На думку нардепа, якби Україна була зараз ядерною державою, з "нами би всі розмовляли по-іншому".
Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія вважає, що Україна могла б "шантажувати весь світ", якби зберегла ядерний потенціал. Однак "фатальною помилкою", на його думку, стало підписання Будапештського меморандуму.
Про це він сказав в ефірі програми на телеканалі "Україна 24", відповідаючи на запитання про основні стратегічні помилки президентів України.
"У Кравчука, мені здається, фатальна помилка – позбутися ядерної зброї після підписання нічого не значущого меморандуму (Будапештського. - Ред.). У принципі, ми сьогодні всі успадковуємо цю велику помилку. Всіма іншими помилками всіх інших президентів можна просто знехтувати. Якби ми були ядерною державою, з нами б усі розмовляли б по-іншому, домовлялися б по-іншому. Якщо навіть на це йти, то йти треба було зовсім по-іншому", - сказав Арахамія.
Водночас "слуга народу" зізнався, що не знає обставин підписання меморандуму та зазначив, що нині щодо цього "легко розмірковувати, через стільки років".
"Але, мені здається, в той час потрібно було проявити наполегливість і хоча б інші документи (підписувати. - Ред.). Навіть якщо б не могли обслуговувати (ядерне озброєння. - Ред.), ми могли б скоротитися, але все одно залишити ядерний потенціал", – зазначив Арахамія.
"Ми могли б шантажувати весь світ, і нам би давали гроші на обслуговування, як зараз це відбувається в багатьох інших країнах", – наголосив нардеп.
- Будапештський меморандум був підписаний 5 грудня 1994 року. Відповідно до документа, Україні обіцяли гарантії територіальної цілісності в обмін на відмову від ядерного статусу. Меморандум підписали лідери України, США, Росії та Великої Британії.
- Перший президент України Леонід Кравчук визнавав, що Будапештський меморандум не врятував Україну від російської агресії. "Суть меморандуму абсолютно правильна. Сказано, що держави будуть гарантувати Україні суверенітет, територіальну цілісність і незалежність, і будуть захищати від можливого нападу. Але як? Цього власне і немає", – казав він.
- Водночас чинний президент України Володимир Зеленський заявляв, що не вірить в те, що країну захищають документи, угоди та меморандуми. На його думку, територіальну цілісність може зберегти лише сильна армія, НАТО та ядерна зброя.