MY.UAНовини
Тарифи на газ: чому ціни на блакитне паливо в Україні залишатимуться високими
Тарифи на газ: чому ціни на блакитне паливо в Україні залишатимуться високими

Тарифи на газ: чому ціни на блакитне паливо в Україні залишатимуться високими

Ціни на газ у Європі б’ють багаторічні рекорди. Наприкінці липня спотова ціна газу в Європі на хабі TTF зросла до $484 за тис. куб. м. А вересневий ф’ючерс узагалі перевищив позначку в $500 за 1 тис. кубів: 2 серпня зафіксували ціну в $525. Як констатують фахівці, таких цін ринок не бачив щонайменше 13 років.

Усе це відбувається на тлі низького рівня запасів у підземних сховищах ЄС і шантажу Газпрому, котрий цілеспрямовано “сушить” європейський ринок.

Газпром створив штучний дефіцит газу в Європі

Російський монополіст свідомо обмежує обсяги поставок свого газу до європейських країн, стимулюючи дефіцит та зростання цін. Тоді, коли Європа потребує додаткових обсягів для споживання та закачування в сховища, Газпром ігнорує можливості збільшення поставок, зокрема – через недовантажену українську ГТС.

Оператор ГТС України пропонував Газпрому додаткові транзитні потужності обсягом 63,7 млн куб. м газу на добу, починаючи з квітня. Але Росія від них відмовилася, навіть попри заплановані ремонти інших своїх газогонів.

Для Європи це означало недоотримання майже 2 млрд куб. м газу в активний літній сезон закачування до підземних сховищ. Росіяни продовжили створювати штучний дефіцит газу на європейському ринку, відмовившись бронювати додаткові транзитні потужності України й на четвертий квартал цього року.

Крім України, Газпром також відмовився бронювати транзитні потужності газопроводу Ямал-Європа через Польщу на четвертий квартал, а також на перші три квартали 2022 року.

А 3 серпня, за даними порталу Gas Infrastructure Europe, російський монополіст фактично зупинив закачування газу в підземні сховища Європи.

Зокрема, зупинився процес наповнення сховища Бергермеєр у Нідерландах і Реден у Німеччині, а з ПСГ Хайдах в Австрії узагалі почали відбір палива. Рівень заповнення сховищ газу в Європі – найнижчий для цієї пори року за останні 10 років.

Паралельно скоротилися постачання газу через газогін Ямал-Європа, що проходить через Білорусь і Польщу до Німеччини. Замість 84 млн куб. м, що були зафіксовані за попередні кілька діб, у вівторок транзит скоротився до менш ніж 50 млн куб. м на добу.

Росія шантажує Європу Північним потоком-2

Обмежуючи поставки й осушуючи ринок ЄС, Газпром шантажує Захід у питанні Північного потоку-2, переконані фахівці. У Москві сподіваються, що, відчуваючи гостру потребу в паливі взимку, ЄС буде лояльнішим до швидкого запуску сумнозвісного обхідного газогону Кремля й не чинитиме спротиву його сертифікації.

— Такими діями Кремль надсилає чіткий сигнал, що без запуску Північного потоку-2 не варто чекати на збільшення обсягів поставок газу. Сподіваємося, що ЄС вірно прочитає цей сигнал і антимонопольний орган Європи надасть відповідну оцінку, – вважає генеральний директор Оператора ГТС України Сергій Макогон.

На його думку, якщо не трапиться нічого екстраординарного і Газпром не збільшить обсяги постачання газу до Європи, ціна, найімовірніше, продовжить зростати. Адже саме зараз необхідно забезпечити закачування достатнього обсягу газу до підземних сховищ ЄС на опалювальний сезон.

Урятувати ситуацію міг би газ із країн Середньої Азії, який би йшов транзитом до Європи через ГТС Росії та України. Та Газпром досі блокує його, монополізувавши експорт зі сходу.

— Після того, як Газпром не забронював додаткові транзитні потужності через Україну, ціни на газ в Європі продовжили зростання. Створена штучна монополія Газпрому на експорт газу з РФ не дозволяє іншим гравцям використовувати транзитні потужності української ГТС. На мою думку, Європейський Антимонопольний орган повинен звернути увагу на такі дії домінуючого постачальника газу, – додає Сергій Макогон.

Та профільні органи ЄС досі не відреагували. Хоча фахівці переконані: Росія демонстративно шантажує Європу й лобіює свої геополітичні інтереси.

— Мене дивує, що Європейська комісія та її генеральний директорат, який відповідає за дотримання конкурентної політики, не проводять відповідне дослідження антиконкурентної та неринкової поведінки Газпрому і його клієнтів, – сказав президент Центру глобалістики Стратегія XXI Михайло Гончар.

У найближчі роки газ залишатиметься дорогим

Експерти попереджають: якщо наступна зима не буде теплою, світові ціни на газ, ймовірно, зростатимуть і далі. Цьому сприяють не лише антиконкурентна поведінка Газпрому, а й інші фактори. Зокрема – падіння обсягів видобутку в Нідерландах – на найбільшому європейському родовищі газу.

— За результатами 2020 року, із Гронінгена було видобуто лише 8,6 млрд, що співрозмірно з річним споживанням газу в Чехії, – пояснює директор з інтегрованих комунікацій Групи Нафтогаз Максим Білявський. – Нідерландська влада вирішила виводити з експлуатації це родовище у 2025-2028 році, попри доведені запаси газу (2,7 трлн куб. м). Офіційна причина такого рішення – землетруси в районі родовища Гронінген.

Паралельно в ЄС зростає попит на газ. На думку фахівців, глобальний кліматичний тренд у найближчі 5 років остаточно витіснить теплову генерацію і, відповідно, спонукатиме виробників електроенергії збільшувати частку споживання блакитного палива. Тож рівень імпортозалежності європейського ринку від поставок газу із РФ, США та інших постачальників скрапленого газу зросте.

Відтак, суттєвого зменшення котирувань у найближчі три роки фахівці не очікують. Тому Європі, а з нею – й Україні – варто знову звикати до дорогих енергоресурсів. На щастя, вітчизняні підземні сховища мають достатні запаси газу. Станом на 1 серпня вони налічують 17 млрд куб. м.

Такого показника планували досягти на середину жовтня, але вітчизняні газовики впоралися навіть раніше. Тож попри рекордні ціни й складну ситуацію на європейському ринку, в Україні дефіциту блакитного палива взимку не очікують.

Яких цін чекати українцям?

Україна інтегрована в європейський газовий ринок. Близько третини свого споживання блакитного палива країна імпортує саме з ЄС. Тому зростання цін на тамтешніх хабах неминуче впливає і на український ринок. Ресурс вересня на Українській енергетичній біржі вже торгується по 18 грн за кубометр. Але йдеться про промислових споживачів – тобто такі високі ціни платитиме лише бізнес.

Натомість побутові споживачі (населення) цього опалювального сезону цінових шоків не відчують. Завдяки річним, фіксованим цінам на газ люди платитимуть від 7,80 до 13,50 грн за кубометр, залежно від постачальника.

Такі ціни діятимуть аж до кінця опалювального сезону. Тож додаткового подорожчання газу для населення взимку боятися не варто, заспокоюють в уряді. Нагадаємо, що річні ціни діють як базові – на них цієї весни автоматично перевели всіх побутових споживачів.

Так само від сезонних коливань захистили й виробників тепла. Їм запропонували вигідні трирічні угоди зі спеціальною ціною.

— Нафтогаз зі свого боку зробив усе, щоб забезпечити тепловиків ресурсом на опалювальний сезон. ТКЕ запропонували вигідні довгострокові угоди по 7,42 грн за кубометр. Таким чином, газова складова в тарифах на тепло, у порівнянні з минулим сезоном, не зросте.

Тобто потреби піднімати тарифи на тепло через ціну газу точно немає. Але віднедавна тарифи на тепло та гаряче водопостачання повністю залежать від місцевої влади.

Тож рішення про підняття чи непідняття тарифів кожне окреме місто чи містечко ухвалюватиме самостійно. Але ціна газу для ТКЕ не зросте, міста будуть з теплом, – наголосив голова Федерації роботодавців нафтогазової галузі Віталій Щербенко.

Уряд уже закликав органи місцевої влади проконтролювати, щоб їхні підприємства теплокомуненерго встигли підписати угоду про постачання газу до старту опалювального сезону.

Інакше забезпечити комунальні підприємства паливом буде змушений Постачальник останньої надії, але вже за вищими цінами. Тож, аби отримати вигіднішу ціну на газ, краще заздалегідь укласти відповідну угоду.

— Закликаю комунальні підприємства, якими опікується місцева влада, переходити на трирічний контракт з Нафтогазом, в якому передбачена ціна 7,42 грн за кубометр.

Така ціна буде діяти фактично цілий рік, незалежно від коливань на газових ринках. Сьогодні це особливо важливо, коли ціни на газ у Європі та світі перебувають на одній із найвищих позначок за останні 10 років.

Тому правильне управління підприємствами теплопостачання зі сторони місцевих керівників – це питання не лише енергетичної безпеки, а йсоціальної підтримки громадян, які отримають менші платіжки, – наголосив на засіданні Кабміну прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Зменшити витрати допоможе енергоефективність

Суттєво зменшити свої витрати на комірне можна й завдяки енергоефективним заходам. Фахівці нагадують: потенціал для економії ресурсів, а отже й коштів, в Україні з її високим рівнем енергоспоживання – величезний.

У разі, якщо населення та підприємства теплокомуненерго сповна скористаються потенціалом енергозбереження, вони зможуть скоротити споживання на 40-50%. Тобто замість 13-15 млрд кубів на рік побутові споживачі та тепловики могли б споживати приблизно 6,5-8 млрд кубів.

Для порівняння: торік Україна імпортувала трохи понад 10 млрд кубів газу. Таким чином, потреби країни в дорогому імпортному газі цілком реально звести до мінімуму завдяки сучаснішим технологіям та розумнішому використанню ресурсів.

Тож енергоефективність і як наслідок – зменшення споживання – в цьому контексті мають стати завданням №1 для країни, наполягають експерти.

Теги за темою
газГазпром
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
НБУ закрыл одну из старейших страховых компаний Украины
Лига
2025-07-18T08:45:33Z
Темпы уборки урожая в Украине отстают от прошлогодних в 2,2 раза
Корреспондент
2025-07-18T08:45:06Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
«Один из самых сильных на сегодня»: МИД Украины приветствовал санкции ЕС против РФ
Апостроф
2025-07-18T08:45:45Z
Новая стратегия Трампа по Украине — позитивный шаг, но нужно больше — The Hill
ZN UA
2025-07-18T08:43:38Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Шпинат, гранаты и не только: какие фрукты и овощи специалисты советуют употреблять при симптомах железодефицита
Знай
2025-07-18T07:51:29Z
14 продуктов, которые улучшают память и стимулируют мозг
Gazeta UA
2025-07-18T07:33:47Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Подразделение "Феникс" уничтожило технику и пехоту оккупантов. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-18T08:42:00Z
Стало известно о новых отключениях в четырех областях Украины
Корреспондент
2025-07-18T08:27:36Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Норм или стрем: брать деньги у мужа за домашнюю работу
Comments UA
2025-07-17T21:57:44Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
ChatGPT и другие популярные ИИ провалили украинское ВНО
Gazeta UA
2025-07-18T08:45:36Z
Массовую мобилизацию предлагают отменить: нардеп предложил новый подход к призыву мужчин
Знай
2025-07-18T08:36:14Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
С чем носить кожаные брюки: модные образы
Gazeta UA
2025-07-18T08:21:11Z
Дочь Оли Поляковой расставила все точки над "и" относительно своей "беременности"
Фокус
2025-07-18T07:18:49Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на выходные 19-20 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-18T08:30:24Z
Для эффектного смоки-айс: что такое каял и чем он лучше классического карандаша для глаз
Gazeta UA
2025-07-18T08:24:20Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Россияне ударили дроном по автомобилю главного раввина Херсона. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-18T08:13:46Z
В Черкассах тренер проиграла в казино миллион "на конкурс"
Корреспондент
2025-07-18T07:27:10Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
"Манчестер Сити" оформил рекордный трансфер чемпионата Норвегии
ZN UA
2025-07-18T08:34:37Z
Где и когда смотреть трансляцию боя Усик-Дюбуа
Комсомольская правда
2025-07-18T08:34:21Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Бой будет очень близким: Известный боксер - о реванше Усика и Дюбуа
Корреспондент
2025-07-18T08:30:22Z
Воевавшего против Украины тренера известного российского боксера ликвидировали в Африке
ZN UA
2025-07-18T08:24:17Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Впервые в истории в Йеллоустоне появилась новая зияющая дыра: она заполнена "молоком"
Фокус
2025-07-18T08:42:41Z
В Италии на обозревателя неофициальных портативных консолей завели уголовное дело — обвиняют в продвижении пиратства
GameMag
2025-07-18T08:01:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z