MY.UAНовини
«Журналісту майбутнього не обійтися без програмування, статистики й математики»
«Журналісту майбутнього не обійтися без програмування, статистики й математики»

«Журналісту майбутнього не обійтися без програмування, статистики й математики»

7 липня 2021 року на ютуб-каналі «Дедлайн» відбувся марафон лекцій Ukraine Journalism AI Day про застосування штучного інтелекту в медіа. Цей проєкт — ініціатива керівника Центру журналістики Київської школи економіки Андрія Яніцького, який виграв грант House Of Europe. «Детектор медіа» занотував головне й найцікавіше, що було сказано під час марафону про штучний інтелект у медіа. Ми вже опублікували адаптовану лекцію керівника напрямку журналістики даних «Текстів» Анатолія Бондаренка. На черзі – виступ заступника декана факультету прикладних наук Українського католицького університету Олексія Молчановського. Слайди можна переглянути тут.

Дані це нова нафта

Поняття «штучний інтелект» виникло в середині XX століття. Чому ми говоримо про розвиток штучного інтелекту саме в останні десять років? Бо зараз є дві основні складові розвитку цієї технології: великі обчислювальні потужності та дані. Третя складова — алгоритми, але їх основу заклали ще 50-60 років тому і з того часу вона майже не змінилася. Зараз багато алгоритмів доступні, великі компанії навіть публікують їх у відкритому коді, також можна отримати доступ до доволі дешевих обчислювальних потужностей, але дані є тією складовою, що вирішує все.

Існує вираз «data is new oil», тобто, дані — це нова нафта. Той, хто володіє даними, задає тренди. Якщо у вас є унікальні дані, на них ви можете побудувати унікальні рішення, сервіси та продукти. Тому дані дуже часто ховають за сімома замками. В індустрії є прислів'я «garbage in — garbage out»: сміття на вході, сміття на виході. Це означає, що, навіть якщо ви маєте добрий алгоритм, добрі обчислювальні потужності, але у вас на вході засмічені дані, то на виході ви також отримаєте погані результати.

Що вміє сучасний штучний інтелект?

Він заснований на тому, що алгоритми вчаться розпізнавати шаблони (pattern recognition). Друга складова — багатоітераційне навчання. Системам штучного інтелекту показують багато прикладів, щоб вони розпізнавали певні шаблони, і роблять це в десятки і сотні тисяч ітерацій. У такому випадку система починає не просто їх запам'ятовувати, а узагальнювати. Цим штучний інтелект і відрізняється від баз даних: він намагається вивести певні закономірності.

Тут треба зауважити, що в тому сенсі, який ми вкладаємо в це слово, системи штучного інтелекту нічого не розуміють. Вони просто бачать, як деякі сутності, речі, зображення, слова розташовані десь поруч в певному просторі. Наприклад, виявляючи шаблони в поняттях «Лобановський — Динамо», «Шевченко — збірна України», системи вчаться їх узагальнювати. Для зображень це працює як розпізнавання об'єктів, генерація зображень, перенесення стилю одного зображення на друге, синтез зображень на основі тексту. Що ж до роботи із текстами, то тут теж багато прикладів: технології для редагування текстів (граматичне, стилістичне виправлення), генерація текстів, чатботи, розпізнавання й транскрибування текстів.

У 1996 році чемпіон світу з шахів Гаррі Каспаров програв комп’ютеру IBM Deep Blue, у 2011 році система IBM Watson виграла в гру Jeopardy — і комп'ютер навіть не був під’єднаний до інтернету; він умів розпізнавати людську мову, переробляти її в запити до своєї бази даних і повертати змістовні речення. У 2016 році система Deep Mind AlphaGo виграла у тодішнього світового чемпіона з гри го.

Проблеми та виклики використання штучного інтелекту

Перша проблема — це маніпуляції даними. Зловмисники можуть отримати доступ до даних, внести туди пошкодження й система штучного інтелекту перестане працювати коректно. Наприклад, система розпізнавання зображень робить це на основі окремих пікселів, і якщо додати туди стороннє зображення, то система розпізнає неправильно.

Друга проблема — упередження у початкових даних. Наприклад, Amazon декілька років тому розробив програму, яка допомагає наймати людей. Програма отримувала анкети від кандидатів, робила перший скринінг на відповідність вимогам і передавала відібрані анкети до HR-фахівців. Проте система, будучи заснована на визначених попередніх даних, віддавала перевагу чоловікам, і навіть коли з цих попередніх даних забрали графу «стать», все одно знаходила подібні залежності. Тому зараз є великий напрямок в галузі дослідження штучного інтелекту про те, як вирівнювати ці упередження, як їх прибирати, як робити більш відповідальними системи, засновані на даних.

Третя проблема — це так званий ефект відлуння, коли, наприклад, ютубом поширюються різноманітні конспірологічні теорії тощо. Для монетизації сервісів потрібно, щоб людина довше дивилася відео, і система, націлена на це, намагається пропонувати вам саме такі відео. Зараз ютуб це виправив.

Четверта проблема — непрозорість отриманих результатів. Системи штучного інтелекту майже не використовуються в банківській галузі, бо якщо ви прийшли до банку, попросили кредит і банк вам відмовив, то в деяких країнах ви можете подати до суду і попросити пояснення, чому вам відмовили. Якщо банк не зможе надати зрозуміле, змістовне пояснення, він буде оштрафований. А в системах, заснованих на штучних нейронних мережах, де купа даних умовно закидаються в чорну коробку, жодна людина не зможе дати пояснення, чому результат саме такий.

І нарешті остання проблема — екстремальна спеціалізованість штучного інтелекту. Якщо він навчений грати в го, він не зможе грати в шахи; якщо його навчили розпізнавати один тип зображень, інший тип він не розпізнаватиме. Тобто, береться вузька задача, беруться дані під цю вузьку задачу і тренуються моделі. Немає узагальненого штучного інтелекту і ми ще дуже далекі від цього. Попри те, що ці технології доступні, для того, щоб тренувати ці моделі, потрібні величезні ресурси, якими володіють лише кілька корпорацій у світі.

Наприклад, система AlphaGo, про яку я вже згадував, грала сама з собою і зіграла 30 мільйонів партій. Очевидно, що людина за життя не може зіграти стільки. Другий приклад — модель GRT-3, яка вміє генерувати тексти. Для того, щоб її натренувати, знадобилось 45 терабайт текстів. Якщо це роздрукувати на сторінках A4, вийде 27,5 мільярдів сторінок. Не треба забувати і про вплив на середовище. Навчання однієї такої моделі, навіть найпростішої, спричиняє викид CO2 в атмосферу, співставний з тим, скільки за весь час своєї роботи викидає десяток автомобілів.

Штучний інтелект і журналістика

У першу чергу штучний інтелект використовується в журналістиці для автоматичної генерації контенту. Наприклад, спортивних новин: є шаблон для тексту про футбольний матч, треба тільки підставити інформацію, хто грав та хто виграв.

Також це пропонування текстів залежно від уподобань, передплати, які ШІ може допомагати робити (динамічний пейвол), пошук історій у даних і даних в історіях та, мабуть, найпотрібніший сервіс: автоматичне транскрибування інтерв'ю. Також штучний інтелект може використовуватись для модерації контенту й розпізнавання фейків.

Згідно з The Journalism AI Report за 2019 рік, The Wall Street Journal використовує штучний інтелект для динамічного пейволу, The Washington Post — для генерації коротких повідомлень про Олімпійські ігри, Bloomberg робить такі повідомлення для фінансового ринку. Для цього звіту опитали 71 медійну організацію і 68% з них зазначили, що використовують його, щоб зробити роботу журналістів більш ефективною, 45% — щоб робити контент, більш релевантний для споживача, а 20% — для загального покращення бізнесу.

Найбільшими викликами для впровадження штучного інтелекту називають відсутність достатніх фінансових ресурсів, відповідних знань та навичок, культурний спротив та брак знань про ці технології.

Чи замінить штучний інтелект журналістів?

На запитання «Чи ви хвилюєтесь щодо впливу штучного інтелекту на вашу журналістську роботу?» 60% опитаних The Journalism AI Report сказали, що їх це хвилює. Проте на думку Франческо Марконі, голови відділу досліджень The Wall Street Journal, викладача журналістики в Колумбійському університеті, машини заберуть на себе лише від 8 до 12% завдань репортерів. І це дозволить переорієнтувати журналістську роботу на ціннісний підхід: робити глибші тексти.

Важливо орієнтуватися на отримання нових навичок. Будуть з’являтись нові професійні ролі для роботи з автоматичними системами, моніторингу та контролю даних. Тому потрібно долати бар'єр страху математики, брати курси статистики, мати елементарні навички програмування й елементів лінгвістичної інженерії.

Також потрібно розвивати так зване обчислювальне мислення (computational thinking). Журналістам потрібно буде вести діалог із тими, хто розробляє штучний інтелект, і вони повинні розуміти, якою мовою ці люди розмовляють, як функціонують алгоритми, з чого вони складаються, і не боятися ставити запитання.

Теги за темою
ІнфопростірСтатті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На мультитест зареєструвалися понад 300 тисяч вступників
УкраинФорм
2025-04-04T08:16:18Z
5 рідкісних прізвищ турецького походження, які є в Україні: перевірте своє у списку
24tv
2025-04-04T08:15:13Z
Понад мільйон українців перевірять на правомірність пільг
1News
2025-04-04T08:03:11Z
Який прохідний бал НМТ у 2025 році для вступу на бюджет та контракт
Факти ICTV
2025-04-04T08:01:56Z
Розробники з ОАЕ представили реактивний ударний дрон Jeniah
InternetUA
2025-04-04T08:01:01Z
"Плюс одна фобія": чоловік у Таїланді знайшов у морозиві живий "сюрприз"
24tv
2025-04-04T08:00:39Z
Мер Венеції відреагував на невдоволення італійських ЗМІ прийдешнім весіллям Джеффа Безоса
InternetUA
2025-04-04T07:58:45Z
Найстрашніша розмова: колишня дружина Білла Гейтса розкрила причину розлучення з мільярдером
Фокус
2025-04-04T07:51:20Z
Росія обігнала НАТО з виробництва військової техніки, - RUSI
Antikor
2025-04-04T07:46:21Z
В Мелітополі знищено броньовик з «кадировцями»
Украина Криминальная
2025-04-04T08:13:46Z
Запарковані двори Києва: КМВА шукає рішення для доступу спецтехніки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:12:44Z
Окупанти потрапили у засідку ЗСУ на Донеччині: ЗМІ повідомили деталі
GlavRed
2025-04-04T08:12:14Z
На ТОТ Луганщини запровадили комендантську годину для дітей
УкраинФорм
2025-04-04T08:10:02Z
У Центральному районі Херсона - перебої з електропостачанням
УкраинФорм
2025-04-04T08:09:14Z
Київ посилює боротьбу з шахраями: які служби міста вже отримали «Е-посвідчення»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T07:36:03Z
Грошова допомога в Харкові: хто може отримати підтримку понад 10 тисяч гривень
Политека
2025-04-04T07:31:04Z
Щонайменше 20 жінок з Криму, Херсонської та Запорізької областей незаконно ув'язнені окупантами
УкраинФорм
2025-04-04T07:27:31Z
На 15 років засудили «крота», який служив у Силах оборони й передавав координати генштабу РФ
УкраинФорм
2025-04-04T07:21:49Z
Корисні копалини Росії та України для США: яким є ідеальний сценарій РФ
ZN UA
2025-04-04T08:13:14Z
Ексглава Пенсійного фонду Олександр Крупа задекларував клуб, купу землі та мільйони готівкою
Знай
2025-04-04T08:12:59Z
Україна витрачає 26% бюджету на оборону та нарощує виробництво зброї
360ua.news
2025-04-04T08:12:31Z
Росію атакувало понад 100 безпілотників: під ударом опинився Липецький металургійний комбінат
Фокус
2025-04-04T08:12:29Z
Єдиний російський олігарх без санкцій? Хто такий Володимир Лісін
Telegraf
2025-04-04T08:12:25Z
Bloomberg: Вашингтон очікує, коли представник РФ доповість Путіну після візиту до США
Antikor
2025-04-04T08:12:10Z
Шантаж чи перемир'я: оточення відмовляє Трампа від дзвінка Путіну, — ЗМІ
Фокус
2025-04-04T08:12:07Z
Каллас сподівається, що ЄС уникне торгового протистояння з США через тарифи Трампа
Европейская правда
2025-04-04T08:10:21Z
Трамп натякнув на завершення угоди щодо TikTok
24tv
2025-04-04T08:09:59Z
Акторка Тетяна Міхіна розповіла про зникнення сестри в окупованому Росією Маріуполі
Комсомольская правда
2025-04-04T08:13:24Z
«Хроніки Нарнії» від Netflix зроблять Аслана жінкою, роль пропонують Меріл Стріп
ITC
2025-04-04T08:10:09Z
Я був не потрібен, – Волканов пригадав, як потрапив на шоу "X-Фактор" завдяки Андрію Данилку
24tv
2025-04-04T08:00:21Z
15-річний актор серіалу "Юнацтво" про те, як повертався в школу після зйомок: "Тикали пальцями"
24tv
2025-04-04T07:39:07Z
"Максимум півроку": Віктор Павлік розповів про стан здоров'я після операції
GlavRed
2025-04-04T07:27:40Z
Син Анастасії Заворотнюк перестав виходити на зв'язок - росЗМІ
GlavRed
2025-04-04T07:24:02Z
Народний артист назвав ім'я співачки, кар'єру якої ледь не зруйнувала Софія Ротару
24tv
2025-04-04T07:15:50Z
5 тенденцій у макіяжі, які будуть актуальними цієї весни
24tv
2025-04-04T07:03:32Z
Трейлер «M3GAN 2.0» — перший погляд на Іванну Сахно в ролі ляльки-вбивці Амелії
ITC
2025-04-04T06:55:21Z
Самовпевнений боксер розповів, скільки отримав грошей за спаринги з Усиком
24tv
2025-04-04T08:09:24Z
Фехтувальниця з США отримала дискваліфікацію за відмову від поєдинку з трансгендером
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:09:09Z
За клуб Першої ліги гратимуть двоє футболістів УПЛ
УкраинФорм
2025-04-04T08:01:03Z
Гвардіола запланував перебудову: Манчестер Сіті покине десять гравців у кінці сезону
24tv
2025-04-04T08:00:26Z
Ренато Гаушо очолив Флуміненсе
Football.ua
2025-04-04T07:58:39Z
Хіт про Путіна і прапори України. Фанати «Жальгіріса» влаштували яскравий перформанс
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T07:51:02Z
Чеферін проти розширення ЧС до 64 команд
Football.ua
2025-04-04T07:42:26Z
Клуб Першої ліги підписав сина легенди світового футболу: коли може дебютувати в Україні
24tv
2025-04-04T07:39:50Z
Манчестер Сіті та Манчестер Юнайтед можуть не вийти Лігу чемпіонів: які шанси команд у дербі
24tv
2025-04-04T07:39:38Z
Платформа цифрової України: Мінцифра запускає Digital State UA
Хвиля
2025-04-04T08:16:30Z
Apple втратила понад 300 мільярдів доларів ринкової вартості через введення мит
InternetUA
2025-04-04T08:16:23Z
Нафта дешевшає, євро зміцнюється: яку вигоду Україні могли принести мита Трампа
Telegraf
2025-04-04T08:15:18Z
Колишній заступник ДПС Одещини Микола Бородюк став заступником ГУ ДПС у Дніпропетровській області
Antikor
2025-04-04T08:15:03Z
Найбільші фармкомпанії України отримали понад 42 млрд грн доходу у 2024 році на тлі стрімкого зростання цін
Telegraf
2025-04-04T08:12:42Z
Борги українців по мікрокредитах зросли майже вдвічі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:10:14Z
Блокування пенсійної картки: що потрібно знати, аби не залишитися без виплат
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:06:37Z
Майже 6 млн грн у держбюджет щомісяця: АРМА передала в управління 10 арештованих суден, повʼязаних з рф
AIN
2025-04-04T08:03:38Z
ГУР оприлюднило нові дані про одинадцять капітанів російського тіньового флоту
ZN UA
2025-04-04T08:03:12Z
Про це знають не всі: чому не можна носити золото і срібло разом
24tv
2025-04-04T08:06:20Z
Китайський гороскоп на завтра 5 квітня: Коням - приниження, Тиграм - випробування
GlavRed
2025-04-04T08:06:08Z
Ситне задоовлення для всієї сім'ї: рецепт улюблених чанахів з квасолею та м'ясом
24tv
2025-04-04T07:54:46Z
Ці культури можна висадити у відкритий ґрунт вже у квітні: вони не бояться холодів
24tv
2025-04-04T07:54:26Z
Флірт, контроль та лестощі: які ознаки, що ваш партнер не проявлятиме емоцій
Знай
2025-04-04T07:51:27Z
Хоч і пісні — зате дуже смачні: як приготувати ванільні рогалики
Telegraf
2025-04-04T07:03:24Z
Забудете про лушпиння цибулі назавжди: три способи оригінально пофарбувати яйця до Великодня
Telegraf
2025-04-04T06:54:21Z
9 небезпечних звичок, які непомітно руйнують дім
24tv
2025-04-04T06:42:25Z
Любовний прогноз на квітень: які 2 знаки зодіаку створені одне для одного
24tv
2025-04-04T06:27:30Z
На Дніпропетровщині вибухнуло авто посадовця: є постраждалі
Antikor
2025-04-04T08:13:04Z
Заробили мільйони: як зістарені підроблені карти скарбів приносили "золото"
Фокус
2025-04-04T08:06:41Z
Витягували лише обвуглені тіла: шокуючі кадри з місць влучань по Харкову
24tv
2025-04-04T08:06:35Z
У Харкові внаслідок масованої атаки дронів пошкоджені щонайменше 28 будівель
УкраинФорм
2025-04-04T08:06:16Z
У столиці судитимуть 19-річний наркозбувача, у якого вилучили 5 кг психотропів
Украина Криминальная
2025-04-04T08:03:51Z
На Київщині вигорів автосалон через атаку дронів
1News
2025-04-04T08:03:18Z
П’яний водій пропонував патрульним ₴5000 хабаря, а потім ще й скоїв розбійний напад
Украина Криминальная
2025-04-04T08:00:42Z
Силова мобілізація в Павлограді Дніпропетровської області: чоловіка затягли в автомобіль
Antikor
2025-04-04T08:00:17Z
У Києві затримали 19-річного хлопця з 5 кілограмами психотропів: йому загрожує до 12 років тюрми
Antikor
2025-04-04T07:51:50Z
Контролює цукор в крові і захищає серце та судини: яку пряність додати до кави
Gazeta UA
2025-04-04T08:15:12Z
Силові вправи захищають мозок від деменції та Альцгеймера, — дослідження
ITC
2025-04-04T08:10:48Z
Імунітет скаже дякую: назвали фрукт, корисніший за банан та цитрусові
24tv
2025-04-04T08:09:31Z
Зниження цін на ліки суттєво заощадило кошти українців, запевняє гендиректор "Інтерхіму"
Gazeta UA
2025-04-04T08:00:10Z
Як кишкові бактерії можуть впливати на ліки – дослідження
Факти ICTV
2025-04-04T07:54:29Z
Виявили основну причину, чому людям з алкогольною залежністю так важко кинути пити
24tv
2025-04-04T07:45:58Z
Лікар попереджає про вірусну дієту, яка може призвести до раку кишківника
Факти ICTV
2025-04-04T07:40:00Z
Британку паралізувало нижче пояса після операції зі зниження ваги в Туреччині
Факти ICTV
2025-04-04T06:54:28Z
Опитування показало, що втрата ваги тільки з Ozempic менш похвальна, ніж дієта і спорт
Факти ICTV
2025-04-04T05:57:08Z
«Графіка просто бомба»: ремастер The Last of Us Part 2 стартував з 91% схвальних відгуків у Steam
ITC
2025-04-04T08:10:41Z
Меню «Пуск» у Windows 11 отримає великий редизайн — з гнучким налаштуванням та без нав’язливих рекомендацій
ITC
2025-04-04T08:07:36Z
Магнітна буря зіпсує настрій наприкінці тижня. Якої сили вона буде
Telegraf
2025-04-04T08:00:21Z
Молодий батько спробував заспокоїти дитину танцем: вираз її обличчя говорить сам за себе
Фокус
2025-04-04T07:42:25Z
Найнебезпечніший астероїд в історії спостережень тепер загрожує не Землі, а Місяцю
24tv
2025-04-04T07:36:46Z
Шахраї розпочали полювання на українців у Telegram та Signal
Antikor
2025-04-04T07:15:30Z
Соцмережі Маска загрожує мільярдний штраф за порушення європейських законів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T07:15:06Z
Життя на Землі вміло "дихати" ще до того, як атмосфера наповнилася киснем: що знайшли вчені
Фокус
2025-04-04T06:51:57Z
Російські військові супутники вивели невідомий об’єкт на орбіту
24tv
2025-04-04T06:51:32Z
Ford створив екстремальний пікап для найсуворіших умов
Фокус
2025-04-04T08:16:56Z
Гроза суперкарів: дебютував 500-сильний заряджений хетчбек Audi
Фокус
2025-04-04T08:12:35Z
Українці у березні придбали понад 5000 електромобілів: названі регіони-лідери
AutoGeek
2025-04-04T08:12:16Z
В Україні різко знизився попит на вживані авто з-за кордону: які моделі купували
AutoCentre
2025-04-04T07:21:31Z
Honda показала новий електрокросовер із футуристичним дизайном
AutoCentre
2025-04-04T07:12:29Z
Hyundai скасовує програму безкоштовного обслуговування для нових машин
Portaltele
2025-04-04T07:09:10Z
Стильний дизайн, комфорт та ефективність: Renault представив новий кросовер
ЗаРулем
2025-04-04T07:03:57Z
У Китаї представлено новий BYD Yangwang U7: потужний електроседан із запасом ходу 720 км
Antikor
2025-04-04T04:39:57Z
Як нові мита Трампа вплинуть на українські ціни авто зі США
ЗаРулем
2025-04-04T04:09:06Z