MY.UAНовости
«И вырвал грешный мой язык». Чи будуть «російські» театри в Україні виконувати мовний закон?
«И вырвал грешный мой язык». Чи будуть «російські» театри в Україні виконувати мовний закон?

«И вырвал грешный мой язык». Чи будуть «російські» театри в Україні виконувати мовний закон?

Законодавством передбачено, що всі вистави державної і комунальної форми власності повинні йти українською мовою
Фото: 24tv.ua

«Главком» дізнавався, що буде з репертуаром цих театрів у новому сезоні, та чи готові актори «українізуватися»

Як відомо, з 16 липня в Україні почали діяти нові норми закону «Про забезпечення функціонування української мови як державноі», прийнятого Верховною Радою ще 25 липня 2019 року. Раніше закон регламентував обов’язкове використання української мови у сфері обслуговування (в кафе, магазинах, ресторанах з відвідувачами повинні спілкуватися тільки українською мовою), а надалі закон передбачає, що державна має поширитися і на культурну сферу. І не тільки на телебаченні, а й в театрах.

Зокрема, закон передбачає, що всі вистави державної і комунальної форми власності повинні йти українською мовою, або у перекладі українською мовою – «за допомогою субтитрів, звукового перекладу або іншим способом».

Наївно твердити, що теперішні мовні норми стали несподіванкою для театрів, вистави у яких йшли переважно російською. Враховуючи, що від для прийняття закону до його реалізації минуло майже два роки. Тому цього чекали, це передбачали і подекуди до цього мовчки готувалися.

Спілкуючись з представниками деяких театрів в Одесі (де репертуар, зрозуміло, – переважно російськомовний), «Главком» виявив, що театральної паніки на Півдні Украіни нема. Одеський театр музичної комедії імені Михайла Водяного та Одеський російський драматичний театр завчасно підготувались до «судного дня» і планують вдатися до використання необхідних технічних засобів, аби не порушувати норми мовного закону. У двох одеських театрах на виставах російською мовою наразі передбачається «рухливий рядок» («бегущая строка» – рос.), що і оперативний переклад українською мовою.

Якщо розглядати тему «російських» театрів в Україні в широкому історичному аспекті, то сама історія підказує, що театри на Півдні, на Сході та в Центрі України у першій половині 20 століття активно народжувалися за вказівкою «партіі та уряду» – як потужні ідеологічні центри, як важливий аргумент «дружби народів», яка за Тичиною, «не просто слова», а правда жива».

Яскравий приклад «російського» театру в Україні як історично-політичного явища - Львівський театр ПриКво (нині – Театр Лесі Украінки). Цей військовий театр у різні епохи базувався і в Києві, і в Одесі (як Театр Армії), допоки партія та уряд до чергової річниці дружби народів не вирішили «перекинути» цей театр з Одеси на Захід України, у Львів - з метою поліпшення політичної свідомості галицького культурного електорату.

Історія свідчить, що в репертуарі Львівського ПриКво (на вулиці Городоцька) у різні сезони репертуар був вишукано ідеологічний: драматургічний агітпроп про суцільні перемоги Червоної Армії і в тилу, і на війні (де п’єси Олександра Корнійчука – то ще далеко не найгірший варіант).

Водночас, саме цей військовий львівський театр у свої кращі часи не сприймався місцевими театралами виключно, як театр агітпропу. В репертуарі були і видатні постановки. Такі, як «Барабанщиця» Опанаса Салинського з Зінаідою Дехтярьовою у ролі Ніли Сніжко. Про цю виставу захоплено говорили такі видатні львів'яни, як Богдан Ступка та Роман Віктюк.

Зірковий період Львівського театру ПриКво – постановки режисера Анатолія Ротенштейна з видатною актрисою Зінаідою Дехтярьовою у центральних ролях. Тоді Театр ПриКво міг бути гідним конкурентом навіть легендарного Львівського театру імені Марії Заньковецькоі.

Напочатку 90-х років львіський військовий російський театр почав занепадати – це був період руйнації та постійних реорганізацій. Міністерство оборони України відмовилося від патронату над російським театром, згодом театр перейшов під опіку міста. Тріумфів вже не було. Як свідчать легенди, артистка Дехтярьова «прокляла» цей театр за те, що укоротив вік її чоловікові, прекрасному режисерові. Анатолія Ротенштейна, за деякими версіями, «вичавили» з цього театру, дорікаючи йому єврейським походженням та російським репертуаром. Закони життя: в епохи великих метаморфоз руйнуються не тільки театри, руйнуються долі людей.

Тепер колишній львівський військовий театр ПриКво отримав дзвінке ім'я Лесі Украінки, перетворився на експериментальний творчий майданчик, долучаючи до роботи здібних молодих українських режисерів, драматургів, акторів.

Наразі в Україні налічується 10 «російських» театрів. Не всі з них є чемпіонами з художніх та касових досягнень, але всі вони, без сумніву, мають свою аудиторію (має значення і певний регіон з його мовною специфікою та культурними запитами).

Один з таких десяти театрів активно функціонує на Півдні України – Миколаївський академічний російський драматичний художній театр. Автор цих рядків жартома називає цей театр «українським МХТ (Миколаївський Художній Театр) без Бузової».

В коментарі для «Главкома» директор-художній керівник цього театру – Артем Свистун – каже, що вистави театру російською мовою і залишаться в репертуарі, але будуть дублюватися українською мовою, згідно чинного законодавства. Для вистав на Малій сцені будуть передбачені навушники і, відповідно, переклад.

Артем Свистун (Фото: art-oko.com)

В той же час, за словами Артема Свистуна, в репертуарі театру останнім часом з’являється все більше і більше вистав українською мовою. Це і українська класика, і сучасні українські автори - Неда Неждана, Павло Ар’э.

Тому мовний закон для цього театру не став якимось шоком чи несподіванкою. Адже процес «лагідноі украінізаціі» у Миколаєві триває вже не один сезон.

«Лагідна українізація» визначає репертуарні пошуки і деяких столичних театрів, де раніше переважав російський репертуар. Наразі Театр драми і комедії на Лівому березі Дніпра, Театр на Подолі, Театр «Актор» органічно і лагідно переходять на репертуар українською мовою з долученням як сучасних авторів, так і класиків.

Віталій Малахов (Фото: Станіслав Груздєв, «Главком»)

Наприклад, столичний Театр на Подолі має в своєму репертуарі сильні вистави російською мовою за класичними п’єсами Горького, Чехова, Розова, а останнім часом з’явилися видатні постановки українською мовою за творами Лесі Украінки, Івана Франка, Михайла Булгакова. «В репертуарі Театру на Подолі сьогодні маємо майже 90% вистав українською мовою!», – каже «Главкому» Віталій Малахов, художній керівник і батько-засновник подільського театру.

Процес «лагідноі украінізаціі» певним чином визначає і репертуарні пошуки останніх сезонів Київського Національного театру російської драми імені Лесі Украінки. Українська мова звучить у виставах про життя Тараса Шевченка, Лесі Украінки, є ідеї поставити на сцені театру шедеври Ольги Кобилянської («У неділю рано зілля копала»), Івана Франка («Украдене щастя»).

Про життя Київського Національного Театру російської драми імені Лесі Украінки за умов нових реалій мовного законодавства в коментарі «Главкому» розповів завідувач літературно-драматичної частини Національного театру Борис Олександрович Куріцин:

Боріс Куріцин (Фото: Станіслав Груздєв, «Главком»)

Що змінилось в роботі театру з 16 липня, з моменту вступу в дію нових норм?

П4. Статті 23 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» звучить так: «Публічне виконання та/або публічний показ театральної вистави іншою мовою, ніж державна, в державному чи комунальному театрі супроводжуються перекладом державною мовою за допомогою субтитрів, звукового перекладу чи в інший спосіб». Фраза «чи в інший спосіб» дає нам можливість для маневрування. Драматичний театр, драматичне мистецтво не є оперним, це не музичне мистецтво, де є музика і голос.

Виставу драматичного театру потрібно дивитися повністю. Тобто не тільки дивитися, не тільки слухати потрібно, як можна зробити, до прикладу, з оперним співом. У драматичному театрі є сценографія, акторські очі, акторська міміка, акторська пластика і текст. Звичайно, супроводжувати це все субтитрами, тобто відволікати глядачів від сцени – це ненормально…

Інший момент – дубляж. Але вибачте, один текст будуть актори мовити на сцені, а зовсім інший бубонітимуть вам у вуха. Ті люди, які потребують перекладу, мають на нього право і отримують переказ змісту вистави у друкованому вигляді. До речі, дуже мало людей беруть ці друковані тексти. Хоча останнім часом української мови серед глядачів в театрі можна почути все більше і більше.

Чи є у театрі технічні можливості для субтитрування вистав?

Немає ані технічних, ані фінансових можливостей. За два останні роки у нас було кілька локдаунів. Були як офіційні, так і не офіційні, коли театр взагалі не працював, не отримував грошей з вистав. Держава лише сплачувала зарплату. Від облаштування субтитрів ми відмовилися відразу і не через гроші, а через те, що це не дозволяє отримувати повне враження від вистави.

Ви ж зрозумійте, це ж не кіно, де одного разу зафіксували текст і на цьому це закінчилося. Щоби був синхронний переклад щонайменше потрібно два перекладачі на кожну сцену, а у нас три сцени. Потрібно три комплекти навушників, потрібна комп’ютерна техніка, звукова техніка. Зрозуміло, що все це – не три копійки. Це саме із субтитрами, які потрібно встановлювати на три сцени.

Будемо говорити відверто, на сцені під дахом це практично неможливо у нас встановити, якщо говорити про технічний аспект. Займатися марнотратом тоді, коли можемо глядачеві створити комфортні умови для перегляду вистави, ми не будемо.

Які творчі плани театру на новий сезон 2021-2022 рр., і чи передбачають подальші плани узгодження з відповідним законом?

На творче замовлення самого театру в його репертуарі ідуть кілька вистав українською мовою. Іде вистава двома мовами «Всюди один (Свічка на вітрі)», присвячена творчості Тараса Шевченка, іде вистава «Три кохання» про Лесю Українку і йде вистава молодих акторів майстерні Михайла Резніковича «Ігри на задньому подвір’ї». Всі ці вистави користуються попитом. Якщо буде буде творча пропозиція і на інші вистави, то чому б і ні? Зрозумійте, проблема мови є у політиків, у творчих людей проблеми мови не існує.

Олег Вергеліс, для «Главкома»

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
6 затишних фільмів і серіалів, які варто подивитися у дощові вечори
24tv
2024-09-21T19:48:00Z
Хочу скромне святкування, – зірка "Папіка" Петрожицька зізналася, коли планує весілля
24tv
2024-09-21T18:06:09Z
Ювілей фестивалю «Червона рута». Що сталося з зірками, які запалали 35 років тому
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T17:00:06Z
Маша Єфросиніна приголомшила образом у топі та трендових штанах 2024 року
24tv
2024-09-21T16:21:15Z
В Італії арештували громадянина Чехії, який розтрощив скульптуру на виставці
Европейская правда
2024-09-21T16:17:50Z
Тарабарова довела до мурах привітанням рідного Херсона з Днем міста: "Боляче кожного разу"
TSN
2024-09-21T16:15:56Z
Гарік Кричевський вперше розповів про погіршення стану здоров'я 83-річної мами
TSN
2024-09-21T16:15:03Z
Українки здобули медалі на чемпіонаті світу з веслування на байдарках і каное
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T20:00:58Z
Ліверпуль — Борнмут 3:0 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-09-21T19:54:16Z
Шовковський: Не вдалося реалізувати свої нагоди, хоча було декілька моментів
Football.ua
2024-09-21T19:46:12Z
Битва грандів Туреччини: Галатасарай обіграв Фенербахче
Football.ua
2024-09-21T19:19:56Z
Динамо Київ – Лаціо: онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
Football.ua
2024-09-21T18:51:29Z
Айнтрахт удома впорався з Боруссією Менхенгладбах
Football.ua
2024-09-21T18:46:32Z
Збірна України з футзалу вийшла до 1/8 фіналу ЧС-2024, розгромивши Афганістан
УкраинФорм
2024-09-21T18:43:48Z
Жахлива травма Малиновського: український футболіст вибув на кілька місяців
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T18:42:45Z
Валенсія здолала Жирону без Циганкова, вперше в сезоні здобувши три очки
Football.ua
2024-09-21T18:27:44Z
Аджика з помідорів: найпростіший рецепт від судді "Мастер Шеф"
Политека
2024-09-21T20:01:15Z
Педикюрне крісло купити: Як обрати ідеальний варіант для вашого салону краси
UAToday
2024-09-21T18:45:26Z
Випікати не доведеться: рецепт смачного та простого сметанника з печивом
Политека
2024-09-21T17:45:14Z
Що робити зі старими книгами: 5 ідей, які вам сподобаються
24tv
2024-09-21T17:45:01Z
Прохолода дихає у спину: тож ось вам 5 оригінальних способів зав'язати шарф
24tv
2024-09-21T17:42:06Z
Як зробити взуття водонепроникним: ефективні способи від експертів
GlavRed
2024-09-21T17:27:54Z
Здивуєте усіх гостей за новорічним столом: як зберегти свіжі хрусткі огірки “ніби з грядки” аж до зими
Знай
2024-09-21T16:51:15Z
Які знаки Зодіаку самі гулящі: астрологи назвали любителів гострих відчуттів
Политека
2024-09-21T16:21:20Z
Запасіться вже зараз: які консерви на зиму українцям радять придбати
TSN
2024-09-21T16:15:13Z
Це політичний криголам, – Зеленський гостро про мирні ініціативи Китаю і Бразилії
24tv
2024-09-21T19:57:46Z
Чи зможе РФ запустити ракети Fath-360 без іранських пускових установок: аналіз Defense Express
TSN
2024-09-21T19:51:12Z
TikTok видалив акаунти Sputnik і RT на тлі американських санкцій
УкраинФорм
2024-09-21T19:48:10Z
Андрій Золотарьов розповів, що таке перемога у війні та як не втратити допомогу США
Знай
2024-09-21T19:42:18Z
Байден наказав "зрушити небо та землю" заради допомоги Україні - Білий дім
GlavRed
2024-09-21T19:40:18Z
Жодного разу нам не казали, що це неможливо, – Умєров про дозвіл на удари вглиб Росії
24tv
2024-09-21T19:33:58Z
ЗСУ атакували склади боєприпасів РФ виключно українською зброєю, - Зеленський
Комсомольская правда
2024-09-21T19:27:24Z
Зеленський пояснив, як Україна має перемогти й "коли завершиться війна"
GlavRed
2024-09-21T19:24:38Z
Точицький обговорив з британським колегою питання захисту культурної ідентичності
УкраинФорм
2024-09-21T19:24:15Z
Підкидало черепицю і валило дерева: біля Лондона пронеслося потужне торнадо
24tv
2024-09-21T19:54:53Z
Місяць бовтається у морі: Європа не приймає на ремонт судно з небезпечним російським вантажем
TSN
2024-09-21T19:51:27Z
Турист зірвався зі стрімкої скелі та випадково зняв усе на камеру: відео
TSN
2024-09-21T19:36:52Z
Представилася працівником банку: шахрайка вкрала у жінки понад 30 тисяч гривень
InternetUA
2024-09-21T19:28:50Z
Від будинків залишилася лише цегла: показали фото наслідків удару по Сумах
24tv
2024-09-21T19:21:02Z
У Львові чоловік зґвалтував у кущах 11-річного хлопчика
TSN
2024-09-21T19:09:32Z
На Чернігівщині мотоцикліст розбився об трактор, його 13-річна пасажирка опинилася у лікарні
TSN
2024-09-21T18:51:44Z
У Краківці в рейсовому автобусі вилучили контрабанду ноутбуків Apple на 3 млн грн
InternetUA
2024-09-21T18:45:44Z
Військовий ветеран потрапив до лікарні після конфлікту через забудову біля озера в Івано-Франківську
TSN
2024-09-21T18:30:39Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Турецький виробник бронетехніки відкриває новий завод у Великобританії
InternetUA
2024-09-21T20:15:31Z
Супутники NASA фіксують масштабні пожежі на обох уражених складах боєприпасів у РФ
InternetUA
2024-09-21T20:01:59Z
Пояснили перевіркою статі: дівчинку-підлітка змусили роздягнутися в аеропорту – як вона виглядає
24tv
2024-09-21T19:51:53Z
У Туреччині представили «вбивцю» БПЛА та дронів власного виробництва
УкраинФорм
2024-09-21T19:48:23Z
Скільки митців загинуло на фронті за час повномасштабної війни: відповідь Мінкульту
24tv
2024-09-21T19:36:33Z
Як варто займатися промоцією вищої освіти серед абітурієнтів: пояснення експерта
ZN UA
2024-09-21T19:25:47Z
На складі в Краснодарському краї виявлено північнокорейські ракети
360ua.news
2024-09-21T19:19:56Z
Вчені виявили нові переваги білків молока та м’яса щодо блокування раку
Portaltele
2024-09-21T19:04:59Z
Ця проста техніка миттєво зменшує тепловий стрес у собак
Portaltele
2024-09-21T19:04:17Z
Чай з імбиром не для всіх: кому категорично не варто вживати цей напій
24tv
2024-09-21T18:51:43Z
Як заквасити помідори: цікавий і дуже простий рецепт
24tv
2024-09-21T18:00:16Z
Як впливає на здоров'я щоденне споживання кави
24tv
2024-09-21T15:39:26Z
Учені дізналися, що може перетворювати людей на релігійних радикалів
Фокус
2024-09-21T15:36:44Z
Штам COVID-19 XEC вже в Польщі: вчені впевнені, що саме він "кошмаритиме" людей взимку
Знай
2024-09-21T15:21:40Z
Акції Novo Nordisk обвалилися на 5% через невтішні результати експериментальної таблетки для схуднення
360ua.news
2024-09-21T15:09:55Z
Кориця, сіль, гриби та не тільки: що можна додати до кави, щоб вона стала смачнішою
24tv
2024-09-21T15:03:00Z
"Газмережі" попередили власників газових колонок та котлів: ігнорувати не можна
Знай
2024-09-21T20:12:02Z
Київ знову накрив смог: столиця у ТОП-10 найбрудніших міст світу
24tv
2024-09-21T19:57:42Z
Загроза наступу рф на Дніпропетровську область: експерт пояснив, яке місто в небезпеці
Политека
2024-09-21T19:42:30Z
Київська влада підтвердила погіршення повітря у столиці
24tv
2024-09-21T19:34:47Z
В окупованому Криму неспокійно: Сімферополь і Севастополь сколихнули вибухи
GlavRed
2024-09-21T19:27:20Z
На Покровському напрямку ЗСУ нищать окупантів за допомогою тепловізорів: з'явилося відео
TSN
2024-09-21T19:18:38Z
У Львові відкрили обласний пластовий центр
УкраинФорм
2024-09-21T19:16:35Z
Українці вимагають вимикати світло: петиція набирає голосів
Знай
2024-09-21T18:36:55Z
Як Київ змінює "формулу миру" на "план перемоги"
GlavRed
2024-09-21T18:27:50Z
Під час гонки Формули-1 в Сингапурі на трасу вибігла величезна ящірка: кумедне відео епізоду
24tv
2024-09-21T19:51:27Z
На дорогах Києва помічена іменита «літаюча» Toyota
AutoCentre
2024-09-21T15:36:58Z
Гігантська ящірка зупинила практику Формули-1 у Сінгапурі
TSN
2024-09-21T14:15:29Z
Судячи з усього, сучасні безпілотні автомобілі – це один гігантський обман
24tv
2024-09-21T14:03:36Z
Водіям розкрили секрет, як всього лише одна монета може врятувати від штрафу і вберегти життя
TSN
2024-09-21T12:03:25Z
За вісім місяців в Україну ввезли понад 273 тисячі авто - Опендатабот
УкраинФорм
2024-09-21T11:58:40Z
Водіїв попередили: вікові обмеження можуть залишити вас без авто
Хвиля
2024-09-21T10:00:33Z
Найпершому у світі джипу виповнилося 84 роки
AutoCentre
2024-09-21T09:40:27Z
Коли міняти шини на зимові у 2024 році?
Детектор М
2024-09-21T09:33:46Z
Чекає жорсткий відбір: Канада змінює правила надання дозволів на роботу
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T20:00:54Z
Застосунок "Приват24" не працюватиме в ніч проти неділі: що сталося
TSN
2024-09-21T19:57:30Z
Росія вкрала українського зерна на понад ₴30 мільярдів
УкраинФорм
2024-09-21T19:46:29Z
Боргів на 9 млрд: Попенко оцінив, чи можна вирішити проблеми водоканалів підвищенням тарифів на воду
Хвиля
2024-09-21T19:45:41Z
Злочинів багато: хто допомагає Росії торгувати краденим українським зерном
24tv
2024-09-21T19:03:22Z
Середня зарплата в Україні зросла: кому платять найбільше
TSN
2024-09-21T18:30:34Z
Відключення світла в Україні 22 вересня: чи діятимуть обмеження споживання
TSN
2024-09-21T18:30:33Z
Підвищення податків в Україні: хто і скільки платитиме від жовтня
TSN
2024-09-21T18:30:00Z
Ціни на борщ злетіли вдвічі: у Тернополі – 60 грн, а у Харкові – 120, ситуація по областях
Знай
2024-09-21T18:06:15Z
У Землі були кільця, як у Сатурна: вчені з'ясували, куди вони зникли
TSN
2024-09-21T19:36:51Z
Автономність iPhone підвищується завдяки зниженню частоти процесора в iOS 18
InternetUA
2024-09-21T19:31:02Z
Глава Oracle вважає, що ШІ стежитиме за кожним нашим кроком
InternetUA
2024-09-21T18:46:10Z
Tempo L 12 – секрет високошвидкісної точної сівби
AgroNews
2024-09-21T18:21:10Z
Набагато ефективніша за аналоги. Вчені створили крихітну атомну батарею
InternetUA
2024-09-21T18:04:17Z
Свідомість може походити з невидимих вимірів за межами нашої реальності
Portaltele
2024-09-21T18:04:10Z
Microsoft обирає Три-Майл-Айленд для постачання енергії для своїх центрів ШІ
360ua.news
2024-09-21T17:09:12Z
Індія оголосила про плани полетіти до Венери і побудувати свою космічну станцію
InternetUA
2024-09-21T17:02:03Z
Нові iPhone розчарували швидкістю зарядки
InternetUA
2024-09-21T16:31:54Z