MY.UAНовини
Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України
Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України

Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України

Журналісти, активісти та влада постійно порушують проблемні питання, що стосуються українських лісів. Зазвичай щось страшне помічають саме небайдужі та активні громадяни. Журналісти відгукуються, підхоплюючи та розвиваючи тему в своїх матеріалах, а влада або не чує/не бачить проблем, або намагається відреагувати.

Утім досить часто через брак знань або нерозуміння процесів серед громадськості розповсюджується недостовірна чи спотворена інформація. Це призводить до того, що частина важливих проблем українських лісів не потрапляє в інформаційний простір, а всі сили розпорошуються на висвітлення другорядних питань, проблем, яких не існує або боротьба з якими не призводить до довгострокового результату. 

На відміну від більшості екотем, тема українських лісів постійно на слуху. Щотижня з’являються десятки міфотворчих повідомлень про ліс. Міфів настільки багато, що вони вкорінилися в нашій картині світу. Пройдіть тест і дізнайтеся, у які міфи вірите ви та яка зрада насправді не зрада.

Ну як, зловили себе на кількох міфах? Якщо так, то розберімося з деталями. Чому лісові міфи — справді міфи?

 

Отже, міф №1: в Україні заборонено рубати ліс.

Це, мабуть, найпоширеніший міф. Багато хто вірить, що в Україні заборонено проводити вирубку лісу, а будь-яку рубку вважає незаконною. Дехто також вважає, що законно рубати лише сухий та хворий ліс, здоровий же чіпати не можна. Що з цього правда?

Нічого. Адже Україна, як і будь-яка країна, ніколи не відмовлялася від рубок лісу. Імовірно, зараз ви сидите за дерев’яним столом, можливо, на дерев’яному стільці, можливо, на столі у вас купа паперів. А за спиною — камін, що опалюється дровами. Деревину для цих та інших потреб потрібно десь брати, для цього й рубають дерева.

Українське законодавство дозволяє рубати ліс. Передбачені, наприклад, так звані рубки головного користування, єдина мета яких — отримати прибуток. Україна щорічно офіційно заготовляє приблизно 20 мільйонів кубометрів деревини. У лісовому господарстві працює близько 50 тисяч людей. Цілі села залежать від податків із рубки лісу. Звісно, було б круто повністю відмовитися від рубок. Але вірогідність, що так станеться найближчими десятиліттями, нульова.

Суцільна рубка на Житомирщині. Проводиться офіційно і з документами

Тому цивілізовані держави рухаються більш реалістичним шляхом: не заборонити всі рубки, а обмежити їх. Зробити так, щоб рубки відбувалися стало й не загрожували ні лісам, ні добробуту людей. Україна також декларує рух до сталого лісового господарства. Як мінімум, на папері.

Це не означає, що незаконних рубок в Україні не буває. Бувають, та ще й які! Багато хто думає, що незаконна рубка — це рубка без документів (самовільна). Це не так. Більшість незаконних рубок проводяться за документами, але порушують інші вимоги закону.

Наприклад, коли проводиться санітарна рубка здорових дерев. На таку рубку є всі документи, однак ці документи брешуть про стан лісу. Інший приклад — санітарна рубка в сезон тиші. На неї також є всі документи, але рубали ліс тоді, коли закон це забороняє. Таких прикладів можна наводити сотні. Аби довести незаконність рубки, потрібно аналізувати всі документи та вимоги закону.

На жаль, офіційна статистика рахує лише самовільні рубки (без документів). Значно більші за обсягом незаконні рубки з документами, які проводять самі лісокористувачі (лісгоспи), обрахувати дуже важко. Усе це часто вводить в оману і журналістів, і громадськість. Тож будьте уважними: питання незаконних рубок складніше, ніж здається на перший погляд.

 

Міф №2: незаконні рубки — головна проблема лісів України

95% публікацій про ліс стосуються незаконних рубок. Це улюблена тема журналістів та активістів.

Величезна увага до незаконних рубок створює уявлення, що це головна проблема лісів України. Інакше кажучи, багато хто мислить так: «Якщо рубка законна, то з нею все в порядку». Або: «Якби всі рубки були б законними, то жодних проблем із лісами не було б».



Це не зовсім правда. Незаконні рубки є величезною проблемою, важливою і складною. Однак не єдиною. Законність або незаконність рубки свідчить лише, чи під час проведення рубки були дотримані вимоги закону. Що робити, якщо законодавство не ідеальне? Якщо дотримання вимог закону не значить, що ліс та люди будуть у безпеці?

Для прикладу, сусідня Польща майже не проводить суцільні рубки в гірських лісах. Бо очевидно, що масштабні суцільні рубки в горах — це шлях до ерозії та селів. В Україні ж суцільні рубки в Карпатах не заборонені, тобто є законними, якщо не порушують інших вимог закону. Однак чи загрожують вони лісу та людям? Очевидно, що так.

Наслідки суцільних рубок в Карпатах. Фото Анни Семенюк

Або інший приклад: лісовідновні рубки. Цей вид рубок у законодавстві регулюється аж п’ятьма абзацами тексту. Не дивно, що відсутність нормальних правил проведення лісовідновних рубок призводить до масових зловживань. Однак довести незаконність лісовідновної рубки зазвичай неможливо — бо немає вимог закону, які порушуються.

Тобто, окрім незаконних рубок, в Україні є й інша проблема: несталі рубки. Рубки, які є законними, але катастрофічними для лісу та людей. На жаль, українське лісове законодавство — це спадок Радянського Союзу, помножений на безкінечну бюрократію. А тема несталих, але законних рубок майже не отримує належної уваги в ЗМІ.

Тож варто пам’ятати: окрім законних рубок, існують й інші проблеми. Зокрема, несталі рубки.

 

Міф №3: висадити дерева = відновити ліс

Певно, що ви чули про акції з висадки дерев у лісах. Це коли лісівники рубають ліс, а потім запрошують усіх охочих його «відновити», тобто висадити на вирубці молоді деревця. Навіть не будемо згадувати, що висаджувати нові дерева (або робити так, щоб вони відновилися самі) — це обов’язок лісівників згідно з законом. Натомість чи можна сказати, що висаджуючи дерева на місці рубки, ми відновлюємо ліс?

Не завжди. Що таке ліс? Багато хто каже, що це «кущі й дерева». Однак це дуже спрощено. За сучасними науковими підходами ліс — це складна екосистема. Вона складається не лише з дерев, але й із тисяч видів рослин, тварин, грибів, мохів та лишайників.

Розгляньмо приклад із тесту вище. Існував собі старий дубовий ліс. Окрім дуба, в ньому росли ще й клен, граб та черешня. А також жили тисячі різних тварин та рослин, кожний вид яких був пов’язаний з окремими видами дерев або взагалі з умовами, які існували в цьому лісі. Тепер цей ліс зрубали, а на його місці висадили сосну рядочками. Так, колись ця сосна виросте. Але чи відновився старий дубовий ліс? Ні. Чи відновляться всі мешканці старого дубового лісу? Певно, що більшість — ні, вони не будуть жити у штучному сосняку.

На жаль, це типовий приклад несталих рубок в Україні. Більше половини наших лісів були колись зрубані (інколи — не раз), а на їх місці штучно висаджувалися дерева. Часто там, де в природі мав би бути мішаний ліс з різними видами дерев, створювалися посадки лише одного виду (так звані монокультури). На жаль, такі штучні ліси часто є збідненими — у них майже ніхто не живе. Інакше кажучи, відбувається процес деградації лісового біорізноманіття.

Типовий український ліс — сосна рядочками

В Україні повно прикладів деградованих лісів. Більшість смерекових (ялинових) лісів Карпат створені там, де мав би бути мішаний ялицево-буковий ліс. Чимало соснових лісів Полісся також ростуть там, де ліс мав би бути зовсім іншим. Природні ліси зникають, а на їх місці з’являються плантації. Які наслідки? Невтішні. Деградовані штучні ліси (особливо монокультури) часто не є стійкими до пожеж чи посух. Дерева легко знищують короїди або інші шкідники. Деградовані ліси вже не будуть очищувати повітря або запобігати посухам, як це робили природні ліси. Зміна клімату їх просто знищить. У результаті людина буде платити за те, що ліси робили безкоштовно (це називають «екосистемними послугами» лісів). Збитки будуть оцінюватися мільярдами доларів.

Що з цим робити? Максимально зберігати природні ліси. Мінімально проводити в них суцільні рубки. Відновлювати природні ліси на місці штучних. Зберігати лісове біорізноманіття. Чого точно не варто робити, то це говорити про висадку дерев як про «відновлення лісу».

 

Міф №4: мертві дерева захаращують ліс

Ще одна дуже поширена історія. Про те, що мертві дерева захаращують ліс та потребують прибирання, часто згадують у контексті заповідних лісів. Мовляв, дивіться — ліс став заповідний і он як його завалило. Навіщо нам заповідні ліси, якщо там стає гірше? Тільки шкідники розводяться!

Насправді ж нічого поганого не відбувається. І навіть навпаки. Уявіть собі ліси до того, як у них втрутилася людина. Якісь дерева там росли, а якісь помирали та починали розкладатися. Ліси планети існували в такому «захаращеному» стані мільйони років. Це більш ніж нормально — мертві дерева та їх фрагменти (мертва деревина) є невід’ємною частиною лісової екосистеми. Не менш важливою, ніж живі дерева.

По-перше, від мертвих дерев залежать сотні й тисячі різних видів комах, грибів, лишайників та мохів. Канонічний приклад — червонокнижний жук-олень, личинка якого багато років живе у мертвій деревині. Через поширені в Україні практики «ліквідації захаращеності» в лісах стає дедалі менше мертвої деревини, а види, залежні від мертвої деревини, зникають. Ліс деградує.

Мертва деревина в лісі під Києвом. Так виглядає нормальний природний ліс 

По-друге, у мертвих деревах накопичена купа речовин та елементів, необхідних для росту дерев живих. Розклад мертвих дерев потроху вивільняє такі речовини, тобто лісовий ґрунт збагачується. І навпаки — вивезення мертвих дерев збіднює лісові ґрунти.

У багатьох країнах Європи існують програми, спрямовані на збільшення кількості мертвої деревини в лісі. В Україні все навпаки. Багато хто й досі вважає, що мертва деревина — це «розсадник шкідників», хоча найбільш небезпечні шкідники в Україні — жуки-короїди — заселюють лише живі або щойно загиблі дерева. І аж ніяк не сухі, старі й мертві.

Словом, ліс не має виглядати, як парк. Мертва деревина — це зазвичай добре.

 

Міф №5 — українських лісів стає дедалі менше

Ще одне поширення уявлення: українських лісів колись було багато, а зараз стає все менше. І колись ми їх втратимо. Бо їх по-варварськи вирубують. Такі уявлення — найкраща ілюстрація того, наскільки складною є тема лісів.

Колись давно лісів в Україні справді було набагато більше. Однак протягом останніх кількох століть вони поступово перетворювалися на поля чи людські поселення. Цей процес називається «знелісненням». Але зараз усе трохи складніше.

Якщо говорити про ліси України, то офіційно їхня площа становить приблизно 16% території країни. Це так званий лісовий фонд. Парадокс у тому, що ми також маємо десь 500 тисяч гектарів лісів, які лісом не вважаються й не перебувають під охороною держави. Здебільшого це так звані самосійні ліси, які утворилися природним шляхом на закинутих полях. У документах це ніякі не ліси, а «рілля» або «пасовище». Самосійні ліси щоденно зникають, коли в закинутих полів з’являється новий власник чи орендар. На жаль, в Україні пріоритет за оранкою, а не за вирощуванням лісу. Тож такі самосійні ліси ми таки втрачаємо.

З лісами, які офіційно все ж вважаються лісом, ситуація складніша. Безповоротна їхня втрата відбувається, але не надто масштабно. Зазвичай причиною є інфраструктурні проекти, коли ліс вирубують під дороги, забудову чи лінії електропередач.

Вирубка самосійного лісу на Чернігівщині

Однак площа офіційних лісів України протягом останніх 30 років залишається приблизно незмінною. У 99% після вирубки дерева висаджуються або відновлюються природним шляхом. Отже, тут усе ок?

Ні. Вище ми вже говорили про деградацію лісів. Коли ліс начебто залишається лісом, але стає бідним і нестійким. Згадайте приклад зі старим дубовим лісом, який поступився місцем плантації сосни. Деградація українських лісів відбувається постійно й швидко. Ми втрачаємо природні ліси з високим рівнем біорізноманіття, натомість отримуючи плантації сосни, ялини чи дуба. Інакше кажучи, ми втрачаємо не площі лісів, а якість.

Деградація лісів — це катастрофа, а в умовах зміни клімату — катастрофа в квадраті. Стійкість деградованих лісів до посух та пожеж, спричинених зміною клімату, загрожує їхньою безповоротною втратою. Уже зараз деградовані ліси — це багатомільярдні збитки, яких ніхто не рахує й не враховує.

Ми розповіли лише про кілька міфів, які існують у свідомості українців і які продовжують поширювати українські ЗМІ. Зрозуміти більше, розібратися в темі та дізнаватися найактуальніші «лісові» новини можна на сайті Української природоохоронної групи.

Для найбільш допитливих експерти організацій створили навчальний онлайн-курс про ліс.

Матеріал підготовлено за підтримки Посольства Фінляндії в Україні

Теги за темою
НовостиДругое
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На Рівненщині вчитель побив школяра, поліція розпочала перевірку
Комсомольская правда
2025-01-19T09:09:27Z
Українцям повідомили про нові правила перетину кордону: без яких документів не пропустять
Политека
2025-01-19T09:03:42Z
Питання виживання нації: чи реальна демобілізація військових в умовах масштабної війни
24tv
2025-01-19T09:03:38Z
Унікальна знахідка: жінка роками підпирала двері шматком бурштину за мільйон євро
24tv
2025-01-19T08:57:43Z
Російська армія просувається в Курській області: ISW про ситуацію на території РФ
TSN
2025-01-19T08:39:44Z
Ворог мав відчути справжній штурм: деталі роботизованої наземної операції від бригади "Хартія"
24tv
2025-01-19T08:33:53Z
"Обдарована і творча": п'ятою жертвою атаки на Кривий Ріг стала 22-річна Ірина Ковальчук
24tv
2025-01-19T08:12:25Z
Якщо нам довіряють, значить ми все робимо правильно
Детектор М
2025-01-19T08:00:44Z
Батьки зробили з сараю окрему кімнату для дочки: їй тепер заздрять мільйони
Фокус
2025-01-19T08:00:38Z
Австрійський бізнесмен продав картину Пікассо з мільйонним збитком
1News
2025-01-19T08:39:44Z
5 найкращих серіалів Netflix 2024 року, які ви, ймовірно, не дивилися
Фокус
2025-01-19T08:12:50Z
Рецензія на фільм «Вовкулака» / Wolfman
ITC
2025-01-19T08:07:12Z
«Исход» Оксани Байрак. Чим Кремль годує режисерку-втікачку
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T07:57:01Z
Одного з синів хрестив Леонід Кучма: що відомо про дітей Іво Бобула
Telegraf
2025-01-19T07:54:21Z
3 українські фільми 2024, які має побачити кожен
24tv
2025-01-19T07:12:50Z
Генрі Кавілл і його кохана вперше стали батьками
Комсомольская правда
2025-01-19T06:18:20Z
Де зараз Юлія Лорд: доля зірки, яка прославилася разом із "Скрябіном"
Политека
2025-01-19T04:00:38Z
Не просто концерт із "хорошими руськими": Іван Дорн потрапив у новий скандал після виступу
Политека
2025-01-19T02:00:14Z
Другий термін Трампа: які очікування в американських законодавців, зокрема, щодо підтримки України
ZN UA
2025-01-19T09:01:18Z
У аеропортах Фінляндії замінюють навігаційні системи через GPS-перешкоди з боку рф
InternetUA
2025-01-19T09:00:48Z
У США таки припинив працювати TikTok
24tv
2025-01-19T08:51:57Z
Куди поїде Трамп в один із перших візитів: ЗМІ назвали країну
GlavRed
2025-01-19T08:51:53Z
Юлія Тимошенко розкритикувала владну верхівку: «У нас дві війни: ворог забирає нашу територію, міжнародні корпорації – суверенітет»
Знай
2025-01-19T08:48:34Z
Юн Сок Йоль став першим чинним президентом Південної Кореї, якого заарештували
360ua.news
2025-01-19T08:42:32Z
Погрози Патрушева про зникнення України: британські розвідники розкрили справжні наміри Кремля
Хвиля
2025-01-19T08:30:46Z
Інавгурація Трампа: де і коли дивитись онлайн-трансляцію
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T08:30:44Z
Росія готується до атаки на НАТО
360ua.news
2025-01-19T08:15:01Z
Віктор Розовий, який отримав важке поранення на фронті, розповів, хто врятував йому життя
24tv
2025-01-19T09:03:52Z
Окупантам залишилось менше 5 км до кордонів Дніпропетровщини – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T08:54:44Z
На околицях Великої Новосілки тривають виснажливі оборонні бої - ОСУВ «Хортиця»
УкраинФорм
2025-01-19T08:51:16Z
Росіяни наступають із застосуванням бронетехніки на важливий населений пункт на Донеччині
TSN
2025-01-19T08:48:24Z
Як в Дніпрі безкоштовно отримати юридичну допомогу: хто допоможе у вирішенні різних питань
Политека
2025-01-19T08:42:26Z
У Запоріжжі внаслідок ракетного удару кількість поранених зросла до 12
ZN UA
2025-01-19T08:27:47Z
Почалися бої за важливий населений пункт на кордоні трьох областей - боєць ЗСУ
GlavRed
2025-01-19T08:27:09Z
Росіяни штурмують три важливі райони: у Великій Новосілці загострилась ситуація
GlavRed
2025-01-19T08:27:06Z
Боєць ГУР розповів про зустріч з актором-путіністом Стівеном Сігалом в Оленівці
24tv
2025-01-19T08:18:34Z
Нещасний випадок на Драгобраті
360ua.news
2025-01-19T09:03:49Z
На курорті в Іспанії кількість постраждалих під час аварії підйомника сягнула 30
Европейская правда
2025-01-19T08:52:30Z
Трагедія на курорті Драгобрат: стало відомо, ким була загибла туристка
24tv
2025-01-19T08:48:48Z
На Херсонщині місцевий житель підірвався на російській міні: що відомо
TSN
2025-01-19T08:48:23Z
Судитимуть покидька, який упродовж восьми років ґвалтував свою неповнолітню прийомну доньку
Украина Криминальная
2025-01-19T08:42:05Z
На Одещині затримали трьох киян у камуфляжі: намагалися перетнути кордон з Придністров’ям
Политека
2025-01-19T08:27:27Z
У передмісті Херсона чоловік підірвався на вибухівці
УкраинФорм
2025-01-19T07:30:15Z
Мешканець Херсону втратив ногу на автобусній зупинці
1News
2025-01-19T07:21:41Z
В Індії засудили убивцю лікарки у справі, що спричинила торік масові протести
УкраинФорм
2025-01-19T07:03:58Z
Ідеальний засіб від запотівання окулярів та скла: як зробити антифог самому
GlavRed
2025-01-19T08:42:27Z
Те, що треба для вихідного: апетитна шакшука, яка задасть настрій на весь день
24tv
2025-01-19T08:18:17Z
Три знаки Зодіаку розпрощаються з труднощами наприкінці січня: астролог розповіла, кому пощастить
Telegraf
2025-01-19T08:15:28Z
Єдиний знак зодіаку, який рано чи пізно досягає всіх своїх цілей
TSN
2025-01-19T08:06:37Z
9 причин, чому варто покласти шматок мила у саду
24tv
2025-01-19T07:33:19Z
Куди подорожувати у 2025 році: рейтинг найкращих напрямків
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T07:33:01Z
Гороскоп на тиждень з 20 по 26 січня: Овни отримають відповіді, Риби - розбагатіють
GlavRed
2025-01-19T07:27:15Z
Хто з майбутнього: лише люди з надзвичайним розумом розгадають загадку за 5 секунд
GlavRed
2025-01-19T05:27:11Z
Любиш ананас у піці? Готуй 5 тисяч гривень: англійська піцерія кинула виклик гурманам
Знай
2025-01-19T04:51:32Z
Одна з найбільших економік Африки стала країною-партнером БРІКС
Петр и Мазепа
2025-01-19T09:06:29Z
Євро в зоні стабільності: якої ціни очікувати на ринку
24tv
2025-01-19T08:36:40Z
Молочний альянс оновив лінійку йогуртів для зручного перекусу
AgroPortal
2025-01-19T08:30:09Z
Повернення українських біженців з-за кордону може завдати шкоди економіці Європи, – Reuters
24tv
2025-01-19T08:27:25Z
В Україні планують модернізувати Реєстр оцінювачів
УкраинФорм
2025-01-19T08:06:12Z
Оренда квартир в Україні: як змінились ціни за останні півроку
ZN UA
2025-01-19T08:04:52Z
Виробникам лохини пропонують об'єднуватись для збільшення експорту
AgroPortal
2025-01-19T08:00:56Z
Україна зіткнеться з високою інфляцією: експерт розповів про три сценарії для гривні у 2025 році
Политека
2025-01-19T08:00:34Z
ВВП України досі на 20% менше, ніж до війни
AgroPortal
2025-01-19T07:18:33Z
Вчені синтезували унікальні полімери з безпрецедентною структурою
Portaltele
2025-01-19T09:06:42Z
Шість тривожних сигналів: як розпізнати вірус у смартфоні
Telegraf
2025-01-19T08:51:15Z
Потрібна всього 1 банка секретного інгредієнта: шикарний рецепт закуски за 2 хвилини
GlavRed
2025-01-19T08:27:37Z
Google починає вимагати підключення JavaScript у користувача для пошуку Google
InternetUA
2025-01-19T07:48:34Z
OpenAI намагається продовжити життя людини за допомогою стартапу, що займається довголіттям
InternetUA
2025-01-19T07:31:52Z
Apple видаляє TikTok з App Store на iPhone та iPad
Portaltele
2025-01-19T07:06:50Z
Подорож у космосі зі швидкістю світла матиме побічний ефект: що з'ясували фізики
Фокус
2025-01-19T07:00:11Z
ШІ показав, як можуть виглядати кнопкові телефони у майбутньому
InternetUA
2025-01-19T06:33:10Z
OpenAI завершила розробку ШІ-моделі зі здатністю до міркування
Portaltele
2025-01-19T06:06:29Z
Ніколи не злипнуться: як правильно приготувати макарони
GlavRed
2025-01-19T08:27:07Z
Як зрозуміти що болить апендицит
24tv
2025-01-19T07:51:39Z
Шкіра після 18: як уникнути проблем і зберегти її красу
Фокус
2025-01-19T07:12:45Z
Дітям 12-13 років хочуть ввести нову вакцину: про що йдеться
Знай
2025-01-19T06:06:26Z
Ця дуже проста вправа у трендах 2025 і може змінити ваше життя всього за 12 тижнів
24tv
2025-01-19T04:15:26Z
5 вагомих причин додати горох у свій раціон
Знай
2025-01-18T22:30:57Z
Свіже чи заморожене: що обрати, щоб зберегти поживні властивості їжі
Знай
2025-01-18T21:51:18Z
Учені розповіли, що відбувається з організмом, якщо пити одне пиво або вино на день
GlavRed
2025-01-18T21:27:44Z
У США через пташиний грип різко подорожчали яйця, у деяких штатах - $9 за десяток
УкраинФорм
2025-01-18T21:03:39Z
Кубок світу з біатлону: етап у Рупольдингу завершують масстарти
УкраинФорм
2025-01-19T09:03:14Z
Аліна Ягупова провела вдалий матч за БК «Валенсія»
УкраинФорм
2025-01-19T09:03:13Z
Манчестер Юнайтед — Брайтон. Напередодні
Football.ua
2025-01-19T09:00:19Z
Циганков зробив гольовий пас в матчі іспанської Ла Ліги
УкраинФорм
2025-01-19T08:54:46Z
Барселона здобула одну перемогу в останніх восьми матчах чемпіонату Іспанії
Football.ua
2025-01-19T08:51:28Z
Бився з невдахами, – Берінчик розніс свого майбутнього суперника
24tv
2025-01-19T08:36:42Z
"Боксував із якимись лохами": "Український танк" зробив зухвалу заяву щодо свого суперника
24tv
2025-01-19T08:33:10Z
Ліверпуль встановив особистий рекорд в АПЛ
Football.ua
2025-01-19T08:24:05Z
Бетіс перебуває на межі від оренди нападника Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-01-19T08:21:09Z
Справжній ексклюзив: у Києві помітили розкішний "Гелендваген" за 280 000 євро
Фокус
2025-01-19T09:00:01Z
Mercedes має намір повернути на конвеєр купе S-Class
AutoCentre
2025-01-19T08:15:08Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z
У київському гаражі знайшли раритетний Lincoln Town Car
AutoCentre
2025-01-18T20:01:19Z
Що приховують звуки вашого автомобіля? Важливі сигнали, про які не варто забувати
Знай
2025-01-18T19:21:12Z
Від пам'ятника до легенди: на Вінниччині трактор із постаменту знову завів двигун
Знай
2025-01-18T17:51:48Z
Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами
TSN
2025-01-18T17:36:03Z