MY.UAНовини
Дискримінація, стрес та модернізація освіти: Савчук про український ринок праці
Дискримінація, стрес та модернізація освіти: Савчук про український ринок праці

Дискримінація, стрес та модернізація освіти: Савчук про український ринок праці

Навіть у сучасному світі можна часто зустрітися з проявами дискримінації. Не викорінили її і на ринку праці.

Жінки, які тривалий час борються за свої права, часто вимушені отримувати у середньому на 21% меншу зарплатню, аніж чоловіки, які виконують рівноцінну роботу. А інколи їх навіть не беруть на роботу через смішні причини.

Та не лише вони піддаються дискримінації, коли йдеться про працевлаштування. Молоді професіонали та люди з інвалідністю також часто не здатні знайти роботу через застарілі погляди та підходи.

В інтерв’ю Фактам ICTV національний координатор Міжнародної організації праці в Україні (ООН) Сергій Савчук розповів про дискримінацію на ринку праці і необхідні зміни для її викорінення.

Який розрив оплати праці між чоловіками та жінками в Україні? Якого стандарту ми маємо прагнути?

– Розрив в оплаті праці між жінками та чоловіками становить у середньому 21%. Він є всюди. Немає такої країни, в якій його не було б.

Якщо йдеться про ЄС, то це близько 14%. Тобто нам є куди прагнути. Ми бачимо, що зменшення різниці на 7% – це короткостроковий план. Остаточна мета, звичайно, нульовий розрив, що є надзавданням, яке потребує багато зусиль і часу.

Першопричини розриву оплати праці різняться. В Україні йдеться про розрив в оплаті праці жінок і чоловіків не за однаково виконану роботу, а за рівноцінну роботу. Це дуже важлива особливість, оскільки важко порівняти роботу, коли в нас є виключно чоловічі та виключно жіночі галузі.

Один з основоположних принципів у сфері праці – це забезпечення рівної оплати за працю рівної цінності. На підтримку конвенції №100, яка також ратифікована Україною, МОП разом з ООН Жінки і ОЕСР (Організація економічної співпраці та розвитку) започаткували ініціативу EPIC (Equal Pay International Coalition). Вона перекладається як Міжнародна коаліція за рівну оплату праці.

Це міжнародний клуб, куди запрошують уряди, профспілки, роботодавців, компанії, організації громадського сектору, які декларують і роблять свій внесок у скорочення розриву в оплаті праці.

Україна стала другою країною після Канади, яка вступила до EPIC не лише урядом, а й профспілками роботодавців. Це важливо, оскільки щоб скоротити розрив в оплаті праці потрібно переглянути національне законодавство, створити середовище, яке  сприяло б скороченню розриву на законодавчому рівні.

Але величезну практичну роботу повинні проводити роботодавці і профспілки, оскільки йдеться про конкретні робочі місця, інструмент колективних переговорів, де вони б могли обговорювати додаткові заходи скорочення таких розривів. Запроваджувати оцінювання робіт щодо рівної оплати. Тобто потрібно працювати як на національному рівні, так і поширювати практику на рівень підприємств.

Чи є  сенс, щоб усі сфери тяжіли до того, щоб бути порівну чоловічими і жіночими?

Один із заходів, що можуть допомогти скоротити розрив в оплаті праці між жінками і чоловіками, – це якраз горизонтальна гендерна професійна сегрегація. Лише чотири чи п’ять років тому скасували наказ Міністерства охорони здоров’я про заборону жінкам бути зайнятими більше ніж у 400 професіях.

Жінкам уже через стать було закрито шлях до різних професій. Це вважається проявом дискримінації. Ніхто не може заборонити жінці працювати, якщо вона має кваліфікацію і бажання працювати на певній роботі.

Думаю, що скасування наказу МОЗ було тектонічним зсувом. Міноборони також переглянуло свої положення щодо участі жінок у Збройних силах. І нині ми бачимо дуже велику кількість жінок у Міністерстві оборони, в правоохоронних органах кількість жінок зростає, бо зняли бар’єри.

Якщо говорити про цивільні професії, то мені здається, що одного скасування наказу МОЗ замало, хоча це й був важливий крок.

Потрібно, щоб навчальні заклади адаптувалися до змін і активно заохочували ту стать, яка менше представлена у професії. Потрібно, щоб сфера освіти була готова прийняти, наприклад, дівчат, які хочуть працювати у чоловічих професіях. Не просто записати, що вони заохочуються, а й створити відповідні умови. Відповідно й недискримінаційне середовище. Це також потрібно запроваджувати, хоча це й довгий шлях.

В Україні досить гостро стоїть питання ейджизму. Тобто “стеля” для працівників становить десь 35 років. Після цього віку роботодавці зазвичай не бажають брати на роботу людей. Чи можна якось із цим боротися?

– Одним із основоположних прав людини у сфері праці є право на недискримінацію. Все що не належить до моїх компетенцій, до талантів, досвіду не має братися до уваги під час розгляду мого подання на певну вакансію.

Роботодавцю потрібен не чоловік чи жінка якогось віку. Йому потрібна людина, яка може виконати найкращим чином ту чи іншу роботу.

Право на недискримінацію є у конвенції МОП №111, Україна її ратифікувала. Важливо, щоб вона її дотримувалася не лише на рівні законодавства чи Державної служби зайнятості, а й на рівні кожного окремого роботодавця, який подає оголошення про вакансію.

Раніше було дуже багато вакансій, які писали, що, наприклад, потрібен чоловік віком від 25 до 35 років, неодружений, тощо. В одному оголошенні можна було побачити п’ять-шість ознак дискримінації. Чому це має бути чоловік, неодружений та ще й такого віку?

Є й непряма дискримінація. Наприклад, потрібен працівник зростом від 180 см. Навіть не зазначається стать чи вік. Зрозуміло, що значна частина можливих аплікантів на цю вакансію відсікається, тому що жінки зазвичай трохи нижчі зростом за чоловіків.

Ми проводили велику міжнародну конференцію, на якій розглядали дискримінацію в оголошеннях про вакансії. У нас (в Україні, – Ред.) фахівці, які працюють у цій сфері, досить добре обізнані, що таке дискримінація.

Але коли немає ефективного нагляду, коли інспекція праці не має достатніх повноважень, щоб розглядати ці випадки та реагувати на них, то їх не уникнути.

Ейджизм – лише один з аспектів у дискримінації у сфері праці. Це також може бути дискримінація щодо жінок (за статтю – Ред.) або жінок, які лише вийшли з декретної відпустки. Це може бути жінка у тому віці, коли роботодавець може відхилити її кандидатуру, подумавши, що вона може завагітніти. Може бути людина, яка представляє певну вразливу групу, людина з ВІЛ-позитивним статусом.

Тоді це перевтілюється у множинну дискримінацію. Коли людину не беруть на роботу через низку параметрів, які ніяк не стосуються її кваліфікації для виконання тієї чи іншої роботи.

Це дуже шкідливо не лише для роботодавця, який звужує пул кандидатів до мінімуму, це погано й для ринку праці загалом.

Із такими явищами потрібно боротися. Нещодавно був випадок, коли жінці відмовили (в роботі  – Ред.), оскільки вона україномовна. Не знаю, чим ця історія закінчилася, але HR-а, який відмовився брати її на роботу за мовною ознакою, звільнили. Але чи чули ви, щоб такі випадки доводили до суду?

Нам відомо про те, що дискримінація існує, але ми бачимо дуже мало реальних випадків, які можна було б взяти, узагальнити, проаналізувати.

А яка ситуація з молодими спеціалістами? Їм також досить часто відмовляють під час пошуку роботи.

– Насправді, це доволі комплексна проблема, в якій не можна звинувачувати одну сторону. По-перше, сфера освіти розвивається паралельно до ринку праці. Дуже багато і часто говорили про те, що у нас продукуються фахівці, які не затребувані вже на етапі, коли абітурієнт вступає до вишу.

Наприклад, що український ринок праці не може абсорбувати таку кількість спеціалістів  цього фаху. А сфера освіти продовжує їх навчати.

Читайте
Як обрати правильний фах і не пошкодувати: поради ректора КНУ ім. Шевченка абітурієнтам

Багато хто хоче отримувати кращу роботу, якщо можна так висловитися, – білокомірцеву, а не синьокомірцеву. Мало молодих людей бачать себе у професійно-технічній освіті. Та й вона суттєво відірвана від потреб  ринку праці.

Роботодавці навіть вдаються до того, що підтримують професійно-технічні заклади, заклади вищої освіти, щоб підготувати для себе фахівців. Федерація роботодавців дуже активно працює на цій ниві. Конфедерація роботодавців також весь час порушує питання кваліфікації під  потреби ринку праці.

Це один великий кластер проблем. Щоб його розв’язати, потрібно працювати з молоддю, посилювати профорієнтацію, розповідати про ті професії, які будуть затребуваними. Ми знаємо, що з технологічним прогресом цілі кластери професій можуть зникнути в найближчі 10-15 років.

Орієнтувати молодих людей на спеціальність, яка приноситиме їм професійне задоволення та певний дохід, щоб вони, отримавши диплом, не прийшли наступного дня у службу зайнятості оформлятися як безробітні.

Тепер ми знову повертаємося до теми дискримінації. Дуже часто молоду людину не хочуть брати, оскільки у неї немає досвіду. Теоретичні знання мають бути підкріплені практичними, щоб коли людина випустилася, вона могла з першого дня працювати.

Дуальна освіта – коли теорія поєднана з практикою і з кожним наступним роком навчання студент дедалі більше часу проводить на підприємстві – є тим підходом, який дає змогу зекономити величезні кошти і дати важливі знання.

Наше законодавство передбачає стимулювання роботодавців для наймання людей з інвалідністю, але це величезна рідкість для нашої країни. Які стимули потрібні, щоб залучати таких людей до роботи?

– Позиція “нам не потрібні люди з інвалідністю” – це абсолютний прояв дискримінації. Це питання потрібно розв’язувати комплексно.

Система освіти має бути налаштована так, щоб бути інклюзивною. Реалізація повного потенціалу кожного і кожної також застосовується і до людей з інвалідністю.

В Україні певний час ця робота була спрямована шляхом створення професійних реабілітаційних центрів для людей з інвалідністю, які працювали як навчальні заклади з модульними програмами.

Із точки зору сьогодення, напевно, це застарілий підхід, від якого потрібно відмовлятися. Як ми можемо говорити про інклюзію, якщо вже на етапі їхньої професійної підготовки, ми їх виокремлюємо і працюємо окремо? Потрібно створювати безбар’єрність в усій системі освіти. Щоб люди з інвалідністю мали право здобувати фах на рівні з усіма іншими.

Тобто потрібно пройти ще певний шлях. Щоб не лише університет Україна, який досить багато зробив у сфері інклюзивності, а й усі інші навчальні заклади були доступні для людей з інвалідністю.

Зайнятість людини з інвалідністю – також важлива тема. Серед міжнародних компаній є приклади для нас. Приміром, коли ви приходите у супермаркети, можна побачити людей, які мають вади слуху або мовлення. Вони можуть вас не чути, але вони роблять свою роботу так само, як і будь-хто інший. І вони її роблять якісно.

Це яскравий приклад того, що це можливо і нормально, що так має бути. Ці люди не мають бути ізольовані, вони мають бути включеними в життя суспільства.

Праця є тим інструментом самореалізації, який робить їх продуктивними і щасливими учасниками суспільства, бо вони не є ізольованими.

Є багато малих підприємств, які, можливо, і хотіли би взяти на роботу людей з інвалідністю. Але вони з великими пересторогами до цього ставляться, не знають, як до цього підійти.

Дуже велика роль держави у цьому процесі. Треба допомогти роботодавцям адаптувати робоче місце. Йдеться не лише про пандуси, а й про ергономічні меблі. А найголовніше – створення клімату.

Це те, що може сприяти реалізації потенціалу людини, або виштовхнути її. Тобто роботодавець взяв її на роботу, а колектив не сприйняв.

У цьому напрямку Державна служба зайнятості перебудовує свою діяльність на найкращих європейських прикладах, а ми допомагаємо їй це зробити в рамках нашого проекту за фінансування уряду Данії. З нашою допомогою вона переформатувала діяльність служби, щоб розділити склад на кар’єрних радників.

Читайте
21% пішли на дистанційку, 4% - звільнені: як карантин вплинув на зайнятість

Один кар’єрний радник допомагає шукачу роботи. Тобто людина приходить, на неї заводять файл, і працівник служби зайнятості веде цей кейс до моменту влаштування на роботу. Є радники для роботодавців, які допомагають знайти найкращого кандидата чи кандидатку.

Третій вид кар’єрних радників – спеціалізований радник. Він допомагає шукачам роботи, які мають певні бар’єри чи труднощі у працевлаштуванні. Якраз у цю категорію потрапляють люди з інвалідністю.

Це дуже великий і складний напрям роботи, який ми підтримуємо у Державній службі зайнятості. І хочу сказати, що тут є певний прогрес. Структурно зміни відбулися, ми напрацювали і впроваджуємо функціонал кар’єрних радників.

Ми провели навчання для перших двох категорій радників і восени навчатимемо спеціалізованих кар’єрних радників, щоб покращувати якість надання їхніх послуг. Зокрема, людям з інвалідністю.

Наскільки значною проблемою є так зване вигоряння співробітників? Це питання виключно у площині пандемії?

– Не думаю, що це можна розглядати виключно у площині пандемії. Думаю, що вона це питання просто загострила. Проблема професійного стресу завжди була досить важливою.

Коли ми проводили презентацію посібника щодо запобігання виробничому стресу, ми очікували на 25-30 учасників, а до нас записалися понад 100 учасників, які представляли установи, організації з різних регіонів України та секторів економіки.

Такий значний інтерес для мене є найкращим доказом того, що проблема досить серйозна.

Мене приємно здивувало, що чимало роботодавців також опікуються цими питаннями. Вони озвучували дві основні тези: турбота про працівника і турбота про підприємство. Стрес має негативний вплив на продуктивність праці. А це й економічні результати підприємства.

Ми говорили про дискримінацію, яка також має вплив на стрес. Нездорове виробниче середовище веде до стресу. А стрес пов’язаний із продуктивністю праці. Все це взаємопов’язані поняття і їх потрібно розв’язувати комплексно.

Теги за темою
ООН
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Що буде з курсом валют до кінця 2025 року
24tv
2025-07-08T13:30:48Z
Елеватор ОптімусАгро перестав бути монокультурним
AgroPortal
2025-07-08T13:30:46Z
Українці найактивніше скуповують євро у 2025 році
Gazeta UA
2025-07-08T13:30:25Z
Ціни суттєво впали: у магазинах подешевшали улюблені сезонні овочі українців
GlavRed
2025-07-08T13:27:09Z
Дефіцит продуктів у Вінницькій області: що у критичній нестачі
Политека
2025-07-08T13:19:03Z
Аграрії передали 20 мікроавтобусів для бійців Сил спеціальних операцій
AutoCentre
2025-07-08T13:15:43Z
У деяких країнах ціни зросли в 3 рази: як змінилася вартість житла в Європі
24tv
2025-07-08T13:15:36Z
Україна отримала понад ₴1 мільярд допомоги для фермерів
УкраинФорм
2025-07-08T13:15:34Z
Повірка газового лічильника: коли проводити і хто за неї має платити
24tv
2025-07-08T13:09:23Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Точно не згниє і не засохне: як зберегти часник до весни
GlavRed
2025-07-08T13:27:36Z
Україна закупить найсучаснішу вакцину проти вірусу папіломи людини
УкраинФорм
2025-07-08T13:15:16Z
Частота походів до туалету попереджає про небезпечні хвороби: на що варто звертати увагу
Фокус
2025-07-08T12:57:04Z
Небезпечна крижана пастка-2025: в Україну могло потрапити "отруєне" морозиво, не беріть в жодному випадку
Знай
2025-07-08T12:51:09Z
Попелиця цього боїться як вогню: як її позбутися раз і назавжди
24tv
2025-07-08T12:39:52Z
Старіння за графіком: як змінюється тіло у 45, 60 і 75 років
TSN
2025-07-08T12:06:43Z
Науковці назвали найкорисніший хліб, який треба їсти якомога частіше
TSN
2025-07-08T12:06:25Z
Підпал у Британії на замовлення "Вагнера": у Лондоні визнали винним трьох людей
Европейская правда
2025-07-08T13:30:46Z
Вже все зроблено: економіст озвучив невтішний прогноз тиску санкціями на РФ
GlavRed
2025-07-08T13:27:50Z
Конфлікт з наслідками для інших країн: чому війна з Китаєм може вийти за межі Тайваню
Фокус
2025-07-08T13:27:11Z
ЄС у діалозі зі США щодо санкцій проти Росії, але фокусується на власному пакеті - Домбровскіс
УкраинФорм
2025-07-08T13:27:05Z
Кошта та фон дер Ляєн візьмуть участь у Конференції з відновлення України
Европейская правда
2025-07-08T13:21:21Z
Удари по ТЦК є спробою Росії розхитати Україну зсередини, але ця стратегія провальна - експерт
УкраинФорм
2025-07-08T13:19:55Z
Чим важлива зустріч у Римі: Конференція з відновлення України та доленосні перемовини
Комсомольская правда
2025-07-08T13:19:37Z
Нова партія Маска – удар по Трампу та шанс для України?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:18:04Z
Росіяни просто оскаженіли: конфлікт з Азербайджаном матиме дуже погані наслідки для Кремля
24tv
2025-07-08T13:15:52Z
У Харкові відкриється ЦНАП для переселенців
Мій Харків
2025-07-08T13:30:41Z
На Південно-Слобожанському напрямку росіяни атакували п’ять разів, на Куп’янському окупанти здійснили одну атаку — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-08T13:27:59Z
Війська Росії перейшли держкордон на новому напрямку - де ситуація загострилась
GlavRed
2025-07-08T13:27:57Z
Історична перемога: на Житомирщині суд змусив громаду заплатити 1.8 мільйона за незаконну вирубку лісу – такого в Україні ще не було
Знай
2025-07-08T13:24:56Z
Сирський назвав напрямки, на яких ворог зосереджує основні зусилля
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:21:38Z
У Києві на Броварському проспекті демонтували футуристичну японську заправку
Комсомольская правда
2025-07-08T13:16:38Z
Новий графік поїздів Сумської області: місцевим жителям зробили важливе оголошення
Политека
2025-07-08T13:09:38Z
Україну розжарить найсильніше в Європі. Де буде найспекотніше та 10 порад, як це пережити
Telegraf
2025-07-08T13:03:01Z
Дрони атакували окуповані росіянами Старобільськ і Сватове
УкраинФорм
2025-07-08T13:00:42Z
Іран перейшов на системи ППО Китаю через провал російських С-300 – ЗМІ
1News
2025-07-08T13:30:52Z
Робота для пенсіонерів у Дніпрі: кого кличуть на зарплату від 18 тисяч гривень
Политека
2025-07-08T13:30:22Z
Таємна зброя Росії: підрив Каховської ГЕС випустив на волю невидиму отруту, яка десятиліттями вбиватиме українців
Знай
2025-07-08T13:27:33Z
Продукти для ЗСУ: найбільше фальсифікату виявили у твердих сирах
УкраинФорм
2025-07-08T13:19:46Z
Як українською сказати "путь": чи є таке слово в українській мові і як його можна замінити
24tv
2025-07-08T13:18:48Z
Знати російську – це не привілей: Інна Мірошниченко висловилася про мовне питання
24tv
2025-07-08T13:18:31Z
"Тремтіли руки й ноги": дрон врятував двох дітей в екстремальній ситуації
Фокус
2025-07-08T13:12:25Z
БЗВП для студентів: в Україні створили полігон з умовами "чотиризіркового хостелу"
TSN
2025-07-08T13:06:44Z
Залишила паспорт і телефон: в Італії зникла 18-річна українка Марія Бугайова
24tv
2025-07-08T13:03:16Z
Постійні сварки та хвороби: що обов'язково потрібно викинути, щоб повернути благополуччя
GlavRed
2025-07-08T13:27:52Z
Чим можна закрити вікна в оселі від сонця: 5 ефективних речей
24tv
2025-07-08T13:15:49Z
У вас буде застій у всьому, якщо не викинете цю стару річ
Telegraf
2025-07-08T13:03:47Z
Щоб повернутися у літо посеред зими: готуємо варення з черешень всього з 2 інгредієнтів
24tv
2025-07-08T13:03:11Z
Щойно на томатах з’явилися квіти, обприскайте бутони цим розчином: жоден не засохне, а зав’язь не опаде
TSN
2025-07-08T12:36:02Z
Грибний бум на Прикарпатті: які місця вибрати для "тихого полювання" та як уникнути штрафів
Telegraf
2025-07-08T12:33:14Z
У Тайвані з’явилося пиво зі смаком гавайської піци
360ua.news
2025-07-08T12:30:10Z
Чистити більше не потрібно: копійчаний засіб надовго позбавить від пилу
GlavRed
2025-07-08T12:27:59Z
Не купуйте дітям ці солодощі і не їжте самі: які смаколики можуть серйозно нашкодити
Telegraf
2025-07-08T12:27:34Z
Ідеальний макіяж на літо – ці тренди захочуть повторити всі
24tv
2025-07-08T13:30:58Z
Автор Cyberpunk Edgerunners пояснив депресивність серіалу: «Ми з Польщі, а там народжуються і помирають сумними»
ITC
2025-07-08T13:21:52Z
Відома українська ведуча власноруч коротко підстригла волосся в прямому ефірі
TSN
2025-07-08T13:03:35Z
12 вітрин паризького універмагу присвячено українському бренду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T12:48:24Z
Кеті Перрі та Орландо Блума вперше побачили разом після заяви про розлучення
24tv
2025-07-08T12:33:41Z
У Ольги Мартиновської новий роман: шеф показала свого обранця
GlavRed
2025-07-08T12:27:13Z
Найновіша романтична комедія, яка занурить глядачів у справжню італійську пристрасть
24tv
2025-07-08T12:18:10Z
Повернення легенди: Надя Дорофєєва несподівано воззʼєдналася зі своїм "колишнім"
Фокус
2025-07-08T12:06:06Z
"Це було шоком і втратою": Інна Мірошниченко відверто розповіла про пережитий викидень
24tv
2025-07-08T11:48:23Z
17-річного диверсанта засудили до 5 років за підпал на замовлення інтернет-кураторів з рф
InternetUA
2025-07-08T13:27:23Z
На Львівщині водій кросовера на смерть переїхав жінку, яка лежала на дорозі
24tv
2025-07-08T13:24:46Z
В італійському аеропорту людину засмоктало в двигун літака
Европейская правда
2025-07-08T13:21:33Z
На Косівщині чоловік розстріляв машину з "пневмата": поранив 12-річного хлопчика
24tv
2025-07-08T13:18:42Z
ДБР розслідує смертельну ДТП у Житомирі за участі правоохоронця
Украина Криминальная
2025-07-08T13:18:07Z
У Норвегії лось налякав ціле містечко: тварина промчала жвавою вулицею
24tv
2025-07-08T13:15:30Z
На Дніпропетровщині перевернувся двоповерховий автобус – є загиблий, 28 постраждалих
Лига
2025-07-08T13:09:34Z
У Татарстані літак врізався в житловий будинок
360ua.news
2025-07-08T13:06:25Z
Поліція Одещини розшукує трьох дітей
Украина Криминальная
2025-07-08T13:03:55Z
Мотоцикліст на Harley врізався в оленя на великій швидкості, але дивом утримався у сідлі
Топ Жир
2025-07-08T13:18:47Z
Електрокар з пробігом у кредит від ОТП БАНК – розумне рішення для тих, хто вміє рахувати гроші
Фокус
2025-07-08T13:06:18Z
Керівник Hyundai, який створив Focus RS, стверджує, що електрокари дарують більше задоволення, ніж авто з механічною коробкою передач
Топ Жир
2025-07-08T12:48:52Z
Skoda Auto святкує 130-річчя та 22-й рік партнерства з Тур де Франс
AutoCentre
2025-07-08T12:33:53Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі Foton Aumark
AutoCentre
2025-07-08T12:18:40Z
Продажі Porsche у Китаї різко впали, але одна країна продовжує активно купувати
Топ Жир
2025-07-08T12:03:57Z
Анонс. 24 години Спа – 2025
AutoCentre
2025-07-08T11:52:02Z
ZF представив інноваційну гібридну систему: як вона працює
AutoGeek
2025-07-08T11:45:39Z
Електромобіль Slate подорожчав до початку продажу
AutoCentre
2025-07-08T11:33:22Z
Дослідження: YouTube масово поширює піратський контент
InternetUA
2025-07-08T13:30:55Z
Apple сильно зменшила ефект Liquid Glass в оновленні iOS 26 Beta 3: що змінилося
24tv
2025-07-08T13:16:14Z
У винятковому стані: археологи розкопали мозаїку в стародавньому місті Дара
Фокус
2025-07-08T13:06:36Z
Смартфони, годинники і не тільки. Samsung проведе презентацію нових пристроїв: що відомо
InternetUA
2025-07-08T13:01:23Z
Вчені з’ясували, кому належив моторошний "гібридний" череп
TSN
2025-07-08T12:51:38Z
У Японії компанія почала скуповувати хвилі мозку людини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T12:46:20Z
Учені розкрили генетичний секрет: люди зможуть відновлювати пошкоджені частини тіла
Фокус
2025-07-08T12:42:54Z
Нове дослідження показало, що домінування самців не є нормою в природному середовищі
ZN UA
2025-07-08T12:39:17Z
Шахраї пропонують пройти опитування за 1000 грн: яким чином вони крадуть гроші
InternetUA
2025-07-08T12:34:37Z
Шахтар – Ільвес: де дивитися матч Ліги Європи
Football.ua
2025-07-08T13:27:00Z
Ліверпуль зацікавився одноклубником Довбика: клуб шукає заміну загиблому Жоті
24tv
2025-07-08T13:24:27Z
«Маю зірвати ці пояси». Дюбуа прокоментував майбутній бій з Усиком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:18:24Z
"Чекає просто пекельне випробування": відомий боксер застеріг Усика перед реваншем із Дюбуа
24tv
2025-07-08T13:15:26Z
Бенчич розповіла про поєднання материнства з кар'єрою професійної тенісистки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:03:33Z
Араухо залишиться в Барселоні
Football.ua
2025-07-08T13:01:21Z
FIE допустила до ЧС з фехтування 40 нейтральних атлетів: як відреагували в Україні
24tv
2025-07-08T13:00:44Z
Ювентус виставив Влаховича на трансфер
Football.ua
2025-07-08T12:46:21Z
Макелеле: Алонсо потрібен час
Football.ua
2025-07-08T12:39:17Z