MY.UAНовини
30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий
30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий

Зовсім скоро Україна святкуватиме 30-ту річницю Незалежності. За три десятиліття наша держава пройшла непростий шлях і зіткнулася з чималою кількістю викликів.

Одним з таких викликів стала поява національної валюти – гривні – та її значна девальвація з плином часу.

Та нині, навіть попри значне зниження курсу, гривня залишається досить стабільною і передбачуваною валютою.

Факти ICTV розповідають, як змінилася гривня, та чого від неї очікують у майбутньому.

Початок шляху

Почалося все із грошової реформи на шостому році незалежності України. Через день після відзначення п’ятої річниці незалежності другий президент України Леонід Кучма підписав указ Про грошову реформу.

До того часу в Україні використовували лише купоно-карбованці, які незабаром після проголошення незалежності нашої держави стали називати українськими карбованцями.

Вся реформа тривала протягом 2-16 вересня 1996 року. З першого дня у обіг ввели перші гривні та монети, щоб замінити ними карбованці. По завершенні двотижневого періоду реформи українці могли розплачуватися лише новою валютою.

Читайте
НБУ дозволив банкам продавати іноземну валюту у готівці за безготівкові гривні

На думку керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, грошова реформа і, як наслідок, запровадження гривні стали ще одним важливим кроком з формування державності.

– Ознакою будь-якої держави є можливість справляти податки і грошова одиниця… Ми отримали тверду національну валюту, підвищили свої позиції у міжнародних рейтингах, ми фактично стримали і взяли під контроль інфляцію, – нагадує Мусієнко.

Що цікаво, назву для національної валюти обирали не просто так. Вона походить від слова гривна, яке означало як назву стародавньої прикраси, яку носили на шиї, так і назву монети, що колись була поширена на території сучасної України.

Запровадження гривні стало поштовхом для України та її громадян. Наша держава отримала іще один символ у вигляді власної валюти, та зробила іще один крок у пошуках власної ідентичності.

Грошова реформа також допомогла зупинити гіперінфляцію та розвинути банківську систему.

– До впровадження гривні в Україні була шалена інфляція, у нас був великий дефіцит певних товарів. Фактично нерозвинена банківська система. Тобто ми у фінансовому та економічному плані надзвичайно відставали, – пояснює Мусієнко.

Крім того, на початку свого шляху гривня мала непогану конкуренцію до долара. На момент випуску її курс до валюти Сполучених Штатів становив 1,76.

Однак невдовзі національній валюті України довелося зіткнутися із низкою викликів, які безпосередньо вплинули на фінансовий стан кожного українця.

Значні стрибки

Кілька років гривня тримала досить стабільний курс і впала лише до 1,9 грн за долар на початку 1998 року. Тобто відбувалася досить помірна девальвація (зниження курсу валюти), яка не мала б завдати значної шкоди державі та населенню.

Однак у другій половині 1998 року на українську валюту чекав перший значний стрибок. Вже у серпні її курс до долара почав стрімко падати, що було пов’язано зі світовою кризою, наслідки якої іще у 1997 році відчули країни Азії.

На початку 2000 року стрімку девальвацію вдалося зупинити. Гривня закріпилася на рівні 5,4 за долар, і трималася на ньому близько восьми років із незначними коливаннями.

У 2008 році світ спіткала глобальна фінансова криза, яка розпочалася з банкрутства кількох великих фінансових установ Сполучених Штатів.

Невдовзі її наслідки відчули на собі всі країни світу. Дійшло навіть до того, що збанкрутували деякі банки Європи.

В Україні одним із найвідчутніших наслідків стало падіння курсу гривні до нового “дна”. Цього разу гранична ціна української валюти встановилася на рівні 7,9-8,0 грн за долар.

Однак саме ці періоди спричинили проблеми для людей, які брали кредити. Вони стали таким собі кредитним бумом серед населення, зокрема для валютних позик.

На ці часи припадає чи не найбільша кількість довгострокових кредитів у валюті. Економіст Олексій Кущ називає просту причину такого явища – дуже низька відсоткова ставка для валютних позик.

– Відсоткові ставки за кредитом в гривні завжди були високими, відповідно люди не хотіли переплачувати. Зараз ситуація трохи покращилася, але для фізичних осіб серйозного скорочення немає.

Якщо піти брати споживчий кредит в банк, то його дадуть під 35-40% річних. При умовній інфляції в 5% це катастрофічний показник, – каже він.

Та сьогодні економіст не очікує на повторення подібної ситуації. Все через те, що люди більш обачно ставляться до кредитів: не беруть на тривалий термін, а якщо й беруть, то у гривнях.

Тобто навряд чи нас чекає повторення ситуації 2000-2010-х років. Навіть попри те, що в нашій системі кредитування є чимало проблем.

Остання криза спіткала українську валюту після Революції Гідності та втечі четвертого президента України Віктора Януковича, який вивіз з країни понад $100 млрд. Саме про таку суму у 2014 році говорив виконувач обов’язків генерального прокурора Олег Махніцький.

Звичайно, ситуація в країні вплинула і на гривню, яка швидко почала падати. Вже на початку 2015 року її курс до долара сягнув 16, а в лютому того ж року Нацбанк скасував політику фіксованого курсу нацвалюти.

Це означало, що курс гривні тепер формувався на ринку міжбанку. Однак невдовзі після ухвалення цього рішення курс гривні до долара сягнув історичного мінімуму – 30 грн за долар.

Втім, українська валюта дуже швидко зміцнилася – до 21 грн за долар на початку червня. На початку 2016 року вона знову підскочила до 26 грн за долар і, можна сказати, що закріпилася.

Так, протягом наступних років вона коливалася у діапазоні 28,5-24 грн за долар, та це – нормальна ситуація для багатьох валют.

Стабілізація та майбутнє

Гривня досить непогано пройшла кризовий період, який розпочався через пандемію коронавірусної хвороби Covid-19, а протягом 2021 року спостерігається її зміцнення та стабілізація.

Нині за один долар просять 27,2 грн. Однак експерти радять досить обережно ставитися до нинішньої тенденції.

Читайте
НБУ планує запровадити е-гривню до 2025 року

– У вересні у нас заплановані найбільші в цьому році виплати за зовнішнім боргом. Держава чекає відновлення співпраці з МВФ, але останні події у Нацбанку і з нерезидентами, а також політичні зміни свідчать про те, що МВФ зберігатиме паузу в наших відносинах.

В результаті єдиним позитивним фактором залишаються високі сировинні ціни. Але йому протистоїть пасивність нерезидентів, високі енергетичні ціни, – пояснив Фактам ICTV фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

За його словами, до кінця року курс гривні до долара може сягнути позначки 28-29, що і вказується у багатьох звітах. Однак ще потрібно буде подивитися на кроки нерезедентів та реакцію Міжнародного валютного фонду на звільнення низки важливих працівників з НБУ.

Кущ вважає, що до кінця літа зберігатиметься тенденція до стабілізації гривні. Процеси, які можуть призвести до девальвації національної валюти можуть активізуватися лише восени. Та навіть за такого сценарію, економіст очікує на курс до долара в проміжку 28-29 грн.

Експерти не беруться прогнозувати курс валют в Україні в наступні 30 років. Ніхто не очікував трьох світових криз та однієї національної за 30 років незалежності.

Тому будувати довгострокові прогнози ніхто нині не береться.

– Я схиляюся до того, що довгострокові прогнози в Україні зробити неможливо. У зв’язку з тим, що наша країна не входить в розвинені, стабільні ринки…

Все залежатиме від політичних, економічних факторів, ситуації на світових ринках, – вважає Шевчишин.

Кущ називає спроби спрогнозувати курс гривні навіть на 2022-й рік “ворожінням на кавовій гущі”.

За його словами, за найбільш негативного сценарію, Україна може увійти у 2022 рік з курсом гривні до долара близько 30.

– Якщо спрацює максимальна кількість негативних факторів, то я прогнозую девальвацію гривні до 28-30 грн за долар. Це може бути різке посилення відтоку спекулятивного капіталу з українського ринку, різке збільшення попиту на валюту, пов’язане, наприклад із зростанням енергетичного імпорту…

Але цей прогноз не зачіпає фактор “чорних лебедів”. Перший фактор – політична турбулентність в країні, другий – ситуація на світових ринках, пов’язана з черговою хвилею пандемії. Якщо станеться обвал на нашу експортну сировину, тоді і 30 (грн за долар, – Ред.) не буде межею. Але поки що передумов для цього немає, – пояснює Кущ.

У Кабміні все ж спробували зробитипрогноз курсу на недалеке майбутнє. У Міністерстві фінансів вважають, що до 2024 року, він не перетне позначку у 30 грн.

Середній курс прогнозують:

  • 28,6 грн – 2022 рік;
  • 28,8 грн – 2023 рік;
  • 29,2 грн – 2024 рік.

Трансформація гривні

Курс – не єдине, що змінилося в українській національній валюті за часи незалежності. Її банкноти та монети також змінювалися з плином часу.

Перші українські банкноти надрукували у 1992 році. Тоді вони були лише номіналом 1, 2, 5, 10 та 20 грн, але саме вони стали прообразом для наступників, які ввели в обіг під час грошової реформи.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 10 фотографий

Доторкнутися до “сучасної” української валюти громадяни змогли лише 2 вересня 1996 року, коли розпочалася грошова реформа.

До п’яти оновлених купюр також додалися 50 і 100 грн.

А згодом в Україні ухвалили рішення про випуск купюри у 200 грн, яка потрапила в обіг 22 серпня 2001 року. На ній була зображена Леся Українка і Замок Любарта в Луцьку. Купюра знадобилася, щоб полегшити розрахунок у зв’язку з інфляцією.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 16 фотографий

Третє покоління банкнот прожило найдовше. Його перші банкноти стали доступні у 2004 році, проте перехід всіх номіналів тривав аж до 2007 року.

З’явилася в Україні й купюра номіналом 500 грн, хоча на той час значної необхідності у ній не вбачали. На ній зображений Григорій Сковорода та Києво-Могилянська академія.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 18 фотографий

Наступне значне оновлення “модельного ряду” гривні відбулося у 2018 році. Тоді ж презентували нові монети номіналом 1, 2, 5 та 10 грн, які прийшли на заміну паперовим банкнотам. Нині ж залишилися паперовими 20, 50, 100, 200 та 500 грн.

А в жовтні 2019 року до них додалася й купюра у 1000 грн, яка покликана спростити розрахунки паперовими грошима. Зображено на ній Володимира Вернадського та будівлю Президії НАН України.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 12 фотографий

Щоб українська національна валюта завжди відповідала сучасній “моді”, її вигляд змінювали вже тричі та вона й досі залишається важливим символом нашої держави.

За роки існування у незалежній Україні гривня пройшла довгий шлях. Її курс до долара зріс більш, ніж в 15 разів.

В найближчому майбутньому ми можемо знову побачити долар по 30 грн, але нині ніхто не знає, чи закріпиться національна валюта на цьому показнику. Зрозуміло лише, що гривню та Україну чекає ще довгий шлях.

Теги за темою
Гривня
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Терехов: Під час війни в Харкові було пошкоджено більше 8 тисяч будинків
Мій Харків
2024-11-27T13:37:39Z
У районі Антонівського мосту є загострення, але без загрози форсування ворогом Дніпра - Сили оборони
УкраинФорм
2024-11-27T13:36:48Z
У прифронтовому Покровську залишаються 32 дитини
УкраинФорм
2024-11-27T13:22:52Z
Робота мрії для любителів котів: у Закарпатті відкрили незвичайну вакансію
24tv
2024-11-27T13:21:42Z
Росіяни обстріляли з артилерії Білозерку, постраждала жінка
УкраинФорм
2024-11-27T13:19:04Z
Європу чекає найхолодніша зима з часів початку війни в Україні — Bloomberg
ZN UA
2024-11-27T13:18:51Z
Окупанти затримали кримського татарина за українську символіку в соцмережах
УкраинФорм
2024-11-27T13:16:50Z
Буде хмарно, з дощами та мокрим снігом: прогноз погоди в Україні на 28 листопада
24tv
2024-11-27T13:12:17Z
У Києві відкривають ще один міст для руху авто: історія його будівництва та корупційні скандали
TSN
2024-11-27T13:06:58Z
Якби Україну взяли в НАТО у 2008 році, Росія ніколи б не напала - ексміністр оборони Словаччини
УкраинФорм
2024-11-27T13:42:45Z
"Не окей": Маск відреагував на запит Байдена до Конгресу про нову підтримку України
24tv
2024-11-27T13:42:34Z
Депутат-"слуга" Горбенко: Закріплення рекрутинг-центрів та ТЦК за кожною військовою частиною — це частина реформи
ZN UA
2024-11-27T13:40:12Z
У Британії оцінили проблеми військово-медичної системи РФ після бунту військових
Европейская правда
2024-11-27T13:39:30Z
У США арештовано чоловіка, який погрожував убити Трампа та його родину
Украина Криминальная
2024-11-27T13:36:11Z
Єрмак назвав умови для переговорів з Росією
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T13:33:08Z
Меркель про головний недолік Трампа як керівника держави
360ua.news
2024-11-27T13:31:15Z
У Литві поки не бачать ознак, що катастрофа вантажного літака над Вільнюсом була диверсією
Европейская правда
2024-11-27T13:30:27Z
Урсула фон дер Ляєн розповіла, коли розпочне роботу нова Єврокомісія
УкраинФорм
2024-11-27T13:29:00Z
Коров'ячий принт, чоботи труби та табі: 5 моделей взуття, яке буде модним 2025 року
Фокус
2024-11-27T13:42:57Z
Земля без людей 2024: названо дату виходу першої серії
Политека
2024-11-27T13:32:39Z
Чоловіка Собчак назвали "хтивим": що сталося
GlavRed
2024-11-27T13:27:35Z
Зачіски, які люблять всі дівчата: добірка ефектних варіантів на кожен день
24tv
2024-11-27T13:21:22Z
Відбулась презентація благодійної фотовиставки «Підйомна сила» про українську Армійську авіацію
Детектор М
2024-11-27T13:20:37Z
У Таллінні відбувся ярмарок «Дні українських ремесел»
УкраинФорм
2024-11-27T13:19:42Z
Відома українська акторка розповіла про чоловіка в ЗСУ: як часто подружжю вдається бачитися
24tv
2024-11-27T13:12:38Z
BBC Україна оголосила короткі списки «Книги року-2024»
УкраинФорм
2024-11-27T13:04:54Z
"Я здивувався": Потап звернувся до Позитива вперше з 2022 року - причина
GlavRed
2024-11-27T12:28:59Z
Французькі медики приїхали до України та розповіли, що їх найбільше вразило
TSN
2024-11-27T12:36:21Z
У Клінічному центрі дитячої медицини у Львові представили реконструйовані медичні приміщення
Форпост
2024-11-27T12:32:43Z
Традиційний рецепт – оновлено: які несподівані інгредієнти зроблять класичне "Олів'є" смачнішим
24tv
2024-11-27T12:15:47Z
Ранній рак грудей: чому виникає та хто в групі ризику
24tv
2024-11-27T12:06:22Z
Neuralink працює над створенням роботизованої руки, яка керується думкою
InternetUA
2024-11-27T11:01:31Z
Веде брудну гру і перемагає: вчені розкрили незвичайний нюанс бактерії туберкульозу
Фокус
2024-11-27T11:00:20Z
Як друзі можуть друзі вплинути на ваші хвороби
Знай
2024-11-27T10:51:13Z
Компанія Neuralink випробує мозкові імплантати для керування роботизованою рукою силою думки
УкраинФорм
2024-11-27T10:48:58Z
Електронна ВЛК: як працюватиме нова система медичних оглядів
Знай
2024-11-27T10:12:37Z
Проблем набагато більше ніж здається: чому насправді зріс курс долара у 2024 році
24tv
2024-11-27T13:42:59Z
Уряд затвердив новий порядок повернення споживачами непридатних харчових продуктів
УкраинФорм
2024-11-27T13:40:53Z
Штрафи за несплату податків: як визначаються розміри
24tv
2024-11-27T13:36:44Z
Релокований бізнес: у Полтавській ОВА розповіли про податки і допомогу підприємцям
УкраинФорм
2024-11-27T13:32:21Z
Литві потрібні п'ять малих ядерних реакторів для надійного електропостачання
InternetUA
2024-11-27T13:30:59Z
Ситуація із постачанням електроенергії залишається критичною, – Тернопільська ОВА
24tv
2024-11-27T13:20:19Z
Чи зростуть виплати осіб з І та ІІ групою інвалідності у грудні
24tv
2024-11-27T13:18:09Z
В Україні від початку повномасштабного вторгнення закрилося понад 1200 агропідприємств
AgroNews
2024-11-27T13:12:16Z
Акції найбільшої корпорації Росії впали майже до 1 долара: до чого тут обвал рубля
24tv
2024-11-27T13:03:42Z
«Ваучер на навчання»: у 2025 році на програму від Служби зайнятості запланували 300 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-27T13:40:19Z
Піротехнічні підрозділи в наступному році зможуть отримати нову машину для механічного розмінування Харківської області
Мій Харків
2024-11-27T13:37:49Z
Жінка у пошуках батька зробила ДНК-тест, але довідалась дещо значно цікавіше
Фокус
2024-11-27T13:36:02Z
В Україні запровадять незвичні світлофори нового стандарту
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T13:33:22Z
Один із найкращих у ЗСУ: у батальйоні "Ахілес" поділились досвідом ефективного рекрутингу
24tv
2024-11-27T13:31:10Z
Удар "Орєшніком" по Дніпру: у Reuters розкрили, чим небезпечна ракета для України
GlavRed
2024-11-27T13:27:45Z
Мобілізація 18-річних в Україні: правда чи міф
24tv
2024-11-27T13:27:41Z
"Не робіть цього ніколи": сантехнік розповів, чому не можна засипати "Кріт" у злив
24tv
2024-11-27T13:27:37Z
Чому цього дня не можна прибирати після полудня - прикмети 28 листопада
GlavRed
2024-11-27T13:27:11Z
Бій за життя в Лізі Європи: де дивитися матч Динамо – Вікторія онлайн
24tv
2024-11-27T13:38:16Z
Кубок світу з біатлону-2024/25: повний календар і розклад усіх гонок, де дивитися
TSN
2024-11-27T13:36:26Z
Новий світовий рекорд: Садурська стала першою жінкою у світі, яка досягла глибини 82 метри
24tv
2024-11-27T13:34:33Z
Українська арбітриня Грушко судитиме матч плей-офф відбору Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-27T13:33:49Z
"Не бачу шансів для перемоги": легенда боку дав однозначний прогноз на реванш Усик – Ф'юрі
24tv
2024-11-27T13:31:47Z
Лісандро Мартінес і Магвайр повернулися до повноцінних тренувань з Манчестер Юнайтед
Football.ua
2024-11-27T13:25:08Z
Матчі Вікторії проти клубів з України: як "Донбас Арена" прощалась з єврокубками перед окупацією
24tv
2024-11-27T13:12:09Z
Найгірший Ман Сіті в епоху Гвардіоли, "святий" хаос Ліверпуля, дебют Аморіма та чергове звільнення: підсумки 12 туру АПЛ
Football.ua
2024-11-27T13:06:37Z
Нідерландський Шиндлер, бразильські мегазірки та унікальний статус: що потрібно знати про ПСВ
Football.ua
2024-11-27T12:42:52Z
Агент рашистів намагався спалити електропідстанцію, що живить військовий аеродром на Кіровоградщині
Украина Криминальная
2024-11-27T13:22:00Z
У Карпатах врятували 20-річного чоловіка, який три дні без їжі блукав засніженими горами
Комсомольская правда
2024-11-27T13:17:09Z
На Київщині уламки дронів пошкодили 14 приватних будинків, вибиті вікна у трьох багатоповерхівках
УкраинФорм
2024-11-27T13:15:58Z
Потерпілий у реанімації: чоловік завдав ножового удару військовослужбовцю в будівлі ТЦК, деталі
Фокус
2024-11-27T13:06:17Z
Купуючи неіснуючий товар прикарпатець втратив майже 270 тисяч гривень
Украина Криминальная
2024-11-27T12:57:56Z
Служба безпеки ПАТ «Укрнафти» виявила факт незаконного втручання в трубопровід компанії на Полтавщині
Украина Криминальная
2024-11-27T12:48:54Z
Помер поранений у Бахмуті грузинський боєць, який лікувався у Франції
УкраинФорм
2024-11-27T12:21:49Z
На Волині перекрито канал контрабанди побутової техніки на ₴11 млн
Украина Криминальная
2024-11-27T12:12:45Z
Помилка на Картах Google призвела до загибелі трьох людей в Індії
InternetUA
2024-11-27T12:07:49Z
Календар краси на грудень: найкращі дні для манікюру та різних процедур перед Новим роком
24tv
2024-11-27T13:42:11Z
Як отримати максимально ніжне картопляне пюре: додайте у страву один незвичайний інгредієнт
TSN
2024-11-27T13:39:50Z
Господині будуть у захваті: найшвидший спосіб розморозити м'ясо
GlavRed
2024-11-27T13:36:43Z
Навіщо француженки вішають прищіпку на душ
GlavRed
2024-11-27T13:27:54Z
Більшість здивується: чому не варто ставити пральну машину у ванній кімнаті
GlavRed
2024-11-27T13:27:02Z
Жінка кинула роботу, щоб подорожувати світом: де вона бере гроші
Фокус
2024-11-27T13:21:23Z
Жителі цієї країни ніколи не бачили снігу
24tv
2024-11-27T13:18:40Z
Божевільний мед: як добувають дивний делікатес, що викликає галюцинації
Фокус
2024-11-27T13:06:17Z
Броколі та компанія: чому корисно їсти заморожені овочі взимку, - нутриціологиня
Фокус
2024-11-27T12:45:00Z
Українські підприємці можуть створювати безкоштовні бізнес-профілі у «Вайбері»
Детектор М
2024-11-27T13:34:57Z
Розмір майже неможливо уявити: фізики створили найбільшу модель Всесвіту
Фокус
2024-11-27T13:27:41Z
Дизайн Apple iPhone 17 Pro «злили» у мережу — Google Pixel, залогінься
ITC
2024-11-27T13:17:40Z
Як інфлюєнсери наживаються на «мертвих» мемкоїнах: дослідження CoinWire
ITC
2024-11-27T13:10:08Z
Учені створили найтонші спагетті у світі, але краще їх не їсти
24tv
2024-11-27T13:06:13Z
Anthropic навчила чат-бот Claude копіювати унікальний стиль письма користувача: працює і на безплатному тарифі
ITC
2024-11-27T13:04:01Z
iPhone 17 Air буде товщиною всього 5-6 мм
Portaltele
2024-11-27T13:02:02Z
Справжній яструб. У Швейцарії створили суперманеврений дрон
InternetUA
2024-11-27T13:02:01Z
Huawei представила останні смартфони на Android
InternetUA
2024-11-27T12:46:08Z
На тести виїхав дизельний суперник Ford Ranger
AutoCentre
2024-11-27T13:09:20Z
8 фактів про ксенонові лампи, які ви точно не знаєте
AutoCentre
2024-11-27T12:37:35Z
В Україні презентували новій Renault Duster
AutoCentre
2024-11-27T11:48:31Z
В Україні офіційно презентували новий Дастер і назвали ціни
Топ Жир
2024-11-27T11:41:46Z
Найдорожчий Chevrolet Corvette виставили на продаж за $7 мільйонів
Фокус
2024-11-27T11:00:53Z
Volkswagen продав свій завод у Китаї
УкраинФорм
2024-11-27T10:24:54Z
На батьківщині Зеленського помітили ультра ексклюзивний позашляховик Rolls-Royce
Топ Жир
2024-11-27T10:18:41Z
Колекцію ексклюзивних автомобілів султана Брунея показали на фото
AutoCentre
2024-11-27T10:12:26Z
BYD може порушувати права людини: дослідження
AutoGeek
2024-11-27T09:45:25Z