MY.UAНовини
Тарифи на газ: чому ціни на блакитне паливо в Україні залишатимуться високими
Тарифи на газ: чому ціни на блакитне паливо в Україні залишатимуться високими

Тарифи на газ: чому ціни на блакитне паливо в Україні залишатимуться високими

Ціни на газ у Європі б’ють багаторічні рекорди. Наприкінці липня спотова ціна газу в Європі на хабі TTF зросла до $484 за тис. куб. м. А вересневий ф’ючерс узагалі перевищив позначку в $500 за 1 тис. кубів: 2 серпня зафіксували ціну в $525. Як констатують фахівці, таких цін ринок не бачив щонайменше 13 років.

Усе це відбувається на тлі низького рівня запасів у підземних сховищах ЄС і шантажу Газпрому, котрий цілеспрямовано “сушить” європейський ринок.

Газпром створив штучний дефіцит газу в Європі

Російський монополіст свідомо обмежує обсяги поставок свого газу до європейських країн, стимулюючи дефіцит та зростання цін. Тоді, коли Європа потребує додаткових обсягів для споживання та закачування в сховища, Газпром ігнорує можливості збільшення поставок, зокрема – через недовантажену українську ГТС.

Оператор ГТС України пропонував Газпрому додаткові транзитні потужності обсягом 63,7 млн куб. м газу на добу, починаючи з квітня. Але Росія від них відмовилася, навіть попри заплановані ремонти інших своїх газогонів.

Для Європи це означало недоотримання майже 2 млрд куб. м газу в активний літній сезон закачування до підземних сховищ. Росіяни продовжили створювати штучний дефіцит газу на європейському ринку, відмовившись бронювати додаткові транзитні потужності України й на четвертий квартал цього року.

Крім України, Газпром також відмовився бронювати транзитні потужності газопроводу Ямал-Європа через Польщу на четвертий квартал, а також на перші три квартали 2022 року.

А 3 серпня, за даними порталу Gas Infrastructure Europe, російський монополіст фактично зупинив закачування газу в підземні сховища Європи.

Зокрема, зупинився процес наповнення сховища Бергермеєр у Нідерландах і Реден у Німеччині, а з ПСГ Хайдах в Австрії узагалі почали відбір палива. Рівень заповнення сховищ газу в Європі – найнижчий для цієї пори року за останні 10 років.

Паралельно скоротилися постачання газу через газогін Ямал-Європа, що проходить через Білорусь і Польщу до Німеччини. Замість 84 млн куб. м, що були зафіксовані за попередні кілька діб, у вівторок транзит скоротився до менш ніж 50 млн куб. м на добу.

Росія шантажує Європу Північним потоком-2

Обмежуючи поставки й осушуючи ринок ЄС, Газпром шантажує Захід у питанні Північного потоку-2, переконані фахівці. У Москві сподіваються, що, відчуваючи гостру потребу в паливі взимку, ЄС буде лояльнішим до швидкого запуску сумнозвісного обхідного газогону Кремля й не чинитиме спротиву його сертифікації.

— Такими діями Кремль надсилає чіткий сигнал, що без запуску Північного потоку-2 не варто чекати на збільшення обсягів поставок газу. Сподіваємося, що ЄС вірно прочитає цей сигнал і антимонопольний орган Європи надасть відповідну оцінку, – вважає генеральний директор Оператора ГТС України Сергій Макогон.

На його думку, якщо не трапиться нічого екстраординарного і Газпром не збільшить обсяги постачання газу до Європи, ціна, найімовірніше, продовжить зростати. Адже саме зараз необхідно забезпечити закачування достатнього обсягу газу до підземних сховищ ЄС на опалювальний сезон.

Урятувати ситуацію міг би газ із країн Середньої Азії, який би йшов транзитом до Європи через ГТС Росії та України. Та Газпром досі блокує його, монополізувавши експорт зі сходу.

— Після того, як Газпром не забронював додаткові транзитні потужності через Україну, ціни на газ в Європі продовжили зростання. Створена штучна монополія Газпрому на експорт газу з РФ не дозволяє іншим гравцям використовувати транзитні потужності української ГТС. На мою думку, Європейський Антимонопольний орган повинен звернути увагу на такі дії домінуючого постачальника газу, – додає Сергій Макогон.

Та профільні органи ЄС досі не відреагували. Хоча фахівці переконані: Росія демонстративно шантажує Європу й лобіює свої геополітичні інтереси.

— Мене дивує, що Європейська комісія та її генеральний директорат, який відповідає за дотримання конкурентної політики, не проводять відповідне дослідження антиконкурентної та неринкової поведінки Газпрому і його клієнтів, – сказав президент Центру глобалістики Стратегія XXI Михайло Гончар.

У найближчі роки газ залишатиметься дорогим

Експерти попереджають: якщо наступна зима не буде теплою, світові ціни на газ, ймовірно, зростатимуть і далі. Цьому сприяють не лише антиконкурентна поведінка Газпрому, а й інші фактори. Зокрема – падіння обсягів видобутку в Нідерландах – на найбільшому європейському родовищі газу.

— За результатами 2020 року, із Гронінгена було видобуто лише 8,6 млрд, що співрозмірно з річним споживанням газу в Чехії, – пояснює директор з інтегрованих комунікацій Групи Нафтогаз Максим Білявський. – Нідерландська влада вирішила виводити з експлуатації це родовище у 2025-2028 році, попри доведені запаси газу (2,7 трлн куб. м). Офіційна причина такого рішення – землетруси в районі родовища Гронінген.

Паралельно в ЄС зростає попит на газ. На думку фахівців, глобальний кліматичний тренд у найближчі 5 років остаточно витіснить теплову генерацію і, відповідно, спонукатиме виробників електроенергії збільшувати частку споживання блакитного палива. Тож рівень імпортозалежності європейського ринку від поставок газу із РФ, США та інших постачальників скрапленого газу зросте.

Відтак, суттєвого зменшення котирувань у найближчі три роки фахівці не очікують. Тому Європі, а з нею – й Україні – варто знову звикати до дорогих енергоресурсів. На щастя, вітчизняні підземні сховища мають достатні запаси газу. Станом на 1 серпня вони налічують 17 млрд куб. м.

Такого показника планували досягти на середину жовтня, але вітчизняні газовики впоралися навіть раніше. Тож попри рекордні ціни й складну ситуацію на європейському ринку, в Україні дефіциту блакитного палива взимку не очікують.

Яких цін чекати українцям?

Україна інтегрована в європейський газовий ринок. Близько третини свого споживання блакитного палива країна імпортує саме з ЄС. Тому зростання цін на тамтешніх хабах неминуче впливає і на український ринок. Ресурс вересня на Українській енергетичній біржі вже торгується по 18 грн за кубометр. Але йдеться про промислових споживачів – тобто такі високі ціни платитиме лише бізнес.

Натомість побутові споживачі (населення) цього опалювального сезону цінових шоків не відчують. Завдяки річним, фіксованим цінам на газ люди платитимуть від 7,80 до 13,50 грн за кубометр, залежно від постачальника.

Такі ціни діятимуть аж до кінця опалювального сезону. Тож додаткового подорожчання газу для населення взимку боятися не варто, заспокоюють в уряді. Нагадаємо, що річні ціни діють як базові – на них цієї весни автоматично перевели всіх побутових споживачів.

Так само від сезонних коливань захистили й виробників тепла. Їм запропонували вигідні трирічні угоди зі спеціальною ціною.

— Нафтогаз зі свого боку зробив усе, щоб забезпечити тепловиків ресурсом на опалювальний сезон. ТКЕ запропонували вигідні довгострокові угоди по 7,42 грн за кубометр. Таким чином, газова складова в тарифах на тепло, у порівнянні з минулим сезоном, не зросте.

Тобто потреби піднімати тарифи на тепло через ціну газу точно немає. Але віднедавна тарифи на тепло та гаряче водопостачання повністю залежать від місцевої влади.

Тож рішення про підняття чи непідняття тарифів кожне окреме місто чи містечко ухвалюватиме самостійно. Але ціна газу для ТКЕ не зросте, міста будуть з теплом, – наголосив голова Федерації роботодавців нафтогазової галузі Віталій Щербенко.

Уряд уже закликав органи місцевої влади проконтролювати, щоб їхні підприємства теплокомуненерго встигли підписати угоду про постачання газу до старту опалювального сезону.

Інакше забезпечити комунальні підприємства паливом буде змушений Постачальник останньої надії, але вже за вищими цінами. Тож, аби отримати вигіднішу ціну на газ, краще заздалегідь укласти відповідну угоду.

— Закликаю комунальні підприємства, якими опікується місцева влада, переходити на трирічний контракт з Нафтогазом, в якому передбачена ціна 7,42 грн за кубометр.

Така ціна буде діяти фактично цілий рік, незалежно від коливань на газових ринках. Сьогодні це особливо важливо, коли ціни на газ у Європі та світі перебувають на одній із найвищих позначок за останні 10 років.

Тому правильне управління підприємствами теплопостачання зі сторони місцевих керівників – це питання не лише енергетичної безпеки, а йсоціальної підтримки громадян, які отримають менші платіжки, – наголосив на засіданні Кабміну прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Зменшити витрати допоможе енергоефективність

Суттєво зменшити свої витрати на комірне можна й завдяки енергоефективним заходам. Фахівці нагадують: потенціал для економії ресурсів, а отже й коштів, в Україні з її високим рівнем енергоспоживання – величезний.

У разі, якщо населення та підприємства теплокомуненерго сповна скористаються потенціалом енергозбереження, вони зможуть скоротити споживання на 40-50%. Тобто замість 13-15 млрд кубів на рік побутові споживачі та тепловики могли б споживати приблизно 6,5-8 млрд кубів.

Для порівняння: торік Україна імпортувала трохи понад 10 млрд кубів газу. Таким чином, потреби країни в дорогому імпортному газі цілком реально звести до мінімуму завдяки сучаснішим технологіям та розумнішому використанню ресурсів.

Тож енергоефективність і як наслідок – зменшення споживання – в цьому контексті мають стати завданням №1 для країни, наполягають експерти.

Теги за темою
газГазпром
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Немецкая MOUZ победила на турнире по Counter-Strike 2 в Румынии
Корреспондент
2025-02-24T16:39:36Z
Hasbro отменила дебютную игру от Skeleton Key, куда перешла экс-директор Dragon Age: The Veilguard
GameMag
2025-02-24T16:36:31Z
Выпустившая Avowed студия Obsidian Entertainment заметно расширилась под крылом Microsoft и хочет поработать над Fallout
GameMag
2025-02-24T16:36:09Z
Microsoft может скоро представить новый контроллер Xbox в стиле DualSense от Sony — СМИ
GameMag
2025-02-24T16:30:02Z
Автоматическое сбивание "Шахедов" FPV-дронами: Украина разрабатывает приложение
Апостроф
2025-02-24T16:27:03Z
Обслуживание и ремонт гидрораспределителей: советы специалистов
UAToday
2025-02-24T16:21:57Z
Вертикальные ветряные турбины лучше обычных: исследователи решили одну важную проблему
Фокус
2025-02-24T16:01:04Z
Ученые создали дешевые солнечные панели: можно будет крепить куда угодно
Фокус
2025-02-24T15:42:27Z
Назван самый лучший смартфон Sony: на что способен этот флагман
Фокус
2025-02-24T15:21:38Z
Как избавиться от желтых пятен от пота под мышками: копеечные средства, которые "работают" на всех тканях
TSN
2025-02-24T16:39:31Z
Гороскоп на вторник 25 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-24T16:21:04Z
Вареники на минеральной воде: как приготовить правильное тесто
TSN
2025-02-24T16:06:20Z
Секреты фигуры моделей: 5 упражнений для идеального силуэта
Marie Claire
2025-02-24T15:00:51Z
Масленица 2025: что запрещено делать всю неделю
Comments UA
2025-02-24T15:00:02Z
Как приготовить самый вкусный борщ: пошаговый рецепт
Фокус
2025-02-24T14:42:54Z
Сексуальные фантазии: нормально ли это и почему они появляются
Знай
2025-02-24T13:51:48Z
Мясные шарики с сыром: быстрая и необычайно вкусная закуска, которую гости съедят за секунду
TSN
2025-02-24T13:33:30Z
Эти дни благоприятные для уборки: привлеките в дом покой, счастье и благополучие
TSN
2025-02-24T12:36:29Z
Россияне утопили в Черном море еще один корабль. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-24T16:33:25Z
В Сумах дрон атаковал автомобиль — один погибший, двое пострадавших
Комсомольская правда
2025-02-24T16:28:30Z
Бездомные украли у мужчины кредитную карту, купили лотерейный билет и сорвали джекпот
TSN
2025-02-24T16:21:56Z
Россияне ударили по Сумам: что известно о последствиях
TSN
2025-02-24T16:21:53Z
На Волыни извращенец получил суровое наказание за изнасилование ребенка
Comments UA
2025-02-24T15:30:33Z
В Киеве на почте задержан мужчина с психотропами
Корреспондент
2025-02-24T15:21:26Z
Пограничники спасли уклониста, который бродил среди минных полей и болот
Корреспондент
2025-02-24T15:03:44Z
В результате авиаудара на Харьковщине пострадали гражданские
Корреспондент
2025-02-24T14:39:21Z
В порту Новороссийска затонуло судно
Корреспондент
2025-02-24T14:07:20Z
Чемпион мира по биатлону поддержал Украину в третью годовщину полномасштабного российского вторжения
TSN
2025-02-24T16:18:01Z
"Сухой лист" и два ассиста: Неймар выдал яркий перфоманс в Бразилии
TSN
2025-02-24T16:06:46Z
Оксана Баюл заявила, что живет в США с недействительным украинским паспортом
Комсомольская правда
2025-02-24T14:51:52Z
Знаменитый немецкий футболист вошел в руководство партии Эрдогана в Турции
ZN UA
2025-02-24T14:49:24Z
"Мой свет": Усик с женой трогательно поздравили старшую дочь с 15-летием
Фокус
2025-02-24T14:09:01Z
Джошуа признался, верит ли он в завершение карьеры Фьюри
Корреспондент
2025-02-24T13:12:19Z
Португалия - Украина: онлайн-трансляция матча квалификации на Евробаскет
Корреспондент
2025-02-24T12:24:26Z
Паркер назвал двух желаемых соперников после победы над Баколе
Корреспондент
2025-02-24T12:12:57Z
Мужчина победил в "заведомо проигрышных" соревнованиях, но его все равно обманули
Фокус
2025-02-24T11:51:05Z
Гороскоп на 25 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-24T16:27:53Z
Война в цифрах: ошеломляющие потери Украины с 2022 года
Comments UA
2025-02-24T16:15:50Z
Враг ударил по Славянску: погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-24T16:07:30Z
Враг ведет штурмы на 11 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-02-24T15:54:04Z
Россияне нанесли удар по Сумщине: есть жертва и потерпевшие
Корреспондент
2025-02-24T15:36:17Z
ВСУ получат возможность пойти в контрнаступление: россияне уже готовятся
Comments UA
2025-02-24T15:06:28Z
Стало известно об удивительной смерти чеченского комбата
Апостроф
2025-02-24T13:48:58Z
Платите только за реальное тепло: как правильно начать следить за счетчиками в своем доме
Знай
2025-02-24T13:12:50Z
Скандальный Мост-волна в Киеве не выдержал даже теплой зимы: что произошло
Comments UA
2025-02-24T13:12:27Z
Три года, как Деми Мур отменила старение. Смотрим на самые яркие выходы звезды
Marie Claire
2025-02-24T16:30:40Z
"Мы сильные, правда за нами": Вакарчук показал пост, которому ровно 3 года/Лидер группы "Океан Эльзы" опубликовал призыв к украинцам, написанный в первый день войны
Апостроф
2025-02-24T16:18:15Z
Внезапно: Бьянка Цензори удивила новым нарядом на публике
Фокус
2025-02-24T15:57:41Z
Кожа и кости: звезды напугали фанатов своей худобой на ковровой дорожке SAG Awards
Фокус
2025-02-24T15:15:34Z
Здесь дают деньги на кино: гранты и международная поддержка украинских фильмов
TSN
2025-02-24T15:03:37Z
В киевском ночном клубе Fifty объяснили российские песни на вечеринке
Комсомольская правда
2025-02-24T15:01:38Z
Финалисты нацотбора MOLODI раскрыли имя известного певца, который покинул группу: "Было обидно"
TSN
2025-02-24T14:51:33Z
Три образа в цвете пудровой розы с SAG Awards как модное заявление: драмы больше нет
Marie Claire
2025-02-24T14:33:53Z
Российский комик Галустян попал под санкции ЕС
Корреспондент
2025-02-24T14:15:10Z
Не в Patriot счастье. Какую систему ПВО требует от Украины современная война
Фокус
2025-02-24T16:21:01Z
Ирландия снарядит Украине радиолокационные системы для ПВО
Корреспондент
2025-02-24T16:07:07Z
В Киевской области заметили предвестника российских баллистических ракет: что известно
TSN
2025-02-24T16:06:26Z
Певец-воин Тамерлан рассекретил свои бизнесы и сколько денег они приносят во время войны
TSN
2025-02-24T16:06:23Z
Контроль качества для ВСУ: что не пустили на фронт
Comments UA
2025-02-24T16:03:40Z
Одновременно отслеживает до 20 целей: Ирландия передаст Украине радары Giraffe Mark IV
Фокус
2025-02-24T15:57:28Z
Выплатят от 3 до 10 тысяч: пенсионеров порадуют к выдающейся дате
Знай
2025-02-24T15:30:58Z
Среди желающих служить в ВСУ 21 процент - женщины
Комсомольская правда
2025-02-24T15:21:34Z
Кто из известных украинцев потерял родных на фронте за время полномасштабного вторжения/Сегодня - третья годовщина большой войны
Апостроф
2025-02-24T15:15:33Z
Не кофе и не чай: какие три напитка помогут быстро похудеть
TSN
2025-02-24T16:06:17Z
Прыщи, синяки и лишние волосы: как ухаживать за кожей лица в период менопаузы
Знай
2025-02-24T15:51:10Z
Гималайская vs морская: какая соль самая лучшая
UAToday
2025-02-24T15:06:48Z
Ученые нашли "формулу успеха": какие качества характера помогают разбогатеть
TSN
2025-02-24T14:21:27Z
Как правильно ходить, чтобы быстрее похудеть: ученые дали неожиданный ответ
UAToday
2025-02-24T13:03:26Z
Магнитная буря 25 февраля: как украинцам сохранить здоровье, советы врачей
Политека
2025-02-24T11:34:23Z
Бросьте три кусочка в чайник – и накипь исчезнет, как будто и не было: полезные советы
TSN
2025-02-24T10:24:04Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
UAToday
2025-02-24T10:00:54Z
Ученые обнаружили неожиданную связь между появлением редкого вида рака и мобильным интернетом
Comments UA
2025-02-24T09:42:12Z
Укрэнерго введет ограничение электроэнергии 25 февраля: кому ждать отключений
Хвиля
2025-02-24T16:22:31Z
"Нафтогаз" обратился к украинцам по поводу счетчиков: кого ожидает внеплановая проверка
Знай
2025-02-24T16:12:57Z
Годовой бюджет регионов за один квадратный километр: сколько РФ тратит на оккупацию Украины
Фокус
2025-02-24T15:57:35Z
В Украине снизились темпы экспорта зерна - Минагорполитики
Корреспондент
2025-02-24T15:57:14Z
Еврокомиссия поможет Украине в финансировании закупок газа
Апостроф
2025-02-24T15:51:40Z
Украина должна пересмотреть газовое ПСО для стабильной поставки ресурса следующей зимой – Петренко
TSN
2025-02-24T15:51:06Z
ДТЭК устранил 16 тыс. повреждений электросетей с начала полномасштабной войны
TSN
2025-02-24T15:51:05Z
Украина обсуждает создание биржевого холдинга с участием ЕБРР
Лига
2025-02-24T15:51:02Z
Тарифы и скидки: сколько украинцы заплатят за газ в марте
Знай
2025-02-24T15:00:43Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Для серьезного бездорожья: кроссовер Lamborghini Urus получил внедорожную версию
Фокус
2025-02-24T09:21:43Z
Неожиданный лайфхак для водителей: какой овощ спасет лобовое стекло вашего авто от льда
Знай
2025-02-24T05:51:28Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Залужный указал на ошибку Путина
Апостроф
2025-02-24T16:42:23Z
Зеленский заявил, что провел "хороший" разговор с Трампом на заседании G7
Европейская правда
2025-02-24T16:42:04Z
США публично выступили против украинской резолюции ООН с осуждением агрессии РФ
Европейская правда
2025-02-24T16:40:25Z
Началась сессия Генассамблеи ООН: будут рассматривать резолюции по годовщине войны
Корреспондент
2025-02-24T16:39:54Z
Спектакль для всех: что скрывают шокирующие высказывания Трампа
Корреспондент
2025-02-24T16:33:21Z
"Официально служу украинскому народу": певец Миша Крупин принял присягу в годовщину войны/Музыкант присоединился к войску добровольно
Апостроф
2025-02-24T16:30:33Z
"Огромное давление с двух сторон": Мерц предположил создание европейской альтернативы НАТО
Фокус
2025-02-24T16:30:16Z
Буданов считает, что стратегическая цель России в отношении Украины не изменится никогда
Лига
2025-02-24T16:30:14Z
В Раду подали постановление о сложении полномочий нардепа Кормышкиной
Апостроф
2025-02-24T16:28:02Z