MY.UAНовини
Анонімуси Національної поліції. Історія одного запиту на публічну інформацію
Анонімуси Національної поліції. Історія одного запиту на публічну інформацію

Анонімуси Національної поліції. Історія одного запиту на публічну інформацію

Я — журналістка-фрилансерка. І хоча зазвичай я не пишу про кримінал і правоохоронні органи, так склалося, що мені довелося зайнятися темою, пов’язаною з роботою поліції.  І тут я стикнулась із дивною магією. Ця магія змушує державний орган надсилати автоматичні анонімні машинні відповіді, затягувати комунікацію та порушувати закон «Про доступ до публічної інформації». Забігаючи вперед: мені вдалося оминути «автовідповідач» і отримати відповідь на запит і потрібну мені статистику. Як саме — зараз розповім.

Отже, запитую в Національної поліції про порядок надання відповіді на заяви про кримінальні правопорушення, не внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань і зафіксовані тільки в журналі дільничного. Також запитую про порядок інформування громадянина про результати дій за результатами таких заяв. І про порядок і підстави оскарження дій чи бездіяльності дільничного щодо фактів, викладених у заявах. Уточнюю, чи може бути така заява «списана» без сповіщення заявника, а також про правові наслідки такого «списання». Ці запитання не стосуються конкретних ситуацій — я запитую про документи, які визначають процеси, та юридичні підстави їх застосування. Запит надсилаю через «Доступ до правди», бо весь діалог із державним органом через цей сервіс є прозорим.

 

Листування з анонімами

На мій запит відповів «Сервіс автоматизованої обробки та контролю вхідної кореспонденції». У просторіччі – машина. Без усіляких там «шановна» або інших форм увічливості. Машина не приховує свого статусу: «Цей лист згенеровано автоматично системою. Не відповідайте на нього». Тон наказовий. Ця машина повідомляє, що створений запит під таким-то номером до Сервісу вхідної електронної кореспонденції НПУ. Долучає посилання на сайт Нацполіції, на якому вже створений тікет із моїм запитом за номером, який також містить форму відповіді – машина таки дала мені право на слово. Тікет доступний тим, у кого є посилання, але на сайті поліції довго з ним не попрацюєш – згодом сторінка вимагає залогінитися й стає недоступною.

Мені не повідомляють, за чиїм підписом зареєстрований запит, хто його зареєстрував, яку має посаду тощо. Але запит пронумеровано – отже, хтось має відповісти. Очікую відповіді. В електронному варіанті вона прилітає незабаром.

Зі мною знов контактує «Сервіс автоматизованої обробки та контролю вхідної кореспонденції», знов нагадує, що відповідати йому не треба. Вітається й цікавиться: «Кому адресовано ваш лист? Будь ласка, оформіть його згідно вимог діловодства». Тобто у відповідь на свій запит до Нацполіції я отримую допис аноніма, який відповідає запитанням на запитання і не по суті.

Машина вимагала їй не відповідати, тож я створюю новий запит: на яких підставах розпорядниця інформації —  Національна поліція України — дає відповідь на запити шляхом генерації автоматичної відповіді, не надаючи відповіді по суті запиту. І на яких підставах поліція вимагає від запитувача  «оформлення запиту згідно вимог діловодства». Прошу надати документи: згідно з якими саме «вимогами діловодства» запитувачі мали б оформлювати запити. А також питаю, чому розпорядник вимагає від запитувача відповіді на запитання «кому адресовано ваш лист?», адже за законом «Про доступ до публічної інформації»  держорган сам визначає підрозділ чи посадову особу, яка організовує доступ.

Вся ця інформація стосується правових підстав роботи державного органу. Вона не може не існувати й не бути в документованому вигляді.



Крім того, у другому запиті я прошу відповісти на перший по суті. Адже за законом відповідь не по суті — це неправомірна відмова у наданні інформації.

Відповідь на уточнювальні запитання знов дає колективний анонім — «Відділ публічної інформації ДДЗ НПУ». «За змістом ваш запит є зверненням», — повідомляє цей відділ.

Щоб визначити мій запит як «звернення», Відділу публічної інформації ДДЗ НПУ знадобилося декілька днів, два моїх запити – один по суті, другий з уточненнями щодо їхніх автоматичних відповідей, цитати законів і змах чарівною паличкою. Звісно, визначення запиту як звернення дозволяє розпорядникові законно повернути його відправнику на підставі неправильного оформлення. Але тільки якщо це справді звернення.

Тримайте лайфхак від поліції: якщо вам не подобається норма закону, просто скажіть, що факт під неї не підпадає, і нехай заявник сам доводить, що написав заяву чи запит, а не звернення.

Коли так, довелося звертатися до Міністерства внутрішніх справ — вищого органу, до структури якого входить Нацполіція, — із запитом про підстави, на яких Відділ публічної інформації ДДЗ НПУ визначив мій запит не як запит, а як звернення.

Вже МВС повідомило листом із підписом держслужбовця, що розпорядником запитуваної інформації є Нацполіція, і повернуло запит туди.

 

Запитуєте чи звертаєтеся?

Що на практиці значить перекваліфікування запиту на отримання публічної інформації у звернення громадянина? Якщо Нацполіція чи будь-який інший держорган фіксує комунікацію від громадянина як заяву про правопорушення, спілкування щодо не має відбуватися за нормами якогось із кодексів. Якщо як запит на отримання публічної інформації, то згідно з законом про доступ. Якщо як звернення громадянина, то за законом «Про звернення громадян».

В усіх цих випадках відповідь на запит по суті колись надійде. За законом про доступ це буде швидше, за законом про звернення, скоріш за все, на тижні довше. Проте фіксація комунікації як звернення громадянина дає держоргану можливість певний час не відповідати по суті, вимагаючи оформити звернення відповідно до статті 5 закону про звернення. У зверненні має бути прізвище, ім’я, по батькові, адреса й підпис заявника з датою. На звернення, оформлене за всіма вимогами, треба витратити більше часу, ніж на запит на публічну інформацію.

Що дає Нацполіції таке перекваліфікування? Дає змогу витиснути запитувача з публічної комунікації. Якщо запитувач не схоче, згідно з законом про звернення, публікувати свою домашню адресу в інтернеті, йому доведеться звертатись до держоргану непублічно.  Тоді комунікація буде непрозорою й контрольованою. Зважаючи на те, що адреса — це персональні дані, які не мають розголошуватись без згоди людини, державний орган на цілком законній підставі не публікуватиме відповідь на звернення. Якщо ж ти хочеш надати комунікації публічності, тоді давай згоду на публікацію персональних даних і публікуй відповідь із своєю адресою.

Чи був мій запит зверненням громадянки? Авжеж, ні. Я просила надати офіційні документи, які регламентують роботу поліції. Така інформація може не бути публічною лише в одному випадку: якщо документів, які регулюють дії дільничних щодо відповіді на заяви про кримінальне правопорушення, не існує. А отже, дільничні діють на власний розсуд?

Можливо, саме тому поліція, перекваліфіковуючи запит у звернення, витісняє обговорення підстав дій поліцейських із публічного простору?

Так само виходить, що поліція не має документованого порядку оскарження дій чи бездіяльності дільничного щодо фактів, викладених у заявах про кримінальні правопорушення, які не були внесені до ЄРДР. І не має документів, які визначають статус таких заяв. Бо якщо ці документи ще не створені, то чим керується Нацполіція у своїх діях? (Як виявилось, документи таки є).

Звісно, я могла виконати вимоги анонімуса й надіслати Національній поліції запит того самого змісту, але за формою «звернення громадянина». І, ймовірно, отримала би у відповідь якісь документи. Та все ж цікаво: чому поліція уникає відповіді на запит?

 

На межі порушення закону

Відповідь проста: невнесення заяв про кримінальні правопорушення до ЄРДР є дуже дражливим питанням. За законом такі заяви неодмінно мають бути внесені до ЄРДР. Але певний їх відсоток поліцейські до реєстру не вносять.

Якщо заяву внесли до реєстру, поліція мусить почати розслідування. Сказати, що такої заяви не було, вже не можна. З часів ухвалення нового Кримінального кодексу ця норма українській поліції дуже не подобається. Мовляв, новий порядок перевантажує слідчих. За старого Кримінального кодексу існував етап дослідчих дій, який дозволяв відфільтрувати некримінальні заяви. А тепер — одразу до слідчих. Не жирно?

Ось хтось креативний і вигадав, як «фільтрувати» заяви громадян про кримінальні правопорушення ще до внесення до ЄРДР, тобто ще до початку слідчої роботи. Певний відсоток заяв не реєструють у місцевих управліннях і не вносять до ЄРДР, а фіксують на рівні підрозділу управління — в журналі дільничного — як «звернення громадянина». Коли термін оскарження невнесення до реєстру спливає, такі «звернення» тихо списують.

Практика шикарна: ні розслідувань, ні проваджень, ні роботи з документами, взагалі ніяких формальностей. Ані відповіді громадянину, який подав заяву, ані роз’яснень його прав і правової перспективи ситуації, ані відновлення у правах — нічого!

На практиці не існує способу відновити в правах громадян, які звертаються до поліції з заявами про кримінальне порушення за «дрібними», «нематеріальними» статтями Кримінального кодексу: щодо хуліганства, порушення громадського порядку, агресивного нападу без тілесних ушкоджень, погроз тощо. Це найпоширеніші правопорушення, які відбуваються щодня.

Хуліганство можна кваліфікувати за Кримінальним кодексом, а можна — як «дрібне хуліганство», не кримінальне, а адміністративне правопорушення. І коли поліція ще на етапі читання заяви не бачить у ній достатніх фактів, яких вистачить для кваліфікування за Кримінальним кодексом із перспективою дійти до суду, заяву до реєстру не вносять, навіть якщо вона написана як заява про вчинення кримінального правопорушення.

Трохи незаконно? А що вдієш? Юристи не раз писали, що поліція чинить так, компенсуючи скасування дослідчої перевірки й відфільтровувати «неперспективні» заяви. Законність відходить на другий план.

Словом, якщо вас агресивно образили, проявили до вас неповагу в агресивній формі, збирали про вас конфіденційну інформацію, розголошували ваші персональні дані без вашої згоди, цькували вас, зробили на вас наклеп, принизили вашу честь, гідність і ділову репутацію тощо, навряд чи ви зможете поновитись у правах за посередництва поліції. Факти, викладені у вашій заяві, будуть кваліфіковані в найкращому разі як адміністративне правопорушення. І заяву розглядатимуть як «звернення громадянина», а не як документ, що матиме юридичний наслідок.

Чим усе закінчилось

Мені все ж удалося отримати відповідь на один із запитів. Коли  Міністерство внутрішніх справ повернуло запит до Нацполіції, вона надала мені запитувані статистичні дані. Зокрема повідомила, що протягом двох років в одному з районів столиці зафіксували 16 тисяч адміністративних правопорушень, на дільниці, про яку йшлося в запиті, — 457. До інформаційного порталу Національної поліції за цей час внесли 1633 кривдників. Також поліція повідомила, що контролює дотримання обмежень, встановлених законом «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», та превентивні та профілактичні заходи щодо людей із не знятою чи не погашеною судимістю. За два роки в цьому районі обліковані 108 таких людей, у  межах дільниці — шестеро. Якщо вважати ці дані «середньою температурою по палаті», можна уявити ситуацію в усьому місті. Й навряд чи журналіст, аби отримати ці дані, повинен мати «чарівні» телефони посадовців або писати до міністерства. Мало би бути достатньо запиту.

«Детектор медіа» готовий опублікувати позицію Національної поліції та готує запит щодо цього.

Думки, висловлені в рубриці Column, передають виключно погляди самих авторів і можуть не збігатися з позицією редакції «Детектора медіа». Тексти авторських колонок суб'єктивні та не претендують на всебічне висвітлення теми.
Теги за темою
Інфопростір
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ватикан сьогодні збирає кардиналів для планування похорону Папи Франциска
24tv
2025-04-22T07:09:40Z
Як святкували Великдень 100 років тому: стародавня традиція, яку знищувала радянська влада
Лига
2025-04-22T07:06:40Z
Узбекистан запроваджує «золоті візи» для іноземців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T07:06:04Z
«Радіо Промінь» святкує ювілей: історія створення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T06:54:08Z
Франція відправляє в Україну 90% вироблених стволів для САУ Caesar
Фокус
2025-04-22T06:45:10Z
Прикордонники попередили про обмеження виїзду через пункт пропуску «Шегині»
УкраинФорм
2025-04-22T06:43:24Z
Повістки вручають по-новому: що потрібно знати у 2025 році
24tv
2025-04-22T06:42:39Z
Американські розробники інтегрували бойовий дрон Coyote LE S у гелікоптери Bell 407
InternetUA
2025-04-22T06:40:28Z
Біля кінотеатру “Жовтень” стались бійка через ЛГБТ-кінофестиваль: що відомо
VGorode
2025-04-22T06:40:20Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Друг Трампа, который подыгрывает Путину: что известно о специальном посланнике Стиве Уиткоффе
Европейская правда
2025-04-22T07:07:32Z
Божевільна гойдалка. Як "стратегія Трампа" змінює Європу та Україну
Лига
2025-04-22T07:06:38Z
Як маніпуляція з "великоднім перемир’ям" обернулось проти Путіна: пояснення експерта
TSN
2025-04-22T07:00:44Z
Яку відповідь дав Путін на пропозицію Зеленського та США про повне припинення вогню— ISW
TSN
2025-04-22T07:00:13Z
Глави МЗС України та Франції провели розмову напередодні зустрічі зі США в Лондоні
Европейская правда
2025-04-22T06:54:24Z
Нова Зеландія продовжить допомогу з тренування українських військових - прем'єр
УкраинФорм
2025-04-22T06:51:42Z
Трамп готовий погодитися на угоду яку сам колись критикував – Politico
iPress
2025-04-22T06:48:51Z
Суд зобов’язав «Главком» спростувати недостовірну інформацію щодо ексмера Ірпеня
Детектор М
2025-04-22T06:48:21Z
У Німеччині визнано майже 600 випадків шкоди від вакцинації проти COVID-19
iPress
2025-04-22T06:48:07Z
Як зменшити ризик та побороти аритмію: знайшли простий спосіб
24tv
2025-04-22T05:58:33Z
Фахівці розповіли, кому потрібно вдвічі частіше змінювати постільну білизну: сім факторів
TSN
2025-04-22T05:03:01Z
Топ-5 речей, які кожна людина повинна зробити до кінця весни
TSN
2025-04-22T05:02:53Z
Медики попередили про небезпеку під час пікніків: відпочинок може закінчитися тяжким захворюванням
TSN
2025-04-22T05:02:50Z
Україна домовилась з компанією з Ізраїлю про ліки у разі ядерного інциденту — ЗМІ
TSN
2025-04-22T05:01:20Z
Вчені б’ють на сполох: їжа, яку споживає половина світу, виявилася потенційно небезпечною
TSN
2025-04-22T04:59:56Z
Які спеції та трави здатні швидко знизити рівень цукру у крові
Gazeta UA
2025-04-22T04:06:35Z
Чи потрібно мити голову щодня: дискусія не вщухає, але відповідь є
24tv
2025-04-22T03:54:43Z
"Сімпсони" лякають точністю своїх пророцтв: 7 моторошних передбачень, які стали реальністю
24tv
2025-04-22T07:09:42Z
Від скромної дівчинки до найбажанішої жінки: як змінилася Надя Дорофєєва за 15 років
Gazeta UA
2025-04-22T07:06:19Z
Стиль Наді Дорофєєвої: як зараз одягається популярна українська співачка
24tv
2025-04-22T07:03:22Z
Лідерка "Лісапетного батальйону" вдалась до "уколів краси", але "стало гірше": фото
24tv
2025-04-22T07:00:12Z
Вакарчук сходив у театр на відому виставу «Калігула»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T06:48:24Z
Єва Бушміна вийшла на зв'язок - що з нею зараз відбувається і де вона
GlavRed
2025-04-22T06:40:47Z
Зірка "Сутінків" Крістен Стюарт уклала шлюб зі своєю коханою після шести років стосунків
TSN
2025-04-22T06:40:31Z
Особняк графині, який став місцем спокою для рок-зірки: де живе Ленні Кравіц
24tv
2025-04-22T06:24:22Z
Кум Ірини Білик розкрив правду про її серйозне захворювання, яке вона перенесла: "Здійснила подвиг"
TSN
2025-04-22T06:12:52Z
У Києві сталася стрілянина, є поранений, – поліція
24tv
2025-04-22T07:00:51Z
Бив дитину ножем у живіт: на Дніпропетровщині поліцейські затримали вбивцю
24tv
2025-04-22T07:00:44Z
На Ковельщині чоловік завдав ножових поранень своєму вітчиму
Украина Криминальная
2025-04-22T06:57:57Z
У Румунії зафіксували два землетруси
Европейская правда
2025-04-22T06:51:24Z
Пошкоджені будинки, авто, заміський комплекс: які наслідки атаки на Київщину
24tv
2025-04-22T06:48:35Z
Чоловік 10 років збирав на Ferrari: після першої поїздки мрія згоріла вщент
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T06:42:47Z
За подвійне вбивство зловмисник проведе за ґратами 14 років і 6 місяців
Украина Криминальная
2025-04-22T06:42:20Z
Наслідки атаки РФ на Одесу: пожежі, пошкоджена інфраструктура та житлові будинки
TSN
2025-04-22T06:42:01Z
У Польщі стабілізували масштабну пожежу у національному парку
Европейская правда
2025-04-22T06:37:22Z
За добу ліквідовано 1130 окупантів: втрати ворога на 22 квітня
24tv
2025-04-22T07:06:48Z
Київ скоро знову одягне куртки. Коли спека зміниться дощами, вітрами та похолоданням
Telegraf
2025-04-22T07:00:32Z
У Києві знову ремонтують Хрещатик: для чого це робиться і чому місто може зупинитись
TSN
2025-04-22T07:00:29Z
Окупанти в паніці переміщують техніку до Криму — "АТЕШ"
TSN
2025-04-22T07:00:29Z
В Україні нашестя кліщів. Як вберегтись і що робити, якщо підчепили
Telegraf
2025-04-22T07:00:04Z
Україна продала російський танкер, який блокував Керченську протоку
TSN
2025-04-22T07:00:00Z
В окупованому Донецьку влаштували масове полювання на "мігрантів"
Telegraf
2025-04-22T06:40:46Z
На фронті за добу відбулося 165 зіткнень, найбільше - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-04-22T06:40:38Z
На Херсонщині за добу через російські удари одна людина загинула, ще семеро - поранені
УкраинФорм
2025-04-22T06:34:45Z
Паштет з варених яєць: як приготувати намазку на хліб з великодніх крашанок
Gazeta UA
2025-04-22T06:51:41Z
Ягоди будуть розміром з кулак: чим удобрити полуницю під час цвітіння для великих та соковитих плодів
Telegraf
2025-04-22T06:51:19Z
Ці секрети використовують пекарні: що додати у випічку, щоб вона пахла на всю вулицю
24tv
2025-04-22T06:51:01Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 22 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-22T06:27:03Z
Що не можна садити після огірків на наступний рік: поради для гарного врожаю
GlavRed
2025-04-22T06:25:38Z
У кого зі знаків зодіаку вже цього тижня кар'єра піде вгору
24tv
2025-04-22T06:18:01Z
Її використовують дуже обачно: яка спеція найдорожча у світі і для чого її застосовують
24tv
2025-04-22T05:21:26Z
Коли найкраще летіти на Канари: поради для ідеального відпочинку
24tv
2025-04-22T05:12:12Z
Туристи поділилися найгіршими розвагами, про які шкодують усе життя
TSN
2025-04-22T05:04:43Z
"Ключ до перемоги": колишній чемпіон світу назвав головний недолік Усика
24tv
2025-04-22T07:09:44Z
Баскетбол: «Київ-Баскет» та «Рівне» визначать другого фіналіста Суперліги
УкраинФорм
2025-04-22T07:04:11Z
В оновленому рейтингу WTA змінилися місця українок
Gazeta UA
2025-04-22T07:03:38Z
Барселона — Мальорка. Напередодні
Football.ua
2025-04-22T07:01:17Z
Ямаль, Байлз та Надаль: кому дісталися статуетки спортивного Оскара у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-22T06:54:59Z
Світоліна після титулу в Руані піднялася на одну сходинку рейтингу WTA
УкраинФорм
2025-04-22T06:42:51Z
Ветеран із Вінниччини пробіг на протезі шість найпрестижніших марафонів
УкраинФорм
2025-04-22T06:40:44Z
Мічел: Жирона досягла дна на емоційному рівні
Football.ua
2025-04-22T06:25:51Z
"Він вже старий": український боксер висловився про непереможного росіянина
24tv
2025-04-22T06:24:48Z
Імпорт та споживання фундука останнім часом в Україні зростають
24tv
2025-04-22T07:03:13Z
Федеральний суддя може змусити Google продати Chrome
InternetUA
2025-04-22T07:01:48Z
Режим експортного забезпечення: зупинено податкових накладних на 2 млрд грн
AgroPortal
2025-04-22T07:00:27Z
Менеджери Tesla змушені працювати 13 годин на добу і без вихідних
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T07:00:03Z
Платити будуть більше, але не всім: українцям анонсували зростання зарплат вже цього року
Знай
2025-04-22T06:30:39Z
Обсяги кредитування аграріїв наближаються до 35 млрд
AgroPortal
2025-04-22T06:30:27Z
LG Electronics виходить із бізнесу зарядних пристроїв для електрокарів
УкраинФорм
2025-04-22T06:15:03Z
Ціни на нафту різко змінили динаміку на ринку
24tv
2025-04-22T06:12:38Z
Нафта дорожчає після зниження цін напередодні
УкраинФорм
2025-04-22T06:12:26Z
Магнітна буря 22 квітня: коли очікується пік шторму та як вберегти здоров’я
TSN
2025-04-22T07:00:11Z
iPhone 17 Pro може отримати новий колір у стилі MacBook Air
InternetUA
2025-04-22T06:55:43Z
Клієнтська ввічливість може дорого коштувати OpenAI
InternetUA
2025-04-22T06:46:58Z
Не в Temu? Історія популярного дешевого онлайн-магазину: у чому небезпека
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T06:45:17Z
Хтось "краде" скам'янілості тиранозаврів просто з-під носа вчених: про кого йдеться
Фокус
2025-04-22T06:42:08Z
Instagram використовує штучний інтелект, щоб знаходити підлітків, які брешуть про свій вік
InternetUA
2025-04-22T06:31:36Z
Google змусять продати Chrome: суд про порушення антимонопольного законодавства почався
24tv
2025-04-22T06:27:29Z
Doom жорстко «розправився» з передовими моделями штучного інтелекту
InternetUA
2025-04-22T06:25:04Z
Reddit ненадовго припиняє роботу для користувачів у всьому світі
InternetUA
2025-04-22T06:16:51Z
Педаль іде в підлогу, кермо тремтить? Перевірте гальма - ви ризикуєте життям
Знай
2025-04-22T06:51:46Z
Доступний електромобіль Volkswagen Aura показали на офіційних зображеннях
AutoGeek
2025-04-22T06:31:28Z
Представлений Zeekr 9X із запасом ходу 1500 км
Portaltele
2025-04-22T06:28:51Z
Катерина Котенкова про змішування бензину зі спиртом: «Бо ми йдемо у Європу»
Знай
2025-04-22T06:21:05Z
Mercedes перезапускає V-Class із новими розкішними мінівенами
AutoCentre
2025-04-22T06:15:44Z
Зі справжнім золотом: Zeekr розпочав продажі розкішного електричного мінівена
AutoGeek
2025-04-22T05:42:44Z
Stellantis представив свій перший седан
Portaltele
2025-04-22T05:28:44Z
Продюсер купив омріяну Ferrari, заощаджуючи гроші 10 років: машина згоріла через годину — фото
TSN
2025-04-22T05:02:29Z
Ніссан Скайлайн мріє стати вантажівкою для бездоріжжя та драг-рейсером
Топ Жир
2025-04-22T01:30:48Z