Відставка міністра внутрішніх справ Арсена Авакова не вплине на справу про вбивство журналіста Павла Шеремета, у якій обвинувачують Юлію Кузьменко, Андрія Антоненка та Яну Дугарь, однак може змінити вектор у провадженні про «пошук замовників» вбивства. Про це адвокат Кузьменко Тарас Безпалий сказав «Детектору медіа».
«Наразі основна справа, де начебто шукають замовників, знаходиться в розслідуванні Міністерства внутрішніх справ. Можливо, будуть трохи інші вектори, трохи інший ракурс. На справу, яка наразі знаходиться в суді, не думаю, що це суттєво вплине. Оскільки державне обвинувачення підтримує, безпосередньо, Офіс генерального прокурора, а рішення приймає суд. З точки зору психології, можливо, це вплине на суддів та присяжних. З точки зору юридичних моментів – жодним чином не випливає», – вважає захисник.
Водночас він не зміг відповісти щодо причин відставки Авакова, зокрема – чи могла на це рішення вплинути відсутність прогресу в справі Шеремета.
У той же час юристка, адвокатка Мирослави Гонгадзе Валентина Теліченко припускає, що ймовірні порушення закону у справі Шеремета можуть призвести до притягнення до відповідальності міністра:
«Причина відставки, я думаю, в резонансі кількох обставин: і зростання напруженості в суспільстві, і бажання уникнути відповідальності за ймовірне фальсифікування обвинувачення у справі Шеремета, і розуміння того, що в поліції якість кадрів стає все гіршою, і особовий склад знову й знову дає президентові приводи для ритуального звільнення міністра. Зараз Аваков ще сподівається, що уникне будь-якої відповідальності – навіть за справу Шеремета, бо ж знає, що довести умисну фальсифікацію в суді дуже складно. Я б не була така впевнена за нього. Обвинувачення у справі Шеремета настільки грубо зліплене, а участь президента і високопосадовців у брифінгу настільки яскраво ілюструвала політичну зацікавленість, що ЄСПЛ може визнати порушення статті 18 Конвенції – політичні мотиви переслідування. І це дасть підстави притягнути до відповідальності і Авакова, і інших.
Вже названо наступника Авакова, отож, треба думати, що є чи буде вказівка монобільшості голосувати за відставку. Думаю, опозиція наполягатиме на звітові перед відставкою, але навряд чи Аваков звітуватиме», - каже Теліченко.
Як писав ДМ, 13 липня 2021 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков подав заяву про відставку зі своєї посади за власним бажанням. Офіційних пояснень такого рішення міністра не було. Юрист ГО «Інститут масової інформації» Алі Сафарова вважає, відставка Авакова поверне розслідування справи Шеремета в конструктивне русло. Раніше президент Зеленський прямо пов’язував розкриття резонансної справи з перспективами міністра.
Нагадаємо, що журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року внаслідок вибуху автомобіля в центрі Києва. Його смерть кваліфікована прокуратурою Києва за статтею «умисне вбивство, вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб».
12 грудня 2019 року Нацполіція затримала і за згодою ГПУ оголосила підозру трьом фігурантам справи щодо вбивства Шеремета: лікарку й волонтерку Юлію Кузьменко, музиканта та ветерана АТО Андрія Антоненка, військову медсестру Яну Дугарь.
За результатами проведених експертиз відеозапис із камер спостереження та відстеження телефонів слідство припустило, що вибухівку закладала Юлія Кузьменко, разом з нею був Андрій Антоненко, а Яна Дугарь фотографувала місце розташування камер на мобільний телефон поруч із місцем злочину незадовго до вбивства Павла Шеремета.
Усі затримані заперечують свою причетність до злочину та вважають переслідування політичним.
22 травня 2020 року слідство у справі ймовірних виконавців вбивства було завершене. Розслідування щодо замовників виокремлене в іншу справу і наразі триває.
4 січня 2021 року «Білоруський народний трибунал», EUobserver та «Українська правда» опублікувала записи розмови від 11 квітня 2012 року, голоси на яких нагадують голос тодішнього голови КДБ Білорусі Вадима Зайцева та голоси працівників контртерористичного підрозділу КДБ «Альфа», з якими проводили інструктаж. Вони обговорювали можливість підірвати вибухівкою журналіста Павла Шеремета.
У Міністерстві внутрішніх справ України кажуть, що ці записи відповідають нинішній версії слідства. Речник МВС Артем Шевченко додав, що на справі Андрія Антоненка, Юлії Кузьменко та Яни Дугарь ці записи не позначаться. Адвокат Юлії Кузьменко Тарас Безпалий висловив думку, що обвинувачених будуть намагатися прив’язати до «білоруських плівок», але цього зробити не вдасться.
Після арешту у грудні 2019 року Юлія Кузьменко та Андрій Антоненко перебували під вартою, а Яна Дугарь – під домашнім арештом. Але згодом у 2021 році суд змінив всім трьом фігурантам у справі Шеремета запобіжні заходи. Антоненко та Кузьменко зараз перебувають під цілодобовим домашнім арештом. По відношенню до Яни Дугарь застосований запобіжний захід у вигляді особистих зобов'язань. Антоненко провів за гратами 506 днів.
Фото: Ольга Сидій / Facebook