MY.UAНовини
30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий
30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий

Зовсім скоро Україна святкуватиме 30-ту річницю Незалежності. За три десятиліття наша держава пройшла непростий шлях і зіткнулася з чималою кількістю викликів.

Одним з таких викликів стала поява національної валюти – гривні – та її значна девальвація з плином часу.

Та нині, навіть попри значне зниження курсу, гривня залишається досить стабільною і передбачуваною валютою.

Факти ICTV розповідають, як змінилася гривня, та чого від неї очікують у майбутньому.

Початок шляху

Почалося все із грошової реформи на шостому році незалежності України. Через день після відзначення п’ятої річниці незалежності другий президент України Леонід Кучма підписав указ Про грошову реформу.

До того часу в Україні використовували лише купоно-карбованці, які незабаром після проголошення незалежності нашої держави стали називати українськими карбованцями.

Вся реформа тривала протягом 2-16 вересня 1996 року. З першого дня у обіг ввели перші гривні та монети, щоб замінити ними карбованці. По завершенні двотижневого періоду реформи українці могли розплачуватися лише новою валютою.

Читайте
НБУ дозволив банкам продавати іноземну валюту у готівці за безготівкові гривні

На думку керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, грошова реформа і, як наслідок, запровадження гривні стали ще одним важливим кроком з формування державності.

– Ознакою будь-якої держави є можливість справляти податки і грошова одиниця… Ми отримали тверду національну валюту, підвищили свої позиції у міжнародних рейтингах, ми фактично стримали і взяли під контроль інфляцію, – нагадує Мусієнко.

Що цікаво, назву для національної валюти обирали не просто так. Вона походить від слова гривна, яке означало як назву стародавньої прикраси, яку носили на шиї, так і назву монети, що колись була поширена на території сучасної України.

Запровадження гривні стало поштовхом для України та її громадян. Наша держава отримала іще один символ у вигляді власної валюти, та зробила іще один крок у пошуках власної ідентичності.

Грошова реформа також допомогла зупинити гіперінфляцію та розвинути банківську систему.

– До впровадження гривні в Україні була шалена інфляція, у нас був великий дефіцит певних товарів. Фактично нерозвинена банківська система. Тобто ми у фінансовому та економічному плані надзвичайно відставали, – пояснює Мусієнко.

Крім того, на початку свого шляху гривня мала непогану конкуренцію до долара. На момент випуску її курс до валюти Сполучених Штатів становив 1,76.

Однак невдовзі національній валюті України довелося зіткнутися із низкою викликів, які безпосередньо вплинули на фінансовий стан кожного українця.

Значні стрибки

Кілька років гривня тримала досить стабільний курс і впала лише до 1,9 грн за долар на початку 1998 року. Тобто відбувалася досить помірна девальвація (зниження курсу валюти), яка не мала б завдати значної шкоди державі та населенню.

Однак у другій половині 1998 року на українську валюту чекав перший значний стрибок. Вже у серпні її курс до долара почав стрімко падати, що було пов’язано зі світовою кризою, наслідки якої іще у 1997 році відчули країни Азії.

На початку 2000 року стрімку девальвацію вдалося зупинити. Гривня закріпилася на рівні 5,4 за долар, і трималася на ньому близько восьми років із незначними коливаннями.

У 2008 році світ спіткала глобальна фінансова криза, яка розпочалася з банкрутства кількох великих фінансових установ Сполучених Штатів.

Невдовзі її наслідки відчули на собі всі країни світу. Дійшло навіть до того, що збанкрутували деякі банки Європи.

В Україні одним із найвідчутніших наслідків стало падіння курсу гривні до нового “дна”. Цього разу гранична ціна української валюти встановилася на рівні 7,9-8,0 грн за долар.

Однак саме ці періоди спричинили проблеми для людей, які брали кредити. Вони стали таким собі кредитним бумом серед населення, зокрема для валютних позик.

На ці часи припадає чи не найбільша кількість довгострокових кредитів у валюті. Економіст Олексій Кущ називає просту причину такого явища – дуже низька відсоткова ставка для валютних позик.

– Відсоткові ставки за кредитом в гривні завжди були високими, відповідно люди не хотіли переплачувати. Зараз ситуація трохи покращилася, але для фізичних осіб серйозного скорочення немає.

Якщо піти брати споживчий кредит в банк, то його дадуть під 35-40% річних. При умовній інфляції в 5% це катастрофічний показник, – каже він.

Та сьогодні економіст не очікує на повторення подібної ситуації. Все через те, що люди більш обачно ставляться до кредитів: не беруть на тривалий термін, а якщо й беруть, то у гривнях.

Тобто навряд чи нас чекає повторення ситуації 2000-2010-х років. Навіть попри те, що в нашій системі кредитування є чимало проблем.

Остання криза спіткала українську валюту після Революції Гідності та втечі четвертого президента України Віктора Януковича, який вивіз з країни понад $100 млрд. Саме про таку суму у 2014 році говорив виконувач обов’язків генерального прокурора Олег Махніцький.

Звичайно, ситуація в країні вплинула і на гривню, яка швидко почала падати. Вже на початку 2015 року її курс до долара сягнув 16, а в лютому того ж року Нацбанк скасував політику фіксованого курсу нацвалюти.

Це означало, що курс гривні тепер формувався на ринку міжбанку. Однак невдовзі після ухвалення цього рішення курс гривні до долара сягнув історичного мінімуму – 30 грн за долар.

Втім, українська валюта дуже швидко зміцнилася – до 21 грн за долар на початку червня. На початку 2016 року вона знову підскочила до 26 грн за долар і, можна сказати, що закріпилася.

Так, протягом наступних років вона коливалася у діапазоні 28,5-24 грн за долар, та це – нормальна ситуація для багатьох валют.

Стабілізація та майбутнє

Гривня досить непогано пройшла кризовий період, який розпочався через пандемію коронавірусної хвороби Covid-19, а протягом 2021 року спостерігається її зміцнення та стабілізація.

Нині за один долар просять 27,2 грн. Однак експерти радять досить обережно ставитися до нинішньої тенденції.

Читайте
НБУ планує запровадити е-гривню до 2025 року

– У вересні у нас заплановані найбільші в цьому році виплати за зовнішнім боргом. Держава чекає відновлення співпраці з МВФ, але останні події у Нацбанку і з нерезидентами, а також політичні зміни свідчать про те, що МВФ зберігатиме паузу в наших відносинах.

В результаті єдиним позитивним фактором залишаються високі сировинні ціни. Але йому протистоїть пасивність нерезидентів, високі енергетичні ціни, – пояснив Фактам ICTV фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

За його словами, до кінця року курс гривні до долара може сягнути позначки 28-29, що і вказується у багатьох звітах. Однак ще потрібно буде подивитися на кроки нерезедентів та реакцію Міжнародного валютного фонду на звільнення низки важливих працівників з НБУ.

Кущ вважає, що до кінця літа зберігатиметься тенденція до стабілізації гривні. Процеси, які можуть призвести до девальвації національної валюти можуть активізуватися лише восени. Та навіть за такого сценарію, економіст очікує на курс до долара в проміжку 28-29 грн.

Експерти не беруться прогнозувати курс валют в Україні в наступні 30 років. Ніхто не очікував трьох світових криз та однієї національної за 30 років незалежності.

Тому будувати довгострокові прогнози ніхто нині не береться.

– Я схиляюся до того, що довгострокові прогнози в Україні зробити неможливо. У зв’язку з тим, що наша країна не входить в розвинені, стабільні ринки…

Все залежатиме від політичних, економічних факторів, ситуації на світових ринках, – вважає Шевчишин.

Кущ називає спроби спрогнозувати курс гривні навіть на 2022-й рік “ворожінням на кавовій гущі”.

За його словами, за найбільш негативного сценарію, Україна може увійти у 2022 рік з курсом гривні до долара близько 30.

– Якщо спрацює максимальна кількість негативних факторів, то я прогнозую девальвацію гривні до 28-30 грн за долар. Це може бути різке посилення відтоку спекулятивного капіталу з українського ринку, різке збільшення попиту на валюту, пов’язане, наприклад із зростанням енергетичного імпорту…

Але цей прогноз не зачіпає фактор “чорних лебедів”. Перший фактор – політична турбулентність в країні, другий – ситуація на світових ринках, пов’язана з черговою хвилею пандемії. Якщо станеться обвал на нашу експортну сировину, тоді і 30 (грн за долар, – Ред.) не буде межею. Але поки що передумов для цього немає, – пояснює Кущ.

У Кабміні все ж спробували зробитипрогноз курсу на недалеке майбутнє. У Міністерстві фінансів вважають, що до 2024 року, він не перетне позначку у 30 грн.

Середній курс прогнозують:

  • 28,6 грн – 2022 рік;
  • 28,8 грн – 2023 рік;
  • 29,2 грн – 2024 рік.

Трансформація гривні

Курс – не єдине, що змінилося в українській національній валюті за часи незалежності. Її банкноти та монети також змінювалися з плином часу.

Перші українські банкноти надрукували у 1992 році. Тоді вони були лише номіналом 1, 2, 5, 10 та 20 грн, але саме вони стали прообразом для наступників, які ввели в обіг під час грошової реформи.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 10 фотографий

Доторкнутися до “сучасної” української валюти громадяни змогли лише 2 вересня 1996 року, коли розпочалася грошова реформа.

До п’яти оновлених купюр також додалися 50 і 100 грн.

А згодом в Україні ухвалили рішення про випуск купюри у 200 грн, яка потрапила в обіг 22 серпня 2001 року. На ній була зображена Леся Українка і Замок Любарта в Луцьку. Купюра знадобилася, щоб полегшити розрахунок у зв’язку з інфляцією.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 16 фотографий

Третє покоління банкнот прожило найдовше. Його перші банкноти стали доступні у 2004 році, проте перехід всіх номіналів тривав аж до 2007 року.

З’явилася в Україні й купюра номіналом 500 грн, хоча на той час значної необхідності у ній не вбачали. На ній зображений Григорій Сковорода та Києво-Могилянська академія.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 18 фотографий

Наступне значне оновлення “модельного ряду” гривні відбулося у 2018 році. Тоді ж презентували нові монети номіналом 1, 2, 5 та 10 грн, які прийшли на заміну паперовим банкнотам. Нині ж залишилися паперовими 20, 50, 100, 200 та 500 грн.

А в жовтні 2019 року до них додалася й купюра у 1000 грн, яка покликана спростити розрахунки паперовими грошима. Зображено на ній Володимира Вернадського та будівлю Президії НАН України.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 12 фотографий

Щоб українська національна валюта завжди відповідала сучасній “моді”, її вигляд змінювали вже тричі та вона й досі залишається важливим символом нашої держави.

За роки існування у незалежній Україні гривня пройшла довгий шлях. Її курс до долара зріс більш, ніж в 15 разів.

В найближчому майбутньому ми можемо знову побачити долар по 30 грн, але нині ніхто не знає, чи закріпиться національна валюта на цьому показнику. Зрозуміло лише, що гривню та Україну чекає ще довгий шлях.

Теги за темою
Гривня
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Грошова допомога для пенсіонерів в Одесі: хто може розраховувати на виплати
Политека
2025-04-23T13:01:41Z
Похорони як привід для жартів і чоловічої дружби. Розбираємося, чи стане хітом український мінісеріал «Ховаючи колишню»?
Детектор М
2025-04-23T13:01:36Z
"Вірджинії" не втекти: Китай створює проривну технологію у сфері виявлення субмарин
Фокус
2025-04-23T13:00:29Z
У Польщі невідомі встановили провокативну таблицю на могилі воїнів УПА
Европейская правда
2025-04-23T13:00:23Z
Розтин вен та голка в живіт: як вдається так довго зберігати тіло Папи Римського до похорону
Telegraf
2025-04-23T13:00:02Z
Атаки зграями по 20 дронів: як "Шахеди" обходять українські системи ППО
Фокус
2025-04-23T12:58:26Z
Вчитель з України став регіональним переможцем конкурсу Cambridge Dedicated Teacher Awards
Детектор М
2025-04-23T12:58:23Z
Винесли радіатори та зняли ковролін: ЗС РФ обікрали базу відпочинку на Бєлгородщині, — росЗМІ
Фокус
2025-04-23T12:57:23Z
У Ватикані знищать перстень Папи Франциска: що символізує давня традиція
Факти ICTV
2025-04-23T12:55:30Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
РФ у березні здійснила 767 хіматак проти Сил оборони
1News
2025-04-23T13:01:48Z
Естонія планує облаштувати військову базу біля кордону з РФ
Европейская правда
2025-04-23T13:01:25Z
Порадив втримати Владивосток і звинуватив у привласненні Київської Русі: Сікорський розніс Росію
24tv
2025-04-23T13:00:41Z
Зеленський відповів на погрози Трампа вийти з мирних переговорів
360ua.news
2025-04-23T13:00:17Z
Рубіо відмовився від участі у переговорах у Лондоні через позицію Зеленського, - NYT
Telegraf
2025-04-23T12:58:20Z
Україна могла потрапити в пастку: чому зірвалися мирні переговори в Лондоні
24tv
2025-04-23T12:54:44Z
Принц Вільям та Кейт Міддлтон у день народження принца Луї показали його новий портрет
Комсомольская правда
2025-04-23T12:51:10Z
Обшуки в ексзаступниці міністра економіки Панаіотіді: з'явилися нові деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T12:48:18Z
Хочу дати людям надію: мама Бейонсе розповіла про боротьбу з раком
Факти ICTV
2025-04-23T12:55:05Z
Після смерті Папи: драма Конклав про Ватикан різко злетіла у переглядах
Факти ICTV
2025-04-23T12:36:52Z
"Даю годину": дружина Остапчука погрожує колишній телеведучому
GlavRed
2025-04-23T12:25:44Z
Олена Тополя зізналася, чому побоюється заводити 4 дитину
GlavRed
2025-04-23T12:25:14Z
Класичні туфлі вже не в моді: в моду вривається інше взуття
24tv
2025-04-23T12:09:53Z
Не лише "Титанік": 2 моторошні фільми про страшні катастрофи, засновані на реальних подіях
24tv
2025-04-23T11:48:45Z
Парфуми зірки "Еліти" Арона Піпера – аромат, що зачаровує найуспішніших зірок світу
24tv
2025-04-23T11:48:26Z
Продюсер Нікітін показав фото з молодості з Вєркою Сердючкою і розкрив секрет її успіху
TSN
2025-04-23T11:48:23Z
Анна Кошмал замилувала рідкісним фото з чоловіком і розсекретила, як із ним проводить час
TSN
2025-04-23T11:29:21Z
За вимагання коштів у пацієнтів медзаклади будуть штрафувати – НСЗУ
Факти ICTV
2025-04-23T12:03:21Z
Продукт №1 в раціоні: чим корисні каперси для чоловіків і жінок
Gazeta UA
2025-04-23T11:34:12Z
Який симптом свідчить про те, що більше не можна їсти солодощі: пояснення лікарів
TSN
2025-04-23T11:28:50Z
П’ять фактів про користь білого вина
TSN
2025-04-23T11:28:44Z
Можете залишитися без урожаю: чим підживити часник, якщо рослина пожовтіла
GlavRed
2025-04-23T11:28:31Z
Чому чорніє срібло на шиї: як це пов’язано зі здоров’ям
TSN
2025-04-23T11:27:35Z
Простий спосіб знизити ризик деменції: відкриття вчених
TSN
2025-04-23T11:27:05Z
Що таке метастази, на якій стадії вони з’являються, чи можуть зникнути: відповіді онкологів
TSN
2025-04-23T11:21:59Z
Шлунок, енергія та нервова система: прихована користь бананів
Знай
2025-04-23T11:12:14Z
Trump Media разом з Crypto.com запустять криптовалютні ETF
ITC
2025-04-23T13:01:46Z
Світовий банк вчергове погіршив прогноз щодо відновлення ВВП України
ZN UA
2025-04-23T13:01:34Z
Ціна зросла у 2,5 рази: в Україні стрімко дорожчає базовий овоч
GlavRed
2025-04-23T13:00:14Z
Маск зменшить час роботи у DOGE після падіння прибутків Tesla
Факти ICTV
2025-04-23T12:58:10Z
Intel звільнить понад 21 000 співробітників
InternetUA
2025-04-23T12:46:49Z
Російські акції та валюта обвалилися через зрив мирних переговорів у Лондоні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T12:43:34Z
ЄС виписав для Apple і Meta нові багатомільйонні штрафи – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T12:42:59Z
Український виробник фруктових концентратів збільшить випуск біоетанолу
AgroPortal
2025-04-23T12:30:50Z
Протримається рік: Нафтогаз ухвалив тариф на газ для населення у 2025 році
GlavRed
2025-04-23T12:25:31Z
У «Москва-Сіті» спалахнула пожежа після серії вибухів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T13:00:54Z
Там виробляють Шахеди: дрони атакували місто Єлабуга в Татарстані - деталі
GlavRed
2025-04-23T13:00:02Z
В Ізюмському районі на міні підірвався автомобіль, водій загинув
Украина Криминальная
2025-04-23T12:45:19Z
"Божевілля": пасажири були змушені "утримувати" літак після неполадки в повітрі
Фокус
2025-04-23T12:45:03Z
Погрожували розправою та вимагали неіснуючі борги: в Одесі викрили злочинну групу
Украина Криминальная
2025-04-23T12:33:44Z
Жінка втратила гроші, довірившись обіцянкам легкого заробітку в соцмережі TikTok
InternetUA
2025-04-23T12:25:11Z
Зловмисник ошукав 75-річну киянку на суму понад 300 тисяч гривень
Украина Криминальная
2025-04-23T12:18:36Z
Рятувальники Києва минулої доби майже 50 разів виїжджали на пожежі в екосистемах
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T12:18:00Z
Хмельничанина засуджено за побиття двох школярів
Украина Криминальная
2025-04-23T12:12:38Z
Фейковий відступ ЗСУ на Курщині: ЦПД спростував новий вкид російської пропаганди
Фокус
2025-04-23T13:00:56Z
Заступника мера Кличка Миколу Поворозника підозрюють у відкатах на Подільському мосту
360ua.news
2025-04-23T12:51:59Z
Скористались паузою: РФ перекинула сили та наступатиме на Запоріжжя та по Дніпру, — ЗСУ
Фокус
2025-04-23T12:51:32Z
Забагато смертей для одного закладу: музей історії Києва втратив двох керівників
TSN
2025-04-23T12:48:39Z
Графіки відключення газу в Київській області на 24 квітня: термінове попередження
Политека
2025-04-23T12:46:00Z
Атака "Шахедами" на Харків: відомо про перших поранених
TSN
2025-04-23T12:39:21Z
Ці плани у Росії давно: військовий оцінив, чи може ворог дійти до Дніпропетровщини
24tv
2025-04-23T12:33:50Z
Штурми не стихають: окупанти націлились на важливе для ЗСУ місто
GlavRed
2025-04-23T12:30:20Z
У Торецьку наші шутрмовики взяли в полон громадянина Сенегалу
ZN UA
2025-04-23T12:27:15Z
Як зварити буряк за 5 хвилин: так роблять всі досвідчені господині
24tv
2025-04-23T12:48:12Z
Про ці речі краще збрехати на співбесіді
24tv
2025-04-23T12:45:37Z
Як розправити кути килима: прості способи приборкати неслухняне покриття
24tv
2025-04-23T12:18:52Z
Як зекономити гроші у подорожах: 5 порад, які точно працюють
24tv
2025-04-23T12:09:13Z
Підкорює серця гурманів: як приготувати вдома популярний сир лабне
Gazeta UA
2025-04-23T11:55:09Z
Нізащо не робіть цього на цвинтарі: накличете хвороби та лихо
24tv
2025-04-23T11:48:57Z
Як пофарбувати шафу з МДФ, щоб поверхня була гладенькою і однорідною
24tv
2025-04-23T11:48:07Z
Є у кожному магазині — які макарони найшкідливіші
TSN
2025-04-23T11:29:40Z
Що розкаже про вас форма пальців: несподіваний психологічний тест
TSN
2025-04-23T11:29:31Z
ФІФА може на два роки відсторонити Вінісіуса від футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T12:57:05Z
Севілья втратила Локонгу до кінця сезону
Football.ua
2025-04-23T12:40:55Z
"Новий Майк Тайсон" назвав умову, за якої зможе перемогти Усика
24tv
2025-04-23T12:27:28Z
Допінговий скандал: що загрожує Мудрику, якщо його провину буде доведено
GlavRed
2025-04-23T12:25:07Z
Кольцов: Налаштовані дати бій Динамо
Football.ua
2025-04-23T12:22:08Z
Визначилися фіналісти баскетбольної Суперліги
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T12:12:48Z
Росію допустили на Євро з прапором та гімном: Іспанія зробила хід конем
Telegraf
2025-04-23T12:06:00Z
Джало вилучили зі складу Порту та покарали тренуваннями о 7 ранку
Football.ua
2025-04-23T12:01:00Z
Ярмоленко очолить експериментальний склад Динамо Київ на кубкову гру проти Буковини
Football.ua
2025-04-23T11:58:11Z
Western Digital випустить свій перший HDD на 40 ТБ вже 2026 року
InternetUA
2025-04-23T13:01:18Z
Забирає час і генерує набір слів: клієнти "Київстару" поскаржились на робота Зоряну
Telegraf
2025-04-23T12:57:33Z
Фізики виявили рекордну частинку найдорожчої речовини на Землі: яку таємницю можна розкрити
Фокус
2025-04-23T12:57:23Z
Розробники просять не дякувати ChatGPT: це дорого обходиться
Знай
2025-04-23T12:51:59Z
Жорстокий океан: четверо афалін напали на дитинча, підкидаючи його догори і вдаряючи об воду
Фокус
2025-04-23T12:51:44Z
Топ 5 смартфонів Xiaomi з великою батареєю: моделі, які працюють найдовше
Фокус
2025-04-23T12:45:26Z
Пилосос Karcher – надійність у вашому будинку
Vlasti
2025-04-23T12:42:26Z
Китайські обмеження гальмують виробництво роботів Tesla Optimus — CNBC
InternetUA
2025-04-23T12:31:10Z
Росія планує разом з Китаєм побудувати атомну станцію на Місяці
1News
2025-04-23T12:24:04Z
Електричний флагманський седан від Toyota викликає Tesla Model S
Топ Жир
2025-04-23T12:30:30Z
З екраном на 100 дюймів: гібридний кросовер Mazda EZ-60 показали на живих фото
AutoGeek
2025-04-23T12:12:28Z
Новий електричний Renault Clio для тих, хто вважає, що ретро 5 занадто екстравагантний
Топ Жир
2025-04-23T12:00:24Z
Toyota показала суперника Tesla Model 3 за $23 000
AutoCentre
2025-04-23T11:31:00Z
Бажаєте McLaren власності від зірок Формули-1 Хмільницького чи Батона? Ваш щасливий день!
Топ Жир
2025-04-23T11:15:32Z
З золотим декором: флагманський електричний кросовер Zeekr 9X показали офіційно
AutoGeek
2025-04-23T11:12:46Z
Найдшвидший хетчбек Renault — електричний і дорожчий, ніж 911 GTS
Топ Жир
2025-04-23T11:00:15Z
Велосипедист тягнув великий диван по жвавій автостраді
Фокус
2025-04-23T10:42:50Z
Новий Lexus ES без решітки: автомобіль почав електрифікацію
Топ Жир
2025-04-23T10:30:19Z