MY.UAНовини
Пересувна кіношкола
Пересувна кіношкола

Пересувна кіношкола

Ідеальний приклад української культурної толоки — Кінематографічні майстер-класи «Grandparents очима дітей». Це такий собі аналог волонтерства, тільки стосується культури й розвивається за допомогою меценатства та спонсорства, поєднуючи фонди, приватні організації, незалежних продюсерів і поодинокі державні структури. В наш час це дорогого коштує — знайти фінансування для безкоштовного освітнього благодійного проєкту, без обов’язкового повернення грошей. Продюсер Андрій Різоль зі своєю Асоціацією «Сприяння розвитку кінематографа в Україні — Дивись українське!» і співорганізатором національного туру «Кіно просто неба» фондом «МХП–Громаді» придумали й розробили всеукраїнське поширення пересувної кіношколи, запросили освітній проєкт «Жовтий автобус», очолюваний оператором, режисером і активістом Ярославом Пілунським («Брати. Остання сповідь», «Перша сотня»), проєкт, який уже з 2016 року мав програму «інформаційної та практичної турботи» за підлітками із провінції, даючи їм можливість зазирнути у світ кіно. Сюди ж приєдналися рентал PATRIOT, програма грантів НВСЕ, Zagoriy Foundation та Держкіно. Разом із рештою спонсорів та їм подібних помічників, штовхачів, підтягувачів і по-плечах-поплескувачів проєкт вирушив у тур тривалістю 16 днів, проходячи крізь п’ять містечок Черкаської, Вінницької та Дніпропетровської областей.

Структура кіношколи була чітка. В обраних містечках, де спонсори згуртували громаду, провели конкурсний відбір серед 14–17-річних підлітків із метою визначити охочих і готових зануритися в кінематографічну науку з (теоретичним) продовженням (у разі зацікавлення) торувати стезю кіно й надалі. Потім три машини, напхані кінопрофесіоналами й кінотехнікою, поїхали у визначені на карті точки і провели триденний курс. У перший день читали лекції зі сценарної, режисерської та операторської майстерності, пропонуючи написати й принести наступного дня короткі сценарії на 1-2 сторінки чи бодай придумати тему й героя; на другий — пітчингували (!) проєкт, колективно обираючи героя й локації, пишучи сценарій, паралельно вивчаючи, як записувати на знімальному майданчику звук, робити грим, оформлювати костюми та монтувати відзнятий матеріал; далі діти обирали собі професію або кілька, якими б воліли займатися на зйомках фільму; а на третій день відбувалося безпосередньо фільмування.

Попри чіткість структури щоразу все проходило по-своєму, і настільки захопливо (для всіх учасників процесу), що не вірилося — як від сірника кіно може запалати все поле дитячої фантазії.

У Каневі майже три десятки підлітків тихенько сиділи в невеличкій залі Канівського училища культури та мистецтв і мовчали під час лекції про сценарну майстерність (власне, мною проведену)... і наступного дня не принесли жодного сценарію. Хоча це було не дивно — радше очікувано, адже годі розраховувати на активність у сонному містечку, де немає театрів і кінотеатрів, де замість старого Будинку культури навіщось будується новий, більше схожий на палац. Втім, байдужість дітей була лише на початках, і скоріше виявляла звичний дитячий страх і непевність. Нехай сценаріїв і не було — замість них діти надали чотири ідеї, з кого можна було б «намалювати» документальний портрет — своїх дідусів-бабусь і одного місцевого скульптора й викладача училища Володимира Толстопятова. Шляхом голосування він і був обраний персонажем. Справді, непересічний скульптор із винятковими роботами, зробленими і в героїко-національному стилі, і в стилі ню, він та його майстерня виявилися ідеальними об’єктами для фільмування. Оператором на фільмі забажав стати хлопець, у якого ця робота в крові — бо і батько, й дід були фотографами, і його заповзятість дорівнювала його поінформованості. А одна зі сценаристок так перейнялася роботою, так нервувала, що, проговоривши питання в інтерв’ю швидше, ніж було треба, розплакалася і довго себе заспокоювала, загалом зрозумівши — кіно не є простою забавкою, і варто вчитися, аби знати, як воно працює. Режисер Андрій Дончик (колишній голова Експертної комісії і Ради кінематографії при Держкіно), який прочитав лекцію з режисури, наставляв дітей на знімальному майданчику — спочатку в майстерні, а потім і в місті, поруч із локаціями, обраними для зйомок.



Цікаво, що після відвідин «Жовтим автобусом» Канева концепція туру змінилася: хоча місцеві діти розкрилися наступного дня після лекцій, стало зрозуміло — «документальний» портрет не працює в повну силу — департаменти гриму і костюму задіяні слабо, а фантазію в такому форматі не проявиш і поготів. Тому вже в Катеринополі Черкаської області було вирішено знімати ігрове кіно. І сценарист Денис Замрій писав із дітьми ігровий фільм... А на знімальному майданчику цей сценарій коротили, і всесильною рукою куратора, Пілунського, його було зменшено вдвічі.

Власне, зі сценарієм робота в дітей кожного міста відбувалася в комедійно-драматичний спосіб, хоч окрему драмедію знімай. Наприклад, у Ладижині Вінницької області діти запропонували 16 ідей, дві навіть прописані, а одна — втілена у вигляді справжнього сценарію. І за ту чи іншу ідею йшла боротьба між усіма учасниками курсів, і боротьба йшла з муками і зі згризеними нігтями — за кого ж голосувати?

Діти в Ладижині загалом жвавіше реагували. (Причиною, ймовірно, є більший статок у людей і кращий благоустрій міста, де містоутворючою силою є Ладижинська ТЕС і Вінницька птахофабрика, які, певно, через закон про децентралізацію дають місту добрий власний бюджет, виділений, зокрема, на чудові дороги в місті, не бачені за межами трас ніде в Україні.) Сценарій із робочою назвою «Цінуєш, коли втрачаєш» писався динамічно, і вже за дві години був готовий перший драфт... відправлений у смітник, бо ідею про героїню-наркоманку забракували, як це часто буває зі сценаріями в реальному житті. Довелося мерщій перероблювати все, й це нагадувало театр із пантомімою, реготом і протестами, настільки руками, мімікою і голосом діти-сценаристи виявляли, виголошували й показувати своє обурення й бачення нового сюжету. Але нова ідея з потужною назвою «Ціна грошей» дала другий, кращий драфт із точнішими деталями та можливістю для їх експресивнішого втілення.

Локацією-декорацією стала одна з машин «Жовтого автобуса», а куратора проєкту залучили як виконавця ролі дідуся (приклеєні Пілунському вуса і зроблений грим стариганя особливо смішили дітей у моменти, коли він, дуркуючи, по-молодецьки стрибав, викидаючи ноги вбік). Утім, підлітки, про яких, власне, у фільмі йшлося — ось головний двигун фільму: одна зі сцен мала таке напруження, а двоє дівчат так вжилися в драматичні ролі, що вже на екрані під час показу в актовій залі місцевої школи, попри швидкий і ще недосконалий монтаж, виявили акторський потенціал, гідний продовження через подальше навчання. Про що і говорять творці проєкту: аби не розчинилася в повітрі концепція майстер-класів, отримане знання дітям треба помножувати шляхом продовження отриманого досвіду і йти у світ, здобуваючи освіту професійну.

Робота в наступному містечку, Тульчині, підтвердила правильність і цінність, закладені в майстер-класи «Grandparents очима дітей». Проявився розвиток проєкту, який із кожним своїм новим кроком покращував задум, як художник бачить зміну ескізу, готового до повноцінної картини. Якщо в перших двох містах говорилося про документальну форму, 2-3-сторінковий сценарій і 3-хвилинний хронометраж фільму, то потім стало зрозуміло, що краще для дітей залучати ігрову систему кіно, сценарій писати на 1-2 сторінки і так само, на 1-2 хвилини, робити тривалість фільму. Відповідно дітям показувалися для прикладу різні фільми. Дорогі та якісні американські, на 5–7 хвилин — якими вони можуть бути за міцної ідейної, фінансової і виробничої підтримки, коли за твоєю спиною такі гіганти, як Netflix. Фільми на 3-4 хвилини, з чіткою ідеєю і прозорою структурою, як українське «Паперове серце» Олеся Саніна. І, нарешті, короткі тизери ще невідзнятих фільмів, де можна побачити мислення режисера, здатного навіть без зйомок проявити свої здібності та зачарувати можливою атмосферу (як у випадку «Танку» Максима Ксьонди).

Тульчинські діти отримали більше, ніж можна було уявити на початку — чіткіше спрямовану енергію і краще обкатану систему. Може тому після лекції про сценарій було вже понад 20 ідей. А у четвірки хлопців-друзів із першого ряду, немов налаштованої на будь-які випробування групи сценаристів, був готовий, здається, до подачі на конкурс Держкіно зграбно, об’ємно і значимо написаний сценарій. Причому в основі лежав залізобетонний факт (і буквально також, бо стосувався колони, поставленої посеред міста наприкінці XVIII сторіччя графом Потоцьким, і звільнення від кріпацтва селян на відстані милі від колони). А для локації обрали палац Потоцького, перлину Тульчина. В якості музичного тла просився славетний «Щедрик», хоча б тому, що саме в цьому місті він був написаний Миколою Леонтовичем. Але він не пасував за настроєм і часом — все ж таки писався в першій половині ХХ століття. Тому підібрали класику — для початку «Місячну сонату» Бетховена, а під фінал бетховенську 5-ту симфонія Сі-мінор.

Прикметно, що режисерами захотіли стати двоє з четвірки-авторів сценарію. А ще один — акторським чином втілив графа Потоцького.

Важливо й те, що саме в Тульчині дітям запропонували знімати одночасно двома камерами. І треба було бачити, наскільки збільшилося творче завзяття в новоявлених режисерів — вони говорили з акторами, а операторам казали, як знімати, і загалом бігали майданчиком, повною мірою відчуваючи його своїм і свою відповідальність за процес (те, що сварилися з операторкою, ще більше підкреслювало ступінь їхнього зацікавлення й подібність до великого кіно).

Переїзд у Петриківку Дніпропетровського району став повноцінною кульмінацією всього туру.

Можливо, село міського типу й не могло конкурувати з Ладижиним за виглядом, втім точно стояло в рівень і з Каневом, відомим за Тарасовою горою, і з Тульчином, батьківщиною різдвяного гімну всього світу — з Петриківки походить знаменитий однойменний розпис, розквітлий — в усіх смислах — на зламі XVIII-XIX віків. Але поза тим, саме тут можна було шокуватися новою школою, Петриківським опорним закладом освіти I-III ступенів, побудованим за канонами XXI сторіччя. В певному сенсі, зібрані на майстер-класи діти, охочі до кіно, цілком відповідали вимогам сучасності — були креативними, вбирали, мов губка, проговорене, й показували свою енергійність на майданчику. 23 хлопців і дівчат дали 16 ідей для сценарію. Шестеро виказали бажання брати участь у його написанні. І сценарій писався на основі старовинної монети, як елементу реквізиту, наданого однією з учасниць студій. Власне, ідея витікала з образу: датована 1817 роком, монета належала Російській імперії, вже тоді країни-агресорки по відношенню до України, й тому «добре» корелювалася з теперішнім часом, у якому Росія веде вже справжню війну проти нас. Історія про дівчину, що втікає від садистів донських казаків, перетікає в наші дні, коли діти, знаходячи монету, регочуть із витисненої на ній двоголової курки, і при цьому залишаються дітьми, яким не загрожує в’язниця через сміх, а навпаки — надається підтримка через відчуття свого, незалежного. І музика, використана для фіналу, чудово підкреслює ідею фільму, названого «Крізь час» — пісня ТНМК «Історія України за 5 хвилин».

Фільм із хронометражем 1 хв 24 с, змонтований режисеркою Оксаною Войтенко («Схрон»), покликаною в Петриківку як монтажерка й майстер-лекторка з монтажу, виявився найкращим серед зроблених у п’яти містах туру Кінематографічних майстер-класів «Grandparents очима дітей». І цим, власне, кульмінація закріпилася. Звісно, всі відзняті короткометражки будуть дороблюватися до презентабельного рівня і, цілком можливо, заживуть фестивальним життям, у разі позитивного проходження відбіркових конкурсів. Втім, сам тур, сама лабораторія «Жовтого автобуса» випрацювала достеменно добру форму для масштабування її на всю Україну — це реально й потрібно робити по всій країні, саме в невеликих містах, де діти позбавлені змоги навіть уявити, як кіно робиться і що його можуть робити й вони.

Так само експериментальним чином було доведено, що найефективнішим терміном для представлення, науки і створення дітьми фільму є сім днів на одне місто, бо три дні не вистачає ні для самих учнів, ані для їхніх учителів, якої б маститості вони не були. Але, на противагу цьому, довели й потрібність самих майстер-класів — і це з огляду на пожвавлення життя в містечках із приїздом «Жовтого автобуса», на пожвавлення життя самих підлітків і на очевидний захват, що формував у головах учасників проєкту доріжки для доброго майбуття.

Фото надані організаторами проєкту

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ціни на ключові продукти злетіли до небес - яка причина аномального подорожчання
GlavRed
2025-07-08T19:27:48Z
В Україні оновили порядок нарахування виплат: що зміниться для нинішніх та майбутніх пенсіонерів
Хвиля
2025-07-08T19:27:13Z
Мінімалка зросте в три етапи: скільки отримуватимуть українці у найближчі три роки
Знай
2025-07-08T19:06:48Z
В Україну заходить великий гравець оборонки: Excalibur Army відкриває офіс і запуск виробництва
24tv
2025-07-08T19:06:44Z
Кінець російській нафті: в Угорщині пропонують відновити трубопровід "Одеса-Броди"
TSN
2025-07-08T19:03:07Z
Яким чином відновити втрачені документи на землю: деталі процедури
24tv
2025-07-08T19:00:35Z
У мережі поскаржились на роботу "Укрзалізниці": у чому річ і що відповіли у компанії
Telegraf
2025-07-08T19:00:06Z
Від початку року ДТЕК виробив 1,2 млн запчастин для забезпечення вуглевидобутку
TSN
2025-07-08T18:48:28Z
Польща може зазнати «шоку» на ринку праці через плани українських біженців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T18:39:09Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Радіологи стали набагато точніше передбачати рак грудей: що стоїть за їхнім успіхом
Фокус
2025-07-08T19:42:48Z
Поширена інфекція призведе до 12 мільйонів випадків раку шлунка у молодих людей
24tv
2025-07-08T19:06:20Z
Ми щодня стаємо трохи дурнішими, використовуючи ChatGPT: вчені пояснили, як це відбувається
24tv
2025-07-08T19:06:19Z
7 прихованих небезпек у вашому домі, які не можна ігнорувати
24tv
2025-07-08T19:00:20Z
Чому на газоні з’являються коричневі плями: як їх позбутися
24tv
2025-07-08T16:48:46Z
Найкращі дієти для чоловіків різного віку
24tv
2025-07-08T16:18:14Z
Штучний інтелект допоміг парі зачати дитину після 18 років невдалих спроб
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T15:30:55Z
У США шахрай спілкувався з топ-чиновниками, прикидаючить держсекретарем Рубіо - WP
GlavRed
2025-07-08T20:27:43Z
Конференція з відновлення України. Президент затвердив склад делегації
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:27:25Z
Глава МЗС України підтвердив, що незабаром замінять посла у США і не лише
Европейская правда
2025-07-08T20:21:24Z
Жорсткі санкції проти РФ і не тільки: сенатор Ліндсі Грем пояснив погрозу Трампа
TSN
2025-07-08T20:21:16Z
Зеленський синхронізував три пакети санкцій ЄС з українськими
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:18:16Z
Експерт розповів про ефективний метод захисту від агресії РФ
Gazeta UA
2025-07-08T20:12:38Z
Законопроєкт про посилення санкцій США проти Росії внесуть на розгляд Конгресу 9 липня
ZN UA
2025-07-08T20:09:16Z
Команда Трампа критикує Apple за небажання перенести виробництво до США
InternetUA
2025-07-08T20:01:44Z
Ніхто у світі не допомагатиме країні, яка не збирається вигравати війну, - Сергій Гайдай про українську владу
Знай
2025-07-08T19:51:56Z
Лінія фронту станом на 8 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:27:03Z
Росіяни влаштували новий нічний обстріл: у Києві чули вибухи
Telegraf
2025-07-08T20:24:00Z
"Люди божеволіли": росіяни про подробиці операції "Труба" в Суджі
TSN
2025-07-08T20:18:59Z
На фронті - 148 зіткнень, ЗСУ знешкодили майже 180 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-08T20:18:39Z
"Силам оборони доводиться відходити": ситуація на Запоріжжі загострилась, деталі
GlavRed
2025-07-08T20:15:01Z
Графік відключення газу у Вінницькій області: де тимчасово не надаватимуть послуги
Политека
2025-07-08T20:00:59Z
Росія атакує ТЦК, щоб зірвати мобілізацію та викликати ненависть до ЗСУ – військовий Тимочко
Лига
2025-07-08T19:33:44Z
Сухопутні війська відреагували на обстріли ТЦК і заявили, що мобілізація все одно буде тривати
Gazeta UA
2025-07-08T19:33:33Z
Графік відключення світла в Чернігівській області: де не буде енергопостачання майже тиждень
Политека
2025-07-08T19:30:56Z
Спільне виробництво зброї, яке зміцнює Україну: яка країна ЄС вже долучилася
GlavRed
2025-07-08T20:27:52Z
По всі Україні оголошено ракетну небезпеку: що відомо
TSN
2025-07-08T20:18:26Z
Повний місяць у липні 2025: як побачити "Оленячий місяць" в Україні
24tv
2025-07-08T20:06:34Z
Держслужба з етнополітики виявила ознаки афілійованості УПЦ з Російською православною церквою
УкраинФорм
2025-07-08T20:03:11Z
Ольга Стефанішина прокоментувала «крінж-відео» Мінʼюсту
Детектор М
2025-07-08T19:57:46Z
Залишила паспорт і телефон: в Італії зникла 18-річна українка Марія Бугайова
24tv
2025-07-08T19:51:31Z
Освітня сфера на порозі змін: масштабні реформи, скорочення шкіл і злиття вишів
ZN UA
2025-07-08T19:49:28Z
Ситуація на фронті та контакти зі США: Зеленський провів нараду з військовим командуванням
УкраинФорм
2025-07-08T19:48:08Z
У МОН назвали головні цифри та факти основної сесії НМТ 2025 року
24tv
2025-07-08T19:36:24Z
"Шок і втрата": мама чотирьох Інна Мірошиченко розповіла про викидень
GlavRed
2025-07-08T20:27:50Z
Під неї плакали мільйони: якою була найпопулярніша пісня світу в 1998 році
24tv
2025-07-08T19:21:43Z
Дружина Остапчука розбила його телефон під час сварки і майстерно вийшла з ситуації: "Не всі вдома"
TSN
2025-07-08T18:48:21Z
На одному подиху: 3 короткі турецькі серіали, які можна подивитися за вечір
24tv
2025-07-08T18:39:36Z
У Стокгольмі відбудеться четвертий Український культурний фестиваль
УкраинФорм
2025-07-08T18:21:37Z
Скарлетт Йоганссон стала найкасовішою акторкою в історії кіно
360ua.news
2025-07-08T18:06:44Z
Як російський триколор: Бейонсе здивувала неоднозначним сценічним вбранням
Telegraf
2025-07-08T18:06:43Z
Джастін Бібер на тлі чуток про розлучення показався в обіймах дружини й зробив гучну заяву
TSN
2025-07-08T17:51:27Z
Після бажання закінчити кар'єру актора: де зараз легендарний український артист Олександр Кобзар
24tv
2025-07-08T17:24:31Z
Зупинити жовтіння листя троянд дуже просто: ось основні рекомендації
24tv
2025-07-08T20:27:52Z
Золотисті пляжі і комфортна вода: маловідомий острів у Європі пропонує сховатися від спеки
24tv
2025-07-08T20:06:18Z
Швидко, ситно і оригінально: рецепт хумусу з буряка – намазка на всі випадки життя
24tv
2025-07-08T19:42:58Z
Як перетворити балкон на розкішний сад: 5 правил від квіткових дизайнерів
Telegraf
2025-07-08T19:30:56Z
Гороскоп на 9 липня: Близнюки - відкрийте очі, Терези - будьте чесними
FaceNews
2025-07-08T19:21:38Z
Шпаки атакують: що робити, щоб зберегти урожай вишні
24tv
2025-07-08T19:12:05Z
Домашні улюбленці допомагають старшим людям залишатися здоровими: вчені назвали основні види
Фокус
2025-07-08T19:00:57Z
Копійчаний засіб, який точно спрацює: як позбутися бронзівки на рослинах
24tv
2025-07-08T18:51:37Z
Виправити макіяж легко: просто дотримуйтесь цих порад
24tv
2025-07-08T18:45:18Z
В іспанській Валенсії спалахнула пожежа в житловому будинку, 14 постраждалих
Европейская правда
2025-07-08T20:27:40Z
На границе с Румынией нашли мертвого мужчину в горах
Новости Украины
2025-07-08T20:18:21Z
Відомі німецькі автобани потріскались від спеки – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:12:41Z
Дві жінки стали жертвами телефонних шахраїв, втративши чималенькі гроші
InternetUA
2025-07-08T19:31:29Z
На Харківщині жінка заявила, що її побили під час мобілізації сина
УкраинФорм
2025-07-08T19:21:38Z
Шахрайство на виплатах загиблого військового: поліцейські затримали родича працівниці ТЦК
TSN
2025-07-08T18:33:13Z
Чоловік передавав росіянам фото секретних об’єктів Харкова
InternetUA
2025-07-08T18:31:56Z
У центрі Києва спалахнула квартира
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T18:30:06Z
У Росії розбився "аналоговнетний" БПЛА, який перебував у розробці 14 років
InternetUA
2025-07-08T17:58:23Z
Новий торговий знак Dodge підтверджує назву Outlaw для потужної версії Charger з ДВЗ
Топ Жир
2025-07-08T20:03:04Z
Bentley показала концепт свого першого електромобіля
1News
2025-07-08T19:45:10Z
Pagani представила новий спідстер Codalunga у стилі 1960-х років
Топ Жир
2025-07-08T19:33:21Z
Продажі Mercedes значно знизилися через подвійне підвищення митних тарифів Трампа
Топ Жир
2025-07-08T18:48:18Z
Bentley презентує свій перший електромобіль — розкішний седан з підвищеною посадкою та тримісним салоном
Топ Жир
2025-07-08T17:48:34Z
У червні українці купили рекордну кількість нових електромобілів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T17:24:13Z
Volkswagen представив новий позашляховик Jetta, який не буде доступний для покупки
Топ Жир
2025-07-08T17:18:01Z
Hyundai має намір відмовитися від фізичних кнопок в авто
AutoCentre
2025-07-08T17:12:23Z
Fiat повертається до бензинових двигунів і механічної коробки передач у моделі, яка спочатку планувалася як виключно електромобіль
Топ Жир
2025-07-08T16:33:50Z
ШІ навчився брехати, погрожувати та шантажувати — все заради власної вигоди
InternetUA
2025-07-08T20:01:19Z
"Підтримую всією душею": ШІ Ілона Маска звернувся до українців після баталії з росіянами
Telegraf
2025-07-08T19:48:02Z
В Індії жінка поскаржилась на чоловіка через втрату підписників в Instagram
360ua.news
2025-07-08T19:15:07Z
Триває прийом заявок на отримання гранту для створення коротких документальних фільмів та контенту для соцмереж
Детектор М
2025-07-08T18:57:41Z
Чат-бот Ілона Маска Grok зарядився «потужністю» і неочікувано зайняв проукраїнську позицію
AIN
2025-07-08T18:06:24Z
Науковці знайшли найдавнішого птерозавра Північної Америки – йому 209 мільйонів років
24tv
2025-07-08T18:06:17Z
Новий витік розкриває дизайн iPhone 17 Air
Portaltele
2025-07-08T18:00:03Z
OnePlus випустила бюджетний смартфон Nord CE 5 із рекордним акумулятором в історії бренду
InternetUA
2025-07-08T17:24:26Z
Виживання в S.T.A.L.K.E.R. 2? В GSC натякають на більш хардкорний режим
ITC
2025-07-08T17:16:43Z
Жуан Педро забив дебютний гол за Челсі у ворота рідного клубу
Football.ua
2025-07-08T20:24:37Z
Усик відверто зізнався, чи був насправді нокдаун у першому бою з Дюбуа
24tv
2025-07-08T20:18:48Z
Брага підписала гравця збірної Швеції
Football.ua
2025-07-08T19:55:14Z
К'єлліні став співвласником Лос-Анджелеса
Football.ua
2025-07-08T19:34:14Z
Присвоєння «Героя України» закатованому юному футболісту. Петиція набрала потрібні голоси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T19:18:21Z
Український голкіпер "Реала" Лунін потрапив у мовний скандал, сказавши російською у США
ZN UA
2025-07-08T19:15:01Z
Комо націлений на Давінсона Санчеса
Football.ua
2025-07-08T19:03:57Z
Оприлюднено фінансові деталі трансферу Рейндерса до Манчестер Сіті
Football.ua
2025-07-08T19:01:49Z
Дружина футболіста Динамо похизувалась ідеальною фігурою на відпочинку в Іспанії
24tv
2025-07-08T19:00:28Z