MY.UAНовини
Дива не буде: Савчук про пенсії заробітчан та чотириденний робочий тиждень
Дива не буде: Савчук про пенсії заробітчан та чотириденний робочий тиждень

Дива не буде: Савчук про пенсії заробітчан та чотириденний робочий тиждень

У пошуках гарного прибутку багато українців приходять до того, щоб поїхати працювати за кордон. Але не рідкісні випадки, коли роботодавець намагається оформити працівника неофіційно.

Така практика з одного боку призводить до того, що працівники більше отримують. З іншого – в старості такі українці можуть розраховувати лише на мінімальну пенсію (1854 грн).

Однак, якщо працювати за кордоном “в сіру”, то потім не варто чекати, що станеться диво і Україна буде нараховувати справедливу пенсію за стажем.

В інтерв’ю Фактам ICTV Національний координатор Міжнародної організації праці в Україні (МОП) Сергій Савчук розповів про проблеми роботи в Україні та необхідні зміни у Трудовий кодекс.

Важливе питання – забезпечення пенсіями наших заробітчан. Чи можлива для них гідна пенсія в Україні, чи вони можуть розраховувати лише на мінімалку?

Пенсійне страхування – це страхування на випадок настання страхового випадку. В цьому випадку – старості. Це відкладена заробітна плата. Я маю покласти у пенсійний фонд частку заробітної плати сьогодні, так я фінансую пенсіонерів, які живуть сьогодні.

Коли я стану пенсіонером, випливаючи з того факту, що я фінансував систему пенсійного забезпечення сьогодні, молоде покоління робитиме це завтра. Так це відбувається у нас і в Польщі.

Між Польщею та Україною укладено двосторонній договір про пенсійне забезпечення. Український заробітчанин, який приїжджає до Польщі і сплачує в польську пенсійну систему, акумулює право отримати пенсію за старістю. Не мінімальну допомогу, а пенсію, яка розраховується на основі того внеску, який він зробив.

Якщо людина працює там неоформленою, вона не робить внесків до системи, яка потім після настання старості її підтримуватиме. Вона може розраховувати лише на мінімальну соціальну підтримку. Тобто йтиметься про зовсім іншу суму.

На сьогодні в українську пенсійну систему роблять внески лише 36% працівників, розраховуючи, що держава їм дасть достойну пенсію. Але такого дива не може статися. Якщо людина не робить внесків, вона не може отримати достойну пенсію.

Пенсійний фонд вже отримує дотації з держбюджету, вже є великий дефіцит. І потрібно якось розв’язувати і це питання. Одні кажуть, що ЄСВ занадто великий і його треба зменшувати, але з нього наповнюється пенсійний фонд.

Тобто це ціла низка проблем: адекватність, охоплення і сталість. У рамках одного з проектів Міжнародна організація праці вже говорить про формалізацію трудових відносин, необхідність сплати соціального внеску. В довгостроковій перспективі це дає величезні переваги.

Для тих заробітчан, які працюють за кордоном, дуже важливо офіційно працевлаштовуватися і сплачувати соціальні внески, які там, звичайно, набагато більші, ніж в Україні.

Це – внесок у майбутню захищеність. А на цьому етапі в разі виникнення будь-якої вразливої ситуації людина буде захищеною завдяки соціальному страхуванню. Тому я закликаю всіх оформлювати свої трудові відносини.

На які практики міжнародного законодавства ми маємо орієнтуватися для зміни Трудового кодексу України?

– Міжнародне законодавство має стати джерелом натхнення. Законопроекти (щодо зміни Трудового кодексу, – Ред.) виходять із різних джерел – їх подають як окремі депутати, так і міністерства.

Часто ми бачимо, що міжнародне законодавство не є джерелом натхнення для багатьох таких законопроектів. Ні в кого немає сумнівів, що трудове законодавство потрібно змінювати, але коли до цього доходить, то виникає запитання: Що ж саме і як саме змінювати?

Читайте
Для працівників із тіньової зайнятості готують закон про стаж до пенсій

У нас є абсолютно застарілі норми. Наприклад, про звільнення комсомольських працівників, яких потрібно працевлаштувати. Є кілька рудиментів радянського минулого, яким немає місця у сучасних умовах.

Є моменти, які можна було б спростити. Наприклад, що роботодавець може заохочувати працівників і заохочувати їх грамотами в урочистій обстановці. Думаю, що цю річ не варто вносити до законодавства, а віддати її на відкуп колективним переговорам. І нехай би сторони собі домовлялися.

Під гаслом спрощення пропонується дуже багато речей, які викликають інтерес з боку експертів МОП, оскільки деякі з них заходять “на поле” дотримання прав. Наприклад, коли з’являються норми про те, що сторони можуть домовлятися з цілого переліку питань, включно з обсягом прав.

У сфері праці є набір фундаментальний прав: на організацію та ведення колективних переговорів, свобода від примусової праці та заборона дитячої праці, недискримінація і рівна оплата за працю рівної цінності.

Ці чотири основоположні права прописані не лише в конвенціях МОП, ратифікованих Україною, вони навіть прописані в інших міжнародних договорах, які Україна підписала, – в угоді про асоціацію (з Євросоюзом, – Ред.) і в угоді про зону вільної торгівлі України і Канади.

Те, що ми бачимо в деяких законопроектах – відходження від основоположних принципів. Тобто сторони можуть навіть домовлятися про обсяг прав. Пропонується виводити малі та середні підприємства – до 250 співробітників – зі сфери дії трудового законодавства. Через це звужується обсяг застосування трудового законодавства та повноважень інспекції праці.

Коли ми говоримо про виведення малих та середніх підприємств, то йдеться про майже 90% робочої сили. Тоді для регулювання залишаються лише великі підприємства, яким вже нецікаво бути великими підприємствами і, напевне, державна служба.

Дехто жартома говоритв, що за таких умов великі підприємства стануть 20-30 ФОПами і скажуть, що вони теж маленькі підприємства, які живуть в іншому режимі.

Готуючи наші технічні зауваження, ми зазначили, що потрібно дуже уважно подивитися і на міжнародні трудові норми і, оскільки ми хочемо вступити в ЄС, на поширені практики в Євросоюзі, щоб справді наближатися до нього.

Як регулюється робота у спеку українським Трудовим кодексом? Яка тенденція щодо цього питання у світі?

– Глобальне потепління має безпосередній вплив на сферу праці, оскільки працювати у спеку надзвичайно важко. Продуктивність праці падає, а крім того, є ризик теплового удару або різних супутніх захворювань, що можуть розвинутися у результаті виконання людиною її виробничих обов’язків.

За даними ООН, близько 2% робочого часу будуть неприйнятними для виконання роботи.

У Трудовому кодексі України немає окремої статті щодо кліматичних умов праці. Ми допомагаємо Україні модернізувати Трудовий кодекс так, щоб він відповідав міжнародним стандартам. Зокрема, імплементуючи конвенції Міжнародної організації праці та директиви Європейського Союзу.

Є рамкова конвенція про охорону праці, про безпеку і гігієну праці №187, яка ще не імплементована Україною. Є рамкова директива №391 про засади, організацію заходів, які сприяють створенню безпечних та здорових умов праці.

Є ціла низка конвенцій та директив Європейського Союзу, в яких ідеться про засоби індивідуального захисту, мобільні будівельні майданчики, роботу в закритих приміщеннях, де також можуть бути складні умови.

Заходи адаптації робочого місця до таких умов переносять відповідальність за оцінку ризиків, які є навколо робочого місця, на роботодавця і працівників, щоб вони їх оцінили. Для цього потрібно мати спеціальні знання, досвід.

Ми й намагаємося це зробити. Навчити через висвітлення міжнародних стандартів у сфері безпеки та гігієни праці. Підвищити усвідомлення нового підходу – не реагувати на ризики, які вже є, а запобігати ризикам, застосовувати коригувальні заходи, щоб мінімізувати їхній вплив на працівника. Ми робимо це і через законодавство, і на практиці.

Одне правило для всіх робочих місць через законодавство важко застосувати. Є певні підходи, які впроваджують через законодавство, а є адаптація конкретного робочого місця, щоб життя і здоров’я працівника були збережені.

Чи потрібно нам врегулювати на законодавчому рівні питання ненормованого робочого дня? Воно стало особливо актуальним після початку пандемії коронавірусу, коли багато людей почали працювати віддалено.

Дистанційна робота донедавна не була врегульована в Україні на законодавчому рівні та не мала масового характеру. Вона стала такою лише завдяки Covid-19.

Вона оголила низку складних питань юридичного характеру, оскільки роботодавець відповідає за життя і здоров’я працівника, організацію робочого місця, яке він має надати.

Якщо людина втрачає здоров’я через негативний вплив певних чинників (погане освітлення, погані меблі тощо), то це можуть визнати професійним захворюванням.

Тобто база, яку створили в доковідні часи, була налаштована на таку ситуацію. Але що робити в ситуації, коли людина працює з ноутбуком на колінах, при поганому освітленні, тому що у неї немає інших умов?

Є дуже багато  юридичних питань, на які доведеться звернути увагу та регулювати. МОП навіть випустила посібник з дистанційної роботи, і коли ми представляти його в Україні та обговорювали, йшлося про те, що ми маємо рухатися до створення міжнародного стандарту у сфері праці щодо розв’язання правових колізій у результаті масової дистанційної роботи.

Є, наприклад, країни, які заборонили відправлення повідомлень за межами робочого часу. Тобто деякі компанії дозволяють працівникам не реагувати на повідомлення, які приходять поза межами робочого часу.

Але на рівні законодавства в Україні ці аспекти не розглядалися. На мою думку, це питання актуальне, адже робочий час став дуже розмитий.

Якщо раніше людина приходила на 9-ту годину і працювала до 18-ї, то нині все стало розмито. Людина не має чіткої межі – тут робота, а тут дім. Для багатьох працівників це велика проблема, адже вони не мають умов для виконання своїх обов’язків, і деякі з них можуть стати менш продуктивними.

Безумовно, є й хороша сторона. Це нові технології, які дають змогу працювати та отримувати дохід. Але потрібно знайти певні рішення, щоб врегулювати, де час на професійне, а де – на приватне життя.

Нині деякі країни та компанії тестують можливість запровадження чотириденного робочого тижня, що також має сприяти зменшенню стресу. Як ви ставитеся до цього і чи можливо це в Україні?

– Справді, деякі роботодавці заявили, що готові до запровадження чотириденного робочого тижня. Проте там не йшлося про те, якою була вибірка, чи була вона справді репрезентативною.

Я не можу посилатися на ці дані. На мою думку в Україні, напевно, це можливо було б запровадити, якщо дві основні сторони на ринку праці погодяться і знайдуть шляхи реалізації.

Якщо таке рішення нав’яжуть якимось адміністративним способом, то цього буде проблематично досягти. Та й уряд також має брати в цьому участь. Ми знову говоримо про необхідність соціального діалогу.

Не варто забувати й про те, що в Україні продуктивність праці порівняно низька. Чи зможе чотириденний робочий тиждень забезпечити дохід, достатній для утримання себе та своєї родини – це одне з питань, на які потрібно буде відповісти.

В яких секторах економіки можна було б починати запроваджувати чотириденний робочий тиждень? Чи в усіх? У нас і досі є підприємства, на яких має бути безперервне виробництво. Як це впливатиме на рівень зайнятості? Чи допоможе його зростанню?

Наприклад, металургія має доменні печі, які просто не можна зупиняти. Яким чином мають забезпечити безперервну роботу? Якщо людина працює позмінно? Як це впливатиме?

Тобто існує дуже багато  питань, на які потрібно дати відповідь. І коли їх буде надано, на мою думку, має відбутися соціальний діалог впродовж певного часу. Варто спиратися на якісь економічні викладки.

Ми повинні мати повну картину того, як це вплине на економіку України, добробут громадян, на ринок праці, стан сфери зайнятості.

Тоді ми побачимо, чи достатньо у нас буде фахівців для того, щоб заповнити вивільнені робочі години.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Новий графік маршруток у Львові: мешканців попередили, що зміниться з 12 квітня
Политека
2025-04-07T15:31:21Z
Прокуратура через суд просить скасувати рішення про незаконну оренду ділянки на Оболоні вартістю 31 млн гривень
Khreschatyk
2025-04-07T15:30:23Z
Керченський міст залишається ціллю для ЗСУ, але важлива інформаційна тиша – Неїжпапа
Лига
2025-04-07T15:27:29Z
Росія активно перекидає сили на південний фронт новою залізницею через Маріуполь - військові
УкраинФорм
2025-04-07T15:25:28Z
Відправили в небезпечні умови: у Харкові через загибель комунальників засудили двох посадовців
Фокус
2025-04-07T15:21:48Z
Графіки відключення світла у Львові на 8 квітня: містянам розповіли, до чого готуватися
Политека
2025-04-07T15:16:04Z
Синоптикиня назвала овочі та фрукти, які витримають різкі квітневі заморозки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T15:15:19Z
На фронті у бою поліг військовий з Київщини Сергій Кацалап
Antikor
2025-04-07T15:07:45Z
У Київ 7 квітня повернулася "зима" - місто заметає снігом
Комсомольская правда
2025-04-07T15:04:45Z
У Росії посилюють контроль за нелегальними мігрантами - Служба зовнішньої розвідки
УкраинФорм
2025-04-07T15:39:51Z
Росії слід негайно припинити прикидатись і прийняти безумовне припинення вогню - Макрон
УкраинФорм
2025-04-07T15:39:44Z
Премʼєр Ізраїлю приїхав у США, планується зустріч з Трампом
Европейская правда
2025-04-07T15:37:05Z
Що чекає на українців в ЄС після припинення вогню з Росією: подробиці
GlavRed
2025-04-07T15:36:58Z
Костенко: Для відбиття агресії потрібні трильйони гривень
УкраинФорм
2025-04-07T15:36:02Z
Іноді ціною миру є страшне мовчання. Повість про два геноциди
Лига
2025-04-07T15:33:50Z
Трамп дуже хвилюється: які інструменти дозволять йому натиснути на Росію
24tv
2025-04-07T15:33:30Z
Зупиніть божевілля: до чого можуть призвести антитрампівські протести у США
Комсомольская правда
2025-04-07T15:33:26Z
В ЄС кажуть, що переговори зі США про послаблення санкцій проти Росії поки не ведуться
Европейская правда
2025-04-07T15:31:50Z
Як отримати громадянство Данії в 2025 році: способи, куди звертатися та необхідні документи
Факти ICTV
2025-04-07T15:36:41Z
"Де ти купила посвідчення": у Львові водій маршрутки образив колишню військовослужбовицю
Фокус
2025-04-07T15:36:13Z
Папа Римський послав Україні чотири карети швидкої
Европейская правда
2025-04-07T15:33:32Z
Зволікання смерті подібне: до чого може призвести затримка з розширенням ВПК України
Фокус
2025-04-07T15:21:17Z
"Казав: "Я так люблю це життя": у Кривому Розі попрощалися з дітьми, яких вбила ракета
GlavRed
2025-04-07T15:19:32Z
Сили оборони в березні знешкодили дронами понад 77 тисяч цілей - Сирський
УкраинФорм
2025-04-07T15:19:15Z
ВПК Росії у 2022 році налічував 1400 підприємств, а тепер там працює 4,5 мільйона осіб, – ЗМІ
24tv
2025-04-07T15:18:36Z
Скандал навколо нового підручника історії України: чому освітяни та батьки виступили проти
Хвиля
2025-04-07T15:12:30Z
30 хвилин до найстрашнішого дня в житті: мама постраждалої дитини показала кадри із Кривого Рогу
24tv
2025-04-07T15:12:27Z
Ікона української музики 90-х: маловідомі пісні Ірини Білик, котрі варті уваги
24tv
2025-04-07T15:18:15Z
Відома українська акторка припиняє зйомки: у чому причина
Фокус
2025-04-07T15:15:39Z
Фейкова поїздка до РФ, переїзд і релігія. Куди зник зірка 80-х Микола Гнатюк і де він зараз
Telegraf
2025-04-07T15:15:28Z
Найкращі зачіски для жінок з сивим волоссям після 50 років: вони здатні омолоджувати
24tv
2025-04-07T15:09:35Z
Анастасія Цимбалару оголосила про паузу в кар’єрі та назвала причину
TSN
2025-04-07T15:04:07Z
Де зараз Вікторія Смеюха з гурту "НеАнгели", яка довгий час не виходить на зв'язок
24tv
2025-04-07T14:54:13Z
Документальний фільм від Netflix допоміг викрити серію шахрайств у 2 країнах: деталі
Фокус
2025-04-07T14:42:32Z
Виносили мозок, – український продюсер назвав двох артисток, з якими було найважче працювати
24tv
2025-04-07T14:27:40Z
Російський гурт провів турне в'язницями і назвав арештантів "милими зайчиками"
GlavRed
2025-04-07T14:27:30Z
"Токійський дрифт" на Печерську: у Києві водій BMW вилетів на тротуар, ледь не зачепивши зупинку
Antikor
2025-04-07T15:33:48Z
Киянка "застрягла" у дивані: її діставали рятувальники
24tv
2025-04-07T15:27:34Z
Правоохоронці затримали чоловіка за продаж наркотиків через Telegram та поштомати
InternetUA
2025-04-07T15:10:40Z
Ракетний удар по Києву: в Оболонському районі продовжують розбирати завали на двох локаціях
УкраинФорм
2025-04-07T14:51:56Z
Столичні рятувальники звільнили дівчину, яка застрягла у дивані
Khreschatyk
2025-04-07T14:42:04Z
У Фінляндії застрелили ведмедя, якому сподобалось лазити у двори будинків
Европейская правда
2025-04-07T14:37:36Z
У Тернополі водій намагався дати хабар поліцейським: був за кермом на підпитку
Antikor
2025-04-07T14:37:17Z
У Японії медичний гелікоптер впав у море, троє загиблих
УкраинФорм
2025-04-07T14:36:37Z
Один загиблий та двоє травмованих: поліцейські затримали водія, який у стані сп’яніння спричинив ДТП
Украина Криминальная
2025-04-07T14:36:13Z
НБУ ініціював обговорення щодо зміни дизайну гривні
24tv
2025-04-07T15:39:58Z
В Євроцентробанку закликають відмовитися від Visa та Mastercard
24tv
2025-04-07T15:39:08Z
Навіть прихильники Трампа шоковані обвалом фондових ринків: що вони кажуть
Telegraf
2025-04-07T15:36:46Z
Акції Tesla обвалилися до рекордного мінімуму через політичні потрясіння
Gazeta UA
2025-04-07T15:36:12Z
У разі відновлення контролю над ЗАЕС на її запуск знадобиться два роки - керівник «Енергоатома»
УкраинФорм
2025-04-07T15:33:47Z
Пакистан призначив засновника Binance Чанпена «CZ» Чжао членом Національної криптовалютної ради
ITC
2025-04-07T15:31:55Z
Apple завезла в США велику партію iPhone перед підвищенням мит
InternetUA
2025-04-07T15:28:20Z
В Україні впаде ціна на популярну продукцію: експерт потішив прогнозом
GlavRed
2025-04-07T15:27:59Z
Лише 50 гривень на місяць: в Київстарі розповіли про новий тарифний план
GlavRed
2025-04-07T15:27:05Z
До чи після Великодня: коли найкраще садити картоплю цього сезону
Gazeta UA
2025-04-07T15:33:50Z
Мухи в будинку зникнуть: який предмет із холодильника треба поставити на вікно
GlavRed
2025-04-07T15:27:44Z
У Барселоні мешканці будинку можуть заборонити сусідам здавати квартиру в оренду туристам
24tv
2025-04-07T15:12:44Z
5 рослин, які ніколи не можна садити біля гортензій: цвітіння не дочекаєтеся
24tv
2025-04-07T15:12:18Z
Помиляються всі: що роблять не так, оновлюючи умивальник у ванній кімнаті
24tv
2025-04-07T15:12:12Z
Без нього не обходиться жодне свято: готуємо домашній сальтисон від Ярославського
24tv
2025-04-07T14:36:21Z
Навіщо по ділянці розкидати апельсинові шкірки: це може здивувати
24tv
2025-04-07T14:30:08Z
Романтичне передбачення: 2 знаки зодіаку, в яких попереду подорож з коханою людиною
24tv
2025-04-07T14:27:20Z
Як прибрати застарілий жир із кухонних шаф: гарний спосіб на замітку господиням
GlavRed
2025-04-07T14:27:04Z
Сімеоне: Нам є куди рости
Football.ua
2025-04-07T15:31:03Z
Юний український каратист відмовився робити фото з росіянином після нагородження: потужне відео
24tv
2025-04-07T15:27:28Z
Названо топ-10 найбагатших боксерів в історії: скільки заробив Усик
24tv
2025-04-07T15:09:31Z
Шастал: Другий тайм продемонстрував, що Лівий Берег може грати гідно проти Динамо
Football.ua
2025-04-07T15:04:50Z
Легенда боксу спрогнозував переможця гіпотетичної битви Усик – Холіфілд
24tv
2025-04-07T15:03:01Z
«Колос» програв «Руху» у матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2025-04-07T14:48:16Z
Манчестер Сіті розглядає зірку Барселони на заміну Де Брюйне
24tv
2025-04-07T14:42:31Z
УАФ: Для європейської футбольної сім'ї неприпустимо ставити окупантів в один ряд із визначними діячами
Football.ua
2025-04-07T14:37:08Z
Директор ФБР особисто привітав росіянина Овечкіна з рекордом у НХЛ
ZN UA
2025-04-07T14:27:35Z
Перші тести GeForce RTX 5060 Ti — без прориву: результат майже як у 4060 Ti
ITC
2025-04-07T15:31:47Z
Будинок життя Рамзеса II: вчені розкрили секрети освіти Стародавнього Єгипту
Фокус
2025-04-07T15:30:45Z
90 хвилин замість 90 днів: ринок ожив на чутках про паузу, але впав після спростування
Vlasti
2025-04-07T15:00:51Z
Microsoft показала демоверсію гри Quake II, створеної штучним інтелектом
AIN
2025-04-07T15:00:31Z
Війна блогерів: Влад Лиманюк виступив зі звинуваченнями проти Тані Самбурської
Фокус
2025-04-07T14:51:59Z
Новий клас BMW використовуватиме штучний інтелект Alibaba, щоб повернути популярність в Китаї
Топ Жир
2025-04-07T14:45:21Z
iPhone подорожчає: Apple не буде переносити виробництво смартфонів у США, - Bloomberg
InternetUA
2025-04-07T14:43:45Z
Сонце виявилося «білою вороною» серед собі подібних зірок
Portaltele
2025-04-07T14:42:14Z
Геймери найчастіше повертаються до ігор, в які грали в 10 років — дослідження
ITC
2025-04-07T14:34:52Z
Глобальне чипування: Neuralink шукає добровольців для тестування імплантів по всьому світу
24tv
2025-04-07T15:03:57Z
Лікарня у Львові отримала від Німеччини партію ліків для дітей
Факти ICTV
2025-04-07T15:01:11Z
Як правильно доглядати за шкірою навколо очей
360ua.news
2025-04-07T15:00:13Z
Сплеск смертності серед вагітних та породіль: ООН назвала одну з головних причин
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T14:39:26Z
Створюють дискомфорт та переносять хвороби: кроки, аби позбутися бліх у будинку
24tv
2025-04-07T14:30:29Z
Чому дітям потрібна "тиха година" в дитячому садку: мало хто здогадується, в чому причина
TSN
2025-04-07T14:16:52Z
Біогакер Джонсон припустився величезної помилки у спробі сповільнити старіння: що з ним сталося
TSN
2025-04-07T14:16:41Z
Виявили 17 факторів, які найбільше шкодять довголіттю
24tv
2025-04-07T14:12:51Z
Сім років НСЗУ: чому українці досі платять за «безоплатне»
ZN UA
2025-04-07T14:04:57Z
Toyota хоче рекордно збільшити виробництво електромобілів
Gazeta UA
2025-04-07T15:36:47Z
Перевірте, що втратив цей кібервантажівка лише після 2,600 миль перед покупкою нового
Топ Жир
2025-04-07T15:30:02Z
Audi затримує розмитнення своїх автівок у портах через нові тарифи США
24tv
2025-04-07T15:09:54Z
Могли переплутати з Tesla: вандали у Швейцарії обмалювали Polestar 4 політичними гаслами
AutoGeek
2025-04-07T15:09:48Z
Zenvo Aurora стане найпотужнішим у світі суперкаром з V12
AutoCentre
2025-04-07T15:07:09Z
В Україну приїхав перший суперкар McLaren за 13,5 млн грн: під капотом 750 "конячок"
Знай
2025-04-07T14:51:59Z
Grand Cherokee vs конкуренти: чим він кращий за Toyota Land Cruiser та BMW X5?
Топ Жир
2025-04-07T14:21:37Z
На шасі MAN TGM в Україні зробили спецмашину для обслуговування метрополітену
AutoCentre
2025-04-07T14:07:57Z
Концепт Chevrolet Corvette від GM виносить C9 на радикально новий рівень
Топ Жир
2025-04-07T14:00:53Z