MY.UAНовости
“Несеться як вода з гір”, — Ася Баздирєва про фестиваль “Фантазери” на горі Драгобрат
“Несеться як вода з гір”, — Ася Баздирєва про фестиваль “Фантазери” на горі Драгобрат

“Несеться як вода з гір”, — Ася Баздирєва про фестиваль “Фантазери” на горі Драгобрат

Ася Баздирєва

“Фантазери” — нішевий мистецький та музичний фестиваль, який відбувається щорічно із 2017 року на високогірному курорті Драгобрат. За підтримки Українського культурного фонду подія розширилася до дослідницьких, мистецьких та музичних резиденцій і була орієнтована на локальний контекст селища Ясіня. Дослідження та резиденції проходили в кілька етапів і фокусувалися на старому угорському готелі “Будапешт”, який у радянський час був перейменований в “Едельвейс” і слугував базою відпочинку на шляху одного з найбільших всесоюзних туристичних маршрутів. Тут працювали художники й музиканти, була змонтована фінальна виставка, а також частково відбувалися події фестивалю, який тривав з 9 по 11 липня і завершився вечіркою біля колиби “У Федора” на горі. Дослідниця візуальної культури Ася Баздирєва розповідає про фестиваль спеціально для BURO.

Цьогоріч я агітувала друзів їхати на “Фантазерів”, бо це мав бути, як мені сказали, “останній фестиваль і його точно не можна було пропустити”. Сама я жодного разу не була, але довкола події, що мала зовсім невелику історію, вже утворився міф, частиною якого хотілося стати. Фестиваль, головними акторками якого є всього дві людини — художниця Жанна Кадирова та засновниця кафе “На Станіславського” Оксана Усачова, — був справді крихким задумом. Спочатку через пандемію та як наслідок — прекарне становище організаторок; далі — гучні пертурбації з УКФ та негарантованим фінансуванням. Дати змінювалися кілька разів і переносилися з квітня на серпень, а потім — на липень. Зрештою, знайомі кола збираються на пероні Київського вокзалу перед мандрівкою в сімнадцять годин. Кажуть, “Фантазери” починаються з поїзда № 357 “Київ — Рахів”.

Готель “Гранд-Будапешт”

Презентація результатів музичиних резиденцій Budapest Hotel Art Residency. Куратор — Андрій Савіних

Центральним персонажем цьогорічної історії був старий готель “Будапешт”, побудований в 1939-1942 роках, коли ця територія належала до Австро-Угорщини. Організаторки помітили його на околицях селища Ясіня — майже незмінену оригінальну споруду, що колись була зведена як місце відпочинку та оздоровлення для угорських військових офіцерів. Пізніше, коли Закарпаття опинилося у складі СРСР, а спортивний туризм набув домінуючої ідеологічної функції як колективний вид дозвілля, спрямований на оздоровлення робітничого класу та пропагування здорового способу життя, з готелю зробили туристичну базу “Едельвейс”.

Вибір локації був інтригуючим: готель здавався місцем не зовсім справжнім — перетин історій, з часів якого він походить, також означав нашарування географій. В місці, де зливаються річки Лазещина та Чорна Тиса, була намита земля, яку наносили на різні мапи, різними державними мовами, різними назвами та різною пам’яттю. Нерівне минуле тут створює реальність, що існує лише в книжках, тільки в нашому випадку ці книжки — не написані. Присутнє, але не оприявнене місце готелю мало стати багатим тлом для резидентів та відвідувачів, серед яких мене, зокрема, вабив вінтажний й дещо меланхолійний шарм, притаманний літературним та кінообразам Богемії, в шлейфі якого опинилися і Українські Карпати.

Презентація результатів художніх резиденцій Budapest Hotel Art Residency. Кураторка — Жанна Кадирова 

Перед резиденціями місцевість досліджували учасниці колективу “Де-Не-Де” Женя Моляр та Наталка Дяченко, які збирали усну та архівну історію. За словами дослдниць, готель “Будапешт” був прикладом “елітарного туризму” в першій половині ХХ століття — індивідуалізації послуг для окремих верств населення. В 1949 році спортивний туризм в СРСР був визнаний видом спорту. На момент відкриття туристична база “Едельвейс” була однією з найбільших у регіоні й обслуговувала п’ять всесоюзних туристичних маршрутів. Туристів на базу направляли за профспілковими путівками з усіх куточків СРСР, зазвичай це були працівники підприємств та/або студенти. До 1970 року популярність бази зросла настільки, що постало питання її розширення: на протилежному березі річки з’явилася спеціальна територія для наметового кемпінгу, там же встановили кілька десятків літніх дерев’яних будиночків, побудували кафе “Ведмедик” та кілька допоміжних господарських приміщень. В 1993 році турбаза перейшла у приватну власність. Будівля поступово втрачала інфраструктурні нашарування радянського періоду і тепер повернулася до оригінального формату готелю.

Презентація результатів музичиних резиденцій Budapest Hotel Art Residency

Нині готель поєднує автентичний та маргінальний вайби. Директор закладу поділився, що планує розбудовувати готель: додати VIP-номери та змонтувати у дворі басейн. На щастя, відтермінування його планів дозволяє побути в аурі “міжчасів’я”, з якої виринають украй різні досвіди. Наприклад, під час нашого перебування в готелі там мешкали будівельники, що проводять дорожні роботи в регіоні. Серед їхніх форм дозвілля було відкривати вікна кімнат та стріляти холостими в повітря.

Резиденції

Двотижневі резиденції, як мені розповіли, проходили у якості неформальних досліджень місця в колаборації з ГО “Нові Ясіня” й з допомогою місцевої активістки Світлани Джунжик. Звісно, такі польові роботи, починаючись із цікавості до контексту, продовжувалися спільним проведенням часу у форматі стихійних вечірок, музичних джемів та відкриттів неочікуваних локацій. Я побачила вже фінальні результати — виставку, яка частково базувалася на території готелю.

Жанна Кадирова під час художніх резиденцій Budapest Hotel Art Residency
Учасники резиденцій Budapest Hotel Art Residency

Можу відмітити кілька робіт, які були особливо цікавими для мене, зокрема через обраний авторський підхід до роботи з контекстом. Скульптура Рамана Трацюка “Серпи. Горизонтальний пам’ятник” на перший погляд здавалася абстрактною фігурою, вирізаною з листів металу, якого вже торкнулася іржа. Доклавши зусиль, можна було розгледіти, що це — два симетричних серпи. Ці фігури органічно лежали, виблискуючи, в траві, організовуючи ландшафт і стаючи доріжками, по яких можна прогулятися. У такий спосіб автор критично переосмислив прийоми водночас і ленд-арту, і монументального мистецтва. Перше — з деіндустріалізацією самої ідеї землі, друге — з перевертанням пафосу радянської монументалізованої пропаганди. Важливо, що від серпа і молота автор залишив тільки серп як натяк на жіночу працю, що у поєднанні з самою ідеєю горизонтальності, зменшеності і, зрештою, злиттям із землею стало певним квіруванням засобів радянського художнього вираження.

Скульптура Рамана Трацюка “Серпи. Горизонтальний пам’ятник”
Даніїл Галкін, “Товариші під знаком "Едельвейса” (фрагмент)

Даніїл Галкін представив роботу “Товариші під знаком "Едельвейса” — продовження тривалого дослідження виникнення праворадикальних рухів в Україні. Автор простежував зв’язок візуальної символіки, пов’язаної з квіткою едельвейс, яку використовувала дивізія німецьких гірських стрільців часів Другої світової війни, і яка нещодавно була запозичена Закарпатською бригадою сухопутних військ України. Останні не тільки змінили свою емблему на зображення квітки, вони також виготовили почесну бригадну відзнаку “Срібний едельвейс”, яка за формою та змістом відсилає до “Чорного сонця” й естетики нацизму. Галкін відшукував медійні, символічні та побутові артефакти, а також наративи сходження та підкорення гірських вершин — ними послуговувалися обидва військові угрупування. У такий спосіб художник міг показати тяглість та неочевидність мілітаризованих історій, зокрема тих, що містять в собі ознаки фашизму.

Перформативна акція Васі Дмитрика "Прогулянка з вовкам"

Окремо я б виділила роботи, які мали аспект структурних інтервенцій. Група Commercial Public Art за мотивами резиденцій зробила відео, в якому виділила та анімувала візуальні об’єкти й структури, що притаманні Ясіня та ландшафтам Драгобрату. Вони також розробили додаток, який дозволяв накладати ці об’єкти на обрану наведену локацію. Наприкінці фестивалю вони зайшли у Ясінянський історико-краєзнавчий музей та “заплейсили” “Фантазерів” (цитую Женю Моляр): додали характерні символи фестивалю — великі білі кулі — в експозиційний простір і таким чином музеєфікували фестиваль. З цим же музеєм домовився Вася Дмитрик і позичив один з експонатів — опудало вовка, з яким влаштував прогулянку селищем. Крім очевидного перформативного і міфотворчого аспекту цієї роботи, як звернула увагу Женя Моляр, важливо те, що такий процес “оренди” опудала відбувся з порушенням усіх посадових інструкцій музею — і через музейний статус експонатів, і через токсичні речовини в таксидермічних об’єктах. Це оприявнює напівсамовільний формат функціонування локальних музеїв і дозволяє почати ширшу розмову про положення музеїв у пострадянській Україні.

Commercial Public Art, "Віртуальний лендмарк"

Наостанок, іронічні інтервенції: одна — від Євгена Коршунова, що зробив стенд, на якому за допомогою випалювання зобразив готель “Едельвейс” і розмістив фото усіх “фантазерів” з їхніми автографами. Робота поєднувала відголосок радянської традиції (випалення — одне з найбільш поширених хобі) та пострадянського маркетингу місцевого рівня (портрети знаменитостей як реклама місця). Інша — спонтанна інтервенція Жені Моляр та Даниїла Галкіна, які на печі в колибі “У Федора”, на вершині гори Драгобрат, зробили легендарний напис “Пічник 0631697762”. В минулому Пічник був мешканцем Дніпропетровська і рекламував свої послуги такими графіті по всьому місту. Після його затримання та нападів за пошкодження комунального майна ця фігура стала міською легендою, а графіті, які тепер міг робити будь-хто, стали характерним дніпровським культом.

Фестиваль “несеться як вода з гір”

Сам фестиваль тривав три дні та закінчився раніше, ніж я встигла ухопити логіку ентропії, за якою, здалося мені, він оперував. Значну частину заявлених подій я не побачила чи не помітила, бо вони відбувалися спорадично, переносилися в невизначені місце та час або змінювалися на щось інше. Відвідувачі фестивалів попередніх років розповідали, що в минулому, коли “Фантазери” базувалися на Драгобраті, усі жили в одному кемпінгу, який водночас був тлом для художніх та музичних взаємодій. Це співбуття синхронізувало час, щось постійно грало, створювалося, було почутим та побаченим. Нинішній формат, що, згідно з пресрелізом, був покликаний “сприяти децентралізації”, передбачав кілька локацій, координація між якими виявилася неочевидною. Учасники й відвідувачі жили в різних місцях Ясенів і здебільшого перетиналися під час блукань між локаціями, відвідувань місцевих барів та наряджань у секонд-хендах в очікуванні подій.

Виступи музичних гуртів на стадіоні смт Ясіня

Зрештою, головна з них сталася поза планом, але визначила хід речей. На другий день фестивалю долину накрило кількагодинною зливою — річки Тиса і Лазещина наповнилися гірськими потоками за участі тонн продуктів людської життєдіяльності: пластикових пляшок та каністр, дощок та меблів і навіть одного авто, яке сіло на міль прямо перед нашою турбазою. Іронічно, фестиваль був покликаний поширювати екосвідомість: квитки можна було отримати в обмін на зібране у смт сміття. Але повінь несла його з гір, стаючи нагадуванням про незначущість наших фестивальних амбіцій.

Струм у будівлях зникав, невизначеність розкладу зростала. На місцевому стадіоні в цей час зіграло кілька запрошених та місцевих груп. Я успішно пропустила перший свій highlight — одеський гурт Chillera. Другий — нічний рейв у спортзалі поруч — відмінили в останню мить. За офіційною версією, мер Ясіня приїхав та повідомив про загибель внаслідок повені двох мешканців громади — проводити вечірку під час скорботи йому здавалося недоречним. Мене ж не полишала думка, що для місцевого керівництва збільшення кількості “фантазерів” — обмазаних глітером перевдягнених чоловіків та жінок — на вулицях селища було надмірним викликом. Можливо, повінь була лише приводом відмінити рейв: аби чого не було. Я також думала про те, що децентралізація і локальний культурний контекст у подібних проєктах мають передбачати не лише зміну географій, але і якусь фундаментальну роботу з місцевими чиновниками — якраз для того, щоб щось відбулося.

Наостанок була гора, яка, як завжди, була самодостатнім тлом для будь-яких фантазій. Один працюючий підйомник, відносний спокій поки що не розбудованого гірського курорту, мандрівки до вершин і озер — тут все починалося біля колиби “У Федора”, а далі розходилося по горах та лісах.

Ганна Брижата, Bryozone
Open-air на високогірному курорті Драгобрат

На наступний день після повернення в Київ я зустріла майже всіх “фантазерів” на даху “Квітів України”, під час акції протесту проти руйнування будівлі. Я багато говорила з Наталкою Дяченко — постійною “фантазеркою” та головною документалісткою фестивалю. “Фестиваль несеться як вода з гір, — сказала вона, — це простір для магічного: ніколи не знаєш, що станеться”. Я під кінець зрозуміла, що “Фантазери” — це простір, відкритий до створення розкладу, а не його очікування. А далі все залежить якраз від фантазії.

Читайте також: Украина отказалась от использования полиэтиленовых пакетов. Как научиться обходиться без них?

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Довбик: Мені потрібно було адаптуватися до іншої ліги та захисників
Football.ua
2024-09-22T21:36:16Z
Гвардіола: Не знаю, скільки гравців Арсеналу падали сьогодні на поле із судомами
Football.ua
2024-09-22T21:12:51Z
Атлетіко не зумів обіграти Райо Вальєкано
Football.ua
2024-09-22T21:00:59Z
Мілан вирвав перемогу в дербі у Інтера та врятував екстренера Шахтаря від звільнення
24tv
2024-09-22T20:54:52Z
Мілан вирвав перемогу у матчі проти Інтера
Football.ua
2024-09-22T20:48:44Z
Колишній чемпіон світу Тоні Белью прокоментував перемогу Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T20:42:48Z
Артета: Гравці Арсеналу зробили диво, протримавшись у меншості 56 хвилин на Етіхаді
Football.ua
2024-09-22T20:12:16Z
Тер Штеген може пропустити 8 місяців через травму
Football.ua
2024-09-22T20:06:32Z
Барселона знищила чергового суперника в Іспанії та надовго втратила основного воротаря
24tv
2024-09-22T19:48:19Z
Рада Безпеки ООН застаріла. Її авторитет підірвано – Гутерреш
ZN UA
2024-09-23T00:12:50Z
Це жахлива думка, – Зеленський сказав, що буде, якщо Байден відмовиться підтримувати Україну
24tv
2024-09-23T00:12:34Z
З'явилися нові можливості: експерт розповів, куди битимуть ЗСУ на Курщині
Политека
2024-09-23T00:00:32Z
Європа має переосмислити відносини з Росією після війни в Україні - Макрон
УкраинФорм
2024-09-22T23:39:16Z
Візит до США Президент Володимир Зеленський розпочав з відвідин армійського боєприпасного заводу
УкраинФорм
2024-09-22T23:36:31Z
Рада Європи відіграватиме ключову роль у притягненні Росії до відповідальності за злочин агресії - Генсек РЄ
УкраинФорм
2024-09-22T23:12:53Z
Камала Гарріс закликає Трампа провести додаткові дебати перед виборами
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T22:30:05Z
Зеленський прибув до Нью-Йорка для участі в заходах Генасамблеї ООН
УкраинФорм
2024-09-22T22:27:35Z
Генасамблея ООН ухвалила «Пакт заради майбутнього»
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T22:18:42Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Командир спецпідрозділу ГУР «Шаман» став лауреатом престижного рейтингу Forbes
УкраинФорм
2024-09-22T22:45:38Z
Зірка гурту ABBA Б'єрн Ульвеус втретє одружився у віці 79 років
Фокус
2024-09-22T22:06:33Z
Як Ґеральт став лицарем: для серіалу «Відьмак» знімають битву за міст через Яругу
ITC
2024-09-22T21:54:32Z
Дядя Жора розсекретив, скільки заробляє з дружиною щомісяця та куди йдуть кошти: "Тяжкий час"
TSN
2024-09-22T21:24:39Z
Переможець нацвідбору на "Дитяче Євробачення-2024" довів до сліз зверненням до українців і ЗСУ
TSN
2024-09-22T21:24:27Z
Фільми про лесбійок: краще кіно про любов дівчат
CutInsight
2024-09-22T20:00:25Z
3 найкращі детективні серіали за останні 10 років
24tv
2024-09-22T20:00:22Z
Дуже пікантно: швидкий рецепт знаменитої китайської локшини з перчинкою
Политека
2024-09-22T23:03:30Z
Як вивести плісняву зі стін: це простіше, ніж ви думали
24tv
2024-09-22T22:30:19Z
День ангела 23 вересня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-09-22T21:24:40Z
Як підготувати лілії до зими: прості кроки, про які не можна забути
24tv
2024-09-22T20:30:11Z
Смачно, недорого і просто готувати: рецепт капустяних котлет
Фокус
2024-09-22T20:27:58Z
Молдавські плацинди з гарбузом: рецепт унікального десерту, від якого будуть в захваті всі
24tv
2024-09-22T20:09:59Z
Дуже красиво та смачно: "Мастер Шеф" Глинська здивувала рецептом торта з ягодами та кремом
Политека
2024-09-22T20:03:12Z
Пишний і ароматний: рецепт дріжджового пирога з яблуками
Фокус
2024-09-22T19:21:26Z
Чому не можна прибирати ввечері після заходу сонця: це треба знати всім
24tv
2024-09-22T19:12:37Z
Чому кілька крапель води змінять ваш досвід вживання бурбона
24tv
2024-09-22T19:03:49Z
Ліки проти діабету можуть захистити від деменції
Portaltele
2024-09-22T16:10:00Z
З якими хворобами визнають непридатним до служби та не мобілізують: повний перелік
24tv
2024-09-22T15:54:18Z
Бруд та запах зникнуть з пральної машини: як її швидко почистити
24tv
2024-09-22T15:06:03Z
Як знизити ризик серцевого нападу: вчені вказали на 5 складових
TSN
2024-09-22T14:57:27Z
Перспективна технологія врятує поранених солдатів від зараження крові
InternetUA
2024-09-22T14:31:11Z
Учені виявили нові факти про вплив низьковуглеводних дієт на схуднення та здоров'я
24tv
2024-09-22T10:51:33Z
5 ключових помилок під час миття голови: уникайте їх, щоб мати ідеальну зачіску
24tv
2024-09-22T09:57:34Z
Не до їжі і не після: як пити чай та каву, щоб уникнути проблем зі здоров'ям
24tv
2024-09-22T09:21:56Z
Внаслідок удару по Запоріжжю постраждало 5 людей — ОВА
TSN
2024-09-22T23:39:49Z
Кількість постраждалих від обстрілу у Запоріжжі зросла до 6 людей - їм надається медична допомога
УкраинФорм
2024-09-22T23:39:01Z
Горять машини, пошкоджені будинки: РФ 6 разів вдарила по Запоріжжю
GlavRed
2024-09-22T23:27:59Z
Удар КАБами по Запоріжжю: рятувальники показали відео вибуху та його наслідків
24tv
2024-09-22T23:24:59Z
У Гвінеї шимпанзе вбив дитину - місцеві жителі у відповідь спалили дослідницький центр
ZN UA
2024-09-22T22:18:14Z
У Пакистані підірвався автомобіль, є загиблий та поранені
УкраинФорм
2024-09-22T22:09:49Z
Росіяни атакували Запоріжжя, попередньо - п'ятеро поранених
УкраинФорм
2024-09-22T21:27:26Z
Вибухи у чотирьох областях України: ЗСУ повідомляють про атаку КАБами
TSN
2024-09-22T21:24:42Z
В Ірані десятки людей загинули після вибуху в шахті
TSN
2024-09-22T21:24:16Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
В Україні через «Дію» вже одружилися понад 260 пар - Мінцифри
УкраинФорм
2024-09-23T00:15:51Z
На Закарпатті прихожани УПЦ МП влаштували бунт під ТЦК: вимагали випустити їхніх попів
TSN
2024-09-22T23:39:42Z
У мережі показали нові супутникові знімки з місця вибуху ракети «Сармат»
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T23:00:35Z
Бучанська громада передала ЗСУ квадрокоптери, генератори, старлінки та 100 FPV-дронів
УкраинФорм
2024-09-22T22:27:38Z
23 вересня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T21:06:59Z
"Народ, я в Румунії": блогер Паша Бумчик втік з України через Карпати після отримання повістки
24tv
2024-09-22T20:58:33Z
Чоловік вирішив одружитися на похороні тещі: "Стояв над труною і подумав..."
Знай
2024-09-22T20:30:42Z
У Центрі стратегічних комунікацій спростували фейк про нібито обстріл ЗАЕС українськими дронами
УкраинФорм
2024-09-23T00:03:26Z
Сотня свиней тероризує село на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T00:00:23Z
Загарбники намагаються просунутися біля Покровська: ЗСУ їх стримують — Гетьман
TSN
2024-09-22T23:39:12Z
Протягом дня росіяни здійснили понад півсотні обстрілів Сумщини
УкраинФорм
2024-09-22T22:57:09Z
Вокзал закрився, мости зруйновані, газу нема: репортаж The Guardian із Покровська
24tv
2024-09-22T22:39:27Z
На фронті 121 боєзіткнення, чверть всіх боїв точилися на Куп’янському та Покровському напрямках
УкраинФорм
2024-09-22T22:27:52Z
У Вовчанську Агрегатний завод для росіян став великою проблемою: військовий розповів деталі
ZN UA
2024-09-22T22:27:38Z
Війна, день 942. Україна очікує від партнерів постачання французьких винищувачів Mirage-2000
Football.ua
2024-09-22T22:01:54Z
Росіяни обстріляли Краматорськ - п’ятеро поранених, серед них 16-річна дівчина
УкраинФорм
2024-09-22T21:24:25Z
Огляд Toyota Auris 2007-2012 р. Головне, щоб не робот?
AutoCentre
2024-09-22T19:28:49Z
Бійці ЗСУ затрофеїли рідкісний російський бронеавтомобіль
AutoCentre
2024-09-22T17:27:36Z
Хтось покинув електричний Hummer просто на бездоріжжі, коли в машини зламалась підвіска
24tv
2024-09-22T14:03:45Z
«Формула-1». Британець Норріс виграв Гран-прі Сінгапуру
УкраинФорм
2024-09-22T14:01:22Z
Як відшукали раритетну 60-річну вантажівку Steyr
AutoCentre
2024-09-22T11:15:17Z
Позашляховик Warrior 917 Jiaolong Armor буде представлений 24 вересня
Portaltele
2024-09-22T11:10:32Z
Коронавірус, м'яч і гамбургер: який вигляд має найдивніша колекція автомобілів у світі
Фокус
2024-09-22T09:36:20Z
У Києві помітили новітній електрокар від Huawei із запасом ходу до 700 км
Фокус
2024-09-22T07:57:04Z
На аукціон виставили Lamborghini Huracan із мінімальним пробігом, але є нюанс
AutoCentre
2024-09-22T07:16:44Z
Аграрії цьогоріч отримали ₴74,5 мільярда кредитів на розвиток
УкраинФорм
2024-09-22T21:36:32Z
Ціни вдвічі вищі за торішні: морква, часник і буряк – скільки заплатимо восени
Знай
2024-09-22T20:12:54Z
В банку чи під матрацом: українцям пояснили, де надійніше зберігати заощадження
Знай
2024-09-22T19:51:19Z
Віддайте добровільно: українці залишаються без грошей ЄВідновлення через ПриватБанк
Знай
2024-09-22T19:12:53Z
Солодощі можуть різко подорожчати через заборону пальмової олії в Україні
Хвиля
2024-09-22T18:15:37Z
Ціни на дорогоцінні метали б'ють рекорди: скільки треба заплатити за золото, срібло та мідь
24tv
2024-09-22T18:06:05Z
ПриватБанк ввів зміни щодо карток: безкоштовно до кінця 2024 року
Политека
2024-09-22T18:00:52Z
Укренерго не планує відключення світла у понеділок
УкраинФорм
2024-09-22T17:50:19Z
Тарифи на тепло змінять, попри мораторій: скільки доведеться платити
Знай
2024-09-22T17:36:55Z
Уся інформація про швидкість заряджання Google Pixel 9
InternetUA
2024-09-23T00:04:51Z
Оновлення до Android 14 стало доступним для Nokia XR20
InternetUA
2024-09-22T23:03:13Z
Маск обіцяє запустити 5 місій на Марс у найближчі два роки
TSN
2024-09-22T21:24:09Z
Потенційне придбання Intel компанією Qualcomm може стати катастрофою
InternetUA
2024-09-22T21:04:15Z
iPhone 16 Pro Max посів четверте місце в тесті DxOMark Camera
InternetUA
2024-09-22T20:06:44Z
Шахраї розсилають листи від імені суду: як уберегтися від аферистів
TSN
2024-09-22T19:18:34Z
Чи є зв'язок між долею та датою народження: несподівані наукові дослідження
TSN
2024-09-22T19:18:31Z
Деякі пристрої Samsung можуть втратити підтримку бездротової зарядки
InternetUA
2024-09-22T19:07:55Z
Американські чиновники вирішили оштрафувати SpaceX за поспішні пуски ракет
InternetUA
2024-09-22T19:04:45Z