MY.UAНовини
Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України
Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України

Тест на зраду: топ-5 міфів про ліси України

Журналісти, активісти та влада постійно порушують проблемні питання, що стосуються українських лісів. Зазвичай щось страшне помічають саме небайдужі та активні громадяни. Журналісти відгукуються, підхоплюючи та розвиваючи тему в своїх матеріалах, а влада або не чує/не бачить проблем, або намагається відреагувати.

Утім досить часто через брак знань або нерозуміння процесів серед громадськості розповсюджується недостовірна чи спотворена інформація. Це призводить до того, що частина важливих проблем українських лісів не потрапляє в інформаційний простір, а всі сили розпорошуються на висвітлення другорядних питань, проблем, яких не існує або боротьба з якими не призводить до довгострокового результату. 

На відміну від більшості екотем, тема українських лісів постійно на слуху. Щотижня з’являються десятки міфотворчих повідомлень про ліс. Міфів настільки багато, що вони вкорінилися в нашій картині світу. Пройдіть тест і дізнайтеся, у які міфи вірите ви та яка зрада насправді не зрада.

Ну як, зловили себе на кількох міфах? Якщо так, то розберімося з деталями. Чому лісові міфи — справді міфи?

 

Отже, міф №1: в Україні заборонено рубати ліс.

Це, мабуть, найпоширеніший міф. Багато хто вірить, що в Україні заборонено проводити вирубку лісу, а будь-яку рубку вважає незаконною. Дехто також вважає, що законно рубати лише сухий та хворий ліс, здоровий же чіпати не можна. Що з цього правда?

Нічого. Адже Україна, як і будь-яка країна, ніколи не відмовлялася від рубок лісу. Імовірно, зараз ви сидите за дерев’яним столом, можливо, на дерев’яному стільці, можливо, на столі у вас купа паперів. А за спиною — камін, що опалюється дровами. Деревину для цих та інших потреб потрібно десь брати, для цього й рубають дерева.

Українське законодавство дозволяє рубати ліс. Передбачені, наприклад, так звані рубки головного користування, єдина мета яких — отримати прибуток. Україна щорічно офіційно заготовляє приблизно 20 мільйонів кубометрів деревини. У лісовому господарстві працює близько 50 тисяч людей. Цілі села залежать від податків із рубки лісу. Звісно, було б круто повністю відмовитися від рубок. Але вірогідність, що так станеться найближчими десятиліттями, нульова.

Суцільна рубка на Житомирщині. Проводиться офіційно і з документами

Тому цивілізовані держави рухаються більш реалістичним шляхом: не заборонити всі рубки, а обмежити їх. Зробити так, щоб рубки відбувалися стало й не загрожували ні лісам, ні добробуту людей. Україна також декларує рух до сталого лісового господарства. Як мінімум, на папері.

Це не означає, що незаконних рубок в Україні не буває. Бувають, та ще й які! Багато хто думає, що незаконна рубка — це рубка без документів (самовільна). Це не так. Більшість незаконних рубок проводяться за документами, але порушують інші вимоги закону.

Наприклад, коли проводиться санітарна рубка здорових дерев. На таку рубку є всі документи, однак ці документи брешуть про стан лісу. Інший приклад — санітарна рубка в сезон тиші. На неї також є всі документи, але рубали ліс тоді, коли закон це забороняє. Таких прикладів можна наводити сотні. Аби довести незаконність рубки, потрібно аналізувати всі документи та вимоги закону.

На жаль, офіційна статистика рахує лише самовільні рубки (без документів). Значно більші за обсягом незаконні рубки з документами, які проводять самі лісокористувачі (лісгоспи), обрахувати дуже важко. Усе це часто вводить в оману і журналістів, і громадськість. Тож будьте уважними: питання незаконних рубок складніше, ніж здається на перший погляд.

 

Міф №2: незаконні рубки — головна проблема лісів України

95% публікацій про ліс стосуються незаконних рубок. Це улюблена тема журналістів та активістів.

Величезна увага до незаконних рубок створює уявлення, що це головна проблема лісів України. Інакше кажучи, багато хто мислить так: «Якщо рубка законна, то з нею все в порядку». Або: «Якби всі рубки були б законними, то жодних проблем із лісами не було б».



Це не зовсім правда. Незаконні рубки є величезною проблемою, важливою і складною. Однак не єдиною. Законність або незаконність рубки свідчить лише, чи під час проведення рубки були дотримані вимоги закону. Що робити, якщо законодавство не ідеальне? Якщо дотримання вимог закону не значить, що ліс та люди будуть у безпеці?

Для прикладу, сусідня Польща майже не проводить суцільні рубки в гірських лісах. Бо очевидно, що масштабні суцільні рубки в горах — це шлях до ерозії та селів. В Україні ж суцільні рубки в Карпатах не заборонені, тобто є законними, якщо не порушують інших вимог закону. Однак чи загрожують вони лісу та людям? Очевидно, що так.

Наслідки суцільних рубок в Карпатах. Фото Анни Семенюк

Або інший приклад: лісовідновні рубки. Цей вид рубок у законодавстві регулюється аж п’ятьма абзацами тексту. Не дивно, що відсутність нормальних правил проведення лісовідновних рубок призводить до масових зловживань. Однак довести незаконність лісовідновної рубки зазвичай неможливо — бо немає вимог закону, які порушуються.

Тобто, окрім незаконних рубок, в Україні є й інша проблема: несталі рубки. Рубки, які є законними, але катастрофічними для лісу та людей. На жаль, українське лісове законодавство — це спадок Радянського Союзу, помножений на безкінечну бюрократію. А тема несталих, але законних рубок майже не отримує належної уваги в ЗМІ.

Тож варто пам’ятати: окрім законних рубок, існують й інші проблеми. Зокрема, несталі рубки.

 

Міф №3: висадити дерева = відновити ліс

Певно, що ви чули про акції з висадки дерев у лісах. Це коли лісівники рубають ліс, а потім запрошують усіх охочих його «відновити», тобто висадити на вирубці молоді деревця. Навіть не будемо згадувати, що висаджувати нові дерева (або робити так, щоб вони відновилися самі) — це обов’язок лісівників згідно з законом. Натомість чи можна сказати, що висаджуючи дерева на місці рубки, ми відновлюємо ліс?

Не завжди. Що таке ліс? Багато хто каже, що це «кущі й дерева». Однак це дуже спрощено. За сучасними науковими підходами ліс — це складна екосистема. Вона складається не лише з дерев, але й із тисяч видів рослин, тварин, грибів, мохів та лишайників.

Розгляньмо приклад із тесту вище. Існував собі старий дубовий ліс. Окрім дуба, в ньому росли ще й клен, граб та черешня. А також жили тисячі різних тварин та рослин, кожний вид яких був пов’язаний з окремими видами дерев або взагалі з умовами, які існували в цьому лісі. Тепер цей ліс зрубали, а на його місці висадили сосну рядочками. Так, колись ця сосна виросте. Але чи відновився старий дубовий ліс? Ні. Чи відновляться всі мешканці старого дубового лісу? Певно, що більшість — ні, вони не будуть жити у штучному сосняку.

На жаль, це типовий приклад несталих рубок в Україні. Більше половини наших лісів були колись зрубані (інколи — не раз), а на їх місці штучно висаджувалися дерева. Часто там, де в природі мав би бути мішаний ліс з різними видами дерев, створювалися посадки лише одного виду (так звані монокультури). На жаль, такі штучні ліси часто є збідненими — у них майже ніхто не живе. Інакше кажучи, відбувається процес деградації лісового біорізноманіття.

Типовий український ліс — сосна рядочками

В Україні повно прикладів деградованих лісів. Більшість смерекових (ялинових) лісів Карпат створені там, де мав би бути мішаний ялицево-буковий ліс. Чимало соснових лісів Полісся також ростуть там, де ліс мав би бути зовсім іншим. Природні ліси зникають, а на їх місці з’являються плантації. Які наслідки? Невтішні. Деградовані штучні ліси (особливо монокультури) часто не є стійкими до пожеж чи посух. Дерева легко знищують короїди або інші шкідники. Деградовані ліси вже не будуть очищувати повітря або запобігати посухам, як це робили природні ліси. Зміна клімату їх просто знищить. У результаті людина буде платити за те, що ліси робили безкоштовно (це називають «екосистемними послугами» лісів). Збитки будуть оцінюватися мільярдами доларів.

Що з цим робити? Максимально зберігати природні ліси. Мінімально проводити в них суцільні рубки. Відновлювати природні ліси на місці штучних. Зберігати лісове біорізноманіття. Чого точно не варто робити, то це говорити про висадку дерев як про «відновлення лісу».

 

Міф №4: мертві дерева захаращують ліс

Ще одна дуже поширена історія. Про те, що мертві дерева захаращують ліс та потребують прибирання, часто згадують у контексті заповідних лісів. Мовляв, дивіться — ліс став заповідний і он як його завалило. Навіщо нам заповідні ліси, якщо там стає гірше? Тільки шкідники розводяться!

Насправді ж нічого поганого не відбувається. І навіть навпаки. Уявіть собі ліси до того, як у них втрутилася людина. Якісь дерева там росли, а якісь помирали та починали розкладатися. Ліси планети існували в такому «захаращеному» стані мільйони років. Це більш ніж нормально — мертві дерева та їх фрагменти (мертва деревина) є невід’ємною частиною лісової екосистеми. Не менш важливою, ніж живі дерева.

По-перше, від мертвих дерев залежать сотні й тисячі різних видів комах, грибів, лишайників та мохів. Канонічний приклад — червонокнижний жук-олень, личинка якого багато років живе у мертвій деревині. Через поширені в Україні практики «ліквідації захаращеності» в лісах стає дедалі менше мертвої деревини, а види, залежні від мертвої деревини, зникають. Ліс деградує.

Мертва деревина в лісі під Києвом. Так виглядає нормальний природний ліс 

По-друге, у мертвих деревах накопичена купа речовин та елементів, необхідних для росту дерев живих. Розклад мертвих дерев потроху вивільняє такі речовини, тобто лісовий ґрунт збагачується. І навпаки — вивезення мертвих дерев збіднює лісові ґрунти.

У багатьох країнах Європи існують програми, спрямовані на збільшення кількості мертвої деревини в лісі. В Україні все навпаки. Багато хто й досі вважає, що мертва деревина — це «розсадник шкідників», хоча найбільш небезпечні шкідники в Україні — жуки-короїди — заселюють лише живі або щойно загиблі дерева. І аж ніяк не сухі, старі й мертві.

Словом, ліс не має виглядати, як парк. Мертва деревина — це зазвичай добре.

 

Міф №5 — українських лісів стає дедалі менше

Ще одне поширення уявлення: українських лісів колись було багато, а зараз стає все менше. І колись ми їх втратимо. Бо їх по-варварськи вирубують. Такі уявлення — найкраща ілюстрація того, наскільки складною є тема лісів.

Колись давно лісів в Україні справді було набагато більше. Однак протягом останніх кількох століть вони поступово перетворювалися на поля чи людські поселення. Цей процес називається «знелісненням». Але зараз усе трохи складніше.

Якщо говорити про ліси України, то офіційно їхня площа становить приблизно 16% території країни. Це так званий лісовий фонд. Парадокс у тому, що ми також маємо десь 500 тисяч гектарів лісів, які лісом не вважаються й не перебувають під охороною держави. Здебільшого це так звані самосійні ліси, які утворилися природним шляхом на закинутих полях. У документах це ніякі не ліси, а «рілля» або «пасовище». Самосійні ліси щоденно зникають, коли в закинутих полів з’являється новий власник чи орендар. На жаль, в Україні пріоритет за оранкою, а не за вирощуванням лісу. Тож такі самосійні ліси ми таки втрачаємо.

З лісами, які офіційно все ж вважаються лісом, ситуація складніша. Безповоротна їхня втрата відбувається, але не надто масштабно. Зазвичай причиною є інфраструктурні проекти, коли ліс вирубують під дороги, забудову чи лінії електропередач.

Вирубка самосійного лісу на Чернігівщині

Однак площа офіційних лісів України протягом останніх 30 років залишається приблизно незмінною. У 99% після вирубки дерева висаджуються або відновлюються природним шляхом. Отже, тут усе ок?

Ні. Вище ми вже говорили про деградацію лісів. Коли ліс начебто залишається лісом, але стає бідним і нестійким. Згадайте приклад зі старим дубовим лісом, який поступився місцем плантації сосни. Деградація українських лісів відбувається постійно й швидко. Ми втрачаємо природні ліси з високим рівнем біорізноманіття, натомість отримуючи плантації сосни, ялини чи дуба. Інакше кажучи, ми втрачаємо не площі лісів, а якість.

Деградація лісів — це катастрофа, а в умовах зміни клімату — катастрофа в квадраті. Стійкість деградованих лісів до посух та пожеж, спричинених зміною клімату, загрожує їхньою безповоротною втратою. Уже зараз деградовані ліси — це багатомільярдні збитки, яких ніхто не рахує й не враховує.

Ми розповіли лише про кілька міфів, які існують у свідомості українців і які продовжують поширювати українські ЗМІ. Зрозуміти більше, розібратися в темі та дізнаватися найактуальніші «лісові» новини можна на сайті Української природоохоронної групи.

Для найбільш допитливих експерти організацій створили навчальний онлайн-курс про ліс.

Матеріал підготовлено за підтримки Посольства Фінляндії в Україні

Теги за темою
СтатьиДругое
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Надокучили дзвінки про зміну тарифу? У lifecell пояснили, як цього позбутися
Telegraf
2025-04-03T04:30:42Z
15 місяців вважався зниклим: на Прикарпатті попрощалися з полеглим захисником Юрієм Маціборським
24tv
2025-04-03T04:21:39Z
У Києві та Харкові в ТЦК видався невдалий день щодо мобілізації
Antikor
2025-04-03T04:18:21Z
В Україні змінили ПДР: кому дозволили їздити смугою для громадського транспорту
ЗаРулем
2025-04-03T04:09:10Z
У Кропивницькому учні ліцею розробили ШI-інструмент, який виявляє булінг у соцмережах
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:49Z
Українці назвали основні причини повернення переселенців на ТОТ
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:34Z
Вінниця передала бійцям на фронт 400 FPV-дронів
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:22Z
Як сьогодні живе "Міс Україна" Анна Заячківська, яка стала жертвою домашнього насильства
24tv
2025-04-03T04:03:45Z
3 квітня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна здійснювати дорогі покупки
24tv
2025-04-03T04:03:32Z
Міністр фінансів США порадив світовим державам не ескалувати торгову війну
Европейская правда
2025-04-03T04:54:39Z
Урсула фон дер Ляєн озвучила позицію ЄС щодо тарифів Трампа
Antikor
2025-04-03T04:54:33Z
США ввели мита проти... безлюдних островів. Росії нові тарифи не торкнулись
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T04:54:33Z
Стало відомо, чим наразі займається експрем'єр Азаров
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T04:45:50Z
Якщо Україна стане частиною Євросоюзу, це і будуть наші гарантії, – нардеп Вікторія Гриб
Antikor
2025-04-03T04:42:37Z
Команда Волца створила мінімум 20 групових чатів Signal для обговорення безпеки у всьому світі — Politico
TSN
2025-04-03T04:42:20Z
Торгова війна зі США: Європа "готова відповісти", але спочатку пропонує переговори
24tv
2025-04-03T04:39:51Z
Міністр економіки США про можливу відповідь на мита Трампа: "Прийміть це"
Antikor
2025-04-03T04:39:34Z
Мита Трампа проти світу та чати Signal про міжнародну безпеку: головні новини ночі 3 квітня 2025 року
TSN
2025-04-03T04:36:41Z
Мінус ще 1390 окупантів: втрати ворога на 3 квітня
24tv
2025-04-03T04:45:50Z
Росіяни захопили село у Запорізькій області: в ISW кажуть, куди рухаються далі
ZN UA
2025-04-03T04:36:16Z
Корупційна схема на спортмайданчику: у Києві посадовці привласнили 1,2 мільйона гривень на будівництві футбольного поля
Antikor
2025-04-03T04:36:12Z
На Донеччині залишаються близько 284 тисяч цивільних - ОВА
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:33Z
Прикордонники уразили два дороговартісні російські комплекси спостереження
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T04:06:32Z
«Білі янголи» вивезли з Покровська під обстрілами ще вісьмох цивільних
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:09Z
Таємничий острів і знищення російського підполковника: резонансна операція ССО на Херсонщині
24tv
2025-04-03T04:03:19Z
Гороскоп на завтра 4 квітня: Скоріпонам - несподіваний прибуток, Левам - успіх
GlavRed
2025-04-03T03:27:39Z
На Сумщині росіяни масовано обстрілюють громади, що прилягають до зони бойових дій ЗСУ на теренах РФ
ZN UA
2025-04-03T03:12:32Z
Пропутінська співачка Нетребко повертається на сцену Лондонської Королівської опери
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T04:12:12Z
Букмекери прогнозують Сербії на Eurovision Song Contest зараз поки що 32-й щабель. Princ — сербський співак.
FM-TV
2025-04-03T02:30:54Z
Санті Дімопулос ставлять уколи в живіт - що сталося
GlavRed
2025-04-02T23:27:40Z
Vlad Darwin & Denys Hryshchuk – "Три спроби" – 7 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-02T23:16:43Z
Третя дружина Сергія Тігіпка публічно зізналася в нескінченному коханні
GlavRed
2025-04-02T22:27:45Z
Український виконавець та вокаліст панк-гурту "Хейтспіч" Дмитро Однороженко долучився до ЗСУ
Antikor
2025-04-02T20:52:36Z
Не пропустіть ці фільми: 9 найгучніших прем'єр місяця
24tv
2025-04-02T20:45:22Z
Меган Маркл пустила стороннього на свою дорогущу кухню: яка умова
GlavRed
2025-04-02T20:27:53Z
Декольте на сідницях: легінси з вирізом у незвичному місці підкорюють інтернет
Telegraf
2025-04-02T20:27:23Z
До суду передали справу «бізнесменів», які ошукали банки на ₴29 мільйонів
УкраинФорм
2025-04-03T04:45:49Z
В Україні посилили контроль за онлайн-продажами: кому загрожує штраф до 34 тисяч гривень
Хвиля
2025-04-03T04:39:45Z
Споживачам газу зробили важливе оголошення: як платитимемо за паливо
Знай
2025-04-03T04:36:27Z
У Норвегії викрили фірму, яка забезпечувала танкери з РФ фейковим страхуванням
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:09Z
Ринок самохідної с/г техніки відновлюється: аналіз сегмента тракторів
AgroPortal
2025-04-03T04:00:32Z
"Просто смішні цифри": експерт розкритикував боротьбу з порушеннями комунальників
Хвиля
2025-04-03T03:39:14Z
Подорожчання риби у Львові: ціни на коропа, оселедця та скумбрію змінилися
Политека
2025-04-03T03:30:07Z
Перерахунок виплат з 1 квітня: чи враховується зарплата працюючих пенсіонерів
Хвиля
2025-04-03T03:21:29Z
Японія виділяє ще $5,4 млрд на стартап із виробництва чіпів Rapidus
InternetUA
2025-04-03T03:01:46Z
Челсі — Тоттенгем. Напередодні
Football.ua
2025-04-03T04:51:52Z
Опонент упав: Моурінью схопив за носа тренера "Галатасарая" після матчу
ZN UA
2025-04-02T22:12:42Z
Кейн: Відсутність трофеїв не змінить мого мислення та ставлення
Football.ua
2025-04-02T22:07:27Z
Атлетіко – Барселона: визначився другий фіналіст Кубка Іспанії
Факти ICTV
2025-04-02T21:54:17Z
Реймс уперше за 48 років вийшов до фіналу Кубка Франції
Football.ua
2025-04-02T21:48:25Z
Перспективний український футболіст дебютував за іспанську "Жирону" у незвичайному турнірі
ZN UA
2025-04-02T21:30:06Z
У Німеччині вбили 17-річного українського футболіста
iPress
2025-04-02T21:13:27Z
АПЛ: Астон Вілла знищила Брайтон, успіх Ман Сіті з Лестером, поразки Забарного і Ярмолюка
Football.ua
2025-04-02T21:07:40Z
Ліверпуль мінімально здолав Евертон із Миколенком у мерсісайдському дербі
Football.ua
2025-04-02T21:03:38Z
Куртка пахне, як після марафону? П'ять хитрих способів повернути їй свіжість без прання
Знай
2025-04-03T04:51:31Z
Чим відрізняються 2 дівчини: лише геній головоломок вгадає за 19 секунд
GlavRed
2025-04-03T04:27:25Z
Пісні голубці: цікавий рецепт з Одеської області
Фокус
2025-04-03T04:06:00Z
То правда чи міф: чи потрібно знімати піну з бульйону під час варіння
24tv
2025-04-03T03:09:53Z
Цим чотирьом знакам вдасться усе і навіть більше - астрологиня зробила приголомшливий прогноз
Gazeta UA
2025-04-03T03:09:07Z
Невибаглива, але прибуткова: чи є місце для цесарок в українському птахівництві
AgroPortal
2025-04-03T03:00:25Z
Дівам треба налагодити особисте життя: гороскоп на 3 квітня
24tv
2025-04-03T02:03:24Z
Кілька несподіваних інгредієнтів: як приготувати пісний поліський борщ за цікавим рецептом
Фокус
2025-04-03T01:30:21Z
Не ображайте їх ніколи. Люди з цими іменами сприймають все близько до серця
Telegraf
2025-04-02T23:27:54Z
В Ірландії вилучили канабісу на €2,2 мільйона
УкраинФорм
2025-04-03T04:54:44Z
На Херсонщині за добу четверо цивільних дістали поранення внаслідок російських ударів
УкраинФорм
2025-04-03T04:54:02Z
Щоб не мобілізували працівників – плати 500 доларів: В Одесі поліцейські наживалися на хабарах від представників малого бізнесу
Antikor
2025-04-03T04:24:51Z
Шахраї, обіцяючи «допомогу» від ООН та UNICEF, ошукали двох жінок на 95 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-03T04:21:06Z
AP: У Мʼянмі оголосили тимчасове перемирʼя у громадянській війні для ліквідації наслідків землетрусу, який забрав життя понад 3000 людей
Antikor
2025-04-03T04:12:46Z
Схеми для ухилянтів: у Києві оголосили підозри посадовцю ТЦК та голові громадської організації
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:51Z
Митники виявили унікальний бурштин у посилках до Штатів та Британії
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:37Z
Службові поліцейські собаки торік розшукали 226 дітей
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:34Z
Ту-22М3, який впав в Іркутській області, залишив без світла 210 будинків
24tv
2025-04-03T04:03:01Z
Без розводів і втрати кольору: як почистити тканинний диван
Gazeta UA
2025-04-03T04:10:16Z
Наука каже, що існує ідеальний час для фізичних вправ, якщо ви хочете прожити довше
24tv
2025-04-03T03:45:38Z
З гіпертонією на бойові завдання? Чи мобілізуватимуть чоловіка з такою хворобою
Telegraf
2025-04-02T22:24:10Z
Секрет врожаю чи зайва робота: експерт розповів, чи потрібно пасинкувати томати
GlavRed
2025-04-02T20:27:36Z
Чехія інвестує €100 млн на оновлення українських лікарень
iPress
2025-04-02T19:58:59Z
Ви робите це неправильно: як потрібно зберігати розрізаний лимон
24tv
2025-04-02T19:12:29Z
Ми всі робимо це перед сном – і саме тому не можемо заснути: в чому причина
TSN
2025-04-02T18:33:03Z
Чи шкідливо приймати душ щодня: що кажуть дослідження
TSN
2025-04-02T18:32:27Z
Яких правил потрібно дотримуватися під час миття посуду: п'ять типових помилок
TSN
2025-04-02T18:32:15Z
Магнітна буря 3 квітня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-04-03T04:36:17Z
У Німеччині 3D-принтер допоміг утилізувати майже 2 мільйони тонн сміття
InternetUA
2025-04-03T04:34:38Z
Tinder запропонував пофліртувати зі штучним інтелектом, щоб позбутися страху перед побаченнями
InternetUA
2025-04-03T04:01:40Z
У Німеччині ШІ буде з'ясовувати, хто з містян не сортує сміття і блокуватиме їм доступ до контейнера
InternetUA
2025-04-03T03:33:36Z
Україну атакувала майже 7-бальна буря: «трусити» буде майже 2 тижні
GlavRed
2025-04-03T03:27:12Z
Має здібності 6-річної дитини: в Китаї створили людиноподібного робота зі штучним інтелектом
Фокус
2025-04-03T02:06:19Z
Інсайдер повідомив про затримку виходу Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-04-03T01:01:10Z
Космічний смаколик: вчені приготували традиційну японську страву на МКС і здивувалися через результат
Telegraf
2025-04-03T00:12:38Z
Компанія Amazon зробила пропозицію щодо купівлі соцмережі TikTok
InternetUA
2025-04-03T00:01:09Z
Genesis представляє вражаючий X Gran Coupe та кабріолет на базі G90
Топ Жир
2025-04-03T04:30:04Z
Вп'ятеро більший шанс вижити на дорозі: поліція розкрила простий секрет безпеки
Хвиля
2025-04-03T04:24:22Z
Перше місце у світі: експерти назвали найпродаваніший автомобіль 2025 року
GlavRed
2025-04-03T03:27:20Z
Hyundai представляє новий Ioniq 6 та натякає на довгоочікуваний 6 N
Топ Жир
2025-04-03T01:45:56Z
Новий кросовер Hyundai Nexo FCEV на водневих паливах: підвищений комфорт і сенс
Топ Жир
2025-04-03T01:30:42Z
Що символізує велике решітчасте бачення мінівена Faraday X Super One?
Топ Жир
2025-04-03T01:00:24Z
Оновлений інтер’єр Polestar 2 на 2026 рік залишається незмінним ззовні, але має значні вдосконалення всередині
Топ Жир
2025-04-03T00:30:14Z
Новий Jeep Compass з підказкою про гібридний, заряджений гібридом та електричний привід
Топ Жир
2025-04-02T23:30:04Z
Водії тільки починають розуміти, для чого потрібні загадкові кнопки із лініями
GlavRed
2025-04-02T23:27:51Z