MY.UAНовини
Дива не буде: Савчук про пенсії заробітчан та чотириденний робочий тиждень
Дива не буде: Савчук про пенсії заробітчан та чотириденний робочий тиждень

Дива не буде: Савчук про пенсії заробітчан та чотириденний робочий тиждень

У пошуках гарного прибутку багато українців приходять до того, щоб поїхати працювати за кордон. Але не рідкісні випадки, коли роботодавець намагається оформити працівника неофіційно.

Така практика з одного боку призводить до того, що працівники більше отримують. З іншого – в старості такі українці можуть розраховувати лише на мінімальну пенсію (1854 грн).

Однак, якщо працювати за кордоном “в сіру”, то потім не варто чекати, що станеться диво і Україна буде нараховувати справедливу пенсію за стажем.

В інтерв’ю Фактам ICTV Національний координатор Міжнародної організації праці в Україні (МОП) Сергій Савчук розповів про проблеми роботи в Україні та необхідні зміни у Трудовий кодекс.

Важливе питання – забезпечення пенсіями наших заробітчан. Чи можлива для них гідна пенсія в Україні, чи вони можуть розраховувати лише на мінімалку?

Пенсійне страхування – це страхування на випадок настання страхового випадку. В цьому випадку – старості. Це відкладена заробітна плата. Я маю покласти у пенсійний фонд частку заробітної плати сьогодні, так я фінансую пенсіонерів, які живуть сьогодні.

Коли я стану пенсіонером, випливаючи з того факту, що я фінансував систему пенсійного забезпечення сьогодні, молоде покоління робитиме це завтра. Так це відбувається у нас і в Польщі.

Між Польщею та Україною укладено двосторонній договір про пенсійне забезпечення. Український заробітчанин, який приїжджає до Польщі і сплачує в польську пенсійну систему, акумулює право отримати пенсію за старістю. Не мінімальну допомогу, а пенсію, яка розраховується на основі того внеску, який він зробив.

Якщо людина працює там неоформленою, вона не робить внесків до системи, яка потім після настання старості її підтримуватиме. Вона може розраховувати лише на мінімальну соціальну підтримку. Тобто йтиметься про зовсім іншу суму.

На сьогодні в українську пенсійну систему роблять внески лише 36% працівників, розраховуючи, що держава їм дасть достойну пенсію. Але такого дива не може статися. Якщо людина не робить внесків, вона не може отримати достойну пенсію.

Пенсійний фонд вже отримує дотації з держбюджету, вже є великий дефіцит. І потрібно якось розв’язувати і це питання. Одні кажуть, що ЄСВ занадто великий і його треба зменшувати, але з нього наповнюється пенсійний фонд.

Тобто це ціла низка проблем: адекватність, охоплення і сталість. У рамках одного з проектів Міжнародна організація праці вже говорить про формалізацію трудових відносин, необхідність сплати соціального внеску. В довгостроковій перспективі це дає величезні переваги.

Для тих заробітчан, які працюють за кордоном, дуже важливо офіційно працевлаштовуватися і сплачувати соціальні внески, які там, звичайно, набагато більші, ніж в Україні.

Це – внесок у майбутню захищеність. А на цьому етапі в разі виникнення будь-якої вразливої ситуації людина буде захищеною завдяки соціальному страхуванню. Тому я закликаю всіх оформлювати свої трудові відносини.

На які практики міжнародного законодавства ми маємо орієнтуватися для зміни Трудового кодексу України?

– Міжнародне законодавство має стати джерелом натхнення. Законопроекти (щодо зміни Трудового кодексу, – Ред.) виходять із різних джерел – їх подають як окремі депутати, так і міністерства.

Часто ми бачимо, що міжнародне законодавство не є джерелом натхнення для багатьох таких законопроектів. Ні в кого немає сумнівів, що трудове законодавство потрібно змінювати, але коли до цього доходить, то виникає запитання: Що ж саме і як саме змінювати?

Читайте
Для працівників із тіньової зайнятості готують закон про стаж до пенсій

У нас є абсолютно застарілі норми. Наприклад, про звільнення комсомольських працівників, яких потрібно працевлаштувати. Є кілька рудиментів радянського минулого, яким немає місця у сучасних умовах.

Є моменти, які можна було б спростити. Наприклад, що роботодавець може заохочувати працівників і заохочувати їх грамотами в урочистій обстановці. Думаю, що цю річ не варто вносити до законодавства, а віддати її на відкуп колективним переговорам. І нехай би сторони собі домовлялися.

Під гаслом спрощення пропонується дуже багато речей, які викликають інтерес з боку експертів МОП, оскільки деякі з них заходять “на поле” дотримання прав. Наприклад, коли з’являються норми про те, що сторони можуть домовлятися з цілого переліку питань, включно з обсягом прав.

У сфері праці є набір фундаментальний прав: на організацію та ведення колективних переговорів, свобода від примусової праці та заборона дитячої праці, недискримінація і рівна оплата за працю рівної цінності.

Ці чотири основоположні права прописані не лише в конвенціях МОП, ратифікованих Україною, вони навіть прописані в інших міжнародних договорах, які Україна підписала, – в угоді про асоціацію (з Євросоюзом, – Ред.) і в угоді про зону вільної торгівлі України і Канади.

Те, що ми бачимо в деяких законопроектах – відходження від основоположних принципів. Тобто сторони можуть навіть домовлятися про обсяг прав. Пропонується виводити малі та середні підприємства – до 250 співробітників – зі сфери дії трудового законодавства. Через це звужується обсяг застосування трудового законодавства та повноважень інспекції праці.

Коли ми говоримо про виведення малих та середніх підприємств, то йдеться про майже 90% робочої сили. Тоді для регулювання залишаються лише великі підприємства, яким вже нецікаво бути великими підприємствами і, напевне, державна служба.

Дехто жартома говоритв, що за таких умов великі підприємства стануть 20-30 ФОПами і скажуть, що вони теж маленькі підприємства, які живуть в іншому режимі.

Готуючи наші технічні зауваження, ми зазначили, що потрібно дуже уважно подивитися і на міжнародні трудові норми і, оскільки ми хочемо вступити в ЄС, на поширені практики в Євросоюзі, щоб справді наближатися до нього.

Як регулюється робота у спеку українським Трудовим кодексом? Яка тенденція щодо цього питання у світі?

– Глобальне потепління має безпосередній вплив на сферу праці, оскільки працювати у спеку надзвичайно важко. Продуктивність праці падає, а крім того, є ризик теплового удару або різних супутніх захворювань, що можуть розвинутися у результаті виконання людиною її виробничих обов’язків.

За даними ООН, близько 2% робочого часу будуть неприйнятними для виконання роботи.

У Трудовому кодексі України немає окремої статті щодо кліматичних умов праці. Ми допомагаємо Україні модернізувати Трудовий кодекс так, щоб він відповідав міжнародним стандартам. Зокрема, імплементуючи конвенції Міжнародної організації праці та директиви Європейського Союзу.

Є рамкова конвенція про охорону праці, про безпеку і гігієну праці №187, яка ще не імплементована Україною. Є рамкова директива №391 про засади, організацію заходів, які сприяють створенню безпечних та здорових умов праці.

Є ціла низка конвенцій та директив Європейського Союзу, в яких ідеться про засоби індивідуального захисту, мобільні будівельні майданчики, роботу в закритих приміщеннях, де також можуть бути складні умови.

Заходи адаптації робочого місця до таких умов переносять відповідальність за оцінку ризиків, які є навколо робочого місця, на роботодавця і працівників, щоб вони їх оцінили. Для цього потрібно мати спеціальні знання, досвід.

Ми й намагаємося це зробити. Навчити через висвітлення міжнародних стандартів у сфері безпеки та гігієни праці. Підвищити усвідомлення нового підходу – не реагувати на ризики, які вже є, а запобігати ризикам, застосовувати коригувальні заходи, щоб мінімізувати їхній вплив на працівника. Ми робимо це і через законодавство, і на практиці.

Одне правило для всіх робочих місць через законодавство важко застосувати. Є певні підходи, які впроваджують через законодавство, а є адаптація конкретного робочого місця, щоб життя і здоров’я працівника були збережені.

Чи потрібно нам врегулювати на законодавчому рівні питання ненормованого робочого дня? Воно стало особливо актуальним після початку пандемії коронавірусу, коли багато людей почали працювати віддалено.

Дистанційна робота донедавна не була врегульована в Україні на законодавчому рівні та не мала масового характеру. Вона стала такою лише завдяки Covid-19.

Вона оголила низку складних питань юридичного характеру, оскільки роботодавець відповідає за життя і здоров’я працівника, організацію робочого місця, яке він має надати.

Якщо людина втрачає здоров’я через негативний вплив певних чинників (погане освітлення, погані меблі тощо), то це можуть визнати професійним захворюванням.

Тобто база, яку створили в доковідні часи, була налаштована на таку ситуацію. Але що робити в ситуації, коли людина працює з ноутбуком на колінах, при поганому освітленні, тому що у неї немає інших умов?

Є дуже багато  юридичних питань, на які доведеться звернути увагу та регулювати. МОП навіть випустила посібник з дистанційної роботи, і коли ми представляти його в Україні та обговорювали, йшлося про те, що ми маємо рухатися до створення міжнародного стандарту у сфері праці щодо розв’язання правових колізій у результаті масової дистанційної роботи.

Є, наприклад, країни, які заборонили відправлення повідомлень за межами робочого часу. Тобто деякі компанії дозволяють працівникам не реагувати на повідомлення, які приходять поза межами робочого часу.

Але на рівні законодавства в Україні ці аспекти не розглядалися. На мою думку, це питання актуальне, адже робочий час став дуже розмитий.

Якщо раніше людина приходила на 9-ту годину і працювала до 18-ї, то нині все стало розмито. Людина не має чіткої межі – тут робота, а тут дім. Для багатьох працівників це велика проблема, адже вони не мають умов для виконання своїх обов’язків, і деякі з них можуть стати менш продуктивними.

Безумовно, є й хороша сторона. Це нові технології, які дають змогу працювати та отримувати дохід. Але потрібно знайти певні рішення, щоб врегулювати, де час на професійне, а де – на приватне життя.

Нині деякі країни та компанії тестують можливість запровадження чотириденного робочого тижня, що також має сприяти зменшенню стресу. Як ви ставитеся до цього і чи можливо це в Україні?

– Справді, деякі роботодавці заявили, що готові до запровадження чотириденного робочого тижня. Проте там не йшлося про те, якою була вибірка, чи була вона справді репрезентативною.

Я не можу посилатися на ці дані. На мою думку в Україні, напевно, це можливо було б запровадити, якщо дві основні сторони на ринку праці погодяться і знайдуть шляхи реалізації.

Якщо таке рішення нав’яжуть якимось адміністративним способом, то цього буде проблематично досягти. Та й уряд також має брати в цьому участь. Ми знову говоримо про необхідність соціального діалогу.

Не варто забувати й про те, що в Україні продуктивність праці порівняно низька. Чи зможе чотириденний робочий тиждень забезпечити дохід, достатній для утримання себе та своєї родини – це одне з питань, на які потрібно буде відповісти.

В яких секторах економіки можна було б починати запроваджувати чотириденний робочий тиждень? Чи в усіх? У нас і досі є підприємства, на яких має бути безперервне виробництво. Як це впливатиме на рівень зайнятості? Чи допоможе його зростанню?

Наприклад, металургія має доменні печі, які просто не можна зупиняти. Яким чином мають забезпечити безперервну роботу? Якщо людина працює позмінно? Як це впливатиме?

Тобто існує дуже багато  питань, на які потрібно дати відповідь. І коли їх буде надано, на мою думку, має відбутися соціальний діалог впродовж певного часу. Варто спиратися на якісь економічні викладки.

Ми повинні мати повну картину того, як це вплине на економіку України, добробут громадян, на ринок праці, стан сфери зайнятості.

Тоді ми побачимо, чи достатньо у нас буде фахівців для того, щоб заповнити вивільнені робочі години.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Apple подала апелляцию на штраф ЕС в размере €500 млн
Корреспондент
2025-07-07T18:48:24Z
Цены на сливочное масло в Украине растут: что будет до конца 2025 года
Фокус
2025-07-07T18:21:42Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
На руки не дадут, но можно отоварить: пенсионеры получат дополнительную тысячу гривен - на что разрешат потратить
Знай
2025-07-07T17:36:04Z
Как легко почистить матрас – проверенные советы
Gazeta UA
2025-07-07T16:33:15Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Маск стал "железной катастрофой" в глазах Трампа
Новости Украины
2025-07-07T18:48:21Z
В России застрелился уволенный сегодня Путиным министр транспорта
Корреспондент
2025-07-07T18:42:49Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
"Золотой мост" Кличко: как власти Киева "перекачивают деньги из бюджета в частные карманы"
Comments UA
2025-07-07T18:36:00Z
Жизни в "современном технологическом богатом государстве" не будет: что решили оккупанты
Comments UA
2025-07-07T18:21:53Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Оккупанты начали масштабный штурм Запорожской области - замкомандира 65-й бригады. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-07T18:00:47Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Зеленский сообщил, какие задачи рассматривались на Ставке
ZN UA
2025-07-07T18:51:11Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Двумя ракетами гарантированно сбивается одна цель, - военный эксперт о ППО Patriot
Политека
2025-07-07T18:51:57Z
В Италии пропала украинская студентка, проходившая стажировку на одном из курортов
Лига
2025-07-07T18:33:07Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Пять счастливчиков лета: у этих знаков зодиака начинается белая полоса прямо сейчас
Знай
2025-07-07T18:51:04Z
Пикантные, чуть острые, но и сладковатые: тот самый рецепт консервации огурцов с кетчупом на зиму
Знай
2025-07-07T17:51:37Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
СБУ задержала 21 организатора схем для уклоняющихся
Апостроф
2025-07-07T18:45:30Z
Схема на боли: мошенники выманивали деньги у семей пропавших бойцов ВСУ
Новости Украины
2025-07-07T18:27:06Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
«Все они получат УБД»: Андрющенко рассказал, зачем артисты мобилизуются
Comments UA
2025-07-07T17:00:41Z
"Как у вас, девушки?": Камалия заинтриговала горячими кадрами с незнакомцем
Апостроф
2025-07-07T16:48:35Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Porsche представила новую спецверсию 911
Корреспондент
2025-07-07T17:30:56Z
Важно перед поездкой: где за границей не признают украинское водительское удостоверение
Comments UA
2025-07-07T13:15:51Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Зачем водители держат в гараже теннисный мячик: интересный лайфхак
Gazeta UA
2025-07-07T09:03:13Z
"Не бита, не крашена" - 5 фраз, разоблачающих перекупов авто
Знай
2025-07-06T20:51:59Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
В "Дії" запустили новый сервис "Ветеран PRO"
Апостроф
2025-07-07T17:30:34Z
Исследование выявило следы ИИ в миллионах научных статей
Корреспондент
2025-07-07T17:12:34Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Новый раздел "Ветеран Pro" появился в приложении "Дія"
ZN UA
2025-07-07T15:00:35Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Один из самых дорогих новичков Манчестер Сити может быть продан
Корреспондент
2025-07-07T18:09:21Z
Щенсны останется в Барселоне, продлив свое соглашение с клубом
Корреспондент
2025-07-07T17:15:36Z
Галатасарай планирует сделать попытку трансфера Осимхена
Корреспондент
2025-07-07T16:48:11Z
Нападающий Манчестер Юнайтед определился со своим будущим
Корреспондент
2025-07-07T16:09:54Z
Челси опасается, что не сможет зарегистрировать новых футболистов летом
Корреспондент
2025-07-07T15:24:14Z