MY.UAНовини
30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий
30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий

Зовсім скоро Україна святкуватиме 30-ту річницю Незалежності. За три десятиліття наша держава пройшла непростий шлях і зіткнулася з чималою кількістю викликів.

Одним з таких викликів стала поява національної валюти – гривні – та її значна девальвація з плином часу.

Та нині, навіть попри значне зниження курсу, гривня залишається досить стабільною і передбачуваною валютою.

Факти ICTV розповідають, як змінилася гривня, та чого від неї очікують у майбутньому.

Початок шляху

Почалося все із грошової реформи на шостому році незалежності України. Через день після відзначення п’ятої річниці незалежності другий президент України Леонід Кучма підписав указ Про грошову реформу.

До того часу в Україні використовували лише купоно-карбованці, які незабаром після проголошення незалежності нашої держави стали називати українськими карбованцями.

Вся реформа тривала протягом 2-16 вересня 1996 року. З першого дня у обіг ввели перші гривні та монети, щоб замінити ними карбованці. По завершенні двотижневого періоду реформи українці могли розплачуватися лише новою валютою.

Читайте
НБУ дозволив банкам продавати іноземну валюту у готівці за безготівкові гривні

На думку керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, грошова реформа і, як наслідок, запровадження гривні стали ще одним важливим кроком з формування державності.

– Ознакою будь-якої держави є можливість справляти податки і грошова одиниця… Ми отримали тверду національну валюту, підвищили свої позиції у міжнародних рейтингах, ми фактично стримали і взяли під контроль інфляцію, – нагадує Мусієнко.

Що цікаво, назву для національної валюти обирали не просто так. Вона походить від слова гривна, яке означало як назву стародавньої прикраси, яку носили на шиї, так і назву монети, що колись була поширена на території сучасної України.

Запровадження гривні стало поштовхом для України та її громадян. Наша держава отримала іще один символ у вигляді власної валюти, та зробила іще один крок у пошуках власної ідентичності.

Грошова реформа також допомогла зупинити гіперінфляцію та розвинути банківську систему.

– До впровадження гривні в Україні була шалена інфляція, у нас був великий дефіцит певних товарів. Фактично нерозвинена банківська система. Тобто ми у фінансовому та економічному плані надзвичайно відставали, – пояснює Мусієнко.

Крім того, на початку свого шляху гривня мала непогану конкуренцію до долара. На момент випуску її курс до валюти Сполучених Штатів становив 1,76.

Однак невдовзі національній валюті України довелося зіткнутися із низкою викликів, які безпосередньо вплинули на фінансовий стан кожного українця.

Значні стрибки

Кілька років гривня тримала досить стабільний курс і впала лише до 1,9 грн за долар на початку 1998 року. Тобто відбувалася досить помірна девальвація (зниження курсу валюти), яка не мала б завдати значної шкоди державі та населенню.

Однак у другій половині 1998 року на українську валюту чекав перший значний стрибок. Вже у серпні її курс до долара почав стрімко падати, що було пов’язано зі світовою кризою, наслідки якої іще у 1997 році відчули країни Азії.

На початку 2000 року стрімку девальвацію вдалося зупинити. Гривня закріпилася на рівні 5,4 за долар, і трималася на ньому близько восьми років із незначними коливаннями.

У 2008 році світ спіткала глобальна фінансова криза, яка розпочалася з банкрутства кількох великих фінансових установ Сполучених Штатів.

Невдовзі її наслідки відчули на собі всі країни світу. Дійшло навіть до того, що збанкрутували деякі банки Європи.

В Україні одним із найвідчутніших наслідків стало падіння курсу гривні до нового “дна”. Цього разу гранична ціна української валюти встановилася на рівні 7,9-8,0 грн за долар.

Однак саме ці періоди спричинили проблеми для людей, які брали кредити. Вони стали таким собі кредитним бумом серед населення, зокрема для валютних позик.

На ці часи припадає чи не найбільша кількість довгострокових кредитів у валюті. Економіст Олексій Кущ називає просту причину такого явища – дуже низька відсоткова ставка для валютних позик.

– Відсоткові ставки за кредитом в гривні завжди були високими, відповідно люди не хотіли переплачувати. Зараз ситуація трохи покращилася, але для фізичних осіб серйозного скорочення немає.

Якщо піти брати споживчий кредит в банк, то його дадуть під 35-40% річних. При умовній інфляції в 5% це катастрофічний показник, – каже він.

Та сьогодні економіст не очікує на повторення подібної ситуації. Все через те, що люди більш обачно ставляться до кредитів: не беруть на тривалий термін, а якщо й беруть, то у гривнях.

Тобто навряд чи нас чекає повторення ситуації 2000-2010-х років. Навіть попри те, що в нашій системі кредитування є чимало проблем.

Остання криза спіткала українську валюту після Революції Гідності та втечі четвертого президента України Віктора Януковича, який вивіз з країни понад $100 млрд. Саме про таку суму у 2014 році говорив виконувач обов’язків генерального прокурора Олег Махніцький.

Звичайно, ситуація в країні вплинула і на гривню, яка швидко почала падати. Вже на початку 2015 року її курс до долара сягнув 16, а в лютому того ж року Нацбанк скасував політику фіксованого курсу нацвалюти.

Це означало, що курс гривні тепер формувався на ринку міжбанку. Однак невдовзі після ухвалення цього рішення курс гривні до долара сягнув історичного мінімуму – 30 грн за долар.

Втім, українська валюта дуже швидко зміцнилася – до 21 грн за долар на початку червня. На початку 2016 року вона знову підскочила до 26 грн за долар і, можна сказати, що закріпилася.

Так, протягом наступних років вона коливалася у діапазоні 28,5-24 грн за долар, та це – нормальна ситуація для багатьох валют.

Стабілізація та майбутнє

Гривня досить непогано пройшла кризовий період, який розпочався через пандемію коронавірусної хвороби Covid-19, а протягом 2021 року спостерігається її зміцнення та стабілізація.

Нині за один долар просять 27,2 грн. Однак експерти радять досить обережно ставитися до нинішньої тенденції.

Читайте
НБУ планує запровадити е-гривню до 2025 року

– У вересні у нас заплановані найбільші в цьому році виплати за зовнішнім боргом. Держава чекає відновлення співпраці з МВФ, але останні події у Нацбанку і з нерезидентами, а також політичні зміни свідчать про те, що МВФ зберігатиме паузу в наших відносинах.

В результаті єдиним позитивним фактором залишаються високі сировинні ціни. Але йому протистоїть пасивність нерезидентів, високі енергетичні ціни, – пояснив Фактам ICTV фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

За його словами, до кінця року курс гривні до долара може сягнути позначки 28-29, що і вказується у багатьох звітах. Однак ще потрібно буде подивитися на кроки нерезедентів та реакцію Міжнародного валютного фонду на звільнення низки важливих працівників з НБУ.

Кущ вважає, що до кінця літа зберігатиметься тенденція до стабілізації гривні. Процеси, які можуть призвести до девальвації національної валюти можуть активізуватися лише восени. Та навіть за такого сценарію, економіст очікує на курс до долара в проміжку 28-29 грн.

Експерти не беруться прогнозувати курс валют в Україні в наступні 30 років. Ніхто не очікував трьох світових криз та однієї національної за 30 років незалежності.

Тому будувати довгострокові прогнози ніхто нині не береться.

– Я схиляюся до того, що довгострокові прогнози в Україні зробити неможливо. У зв’язку з тим, що наша країна не входить в розвинені, стабільні ринки…

Все залежатиме від політичних, економічних факторів, ситуації на світових ринках, – вважає Шевчишин.

Кущ називає спроби спрогнозувати курс гривні навіть на 2022-й рік “ворожінням на кавовій гущі”.

За його словами, за найбільш негативного сценарію, Україна може увійти у 2022 рік з курсом гривні до долара близько 30.

– Якщо спрацює максимальна кількість негативних факторів, то я прогнозую девальвацію гривні до 28-30 грн за долар. Це може бути різке посилення відтоку спекулятивного капіталу з українського ринку, різке збільшення попиту на валюту, пов’язане, наприклад із зростанням енергетичного імпорту…

Але цей прогноз не зачіпає фактор “чорних лебедів”. Перший фактор – політична турбулентність в країні, другий – ситуація на світових ринках, пов’язана з черговою хвилею пандемії. Якщо станеться обвал на нашу експортну сировину, тоді і 30 (грн за долар, – Ред.) не буде межею. Але поки що передумов для цього немає, – пояснює Кущ.

У Кабміні все ж спробували зробитипрогноз курсу на недалеке майбутнє. У Міністерстві фінансів вважають, що до 2024 року, він не перетне позначку у 30 грн.

Середній курс прогнозують:

  • 28,6 грн – 2022 рік;
  • 28,8 грн – 2023 рік;
  • 29,2 грн – 2024 рік.

Трансформація гривні

Курс – не єдине, що змінилося в українській національній валюті за часи незалежності. Її банкноти та монети також змінювалися з плином часу.

Перші українські банкноти надрукували у 1992 році. Тоді вони були лише номіналом 1, 2, 5, 10 та 20 грн, але саме вони стали прообразом для наступників, які ввели в обіг під час грошової реформи.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 10 фотографий

Доторкнутися до “сучасної” української валюти громадяни змогли лише 2 вересня 1996 року, коли розпочалася грошова реформа.

До п’яти оновлених купюр також додалися 50 і 100 грн.

А згодом в Україні ухвалили рішення про випуск купюри у 200 грн, яка потрапила в обіг 22 серпня 2001 року. На ній була зображена Леся Українка і Замок Любарта в Луцьку. Купюра знадобилася, щоб полегшити розрахунок у зв’язку з інфляцією.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 16 фотографий

Третє покоління банкнот прожило найдовше. Його перші банкноти стали доступні у 2004 році, проте перехід всіх номіналів тривав аж до 2007 року.

З’явилася в Україні й купюра номіналом 500 грн, хоча на той час значної необхідності у ній не вбачали. На ній зображений Григорій Сковорода та Києво-Могилянська академія.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 18 фотографий

Наступне значне оновлення “модельного ряду” гривні відбулося у 2018 році. Тоді ж презентували нові монети номіналом 1, 2, 5 та 10 грн, які прийшли на заміну паперовим банкнотам. Нині ж залишилися паперовими 20, 50, 100, 200 та 500 грн.

А в жовтні 2019 року до них додалася й купюра у 1000 грн, яка покликана спростити розрахунки паперовими грошима. Зображено на ній Володимира Вернадського та будівлю Президії НАН України.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 12 фотографий

Щоб українська національна валюта завжди відповідала сучасній “моді”, її вигляд змінювали вже тричі та вона й досі залишається важливим символом нашої держави.

За роки існування у незалежній Україні гривня пройшла довгий шлях. Її курс до долара зріс більш, ніж в 15 разів.

В найближчому майбутньому ми можемо знову побачити долар по 30 грн, але нині ніхто не знає, чи закріпиться національна валюта на цьому показнику. Зрозуміло лише, що гривню та Україну чекає ще довгий шлях.

Теги за темою
Гривна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Сияли под лучами солнца: археологи нашли уникальное украшение из более 270 000 бусин
Фокус
2025-02-07T19:12:31Z
"Я схватился за голову": Сюхэй Ёсида рассказал о самых напряженных моментах на посту главы PlayStation Studios
GameMag
2025-02-07T17:31:44Z
Ранее их не исследовали: ученые раскрыли новые тайны погребальных практик Древнего Египта
Фокус
2025-02-07T17:21:31Z
Уловки бешеного пса: Представлен сюжетный трейлер Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii
GameMag
2025-02-07T17:19:59Z
Не только генерирует, но и хранит энергию: создана необычная солнечная батарея
Фокус
2025-02-07T17:01:39Z
"Стань хозяином своей судьбы": Microsoft рекламирует Xbox-эксклюзив Avowed яркими уличными баннерами
GameMag
2025-02-07T16:46:32Z
Sony инвестирует в новые проекты создателей Elden Ring: будет ли продолжение Dark Souls или Bloodborne?
ITC
2025-02-07T16:31:25Z
Совершенно новый вид: ученые обнаружили доказательства существования человека-гориллы
Фокус
2025-02-07T16:21:59Z
Kingdom Come: Deliverance II окупилась всего за один день — Даниэль Вавра ответил на претензии игроков к технической части
GameMag
2025-02-07T16:15:11Z
Жить в Германии можно дешевле, но готовы ли вы к такому: реальные цифры и лайфхаки беженцам
Знай
2025-02-07T19:21:29Z
Гороскоп для знаков зодиака на выходные 8-9 февраля 2025 года
Корреспондент
2025-02-07T18:57:16Z
Хобби долгожителей, которое снижает вес и продлевает жизнь: интересные результаты исследований
TSN
2025-02-07T18:09:42Z
Пиццу можно приготовить вообще без теста: нереально сытный рецепт Кальцоне
Telegraf
2025-02-07T18:00:38Z
Домашний батон: как легко приготовить ароматную домашнюю выпечку
Фокус
2025-02-07T16:42:53Z
Три знака Зодиака, которым стоит быть осторожнее на выходных 8-9 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-07T16:36:25Z
Как постирать зимнюю одежду и не испортить ее
Знай
2025-02-07T15:51:46Z
Лунный посевной календарь на март 2025 года: пришла пора заняться огородом
TSN
2025-02-07T15:36:55Z
Семь лучших специй для спагетти: какие пряности усилят вкус любимого блюда
Gazeta UA
2025-02-07T14:51:59Z
Нападение подростков на юношу в Киеве: четырем участникам избиения сообщили о подозрении
Апостроф
2025-02-07T19:36:23Z
Бронирование работника, находящегося в розыске ТЦК: юристы рассказали о такой возможности
Политека
2025-02-07T19:27:36Z
Пьяный украинец вызвал скорую жене, запер медиков дома и ушел
Знай
2025-02-07T18:51:49Z
Самолет упал на автобус с пассажирами: ВИДЕО с самой оживленной трассы
Новости Украины
2025-02-07T18:51:48Z
Смерть мужчины во время прохождения ВВК в Черновцах: омбудсмен устроит проверку
Апостроф
2025-02-07T18:48:08Z
В Брюсселе четвертая стрельба за неделю, есть погибший
Корреспондент
2025-02-07T17:36:49Z
В Швеции назвали имя мужчины, устроившего стрельбу в школе: что о нем известно
TSN
2025-02-07T17:21:27Z
Нацполиция разоблачила "криминальные сходки" в Криворожской колонии
Корреспондент
2025-02-07T17:03:46Z
В ТЦК при прохождении ВЛК умер 32-летний мужчина
UAToday
2025-02-07T17:03:03Z
Вечный злодей-сердцеед и красавица с родословной: непростая история любви Андре Агасси и Штеффи Граф
Marie Claire
2025-02-07T19:01:18Z
Станкевич выиграл первую за три года медаль на этапе Кубка мира по фехтован
Корреспондент
2025-02-07T19:00:12Z
"Шахтер" оформил первый зимний трансфер
ZN UA
2025-02-07T18:25:44Z
Чисора - Валлин: букмекеры не верят в успех друга Усика
Telegraf
2025-02-07T15:33:19Z
Экс-игрока Милана уволили с должности тренера и восстановили в тот же день
Корреспондент
2025-02-07T15:21:49Z
Мужская сборная Украины по биатлону объявила состав на чемпионат мира-2025
TSN
2025-02-07T13:36:31Z
Наставник Ливерпуля высказался о шансах на исторический квадрупл
Корреспондент
2025-02-07T13:33:31Z
Легенда "Реала" и сборной Испании Серхио Рамос нашел новый клуб
TSN
2025-02-07T13:24:25Z
Международная федерация баскетбола продлила отстранение россиян
ZN UA
2025-02-07T12:45:48Z
"Земельное дело": суд арестовал заместителя главы КГГА Оленича
Апостроф
2025-02-07T19:30:15Z
В Украину заглянул атмосферный фронт: когда и где будет до -12
Telegraf
2025-02-07T19:15:34Z
Зеленский заявил о новых корейских штурмах и бешеных потерях: что происходит в Курской области
Comments UA
2025-02-07T19:00:29Z
Был на грани жизни и смерти: в Днепре спасли тяжелораненого воина ВСУ
TSN
2025-02-07T18:51:39Z
Оккупанты попали в "бермудский треугольник": из штурмов возвращаются единицы - как это устроено
Comments UA
2025-02-07T18:36:08Z
Таро-гороскоп для каждого: для кого выходной будет неудачен
Comments UA
2025-02-07T18:12:55Z
Земельные схемы: ВАКС отправил депутатку Киевсовета под стражу
Корреспондент
2025-02-07T17:48:52Z
Ситуация на Курском направлении: Z-каналы набросились на командование ВС РФ за ложные отчеты
Апостроф
2025-02-07T17:36:29Z
В Киеве на выходных пройдут продуктовые ярмарки: адреса и районы
Telegraf
2025-02-07T17:21:15Z
Минус 10 лет без уколов: стилист раскрыла секрет омолаживающей одежды для женщин 60+
Знай
2025-02-07T17:51:50Z
Бывшая студентка обвинила Михаила Поплавского в сексуальных домогательствах
Апостроф
2025-02-07T17:39:23Z
"Евровидение-2025": букмекеры назвали вероятного победителя нацотбора
TSN
2025-02-07T17:36:43Z
Русская песня "Сигма Бой" стала вирусной и в Украине. Почему ее лучше не слушать
Telegraf
2025-02-07T17:09:36Z
Победительница "Холостяка-13" ответила, сможет ли возобновить отношения с "Тереном"
Gazeta UA
2025-02-07T17:09:28Z
Лесик впервые после остановки сердца вышел на сцену: как выглядит бывший участник группы "Дзидзьо"
TSN
2025-02-07T16:48:51Z
"Измена от девушки, которую любил": актер-военный Девизоров впервые назвал причину развода
Фокус
2025-02-07T16:09:59Z
Канье Уэст призывает освободить P. Diddy и снова провоцирует скандал
Корреспондент
2025-02-07T16:00:18Z
Бывшая избранница "Холостяка" Терена ответила, возможно ли их воссоединение: "Есть грань"
TSN
2025-02-07T15:51:56Z
В ТЦК или онлайн: адвокат рассказал, какой формат получения отсрочки надежнее
Знай
2025-02-07T19:36:59Z
Военную службу в Украине реформируют: что изменится
BigMir
2025-02-07T19:36:02Z
Вместе с певцом более 20 лет: как выглядит жена Степана Гиги, вернувшего популярность
Telegraf
2025-02-07T19:33:23Z
Французские истребители Mirage 2000 работают в небе Украины: первые фото полета
Фокус
2025-02-07T19:18:13Z
Фотосет отменяется: в "Нафтогазе" сообщили, кому из украинцев не нужно передавать показатели
Знай
2025-02-07T19:06:36Z
Пополнение в королевской семье: принцесса Швеции София родила четвертого ребенка
Фокус
2025-02-07T18:57:44Z
Впервые за время войны с РФ: над Черным морем пролетел самолет-разведчик США
Фокус
2025-02-07T18:15:00Z
Украина сожгла редкую и важную цель оккупантов: появилось яркое видео
Comments UA
2025-02-07T18:06:07Z
Королева Летиция в стиле ретро, Кейт Миддлтон без обручального кольца: 7 лучших выходов королевских особ за неделю
Marie Claire
2025-02-07T18:00:14Z
Не шоколад и не зефир: нутрициологи назвали самые полезные сладости, которые можно есть каждый день
TSN
2025-02-07T17:21:04Z
Повышают риск диабета в разы: ученые назвали напитки, приводящие к развитию болезни
Фокус
2025-02-07T15:51:32Z
Компрессионные гольфы - защита и здоровье ног
Gazeta UA
2025-02-07T15:24:25Z
Женщина ежедневно ест только мясо: как изменилось ее самочувствие и тело за это время
Фокус
2025-02-07T14:57:01Z
Врачи потеряют бронь и пойдут в ВСУ: какие специалисты нужны армии
Фокус
2025-02-07T14:21:42Z
Будут решения, которые снизят цены на лекарства в аптеках, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-02-07T14:21:03Z
Можно ли котам давать тунец в собственном соку: окончательный ответ ветеринаров
TSN
2025-02-07T13:39:19Z
Черви защитят наш кишечник: ученые использовали их для борьбы с его воспалением
Фокус
2025-02-07T12:51:35Z
Как убрать жир на животе: названы главные секреты
UAToday
2025-02-07T12:45:19Z
Американцы массово скупают итальянское вино: в чем причина
TSN
2025-02-07T18:51:10Z
Верховный суд отказался отменить приватизацию Укртелекома
Лига
2025-02-07T18:30:16Z
"єОселя": Федоров сказал, сколько кредитов получили украинцы
Gazeta UA
2025-02-07T18:18:28Z
Зеленский отчитался о рекордных объемах морского экспорта Украины
Хвиля
2025-02-07T18:12:55Z
Нобелевский лауреат спрогнозировал полное обесценивание биткоина за 10 лет
Gazeta UA
2025-02-07T18:12:53Z
В Украине стремительно дешевеет популярный овощ из борщевого набора
Фокус
2025-02-07T18:12:40Z
Цены на хлеб в Украине растут: сколько украинцам придется заплатить в феврале
Политека
2025-02-07T18:00:59Z
"Поезд любви": как военные смогут отправиться в романтическое путешествие
Comments UA
2025-02-07T17:45:13Z
В Украине на 23% подорожали тепличные огурцы - аналитики
Gazeta UA
2025-02-07T17:45:12Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Новейший спорткар BMW за $225 000 разбили во время журналистского тест-драйва
Фокус
2025-02-07T08:36:39Z
ArcelorMittal инвестирует в новый завод в Алабаме
Корреспондент
2025-02-06T19:09:42Z
В Европе стремительно снижаются продажи Tesla
Корреспондент
2025-02-06T18:27:37Z
Subaru представила экономичный гибрид и экстремальный кроссовер для бездорожья
Фокус
2025-02-06T16:42:04Z
Зеленский в интервью Reuters: о полезных ископаемых, партнерстве с Трампом и новых военных контрактах для молодежи
Хвиля
2025-02-07T19:33:18Z
Немецкие "Зеленые" сомневаются в возможной коалиции с консерваторами Мерца
Европейская правда
2025-02-07T19:16:51Z
Масштабы мобилизации в России впечатляют: что удалось Путину
Comments UA
2025-02-07T19:12:58Z
США спасают российских олигархов: что произошло
Comments UA
2025-02-07T19:12:06Z
Шесть главных новостей Украины и мира на 21:00 7 февраля
Лига
2025-02-07T19:03:35Z
Кандидата на пост главы Минздрава США Кеннеди младшего застали во время приема синего вещества, — СМИ
Фокус
2025-02-07T18:57:59Z
Спецтрибунал для Путин: что о решении Совета Европы думает Трамп
Новости Украины
2025-02-07T18:36:38Z
Президент США намекнул на встречу с Путиным: подробности заявления
TSN
2025-02-07T18:36:37Z
США планируют "защитить подземные ресурсы Украины"
Корреспондент
2025-02-07T18:24:24Z