/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Fa171e3d710695e0ac20d3893a3e092b9.jpg)
Дешевого газу найближчим часом не передбачається – експерт
Подорожчання практично в два рази вартості газу обумовлені відновленням європейської економіки після пандемії коронавірусу і різким стрибком попиту на блакитне паливо. А ціна газу для України повністю залежить від європейських біржових котирувань.
Різкому стрибку цін сприяли кілька основних причин. По-перше, через спеку зросло споживання електроенергії. Європейські ТЕС, багато з яких вже переведені з вугілля на чистий газ, потребують підвищених обсягів палива.
По-друге, через високі ціни на газ в Китаї з європейського ринку почали масово йти постачальники зрідженого газу.
По-третє, Газпром не законтрактував додаткових обсягів транспортування газу в Європу через українську ГТС, а обидва північних потоку поки не функціонують.
На сьогоднішній день вартість в 15 250 грн. за одну тис. куб. м. вуглеводнів не гранична і до зими вона може скласти 16,5 тис. – 18 тис. грн.
Цілком зрозуміло, що власного видобутку Україні для покриття потреб населення і промисловості не вистачить. Але навіть при такій ціні, експерти не бачать перспектив для збільшення видобутку та розробки сланцевого газу.
– Це може мати катастрофічні наслідки для екології. Крім цього, у нас в країні сланцевий газ знаходиться на великій глибині. В теорії буріння свердловини глибиною 5 тис. м. буде коштувати $15 млн. І навіть вона буде давати близько 10 тис. куб. м. на добу. То яка повинна бути ціна газу, щоб свердловина окупилася?, – каже генеральний директор Yug-Neftegaz Private Limited Ігор Буркинський.
Ігор Буркинский
За його підрахунками, навіть при сьогоднішній ринковій ціні газу тільки її буріння буде окупатися не менше 20 років при умові існування достатньої кількості газу у свердловині.
Гендиректор Yug-Neftegaz Private Limited Ігор Буркинський привів в приклад США, де сланцева нафта знаходиться значно вище – на глибині 2-3 тис. м.
– В результаті пандемії коронавірусу і падіння цін на нафту всі компанії США з видобутку сланцевої нафти банкрути. Вкрай низька рентабельність і величезні суми капітальних вкладень не в змозі окупати такі проекти без підтримки держави, – підкреслив Ігор Буркинский.
Він також вказав, що в Україні великих родовищ на 10-20 млрд куб. м. знайти неможливо.
– Старі родовища виснажені. І дуже важке питання чи можна в Україні наростити видобуток газу, – сказав експерт.
Ігор Буркинский радить брати приклад з країн ЄС.
– Європа не займається тим, що намагається у себе знайти нечувані запаси газу або нафти. Вони вже все вивчили і зрозуміли, що ніяких величезних запасів немає. Тому роблять акцент на доставку газу, створюючи джерела і шляхи поставок блакитного палива. А це дозволяє позбутися від шантажу і необгрунтованого збільшення цін постачальниками, – сказав він.
У свою чергу керівник спеціальних проектів НТЦ Психея Геннадій Рябцев заявив, що для побутових споживачів до кінця 2021 збережеться річний тариф. У Нафтогазу, наприклад, це 7,96 грн за куб, багато постачальників також дали цінник в районі 8-8,5 грн.
– Коли вводили річний тариф, про цінові рекорди по газу не було нічого відомо, але зараз це стало порятунком для ринку. Інакше цінники для людей вже б рекордно злетіли. Навіть якщо НАК стане закуповувати імпортний газ по 15 грн, в загальній солянці (вітчизняний газ плюс імпортний) цінник все одно не буде занадто високим. А ось що стосується інших трейдерів, які не мають доступу до внутрішнього ресурсу, то для них ситуація куди гірша, – резюмував Рябцев.
Українці застраховані від стрибків цін на газ
Запровадження фіксованої річної ціни на газ із 1 травня 2021 року вбереже громадян України від тарифних стрибків в опалювальний сезон.
Про це заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час Години запитань до уряду у Верховній Раді 16 липня.
За словами Шмигаля, ціна на газ в Європі зросла до максимальної за останні 13 років.