MY.UAНовини
Учень і "старший брат РФ": як Китай веде інформаційні війни проти Заходу
Учень і "старший брат РФ": як Китай веде інформаційні війни проти Заходу

Учень і "старший брат РФ": як Китай веде інформаційні війни проти Заходу

14 червня саміт НАТО визначив дві головних загрози, яким має протистояти Альянс.

Це Росія, яка, за словами повіреного у справах США Дугласа Джонса, є "найбезпосереднішою загрозою спільній безпеці союзників", та "нова загроза" — Китай.

Але поки що це загрози різного типу. "Росія — розбійник, а не рівний конкурент; Китай — рівний конкурент, а не розбійник". Такого висновку дійшов у 2019 році найстаріший у світі аналітичний центр RAND Corporation

За його висновками, Росія є не рівноправним конкурентом, а скоріше добре озброєною державою-розбійником, що прагне зруйнувати міжнародний порядок, в якому вона й не сподівається колись домінувати.

На відміну від неї Китай — рівноцінний конкурент, який хоче сформувати міжнародний порядок, де він може домінувати.

Обидві країни бажають змінити статус-кво, але лише Росія нападає на сусідні держави, окупує їхні території та відверто підтримує сепаратистські сили. Росія вбиває своїх опонентів вдома й за кордоном, втручається у закордонні вибори, розхитує іноземні демократії та працює на підрив європейських і атлантичних інституцій.

Тоді як зростаючий вплив Китаю, в основному, базується на позитивніших заходах: торгівлі, інвестиціях та допомозі в розвитку.

"Росія — як ураган, Китай — як зміна клімату".

Таким порівнянням пропонують розглядати різницю між двома країнами на світовій арені експерти з питань розвідки Жан-Батіст Жанген Вільмер та Пол Харон. Вони також вказують, що Китай досі уникав тактики hack-and-leak (зламай і злий) і здебільшого будував свою міжнародну репутацію на позитивних іміджевих повідомленнях.

Негатив використовувався вужче і лише у темах, які в Китаї називаються "п'ять отрут": Тайвань, Тибет, Сіньцзян, Фалуньгун та демократичні активісти.

Але останнім часом з’явилися ознаки "росіянізації" китайських інформаційних операцій.

Китайська армія ботів

Китайські дослідники уважно вивчають російську зовнішню пропаганду. Зокрема — успіх Russia Today у поширенні "альтернативних" поглядів серед світової аудиторії, а особливо в країнах, що розвиваються.

У 2014 році "Женьмінь жибао" (орган ЦК Комуністичної партії Китаю) описувала RT як "агітаційний авіаносець", що може проникати в закордонні медіа й використовувати соціальні мережі для впливу на "людей, на яких легко вплинути", відзначала успішне проникнення RT у Facebook, Twitter та Youtube і успішну співпрацю RT з іноземними та приватними ЗМІ. 

Із 2017 року на вивченні методів російської пропаганди ретельно зосередилась Академія сучасного Китаю та світових досліджень.

У 2018 році "творче використання автоматизованих ботів" для розповсюдження інформації у соцмережах відзначав "Військовий репортер" (Junshi jizhe).

Як взірець для наслідування китайські ЗМІ взяли весь комплекс — від "стратегії зовнішньої пропаганди" до структури RT, їхніх підходів до фінансування, персоналу та щоденних операцій. 

Після початку пандемії COVID-19 Китай вдався вже до активного поширення дезінформації в російському стилі, "все більше намагаючись сформувати глобальне інформаційне середовище за межами своїх кордонів", відзначає Джеймстаунський фонд.

Наслідуючи RT, Китай перейшов до пропагандистської гри на чужому полі — проникнення й впливу на іноземну громадську думку.

"Кримнаш" на Тайвані

"Історія може не повторюватися, але вона часто римується: сьогодні подібний до Криму сценарій може легко розгорнутися в Південнокитайському морі", — пише World Politics Review. "Китай заявляє, що хоче мирного об'єднання, але не виключає використання сили для встановлення контролю над Тайванем", — пише американське видання Financial Times. "Чи перетворить Китай Тайвань на черговий Крим?" — питає британський The Guardian.

Ще у 2016 році видання Global Times стверджувало, що Китай намагатиметься "ліванізувати" (уподібнити що-небудь Лівану з його політичним і військовим протистоянням, затяжним військовим конфліктом) Тайвань, щоб "підірвати стабільність".

Сьогодні Тайбейський аналітичний центр і спостерігачі на Тайвані кажуть, що Китай веде проти жителів острова "когнітивну війну". Мета — нівелювати спротив китайському захопленню, щоб не було необхідності застосовувати військову силу.



Ці аналітики зазначають, що зусилля Китаю включають залякування та дезінформацію, яку поширює армія онлайн-тролів для маніпулювання громадською думкою. За їх словами, інтенсивність цих зусиль така, що Тайвань змушений постійно перебувати в оборонній позиції.

"Кінцева мета — контролювати те, що знаходиться між вухами. Тобто ваш мозок, те, як ви думаєте, що, як сподівається Пекін, призведе до зміни вашої поведінки", — каже Ценг І Суо, директор відділу кібербезпеки Інституту національної оборони та досліджень безпеки в Тайбеї.

"Китай вчився на російських операціях з пропаганди та дезінформації в Україні та США", — йдеться у дослідженні Центру науки й міжнародних відносин Белфера.

"Вибраною зброєю Пекіна стала дезінформація. Експерти зареєстрували різке збільшення китайських інформаційних операцій, спрямованих на Тайвань, з моменту початку пандемії", — пише Financial Times.

"Негативні історії або фейкові новини про вакцини домінують серед найбільш обговорюваних тем", — відзначав Ю Чі Хао, співдиректор Групи з інформаційних операцій (IORG), неурядової організації, що відстежує спрямовані на Тайвань китайські інформаційні маніпуляції. 

Наративи — геть ті ж самі, які використовує Росія в Україні та Європі.

Так, наприкінці травня домінуючим повідомленням було те, що США, неофіційний захисник Тайваню, нібито "не продають Тайбею жодної дози вакцини".

На початку червня Пекін заявляв, що десятки тисяч тайванців нібито з'їжджаються до Китаю для вакцинації. Тоді китайські ЗМІ повідомляли, що Тайбей планував вакцинувати своїх дипломатичних союзників, хоча йому не вистачало вакцин для власного населення. Обидві претензії уряд Тайваню відхилив.

А після того, як тайванська вакцинаційна кампанія набрала швидкості, китайські ЗМІ розповсюджували історії про померлих від уколів старих людей. Відтоді рівень вакцинації на Тайвані знизився, оскільки багато людей похилого віку стали її боятися.

Пандемія як шанс

Китай у повній мірі скористався пандемією для розгортання інформаційної війни в своїх інтересах.

"Кремлівський посібник з дезінформації надходить до Пекіна. Пандемія коронавірусу відкрила зростаючу конкуренцію між демократичними та авторитарними урядами… Росія та Китай користуються моментом для посилення свого міжнародного впливу за допомогою інформаційних операцій. Москва й Пекін давно мали на меті послабити Сполучені Штати, затьмарити привабливість демократичних інституцій та посіяти розбіжності на Заході. Їх цілі в цій кризі нічим не відрізняються", — писав Інститут Брукінгса у 2020 році.

Центр аналізу європейської політики (CEPA) в 2021 році опублікував детальне дослідження, присвячене інформаційним операціям Росії та Китаю під час пандемії. Основні висновки: Китай скопіював російську тактику, вперше поширивши дезінформацію в усьому світі, а Комуністична партія Китаю звернулася до деструктивних та конспіративних наративів.

CEPA наголошує, що інформаційні операції Росії й Китаю несуть серйозну загрозу та вимагають відповідних контрзаходів із залученням громадянського суспільства, медіаорганізацій, соцмедіаплатформ, аналітичних центрів та державних установ.

Інститути Конфуція - культурна зброя

Одним з інструментів "м’якої сили" Китаю є мережа Інститутів Конфуція, започаткована у 2004 році для створення "неприбуткових державних установ, спрямованих на просування китайської мови та культури в іноземних країнах".

Перший Інститут Конфуція відкрився в листопаді 2004 року в Сеулі (Південна Корея) після створення пілотного інституту в Ташкенті (Узбекистан). З тих пір відкрилися ще сотні закладів у десятках країн світу. Найбільше — у США, Японії та Південній Кореї.

Зараз у 162 країнах на початковому, середньому та університетському рівнях функціонує 541 інститут та майже 2000 кабінетів Конфуція.

З 2008 по 2016 рік Ханбан (штаб-квартира мережі) повідомляв, що витратив понад 2 млрд доларів на Інститути Конфуція в усьому світі. Починаючи з 2017 року, Ханбан більше не повідомляє про витрати на програму.

Центри — некомерційні організації, пов’язані з міністерством освіти Китаю, — проводять курси мандаринської мови, уроки кулінарії та каліграфії, святкування китайських національних свят.

І хоча ці організації нагадують такі респектабельні культурні асоціації, як Британська рада Великої Британії, французький Альянс Франсез, Німецький інститут Гете чи Іспанський інститут Сервантеса, вони часто фігурують у скандалах через цензуру та спотворення історії з геополітичними цілями. 

У 2014 році Американська асоціація викладачів університетів (AAUP) закликала коледжі або ретельніше домовлятися про свої стосунки з Інститутом Конфуція для забезпечення академічної свободи, або закрити їх.

Інший звіт Національної асоціації науковців у 2017 році показав, як китайський уряд проникає в американські коледжі та університети, щоб покращити свій імідж. А в 2019 році директор ФБР Крістофер Врей засвідчив Конгресу США, що інститути "створюють платформу для поширення пропаганди китайського уряду або Комуністичної партії Китаю, для заохочення цензури та обмеження академічної свободи". 

Критика призвела до закриття 27% інститутів у США з 2017 року.

Звинувачення на адресу Інститутів Конфуція варіюються від втручання у набір викладачів та визначення навчальної програми до організації протестів і просуванні спотвореної історії (особливо щодо Тайваню, Тяньаньменю і Тибету).

Крім того — у тиску на університети з метою скасування конференцій на Тайвані та візитів Далай-лами, у відстеженні китайських студентів, які навчаються за кордоном, та у погрозах тим з них, хто відхиляється від наративів офіційної пропаганди Пекіна.

Це призвело до закриття Інститутів Конфуція не тільки в США, але і в Австралії, Бельгії, Канаді, Данії, Франції, Німеччині, Нідерландах та Швеції.

Більш того, як повідомляє сингапурське видання The Straits Times, Японія має намір відкрити розслідування щодо фінансованих Пекіном Інститутів Конфуція в країні після попереджень безпекових партнерів, що культурні центри можуть бути каналом китайської пропаганди і навіть шпигунства.

"Проблема полягає в тому, що Інститути Конфуція стали осередками для прихованих політичних махінацій, фінансуються для здійснення пропагандистської діяльності Пекіна та забезпечують прикриття того, як він здійснює операції впливу", — писало японське видання Sankei у вересні минулого року, закличаючи провести розслідування.

У Південній Кореї діє організація "Громадяни за викриття Інститутів Конфуція" (CUCI), яка наполягає на тому, що Інститут Конфуція — це пропагандистська гілка Китаю під виглядом мовної та культурної програми. Називаючи Інститут глобальною мережею Китаю, створеною для шпигунства та промивання мізків заради підтримки політики Китаю, активісти закликають Китай закрити інститути самостійно, перш ніж їх змусять піти, повідомляє The Korea Times.

"Попри його назву, в Інституті немає жодних конфуціанських ідей. Що там є, це привид Мао Цзедуна",

— каже Хан Мінхо, засновник і президент CUCI.

Дослідження, опубліковане в минулому році в журналі Europe-Asia Studies, проводило паралелі між Інститутом Конфуція і Фондом "Русский мир". За висновками дослідників, їхня діяльність суперечить заявленим цілям культурної дипломатії, на практиці вони створили та експлуатують свої інститути як інструменти для просування політичних інтересів. 

Росія — "молодший брат" Китаю

Попри те, що Китай вчиться у Росії веденню когнітивної війни, Росія в цьому тандемі, якщо брати загал, залишається "молодшим братом". Російські ЗМІ пишуть про це прямим текстом: "Китай "виріс" із статусу молодшого брата Росії до старшого", "Росія перетворилася зі старшого брата Китаю на молодшого" тощо.

І це стосується в тому числі взаємин у сфері політичної пропаганди.

"Китай — це ніякий не союзник Росії, а старший партнер, з яким ми зовсім навіть не рівня. У всякому разі, з точки зору самих китайців. Легко помітити, що Росія надає Китаю набагато більше дрібних і великих послуг, ніж він їй. Поки наша пропаганда старанно відтворює пекінські байки про щасливе життя уйгурів під керівництвом КПК, в Пекіні ніхто не поспішає визнавати Крим російським і транслювати на свою аудиторію великодержавну кремлівську пропаганду", — визнає російське видання Republic.

Раніше цього року видання писало, що Китай підтримає повернення російських "втрачених" земель лише в обмін на повернення китайських за схемою "Крим — ваш, Сибір — наша".

Китайська пропагандистська система може залишатися непохитною навіть тоді, коли йдеться про текст президента Росії.

Наприклад, минулого року переклад статті Владіміра Путіна про Другу світову війну на китайській версії сайту Sputnik був заблокований в Китаї одразу в день публікації без жодних пояснень. 

***

Попри те, що в сфері пропаганди ототожнювати Китай з Росією не можна, і "бандитський" стиль останньої залишається неповторним, їхня зростаюча схожість не може не викликати тривогу.

Росія подала приклад, як можна вторгатися в інформаційний простір інших країн, користуючись демократією й свободою слова. Цей приклад виявився заразливим для інших авторитарних режимів і збільшив загрози для демократій.

Україна має бути обережною.

Статтю підготовдлено Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Теги за темою
Другое
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На Рівненщині вчитель побив школяра, поліція розпочала перевірку
Комсомольская правда
2025-01-19T09:09:27Z
Українцям повідомили про нові правила перетину кордону: без яких документів не пропустять
Политека
2025-01-19T09:03:42Z
Питання виживання нації: чи реальна демобілізація військових в умовах масштабної війни
24tv
2025-01-19T09:03:38Z
Унікальна знахідка: жінка роками підпирала двері шматком бурштину за мільйон євро
24tv
2025-01-19T08:57:43Z
Російська армія просувається в Курській області: ISW про ситуацію на території РФ
TSN
2025-01-19T08:39:44Z
Ворог мав відчути справжній штурм: деталі роботизованої наземної операції від бригади "Хартія"
24tv
2025-01-19T08:33:53Z
"Обдарована і творча": п'ятою жертвою атаки на Кривий Ріг стала 22-річна Ірина Ковальчук
24tv
2025-01-19T08:12:25Z
Якщо нам довіряють, значить ми все робимо правильно
Детектор М
2025-01-19T08:00:44Z
Батьки зробили з сараю окрему кімнату для дочки: їй тепер заздрять мільйони
Фокус
2025-01-19T08:00:38Z
Австрійський бізнесмен продав картину Пікассо з мільйонним збитком
1News
2025-01-19T08:39:44Z
5 найкращих серіалів Netflix 2024 року, які ви, ймовірно, не дивилися
Фокус
2025-01-19T08:12:50Z
Рецензія на фільм «Вовкулака» / Wolfman
ITC
2025-01-19T08:07:12Z
«Исход» Оксани Байрак. Чим Кремль годує режисерку-втікачку
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T07:57:01Z
Одного з синів хрестив Леонід Кучма: що відомо про дітей Іво Бобула
Telegraf
2025-01-19T07:54:21Z
3 українські фільми 2024, які має побачити кожен
24tv
2025-01-19T07:12:50Z
Генрі Кавілл і його кохана вперше стали батьками
Комсомольская правда
2025-01-19T06:18:20Z
Де зараз Юлія Лорд: доля зірки, яка прославилася разом із "Скрябіном"
Политека
2025-01-19T04:00:38Z
Не просто концерт із "хорошими руськими": Іван Дорн потрапив у новий скандал після виступу
Политека
2025-01-19T02:00:14Z
Другий термін Трампа: які очікування в американських законодавців, зокрема, щодо підтримки України
ZN UA
2025-01-19T09:01:18Z
У аеропортах Фінляндії замінюють навігаційні системи через GPS-перешкоди з боку рф
InternetUA
2025-01-19T09:00:48Z
У США таки припинив працювати TikTok
24tv
2025-01-19T08:51:57Z
Куди поїде Трамп в один із перших візитів: ЗМІ назвали країну
GlavRed
2025-01-19T08:51:53Z
Юлія Тимошенко розкритикувала владну верхівку: «У нас дві війни: ворог забирає нашу територію, міжнародні корпорації – суверенітет»
Знай
2025-01-19T08:48:34Z
Юн Сок Йоль став першим чинним президентом Південної Кореї, якого заарештували
360ua.news
2025-01-19T08:42:32Z
Погрози Патрушева про зникнення України: британські розвідники розкрили справжні наміри Кремля
Хвиля
2025-01-19T08:30:46Z
Інавгурація Трампа: де і коли дивитись онлайн-трансляцію
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T08:30:44Z
Росія готується до атаки на НАТО
360ua.news
2025-01-19T08:15:01Z
Росіяни за добу 46 разів обстріляли прикордоння Чернігівщини, Сумщини та Харківщини
УкраинФорм
2025-01-19T09:12:26Z
Віктор Розовий, який отримав важке поранення на фронті, розповів, хто врятував йому життя
24tv
2025-01-19T09:03:52Z
Окупантам залишилось менше 5 км до кордонів Дніпропетровщини – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T08:54:44Z
На околицях Великої Новосілки тривають виснажливі оборонні бої - ОСУВ «Хортиця»
УкраинФорм
2025-01-19T08:51:16Z
Росіяни наступають із застосуванням бронетехніки на важливий населений пункт на Донеччині
TSN
2025-01-19T08:48:24Z
Як в Дніпрі безкоштовно отримати юридичну допомогу: хто допоможе у вирішенні різних питань
Политека
2025-01-19T08:42:26Z
У Запоріжжі внаслідок ракетного удару кількість поранених зросла до 12
ZN UA
2025-01-19T08:27:47Z
Почалися бої за важливий населений пункт на кордоні трьох областей - боєць ЗСУ
GlavRed
2025-01-19T08:27:09Z
Росіяни штурмують три важливі райони: у Великій Новосілці загострилась ситуація
GlavRed
2025-01-19T08:27:06Z
Нещасний випадок на Драгобраті
360ua.news
2025-01-19T09:03:49Z
На курорті в Іспанії кількість постраждалих під час аварії підйомника сягнула 30
Европейская правда
2025-01-19T08:52:30Z
Трагедія на курорті Драгобрат: стало відомо, ким була загибла туристка
24tv
2025-01-19T08:48:48Z
На Херсонщині місцевий житель підірвався на російській міні: що відомо
TSN
2025-01-19T08:48:23Z
Судитимуть покидька, який упродовж восьми років ґвалтував свою неповнолітню прийомну доньку
Украина Криминальная
2025-01-19T08:42:05Z
На Одещині затримали трьох киян у камуфляжі: намагалися перетнути кордон з Придністров’ям
Политека
2025-01-19T08:27:27Z
У передмісті Херсона чоловік підірвався на вибухівці
УкраинФорм
2025-01-19T07:30:15Z
Мешканець Херсону втратив ногу на автобусній зупинці
1News
2025-01-19T07:21:41Z
В Індії засудили убивцю лікарки у справі, що спричинила торік масові протести
УкраинФорм
2025-01-19T07:03:58Z
Виробництво яєць вже досягло довоєнного рівня і буде збільшуватись
Agravery
2025-01-19T09:12:09Z
Одна з найбільших економік Африки стала країною-партнером БРІКС
Петр и Мазепа
2025-01-19T09:06:29Z
Євро в зоні стабільності: якої ціни очікувати на ринку
24tv
2025-01-19T08:36:40Z
Молочний альянс оновив лінійку йогуртів для зручного перекусу
AgroPortal
2025-01-19T08:30:09Z
Повернення українських біженців з-за кордону може завдати шкоди економіці Європи, – Reuters
24tv
2025-01-19T08:27:25Z
В Україні планують модернізувати Реєстр оцінювачів
УкраинФорм
2025-01-19T08:06:12Z
Оренда квартир в Україні: як змінились ціни за останні півроку
ZN UA
2025-01-19T08:04:52Z
Виробникам лохини пропонують об'єднуватись для збільшення експорту
AgroPortal
2025-01-19T08:00:56Z
Україна зіткнеться з високою інфляцією: експерт розповів про три сценарії для гривні у 2025 році
Политека
2025-01-19T08:00:34Z
Ідеальний засіб від запотівання окулярів та скла: як зробити антифог самому
GlavRed
2025-01-19T08:42:27Z
Те, що треба для вихідного: апетитна шакшука, яка задасть настрій на весь день
24tv
2025-01-19T08:18:17Z
Три знаки Зодіаку розпрощаються з труднощами наприкінці січня: астролог розповіла, кому пощастить
Telegraf
2025-01-19T08:15:28Z
Єдиний знак зодіаку, який рано чи пізно досягає всіх своїх цілей
TSN
2025-01-19T08:06:37Z
9 причин, чому варто покласти шматок мила у саду
24tv
2025-01-19T07:33:19Z
Куди подорожувати у 2025 році: рейтинг найкращих напрямків
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T07:33:01Z
Гороскоп на тиждень з 20 по 26 січня: Овни отримають відповіді, Риби - розбагатіють
GlavRed
2025-01-19T07:27:15Z
Хто з майбутнього: лише люди з надзвичайним розумом розгадають загадку за 5 секунд
GlavRed
2025-01-19T05:27:11Z
Любиш ананас у піці? Готуй 5 тисяч гривень: англійська піцерія кинула виклик гурманам
Знай
2025-01-19T04:51:32Z
Вчені синтезували унікальні полімери з безпрецедентною структурою
Portaltele
2025-01-19T09:06:42Z
Шість тривожних сигналів: як розпізнати вірус у смартфоні
Telegraf
2025-01-19T08:51:15Z
Потрібна всього 1 банка секретного інгредієнта: шикарний рецепт закуски за 2 хвилини
GlavRed
2025-01-19T08:27:37Z
Google починає вимагати підключення JavaScript у користувача для пошуку Google
InternetUA
2025-01-19T07:48:34Z
OpenAI намагається продовжити життя людини за допомогою стартапу, що займається довголіттям
InternetUA
2025-01-19T07:31:52Z
Apple видаляє TikTok з App Store на iPhone та iPad
Portaltele
2025-01-19T07:06:50Z
Подорож у космосі зі швидкістю світла матиме побічний ефект: що з'ясували фізики
Фокус
2025-01-19T07:00:11Z
ШІ показав, як можуть виглядати кнопкові телефони у майбутньому
InternetUA
2025-01-19T06:33:10Z
OpenAI завершила розробку ШІ-моделі зі здатністю до міркування
Portaltele
2025-01-19T06:06:29Z
Ніколи не злипнуться: як правильно приготувати макарони
GlavRed
2025-01-19T08:27:07Z
Як зрозуміти що болить апендицит
24tv
2025-01-19T07:51:39Z
Шкіра після 18: як уникнути проблем і зберегти її красу
Фокус
2025-01-19T07:12:45Z
Дітям 12-13 років хочуть ввести нову вакцину: про що йдеться
Знай
2025-01-19T06:06:26Z
Ця дуже проста вправа у трендах 2025 і може змінити ваше життя всього за 12 тижнів
24tv
2025-01-19T04:15:26Z
5 вагомих причин додати горох у свій раціон
Знай
2025-01-18T22:30:57Z
Свіже чи заморожене: що обрати, щоб зберегти поживні властивості їжі
Знай
2025-01-18T21:51:18Z
Учені розповіли, що відбувається з організмом, якщо пити одне пиво або вино на день
GlavRed
2025-01-18T21:27:44Z
У США через пташиний грип різко подорожчали яйця, у деяких штатах - $9 за десяток
УкраинФорм
2025-01-18T21:03:39Z
Кубок світу з біатлону: етап у Рупольдингу завершують масстарти
УкраинФорм
2025-01-19T09:03:14Z
Аліна Ягупова провела вдалий матч за БК «Валенсія»
УкраинФорм
2025-01-19T09:03:13Z
Манчестер Юнайтед — Брайтон. Напередодні
Football.ua
2025-01-19T09:00:19Z
Циганков зробив гольовий пас в матчі іспанської Ла Ліги
УкраинФорм
2025-01-19T08:54:46Z
Барселона здобула одну перемогу в останніх восьми матчах чемпіонату Іспанії
Football.ua
2025-01-19T08:51:28Z
Бився з невдахами, – Берінчик розніс свого майбутнього суперника
24tv
2025-01-19T08:36:42Z
"Боксував із якимись лохами": "Український танк" зробив зухвалу заяву щодо свого суперника
24tv
2025-01-19T08:33:10Z
Ліверпуль встановив особистий рекорд в АПЛ
Football.ua
2025-01-19T08:24:05Z
Бетіс перебуває на межі від оренди нападника Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-01-19T08:21:09Z
Справжній ексклюзив: у Києві помітили розкішний "Гелендваген" за 280 000 євро
Фокус
2025-01-19T09:00:01Z
Mercedes має намір повернути на конвеєр купе S-Class
AutoCentre
2025-01-19T08:15:08Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z
У київському гаражі знайшли раритетний Lincoln Town Car
AutoCentre
2025-01-18T20:01:19Z
Що приховують звуки вашого автомобіля? Важливі сигнали, про які не варто забувати
Знай
2025-01-18T19:21:12Z
Від пам'ятника до легенди: на Вінниччині трактор із постаменту знову завів двигун
Знай
2025-01-18T17:51:48Z
Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами
TSN
2025-01-18T17:36:03Z