КИЇВ. 22 липня. УНН. Уханьський інститут вірусології ніколи не проводив дослідів з розробки і створення коронавірусів, а також щодо штучного посилення їхніх можливостей. Про це в четвер на регулярній прес-конференції заявив офіційний представник МЗС КНР Чжао Ліцзянь, пише УНН.
Деталі
“Що стосується Уханьского інституту вірусології, то він ніколи не проводив дослідів з розробки або створення коронавірусів і не допускав їхнього витоку. Він ніколи не здійснював дослідів щодо домінантно-негативних мутацій (gain-of-function)”, — сказав він.
“Серед його співробітників або студентів не було підтверджено випадків інфікування COVID-19”, — додав дипломат.
“Що стосується захворювання шахтарів у повіті Моцзян в провінції Юньнань, то після декількох тестів на наявність нуклеїнових кислот коронавірусу і антитіл до нього, а також розгляду геномної послідовності, ні в одному зі зразків крові шахтарів не було знайдено COVID-19. Це говорить про те, що ці випадки ніяк не пов’язані з ним”, — підкреслив Чжао Ліцзяні.
Раніше в четвер глава Уханьскої національної лабораторії біобезпеки Юань Чжімін заявив про те, що інститут вірусології ніколи не стикався з SARS-CoV-2 до 30 грудня 2019 року. За його словами, всередині академічної спільноти існує консенсус, що коронавірус має природне походження. Глава лабораторії підкреслив, що на даний момент немає жодного доказу, який міг би підтвердити теорії про штучне походження вірусу або його витоку з лабораторії.
Контекст
Ці заяви були зроблені після того, як генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Аданом Гебрейесус сказав минулого тижня, що організація готується до другого етапу вивчення походження SARS-CoV-2 і очікує прозорості від влади Китаю. Він також не виключив, що поширення коронавірусу могло бути наслідком “надзвичайного випадку в лабораторії”.
В Уханьскому інституті вірусології розташована єдина у Китаї лабораторія, сертифікована за стандартом BSL-4 — найвищого рівня біологічної безпеки.
У 2012 році шість гірників спустилися в недіючу мідну шахту в повіті Моцзян (провінція Юньнань, близько 1 500 км від Ухані) для її очищення від фекалій кажанів. Після цього всі вони тяжко захворіли і у них спостерігалися симптоми, схожі з COVID-19 — жар, кашель, ураження легень. Троє з шести шахтарів померли.
Пізніше вчені з Уханьского інституту вірусології також відвідали цю шахту і зібрали зразки мишей для вивчення збудників захворювань, які вони могли переносити. В цілому з 2012 по 2015 рр. в цій шахті і її околицях було виявлено близько 300 коронавірусів. Серед них був і зразок, який отримав назву RaTG13, геномна послідовність якого на 96,2% схожа з SARS-CoV-2, що робить його найбільш близьким предком збудника COVID-19. RaTG13 і SARS-CoV-2 дуже схожі один на одного по влаштуванню, однак перший не може ефективно проникати в клітини людей.