У ЄС вважають вимогу України скликати термінові консультації з Європейською комісією та ФРН після підписання угоди Німеччини й США щодо Північного потоку-2 сміливою.
Високопоставлені чиновники та дипломати ЄС відзначають особливість моменту.
Їх вразило, що країна, яка сподівається одного разу приєднатися до ЄС, нарешті наважилась виступити й відкрито вимагати від Єврокомісії та найпотужнішого члена ЄС – Німеччини поваги своїх прав замість того, щоб мовчати, боячись розлютити чи образити своїх багатих західних партнерів.
У Європі вважають, що теоретично Україна зможе наполягати на санкціях, щоб запобігти експлуатації трубопроводу.
Однак юридично та практично навряд чи зможе досягти мети – домогтися зупинки будівництва Північного потоку-2.
– Те, що Україна зробила заяву, послуговуючись положеннями Угоди про асоціацію, робить цей крок особливо смачним, – відзначають іноземні видання.
У закритих колах багато чиновників та дипломатів висловлюють захоплення від озвученої Києвом позиції.
– Вони абсолютно праві, адже Угода про асоціацію покладає зобов’язання не лише на Україну, а на обидві сторони, – цитують ЗМІ одного із високопоставлених чиновників ЄС.
Ще один дипломат у ЄС вважає реакцію Києва виправданою, але потенційно непродуманою:
– Українська ініціатива є хитрою, звичайно. Однак мені цікаво, чому вони цього не робили раніше.
У ноті до ЄС Україна апелювала до вимог двох статей Угоди про асоціацію з ЄС від 2014 року.
У 274 статті, зокрема, йдеться про те, що держави-члени зобов’язані консультуватися та координувати з Україною питання енергетичного розвитку інфраструктури та співпрацювати з питань, пов’язаних з торгівлею природним газом, стабільністю та безпекою постачання.
А в статті 337 передбачено, що сторони зобов’язуються створити ефективні механізми для вирішення потенційних кризових ситуацій на умовах солідарності.
21 липня США й Німеччина уклали угоду щодо будівництва Північного потоку-2. Згідно з документом, обидві країни погоджуються продовжити транзит газу через Україну після 2024 року.
Після укладення угоди міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив про надіслання дипломатичних нот до Брюсселю й Берліну для консультації з Єврокомісією і ФРН.
А голова Верховної Ради Дмитро Разумков звернувся з відкритим листом до спікера Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі із закликом утримуватися від затвердження будь-яких угод, які загрожуватимуть енергетичній безпеці Європи.
Джерело: Politico