того, що частина важливих проблем українських лісів не потрапляє в інформаційний простір, а всі сили розпорошуються на висвітлення другорядних питань, проблем, яких не існує або боротьба з якими не призводить до довгострокового результату. 

На відміну від більшості екотем, тема українських лісів постійно на слуху. Щотижня з’являються десятки міфотворчих повідомлень про ліс. Міфів настільки багато, що вони вкорінилися в нашій картині світу. Пройдіть тест і дізнайтеся, у які міфи вірите ви та яка зрада насправді не зрада.

Ну як, зловили себе на кількох міфах? Якщо так, то розберімося з деталями. Чому лісові міфи — справді міфи?

 

Отже, міф №1: в Україні заборонено рубати ліс.

Це, мабуть, найпоширеніший міф. Багато хто вірить, що в Україні заборонено проводити вирубку лісу, а будь-яку рубку вважає незаконною. Дехто також вважає, що законно рубати лише сухий та хворий ліс, здоровий же чіпати не можна. Що з цього правда?

Нічого. Адже Україна, як і будь-яка країна, ніколи не відмовлялася від рубок лісу. Імовірно, зараз ви сидите за дерев’яним столом, можливо, на дерев’яному стільці, можливо, на столі у вас купа паперів. А за спиною — камін, що опалюється дровами. Деревину для цих та інших потреб потрібно десь брати, для цього й рубають дерева.

Українське законодавство дозволяє рубати ліс. Передбачені, наприклад, так звані рубки головного користування, єдина мета яких — отримати прибуток. Україна щорічно офіційно заготовляє приблизно 20 мільйонів кубометрів деревини. У лісовому господарстві працює близько 50 тисяч людей. Цілі села залежать від податків із рубки лісу. Звісно, було б круто повністю відмовитися від рубок. Але вірогідність, що так станеться найближчими десятиліттями, нульова.

Суцільна рубка на Житомирщині. Проводиться офіційно і з документами

Тому цивілізовані держави рухаються більш реалістичним шляхом: не заборонити всі рубки, а обмежити їх. Зробити так, щоб рубки відбувалися стало й не загрожували ні лісам, ні добробуту людей. Україна також декларує рух до сталого лісового господарства. Як мінімум, на папері.

Це не означає, що незаконних рубок в Україні не буває. Бувають, та ще й які! Багато хто думає, що незаконна рубка — це рубка без документів (самовільна). Це не так. Більшість незаконних рубок проводяться за документами, але порушують інші вимоги закону.

Наприклад, коли проводиться санітарна рубка здорових дерев. На таку рубку є всі документи, однак ці документи брешуть про стан лісу. Інший приклад — санітарна рубка в сезон тиші. На неї також є всі документи, але рубали ліс тоді, коли закон це забороняє. Таких прикладів можна наводити сотні. Аби довести незаконність рубки, потрібно аналізувати всі документи та вимоги закону.

На жаль, офіційна статистика рахує лише самовільні рубки (без документів). Значно більші за обсягом незаконні рубки з документами, які проводять самі лісокористувачі (лісгоспи), обрахувати дуже важко. Усе це часто вводить в оману і журналістів, і громадськість. Тож будьте уважними: питання незаконних рубок складніше, ніж здається на перший погляд.

 

Міф №2: незаконні рубки — головна проблема лісів України

95% публікацій про ліс стосуються незаконних рубок. Це улюблена тема журналістів та активістів.

Величезна увага до незаконних рубок створює уявлення, що це головна проблема лісів України. Інакше кажучи, багато хто мислить так: «Якщо рубка законна, то з нею все в порядку». Або: «Якби всі рубки були б законними, то жодних проблем із лісами не було б».



Це не зовсім правда. Незаконні рубки є величезною проблемою, важливою і складною. Однак не єдиною. Законність або незаконність рубки свідчить лише, чи під час проведення рубки були дотримані вимоги закону. Що робити, якщо законодавство не ідеальне? Якщо дотримання вимог закону не значить, що ліс та люди будуть у безпеці?

Для прикладу, сусідня Польща майже не проводить суцільні рубки в гірських лісах. Бо очевидно, що масштабні суцільні рубки в горах — це шлях до ерозії та селів. В Україні ж суцільні рубки в Карпатах не заборонені, тобто є законними, якщо не порушують інших вимог закону. Однак чи загрожують вони лісу та людям? Очевидно, що так.

Наслідки суцільних рубок в Карпатах. Фото Анни Семенюк

Або інший приклад: лісовідновні рубки. Цей вид рубок у законодавстві регулюється аж п’ятьма абзацами тексту. Не дивно, що відсутність нормальних правил проведення лісовідновних рубок призводить до масових зловживань. Однак довести незаконність лісовідновної рубки зазвичай неможливо — бо немає вимог закону, які порушуються.

Тобто, окрім незаконних рубок, в Україні є й інша проблема: несталі рубки. Рубки, які є законними, але катастрофічними для лісу та людей. На жаль, українське лісове законодавство — це спадок Радянського Союзу, помножений на безкінечну бюрократію. А тема несталих, але законних рубок майже не отримує належної уваги в ЗМІ.

Тож варто пам’ятати: окрім законних рубок, існують й інші проблеми. Зокрема, несталі рубки.

 

Міф №3: висадити дерева = відновити ліс

Певно, що ви чули про акції з висадки дерев у лісах. Це коли лісівники рубають ліс, а потім запрошують усіх охочих його «відновити», тобто висадити на вирубці молоді деревця. Навіть не будемо згадувати, що висаджувати нові дерева (або робити так, щоб вони відновилися самі) — це обов’язок лісівників згідно з законом. Натомість чи можна сказати, що висаджуючи дерева на місці рубки, ми відновлюємо ліс?

Не завжди. Що таке ліс? Багато хто каже, що це «кущі й дерева». Однак це дуже спрощено. За сучасними науковими підходами ліс — це складна екосистема. Вона складається не лише з дерев, але й із тисяч видів рослин, тварин, грибів, мохів та лишайників.

Розгляньмо приклад із тесту вище. Існував собі старий дубовий ліс. Окрім дуба, в ньому росли ще й клен, граб та черешня. А також жили тисячі різних тварин та рослин, кожний вид яких був пов’язаний з окремими видами дерев або взагалі з умовами, які існували в цьому лісі. Тепер цей ліс зрубали, а на його місці висадили сосну рядочками. Так, колись ця сосна виросте. Але чи відновився старий дубовий ліс? Ні. Чи відновляться всі мешканці старого дубового лісу? Певно, що більшість — ні, вони не будуть жити у штучному сосняку.

На жаль, це типовий приклад несталих рубок в Україні. Більше половини наших лісів були колись зрубані (інколи — не раз), а на їх місці штучно висаджувалися дерева. Часто там, де в природі мав би бути мішаний ліс з різними видами дерев, створювалися посадки лише одного виду (так звані монокультури). На жаль, такі штучні ліси часто є збідненими — у них майже ніхто не живе. Інакше кажучи, відбувається процес деградації лісового біорізноманіття.

Типовий український ліс — сосна рядочками

В Україні повно прикладів деградованих лісів. Більшість смерекових (ялинових) лісів Карпат створені там, де мав би бути мішаний ялицево-буковий ліс. Чимало соснових лісів Полісся також ростуть там, де ліс мав би бути зовсім іншим. Природні ліси зникають, а на їх місці з’являються плантації. Які наслідки? Невтішні. Деградовані штучні ліси (особливо монокультури) часто не є стійкими до пожеж чи посух. Дерева легко знищують короїди або інші шкідники. Деградовані ліси вже не будуть очищувати повітря або запобігати посухам, як це робили природні ліси. Зміна клімату їх просто знищить. У результаті людина буде платити за те, що ліси робили безкоштовно (це називають «екосистемними послугами» лісів). Збитки будуть оцінюватися мільярдами доларів.

Що з цим робити? Максимально зберігати природні ліси. Мінімально проводити в них суцільні рубки. Відновлювати природні ліси на місці штучних. Зберігати лісове біорізноманіття. Чого точно не варто робити, то це говорити про висадку дерев як про «відновлення лісу».

 

Міф №4: мертві дерева захаращують ліс

Ще одна дуже поширена історія. Про те, що мертві дерева захаращують ліс та потребують прибирання, часто згадують у контексті заповідних лісів. Мовляв, дивіться — ліс став заповідний і он як його завалило. Навіщо нам заповідні ліси, якщо там стає гірше? Тільки шкідники розводяться!

Насправді ж нічого поганого не відбувається. І навіть навпаки. Уявіть собі ліси до того, як у них втрутилася людина. Якісь дерева там росли, а якісь помирали та починали розкладатися. Ліси планети існували в такому «захаращеному» стані мільйони років. Це більш ніж нормально — мертві дерева та їх фрагменти (мертва деревина) є невід’ємною частиною лісової екосистеми. Не менш важливою, ніж живі дерева.

По-перше, від мертвих дерев залежать сотні й тисячі різних видів комах, грибів, лишайників та мохів. Канонічний приклад — червонокнижний жук-олень, личинка якого багато років живе у мертвій деревині. Через поширені в Україні практики «ліквідації захаращеності» в лісах стає дедалі менше мертвої деревини, а види, залежні від мертвої деревини, зникають. Ліс деградує.

Мертва деревина в лісі під Києвом. Так виглядає нормальний природний ліс 

По-друге, у мертвих деревах накопичена купа речовин та елементів, необхідних для росту дерев живих. Розклад мертвих дерев потроху вивільняє такі речовини, тобто лісовий ґрунт збагачується. І навпаки — вивезення мертвих дерев збіднює лісові ґрунти.

У багатьох країнах Європи існують програми, спрямовані на збільшення кількості мертвої деревини в лісі. В Україні все навпаки. Багато хто й досі вважає, що мертва деревина — це «розсадник шкідників», хоча найбільш небезпечні шкідники в Україні — жуки-короїди — заселюють лише живі або щойно загиблі дерева. І аж ніяк не сухі, старі й мертві.

Словом, ліс не має виглядати, як парк. Мертва деревина — це зазвичай добре.

 

Міф №5 — українських лісів стає дедалі менше

Ще одне поширення уявлення: українських лісів колись було багато, а зараз стає все менше. І колись ми їх втратимо. Бо їх по-варварськи вирубують. Такі уявлення — найкраща ілюстрація того, наскільки складною є тема лісів.

Колись давно лісів в Україні справді було набагато більше. Однак протягом останніх кількох століть вони поступово перетворювалися на поля чи людські поселення. Цей процес називається «знелісненням». Але зараз усе трохи складніше.

Якщо говорити про ліси України, то офіційно їхня площа становить приблизно 16% території країни. Це так званий лісовий фонд. Парадокс у тому, що ми також маємо десь 500 тисяч гектарів лісів, які лісом не вважаються й не перебувають під охороною держави. Здебільшого це так звані самосійні ліси, які утворилися природним шляхом на закинутих полях. У документах це ніякі не ліси, а «рілля» або «пасовище». Самосійні ліси щоденно зникають, коли в закинутих полів з’являється новий власник чи орендар. На жаль, в Україні пріоритет за оранкою, а не за вирощуванням лісу. Тож такі самосійні ліси ми таки втрачаємо.

З лісами, які офіційно все ж вважаються лісом, ситуація складніша. Безповоротна їхня втрата відбувається, але не надто масштабно. Зазвичай причиною є інфраструктурні проекти, коли ліс вирубують під дороги, забудову чи лінії електропередач.

Вирубка самосійного лісу на Чернігівщині

Однак площа офіційних лісів України протягом останніх 30 років залишається приблизно незмінною. У 99% після вирубки дерева висаджуються або відновлюються природним шляхом. Отже, тут усе ок?

Ні. Вище ми вже говорили про деградацію лісів. Коли ліс начебто залишається лісом, але стає бідним і нестійким. Згадайте приклад зі старим дубовим лісом, який поступився місцем плантації сосни. Деградація українських лісів відбувається постійно й швидко. Ми втрачаємо природні ліси з високим рівнем біорізноманіття, натомість отримуючи плантації сосни, ялини чи дуба. Інакше кажучи, ми втрачаємо не площі лісів, а якість.

Деградація лісів — це катастрофа, а в умовах зміни клімату — катастрофа в квадраті. Стійкість деградованих лісів до посух та пожеж, спричинених зміною клімату, загрожує їхньою безповоротною втратою. Уже зараз деградовані ліси — це багатомільярдні збитки, яких ніхто не рахує й не враховує.

Ми розповіли лише про кілька міфів, які існують у свідомості українців і які продовжують поширювати українські ЗМІ. Зрозуміти більше, розібратися в темі та дізнаватися найактуальніші «лісові» новини можна на сайті Української природоохоронної групи.

Для найбільш допитливих експерти організацій створили навчальний онлайн-курс про ліс.

Матеріал підготовлено за підтримки Посольства Фінляндії в Україні

Теги за темою
СтаттіІнше
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни засипали Google запитами: «переговори», «Стамбул» і... «Надія Савченко»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T01:27:19Z
«Дружимо давно». Сибіга в Стамбулі зустрівся з Халюком Байрактаром
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T00:45:42Z
Поліція підозрює українця у трьох підпалах майна прем'єра Британії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T23:36:11Z
Трамп натякнув на Стамбул, але досі тримає інтригу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T22:48:49Z
Перша леді розказала, як пережила скандальні події за участю президента Зеленського у Білому домі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T22:00:07Z
Кремль почав готувати росіян до провалу переговорів у Стамбулі. Медіа отримали методички
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T20:54:26Z
Рубіо заперечує, що США проти запрошення Зеленського на саміт НАТО
Европейская правда
2025-05-15T20:27:50Z
У Стамбулі завершилась зустріч глави МЗС Туреччини та російської делегації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T19:57:12Z
ЗМІ: США передали Ірану письмові пропозиції щодо ядерної угоди
Европейская правда
2025-05-15T19:37:57Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": онлайн-трансляція другого півфіналу конкурсу
ТСН
2025-05-15T21:24:19Z
Афіша на вихідні. Куди піти у столиці 17-18 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T19:03:33Z
Аліна Гросу розповіла про сварку з чоловіком-росіянином і здивувала її причиною
ТСН
2025-05-15T15:48:52Z
Зірка "Жіночого Кварталу" вперше висловилася про свого бойфренда: "Іскра була, а потім морозив мене"
ТСН
2025-05-15T14:41:29Z
Оля Полякова пригадала, як хильнула і написала Ані Лорак: "Курка, ще й ноги короткі"
ТСН
2025-05-15T14:40:05Z
"Євробачення-2025": порядок виступів учасників у другому півфіналі та їхні пісні
TSN
2025-05-15T14:38:46Z
Антоніна Хижняк розкритикувала представників України на Каннському кінофестивалі: "Не стримала сліз"
TSN
2025-05-15T14:36:00Z
"Євробачення-2025": другий півфінал — де дивитися шоу наживо та які країни виступатимуть
TSN
2025-05-15T14:35:57Z
Що має зробити чоловік перед тим, як йти на війну: боєць “Азову” здивував відповіддю
TSN
2025-05-15T17:36:59Z
Найкращий момент перемогти російську імперію – це зараз
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:06:34Z
У Литві кажуть, що інцидент з танкером "тіньового флоту" схожий на інформаційну операцію
Европейская правда
2025-05-15T16:57:39Z
Блаженніший Святослав запросив Папу приїхати в Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T16:36:44Z
У редакцію «Радіо Свобода» направили запит, чому журналіст Андрушко не служить в армії – ЗМІ
Vlasti
2025-05-15T16:12:22Z
Брат Максима Неліпи опублікував зворушливий допис
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T16:12:16Z
Папа Римський планує зустрітися із Зеленським – Bild
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T16:09:12Z
У Резерв+ з’явилися нові типи відстрочок: хто їх може отримати
ТСН
2025-05-15T15:45:25Z
У Дрездені чоловіку загрожує штраф за гітлерівський салют у ретромобілі
Европейская правда
2025-05-15T14:58:46Z
Як вилікувати яблуню від чорного раку: на що звернути увагу, яка профілактика можлива
ТСН
2025-05-15T14:41:23Z
Один із найпопулярніших продуктів допоможе прожити до 100 років
TSN
2025-05-15T14:40:32Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: що варто зробити
ТСН
2025-05-15T14:39:07Z
Україну 15 травня накрила потужна магнітна буря
ТСН
2025-05-15T14:38:37Z
Мошки в Україні: чому їхні укуси небезпечні та коли варто бігти до лікаря
ТСН
2025-05-15T14:36:37Z
Виявлено простий спосіб зниження тиску без ліків: які продукти треба вживати
TSN
2025-05-15T14:36:08Z
Що покласти в лунку, коли садите огірки: завдяки звичайному бур’яну ви збиратимете їх відрами щодня
TSN
2025-05-15T14:35:57Z
Не 10 тисяч: науковці підрахували, скільки кроків треба робити щодня
TSN
2025-05-15T14:34:38Z
Нова хвиля Covid-19 шириться Азією – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T14:03:35Z
У Барселоні авто в'їхало в натовп вболівальників перед матчем: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T23:09:58Z
На Майдані Незалежності жінка пошкодила прапори та фото полеглих бійців: як відрегувала поліція та КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T19:18:41Z
"ТЦК ламає тата!": жителька Кіровоградщини поскаржилася на силову мобілізацію батька
ТСН
2025-05-15T18:36:17Z
Суд зменшив заставу ексголові МСЕК Крупі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T16:57:27Z
Відому блогерку застрелили просто під час прямого етеру
TSN
2025-05-15T16:21:39Z
На Київщині виявили виробників фальсифікованого насіння
AgroPortal
2025-05-15T16:00:16Z
Фриланс-афера на мільйони: до України з Німеччини екстрадували шахрая
ТСН
2025-05-15T15:16:43Z
У Києві бус ТЦК потрапив у ДТП: мобілізовані кинулися навтьоки і нібито були у кайданках
ТСН
2025-05-15T14:40:02Z
В Луцьку зранку пролунала серія вибухів
ТСН
2025-05-15T14:39:49Z
3000 років і без краплі цементу: у Греції досі працює найдавніший міст Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T00:12:08Z
Лінія фронту станом на 15 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T20:15:49Z
“Цивільні відтягують момент закінчення війни”: боєць “Азову” зробив несподівану заяву
ТСН
2025-05-15T19:06:57Z
У Києві на Алеї Героїв сталася бійка — поліція затримала винуватицю
ТСН
2025-05-15T19:06:18Z
День вишиванки в Київраді: яскраві фото
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T19:03:09Z
Київрада ухвалила нові виплати для людей, житло яких пошкодила Росія
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:54:53Z
У Києві буде капітально відремонтовано шляхопровід на Осокорках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T15:18:39Z
Свідок Єгови отримав дві повістки і відмовився від мобілізації, бо "родину можна захищати по-іншому"
ТСН
2025-05-15T14:48:49Z
У КМДА роз’яснили ситуацію щодо постачання гарячої води влітку
ТСН
2025-05-15T14:41:19Z
«Підприємства мають працювати» — у Мінекономіки підтримали позицію щодо відновлення роботи газовидобувних компаній Smart Holding
ТСН
2025-05-15T16:36:16Z
Курс валют на 15 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-05-15T15:48:11Z
Митниця та АМПУ об’єднують інформаційні системи
AgroPortal
2025-05-15T15:00:33Z
Світла не буде до 8 годин на день: експерт сказав, коли почнуться відключення
TSN
2025-05-15T14:40:41Z
Банки можуть зняти ліміти на перекази для українців: названа головна умова
TSN
2025-05-15T14:38:21Z
$44 млн у газ і сонце: як Метінвест страхує виробництво від нових блекаутів — СОО компанії Олександр Мироненко
ТСН
2025-05-15T14:35:16Z
Ціни на продукти дешевого сегмента зросли: економіст пояснив, у чому причина
ТСН
2025-05-15T14:34:53Z
В університеті на Хмельниччині відкрили центр органічного виробництва
AgroPortal
2025-05-15T14:30:56Z
Китай цікавиться імпортом гороху з України
AgroPortal
2025-05-15T14:00:06Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Батьки і школа — одна команда: досвід КМДШ, який допомагає дітям зростати щасливими
TSN
2025-05-15T15:33:27Z
Астрологи назвали 4 найуспішніші місяці народження
TSN
2025-05-15T14:40:41Z
Покладіть сковороду до поліетиленового пакета і залийте цією рідиною: навіть дуже пригоріла поверхня очиститься
TSN
2025-05-15T14:38:36Z
Астрологи назвали єдиний знак зодіаку, який легко може закохатися в будь-кого
TSN
2025-05-15T14:37:45Z
Народні засоби від бур’янів: 5 ефективних способів їх позбутися без перекопування
TSN
2025-05-15T14:37:24Z
Звичайні варені макарони стануть в рази смачнішими: додайте цей простий інгредієнт
ТСН
2025-05-15T14:36:25Z
Вирощування перцю: 10 помилок, які позбавляють вас великих врожаїв
TSN
2025-05-15T14:36:01Z
Які три найголовніші правила догляду за помідорами: урожай нікуди буде подіти
TSN
2025-05-15T14:35:43Z
Як швидко позбутися кротів на городі: підземні шкідники самі підуть з вашої ділянки
ТСН
2025-05-15T14:34:26Z
Зеленський зідзвонився з президентом FIFA Інфантіно та Шевченком
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T21:39:50Z
Міжнародна федерація баскетболу продовжила до серпня відсторонення Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T19:45:01Z
Україна дізналася суперників на Євро-2026 з гандболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T18:42:55Z
Український баскетболіст пройде перегляд в топ-клубі НБА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:54:20Z
Дюбуа готує криваве випробування для Усика: реванш обіцяє бути жорстоким
F1 Аналитика
2025-05-15T16:10:00Z
Чи є у списку Усик? Forbes оприлюднив рейтинг найбільш високооплачуваних спортсменів світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T15:36:20Z
«Реал» витратив €5 млн на захисників за останні п'ять років – це 236 місце у світі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T14:54:52Z
Російський тренер з боксу зламав щелепу своєму колезі на очах в його неповнолітнього сина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T12:51:53Z
Українці здобули три нагороди на чемпіонаті світу з тхеквондо серед кадетів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:51:45Z
Жінка відвела пса до грумера — результат вразив усіх
ТСН
2025-05-15T18:18:55Z
У Росії стався масштабний збій у роботі інтернету
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:12:47Z
Чому корабель на Місяці перекинувся: у компанії назвали три головні причини
TSN
2025-05-15T14:37:44Z
Сонце лютує: потужний спалах паралізував комунікації, загроза зростає
ТСН
2025-05-15T14:36:02Z
Потужний спалах на Сонці відключив радіозв'язок на 5 континентах
FaceNews
2025-05-15T12:54:32Z
Єврокомісія погрожує TikTok штрафом за порушення правил цифрової реклами
Европейская правда
2025-05-15T10:58:31Z
Екскерівник Roshen очолив племзавод
AgroPortal
2025-05-15T08:00:02Z
Вчені розповіли, коли на Землі закінчиться кисень
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T04:21:01Z
Міноборони повідомило, чим займатиметься новостворене Управління космічної політики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:03:29Z