У Білорусі приватна типографія відмовилась друкувати мінську газету «Новы час», видання оголосило, що повністю переходить в онлайн.
Як повідомляє «Новы час», редакція ще 27 липня отримала лист від друкарні «Ролл Прынт» щодо неможливості з 12 серпня надавати послуги друку через «виробничі труднощі».
«З цього моменту редакція намагалася вирішити це питання, щоб вихід паперової газети не був припинений. Однак безрезультатно. Випуск, який вийде цього тижня, буде одразу з 48-сторінковим літературно-спортивним додатком. На жаль, наступного тижня наші читачі більше не побачать улюблену газету у поштовій скриньці», – говориться у заяві журналістів.
Однак, припинення виходу паперової газети не означає, що редакція «Новы час» припиняє своє існування.
«Ми залишаємось онлайн. І ми ще більше потребуємо вашої підтримки. Читайте наш сайт novychas.by, підписуйтесь на нас у соціальних мережах, надсилайте новини та фотографії нашому боту у Telegram», – пише «Новы час».
З 2020 року у Білорусі тривають репресії після президентських виборів, на яких «переміг» Олександр Лукашенко. Влада жорстоко придушила мирні акції протесту та почала кампанію із залякування опозиції та незалежної преси – у Білорусі затримують журналістів, опозиційних політиків, придушують медіа.
18 лютого 2021 року суд у Мінську засудив журналісток «Белсату» Катерину Андреєву (Бахвалову) та Дар'ю Чульцову до двох років колонії загального режиму. Їх визнано винними в «організацію і підготовці дій, які грубо порушують громадський порядок». Фактично, журналісток засудили за стрім, під час якого вони зафільмували силовий розгін мирної акції пам'яті загиблого активіста Романа Бондаренка.
Катерина Андреєва є співавтором книги «Білоруський Донбас» про білорусів, які воюють на Донбасі. Ця книга також була визнана білоруською владою «екстремістською».
У липні 2021 року влада Білорусі визнала «екстремістськими» сайт і соцмережі каналу «Белсат».
У травні 2021 року влада розпочала масштабну кампанію репресій проти найбільшого інтернет-порталу Tut.by. МВС Білорусі просить визнати всі матеріали Tut.by «екстремістськими» і заборонити їх поширення. За гратами знаходяться 15 співробітників редакції і осіб, пов'язаних з Tut.by.
Також у травні спецслужби Білорусі захопили опозиційного журналіста Романа Протасевича, змусивши літак, на якому той летів до Вільнюса, приземлитись у Мінську.
У липні 2021 року влада фактично закрила одне з найстаріших видань Білорусі «Наша Ніва», сайт видання заблокований. Правоохоронці затримали чотирьох співробітників редакції: головного редактора Єгора Мартиновича, якого побили під час затримання, головреда журналу «Наша історія» Андрія Динька, начальника відділу реклами і маркетингу Андрія Скурка. Зараз за гратами залишаються Мартинович та Скурко.
Також влада розпочала наступ на білоруську редакцію «Радіо Свобода» – 16 липня силовики навідались до офісу «Радіо Свобода» у Мінську, виламали двері та вилучили майже всю техніку. Силовики затримували журналістів, які працюють у редакції, або були з нею раніше пов'язані.
9 серпня 2021 року Верховний суд Білорусі виніс рішення про ліквідацію «Білоруського ПЕН-центру».
Також на розгляді Верховного суду позов Мін'юсту щодо ліквідації «Білоруської асоціації журналістів».
Загалом, у Білорусі за ґратами перебувають 29 журналістів, двом з них оголосили вирок, з початку року зафіксовано шість нападів на журналістів, 107 обшуків, майже всі вони пройшли з конфіскацією майна.
Фото: «Новы час»