MY.UAНовости
«Не викопуйте Богдана!» Чи можна туризмом гоїти старі та нові рани?
«Не викопуйте Богдана!» Чи можна туризмом гоїти старі та нові рани?

«Не викопуйте Богдана!» Чи можна туризмом гоїти старі та нові рани?

Місце поховання Богдана Хмельницького
Фото:glavcom.ua

Репортаж з містечка, де Богдан Хмельницький мав фортецю-резиденцію і де знайшов вічний спокій

Перед селом Суботів ( наголос на першому складі, не від «суботи», а від тутешньої річки Суби, «водопій» з тюркської) нормальний асфальт раптом скінчився. І почався мало не битий шлях сімнадцятого століття: ями, латки, тріщини, трясця, трясця, трясця…

– Ви вже той… Вибачайте. Сказали везти журналістів цією дорогою. Бо друга ще гірша, – перепросив водій.

У гетьманському Суботові, там, де Богдан Хмельницький мав фортецю-резиденцію і знайшов зрештою вічний спокій, по-сучасному – на території Суботівського історичного музею просто неба, що є відділом Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», – очікували відкриття туристичного форуму. Обласна влада вкупі з партнерами втілювала в життя проект під назвою «Черкащина - місце сили». Чигирин же став першопроходцем у напрямку туристичної навігації. З цієї нагоди на галявині напнули великий намет з екраном для різних інтерактивних штук.

Перед наметом, посеред автентичного пагорба, височіла «тривожна» вежа – не з Богданових часів, лише давно відтворена музейниками за «проектом» доби Козаччини: колесо з возу, закріплене на вершечку стовпа. Коли вартові помічали ворога, на колесі мали підпалити щось легкозаймисте на кшталт жмута сіна, покладеного туди заздалегідь - про небезпеку побратимів попереджав вогонь.

Ведуча заходу трохи хвилювалася, раз-по-раз виглядаючи головного гостя чи то пак, господаря, від якого залежало, скільки Чигирину вділять коштів з бюджету області на реалізацію туристичного плану. Бо ж є ще Канів з Чернечною горою, шевченкові Моринці, заповідник «Трипільське поселення» у селі Легедзине, палац графа Шувалова в Тальному, низка музеїв – конкуренція!

Молодий голова ОДА Олександр Скічко приїхав доволі рано. «Вартові» повідомили, та й ми зауважили автівки з поліцейським супроводом, що скупчилися в центрі Суботова, навіть пожежну машину осторонь, у кущах. Але керівництво, мабуть, перехопили на підступах небоязкі селяни – кріпацтва тут не знали з діда-прадіда.

Зрештою, наметом пролетів стишений гомін: «Вже йдуть!» Голова ОДА, заступник голови облради, мер Чигирина, та земляк-народний депутат з’явилися гуртом, і по черзі сказали вітальне слово. Причому. у промові Скічка переважали слова «бренд», «інформаційні пілони», «смарт-таблиці з кьюар-кодами» і «аудіогіди», а мер повторював «дороги, дороги»…

Достукався до «серця»

Далі настав час панельної дискусії. Без найменшої іронії: це виглядало цікаво, змістовно і сучасно. Голова ОДА разом з Мар’яною Олеськів, Головою Агенції розвитку туризму в Україні і з представниками вітчизняних компаній ІТ-розробників були не просто ровесниками, але справляли враження завзятців, які відчули драйв від масштабу теми.

Скічко не приховував, що за взірець має туристичний розвиток Батумі, навіть поважного консультанта взяв із Грузії. Назвав мету: залучити на Черкащину п’ять мільйонів туристів, завдяки їм створити додатково п’ятдесят тисяч робочих місць. Ну і домогтися, відповідно, протягом п’яти наступних років п’яти мільйонів ночівель у «місцях сили», таких от, як Чигирин. Бо справжній мандрівник має і Замчище з Холодним яром оглянути, і сувеніри купити, і в ресторані незле посидіти, а не рватися надвечір додому… Сервіси підтягти на належний рівень, інфраструктуру. А ще активізувати релігійний туризм - святу справу. І прибуткову. Стільки ж навкруги старовинних церков!

– … Дев’ять мільярдів доларів на рік українці вивозять у світ, а внутрішню красу нашої країни хіба вже всі бачили? Прикро. Люди їдуть за враженнями до Києва, Львова, Одеси, на Закарпаття, а на Черкащину – ні. Бо нема промоції! Тепер буде – завдяки програмам «Велика реставрація» та «Малі міста – великі враження», – запевнив Олександр. Аудиторія заплескала у долоні.

Голова тримав напоготові ще й «таємну зброю»: артоб’єкт під назвою «Серце України» (в Шполянському районі Черкащини, як відомо, географічний центр території України). Посеред поля (фото з Вікіпедії вам у поміч) вкопано скромний пам’ятник з граніту, як на цвинтарі. На що дивитися, Господи… Та скоро Вікі доведеться світлину змінити. Згідно з презентацією, на полі постала стелла-флагшток, яку оточують двадцять п’ять пар білих металевих крил зі стилізованою вишивкою - ознакою регіонів - від заходу до сходу (з Донбасом включно), від півночі до півдня (разом з Кримом).

– А в центрі, під склом, ніби живе серце пульсує. Підсвітка така, – Скічко професійно витримав паузу. І додав, ніби з червоної строки: - Без копійки бюджетних грошей зроблено! Тільки меценати Черкащини і бізнес!

Зрозуміло (принаймні, це стверджують поінформовані джерела), що на відкриття артоб’єкту 23 серпня приїде президент Володимир Зеленський. Достукатися до серця - в усіх сенсах! – зумів не хтось, а символ на символі - ровесник Незалежності, 30-річний очільник області, колишній шоумен, недавній депутат Ради від «Слуг народу».

…Життя достатньо нової структури – Державного агентства з розвитку туризму України – почалося у несприятливий час, практично разом із пандемією коронавірусу. Можливо, тому Мар’яна Олесько, керівниця агентства, обережніше за Олександра Скічка оцінювала перспективи і «маяки», на які треба тримати курс. Закинула:

– В Грузії далеко не так все ідеально. Польща взагалі отримала свій результат за десять років по тому, як вклалася в сферу. Ми ж досі навіть не знаємо кількості туристів, які потрапляють до України. Просто 14 мільйонів щорічних в’їздів через кордон – не показник. Приміром, громадяни Молдови прямують транзитом до себе додому…

Продовжила:

– Створимо єдиний туристичний реєстр – зрозуміємо, скільки мандрівників сьогодні здатна прийняти країна. Буде алгоритм отримання готелями «зірок» за європейськими стандартами – порахуємо, чим насправді багаті і хто з того радіє. Хоча і зараз відомо: за виключенням Києва, Одеси, Львова кількість готелів критично мала.

Та й населення малих міст, які обіцяли великі враження, мало перетворитися на партнерів туроператорів, готельєрів, музейників, – для обопільної вигоди. Від кави з бабусиними пиріжками коло заповідної брами - до вишиванки від майстрині на термінове замовлення, крафтового хліба, сиру, вина, просто людської привітності, що розлита в повітрі. Все заради зайвої доби, яку розімлілий турист вирішить провести в благословенному куточку! Але опанувати цю науку складніше, ніж здається на перший погляд.

– Тому промоція іде попереду попиту, - наголосила Мар’яна. І передала мікрофон наступному колезі. Аж сталася прикрість. Кьюар-код маршрутів з топ-рекомендаціями, що його вивели на екран, і не думав відкриватися від наведених на нього камер айфонів, з губернаторським включно.

В Суботові в принципі не було інтернету – від сюди не «добивав».

«За світ встали козаченьки…»

Потилицею відчувала, як у дискусію на сцені хотів би втрутитися Лазоренко (через «о», наголос на другому складі, не плутати з колишнім прем’єр-міністром України, засудженим у США за відмивання коштів.) Він сидів якраз позаду мене, часом давив на «відбій» своєї кнопкової «Нокії», котра починала виспівувати «За світ встали козаченьки…» і стишено обіцяв: «Пождіть, передзвоню!» Символізму і тут не бракувало.

Віктор Іванович Лазоренко, заступник генерального директора з освітньо-масової роботи Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», рівно вдвічі старший за нинішнього голову ОДА. Почав працювати в музеї, коли той (не музей, а Скічко!) тільки народився. За роки після Майдану на чолі Черкаської гособладміністрації змінилося чи не вісім керівників. Лазоренко звертався зі «своїм» питанням до кількох з останніх. І, чесно, не мав впевненості, що цей, нинішній, стрункий, красномовний, сповнений ентузіазму яппі найближчим часом не махне з Черкас назад, до Києва, на якусь «кучеряву» посаду, а рана ще більше роз’ятриться.

Ми трохи спілкувалися до початку форуму. Домовилися продовжити. Здається, я поставила питання занадто широко - чи здатні тутешні музеї, з огляду на сучасні історичні оцінки діянь Богдана Хмельницького, «перемогти» інертність обивателя щодо держави, її захисту? А Лазоренко заходився розповідати ніби про інше. Про те, що з 2003 по 2012-й в заповіднику провели дванадцять всеукраїнських симпозіумів молодіжного гончарного мистецтва, виростили цілу плеяду гончарів.

– А серед них – один з Кременчука, Юрій Нечай. Дуже здібний! Затоваришували. Навесні чотирнадцятого він пішов добровольцем, у найтяжчий час. За рік повернувся. Закортіло йому зібрати хлопців, приїхати до нас. І я став свідком розмови Юрія телефоном з дружиною. Це були такі нерви, такі слова з обох сторін… Війна не на життя, а на смерть! Рятувати треба було обох. Не пігулками. Знаходити форми психологічної допомоги, які б охоплювали родину, дітей їх.

Пану Віктору не те що, не бракує запалу. Він дихає справою, яка ні тридцять років тому, ні досі не дала йому особисто, так би мовити, економічного зиску. Зате закріпила титул фанатика з легкою вдачею, трохи авантюрного козака на мотоциклі, який понад усе цінує волю, історичну та людську справедливість. Тому Лазоренко почав двобій з посттравматичним синдромом у земляків, які поверталися з фронту на Донбасі, одноосібно, локально.

– Туризм, до якого приєднані йога, психотерапевтичні практики, гончарне коло у природному середовищі заповідника дає результат! Та оскільки ідея лежить на перетині кількох галузей, без впровадження її соцзахистом не подужати.

– До профільного міністерства зверталися? За експертними думками? – скеровую політ мрії.

– Якщо ідея здорова і правильна, держава знайде гроші, - реагує пан Віктор. – Бо ж за неї хлопці гинули, каліками ставали. За державу майбутнього билися, розумієте? Де кожен з нас, громадян, важить. За АТОшниками, найбільш активною частина суспільства, сюди потягнуться чорнобильці, інваліди, тобто, категорії, які випали, не були раніше охоплені туристичною сферою. Постане загальна інклюзивна соціальна реабілітація. Це ж Україні необхідно за життєвими показниками! Науковці з Умані готові розробити методику. Практичне впровадження ми візьмемо на себе першими.

Не могла позбутися відчуття: і Віктор Іванович Лазоренко з його «статтею витрат», і Олександр Скічко, що мало не з втіхою згадував власний досвід відвідин міфічних «покоїв Афродіти» в Греції як приклад вищого туристично-бізнесового пілотажу («… Побачили ми зрештою гарний морський краєвид з гори, два камені, почули три легенди, попили кави з тим-сим і заплатили втричі більше євро, ніж планували!») переймаються спільною метою: за допомогою різних важелів туризму вивести область з провінційності до рівня, який за правом належить «серцю України».

Та до Скічка пан Віктор на форумі не добився: у керівництва забракло часу.

Зате наша прогулянка з Лазоренком спочатку Суботовом, потім Чигирином спричинила ефект повного занурення в час і простір. Ось наприклад: наближаєшся до Іллінської церкви, збудованої за наказом гетьмана (це вона зображена на п’ятигривневій купюрі), а пан Віктор згадує, як на початку 90-х, за Кравчука і у 2000-х, за Кучми, благословлялися тут археологічні розкопки, оскільки пошуки в 70-х роках минулого століття результату не дали. Окремі депутати також ставали прихильниками державотворчої ініціативи «Знайди та витягни прах Богдана».

Цікавість до розкопок під церквою виявив президент Віктор Ющенко, в рамках програми «Золота підкова Черкащини». Януковичу, правда, Суботів до душі не припав: справжнього золота нема, одні давні руїни…

У 2018-му до грудня 2019-го дослідження поновили знову. Дійсно, за свідченнями, гетьмана було поховано в родинному склепі, під храмом. Під іконами, між колонами, стоїть мармуровий кенотаф – символічний саркофаг, ніби запечатує отвір. Саме так у Європі ховали монархів.

– Георадари відчули: на шестиметровій глибині щось таки є. Але до того «чогось» – камінний фундамент метр шістдесят завтовшки. Почнуть довбати - споруда не витримає, впаде. Та залиште вже Богдана у спокої! Тут вам не мавзолей з дєдушкой Лєніним! Церква здригається, навіть коли дорогою поруч вантажівка їде, – переповідає Віктор Іванович «страсті» новітньої історії Суботова.

Звертаєш, приміром, увагу на дерев’яний щит, який бовваніє посеред галявини. Від снігу та дощів щит потемнішав, потріскав. Одразу і не прочитати, що то є знак обіцянки відбудови на цьому ж таки місці палацу Богдана Хмельницького. З нуля… ( З автентики в заповіднику залишилися фундамент оборонної башти, двох будинків і колодязя, їх накрито скляним дахом.)

– Поляки зруйнували палац в 1664-му. Рештки вже наші розтягли – на монастир, на хати, – з осудом зауважує Лазоренко. І гамує моє обурення фразою: – На початку дев’ятнадцятого сторіччя сталося…

Одначе показує на безкраїй шматок території за щитом. У заповідника її відтяв один меткий сучасник, який не просто назвався «Гетьманом ВГО «Соборне гетьманське козацтво», але й пообіцяв «кожному українцеві частинку тутешньої священної землі».

Екскурсія пана Віктора – суперовий моноспектакль із включенням глядачів у розмову, засіб для вивільнення думок з-під стереотипів. Хоч у залах Богданового музею в Чигирині, хоч на фортеці Дорошенка, хоч на Замковій горі, коло відомого монументу, що збудували за радянської влади, в 1967-му, з відомим ідеологічним ухилом і персонажами (Сучасні довідники трактують скульптурну групу інакше: «Увічнена пам’ять про боротьбу українського народу за незалежність під проводом Богдана Хмельницького»).

На спільному обіді в суботівській світлиці «У пані Олі» Лазоренко лише частково вдається до жарту:

– Навіть звичайна п’янка в Чигирині набуває державного значення!

Хоча переконаний у печальному:

– Національна ідея вступила в протиріччя з інвесторами. Бо чиновники в кабінетах найперше чекають «заносу». А гроші відбити можна на кабаку, на казино, на заправці. На музеї не відіб’єш.

… Дуже хочу, щоб вони з головою ОДА Скічком таки почули одне одного.

Ольга Мусафірова,
власкор в Україні «Новой газет
ы», спеціально для «Главкому»

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
У Литві знайшли мертвим четвертого американського солдата — подробиці
TSN
2025-04-02T18:35:25Z
Через "Дію" можна отримати 1 500 грн на заняття спортом: для кого доступні виплати
TSN
2025-04-02T18:35:10Z
Зеленський анонсував зустріч військових команд щодо іноземного контингенту
TSN
2025-04-02T18:35:07Z
Армія РФ просувається вздовж кордону з Сумською областю: деталі від ISW
TSN
2025-04-02T18:34:50Z
Народні прикмети сьогодні, 2 квітня: що заборонено і дозволено робити
TSN
2025-04-02T18:34:41Z
День ангела 2 квітня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-04-02T18:34:34Z
Як по-новому збираються шукати порушників та ухилянтів: названо метод
TSN
2025-04-02T18:34:28Z
2 квітня — яке церковне свято, чому категорично забороняється займатися ворожінням
TSN
2025-04-02T18:34:10Z
Яке сьогодні, 2 квітня, свято в Україні: що святкують
TSN
2025-04-02T18:34:01Z
США не верят в скорый мир, Украину ждут в НАТО, Венгрия уходит из Гааги: новости дня
Европейская правда
2025-04-02T18:37:58Z
У Німеччині розповіли, що планують робити з допомогою Україні
TSN
2025-04-02T18:35:59Z
Повістки до Українського легіону за кордоном: генконсул зробив заяву
TSN
2025-04-02T18:35:59Z
Зеленський порушив питання комплектації бригад: деталі Ставки
TSN
2025-04-02T18:35:57Z
Україна під атакою ворожих безпілотників: куди летять
TSN
2025-04-02T18:35:53Z
Київщина - приклад відновлення не тільки для інших регіонів, а й для інших країн світу, - Кулеба
TSN
2025-04-02T18:35:26Z
Переговори РФ і США зайшли у глухий кут: Reuters про нові заяви Кремля
TSN
2025-04-02T18:35:26Z
Fox News: Трамп вважає, що Путін тягне час, і планує "агресивне застосування санкцій"
TSN
2025-04-02T18:35:25Z
Росія готується до найбільшого призову: що відомо про плани Кремля
TSN
2025-04-02T18:35:20Z
Як РФ труїть українських бійців хімічною зброєю: статистика від Генштабу
TSN
2025-04-02T18:35:32Z
У ЗСУ заявили про значну активізацію ворога на півдні
TSN
2025-04-02T18:34:51Z
Генштаб оновив дані про втрати РФ: скільки росіян ліквідовано
TSN
2025-04-02T18:34:39Z
Експерт пояснив, навіщо ЗСУ зайняли частину Білгородщини
TSN
2025-04-02T18:34:38Z
Росію масовано атакували БпЛА: де гриміли вибухи
TSN
2025-04-02T18:34:32Z
Харків масовано атакували БпЛА — у місті пролунало щонайменше 15 вибухів: постраждала дитина
TSN
2025-04-02T18:34:24Z
Окупанти просунулися на Донеччині — DeepState
TSN
2025-04-02T18:34:00Z
Тельцям варто бути обережними, а Близнят можуть образити: гороскоп за картами Таро на 2 квітня 2025 року
TSN
2025-04-02T18:33:59Z
Росія готує великий наступ на одному з напрямків, перевага військ - десятикратна
FaceNews
2025-04-02T18:33:52Z
Трендова форма брів: таку обирає для себе Белла Хадід
24tv
2025-04-02T18:36:53Z
Костянтин Грубич показав себе з дітьми 26 років тому та здивував схожістю з Данилком
TSN
2025-04-02T18:35:58Z
Анна Кошмал після других пологів заявила про серйозні проблеми зі здоров'ям: "Ніби підшофе"
TSN
2025-04-02T18:35:49Z
Алла Зіневич замилувала фото 10-місячної доньки від Тігіпка та показала, як вона підросла
TSN
2025-04-02T18:35:10Z
Відомий актор підставив Ігоря Кондратюка та втік за кордон - деталі
GlavRed
2025-04-02T18:32:25Z
Телеведучий Суханов зізнався, що страждає на цукровий діабет і не виконує настанови лікарів
Antikor
2025-04-02T18:32:03Z
Потап проміняв Настю Каменських на молоду співачку
TSN
2025-04-02T18:31:37Z
Містичний прогноз на 31 березня-6 квітня 2025 року: що руни нам віщують
TSN
2025-04-02T18:31:37Z
Історії, які сподобаються дітям: підбірка дитячих книг
24tv
2025-04-02T18:30:48Z
Обмеження у 150 000 грн для переказів "із картки на картку": в НБУ зробили нову заяву
TSN
2025-04-02T18:35:01Z
"Укрпошта" виплатила премії на 36,6 мільйона гривень керівництву за збиткові роки, попри мільярдні втрати підприємства
Antikor
2025-04-02T18:33:47Z
Ціни на електроенергію та газ можуть зрости вже цьогоріч — експерт назвав причини
TSN
2025-04-02T18:33:10Z
Відтепер за онлайн-продажі без ФОП в Україні загрожує штраф у десятки тисяч гривень: деталі від податкової
TSN
2025-04-02T18:31:52Z
Подорожчання молочних продуктів у Дніпрі: що зросте в ціні найбільше
Политека
2025-04-02T18:31:50Z
Посівна на Запоріжжі: як фермери під обстрілами обробляють землю
TSN
2025-04-02T18:31:40Z
"Укрзалізниця" відкрила продаж квитків на популярному напрямку: графік
TSN
2025-04-02T18:31:03Z
Чому на блискавках стоїть маркування "YKK": що воно означає і коли з'явилося
TSN
2025-04-02T18:30:52Z
Якість газу в Україні можуть знизити: інакше його просто не буде — енергетичний експерт
TSN
2025-04-02T18:30:03Z
Трубін – у старті на поєдинок із Фаренсе в чемпіонаті Португалії
Football.ua
2025-04-02T18:37:04Z
92-річний чоловік пробіг 42-кілометровий марафон 30 разів поспіль – фото
TSN
2025-04-02T18:31:48Z
Рух – Динамо: результат та огляд матчу 1/4 фіналу Кубка України
Факти ICTV
2025-04-02T18:22:06Z
"Постійно йде вперед": відомий боксер назвав найцікавішого суперника для Усика
24tv
2025-04-02T18:15:39Z
Полісся в овертаймі проти Вереса вибороло останню перепустку до півфіналу Кубка України
Football.ua
2025-04-02T18:15:23Z
Молодіжна жіноча збірна України не змогла вчасно вирушити на матч відбору Євро-2025
Football.ua
2025-04-02T18:09:34Z
Видовищний гол Зубкова вивів Трабзонспор до півфіналу Кубка Туреччини
Football.ua
2025-04-02T17:57:00Z
Миколенко зіграє з перших хвилин мерсісайдського дербі проти Ліверпуля
Football.ua
2025-04-02T17:55:17Z
«Це дико». Олімпійський чемпіон дав жорстку оцінку вчинку волейболіста Плотницького
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T17:48:55Z
Кому зі знаків зодіаку у квітні варто вийти із зони комфорту
TSN
2025-04-02T18:33:12Z
Ретроградна Венера 2025: три ефективні медитації, щоб очиститися від колишніх
TSN
2025-04-02T18:32:57Z
Ретроградна Венера 2025: три ритуали, щоб порвати з минулими стосунками
TSN
2025-04-02T18:32:11Z
Чим відмити сидіння унітаза від жовтизни: ці засоби замінять агресивну хімію
TSN
2025-04-02T18:31:16Z
Навіщо кухарі залишають тісто в холодильнику: на що саме це впливає і чому важливо
TSN
2025-04-02T18:30:13Z
Чому не росте розсада помідорів, що ми не так робимо
TSN
2025-04-02T18:29:50Z
Маринована капуста з буряком: дуже простий рецепт
TSN
2025-04-02T18:28:52Z
Чому японці кладуть лавровий лист до рису: секрет зберігання крупи, який варто знати кожному
TSN
2025-04-02T18:28:48Z
Як швидко й ефективно прибрати пил за допомогою фена: ганчірка більше не знадобиться
TSN
2025-04-02T18:28:21Z
У Харкові вночі пролунали вибухи: влада розповіла подробиці
TSN
2025-04-02T18:35:22Z
Румунські рятувальники відшукали українця, який замерзав в горах: його покинули товариші
TSN
2025-04-02T18:35:03Z
Внаслідок обстрілу Запоріжжя загинула одна людина — ОВА
TSN
2025-04-02T18:34:39Z
Масований удар дронів по Харкову: що відомо про потерпілих
TSN
2025-04-02T18:34:38Z
СБУ зірвала теракт у Львові: затримано агентів російського ГРУ
TSN
2025-04-02T18:33:04Z
Ця справа шокувала всі США: чи справді Карен Рід вбила коханця-поліцейського
TSN
2025-04-02T18:32:22Z
В Угорщині зафіксували новий спалах небезпечної хвороби: що відомо
TSN
2025-04-02T18:32:13Z
Вбивство депутата "Батьківщини" Плахотніка: поліція спіймала підозрюваного
TSN
2025-04-02T18:32:00Z
На Закарпатті підліток загинув під колесами поїзда
Antikor
2025-04-02T18:31:42Z
Ми всі робимо це перед сном – і саме тому не можемо заснути: в чому причина
TSN
2025-04-02T18:33:03Z
Чи шкідливо приймати душ щодня: що кажуть дослідження
TSN
2025-04-02T18:32:27Z
Яких правил потрібно дотримуватися під час миття посуду: п'ять типових помилок
TSN
2025-04-02T18:32:15Z
Паличка від льодяника застрягла в мозку 6-річного хлопчика: як це сталося і закінчилося
TSN
2025-04-02T18:29:32Z
Студент з'їв пасту п'ятиденної давності та помер уві сні
TSN
2025-04-02T18:28:49Z
Чоловік п’є сечу заради здоров’я: "Роблю клізми і розбризкую її на шкіру, коли засмагаю"
TSN
2025-04-02T18:28:37Z
Як посіяти кріп, щоб він зійшов за кілька днів: секрети вирощування
TSN
2025-04-02T18:28:17Z
Чехія інвестує €100 млн на оновлення українських лікарень
iPress
2025-04-02T17:52:49Z
Зеленський підписав закон, який забороняє маскувати ліки під дієтичні добавки
Комсомольская правда
2025-04-02T17:42:21Z
Магнітна буря 2 квітня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-04-02T18:34:45Z
Новий закон про азартні ігри: що змінилося від 1 квітня
TSN
2025-04-02T18:33:53Z
Глобальне потепління зробить людей біднішими: нові шокувальні прогнози
TSN
2025-04-02T18:33:02Z
Найкрасивіше жіноче ім’я у світі назвали вчені: перевір чи твоє
TSN
2025-04-02T18:32:51Z
Темна матерія пришвидшує обертання Землі: що відомо
TSN
2025-04-02T18:31:13Z
Таємниче хмарне кільце: супутник NASA зафіксував унікальне явище в океані
TSN
2025-04-02T18:29:09Z
На орбіті Землі можливі катастрофічні зіткнення — ESA
TSN
2025-04-02T18:28:39Z
Сенсаційне відкриття в Єрусалимі: що археологи знайшли під храмом Гробу Господнього
TSN
2025-04-02T18:28:12Z
Електронні сигарети все частіше спричиняють пожежі: винні літій-іонні батареї
Фокус
2025-04-02T18:19:49Z
Не просто логотип: що насправді означає Fiat 500
GlavRed
2025-04-02T18:27:17Z
На службі у артилеристів ЗСУ помічено рідкісну вантажівку Jelcz
AutoCentre
2025-04-02T18:22:16Z
Продажі автівок Tesla впали до мінімуму 2022 року
Gazeta UA
2025-04-02T18:18:01Z
Якщо ви вважали, що перший квартал Tesla був поганий, то Rivian мав ще гірший результат
Топ Жир
2025-04-02T18:00:08Z
Перший смертельний крах Xiaomi SU7 викликає питання про технологію самоїї їзди та замкнені двері
Топ Жир
2025-04-02T17:30:52Z
Чому в Росії обвалилися продажі місцевого автогіганта, який виробляє автобрухт
Telegraf
2025-04-02T17:21:19Z
Toyota і Mazda спільно випустять потужний спорткар: перші подробиці
Фокус
2025-04-02T17:15:14Z
Hongqi презентував новий електричний кросовер Tiangong 06
AutoCentre
2025-04-02T15:07:35Z
Доставки Tesla в першому кварталі впали сильніше, ніж очікувало Волл-стріт
Топ Жир
2025-04-02T14:45:00Z