MY.UAНовини
Учень і "старший брат РФ": як Китай веде інформаційні війни проти Заходу
Учень і "старший брат РФ": як Китай веде інформаційні війни проти Заходу

Учень і "старший брат РФ": як Китай веде інформаційні війни проти Заходу

14 червня саміт НАТО визначив дві головних загрози, яким має протистояти Альянс.

Це Росія, яка, за словами повіреного у справах США Дугласа Джонса, є "найбезпосереднішою загрозою спільній безпеці союзників", та "нова загроза" — Китай.

Але поки що це загрози різного типу. "Росія — розбійник, а не рівний конкурент; Китай — рівний конкурент, а не розбійник". Такого висновку дійшов у 2019 році найстаріший у світі аналітичний центр RAND Corporation

За його висновками, Росія є не рівноправним конкурентом, а скоріше добре озброєною державою-розбійником, що прагне зруйнувати міжнародний порядок, в якому вона й не сподівається колись домінувати.

На відміну від неї Китай — рівноцінний конкурент, який хоче сформувати міжнародний порядок, де він може домінувати.

Обидві країни бажають змінити статус-кво, але лише Росія нападає на сусідні держави, окупує їхні території та відверто підтримує сепаратистські сили. Росія вбиває своїх опонентів вдома й за кордоном, втручається у закордонні вибори, розхитує іноземні демократії та працює на підрив європейських і атлантичних інституцій.

Тоді як зростаючий вплив Китаю, в основному, базується на позитивніших заходах: торгівлі, інвестиціях та допомозі в розвитку.

"Росія — як ураган, Китай — як зміна клімату".

Таким порівнянням пропонують розглядати різницю між двома країнами на світовій арені експерти з питань розвідки Жан-Батіст Жанген Вільмер та Пол Харон. Вони також вказують, що Китай досі уникав тактики hack-and-leak (зламай і злий) і здебільшого будував свою міжнародну репутацію на позитивних іміджевих повідомленнях.

Негатив використовувався вужче і лише у темах, які в Китаї називаються "п'ять отрут": Тайвань, Тибет, Сіньцзян, Фалуньгун та демократичні активісти.

Але останнім часом з’явилися ознаки "росіянізації" китайських інформаційних операцій.

Китайська армія ботів

Китайські дослідники уважно вивчають російську зовнішню пропаганду. Зокрема — успіх Russia Today у поширенні "альтернативних" поглядів серед світової аудиторії, а особливо в країнах, що розвиваються.

У 2014 році "Женьмінь жибао" (орган ЦК Комуністичної партії Китаю) описувала RT як "агітаційний авіаносець", що може проникати в закордонні медіа й використовувати соціальні мережі для впливу на "людей, на яких легко вплинути", відзначала успішне проникнення RT у Facebook, Twitter та Youtube і успішну співпрацю RT з іноземними та приватними ЗМІ. 

Із 2017 року на вивченні методів російської пропаганди ретельно зосередилась Академія сучасного Китаю та світових досліджень.

У 2018 році "творче використання автоматизованих ботів" для розповсюдження інформації у соцмережах відзначав "Військовий репортер" (Junshi jizhe).

Як взірець для наслідування китайські ЗМІ взяли весь комплекс — від "стратегії зовнішньої пропаганди" до структури RT, їхніх підходів до фінансування, персоналу та щоденних операцій. 

Після початку пандемії COVID-19 Китай вдався вже до активного поширення дезінформації в російському стилі, "все більше намагаючись сформувати глобальне інформаційне середовище за межами своїх кордонів", відзначає Джеймстаунський фонд.

Наслідуючи RT, Китай перейшов до пропагандистської гри на чужому полі — проникнення й впливу на іноземну громадську думку.

"Кримнаш" на Тайвані

"Історія може не повторюватися, але вона часто римується: сьогодні подібний до Криму сценарій може легко розгорнутися в Південнокитайському морі", — пише World Politics Review. "Китай заявляє, що хоче мирного об'єднання, але не виключає використання сили для встановлення контролю над Тайванем", — пише американське видання Financial Times. "Чи перетворить Китай Тайвань на черговий Крим?" — питає британський The Guardian.

Ще у 2016 році видання Global Times стверджувало, що Китай намагатиметься "ліванізувати" (уподібнити що-небудь Лівану з його політичним і військовим протистоянням, затяжним військовим конфліктом) Тайвань, щоб "підірвати стабільність".

Сьогодні Тайбейський аналітичний центр і спостерігачі на Тайвані кажуть, що Китай веде проти жителів острова "когнітивну війну". Мета — нівелювати спротив китайському захопленню, щоб не було необхідності застосовувати військову силу.



Ці аналітики зазначають, що зусилля Китаю включають залякування та дезінформацію, яку поширює армія онлайн-тролів для маніпулювання громадською думкою. За їх словами, інтенсивність цих зусиль така, що Тайвань змушений постійно перебувати в оборонній позиції.

"Кінцева мета — контролювати те, що знаходиться між вухами. Тобто ваш мозок, те, як ви думаєте, що, як сподівається Пекін, призведе до зміни вашої поведінки", — каже Ценг І Суо, директор відділу кібербезпеки Інституту національної оборони та досліджень безпеки в Тайбеї.

"Китай вчився на російських операціях з пропаганди та дезінформації в Україні та США", — йдеться у дослідженні Центру науки й міжнародних відносин Белфера.

"Вибраною зброєю Пекіна стала дезінформація. Експерти зареєстрували різке збільшення китайських інформаційних операцій, спрямованих на Тайвань, з моменту початку пандемії", — пише Financial Times.

"Негативні історії або фейкові новини про вакцини домінують серед найбільш обговорюваних тем", — відзначав Ю Чі Хао, співдиректор Групи з інформаційних операцій (IORG), неурядової організації, що відстежує спрямовані на Тайвань китайські інформаційні маніпуляції. 

Наративи — геть ті ж самі, які використовує Росія в Україні та Європі.

Так, наприкінці травня домінуючим повідомленням було те, що США, неофіційний захисник Тайваню, нібито "не продають Тайбею жодної дози вакцини".

На початку червня Пекін заявляв, що десятки тисяч тайванців нібито з'їжджаються до Китаю для вакцинації. Тоді китайські ЗМІ повідомляли, що Тайбей планував вакцинувати своїх дипломатичних союзників, хоча йому не вистачало вакцин для власного населення. Обидві претензії уряд Тайваню відхилив.

А після того, як тайванська вакцинаційна кампанія набрала швидкості, китайські ЗМІ розповсюджували історії про померлих від уколів старих людей. Відтоді рівень вакцинації на Тайвані знизився, оскільки багато людей похилого віку стали її боятися.

Пандемія як шанс

Китай у повній мірі скористався пандемією для розгортання інформаційної війни в своїх інтересах.

"Кремлівський посібник з дезінформації надходить до Пекіна. Пандемія коронавірусу відкрила зростаючу конкуренцію між демократичними та авторитарними урядами… Росія та Китай користуються моментом для посилення свого міжнародного впливу за допомогою інформаційних операцій. Москва й Пекін давно мали на меті послабити Сполучені Штати, затьмарити привабливість демократичних інституцій та посіяти розбіжності на Заході. Їх цілі в цій кризі нічим не відрізняються", — писав Інститут Брукінгса у 2020 році.

Центр аналізу європейської політики (CEPA) в 2021 році опублікував детальне дослідження, присвячене інформаційним операціям Росії та Китаю під час пандемії. Основні висновки: Китай скопіював російську тактику, вперше поширивши дезінформацію в усьому світі, а Комуністична партія Китаю звернулася до деструктивних та конспіративних наративів.

CEPA наголошує, що інформаційні операції Росії й Китаю несуть серйозну загрозу та вимагають відповідних контрзаходів із залученням громадянського суспільства, медіаорганізацій, соцмедіаплатформ, аналітичних центрів та державних установ.

Інститути Конфуція - культурна зброя

Одним з інструментів "м’якої сили" Китаю є мережа Інститутів Конфуція, започаткована у 2004 році для створення "неприбуткових державних установ, спрямованих на просування китайської мови та культури в іноземних країнах".

Перший Інститут Конфуція відкрився в листопаді 2004 року в Сеулі (Південна Корея) після створення пілотного інституту в Ташкенті (Узбекистан). З тих пір відкрилися ще сотні закладів у десятках країн світу. Найбільше — у США, Японії та Південній Кореї.

Зараз у 162 країнах на початковому, середньому та університетському рівнях функціонує 541 інститут та майже 2000 кабінетів Конфуція.

З 2008 по 2016 рік Ханбан (штаб-квартира мережі) повідомляв, що витратив понад 2 млрд доларів на Інститути Конфуція в усьому світі. Починаючи з 2017 року, Ханбан більше не повідомляє про витрати на програму.

Центри — некомерційні організації, пов’язані з міністерством освіти Китаю, — проводять курси мандаринської мови, уроки кулінарії та каліграфії, святкування китайських національних свят.

І хоча ці організації нагадують такі респектабельні культурні асоціації, як Британська рада Великої Британії, французький Альянс Франсез, Німецький інститут Гете чи Іспанський інститут Сервантеса, вони часто фігурують у скандалах через цензуру та спотворення історії з геополітичними цілями. 

У 2014 році Американська асоціація викладачів університетів (AAUP) закликала коледжі або ретельніше домовлятися про свої стосунки з Інститутом Конфуція для забезпечення академічної свободи, або закрити їх.

Інший звіт Національної асоціації науковців у 2017 році показав, як китайський уряд проникає в американські коледжі та університети, щоб покращити свій імідж. А в 2019 році директор ФБР Крістофер Врей засвідчив Конгресу США, що інститути "створюють платформу для поширення пропаганди китайського уряду або Комуністичної партії Китаю, для заохочення цензури та обмеження академічної свободи". 

Критика призвела до закриття 27% інститутів у США з 2017 року.

Звинувачення на адресу Інститутів Конфуція варіюються від втручання у набір викладачів та визначення навчальної програми до організації протестів і просуванні спотвореної історії (особливо щодо Тайваню, Тяньаньменю і Тибету).

Крім того — у тиску на університети з метою скасування конференцій на Тайвані та візитів Далай-лами, у відстеженні китайських студентів, які навчаються за кордоном, та у погрозах тим з них, хто відхиляється від наративів офіційної пропаганди Пекіна.

Це призвело до закриття Інститутів Конфуція не тільки в США, але і в Австралії, Бельгії, Канаді, Данії, Франції, Німеччині, Нідерландах та Швеції.

Більш того, як повідомляє сингапурське видання The Straits Times, Японія має намір відкрити розслідування щодо фінансованих Пекіном Інститутів Конфуція в країні після попереджень безпекових партнерів, що культурні центри можуть бути каналом китайської пропаганди і навіть шпигунства.

"Проблема полягає в тому, що Інститути Конфуція стали осередками для прихованих політичних махінацій, фінансуються для здійснення пропагандистської діяльності Пекіна та забезпечують прикриття того, як він здійснює операції впливу", — писало японське видання Sankei у вересні минулого року, закличаючи провести розслідування.

У Південній Кореї діє організація "Громадяни за викриття Інститутів Конфуція" (CUCI), яка наполягає на тому, що Інститут Конфуція — це пропагандистська гілка Китаю під виглядом мовної та культурної програми. Називаючи Інститут глобальною мережею Китаю, створеною для шпигунства та промивання мізків заради підтримки політики Китаю, активісти закликають Китай закрити інститути самостійно, перш ніж їх змусять піти, повідомляє The Korea Times.

"Попри його назву, в Інституті немає жодних конфуціанських ідей. Що там є, це привид Мао Цзедуна",

— каже Хан Мінхо, засновник і президент CUCI.

Дослідження, опубліковане в минулому році в журналі Europe-Asia Studies, проводило паралелі між Інститутом Конфуція і Фондом "Русский мир". За висновками дослідників, їхня діяльність суперечить заявленим цілям культурної дипломатії, на практиці вони створили та експлуатують свої інститути як інструменти для просування політичних інтересів. 

Росія — "молодший брат" Китаю

Попри те, що Китай вчиться у Росії веденню когнітивної війни, Росія в цьому тандемі, якщо брати загал, залишається "молодшим братом". Російські ЗМІ пишуть про це прямим текстом: "Китай "виріс" із статусу молодшого брата Росії до старшого", "Росія перетворилася зі старшого брата Китаю на молодшого" тощо.

І це стосується в тому числі взаємин у сфері політичної пропаганди.

"Китай — це ніякий не союзник Росії, а старший партнер, з яким ми зовсім навіть не рівня. У всякому разі, з точки зору самих китайців. Легко помітити, що Росія надає Китаю набагато більше дрібних і великих послуг, ніж він їй. Поки наша пропаганда старанно відтворює пекінські байки про щасливе життя уйгурів під керівництвом КПК, в Пекіні ніхто не поспішає визнавати Крим російським і транслювати на свою аудиторію великодержавну кремлівську пропаганду", — визнає російське видання Republic.

Раніше цього року видання писало, що Китай підтримає повернення російських "втрачених" земель лише в обмін на повернення китайських за схемою "Крим — ваш, Сибір — наша".

Китайська пропагандистська система може залишатися непохитною навіть тоді, коли йдеться про текст президента Росії.

Наприклад, минулого року переклад статті Владіміра Путіна про Другу світову війну на китайській версії сайту Sputnik був заблокований в Китаї одразу в день публікації без жодних пояснень. 

***

Попри те, що в сфері пропаганди ототожнювати Китай з Росією не можна, і "бандитський" стиль останньої залишається неповторним, їхня зростаюча схожість не може не викликати тривогу.

Росія подала приклад, як можна вторгатися в інформаційний простір інших країн, користуючись демократією й свободою слова. Цей приклад виявився заразливим для інших авторитарних режимів і збільшив загрози для демократій.

Україна має бути обережною.

Статтю підготовдлено Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Теги за темою
Другое
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На Сумщині️ унаслідок дронової атаки загинула жінка
УкраинФорм
2025-07-20T07:00:00Z
Трамп закликав Сенат скасувати канікули
УкраинФорм
2025-07-20T06:54:29Z
"Польща для поляків": в країні пройшли протести проти мігрантів
24tv
2025-07-20T06:54:12Z
У Білому домі відмовилися від ідеї розірвати контракти зі SpaceX - WSJ
УкраинФорм
2025-07-20T06:54:01Z
Масована атака ЗС РФ на Запоріжжя: що відомо про наслідки ударів
Фокус
2025-07-20T06:51:07Z
У Саудівській Аравії помер «Сплячий принц», який провів 20 років у комі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T06:39:28Z
У Британії на протестах проти заборони організації Palestine Action затримали понад 50 людей
УкраинФорм
2025-07-20T06:27:31Z
Адміністрація Трампа хотіла розірвати контракти SpaceX. Важливість для нацбезпеки завадила це зробити
ZN UA
2025-07-20T06:10:37Z
Не лише ТЦК: нардеп пояснив, хто має бути відповідальним за проведення мобілізації
24tv
2025-07-20T05:48:53Z
Чи може працюючий пенсіонер отримувати пенсію
24tv
2025-07-20T06:33:13Z
Дефіцит продуктів у Вінниці: що стає розкішшю для українців
Политека
2025-07-20T06:30:42Z
Українцям назвали тариф на газ та світло з 1 серпня: які цифри побачимо у платіжках
Хвиля
2025-07-20T06:30:42Z
Атака БпЛА зупинила низку аеропортів у Росії: кадри з "Внуково" і "Шереметьєво", що гріють душу
24tv
2025-07-20T06:27:48Z
Страшний сон чи здійснення мрій: чим обернеться для українців реформа пенсійної системи
24tv
2025-07-20T06:03:48Z
В Україні можна збільшити урожайність пшениці вдвічі
AgroPortal
2025-07-20T06:00:56Z
Чому нафту називають "чорним золотом"
24tv
2025-07-20T05:48:16Z
Непередбачуване євро: як може змінитися валюта наприкінці липня
24tv
2025-07-20T05:36:09Z
РФ встановила рекорд за кількістю виробництва "Шахедів"
GlavRed
2025-07-20T05:27:20Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 20 липня
Мій Харків
2025-07-20T06:55:45Z
Під основним ударом – Запоріжжя: вночі Росія запустила майже 60 дронів
24tv
2025-07-20T06:54:36Z
Що слід найближчим часом слід очікувати на фронті
Украина Криминальная
2025-07-20T06:51:54Z
Сили оборони встановили перший прапор України на Кінбурнській косі
24tv
2025-07-20T06:45:54Z
Вранці армія РФ вдарила по селищу поблизу Херсона, двоє поранених
УкраинФорм
2025-07-20T06:45:41Z
На фронті за добу сталися 154 боєзіткнення, найбільше - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-20T06:42:04Z
Росія вдарила по Сумщині дронами, є загибла та поранені
TSN
2025-07-20T06:33:48Z
На Донеччині за добу загинули четверо цивільних, шестеро поранені
УкраинФорм
2025-07-20T06:27:54Z
Чому військові змушені в судах вибивати собі законні виплати за тяжке поранення
Украина Криминальная
2025-07-20T06:27:27Z
Як яйця впливають на рівень холестерину: нові дані
24tv
2025-07-20T07:03:02Z
Пацієнтів небагато: у Китаї лікують тих, хто не любить ходити на роботу
Фокус
2025-07-20T06:42:22Z
У Росії катастрофічна нестача медиків - розвідка
Gazeta UA
2025-07-20T06:30:00Z
Таку рибу не можна купувати влітку: експерти попередили про небезпечні наслідки
Знай
2025-07-20T05:51:50Z
Точний вік людини за краплею крові: вчені розробили революційний ДНК-тест
TSN
2025-07-20T05:36:14Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Малярія стрімко поширюється в Зімбабве після скорочення допомоги США
iPress
2025-07-19T18:52:34Z
Вони чатують на ваші помилки: ось чому одяг слід швидко змінювати після тренувань
24tv
2025-07-19T18:45:47Z
Безкоштовне житло для ВПО в Дніпропетровській області: як знайти прихисток
Политека
2025-07-20T07:00:34Z
Подружжя знайшло на своїй ділянці загадковий вантажний контейнер: всередині було неочікуване
24tv
2025-07-20T06:57:33Z
Росіяни вночі вгатили по Україні "Шахедами" — і це ще не все
TSN
2025-07-20T06:51:49Z
РФ кидає в бій більше піхоти, ніж може знищити Україна – Бровді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T06:30:48Z
Нова допомога 54 000 гривень: хто та на яких умовах може отримати
Знай
2025-07-20T06:21:58Z
Не тільки з кораблів: як Україна може запускати ракети "Томагавк"
24tv
2025-07-20T06:21:54Z
Пам'яті поліцейського Валерія Котенка
УкраинФорм
2025-07-20T06:06:47Z
В Україні зникають осетрові риби: науковиця б'є на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T05:45:30Z
21 липня — яке церковне свято, чому цього дня не можна балакати даремно
TSN
2025-07-20T05:36:04Z
Режисер Володимир Тихий: Боюся, документалісти не витягнуть нашу історію власними силами
Детектор М
2025-07-20T07:00:49Z
3 знаки зодіаку, які завжди перебувають в центрі уваги: будь-хто може бути у списку
24tv
2025-07-20T06:21:04Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після інциденту зі зрадою на концерті Coldplay
24tv
2025-07-20T04:45:36Z
Софія Єгорова – "Моє місто" – 2 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-19T22:00:57Z
Загадкові й шалено цікаві: 3 серіали для тих, кому сподобався трилер "Під темним сонцем"
24tv
2025-07-19T21:00:07Z
Зовсім не червоний: який колір манікюру буде в тренді цього літа
24tv
2025-07-19T19:21:56Z
Літературознавиця пояснила, чому важливо «знімати з п’єдесталу» російських письменників і митців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T17:42:48Z
У РФ повідомили про смерть солістки популярного дуету
GlavRed
2025-07-19T16:27:08Z
Куди сходити у Києві 21-27 липня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T16:03:28Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 липня: Овнам - пропозиція, Левам - скандал
GlavRed
2025-07-20T06:48:44Z
На Прикарпатті з’явився перший виробник овечої бриндзі
AgroPortal
2025-07-20T06:30:52Z
Таку шаурму можна їсти навіть перед сном: приготуйте цю закуску з кабачка
Telegraf
2025-07-20T06:15:41Z
Масові протести змінили ставлення туристів до Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T05:54:17Z
Найменш гостинні країни світу: рейтинг, який здивує навіть досвідчених мандрівників
TSN
2025-07-20T05:36:58Z
На який пляж піти в Одесі: найкращі локації, які прикрасять ваш інстаграм
24tv
2025-07-20T05:12:43Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 20 липня 2025 року
Фокус
2025-07-20T05:00:09Z
Він зараз в тренді: як просто приготувати ужгородський завиванець — смачне мʼясо по-українськи
24tv
2025-07-20T04:51:48Z
Де 3 відмінності між хлопцями, які п’ють воду: їх помітять лише найуважніші
GlavRed
2025-07-20T04:27:46Z
На Волині чоловік побив військовослужбовця ТЦК лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T07:00:14Z
У Вʼєтнамі під час шторму перекинувся туристичний човен: 37 загиблих
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T06:45:58Z
Чоловік співав російською мовою у київському метро. Що вирішив суд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T06:36:42Z
Іспит з водіння за 300 доларів: на Вінниччині задокументували спробу підкупу адміністратора сервісного центру МВС
Украина Криминальная
2025-07-20T06:24:26Z
Усі аеропорти Москви зачиняли, у Підмосков'ї – пожежі: що коїлося у Росії уночі 20 липня
24tv
2025-07-20T06:15:48Z
У Берліні побилися понад 50 людей, один чоловік загинув
Лига
2025-07-20T06:09:24Z
У Південній Кореї кількість жертв аномальних злив зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-20T06:06:53Z
На Близькому Сході стався сильний землетрус
24tv
2025-07-20T06:03:55Z
Вибухи та пожежі у Росії: майже сотня дронів уночі атакувала окупантів
24tv
2025-07-20T05:12:41Z
Потенційний суперник Усика пояснив, завдяки чому українець здолав Дюбуа
24tv
2025-07-20T07:03:53Z
Баї підпише контракт із саудівським клубом
Football.ua
2025-07-20T07:03:48Z
Нападник Наполі перейде до Торіно на правах оренди
Football.ua
2025-07-20T07:03:09Z
Арсенал вирушив у передсезонне турне із Зінченком, але без Мадуеке
Football.ua
2025-07-20T06:51:14Z
Усик нокаутував Дюбуа на 5-му раунді в Лондоні: відео
VGorode
2025-07-20T06:39:12Z
Стали відомі умови трансферу Рашфорда до Барселони
Football.ua
2025-07-20T06:36:52Z
Збірна України розпочинає виступ на Європейському юнацькому олімпійському фестивалі
УкраинФорм
2025-07-20T06:36:31Z
Туркі назвав несподіваного суперника для Усика після реваншу проти Дюбуа
24tv
2025-07-20T06:36:15Z
Усик – Дюбуа: Ротару привітала чемпіона з перемогою, а Дорофєєва, Полякова та інші прийшли на стадіон
TSN
2025-07-20T06:33:02Z
Roblox запроваджує нові засоби захисту для підлітків, включаючи технологію оцінки віку
InternetUA
2025-07-20T07:01:15Z
До початку кліматичної катастрофи на Землі залишилося 3 роки, попереджають учені
Фокус
2025-07-20T07:00:05Z
Чат-бот Le Chat від Mistral отримує підвищення продуктивності
InternetUA
2025-07-20T06:45:02Z
До Землі наближається «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2025-07-20T06:42:13Z
Anthropic посилює обмеження використання для Claude Code
InternetUA
2025-07-20T06:31:44Z
Meta призначає віце-президента з генеративного штучного інтелекту для управління потоками
InternetUA
2025-07-20T06:16:04Z
Netflix починає використовувати GenAI у своїх шоу та фільмах
InternetUA
2025-07-20T06:01:04Z
Листівки до Дня металурга 20 липня: яскраві картинки для Facebook, Telegram, Viber
Telegraf
2025-07-20T05:39:02Z
ШІ та мурахи: коли люди стануть кормовою базою для суперінтелекту?
ZN UA
2025-07-20T05:33:39Z
В Китаї хочуть заборонити перепродаж нових машин після реєстрації
ZN UA
2025-07-20T06:27:10Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z
Один показник свідчить про велику помилку Stellantis у відмові від двигунів HEMI
Топ Жир
2025-07-19T18:03:16Z
91% місткості після 160 тис. км: реальний тест VW ID.3 розвіює страхи щодо батарей електромобілів
ITC
2025-07-19T17:25:16Z
У Києві помічено американський хетчбек Ford корейського виробництва
AutoCentre
2025-07-19T17:09:28Z