MY.UAНовости
«Не викопуйте Богдана!» Чи можна туризмом гоїти старі та нові рани?
«Не викопуйте Богдана!» Чи можна туризмом гоїти старі та нові рани?

«Не викопуйте Богдана!» Чи можна туризмом гоїти старі та нові рани?

Місце поховання Богдана Хмельницького
Фото:glavcom.ua

Репортаж з містечка, де Богдан Хмельницький мав фортецю-резиденцію і де знайшов вічний спокій

Перед селом Суботів ( наголос на першому складі, не від «суботи», а від тутешньої річки Суби, «водопій» з тюркської) нормальний асфальт раптом скінчився. І почався мало не битий шлях сімнадцятого століття: ями, латки, тріщини, трясця, трясця, трясця…

– Ви вже той… Вибачайте. Сказали везти журналістів цією дорогою. Бо друга ще гірша, – перепросив водій.

У гетьманському Суботові, там, де Богдан Хмельницький мав фортецю-резиденцію і знайшов зрештою вічний спокій, по-сучасному – на території Суботівського історичного музею просто неба, що є відділом Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», – очікували відкриття туристичного форуму. Обласна влада вкупі з партнерами втілювала в життя проект під назвою «Черкащина - місце сили». Чигирин же став першопроходцем у напрямку туристичної навігації. З цієї нагоди на галявині напнули великий намет з екраном для різних інтерактивних штук.

Перед наметом, посеред автентичного пагорба, височіла «тривожна» вежа – не з Богданових часів, лише давно відтворена музейниками за «проектом» доби Козаччини: колесо з возу, закріплене на вершечку стовпа. Коли вартові помічали ворога, на колесі мали підпалити щось легкозаймисте на кшталт жмута сіна, покладеного туди заздалегідь - про небезпеку побратимів попереджав вогонь.

Ведуча заходу трохи хвилювалася, раз-по-раз виглядаючи головного гостя чи то пак, господаря, від якого залежало, скільки Чигирину вділять коштів з бюджету області на реалізацію туристичного плану. Бо ж є ще Канів з Чернечною горою, шевченкові Моринці, заповідник «Трипільське поселення» у селі Легедзине, палац графа Шувалова в Тальному, низка музеїв – конкуренція!

Молодий голова ОДА Олександр Скічко приїхав доволі рано. «Вартові» повідомили, та й ми зауважили автівки з поліцейським супроводом, що скупчилися в центрі Суботова, навіть пожежну машину осторонь, у кущах. Але керівництво, мабуть, перехопили на підступах небоязкі селяни – кріпацтва тут не знали з діда-прадіда.

Зрештою, наметом пролетів стишений гомін: «Вже йдуть!» Голова ОДА, заступник голови облради, мер Чигирина, та земляк-народний депутат з’явилися гуртом, і по черзі сказали вітальне слово. Причому. у промові Скічка переважали слова «бренд», «інформаційні пілони», «смарт-таблиці з кьюар-кодами» і «аудіогіди», а мер повторював «дороги, дороги»…

Достукався до «серця»

Далі настав час панельної дискусії. Без найменшої іронії: це виглядало цікаво, змістовно і сучасно. Голова ОДА разом з Мар’яною Олеськів, Головою Агенції розвитку туризму в Україні і з представниками вітчизняних компаній ІТ-розробників були не просто ровесниками, але справляли враження завзятців, які відчули драйв від масштабу теми.

Скічко не приховував, що за взірець має туристичний розвиток Батумі, навіть поважного консультанта взяв із Грузії. Назвав мету: залучити на Черкащину п’ять мільйонів туристів, завдяки їм створити додатково п’ятдесят тисяч робочих місць. Ну і домогтися, відповідно, протягом п’яти наступних років п’яти мільйонів ночівель у «місцях сили», таких от, як Чигирин. Бо справжній мандрівник має і Замчище з Холодним яром оглянути, і сувеніри купити, і в ресторані незле посидіти, а не рватися надвечір додому… Сервіси підтягти на належний рівень, інфраструктуру. А ще активізувати релігійний туризм - святу справу. І прибуткову. Стільки ж навкруги старовинних церков!

– … Дев’ять мільярдів доларів на рік українці вивозять у світ, а внутрішню красу нашої країни хіба вже всі бачили? Прикро. Люди їдуть за враженнями до Києва, Львова, Одеси, на Закарпаття, а на Черкащину – ні. Бо нема промоції! Тепер буде – завдяки програмам «Велика реставрація» та «Малі міста – великі враження», – запевнив Олександр. Аудиторія заплескала у долоні.

Голова тримав напоготові ще й «таємну зброю»: артоб’єкт під назвою «Серце України» (в Шполянському районі Черкащини, як відомо, географічний центр території України). Посеред поля (фото з Вікіпедії вам у поміч) вкопано скромний пам’ятник з граніту, як на цвинтарі. На що дивитися, Господи… Та скоро Вікі доведеться світлину змінити. Згідно з презентацією, на полі постала стелла-флагшток, яку оточують двадцять п’ять пар білих металевих крил зі стилізованою вишивкою - ознакою регіонів - від заходу до сходу (з Донбасом включно), від півночі до півдня (разом з Кримом).

– А в центрі, під склом, ніби живе серце пульсує. Підсвітка така, – Скічко професійно витримав паузу. І додав, ніби з червоної строки: - Без копійки бюджетних грошей зроблено! Тільки меценати Черкащини і бізнес!

Зрозуміло (принаймні, це стверджують поінформовані джерела), що на відкриття артоб’єкту 23 серпня приїде президент Володимир Зеленський. Достукатися до серця - в усіх сенсах! – зумів не хтось, а символ на символі - ровесник Незалежності, 30-річний очільник області, колишній шоумен, недавній депутат Ради від «Слуг народу».

…Життя достатньо нової структури – Державного агентства з розвитку туризму України – почалося у несприятливий час, практично разом із пандемією коронавірусу. Можливо, тому Мар’яна Олесько, керівниця агентства, обережніше за Олександра Скічка оцінювала перспективи і «маяки», на які треба тримати курс. Закинула:

– В Грузії далеко не так все ідеально. Польща взагалі отримала свій результат за десять років по тому, як вклалася в сферу. Ми ж досі навіть не знаємо кількості туристів, які потрапляють до України. Просто 14 мільйонів щорічних в’їздів через кордон – не показник. Приміром, громадяни Молдови прямують транзитом до себе додому…

Продовжила:

– Створимо єдиний туристичний реєстр – зрозуміємо, скільки мандрівників сьогодні здатна прийняти країна. Буде алгоритм отримання готелями «зірок» за європейськими стандартами – порахуємо, чим насправді багаті і хто з того радіє. Хоча і зараз відомо: за виключенням Києва, Одеси, Львова кількість готелів критично мала.

Та й населення малих міст, які обіцяли великі враження, мало перетворитися на партнерів туроператорів, готельєрів, музейників, – для обопільної вигоди. Від кави з бабусиними пиріжками коло заповідної брами - до вишиванки від майстрині на термінове замовлення, крафтового хліба, сиру, вина, просто людської привітності, що розлита в повітрі. Все заради зайвої доби, яку розімлілий турист вирішить провести в благословенному куточку! Але опанувати цю науку складніше, ніж здається на перший погляд.

– Тому промоція іде попереду попиту, - наголосила Мар’яна. І передала мікрофон наступному колезі. Аж сталася прикрість. Кьюар-код маршрутів з топ-рекомендаціями, що його вивели на екран, і не думав відкриватися від наведених на нього камер айфонів, з губернаторським включно.

В Суботові в принципі не було інтернету – від сюди не «добивав».

«За світ встали козаченьки…»

Потилицею відчувала, як у дискусію на сцені хотів би втрутитися Лазоренко (через «о», наголос на другому складі, не плутати з колишнім прем’єр-міністром України, засудженим у США за відмивання коштів.) Він сидів якраз позаду мене, часом давив на «відбій» своєї кнопкової «Нокії», котра починала виспівувати «За світ встали козаченьки…» і стишено обіцяв: «Пождіть, передзвоню!» Символізму і тут не бракувало.

Віктор Іванович Лазоренко, заступник генерального директора з освітньо-масової роботи Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», рівно вдвічі старший за нинішнього голову ОДА. Почав працювати в музеї, коли той (не музей, а Скічко!) тільки народився. За роки після Майдану на чолі Черкаської гособладміністрації змінилося чи не вісім керівників. Лазоренко звертався зі «своїм» питанням до кількох з останніх. І, чесно, не мав впевненості, що цей, нинішній, стрункий, красномовний, сповнений ентузіазму яппі найближчим часом не махне з Черкас назад, до Києва, на якусь «кучеряву» посаду, а рана ще більше роз’ятриться.

Ми трохи спілкувалися до початку форуму. Домовилися продовжити. Здається, я поставила питання занадто широко - чи здатні тутешні музеї, з огляду на сучасні історичні оцінки діянь Богдана Хмельницького, «перемогти» інертність обивателя щодо держави, її захисту? А Лазоренко заходився розповідати ніби про інше. Про те, що з 2003 по 2012-й в заповіднику провели дванадцять всеукраїнських симпозіумів молодіжного гончарного мистецтва, виростили цілу плеяду гончарів.

– А серед них – один з Кременчука, Юрій Нечай. Дуже здібний! Затоваришували. Навесні чотирнадцятого він пішов добровольцем, у найтяжчий час. За рік повернувся. Закортіло йому зібрати хлопців, приїхати до нас. І я став свідком розмови Юрія телефоном з дружиною. Це були такі нерви, такі слова з обох сторін… Війна не на життя, а на смерть! Рятувати треба було обох. Не пігулками. Знаходити форми психологічної допомоги, які б охоплювали родину, дітей їх.

Пану Віктору не те що, не бракує запалу. Він дихає справою, яка ні тридцять років тому, ні досі не дала йому особисто, так би мовити, економічного зиску. Зате закріпила титул фанатика з легкою вдачею, трохи авантюрного козака на мотоциклі, який понад усе цінує волю, історичну та людську справедливість. Тому Лазоренко почав двобій з посттравматичним синдромом у земляків, які поверталися з фронту на Донбасі, одноосібно, локально.

– Туризм, до якого приєднані йога, психотерапевтичні практики, гончарне коло у природному середовищі заповідника дає результат! Та оскільки ідея лежить на перетині кількох галузей, без впровадження її соцзахистом не подужати.

– До профільного міністерства зверталися? За експертними думками? – скеровую політ мрії.

– Якщо ідея здорова і правильна, держава знайде гроші, - реагує пан Віктор. – Бо ж за неї хлопці гинули, каліками ставали. За державу майбутнього билися, розумієте? Де кожен з нас, громадян, важить. За АТОшниками, найбільш активною частина суспільства, сюди потягнуться чорнобильці, інваліди, тобто, категорії, які випали, не були раніше охоплені туристичною сферою. Постане загальна інклюзивна соціальна реабілітація. Це ж Україні необхідно за життєвими показниками! Науковці з Умані готові розробити методику. Практичне впровадження ми візьмемо на себе першими.

Не могла позбутися відчуття: і Віктор Іванович Лазоренко з його «статтею витрат», і Олександр Скічко, що мало не з втіхою згадував власний досвід відвідин міфічних «покоїв Афродіти» в Греції як приклад вищого туристично-бізнесового пілотажу («… Побачили ми зрештою гарний морський краєвид з гори, два камені, почули три легенди, попили кави з тим-сим і заплатили втричі більше євро, ніж планували!») переймаються спільною метою: за допомогою різних важелів туризму вивести область з провінційності до рівня, який за правом належить «серцю України».

Та до Скічка пан Віктор на форумі не добився: у керівництва забракло часу.

Зате наша прогулянка з Лазоренком спочатку Суботовом, потім Чигирином спричинила ефект повного занурення в час і простір. Ось наприклад: наближаєшся до Іллінської церкви, збудованої за наказом гетьмана (це вона зображена на п’ятигривневій купюрі), а пан Віктор згадує, як на початку 90-х, за Кравчука і у 2000-х, за Кучми, благословлялися тут археологічні розкопки, оскільки пошуки в 70-х роках минулого століття результату не дали. Окремі депутати також ставали прихильниками державотворчої ініціативи «Знайди та витягни прах Богдана».

Цікавість до розкопок під церквою виявив президент Віктор Ющенко, в рамках програми «Золота підкова Черкащини». Януковичу, правда, Суботів до душі не припав: справжнього золота нема, одні давні руїни…

У 2018-му до грудня 2019-го дослідження поновили знову. Дійсно, за свідченнями, гетьмана було поховано в родинному склепі, під храмом. Під іконами, між колонами, стоїть мармуровий кенотаф – символічний саркофаг, ніби запечатує отвір. Саме так у Європі ховали монархів.

– Георадари відчули: на шестиметровій глибині щось таки є. Але до того «чогось» – камінний фундамент метр шістдесят завтовшки. Почнуть довбати - споруда не витримає, впаде. Та залиште вже Богдана у спокої! Тут вам не мавзолей з дєдушкой Лєніним! Церква здригається, навіть коли дорогою поруч вантажівка їде, – переповідає Віктор Іванович «страсті» новітньої історії Суботова.

Звертаєш, приміром, увагу на дерев’яний щит, який бовваніє посеред галявини. Від снігу та дощів щит потемнішав, потріскав. Одразу і не прочитати, що то є знак обіцянки відбудови на цьому ж таки місці палацу Богдана Хмельницького. З нуля… ( З автентики в заповіднику залишилися фундамент оборонної башти, двох будинків і колодязя, їх накрито скляним дахом.)

– Поляки зруйнували палац в 1664-му. Рештки вже наші розтягли – на монастир, на хати, – з осудом зауважує Лазоренко. І гамує моє обурення фразою: – На початку дев’ятнадцятого сторіччя сталося…

Одначе показує на безкраїй шматок території за щитом. У заповідника її відтяв один меткий сучасник, який не просто назвався «Гетьманом ВГО «Соборне гетьманське козацтво», але й пообіцяв «кожному українцеві частинку тутешньої священної землі».

Екскурсія пана Віктора – суперовий моноспектакль із включенням глядачів у розмову, засіб для вивільнення думок з-під стереотипів. Хоч у залах Богданового музею в Чигирині, хоч на фортеці Дорошенка, хоч на Замковій горі, коло відомого монументу, що збудували за радянської влади, в 1967-му, з відомим ідеологічним ухилом і персонажами (Сучасні довідники трактують скульптурну групу інакше: «Увічнена пам’ять про боротьбу українського народу за незалежність під проводом Богдана Хмельницького»).

На спільному обіді в суботівській світлиці «У пані Олі» Лазоренко лише частково вдається до жарту:

– Навіть звичайна п’янка в Чигирині набуває державного значення!

Хоча переконаний у печальному:

– Національна ідея вступила в протиріччя з інвесторами. Бо чиновники в кабінетах найперше чекають «заносу». А гроші відбити можна на кабаку, на казино, на заправці. На музеї не відіб’єш.

… Дуже хочу, щоб вони з головою ОДА Скічком таки почули одне одного.

Ольга Мусафірова,
власкор в Україні «Новой газет
ы», спеціально для «Главкому»

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Ідеальний снек на вихідні: ліниві сосиски в тісті, які не треба випікати
24tv
2025-01-24T21:57:08Z
Старі капронові колготки – скарб: як їх використовувати в побуті
24tv
2025-01-24T21:42:22Z
Бонні Блу переспала з понад 1000 чоловіків: ChatGPT підрахував, чи це дійсно можливо
24tv
2025-01-24T21:36:11Z
Елементарно і бездоганно: канапе з яйцем і сьомгою на закуску або для легкої вечері
24tv
2025-01-24T20:36:54Z
Тримайте вдома ці 7 рослин: вони притягують удачу та достаток
24tv
2025-01-24T20:30:54Z
Беремо яблука і готуємо найпростіший десерт: ви впораєтесь з ним за 15 хвилин
Telegraf
2025-01-24T20:30:36Z
Це роблять всі: помилки, які допускає кожен, коли стелить килимове покриття на сходах
24tv
2025-01-24T20:21:18Z
Скільки часу зберігати готові макарони в холодильнику: про це знають одиниці
24tv
2025-01-24T20:00:39Z
Душ чи ванна: що споживає більше води
24tv
2025-01-24T19:54:34Z
Військові вже придбали в застосунку «Армія+» понад 4 тисячі залізничних квитків
УкраинФорм
2025-01-24T23:16:21Z
Ветеран 8 місяців чекав на підйомник у під'їзді: міськрада не давала дозвіл на встановлення
24tv
2025-01-24T22:57:19Z
Обмежено придатним продовжать термін для перепроходження ВЛК – Верещук
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T22:48:47Z
На Курщині ЗСУ проводять тактичні контрнаступальні дії, плани Росії порушені – Центр при РНБО
Лига
2025-01-24T22:27:53Z
Церковне свято 25 січня: чому цього дня не можна ділитися своїми майбутніми планами
Telegraf
2025-01-24T22:21:31Z
25 січня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T22:18:09Z
Штат суспільного мовника Фінляндії Yle скоротять на 309 людей
InternetUA
2025-01-24T22:01:30Z
Кім розповів, хто власник телеграм-каналу "Миколаївський Ваньок"
24tv
2025-01-24T21:42:53Z
Розкриті технічні характеристики новітньої французької РЛС GM400
InternetUA
2025-01-24T21:16:55Z
Не відпускатимуть до кінця: 4 найкращі мінісеріали, які можна подивитися за ніч
24tv
2025-01-24T21:48:55Z
3 останні українські комедії, які можна подивитися на Netflix на вихідних
24tv
2025-01-24T20:15:13Z
Тренд тіктоку зазвучав польською: Влад Дарвін представив нову версію хіта "Три сестри"
24tv
2025-01-24T19:54:10Z
«Скоро 35»: Надя Дорофєєва показала обличчя без макіяжу
Вива
2025-01-24T19:30:08Z
Комусь можуть підказати, – учасниця "Холостяка" чесно відповіла, чи є сценарій на шоу
24tv
2025-01-24T19:09:23Z
Дружина Монатіка вперше показала фото третьої вагітності, яку тривалий час приховувала
TSN
2025-01-24T19:00:28Z
Гендиректор Apple знявся у промо до серіалу «Розрив» / Severance — його мозок теж «розщепили»
ITC
2025-01-24T18:39:59Z
Єдина дочка, онук та три пасинки: як виглядають спадкоємці легенди радянського кіно Рязанова і чим займаються
Telegraf
2025-01-24T18:36:50Z
Акцент на ноги і соковиті кольори: як створювався образ Лесі Нікітюк у новому фільмі
Вива
2025-01-24T18:36:22Z
Як не стати жертвою шахраїв у Telegram: важливі кроки для захисту
Политека
2025-01-24T23:30:21Z
Зовсім не фантастика. У США створили систему, яка дає змогу паралізованим людям керувати дронами
InternetUA
2025-01-24T22:12:52Z
Прогноз магнітних бур на 25-27 січня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T21:27:54Z
У США збудують бункер для мільярдерів за 300 мільйонів доларів
24tv
2025-01-24T20:45:40Z
Samsung Galaxy S25 Edge і iPhone 17 Air: чого очікувати від майбутніх ультратонких смартфонів
InternetUA
2025-01-24T20:18:41Z
На застосунок «Тривога!» очікують зміни. Інтерв’ю з розробником Степаном Танасійчуком
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T19:03:18Z
Вчені кажуть, що зрозуміли звідки взялися динозаври
Portaltele
2025-01-24T18:48:50Z
Користувачі скаржаться на сповільнення iPhone з iOS 18 — компанія отримала офіційний запит від держави та має відповісти
ITC
2025-01-24T18:40:08Z
Аналог бойлера нагріває більше води та суттєво економить гроші: чим саме
24tv
2025-01-24T18:39:05Z
Включаючи Україну та Тайвань: Держдеп США призупинив програми іноземної допомоги на 90 днів
Хвиля
2025-01-24T23:30:37Z
Келлог придумав, як посадити Путіна за стіл переговорів
GlavRed
2025-01-24T23:27:23Z
Указ Держдепу не стосується допомоги Україні, – джерела ЗМІ у Пентагоні
24tv
2025-01-24T23:24:24Z
Росія зазнала провалу в досягненні воєнних цілей в Україні - ЗМІ
Хвиля
2025-01-24T23:12:06Z
Reuters: USAID призупинить усі програми в Україні
Хвиля
2025-01-24T23:09:39Z
Війна, день 1066. Державний департамент США має намір призупинити іноземну допомогу на 90 днів, — Politico
Football.ua
2025-01-24T23:00:48Z
Держсекретар США розпорядився призупинити іноземну допомогу на три місяці
УкраинФорм
2025-01-24T22:57:30Z
Понад 100 танкерів "тіньового флоту" Росії більше не плаватимуть під прапорами Барбадосу та Панами
ZN UA
2025-01-24T22:54:14Z
З початку війни з Ізраїлем чисельність ХАМАС збільшилася на 15 тисяч бойовиків – Reuters
ZN UA
2025-01-24T22:27:01Z
На Рівненщині внаслідок пожежі у будинку загинули двоє малолітніх дітей
Украина Криминальная
2025-01-24T22:57:06Z
Збагатився на 12 мільйонів: затримали експрацівника Львівської митниці, який торік уже попався на хабарі
УкраинФорм
2025-01-24T22:33:20Z
На Прикарпатті поліція розслідує жорстоке побиття двох дівчат: подробиці
TSN
2025-01-24T22:09:23Z
₴40 тис. за запис «обмежено придатний» у медичній картці – лікаря позаштатної ВЛК тримуть під вартою
Украина Криминальная
2025-01-24T22:06:07Z
Чоловік категорично відмовився отримувати повістку та побив знайомого: все закінчилось несподівано
TSN
2025-01-24T21:51:26Z
Інфлюенсерка Анна Жук загинула у ДТП на Полтавщині: як відреагували блогери
Фокус
2025-01-24T21:51:00Z
У Києві група чоловіків напала на людей, є постраждалі. "Телеграф" дізнався деталі
Telegraf
2025-01-24T21:42:10Z
Моторошна ДТП на Вінниччині: загинула мати з трирічним сином
TSN
2025-01-24T21:21:57Z
Екскомандувача ОТУ "Харків" Галушкіна знову взяли під варту: тепер без права внести заставу
ZN UA
2025-01-24T21:21:40Z
Розкриття банківської таємниці: експерт розповів, як це може зашкодити економіці та українцям
Политека
2025-01-24T21:27:35Z
Витрати користувачів на мобільні ШІ-застосунки зросли на 200%
Хвиля
2025-01-24T21:06:27Z
Найнижчі зарплати в Україні: в яких регіонах та галузях платять найменше
Политека
2025-01-24T21:00:57Z
Ніцца оголосила обмеження на круїзні лайнери
Европейская правда
2025-01-24T20:28:45Z
В Україні знову дорожчає морква: на скільки зросли ціни за два тижні
Политека
2025-01-24T20:24:40Z
Американські танкери із СПГ пливуть до Європи через низький рівень газу у сховищах – FT
iPress
2025-01-24T19:57:33Z
Aкції Apple рекордно впали за останні 17 років - Bloomberg
УкраинФорм
2025-01-24T19:54:10Z
В Україні розбудовують одну із АЕС: вона може стати найбільшою у Європі
TSN
2025-01-24T19:51:47Z
Тарифи на світло та тепло: українцям дали обіцянку на 2025 рік
Хвиля
2025-01-24T19:42:49Z
На фронті 190 бойових зіткнень, ворог не полишає спроб прорвати оборону на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-01-24T23:12:44Z
У передмісті Києва пролунали вибухи, столичний регіон атакують "шахеди"
ZN UA
2025-01-24T23:09:29Z
Росія продовжує терор "Шахедами": де атакують ворожі БпЛА
24tv
2025-01-24T23:09:14Z
У Києві змінять голів районних адміністрацій ‒ Ткаченко
ZN UA
2025-01-24T22:51:13Z
Карта бойових дій в Україні станом на 25 січня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T22:12:11Z
На Прикарпатті повідомили підозру адміністратору Телеграм-каналу для ухилянтів
УкраинФорм
2025-01-24T22:03:00Z
Херсону загрожує масований обстріл – ОВА
1News
2025-01-24T21:48:58Z
Палата депутатів Люксембургу засудила порушення Росією прав кримських татар
Детектор М
2025-01-24T21:48:16Z
СБУ викрила російського агента, який «зливав» ворогу позиції HIMARS
УкраинФорм
2025-01-24T21:39:25Z
Манчестер Юнайтед і Челсі обговорювали можливість обміну Гарначо на Нкунку
Football.ua
2025-01-24T23:00:35Z
Наполі — Ювентус: прогноз букмекерів на матч Серії А
Football.ua
2025-01-24T22:42:39Z
Пізній гол Янузая врятував Лас-Пальмас від поразки Осасуні
Football.ua
2025-01-24T22:09:14Z
Дубль Адамса приніс Торіно перемогу над Кальярі
Football.ua
2025-01-24T21:45:02Z
Анульовано всі результати: російського "вітязя" знову відсторонили за допінг
24tv
2025-01-24T21:42:09Z
Вольфсбург і Гольштайн не виявили сильнішого в результативному поєдинку
Football.ua
2025-01-24T21:30:25Z
ЛНЗ придбав у Кривбасу Драмбаєва
Football.ua
2025-01-24T21:01:45Z
Капітан Манчестер Сіті підписав контракт з Міланом: що відомо
24tv
2025-01-24T20:45:42Z
Захисник Полісся Смоляков може перебратися до МЛС
Football.ua
2025-01-24T20:36:51Z
Ці продукти не треба мити перед приготуванням: повний список
24tv
2025-01-24T22:18:02Z
Підвищена або знижена кислотність у шлунку: чому виникає та як лікувати
24tv
2025-01-24T20:15:17Z
У МОЗ стурбовані кількістю охочих вступати до медичних вишів
24tv
2025-01-24T19:30:33Z
5 принципів здорового харчування, які має знати кожен
24tv
2025-01-24T19:06:24Z
2 найнебезпечніші дні, про які варто знати: місячний календар на лютий
24tv
2025-01-24T18:24:12Z
Наскільки років продовжує життя хороша освіта
24tv
2025-01-24T17:45:58Z
Що зробити, щоб молоко довше зберігалося: одна проста дія для подовження його терміну придатності
TSN
2025-01-24T17:21:00Z
На Вінниччині зафіксовано грип, який спричинив пандемію у 2009 році
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T17:15:48Z
Спалах кору у прикордонних регіонах
360ua.news
2025-01-24T17:00:29Z
"Намальовані" кілометри: експерт показав, як перевірити реальний запас ходу електромобіля
Хвиля
2025-01-24T20:24:41Z
Попит перевершив очікування: новий кросовер Peugeot активно розкуповують
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T18:42:49Z
Компанія Rheinmetall поставить Бундесверу 568 вантажівок на 330 млн. євро
AutoCentre
2025-01-24T18:22:07Z
Розкішний електрокросовер від Hyundai перетворили на всюдихід для найсуворіших зим
Фокус
2025-01-24T17:15:17Z
Mercedes-Benz Zetros в Україні перетворили на дорожню комбіновану машину
AutoCentre
2025-01-24T16:03:55Z
Власники Tesla готові продати свої електрокари через дії Ілона Маска, — опитування
Фокус
2025-01-24T15:51:18Z
В Україні з'явився доступний седан з великим багажником
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T15:21:48Z
Українцям приготували зміни в реєстрації авто: чого чекати від нових правил
Знай
2025-01-24T14:51:43Z
Як не заснути за кермом: ключові рекомендації для водіїв, які вирушають в нічні поїздки
ТСН
2025-01-24T14:51:35Z