MY.UAНовини
Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України
Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України

Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України

Журналісти, активісти та влада постійно порушують проблемні питання, що стосуються українських лісів. Зазвичай щось страшне помічають саме небайдужі та активні громадяни. Журналісти відгукуються, підхоплюючи та розвиваючи тему в своїх матеріалах, а влада або не чує/не бачить проблем, або намагається відреагувати.

Утім досить часто через брак знань або нерозуміння процесів серед громадськості розповсюджується недостовірна чи спотворена інформація. Це призводить до того, що частина важливих проблем українських лісів не потрапляє в інформаційний простір, а всі сили розпорошуються на висвітлення другорядних питань, проблем, яких не існує або боротьба з якими не призводить до довгострокового результату. 

На відміну від більшості екотем, тема українських лісів постійно на слуху. Щотижня з’являються десятки міфотворчих повідомлень про ліс. Міфів настільки багато, що вони вкорінилися в нашій картині світу. Пройдіть тест і дізнайтеся, у які міфи вірите ви та яка зрада насправді не зрада.

Ну як, зловили себе на кількох міфах? Якщо так, то розберімося з деталями. Чому лісові міфи — справді міфи?

 

Отже, міф №1: в Україні заборонено рубати ліс.

Це, мабуть, найпоширеніший міф. Багато хто вірить, що в Україні заборонено проводити вирубку лісу, а будь-яку рубку вважає незаконною. Дехто також вважає, що законно рубати лише сухий та хворий ліс, здоровий же чіпати не можна. Що з цього правда?

Нічого. Адже Україна, як і будь-яка країна, ніколи не відмовлялася від рубок лісу. Імовірно, зараз ви сидите за дерев’яним столом, можливо, на дерев’яному стільці, можливо, на столі у вас купа паперів. А за спиною — камін, що опалюється дровами. Деревину для цих та інших потреб потрібно десь брати, для цього й рубають дерева.

Українське законодавство дозволяє рубати ліс. Передбачені, наприклад, так звані рубки головного користування, єдина мета яких — отримати прибуток. Україна щорічно офіційно заготовляє приблизно 20 мільйонів кубометрів деревини. У лісовому господарстві працює близько 50 тисяч людей. Цілі села залежать від податків із рубки лісу. Звісно, було б круто повністю відмовитися від рубок. Але вірогідність, що так станеться найближчими десятиліттями, нульова.

Суцільна рубка на Житомирщині. Проводиться офіційно і з документами

Тому цивілізовані держави рухаються більш реалістичним шляхом: не заборонити всі рубки, а обмежити їх. Зробити так, щоб рубки відбувалися стало й не загрожували ні лісам, ні добробуту людей. Україна також декларує рух до сталого лісового господарства. Як мінімум, на папері.

Це не означає, що незаконних рубок в Україні не буває. Бувають, та ще й які! Багато хто думає, що незаконна рубка — це рубка без документів (самовільна). Це не так. Більшість незаконних рубок проводяться за документами, але порушують інші вимоги закону.

Наприклад, коли проводиться санітарна рубка здорових дерев. На таку рубку є всі документи, однак ці документи брешуть про стан лісу. Інший приклад — санітарна рубка в сезон тиші. На неї також є всі документи, але рубали ліс тоді, коли закон це забороняє. Таких прикладів можна наводити сотні. Аби довести незаконність рубки, потрібно аналізувати всі документи та вимоги закону.

На жаль, офіційна статистика рахує лише самовільні рубки (без документів). Значно більші за обсягом незаконні рубки з документами, які проводять самі лісокористувачі (лісгоспи), обрахувати дуже важко. Усе це часто вводить в оману і журналістів, і громадськість. Тож будьте уважними: питання незаконних рубок складніше, ніж здається на перший погляд.

 

Міф №2: незаконні рубки — головна проблема лісів України

95% публікацій про ліс стосуються незаконних рубок. Це улюблена тема журналістів та активістів.

Величезна увага до незаконних рубок створює уявлення, що це головна проблема лісів України. Інакше кажучи, багато хто мислить так: «Якщо рубка законна, то з нею все в порядку». Або: «Якби всі рубки були б законними, то жодних проблем із лісами не було б».



Це не зовсім правда. Незаконні рубки є величезною проблемою, важливою і складною. Однак не єдиною. Законність або незаконність рубки свідчить лише, чи під час проведення рубки були дотримані вимоги закону. Що робити, якщо законодавство не ідеальне? Якщо дотримання вимог закону не значить, що ліс та люди будуть у безпеці?

Для прикладу, сусідня Польща майже не проводить суцільні рубки в гірських лісах. Бо очевидно, що масштабні суцільні рубки в горах — це шлях до ерозії та селів. В Україні ж суцільні рубки в Карпатах не заборонені, тобто є законними, якщо не порушують інших вимог закону. Однак чи загрожують вони лісу та людям? Очевидно, що так.

Наслідки суцільних рубок в Карпатах. Фото Анни Семенюк

Або інший приклад: лісовідновні рубки. Цей вид рубок у законодавстві регулюється аж п’ятьма абзацами тексту. Не дивно, що відсутність нормальних правил проведення лісовідновних рубок призводить до масових зловживань. Однак довести незаконність лісовідновної рубки зазвичай неможливо — бо немає вимог закону, які порушуються.

Тобто, окрім незаконних рубок, в Україні є й інша проблема: несталі рубки. Рубки, які є законними, але катастрофічними для лісу та людей. На жаль, українське лісове законодавство — це спадок Радянського Союзу, помножений на безкінечну бюрократію. А тема несталих, але законних рубок майже не отримує належної уваги в ЗМІ.

Тож варто пам’ятати: окрім законних рубок, існують й інші проблеми. Зокрема, несталі рубки.

 

Міф №3: висадити дерева = відновити ліс

Певно, що ви чули про акції з висадки дерев у лісах. Це коли лісівники рубають ліс, а потім запрошують усіх охочих його «відновити», тобто висадити на вирубці молоді деревця. Навіть не будемо згадувати, що висаджувати нові дерева (або робити так, щоб вони відновилися самі) — це обов’язок лісівників згідно з законом. Натомість чи можна сказати, що висаджуючи дерева на місці рубки, ми відновлюємо ліс?

Не завжди. Що таке ліс? Багато хто каже, що це «кущі й дерева». Однак це дуже спрощено. За сучасними науковими підходами ліс — це складна екосистема. Вона складається не лише з дерев, але й із тисяч видів рослин, тварин, грибів, мохів та лишайників.

Розгляньмо приклад із тесту вище. Існував собі старий дубовий ліс. Окрім дуба, в ньому росли ще й клен, граб та черешня. А також жили тисячі різних тварин та рослин, кожний вид яких був пов’язаний з окремими видами дерев або взагалі з умовами, які існували в цьому лісі. Тепер цей ліс зрубали, а на його місці висадили сосну рядочками. Так, колись ця сосна виросте. Але чи відновився старий дубовий ліс? Ні. Чи відновляться всі мешканці старого дубового лісу? Певно, що більшість — ні, вони не будуть жити у штучному сосняку.

На жаль, це типовий приклад несталих рубок в Україні. Більше половини наших лісів були колись зрубані (інколи — не раз), а на їх місці штучно висаджувалися дерева. Часто там, де в природі мав би бути мішаний ліс з різними видами дерев, створювалися посадки лише одного виду (так звані монокультури). На жаль, такі штучні ліси часто є збідненими — у них майже ніхто не живе. Інакше кажучи, відбувається процес деградації лісового біорізноманіття.

Типовий український ліс — сосна рядочками

В Україні повно прикладів деградованих лісів. Більшість смерекових (ялинових) лісів Карпат створені там, де мав би бути мішаний ялицево-буковий ліс. Чимало соснових лісів Полісся також ростуть там, де ліс мав би бути зовсім іншим. Природні ліси зникають, а на їх місці з’являються плантації. Які наслідки? Невтішні. Деградовані штучні ліси (особливо монокультури) часто не є стійкими до пожеж чи посух. Дерева легко знищують короїди або інші шкідники. Деградовані ліси вже не будуть очищувати повітря або запобігати посухам, як це робили природні ліси. Зміна клімату їх просто знищить. У результаті людина буде платити за те, що ліси робили безкоштовно (це називають «екосистемними послугами» лісів). Збитки будуть оцінюватися мільярдами доларів.

Що з цим робити? Максимально зберігати природні ліси. Мінімально проводити в них суцільні рубки. Відновлювати природні ліси на місці штучних. Зберігати лісове біорізноманіття. Чого точно не варто робити, то це говорити про висадку дерев як про «відновлення лісу».

 

Міф №4: мертві дерева захаращують ліс

Ще одна дуже поширена історія. Про те, що мертві дерева захаращують ліс та потребують прибирання, часто згадують у контексті заповідних лісів. Мовляв, дивіться — ліс став заповідний і он як його завалило. Навіщо нам заповідні ліси, якщо там стає гірше? Тільки шкідники розводяться!

Насправді ж нічого поганого не відбувається. І навіть навпаки. Уявіть собі ліси до того, як у них втрутилася людина. Якісь дерева там росли, а якісь помирали та починали розкладатися. Ліси планети існували в такому «захаращеному» стані мільйони років. Це більш ніж нормально — мертві дерева та їх фрагменти (мертва деревина) є невід’ємною частиною лісової екосистеми. Не менш важливою, ніж живі дерева.

По-перше, від мертвих дерев залежать сотні й тисячі різних видів комах, грибів, лишайників та мохів. Канонічний приклад — червонокнижний жук-олень, личинка якого багато років живе у мертвій деревині. Через поширені в Україні практики «ліквідації захаращеності» в лісах стає дедалі менше мертвої деревини, а види, залежні від мертвої деревини, зникають. Ліс деградує.

Мертва деревина в лісі під Києвом. Так виглядає нормальний природний ліс 

По-друге, у мертвих деревах накопичена купа речовин та елементів, необхідних для росту дерев живих. Розклад мертвих дерев потроху вивільняє такі речовини, тобто лісовий ґрунт збагачується. І навпаки — вивезення мертвих дерев збіднює лісові ґрунти.

У багатьох країнах Європи існують програми, спрямовані на збільшення кількості мертвої деревини в лісі. В Україні все навпаки. Багато хто й досі вважає, що мертва деревина — це «розсадник шкідників», хоча найбільш небезпечні шкідники в Україні — жуки-короїди — заселюють лише живі або щойно загиблі дерева. І аж ніяк не сухі, старі й мертві.

Словом, ліс не має виглядати, як парк. Мертва деревина — це зазвичай добре.

 

Міф №5 — українських лісів стає дедалі менше

Ще одне поширення уявлення: українських лісів колись було багато, а зараз стає все менше. І колись ми їх втратимо. Бо їх по-варварськи вирубують. Такі уявлення — найкраща ілюстрація того, наскільки складною є тема лісів.

Колись давно лісів в Україні справді було набагато більше. Однак протягом останніх кількох століть вони поступово перетворювалися на поля чи людські поселення. Цей процес називається «знелісненням». Але зараз усе трохи складніше.

Якщо говорити про ліси України, то офіційно їхня площа становить приблизно 16% території країни. Це так званий лісовий фонд. Парадокс у тому, що ми також маємо десь 500 тисяч гектарів лісів, які лісом не вважаються й не перебувають під охороною держави. Здебільшого це так звані самосійні ліси, які утворилися природним шляхом на закинутих полях. У документах це ніякі не ліси, а «рілля» або «пасовище». Самосійні ліси щоденно зникають, коли в закинутих полів з’являється новий власник чи орендар. На жаль, в Україні пріоритет за оранкою, а не за вирощуванням лісу. Тож такі самосійні ліси ми таки втрачаємо.

З лісами, які офіційно все ж вважаються лісом, ситуація складніша. Безповоротна їхня втрата відбувається, але не надто масштабно. Зазвичай причиною є інфраструктурні проекти, коли ліс вирубують під дороги, забудову чи лінії електропередач.

Вирубка самосійного лісу на Чернігівщині

Однак площа офіційних лісів України протягом останніх 30 років залишається приблизно незмінною. У 99% після вирубки дерева висаджуються або відновлюються природним шляхом. Отже, тут усе ок?

Ні. Вище ми вже говорили про деградацію лісів. Коли ліс начебто залишається лісом, але стає бідним і нестійким. Згадайте приклад зі старим дубовим лісом, який поступився місцем плантації сосни. Деградація українських лісів відбувається постійно й швидко. Ми втрачаємо природні ліси з високим рівнем біорізноманіття, натомість отримуючи плантації сосни, ялини чи дуба. Інакше кажучи, ми втрачаємо не площі лісів, а якість.

Деградація лісів — це катастрофа, а в умовах зміни клімату — катастрофа в квадраті. Стійкість деградованих лісів до посух та пожеж, спричинених зміною клімату, загрожує їхньою безповоротною втратою. Уже зараз деградовані ліси — це багатомільярдні збитки, яких ніхто не рахує й не враховує.

Ми розповіли лише про кілька міфів, які існують у свідомості українців і які продовжують поширювати українські ЗМІ. Зрозуміти більше, розібратися в темі та дізнаватися найактуальніші «лісові» новини можна на сайті Української природоохоронної групи.

Для найбільш допитливих експерти організацій створили навчальний онлайн-курс про ліс.

Матеріал підготовлено за підтримки Посольства Фінляндії в Україні

Теги за темою
НовостиДругое
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни намагаються обійти Покровськ з півдня на захід - Сили оборони
УкраинФорм
2025-04-07T19:24:50Z
Десантувалися з танка і розбіглися: російських штурмовиків ліквідували під Торецьком
24tv
2025-04-07T19:18:23Z
У Запоріжжі та області працює ППО: ЗСУ попередили про загрозу БпЛА
Факти ICTV
2025-04-07T19:18:21Z
Маємо готуватися, – командир полку "Ахіллес" розповів про плани та дії росіян на фронті
24tv
2025-04-07T19:09:23Z
Росія посилює натиск, на фронті серйозні втрати - військовий
Gazeta UA
2025-04-07T19:03:16Z
Графіки відключення світла у Львові на 8 квітня: містянам розповіли, до чого готуватися
Политека
2025-04-07T19:00:43Z
На Лиманському напрямку росіяни значно активніше застосовують легку техніку - Трегубов
УкраинФорм
2025-04-07T18:48:37Z
Академік НАН пояснив, яка катастрофа чекає на природу України
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T18:39:30Z
Керченський міст залишається ціллю для ЗСУ, але важлива інформаційна тиша – Неїжпапа
Лига
2025-04-07T18:27:56Z
Нардеп Ігор Фріс просуває законопроєкт про обмеження доступу до реєстрів, поки його родина володіє готелями, виноробнею та землею в Карпатах
Antikor
2025-04-07T19:27:50Z
Реакція Трампа на обстріли та введення миротворців: головні новини України
GlavRed
2025-04-07T19:27:08Z
Зеленський відправив колишнього генпророкура Костіна послом у Нідерланди
Европейская правда
2025-04-07T19:27:07Z
Канада не певна, чи приєднається до миротворчої місії в Україні - премʼєр
УкраинФорм
2025-04-07T19:27:01Z
Політичний експерт розповів, чому Трамп не ввів мита проти росії: «Дають фору путіну»
Политека
2025-04-07T19:18:42Z
Візит Нетаньягу до Трампа: Білий дім раптово скасував спільну пресконференцію
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T19:15:30Z
В Україні засудили чоловіка, який зливав дані про ЗСУ окупантам
InternetUA
2025-04-07T19:10:49Z
Майбутнє статусу українських біженців обговорять на рівні ЄС
Antikor
2025-04-07T19:03:29Z
Басівка у Сумській області перебуває під повним контролем України – Держприкордонслужба
Лига
2025-04-07T19:03:17Z
18-річним почали відмовляти у контракті: кого відсіюють попри бажання служити
Знай
2025-04-07T19:30:43Z
У столиці стартував прийом заявок для вступу дітей до 1-го класу
Khreschatyk
2025-04-07T19:27:47Z
Без складних вимог: відома мережа супермаркетів пропонує студентам роботу з гідною оплатою
Telegraf
2025-04-07T19:24:56Z
Україна впроваджує новий механізм перевірки пільг для громадян
360ua.news
2025-04-07T19:18:02Z
"Де ти купила посвідчення": у Львові водій маршрутки образив колишню військовослужбовицю
Фокус
2025-04-07T19:09:21Z
Росії допомагають удосконалити ракети та дрони: Україні їх важче збивати
24tv
2025-04-07T18:45:42Z
У Луцьку чоловік на підйомнику хотів зробити сюрприз дівчині: вона відповіла жестом 18+
24tv
2025-04-07T18:30:46Z
Нігерійські розробники представили перший вітчизняний ударний дрон Damisa
InternetUA
2025-04-07T18:28:07Z
Сирський доповів Зеленському щодо присутності Сил оборони в Курській та Бєлгородській областях РФ
УкраинФорм
2025-04-07T18:27:56Z
Невістка Наташі Корольової показалася після операції - що з нею сталося
GlavRed
2025-04-07T19:27:58Z
"Було складно": що відомо про приїзд Пугачової в РФ
GlavRed
2025-04-07T19:27:41Z
Бабуся Трінчер розкритикувала перетворення співачки: "Втрачає індивідуальність"
GlavRed
2025-04-07T19:27:39Z
5 найкращих фільмів про привидів, які варто подивитися хоча б один раз
24tv
2025-04-07T19:21:49Z
Башкирський гурт AY YOLA з піснею Homay очолив український топ 100 в Apple Music
Фокус
2025-04-07T19:21:03Z
Олена Тополя чесно висловилася про скандальну поведінку Потапа: "Не знаю, що відбувається з ним"
24tv
2025-04-07T19:03:08Z
Підтримують війну і не лише: в українському TikTok завірусилася пісня башкирського гурту
Telegraf
2025-04-07T18:42:36Z
Манікюр справжньої герцогині: яке покриття на нігтях у Меган Маркл
24tv
2025-04-07T18:30:49Z
Павло Зібров розповів, що йому збільшили пенсію: яку суму отримує співак
24tv
2025-04-07T18:00:06Z
У Херсоні внаслідок атаки дрона постраждав чоловік
УкраинФорм
2025-04-07T19:21:33Z
Моторошна ДТП у Бразилії: згоріли десятки автомобілів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T19:18:56Z
Кількість загиблих унаслідок землетрусу в М’янмі зросла до 3600
УкраинФорм
2025-04-07T19:06:40Z
Привіз "дари" небезпечному племені та отримав арешт: що відомо про інцидент з блогером українського походження в Індії
Telegraf
2025-04-07T19:00:21Z
На Харківщині російський дрон атакував наряд поліції
Мій Харків
2025-04-07T18:25:26Z
У Херсоні загасили пожежу в будинку, що виникла після російського обстрілу
УкраинФорм
2025-04-07T17:51:06Z
У Дніпрі лікарі намагаються врятувати хлопчика, тяжко пораненого у Кривому Розі
Комсомольская правда
2025-04-07T17:46:14Z
На Хмельниччині затримали іноземців за розбій і вимагання
1News
2025-04-07T17:39:25Z
Мукачівські поліцейські затримали зловмисника, який пограбував водія рейсового автобусу
Украина Криминальная
2025-04-07T17:36:00Z
Новий графік потягів з Києва: "Укрзалізниця" повідомила про зміни
Политека
2025-04-07T19:30:55Z
Гранти до 8 млн грн: уряд запустив програму для виробників комплектуючих до озброєння
Факти ICTV
2025-04-07T19:15:54Z
Торговельні тарифи США вражають 70% європейського експорту - єврокомісар
УкраинФорм
2025-04-07T19:09:21Z
В Україні змінились ціни на овочі: зростає попит на ранню продукцію
24tv
2025-04-07T19:03:15Z
Ларрі Фінк, глава BlackRock, передбачив падіння ринку на 20% і назвав це шансом для інвесторів
Antikor
2025-04-07T18:57:44Z
В українські супермаркети могли потрапити отруєні авокадо: чим небезпечний перуанський фрукт
Хвиля
2025-04-07T18:39:11Z
Підвищення тарифів на комуналку в Одесі: коли цифри в платіжках зміняться
Политека
2025-04-07T18:31:00Z
Підвищення тарифів на світло: Міненерго зробило важливу заяву
Знай
2025-04-07T18:30:37Z
В Україну вдруге завезли отруйні авокадо з кадмієм: наскільки вони небезпечні
Фокус
2025-04-07T18:21:00Z
Найдорожчі у світі: 5 елітних віскі для тих, хто має колекційне око
24tv
2025-04-07T19:30:31Z
Мінітеплиця своїми руками – недорогі варіанти для весняної розсади
GlavRed
2025-04-07T19:27:25Z
Виросте великим та солодким: найкращі сорти буряка, які радять городники
24tv
2025-04-07T19:03:27Z
Станція для пророщування рослин з полиці для взуття: простий лайфхак для сезону розсади
24tv
2025-04-07T18:57:58Z
У життя 3 знаків зодіаку увірветься шалений успіх: кого накриє хвиля удачі
GlavRed
2025-04-07T18:27:36Z
До кого зі знаків зодіаку у квітні повернеться людина з минулого
24tv
2025-04-07T18:15:35Z
Чому кроти оселяються на вашій ділянці: є 3 основні причини
24tv
2025-04-07T17:33:37Z
Люди розчаровуються: туристи назвали місця, в які більше нізащо не повернуться
24tv
2025-04-07T17:30:53Z
В якості щоденних продуктів треба бути впевненим: як перевірити наявність соди у молоці
24tv
2025-04-07T17:15:10Z
Чоловік Світоліної встановив унікальний рекорд, здійснивши неймовірний камбек – відео
24tv
2025-04-07T19:18:35Z
Меньян: Я не хочу говорити про новий контракт з Міланом
Football.ua
2025-04-07T19:16:18Z
Усик відверто зізнався про головну мету в житті
24tv
2025-04-07T19:06:19Z
Жан Беленюк знайшов $100 біля Капітолію: "Гетьманцев, куди платити податок?"
Знай
2025-04-07T18:51:18Z
Успіх Динамо в дербі, перемоги Шахтаря та Олександрії: підсумки 23 туру та турнірна таблиця УПЛ
24tv
2025-04-07T18:39:45Z
Евертон цікавиться півзахисником Фрайбурга
Football.ua
2025-04-07T18:28:04Z
Полісся на останніх хвилинах вибороло нічию проти Карпат
Football.ua
2025-04-07T18:22:23Z
Легенда італійського футболу та Роми прибув до Москви: ганебне відео
24tv
2025-04-07T17:51:24Z
Шлоттербек через травму пропустить кінцівку сезону-2024/25
Football.ua
2025-04-07T17:46:19Z
TSMC представила революційний 2 нанометровий мікрочіп
InternetUA
2025-04-07T19:04:39Z
В Китаї представили альтернативу для HDMI та DisplayPort
1News
2025-04-07T19:00:42Z
Якого рішення Ілона Маска варто боятися українцям: аналіз Politico
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T18:36:03Z
Як красиво і за копійки сховати простір під ванною: ідея з TikTok
24tv
2025-04-07T18:12:06Z
Гравці Star Citizen задонатили на гру вже понад 800 мільйонів доларів
24tv
2025-04-07T17:45:18Z
Надсилають SMS про "запис на прийом": шахраї по-новому виманюють персональні
InternetUA
2025-04-07T17:43:42Z
Сонячні панелі із місячного пилу: чому вчені вирішили його використати
24tv
2025-04-07T17:33:38Z
Підтримка Samsung Galaxy S25 триватиме 8 років: кому пощастить
InternetUA
2025-04-07T16:25:35Z
100-річне передбачення підтвердилося — з космосу на Землю піде "дощ" енергії
Фокус
2025-04-07T16:15:37Z
Дієта при панкреатиті: що можна і не можна їсти
24tv
2025-04-07T19:18:48Z
Блищатимуть як нові: чим почистити крани від нальоту
Telegraf
2025-04-07T18:42:51Z
Ранкова рутина Кейт Міддлтон: яких звичок вона дотримується
24tv
2025-04-07T18:30:15Z
Регулярні візити до лікаря знижують смертність серед онкохворих
360ua.news
2025-04-07T18:00:31Z
Все про фолієву кислоту: що це за речовина та коли потрібно приймати добавки
24tv
2025-04-07T17:09:31Z
Чи можна їсти пророслу картоплю: про це знають одиниці
24tv
2025-04-07T17:00:59Z
8 садівничих звичок, які знищують ваші рослини
24tv
2025-04-07T16:51:43Z
Проблеми НСЗУ у 2025: українці платять за безоплатне – Ковтонюк
ZN UA
2025-04-07T16:25:14Z
Глобальне чипування: Neuralink шукає добровольців для тестування імплантів по всьому світу
24tv
2025-04-07T15:03:57Z
Цей седан тихо випередив Tesla та Toyota за популярністю в інтернеті
Топ Жир
2025-04-07T19:30:54Z
Audi зупинила постачання автомобілів до США через нові мита
iPress
2025-04-07T19:00:45Z
Лише сім автомобілів цього американського суперкара було побудовано
Топ Жир
2025-04-07T18:45:29Z
Audi призупиняє поставки автомобілів у США через податковий шок
Топ Жир
2025-04-07T18:00:43Z
Адвокати VW будуть зачаровані новим автобусом від Skyworth
Топ Жир
2025-04-07T17:30:59Z
Зміниться до невпізнання: новий Chevrolet Corvette вперше показали на фото і відео
Фокус
2025-04-07T16:57:20Z
В Україні з’явився рідкісний суперкар Lamborghini Huracan Sterrato
Топ Жир
2025-04-07T16:39:08Z
Chevrolet представив футуристичний концепт майбутнього Corvette С9
AutoCentre
2025-04-07T16:22:33Z
Нове електричне авто Land Rover Defender Mini
Топ Жир
2025-04-07T16:00:39Z