MY.UAНовини
Половинчасті зміни: як Рада реформує СБУ
Половинчасті зміни: як Рада реформує СБУ

Половинчасті зміни: як Рада реформує СБУ

Законопроєкт щодо реформи СБУ №3196-д готували понад рік. Депутати подали до нього більш як дві тисячі поправок. 8 липня комітет парламенту з питань національної безпеки та оборони нашвидкуруч та без ґрунтовних обговорень погодив проєкт до другого читання. Але навіть після цього рішення вчора, 14 липня, текст зазнав додаткових правок. І уже сьогодні законопроєкт стоїть у порядку денному для прийняття. Досі незрозуміло, чи встигне Рада розглянути законопроєкт сьогодні або ж буде збиратися окрема позачергова сесія наступного тижня.

Ймовірно, монобільшість поспішає через бажання президента отримати хоч якесь досягнення у реформах в Україні перед поїздкою у Вашингтон. Адже реформа СБУ — дійсно важливий пункт, який має наблизити Україну на шляху до НАТО. Тим більше що одну з останніх версій проєкту нещодавно схвалили посли G7.

Держсекретар США Ентоні Блінкен напередодні назвав п’ять кроків, що, як вважають у Штатах, допоможуть Україні зберегти прогрес у реформах. Зокрема, йдеться про реформу СБУ, її деполітизацію, демілітаризацію та передачу функцій боротьби з корупцією та організованою злочинністю іншому відомству.

Ще вчора після засідання комітету фінальний текст проєкту не оприлюднили, а останні поправки до нього розглядали без трансляції. Але за підсумками засідання можна зрозуміти суть найважливіших положень реформи. Аналіз тексту і дискусій на комітеті показує, що Рада так і не наважилася на повноцінну реформу, хоча й зробила ряд кроків, на які досі не йшов жоден парламент. Наприклад, уперше чітко задекларовано необхідність позбавити СБУ слідства і визначити для цього строки.

Також позитивним досягненням є створення реальних парламентських механізмів контролю над СБУ, перш за все з боку профільного комітету Ради, що має посилити підзвітність служби. Нарешті закладено основи для демілітаризації, яка має започаткувати зміну культури.

Разом з тим низка інших суперечливих положень законопроєкту створюють надвисокі ризики в майбутній діяльності служби.

Що зі слідством?

Службу безпеки України потрібно позбавити слідства для унеможливлення втручання у діяльність бізнесу та «торгування» розвідувальною інформацією. Депутати хочуть поступово забирати в СБУ цю можливість — принаймні до 1 січня 2025 року.

Суть положень щодо слідства зводиться до такого:

  • до 1 липня 2022 року підслідність СБУ має звузитися до переліку з 16 статей замість 38, які є в компетенції служби сьогодні;
  • з 1 липня 2022 року до 1 січня 2025 року СБУ матиме в підслідності 16 статей (наприклад, державна зрада, шпигунство, тероризм, фінансування тероризму та інші);
  • з 1 січня 2025 року СБУ повинна припинити функцію слідства взагалі.

Найбільш проблемним у такому поступовому позбавленні СБУ слідства є те, що Рада так і не ухвалила необхідних змін до Кримінального процесуального кодексу (КПК). Це означає, що незалежно від змін до основного закону про реформу, СБУ зможе і буде здійснювати слідство в порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом. Депутати з правоохоронного комітету парламенту, які й мали б ухвалити такі зміни до КПК, не приховували, що є прихильниками того, щоб залишити слідство за СБУ.

Важливо, що обмеження підслідності СБУ 16 статтями жодним чином не рятує від можливих зловживань. Просто тому, що на практиці СБУ неодноразово під виглядом державної зради чи фінансування тероризму розслідувала корупцію. Досі на практиці є численні випадки, коли прокурори доручали СБУ слідство у непідслідних та невластивих їй справах. Тому в разі ухвалення такої редакції важливим на перехідний період буде уважний моніторинг діяльності СБУ для своєчасного виявлення спроб таких ймовірних зловживань.

Визначені проєктом дедлайни щодо слідства, з одного боку, більш ніж чіткі. З іншого — напередодні дедлайну остаточного позбавлення слідства, тобто початку 2025 року, чинний парламент уже зміниться, як може змінитися й президент. А отже, можуть з’явитися спроби переконати нових політиків ці дедлайни посунути.

До слова, процес позбавлення слідства та невластивих функцій прокуратури затягнувся на понад десятиліття.

Саме тому питання завершення реформи в цій частині та негайні зміни до КПК залишаються надактуальними і мають стати пріоритетом парламенту восени в разі ухвалення профільного закону зараз. Інакше головний здобуток реформи перетвориться на мильну бульбашку.

Що із підсиленням СБУ повноваженнями?

СБУ отримає серйозне посилення в сфері контррозвідки на тлі хоч і тимчасового, але залишення слідчих функцій. Паралельне співіснування в одному органі цих функцій несе певні ризики, бо і контррозвідка, і слідство передбачають серйозне втручання в права та свободи людей.

Для цілей контррозвідки стандарти такого втручання значно менші, тому в цивілізованих країнах Заходу такі матеріали не дозволено використовувати для кримінального переслідування осіб.

Наприклад, «прослушка». За кримінальним процесом, для того щоб взяти дозвіл на неї, треба обґрунтувати таку доцільність і необхідність втручання в приватне життя доказами та погодити у прокурора та суді. Більш того, таке втручання в особисте життя допускається, лише коли розслідується тяжкий або особливо тяжкий злочин.

Натомість для цілей контррозвідки таке ж клопотання, за проєктом про реформу СБУ, треба буде просто погодити в суді. Суд може відмовити лише через формальну невідповідність закону. А підстави для прослуховування дуже широкі та розмиті, наприклад, «отримання інформації в інтересах державної безпеки».

Саме тому під час слухань на комітеті депутати прибрали ризикову норму, яка прямо дозволяла в рамках контррозвідки використовувати матеріали «прослушки» (та інших заходів, що передбачають втручання у приватне життя) як докази у кримінальному процесі. Проте ризики використання таких матеріалів у судових процесах усе одно залишилися, наприклад для цілей блокування інформаційних ресурсів. Більш того, виключення із законопроєкту дозволу на використання таких матеріалів у суді не означає прямої заборони їх використання як доказів. Не окреслено також межі такого використання. За таких обставин ризики зловживань у роботі СБУ залишаються, і після прийняття закону їх потрібно буде усувати, орієнтуючись на практику.

У рамках контррозвідки СБУ надаються повноваження блокувати інформаційні ресурси в судовому порядку, але детальної процедури для цього не передбачено. Для цілей контррозвідки СБУ дозволили надсилати офіційні застереження та рекомендації не лише держорганам, а й громадянам. Подібне повноваження досить сумнівне та очевидно зможе використовуватися для тиску та з корупційною метою.

СБУ також дозволяють перевіряти кандидатів перед призначенням на відповідальні та особливо відповідальні посади держслужби (наприклад, керівник апарату будь-якого міністерства, Верховної Ради) або адміністративні посади в прокуратурі (керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури) на предмет їх співробітництва з іноземними спецслужбами. Саме за результатами таких перевірок СБУ зможе надавати свої офіційні застереження або рекомендації щодо держорганів і конкурсних комісій, наприклад, не призначати певних осіб на посади. При цьому в службі свавільно зможуть утаємничувати причини та підстави таких рекомендацій, а отже, і можливість проконтролювати їх обґрунтованість.



Усе це далеко не повний перелік нових повноважень, яких раніше у служби не було. У підсумку залишаючи слідство та посилюючи контррозвідувальний компонент, парламент лише підвищив ризики зловживань у СБУ.

Як атестуватимуть співробітників СБУ?

Суттєвих інструментів очищення служби не передбачено, як і конкурсних процедур відбору кадрів. Проєкт передбачає атестацію співробітників, але вона не матиме реальних результатів.

По-перше, непроходження атестації не є підставою для звільнення. По-друге, за баченням голови робочої групи Мар’яни Безуглої, оперативні співробітники взагалі не мають підлягати атестації. А оперативники служби — це фактично увесь склад сумнозвісних підрозділів «К» та економічної контррозвідки. Атестуватимуть у підсумку лише керівний склад цих підрозділів.

Тобто тисячі співробітників, до яких найбільше питань, атестації уникнуть, але отримають у рази вищу заробітну плату.

Саму ж процедуру атестації визначатиме президент, хоча таких повноважень він не має за Конституцією. Це ще один величезний ризик процесу, що будь-якої миті може бути скасований у Конституційному суді.

Більш того, за інформацією ЦПК, у службі вже відбуваються торги щодо проходження атестації керівним складом СБУ, особливо керівництвом сумнозвісних підрозділів. Одним із факторів проходження атестації буде наявність допуску до державної таємниці. Це питання виключно компетенції СБУ, а саме — створених там для цих цілей спеціальних комісій і керівництва. Таким чином, ручний режим керування атестацією з боку СБУ може вилитися в штучне позбавлення небажаних кадрів доступу до держтаємниці. Саме в такий спосіб чинні керівні кадри в департаменті «К» хочуть отримати посади в інших підрозділах і втриматися на посадах в СБУ.

Доцільність подібної атестації дуже сумнівна, особливо з огляду на те, що на неї потрібно буде витратити значний ресурс, зокрема і бюджетних коштів.

Публічність і прозорість?

За підсумками реформи, СБУ стане ще більш секретною службою. Проєкт фактично виводить службу з-під дії Закону України «Про доступ до публічної інформації». Тобто служба зможе на власний розсуд вирішувати, яка інформація може бути відкритою, а яка — ні. Тоді як цей закон визначає засади та принципи обмеження доступу до інформації.

Більш того, якщо зараз за законом відкриті публічні декларації мають подавати всі співробітники СБУ, які не є секретними (безпосередньо не здійснюють оперативно-розшукової та контррозвідувальної діяльності), то «реформа» пропонує залишити відкритими лише декларації керівника СБУ, його заступників і керівників регіональних підрозділів. Таким чином коло публічних декларантів у СБУ також звузиться.

Тотальна закритість служби залишається надактуальною проблемою, адже фактично унеможливлює будь-який контроль з боку громадськості, медіа та правозахисників.

На відміну від редакції першого читання, де було закріплено граничну чисельність СБУ в 17 тисяч осіб, вже до другого читання СБУ руками прихильних депутатів виторгувала 20 тисяч. Нагадаємо, що наразі гранична чисельність, за законом, становить 27 тисяч і 31 тисячу в особливий період. Голова СБУ призначатиметься на шість років. Цей строк поширюватиметься і на діючого голову Івана Баканова. Тобто останній, попри політичне призначення, залишатиметься головою навіть після завершення каденції президента Зеленського та має впроваджувати реформу в життя.

***

В підсумку проєкт не стає справжньою реформою, радше, створює можливості працювати над змінами надалі. Наступним кроком мають стати зміни до Кримінального процесу, і вже зрозуміло, що це буде справжній виклик для парламенту.

Водночас за період незалежності це перша спроба системно змінити службу, яка дійшла до етапу голосування в залі парламенту. Головне наразі — не зупинятися і саме в цій каденції парламенту завершити всі належні зміни, які дійсно модернізують службу.

Бо половинчасті зміни мають наслідком те, що фінальну версію проєкту не готові підтримувати ані прихильники реформи, ані її вороги. Прихильники вважають, що така реформа є фейком, а її прийняття може позбавити можливості реальних змін у майбутньому, вороги ж незадоволені навіть натяками на необхідність позбавити слідства.

Законопроєкт щодо реформи СБУ №3196-д готували понад рік. Депутати подали до нього більш як дві тисячі поправок. 8 липня комітет парламенту з питань національної безпеки та оборони нашвидкуруч та без ґрунтовних обговорень погодив проєкт до другого читання. Але навіть після цього рішення вчора, 14 липня, текст зазнав додаткових правок. І уже сьогодні законопроєкт стоїть у порядку денному для прийняття. Досі незрозуміло, чи встигне Рада розглянути законопроєкт сьогодні або ж буде збиратися окрема позачергова сесія наступного тижня.

Ймовірно, монобільшість поспішає через бажання президента отримати хоч якесь досягнення у реформах в Україні перед поїздкою у Вашингтон. Адже реформа СБУ — дійсно важливий пункт, який має наблизити Україну на шляху до НАТО. Тим більше що одну з останніх версій проєкту нещодавно схвалили посли G7.

Держсекретар США Ентоні Блінкен напередодні назвав п’ять кроків, що, як вважають у Штатах, допоможуть Україні зберегти прогрес у реформах. Зокрема, йдеться про реформу СБУ, її деполітизацію, демілітаризацію та передачу функцій боротьби з корупцією та організованою злочинністю іншому відомству.

Ще вчора після засідання комітету фінальний текст проєкту не оприлюднили, а останні поправки до нього розглядали без трансляції. Але за підсумками засідання можна зрозуміти суть найважливіших положень реформи. Аналіз тексту і дискусій на комітеті показує, що Рада так і не наважилася на повноцінну реформу, хоча й зробила ряд кроків, на які досі не йшов жоден парламент. Наприклад, уперше чітко задекларовано необхідність позбавити СБУ слідства і визначити для цього строки.

Також позитивним досягненням є створення реальних парламентських механізмів контролю над СБУ, перш за все з боку профільного комітету Ради, що має посилити підзвітність служби. Нарешті закладено основи для демілітаризації, яка має започаткувати зміну культури.

Разом з тим низка інших суперечливих положень законопроєкту створюють надвисокі ризики в майбутній діяльності служби.

Що зі слідством?

Службу безпеки України потрібно позбавити слідства для унеможливлення втручання у діяльність бізнесу та «торгування» розвідувальною інформацією. Депутати хочуть поступово забирати в СБУ цю можливість — принаймні до 1 січня 2025 року.

Суть положень щодо слідства зводиться до такого:

  • до 1 липня 2022 року підслідність СБУ має звузитися до переліку з 16 статей замість 38, які є в компетенції служби сьогодні;
  • з 1 липня 2022 року до 1 січня 2025 року СБУ матиме в підслідності 16 статей (наприклад, державна зрада, шпигунство, тероризм, фінансування тероризму та інші);
  • з 1 січня 2025 року СБУ повинна припинити функцію слідства взагалі.

Найбільш проблемним у такому поступовому позбавленні СБУ слідства є те, що Рада так і не ухвалила необхідних змін до Кримінального процесуального кодексу (КПК). Це означає, що незалежно від змін до основного закону про реформу, СБУ зможе і буде здійснювати слідство в порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом. Депутати з правоохоронного комітету парламенту, які й мали б ухвалити такі зміни до КПК, не приховували, що є прихильниками того, щоб залишити слідство за СБУ.

Важливо, що обмеження підслідності СБУ 16 статтями жодним чином не рятує від можливих зловживань. Просто тому, що на практиці СБУ неодноразово під виглядом державної зради чи фінансування тероризму розслідувала корупцію. Досі на практиці є численні випадки, коли прокурори доручали СБУ слідство у непідслідних та невластивих їй справах. Тому в разі ухвалення такої редакції важливим на перехідний період буде уважний моніторинг діяльності СБУ для своєчасного виявлення спроб таких ймовірних зловживань.

Визначені проєктом дедлайни щодо слідства, з одного боку, більш ніж чіткі. З іншого — напередодні дедлайну остаточного позбавлення слідства, тобто початку 2025 року, чинний парламент уже зміниться, як може змінитися й президент. А отже, можуть з’явитися спроби переконати нових політиків ці дедлайни посунути.

До слова, процес позбавлення слідства та невластивих функцій прокуратури затягнувся на понад десятиліття.

Саме тому питання завершення реформи в цій частині та негайні зміни до КПК залишаються надактуальними і мають стати пріоритетом парламенту восени в разі ухвалення профільного закону зараз. Інакше головний здобуток реформи перетвориться на мильну бульбашку.

Що із підсиленням СБУ повноваженнями?

СБУ отримає серйозне посилення в сфері контррозвідки на тлі хоч і тимчасового, але залишення слідчих функцій. Паралельне співіснування в одному органі цих функцій несе певні ризики, бо і контррозвідка, і слідство передбачають серйозне втручання в права та свободи людей.

Для цілей контррозвідки стандарти такого втручання значно менші, тому в цивілізованих країнах Заходу такі матеріали не дозволено використовувати для кримінального переслідування осіб.

Наприклад, «прослушка». За кримінальним процесом, для того щоб взяти дозвіл на неї, треба обґрунтувати таку доцільність і необхідність втручання в приватне життя доказами та погодити у прокурора та суді. Більш того, таке втручання в особисте життя допускається, лише коли розслідується тяжкий або особливо тяжкий злочин.

Натомість для цілей контррозвідки таке ж клопотання, за проєктом про реформу СБУ, треба буде просто погодити в суді. Суд може відмовити лише через формальну невідповідність закону. А підстави для прослуховування дуже широкі та розмиті, наприклад, «отримання інформації в інтересах державної безпеки».

Саме тому під час слухань на комітеті депутати прибрали ризикову норму, яка прямо дозволяла в рамках контррозвідки використовувати матеріали «прослушки» (та інших заходів, що передбачають втручання у приватне життя) як докази у кримінальному процесі. Проте ризики використання таких матеріалів у судових процесах усе одно залишилися, наприклад для цілей блокування інформаційних ресурсів. Більш того, виключення із законопроєкту дозволу на використання таких матеріалів у суді не означає прямої заборони їх використання як доказів. Не окреслено також межі такого використання. За таких обставин ризики зловживань у роботі СБУ залишаються, і після прийняття закону їх потрібно буде усувати, орієнтуючись на практику.

У рамках контррозвідки СБУ надаються повноваження блокувати інформаційні ресурси в судовому порядку, але детальної процедури для цього не передбачено. Для цілей контррозвідки СБУ дозволили надсилати офіційні застереження та рекомендації не лише держорганам, а й громадянам. Подібне повноваження досить сумнівне та очевидно зможе використовуватися для тиску та з корупційною метою.

СБУ також дозволяють перевіряти кандидатів перед призначенням на відповідальні та особливо відповідальні посади держслужби (наприклад, керівник апарату будь-якого міністерства, Верховної Ради) або адміністративні посади в прокуратурі (керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури) на предмет їх співробітництва з іноземними спецслужбами. Саме за результатами таких перевірок СБУ зможе надавати свої офіційні застереження або рекомендації щодо держорганів і конкурсних комісій, наприклад, не призначати певних осіб на посади. При цьому в службі свавільно зможуть утаємничувати причини та підстави таких рекомендацій, а отже, і можливість проконтролювати їх обґрунтованість.

Усе це далеко не повний перелік нових повноважень, яких раніше у служби не було. У підсумку залишаючи слідство та посилюючи контррозвідувальний компонент, парламент лише підвищив ризики зловживань у СБУ.

Як атестуватимуть співробітників СБУ?

Суттєвих інструментів очищення служби не передбачено, як і конкурсних процедур відбору кадрів. Проєкт передбачає атестацію співробітників, але вона не матиме реальних результатів.

По-перше, непроходження атестації не є підставою для звільнення. По-друге, за баченням голови робочої групи Мар’яни Безуглої, оперативні співробітники взагалі не мають підлягати атестації. А оперативники служби — це фактично увесь склад сумнозвісних підрозділів «К» та економічної контррозвідки. Атестуватимуть у підсумку лише керівний склад цих підрозділів.

Теги за темою
Другое
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Насиров - это плевок в глаза военным, в частности саперам": военный объяснил, за что надо сажать командира 101 бригады
Апостроф
2025-04-11T09:36:18Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Военные контингенты. Умеров: Обсудили, как воплотить планы после окончания боевых действий
Лига
2025-04-05T15:21:36Z
Стало известно о первой встрече Виткоффа в Петербурге
Корреспондент
2025-04-11T11:24:51Z
"Шахеды" устали: почему в апреле фиксируется снижение количества ударов дронами РФ
Фокус
2025-04-11T11:15:37Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Россия в Днепр атаковала склады компании "Биосфера". Основатель показал последствия
Лига
2025-04-10T18:42:33Z
Впервые в истории истребитель F-35 собрали из двух разбитых самолетов
Корреспондент
2025-04-10T23:45:18Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Снаряды и деньги на них: Литва и Эстония объявили о новой помощи Украине
Факти ICTV
2025-04-11T11:25:46Z
Роботизированные комплексы сейчас не могут заменить пехоту, но их роль со временем будет расти – Берлинская
ZN UA
2025-04-11T11:13:07Z
Мобилизация в Украине с 1 апреля: кто может остаться без брони
Факти ICTV
2025-04-01T17:03:20Z
Спикер Воздушных сил ВСУ уточнил свое заявление о Patriot
Апостроф
2025-04-06T16:45:07Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T10:51:56Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Мобилизация на годы: продолжат ли вручать повестки после перемирия
Знай
2025-04-11T11:30:13Z
Штурм на "козлике": среди техники ВС РФ под Белогоровкой засветился раритетный ГАЗ-69
Фокус
2025-04-11T11:15:14Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
В Силах обороны Украины отреагировали на сообщение россиян о захвате Басовки в Сумской области
Апостроф
2025-04-06T15:09:00Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Популярному американскому актеру диагностировали смертельное заболевание
GlavRed
2025-04-11T10:58:17Z
"Тот сидит в окопах в грязи, а он - с бокалом": народная артистка осудила мужчин-актеров, которые веселятся в тылу/Актрису возмущают веселые посты в соцсетях
Апостроф
2025-04-11T10:57:47Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
Апостроф
2025-04-07T18:09:09Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Россия атаковала Купянск КАБами: горят гаражи, горят "скорые". ФОТО
Новости Украины
2025-04-11T11:30:47Z
Главу ВЛК нашли мертвым в луцком ТЦК: что известно
Comments UA
2025-04-11T11:30:17Z
Появились фото последствий удара РФ по Николаеву
Корреспондент
2025-04-06T00:27:14Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Гендиректор больницы в Житомирской области хотел закрыть неврологическое отделение: его бросили в мусорный бак
Comments UA
2025-04-11T11:30:53Z
ТОП-5 причин появления целлюлита: как устранить проблему
Comments UA
2025-04-11T11:03:22Z
Что добавить в весеннее меню: овощи и зелень, которые укрепляют иммунинет
Gazeta UA
2025-04-11T10:51:32Z
ВИЧ считают смертельным приговором: сколько живут инфицированные
Comments UA
2025-04-11T10:18:04Z
30-секундный тест покажет, насколько быстро вы стареете: как проверить
Фокус
2025-04-11T10:06:13Z
Это самая плохая привычка для печени: ученые сделали предупреждение
Comments UA
2025-04-11T09:30:34Z
Какие органы больше всего страдают от алкоголя
Gazeta UA
2025-04-11T09:03:31Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Украина намерена продлить торговый безвиз с Евросоюзом как минимум до конца этого года
Известия Киев
2025-04-11T10:31:50Z
Торговая война обрушила доллар и вывела золото на рекордный уровень
Корреспондент
2025-04-11T10:27:14Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Уникальные свойства сельди, о которых знают не все
Comments UA
2025-04-11T11:33:26Z
Что будет, если есть бананы каждый день: вот что произойдёт
UAToday
2025-04-11T09:00:56Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Туристов в Йеллоустоне осудили за нарушение правил
Корреспондент
2025-04-11T07:54:17Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Ливерпуль решил продлить контракт с капитаном команды
Корреспондент
2025-04-11T11:09:56Z
Украина - Кипр: онлайн-трансляция отборного матча ЧЕ по футзалу
Корреспондент
2025-04-11T10:51:24Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
SpaceX стала главным партнером Пентагона
Корреспондент
2025-04-11T11:33:30Z
Сценарист "Лиги смеха" Чивурин рассказал, как участников команды мобилизовали прямо перед съемками
Комсомольская правда
2025-04-11T11:28:43Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Странное преступление: сотрудники завода Kia похитили более 900 автомобильных двигателей
Фокус
2025-04-11T10:21:43Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-11T09:43:27Z
В Украине обвалился спрос на китайские автомобили
Корреспондент
2025-04-11T09:42:35Z
У знаменитого Шумахера родилась внучка
Корреспондент
2025-04-11T07:09:06Z
Снимаю шляпу: наставник Макларен оценил триумф Ферстаппена в Японии
Корреспондент
2025-04-11T07:06:18Z
Ферстаппен прокомментировал триумф на гран-при Японии
Корреспондент
2025-04-11T07:06:05Z
Самые популярные авто из Китая, которые покупают в Украине в 2025 году
Comments UA
2025-04-11T06:42:06Z
Аптечка в авто: кто рискует получить штраф, а кто предупреждение
Comments UA
2025-04-11T05:27:31Z