MY.UAНовини
Половинчасті зміни: як Рада реформує СБУ
Половинчасті зміни: як Рада реформує СБУ

Половинчасті зміни: як Рада реформує СБУ

Законопроєкт щодо реформи СБУ №3196-д готували понад рік. Депутати подали до нього більш як дві тисячі поправок. 8 липня комітет парламенту з питань національної безпеки та оборони нашвидкуруч та без ґрунтовних обговорень погодив проєкт до другого читання. Але навіть після цього рішення вчора, 14 липня, текст зазнав додаткових правок. І уже сьогодні законопроєкт стоїть у порядку денному для прийняття. Досі незрозуміло, чи встигне Рада розглянути законопроєкт сьогодні або ж буде збиратися окрема позачергова сесія наступного тижня.

Ймовірно, монобільшість поспішає через бажання президента отримати хоч якесь досягнення у реформах в Україні перед поїздкою у Вашингтон. Адже реформа СБУ — дійсно важливий пункт, який має наблизити Україну на шляху до НАТО. Тим більше що одну з останніх версій проєкту нещодавно схвалили посли G7.

Держсекретар США Ентоні Блінкен напередодні назвав п’ять кроків, що, як вважають у Штатах, допоможуть Україні зберегти прогрес у реформах. Зокрема, йдеться про реформу СБУ, її деполітизацію, демілітаризацію та передачу функцій боротьби з корупцією та організованою злочинністю іншому відомству.

Ще вчора після засідання комітету фінальний текст проєкту не оприлюднили, а останні поправки до нього розглядали без трансляції. Але за підсумками засідання можна зрозуміти суть найважливіших положень реформи. Аналіз тексту і дискусій на комітеті показує, що Рада так і не наважилася на повноцінну реформу, хоча й зробила ряд кроків, на які досі не йшов жоден парламент. Наприклад, уперше чітко задекларовано необхідність позбавити СБУ слідства і визначити для цього строки.

Також позитивним досягненням є створення реальних парламентських механізмів контролю над СБУ, перш за все з боку профільного комітету Ради, що має посилити підзвітність служби. Нарешті закладено основи для демілітаризації, яка має започаткувати зміну культури.

Разом з тим низка інших суперечливих положень законопроєкту створюють надвисокі ризики в майбутній діяльності служби.

Що зі слідством?

Службу безпеки України потрібно позбавити слідства для унеможливлення втручання у діяльність бізнесу та «торгування» розвідувальною інформацією. Депутати хочуть поступово забирати в СБУ цю можливість — принаймні до 1 січня 2025 року.

Суть положень щодо слідства зводиться до такого:

  • до 1 липня 2022 року підслідність СБУ має звузитися до переліку з 16 статей замість 38, які є в компетенції служби сьогодні;
  • з 1 липня 2022 року до 1 січня 2025 року СБУ матиме в підслідності 16 статей (наприклад, державна зрада, шпигунство, тероризм, фінансування тероризму та інші);
  • з 1 січня 2025 року СБУ повинна припинити функцію слідства взагалі.

Найбільш проблемним у такому поступовому позбавленні СБУ слідства є те, що Рада так і не ухвалила необхідних змін до Кримінального процесуального кодексу (КПК). Це означає, що незалежно від змін до основного закону про реформу, СБУ зможе і буде здійснювати слідство в порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом. Депутати з правоохоронного комітету парламенту, які й мали б ухвалити такі зміни до КПК, не приховували, що є прихильниками того, щоб залишити слідство за СБУ.

Важливо, що обмеження підслідності СБУ 16 статтями жодним чином не рятує від можливих зловживань. Просто тому, що на практиці СБУ неодноразово під виглядом державної зради чи фінансування тероризму розслідувала корупцію. Досі на практиці є численні випадки, коли прокурори доручали СБУ слідство у непідслідних та невластивих їй справах. Тому в разі ухвалення такої редакції важливим на перехідний період буде уважний моніторинг діяльності СБУ для своєчасного виявлення спроб таких ймовірних зловживань.

Визначені проєктом дедлайни щодо слідства, з одного боку, більш ніж чіткі. З іншого — напередодні дедлайну остаточного позбавлення слідства, тобто початку 2025 року, чинний парламент уже зміниться, як може змінитися й президент. А отже, можуть з’явитися спроби переконати нових політиків ці дедлайни посунути.

До слова, процес позбавлення слідства та невластивих функцій прокуратури затягнувся на понад десятиліття.

Саме тому питання завершення реформи в цій частині та негайні зміни до КПК залишаються надактуальними і мають стати пріоритетом парламенту восени в разі ухвалення профільного закону зараз. Інакше головний здобуток реформи перетвориться на мильну бульбашку.

Що із підсиленням СБУ повноваженнями?

СБУ отримає серйозне посилення в сфері контррозвідки на тлі хоч і тимчасового, але залишення слідчих функцій. Паралельне співіснування в одному органі цих функцій несе певні ризики, бо і контррозвідка, і слідство передбачають серйозне втручання в права та свободи людей.

Для цілей контррозвідки стандарти такого втручання значно менші, тому в цивілізованих країнах Заходу такі матеріали не дозволено використовувати для кримінального переслідування осіб.

Наприклад, «прослушка». За кримінальним процесом, для того щоб взяти дозвіл на неї, треба обґрунтувати таку доцільність і необхідність втручання в приватне життя доказами та погодити у прокурора та суді. Більш того, таке втручання в особисте життя допускається, лише коли розслідується тяжкий або особливо тяжкий злочин.

Натомість для цілей контррозвідки таке ж клопотання, за проєктом про реформу СБУ, треба буде просто погодити в суді. Суд може відмовити лише через формальну невідповідність закону. А підстави для прослуховування дуже широкі та розмиті, наприклад, «отримання інформації в інтересах державної безпеки».

Саме тому під час слухань на комітеті депутати прибрали ризикову норму, яка прямо дозволяла в рамках контррозвідки використовувати матеріали «прослушки» (та інших заходів, що передбачають втручання у приватне життя) як докази у кримінальному процесі. Проте ризики використання таких матеріалів у судових процесах усе одно залишилися, наприклад для цілей блокування інформаційних ресурсів. Більш того, виключення із законопроєкту дозволу на використання таких матеріалів у суді не означає прямої заборони їх використання як доказів. Не окреслено також межі такого використання. За таких обставин ризики зловживань у роботі СБУ залишаються, і після прийняття закону їх потрібно буде усувати, орієнтуючись на практику.

У рамках контррозвідки СБУ надаються повноваження блокувати інформаційні ресурси в судовому порядку, але детальної процедури для цього не передбачено. Для цілей контррозвідки СБУ дозволили надсилати офіційні застереження та рекомендації не лише держорганам, а й громадянам. Подібне повноваження досить сумнівне та очевидно зможе використовуватися для тиску та з корупційною метою.

СБУ також дозволяють перевіряти кандидатів перед призначенням на відповідальні та особливо відповідальні посади держслужби (наприклад, керівник апарату будь-якого міністерства, Верховної Ради) або адміністративні посади в прокуратурі (керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури) на предмет їх співробітництва з іноземними спецслужбами. Саме за результатами таких перевірок СБУ зможе надавати свої офіційні застереження або рекомендації щодо держорганів і конкурсних комісій, наприклад, не призначати певних осіб на посади. При цьому в службі свавільно зможуть утаємничувати причини та підстави таких рекомендацій, а отже, і можливість проконтролювати їх обґрунтованість.



Усе це далеко не повний перелік нових повноважень, яких раніше у служби не було. У підсумку залишаючи слідство та посилюючи контррозвідувальний компонент, парламент лише підвищив ризики зловживань у СБУ.

Як атестуватимуть співробітників СБУ?

Суттєвих інструментів очищення служби не передбачено, як і конкурсних процедур відбору кадрів. Проєкт передбачає атестацію співробітників, але вона не матиме реальних результатів.

По-перше, непроходження атестації не є підставою для звільнення. По-друге, за баченням голови робочої групи Мар’яни Безуглої, оперативні співробітники взагалі не мають підлягати атестації. А оперативники служби — це фактично увесь склад сумнозвісних підрозділів «К» та економічної контррозвідки. Атестуватимуть у підсумку лише керівний склад цих підрозділів.

Тобто тисячі співробітників, до яких найбільше питань, атестації уникнуть, але отримають у рази вищу заробітну плату.

Саму ж процедуру атестації визначатиме президент, хоча таких повноважень він не має за Конституцією. Це ще один величезний ризик процесу, що будь-якої миті може бути скасований у Конституційному суді.

Більш того, за інформацією ЦПК, у службі вже відбуваються торги щодо проходження атестації керівним складом СБУ, особливо керівництвом сумнозвісних підрозділів. Одним із факторів проходження атестації буде наявність допуску до державної таємниці. Це питання виключно компетенції СБУ, а саме — створених там для цих цілей спеціальних комісій і керівництва. Таким чином, ручний режим керування атестацією з боку СБУ може вилитися в штучне позбавлення небажаних кадрів доступу до держтаємниці. Саме в такий спосіб чинні керівні кадри в департаменті «К» хочуть отримати посади в інших підрозділах і втриматися на посадах в СБУ.

Доцільність подібної атестації дуже сумнівна, особливо з огляду на те, що на неї потрібно буде витратити значний ресурс, зокрема і бюджетних коштів.

Публічність і прозорість?

За підсумками реформи, СБУ стане ще більш секретною службою. Проєкт фактично виводить службу з-під дії Закону України «Про доступ до публічної інформації». Тобто служба зможе на власний розсуд вирішувати, яка інформація може бути відкритою, а яка — ні. Тоді як цей закон визначає засади та принципи обмеження доступу до інформації.

Більш того, якщо зараз за законом відкриті публічні декларації мають подавати всі співробітники СБУ, які не є секретними (безпосередньо не здійснюють оперативно-розшукової та контррозвідувальної діяльності), то «реформа» пропонує залишити відкритими лише декларації керівника СБУ, його заступників і керівників регіональних підрозділів. Таким чином коло публічних декларантів у СБУ також звузиться.

Тотальна закритість служби залишається надактуальною проблемою, адже фактично унеможливлює будь-який контроль з боку громадськості, медіа та правозахисників.

На відміну від редакції першого читання, де було закріплено граничну чисельність СБУ в 17 тисяч осіб, вже до другого читання СБУ руками прихильних депутатів виторгувала 20 тисяч. Нагадаємо, що наразі гранична чисельність, за законом, становить 27 тисяч і 31 тисячу в особливий період. Голова СБУ призначатиметься на шість років. Цей строк поширюватиметься і на діючого голову Івана Баканова. Тобто останній, попри політичне призначення, залишатиметься головою навіть після завершення каденції президента Зеленського та має впроваджувати реформу в життя.

***

В підсумку проєкт не стає справжньою реформою, радше, створює можливості працювати над змінами надалі. Наступним кроком мають стати зміни до Кримінального процесу, і вже зрозуміло, що це буде справжній виклик для парламенту.

Водночас за період незалежності це перша спроба системно змінити службу, яка дійшла до етапу голосування в залі парламенту. Головне наразі — не зупинятися і саме в цій каденції парламенту завершити всі належні зміни, які дійсно модернізують службу.

Бо половинчасті зміни мають наслідком те, що фінальну версію проєкту не готові підтримувати ані прихильники реформи, ані її вороги. Прихильники вважають, що така реформа є фейком, а її прийняття може позбавити можливості реальних змін у майбутньому, вороги ж незадоволені навіть натяками на необхідність позбавити слідства.

Законопроєкт щодо реформи СБУ №3196-д готували понад рік. Депутати подали до нього більш як дві тисячі поправок. 8 липня комітет парламенту з питань національної безпеки та оборони нашвидкуруч та без ґрунтовних обговорень погодив проєкт до другого читання. Але навіть після цього рішення вчора, 14 липня, текст зазнав додаткових правок. І уже сьогодні законопроєкт стоїть у порядку денному для прийняття. Досі незрозуміло, чи встигне Рада розглянути законопроєкт сьогодні або ж буде збиратися окрема позачергова сесія наступного тижня.

Ймовірно, монобільшість поспішає через бажання президента отримати хоч якесь досягнення у реформах в Україні перед поїздкою у Вашингтон. Адже реформа СБУ — дійсно важливий пункт, який має наблизити Україну на шляху до НАТО. Тим більше що одну з останніх версій проєкту нещодавно схвалили посли G7.

Держсекретар США Ентоні Блінкен напередодні назвав п’ять кроків, що, як вважають у Штатах, допоможуть Україні зберегти прогрес у реформах. Зокрема, йдеться про реформу СБУ, її деполітизацію, демілітаризацію та передачу функцій боротьби з корупцією та організованою злочинністю іншому відомству.

Ще вчора після засідання комітету фінальний текст проєкту не оприлюднили, а останні поправки до нього розглядали без трансляції. Але за підсумками засідання можна зрозуміти суть найважливіших положень реформи. Аналіз тексту і дискусій на комітеті показує, що Рада так і не наважилася на повноцінну реформу, хоча й зробила ряд кроків, на які досі не йшов жоден парламент. Наприклад, уперше чітко задекларовано необхідність позбавити СБУ слідства і визначити для цього строки.

Також позитивним досягненням є створення реальних парламентських механізмів контролю над СБУ, перш за все з боку профільного комітету Ради, що має посилити підзвітність служби. Нарешті закладено основи для демілітаризації, яка має започаткувати зміну культури.

Разом з тим низка інших суперечливих положень законопроєкту створюють надвисокі ризики в майбутній діяльності служби.

Що зі слідством?

Службу безпеки України потрібно позбавити слідства для унеможливлення втручання у діяльність бізнесу та «торгування» розвідувальною інформацією. Депутати хочуть поступово забирати в СБУ цю можливість — принаймні до 1 січня 2025 року.

Суть положень щодо слідства зводиться до такого:

  • до 1 липня 2022 року підслідність СБУ має звузитися до переліку з 16 статей замість 38, які є в компетенції служби сьогодні;
  • з 1 липня 2022 року до 1 січня 2025 року СБУ матиме в підслідності 16 статей (наприклад, державна зрада, шпигунство, тероризм, фінансування тероризму та інші);
  • з 1 січня 2025 року СБУ повинна припинити функцію слідства взагалі.

Найбільш проблемним у такому поступовому позбавленні СБУ слідства є те, що Рада так і не ухвалила необхідних змін до Кримінального процесуального кодексу (КПК). Це означає, що незалежно від змін до основного закону про реформу, СБУ зможе і буде здійснювати слідство в порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом. Депутати з правоохоронного комітету парламенту, які й мали б ухвалити такі зміни до КПК, не приховували, що є прихильниками того, щоб залишити слідство за СБУ.

Важливо, що обмеження підслідності СБУ 16 статтями жодним чином не рятує від можливих зловживань. Просто тому, що на практиці СБУ неодноразово під виглядом державної зради чи фінансування тероризму розслідувала корупцію. Досі на практиці є численні випадки, коли прокурори доручали СБУ слідство у непідслідних та невластивих їй справах. Тому в разі ухвалення такої редакції важливим на перехідний період буде уважний моніторинг діяльності СБУ для своєчасного виявлення спроб таких ймовірних зловживань.

Визначені проєктом дедлайни щодо слідства, з одного боку, більш ніж чіткі. З іншого — напередодні дедлайну остаточного позбавлення слідства, тобто початку 2025 року, чинний парламент уже зміниться, як може змінитися й президент. А отже, можуть з’явитися спроби переконати нових політиків ці дедлайни посунути.

До слова, процес позбавлення слідства та невластивих функцій прокуратури затягнувся на понад десятиліття.

Саме тому питання завершення реформи в цій частині та негайні зміни до КПК залишаються надактуальними і мають стати пріоритетом парламенту восени в разі ухвалення профільного закону зараз. Інакше головний здобуток реформи перетвориться на мильну бульбашку.

Що із підсиленням СБУ повноваженнями?

СБУ отримає серйозне посилення в сфері контррозвідки на тлі хоч і тимчасового, але залишення слідчих функцій. Паралельне співіснування в одному органі цих функцій несе певні ризики, бо і контррозвідка, і слідство передбачають серйозне втручання в права та свободи людей.

Для цілей контррозвідки стандарти такого втручання значно менші, тому в цивілізованих країнах Заходу такі матеріали не дозволено використовувати для кримінального переслідування осіб.

Наприклад, «прослушка». За кримінальним процесом, для того щоб взяти дозвіл на неї, треба обґрунтувати таку доцільність і необхідність втручання в приватне життя доказами та погодити у прокурора та суді. Більш того, таке втручання в особисте життя допускається, лише коли розслідується тяжкий або особливо тяжкий злочин.

Натомість для цілей контррозвідки таке ж клопотання, за проєктом про реформу СБУ, треба буде просто погодити в суді. Суд може відмовити лише через формальну невідповідність закону. А підстави для прослуховування дуже широкі та розмиті, наприклад, «отримання інформації в інтересах державної безпеки».

Саме тому під час слухань на комітеті депутати прибрали ризикову норму, яка прямо дозволяла в рамках контррозвідки використовувати матеріали «прослушки» (та інших заходів, що передбачають втручання у приватне життя) як докази у кримінальному процесі. Проте ризики використання таких матеріалів у судових процесах усе одно залишилися, наприклад для цілей блокування інформаційних ресурсів. Більш того, виключення із законопроєкту дозволу на використання таких матеріалів у суді не означає прямої заборони їх використання як доказів. Не окреслено також межі такого використання. За таких обставин ризики зловживань у роботі СБУ залишаються, і після прийняття закону їх потрібно буде усувати, орієнтуючись на практику.

У рамках контррозвідки СБУ надаються повноваження блокувати інформаційні ресурси в судовому порядку, але детальної процедури для цього не передбачено. Для цілей контррозвідки СБУ дозволили надсилати офіційні застереження та рекомендації не лише держорганам, а й громадянам. Подібне повноваження досить сумнівне та очевидно зможе використовуватися для тиску та з корупційною метою.

СБУ також дозволяють перевіряти кандидатів перед призначенням на відповідальні та особливо відповідальні посади держслужби (наприклад, керівник апарату будь-якого міністерства, Верховної Ради) або адміністративні посади в прокуратурі (керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури) на предмет їх співробітництва з іноземними спецслужбами. Саме за результатами таких перевірок СБУ зможе надавати свої офіційні застереження або рекомендації щодо держорганів і конкурсних комісій, наприклад, не призначати певних осіб на посади. При цьому в службі свавільно зможуть утаємничувати причини та підстави таких рекомендацій, а отже, і можливість проконтролювати їх обґрунтованість.

Усе це далеко не повний перелік нових повноважень, яких раніше у служби не було. У підсумку залишаючи слідство та посилюючи контррозвідувальний компонент, парламент лише підвищив ризики зловживань у СБУ.

Як атестуватимуть співробітників СБУ?

Суттєвих інструментів очищення служби не передбачено, як і конкурсних процедур відбору кадрів. Проєкт передбачає атестацію співробітників, але вона не матиме реальних результатів.

По-перше, непроходження атестації не є підставою для звільнення. По-друге, за баченням голови робочої групи Мар’яни Безуглої, оперативні співробітники взагалі не мають підлягати атестації. А оперативники служби — це фактично увесь склад сумнозвісних підрозділів «К» та економічної контррозвідки. Атестуватимуть у підсумку лише керівний склад цих підрозділів.

Теги за темою
Інше
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В Алжирі президент помилував журналіста Іхсана Ель Каді після майже двох років ув'язнення
InternetUA
2024-11-01T22:27:54Z
Пентагон вважає, що Україні для ведення війни вистарчить солдатів максимум ще на рік – NYT
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T22:27:23Z
Треба діяти: Зеленський закликав світ зупинити військову співпрацю РФ і КНДР
Хвиля
2024-11-01T22:27:05Z
Білий дім застеріг Іран від нової атаки на Ізраїль
УкраинФорм
2024-11-01T22:00:39Z
"Політексперт" із медіапулу Медведчука, адмін YouTube-каналів і не тільки: СБУ затримала ще 10 ворожих агітаторів
InternetUA
2024-11-01T21:40:06Z
Сто годин до виборів у США: оприлюднено можливі сценарії вирішення долі війни в Україні
TSN
2024-11-01T21:39:50Z
Елітні будинки та квартири: що відомо про маєтки міністра-втікача часів Януковича і хто там живе
TSN
2024-11-01T21:39:49Z
Фіцо в Китаї наговорив антизахідної пропаганди про війну в Україні
Европейская правда
2024-11-01T21:39:08Z
Угорщина заявила, що не включатиме в угоду з Україною її членство в НАТО
1News
2024-11-01T21:36:52Z
День ангела 2 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-01T22:21:08Z
2 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T22:06:29Z
6 напрямків, де росіяни зосередили найбільше сил
24tv
2024-11-01T22:00:12Z
Під час ремонту жінка пересунула ванну та знайшла під нею двері: яку таємницю вони приховують
24tv
2024-11-01T21:57:08Z
"Тисяча Зеленського": хто не отримає грошей і несподіване пояснення, чому ці кошти виділяють
TSN
2024-11-01T21:39:41Z
Син Баканова будує маєток під Києвом: подробиці
TSN
2024-11-01T21:39:28Z
Bloomberg оновив рейтинг 500 найбагатших людей планети
InternetUA
2024-11-01T21:36:53Z
"Розміром поменше": що відбувається з могилою Анастасії Заворотнюк - деталі
GlavRed
2024-11-01T21:27:33Z
Відставка, як підірвала мережі. Чому звільнено адмірала Воронченка?
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T20:54:20Z
Хірургиня, яка рятує життя військовим, взяла участь у шоу "Холостяк": "У нас багато спільного"
24tv
2024-11-01T22:30:21Z
АРМА виставляє на продаж перші картини з колекції Медведчука
УкраинФорм
2024-11-01T22:06:29Z
3 цікаві українські серіали, які можна подивитися за вихідні
24tv
2024-11-01T22:00:45Z
"Володарка темряви": сексуальна українська техноблогерка у гарячому образі запалила мережу
24tv
2024-11-01T20:54:07Z
Що дивитися цього місяця: 5 найочікуваніших серіалів, які з'являться на Netflix у листопаді
24tv
2024-11-01T20:51:35Z
Живе там вже 2 роки, – Віктор Павлік розповів, як його 40-річний син виїхав за кордон
24tv
2024-11-01T20:30:05Z
«Нам треба було швиденько весілля робити». Чоловік Полякової розказав, як вони побралися
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T19:57:03Z
Зустріч відбулася на ліжку у піжамах: відома блогерка прийшла на шоу "Холостяк"
24tv
2024-11-01T19:54:49Z
Оля Полякова відверто зізналась, як збиралася розлучитися з чоловіком: "У нас був скандал"
TSN
2024-11-01T19:36:48Z
Кількість поранених унаслідок удару РФ по Харкову зросла - поліція
УкраинФорм
2024-11-01T22:18:46Z
Атака «Шахедів»: у кількох областях оголошена повітряна тривога
УкраинФорм
2024-11-01T21:57:38Z
Ґвалтівник намагався живцем спалити свою жертву: подробиці моторошного злочину
TSN
2024-11-01T21:39:36Z
Російська бомба влучила у п’ятиповерхівку у Куп’янську
TSN
2024-11-01T21:39:09Z
Підприємець з Харкова допомагав «Роскосмосу» налаштовувати супутники для коригування ударів по ЗСУ
ITC
2024-11-01T21:16:59Z
Сумщина без світла після російських ударів, ворог продовжує атакувати
24tv
2024-11-01T21:00:12Z
Внаслідок ракетного удару по Харкову загинув поліцейський, ще 26 поліцейських та четверо цивільних поранені
Мій Харків
2024-11-01T20:39:32Z
Росіяни вдарили КАБом по п'ятиповерхівці в Куп'янську, є постраждалі
УкраинФорм
2024-11-01T20:15:28Z
У Сербії обвалився дах на залізничному вокзалі, є загиблі
Европейская правда
2024-11-01T20:13:28Z
Карта бойових дій в Україні станом на 2 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T22:00:58Z
Російський дрон влучив у багатоповерхівку в Сумах: фото наслідків
TSN
2024-11-01T21:48:10Z
В ЗСУ пояснили, де будуть служити медики на фронті
1News
2024-11-01T21:39:59Z
"Ще на початку осені тут кипіло життя": який вигляд має Покровськ на Донеччині
TSN
2024-11-01T21:39:45Z
Загиблий поліцейський та десятки поранених: усе, що відомо про атаку на Харків 1 листопада
24tv
2024-11-01T21:36:35Z
Удар по місцю дислокації поліцейських: наслідки чергового страшного удару по Харкову
24tv
2024-11-01T21:30:10Z
Кримського політв'язня Ельдара Кантімірова етапували до Бурятії
Детектор М
2024-11-01T21:16:11Z
Бійці 57 окремої мотопіхотної бригади взяли у полон 15 військових РФ у Вовчанську
ZN UA
2024-11-01T21:10:05Z
На фронті - 126 зіткнень, ЗСУ ліквідували 115 загарбників на Покровському напрямку
УкраинФорм
2024-11-01T21:03:51Z
Чим можна вивести бліх у цуценят в домашніх умовах: безпечні методи
GlavRed
2024-11-01T22:27:12Z
В Україні від небезепечних хвороб щороку помирає 400 тисяч людей: медики зробили заяву
TSN
2024-11-01T21:39:36Z
Три геніальних методи, як позбутися плісняви ​​у домі: результат вражає
GlavRed
2024-11-01T21:27:08Z
Солодкі секрети: Чи можуть цукерки бути частиною здорового раціону?
360ua.news
2024-11-01T20:33:11Z
Як відростити довге волосся за 0 гривень: неочікувані відповіді
24tv
2024-11-01T19:45:41Z
Лікарів, які встановлюватимуть інвалідність, обиратимуть «сліпим» методом - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-01T19:36:15Z
Найкращі і найгірші напої для схуднення
24tv
2024-11-01T18:45:38Z
Кава перешкоджає засвоєнню важливого для організму вітаміну
24tv
2024-11-01T18:30:25Z
Технічний звіт оцінки руйнування Охматдиту перевірить іноземна інжинірингова компанія - МОЗ
УкраинФорм
2024-11-01T18:24:01Z
Цінові гойдалки на ринку овочів: як зекономити гроші і не залишитись голодним
Знай
2024-11-01T21:51:59Z
Інфляція в єврозоні в жовтні прискорилась
Хвиля
2024-11-01T21:36:19Z
Долар досяг дворічного максимуму перед виборами у США
iPress
2024-11-01T20:51:15Z
Доведеться відвідати ПФУ: кому з українців у 2025 році "зупинять" виплати
Знай
2024-11-01T20:30:10Z
"ПриватБанк" блокує рахунки навіть українських бійців, лишаючи їх без грошей: "Не можу ніяк зрозуміти, як"
Политека
2024-11-01T20:03:07Z
Справа Коломойського: куди зникли 5,7 мільярда готівки з кас "ПриватБанку"
TSN
2024-11-01T19:36:19Z
Галущенко запевнив, що Україні вистачить газу для проходження опалювального сезону
Комсомольская правда
2024-11-01T19:27:40Z
Ціни на нафту знову зростають: ринок реагує на події на Близькому Сході
360ua.news
2024-11-01T18:33:18Z
Глава Нацбанку: На Заході відбувся злам у сприйнятті російських активів
УкраинФорм
2024-11-01T18:30:53Z
Обираємо багаторічники правильно: айстри, аквілегії, жоржини тощо
CutInsight
2024-11-01T22:00:50Z
Як зберігати в квартирі овочі: найпростіші методи від досвідчених господинь
Политека
2024-11-01T21:30:54Z
Пельмені більше ніколи не розвалюватимуться у воді: який інгредієнт слід додати до окропу
24tv
2024-11-01T21:27:14Z
Сирні косички з дріжджового тіста: швидкий та смачний рецепт від "Мастер Шефа"
Политека
2024-11-01T21:01:29Z
Не викидайте гущу з кави: ось як її можна використати вдома
24tv
2024-11-01T20:06:27Z
Антарктида переживає туристичний бум
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T20:00:06Z
Як приготувати фриттату: ситний омлет із сиром та овочами
Политека
2024-11-01T19:49:33Z
Найбагатша людина світу дотримується правила "20 на 80": що за ним стоїть
24tv
2024-11-01T19:30:54Z
Подарунок на вихідні: найсмачніший оселедець, який можна приготувати вдома
24tv
2024-11-01T19:06:50Z
Баєр Леверкузен зіграв унічию зі Штутгартом
Football.ua
2024-11-01T21:24:22Z
Людмила Кіченок виступить у перший день WTA Finals
УкраинФорм
2024-11-01T21:09:18Z
Тайсон назвав план, завдяки якому збирається перемогти Пола
24tv
2024-11-01T21:00:07Z
Гвардіола: Порада Аморіму? Я не та людина, щоб давати поради колегам
Football.ua
2024-11-01T20:58:10Z
Тен Гаг: Здобуті з Манчестер Юнайтед два трофеї – досягнення, які я цінуватиму все своє життя
Football.ua
2024-11-01T20:31:32Z
Боксерка, яка потрапила у гендерний скандал на ОІ, з'явилась на обкладинці Vogue
24tv
2024-11-01T20:15:58Z
Стартував чемпіонат України з хокею
УкраинФорм
2024-11-01T19:49:09Z
Колишній одноклубник Миколенка став зіркою реп-кліпу: стильне відео
24tv
2024-11-01T19:36:40Z
Збірна Бразилії оголосила заявку на матчі проти Венесуели та Уругваю
Football.ua
2024-11-01T19:19:46Z
Як перезапустити Macbook і не втратити всі дані: корисні поради
InternetUA
2024-11-01T21:42:47Z
GTA V на ПК нарешті отримає графічні покращення з консолей — Rockstar анонсувала некстген-оновлення
ITC
2024-11-01T21:16:48Z
Apple інвестує $1,1 млрд у провайдера супутникових сервісів Globalstar, який забезпечує роботу Emergency SOS
ITC
2024-11-01T21:16:02Z
Місце у США, де немає сигналів Wi-Fi і мобільного зв'язку, стало Меккою для електрочутливих людей
InternetUA
2024-11-01T21:01:38Z
PUBG: Battlegrounds отримає спадкоємця: стали відомі незвичайні механіки шутера Project ARC
Знай
2024-11-01T20:51:56Z
Беремо трохи фаршу і готуємо вечерю на всю сім'ю: рецепт просто ульот
GlavRed
2024-11-01T20:27:45Z
Сперматозоїди проти Ньютона: відкриття, що змінює науку
360ua.news
2024-11-01T20:12:03Z
Фанати The Witcher 3: Wild Hunt знайшли таємну сцену з унікальним геймовером
360ua.news
2024-11-01T19:21:39Z
Sony зробила приємно "старим" шанувальникам PlayStation: для тих, хто колись не встиг
Знай
2024-11-01T18:51:51Z
На українському ринку нових авто змінився лідер: які марки були найпопулярнішими
ITC
2024-11-01T21:16:59Z
Водіям на замітку: про що свідчить незрозуміла наліпка під капотом біля фар
Хвиля
2024-11-01T20:39:51Z
Ford E-Transit отримав автономне керування від Oxa
AutoCentre
2024-11-01T20:13:47Z
В Україні виготовлено унікальний автомобіль для перевезення радіоактивних речовин
AutoCentre
2024-11-01T19:13:59Z
Новий сімейний електрокросовер Toyota розсекретили до презентації
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T17:21:54Z
Рестомод Ford Mustang з карбоновим кузовом оцінили у $429 тисяч
AutoCentre
2024-11-01T17:07:36Z
BMW створила особливу версію X5 Dark Flame
AutoCentre
2024-11-01T17:07:32Z
Японські партнери допомагають громадам у постачанні нової комунальної техніки
AutoCentre
2024-11-01T15:22:56Z
Конкурента BMW X4 від Audi показали на реалістичних фото
AutoCentre
2024-11-01T14:22:16Z