MY.UAНовини
Дві прем’єри липня: різні фільми про одне й те саме
Дві прем’єри липня: різні фільми про одне й те саме

Дві прем’єри липня: різні фільми про одне й те саме

Коли все поруч

Стрічку «Ми є. Ми поруч» зняв Роман Балаян – і це його чотирнадцятий повнометражний фільм, починаючи від повнометражного дебюту «Ефект Ромашкіна» (1973). Попередньою була стрічка 2008 року «Райські птахи», яка тоді сприймалася як своєрідне завершення його кар’єри, оскільки в ній зійшлося безліч важливих тем для творчості Балаяна, а ще там востаннє з’явився Олег Янковський – своєрідне альтер его кінорежисера, яке супроводжувало його ще від початку 1980-х років.

Новий фільм має давню і цікаву, фактично легендарну історію і був замислений Балаяном 1990 року в Парижі, проте таки не був реалізований із розмаїтих і доволі колоритних причин, які тут приводити немає жодного сенсу. Важливо, що задум містив сюжет про чоловіка у стані відчаю (той був готовий кинутися з моста у воду) та янгола, який того чоловіка рятує.

Звісно, історія дуже відома, а в Америці вона втілилася в обов’язкову для перегляду різдвяну стрічку «Це дивовижне життя», яку 1946 року зафільмував Френк Капра. Звісно, у тому американському фільмі, як і в більшості картин про янголів, наявний релігійний підтекст, оскільки янголи, як не крути, все ж посланці Божі, а не просто симпатичні люди, які раптом вирішили втрутитися в земне існування.

Є підозра, що у первинному задумі янгол все ж був радше метафорою, ніж мав стосунок до релігії, оскільки в жодному з попередніх фільмі Балаяна не було такого типу мотивів – його кіно дуже світське та апелює до інших, ніж віра, сторін людської натури. Теперішній сюжет картини «Ми є. Ми поруч» також містить персонажа, якого вряди-годи називають янголом, хоч він таким і не є. Однак він зберігає свою функцію – порятувати від фатального кроку молодого хірурга, під скальпелем якого загинув його похресник. Подія сталася внаслідок трагічного збігу обставин і лікар не мав би себе вже аж так картати, проте почуття вини його не відпускає.

Подальша історія не настільки насичена подіями, як би нам того хотілося, та необхідними для розуміння контексту подробицями, як цього вимагає фабула, проте фільм триває і розгортається у доволі ліричну оповідь, що зближує двох начебто несхожих людей і здійснює навіть певну терапію, необхідну їм обом.

Звісно, ця стрічка Романа Балаяна сподобається далеко не кожному, бо кожен тут знайде що пред’явити авторові. Претензій може бути безліч, проте хтось відшукає і позитивне, скажімо, якийсь сховок від теперішнього світу. Особливо це стосується киян, котрі побачать на екрані зовсім не те місто, яке вони спостерігають щодня. У фільмі Балаяна воно набагато симпатичніше.

Балаян та контексти

Для мене персонально цей фільм цікавий у першу чергу в контексті творчості Романа Балаяна, кінорежисера, багатьом фільмам якого неможливо не симпатизувати через їхню невимушеність, відсутність у кадрі комуністів та особливу пластичність персонажів, котрі здатні й до принциповості, і до найтонших душевних переживань. Останнього у фільмах цього режисера відчутно більше, проте саме ця обставина виводить його картини в позачасовий контекст.

Причиною цьому є, з одного боку, те, що Роман Балаян до слушного часу не торкався жодних актуальних суспільних тем, зате був умілим та проникливим екранізатором творів російської літературної класики, що ніби сама була поза часом. І саме ця класика творила необхідний контекст для його фільмів, бо не потребувала для себе додаткового пояснення, трактування чи актуалізації. Ця класика описувала світ, якого вже давно не існувало. І фільми Балаяна не мали такого ж полемічного запалу, як, скажімо, картини Нікіти Міхалкова, який у своїх екранізаціях російської класики все ж розставляв доволі злободенні акценти.

Російська класика давала Балаянові необхідні сюжетні передумови, персонажів, певний настрій, проте атмосферу він створював уже самостійно – і за допомогою візуального та звукового наповнення, і через акторів, які не стільки грали в його фільмах, скільки були частиною дизайну. Звісно, цей акторський дизайн (через загальну стриманість персонажів, їхню міміку, ледь вловимі зміни настрою) творив сюжет його картин, який часто виявлявся доволі драматичним.

Балаян був із тих радянських кінематографістів сімдесятих-вісімдесятих, які зробили своїм героєм слабкого інтелігента, котрий мимоволі ставав своєрідним антидотом радянському герою-супермену, втіленому зазвичай у міліціонері (привіт Ґлєбу Жеглову!), військовому або чекісті.

У фільмах Балаяна ліричному, тонкої душевної організації чоловікові завше протиставлявся вульгарний, самовпевнений і брутальний персонаж (часто таке протистояння творилося за допомогою дуету акторів Абдулов–Янковський). І цей ліричний персонаж програвав і своєму супротивнику, і ворожому світу довкола. Ба більше, після «Польотів уві сні та наяву» (1982) його фільми набувають якихось фаталістичних рис і кожен із його головних героїв отримує певну суїцидальну місію, яку «успішно» реалізує у фіналі картини.

Багато в чому трагічна нотка в його фільмах обумовлена епохою, яка катастрофічно змінювалася наприкінці вісімдесятих років двадцятого століття. Це був час не просто змін, проте тотального руйнування – і в першу чергу всезагальних сенсів, того самого само собою зрозумілого культурного контексту, в якому жили радянські люди. Ці люди читали одні й ті самі книжки та без пояснень розуміли радянські фільми, з їхніми персонажами та конфліктами.

Проте за деякий час для нових поколінь уже буде потрібен перекладач і російська літературна класика, як і саме радянське кіно, у більшості випадків втратять свою конвертованість. Тепер, аби їх збагнути, особливо поза межами Росії, потрібні додаткові зусилля.

Звісно, для більшості радянських кінематографістів такий стан речей означав катастрофу. Фільми слід було творити за іншими принципами і спиратися тепер треба було на іншу реальність, про яку більшість кінематографістів мало що знала. Тут важливою вже стала особиста позиція художника, його досвід, його оптика, його вміння бачити у реальності прикмети нового часу та давати їм раду. Відтак нова реальність покликала новий кінематограф, який у Росії, скажімо, зумів реалізувати Алєксєй Балабанов, чиє бачення світу вже відрізнялося від питомо радянського. В Україні цей процес тільки зараз набуває якихось визначальних рис.

Для Балаяна це була також епоха пошуків і його фільм 1998 року «Два місяці, три сонця» начебто наблизився до реалій того часу – у стрічці йшлося про моральні наслідки першої чеченської війни, від якої прагне врятуватися традиційний ліричний герой його стрічок. Звісно, втеча новітнього інтелігента, майже доктора наук, від реальності приводить до трагічних наслідків, проте не для нього.

А вже наступний фільм Романа Балаяна «Ніч світла» (2004) був поверненням до джерел – до того невимушеного, ліричного кінематографа, обмеженого штучно створеним світом інтернату, в якому персонаж робив свій моральний вибір, проте цей вибір мав не стільки суспільний, скільки особистий характер.

У цьому контексті фільм «Ми є. Ми поруч» не став новим фільмом нового Балаяна. Власне через відсутність впізнаваного сучасного контексту, очевидного та зрозумілого для усіх, такого самого, яким була колись радянська дійсність чи російська літературна класика. Сьогодні життя ускладнилося, стало фрагментованішим, культурна прірва між поколіннями та соціальними прошарками стала нормою. Щезли мільйони очевидних та без пояснень зрозумілих речей.

Відтак сьогодні фільми не можуть просто так виводити на екран умовних абстрактних хірургів із якихось незрозумілих лікарень, не можуть вводити в кадр умовних божевільних із умовними діагнозами, котрі живуть у дуже умовному місті. Всі ці речі мають бути добре проартикульованими, із зрозумілим контекстом та із соціально, культурно чи якось по-іншому впізнаваними та близькими сучасному глядачеві (чи певній групі глядачів) персонажами.

Без пульсу

Парадоксальним чином стрічка Романа Балаяна римується з фільмом «Пульс» молодого дебютанта Сергія Чеботаренка. Фільм заявлений як біографічна стрічка про українську легкоатлетку із Нікополя Оксану Ботурчук, проте вочевидь такою не є. Тут також усе дуже приблизне та умовне – і рідне місто героїні, і її родина, і її спортивне оточення, і сам спорт, у подробиці якого нас не посвячують навіть мінімально.

Іронійно виглядають спільні персонажі для двох фільмів – і в Балаяна, і в Чеботаренка лікарів (щоправда, різних спеціалізацій) грає Ахтем Сеітаблаєв. У «Пульсі» роль батька головної героїні виконав Олександр Кобзар, який свого часу був затверджений на роль хірурга у фільмі «Ми є. Ми поруч». Особливо кумедно бачити їх обох в одному кадрі, але це вже для гурманів.

Таке перегукування фільмів і взаємний обмін акторам є, звісно, випадковим, проте по своїй суті цілком закономірним, оскільки сучасне українське кіно, особливо те, що твориться на великих студіях, напрочуд позбавлене індивідуальності та прикмет часу. Воно нічого не каже нам ні про сучасність, ні про своїх героїв, ні про сферу їхньої діяльності, воно максимально вихолощене – аж до порожнечі. Відтак тут кожного можна замінити кимось іншим – і нічого не зміниться, ніхто навіть не помітить заміни.

«Пульс» на тлі українського кіно взагалі видається чемпіоном зі знеособлення. Подібне відчувається вже на рівні сценарію, де немає жодного діалогу, який би хоч щось розповідав про персонажів, якось розкривав їхні характери та життєві обставини, у яких вони опинилися. Натомість наявні тільки абстрактні репліки світоглядного характеру, в яких не відчувається жодних зв’язків між героями – тим паче, родичами.

Звідки взялися безконечні політінформації та дорікання, тотальна недоброзичливість, яку проявляє мати героїні до своєї доньки? І що вона означає у контексті фільму? І як позначається на подальших подіях? І в чому мотивація суперниці? І чому її взагалі тримають у команді, незважаючи на погані результати? І звідки цей хлопець у головної героїні? І чому він настільки неадекватний? І куди дівається потім? І куди раптом на середині фільму щезають батьки? І що за розписки від батьків? І яку вони мають юридичну силу? З плином фільму подібних запитань без відповідей стає все більше.

Не сприяє емпатії і головна героїня. Беручи за основу біографію живої реальної людини, автори фільму творять фанерного персонажа, який повторює якісь клішовані загальні фрази ні про що. Безліч коротких епізодів (режисер Чеботаренко до того знімав рекламу) не дають глядачеві жодного шансу для ідентифікації з персонажами та самою історією. Тут немає розвитку та безперервної цілісної дії. По-моєму, героїня навіть не встигає пропотіти під час тренувань.

Сіре зображення, відсутність сонця тільки додають депресії в цей похмурий, без гумору та емпатії фільм. Наявність продакт-плейсменту говорить про ділові якості авторів фільму, проте лежить поза межами самої історії.

І якщо фільм Балаяна «Ми є. Ми поруч» є висхідним і від світоглядних, і від стилістичних особливостей автора, і його важко сприймати поза контекстом його творчості, то стрічка «Пульс» – цілком продукт теперішніх українських кіночасів.

Ці кіночаси позначаються байдужістю фільмарів до всього, окрім, схоже, долі бюджетів їхніх фільмів – і в першу чергу байдужістю до свого глядача та свого персонажа. Ймовірно, комерційна модель сучасного українського кіно цілком схиляє їх і до такої позиції, і до творення таких стрічок.

Фото: Вечірній Київ

Думки, висловлені в рубриці Column, передають виключно погляди самих авторів і можуть не збігатися з позицією редакції «Детектора медіа». Тексти авторських колонок суб'єктивні та не претендують на всебічне висвітлення теми.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Что будет, если крошечная черная дыра пройдет через тело человека
TSN
2025-02-23T19:51:56Z
Крокодилам грозит вымирание: ученые назвали неожиданную причину
TSN
2025-02-23T18:06:32Z
Game of Thrones: Kingsroad обзавелась системными требованиями к ПК — скоро выйдет демоверсия
GameMag
2025-02-23T17:24:18Z
В продолжении Cyberpunk 2077 могут появиться самые реалистичные NPC и мультиплеерный режим
GameMag
2025-02-23T17:12:51Z
"Как эта штука работает": кот стал звездой интернета благодаря своей любознательности
Фокус
2025-02-23T17:00:49Z
Путешествие быстрее скорости света: если варп-двигатель возможен, то почему его не создали
Фокус
2025-02-23T15:00:52Z
Эксперты назвали 5 причин, по которым маленькие телефоны не имеют смысла в 2025 году
Фокус
2025-02-23T15:00:50Z
NVIDIA RTX 5070 Ti для максимальных настроек графики: Системные требования Lost Soul Aside на ПК
GameMag
2025-02-23T14:15:59Z
Как улучшить скорость зарядки любого ноутбука: топ-5 советов от экспертов
Фокус
2025-02-23T14:00:07Z
Масленица-2025: рецепт блинов на пиве, ароматное угощение для веселого праздника
Знай
2025-02-23T16:51:38Z
Гороскоп на понедельник 24 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-23T16:00:02Z
Завтрак за пять минут: рецепт необычных горячих бутербродов
TSN
2025-02-23T15:48:49Z
Спальня мечты: как интерьер влияет на качество вашего сна
Marie Claire
2025-02-23T15:00:59Z
Гороскоп Таро на неделю: что ждет каждого знака Зодиака с 24 февраля по 2 марта
Политека
2025-02-23T14:30:16Z
Какую одежду нельзя стирать гелевыми капсулами: эту ошибку совершают практически все
TSN
2025-02-23T14:21:10Z
Обязательно нужно сделать 3 вещи: посевной календарь на март 2025
UAToday
2025-02-23T14:12:41Z
Горький вкус и темные наклонности: как пищевые предпочтения связаны с психопатией
Знай
2025-02-23T13:51:09Z
Шведская кухня: рецепт трески с картофельным пюре
Фокус
2025-02-23T13:12:37Z
Студент едва не сжег дотла общагу, когда "играл" с реалистичной куклой: в дверь постучали
Знай
2025-02-23T19:51:08Z
Полиция пришла в ночной клуб на звуки "русского мира": подробности. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T19:33:32Z
В Херсоне во время атаки российских беспилотников мужчина утратил обе ноги от взрыва
ZN UA
2025-02-23T16:19:35Z
Огромные провалы в земле "пожирают" город: бразильские власти объявили чрезвычайную ситуацию
TSN
2025-02-23T16:18:04Z
Глупый и опасный: полиция задержала мужчину со странными "орудиями преступления"
Фокус
2025-02-23T14:00:30Z
В Испании ликвидировали сеть торговли людьми
Европейская правда
2025-02-23T12:49:52Z
В результате ночного удара дронами по Одесщине пострадали три человека
Апостроф
2025-02-23T09:03:28Z
Запорожье под ударом: детали последствий обстрела
TSN
2025-02-23T07:36:35Z
РФ нанесла удар по Кривому Рогу: есть погибший и раненые
TSN
2025-02-23T06:12:26Z
Голевые передачи украинцев помогли команде победить в матче чемпионата Турции
ZN UA
2025-02-23T19:54:23Z
"Всегда учимся друг у друга": Усик встретился с Роналду в Саудовской Аравии
TSN
2025-02-23T16:51:02Z
Во время матча НХЛ в лицо комментатора прилетела шайба
ZN UA
2025-02-23T13:34:03Z
Нокаутированный Баколе проанализировал поражение от Паркера
Корреспондент
2025-02-23T13:00:17Z
Решила пошутить: женщина отправила бегунов в 2,5-километровый обход во время забега
Фокус
2025-02-23T12:00:49Z
В Англии похвалили выход на замену украинского футболиста "Арсенала" Зинченко
ZN UA
2025-02-23T10:07:54Z
Пригласил "станцевать": Паркер остроумно обратился к Усику после яркой победы над Баколе
TSN
2025-02-23T09:48:57Z
Известная российская теннисистка призналась в избиении самой себя
ZN UA
2025-02-23T09:31:53Z
Усик в компании Джошуа ярко отреагировал на быструю победу Паркера
Корреспондент
2025-02-23T09:03:31Z
Россия запустила ударные дроны: где есть угроза обстрелов
Comments UA
2025-02-23T20:18:33Z
Синоптикиня рассказала, когда спадут морозы
ZN UA
2025-02-23T19:58:26Z
А в Покровск наблюдатели приедут? – Зеленский о выборах во время войны
ZN UA
2025-02-23T19:07:25Z
Неделя начнется с хаоса в погоде: от весенних +5 до морозных -12
Новости Украины
2025-02-23T18:30:08Z
Тариф на водоснабжение планируют повысить почти втрое: кого ждет такая судьба
Политека
2025-02-23T18:01:19Z
Гороскоп на 24 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-23T16:30:18Z
Проблемы на фронте со Starlink существуют, однако есть нюанс
Comments UA
2025-02-23T14:36:33Z
В Киеве клуб устроил вечеринку под российскую музыку
TSN
2025-02-23T14:33:47Z
Украинские удары по территории РФ достигли расстояния в 1700 км - Сырский
Апостроф
2025-02-23T14:27:25Z
Канье Уэст выпустит фильм о Бьянке Цензори: «Это будет модное кино»
Marie Claire
2025-02-23T18:01:04Z
Джарел Лето снова "подлизал" россиянам: позировал с поддерживающими Путина актерами на BAFTA
Знай
2025-02-23T17:51:17Z
"До недавнего времени не хватало моральных сил выходить в люди". Интервью с актрисой Надеждой Хильской/У актрисы пока нет желания работать в театре
Апостроф
2025-02-23T17:27:37Z
Фильм о Глиноликом снимет режиссер триллера "Не говори никому"
GameMag
2025-02-23T17:19:28Z
Даша Квиктова с роскошными букетами цветов заинтриговала подробностями личной жизни
TSN
2025-02-23T16:51:17Z
Осталось мало времени: Netflix удаляет культовые фильмы и сериал
Фокус
2025-02-23T15:06:02Z
Главная героиня светских хроник: все о любимой микро-чихуахуа Деми Мур — Пилаф
Marie Claire
2025-02-23T14:57:51Z
Екатерина Тышкевич серьезно заболела и назвала свои симптомы
TSN
2025-02-23T14:48:11Z
Тина Кароль заговорила о желании родить дочь и ответила на упреки, что похудела с препаратами
TSN
2025-02-23T14:21:54Z
Можно ли жениться, убирать и ходить в гости на Масленицу: народные приметы на 24 февраля-2 марта
Знай
2025-02-23T20:30:52Z
В Киеве мобилизовали священнослужителя УПЦ МП - соцсети
Корреспондент
2025-02-23T20:06:08Z
С Масленицей: красивые поздравления
ZN UA
2025-02-23T20:03:23Z
Раскрыт страх Кейт Миддлтон и принца Уильяма за их детей
Фокус
2025-02-23T19:36:28Z
Как выйти на пенсию, если не хватает нескольких месяцев стажа: есть решение
Фокус
2025-02-23T19:00:19Z
Минобороны привлекает частные компании для ректуринга в армию - Умеров
Апостроф
2025-02-23T18:57:30Z
Зеленский рассказал об успешных ударах украинских ракет по военным целям РФ
ZN UA
2025-02-23T18:54:18Z
Папа Римский впервые за несколько дней появился в соцсети
Комсомольская правда
2025-02-23T18:37:43Z
"Худшее было впереди": мужчина пережил клиническую смерть и рассказал о своих видениях, детали
Фокус
2025-02-23T17:48:43Z
Почему жир идет в живот: 7 опасных привычек, которые мешают похудеть
UAToday
2025-02-23T14:12:34Z
Названы самые полезные консервы для здоровья пожилых людей: укрепляют сердце и кости
TSN
2025-02-23T12:36:34Z
Постановление Кабмина лишило тяжелобольных пациентов скидок на лекарства: семья ветерана бьет тревогу
Фокус
2025-02-23T12:06:22Z
Любовь и здоровье сердца: как романтические отношения влияют на организм
Фокус
2025-02-23T11:30:17Z
Этот утренний ритуал может разрушать вашу кожу: правда о кофе, которую не говорят
Знай
2025-02-23T08:51:31Z
Эпидемия одиночества: как мы разучились дружить и любить в реальном мире
Marie Claire
2025-02-23T08:00:27Z
Кто руководит нашими генами? Загадки эпигенетики
ZN UA
2025-02-23T06:34:40Z
Как бананы могут помочь бросить курить
Знай
2025-02-23T04:51:34Z
Ляшко возмущен поборами за контраст и КТ в больницах: "Руки хочется отрывать"
Знай
2025-02-23T04:12:06Z
Мораторий на коммунальные услуги: что будет с тарифами в 2025 году
Знай
2025-02-23T19:30:12Z
Главное за 23 февраля: повышение цен на воду, 60 тысяч штрафа, жалобы сотрдуников ТЦК на тяжелую работу и Масленица
Знай
2025-02-23T18:21:53Z
GameFile: NetEase может закрыть свои западные студии, включая Quantic Dream и Grasshopper Manufacture
GameMag
2025-02-23T17:19:57Z
Гетманцев назвал новый налог, который введут в Украине: "Он действует в Евросоюзе"
UAToday
2025-02-23T17:06:33Z
Благодаря энергетикам ДТЭК удалось вернуть тепло в доме одесситов после обстрелов — Труханов
TSN
2025-02-23T15:06:53Z
Кабмин продлит сроки перебронирования работников предприятий: названа дата
GlavRed
2025-02-23T13:27:42Z
Без субсидий и с ростом тарифов: украинцы остались без помощи в феврале
Знай
2025-02-23T13:12:07Z
Глава Минфина о полезных ископаемых: Цель Украины не экспорт, а привлечение инвесторов
Лига
2025-02-23T13:06:43Z
Цены на капусту в Украине: где выгоднее купить
Политека
2025-02-23T13:00:57Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Сколько белья можно класть в стиральную машину
TSN
2025-02-23T09:06:45Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Венгрия стала соавтором резолюции США в ООН, не осуждающей российскую агрессию
TSN
2025-02-23T20:24:18Z
Стрелявший пьяным судья помог мобилизованному коллеге выбить 2 миллиона из госказны
Знай
2025-02-23T20:12:07Z
РФ могла не применять ракеты в ночь атаки по Украине из-за их нехватки — авиаэксперт
TSN
2025-02-23T19:51:48Z
"А вот Трампа или Путина в такой ситуации представить невозможно": конфуз Зеленского с водой взволновал журналиста
Апостроф
2025-02-23T19:51:09Z
Спецпредставитель Трампа Уиткофф: Стамбульские соглашения могут стать ориентиром для заключения мирного соглашения между Украиной и Россией
ZN UA
2025-02-23T19:48:19Z
"Не нужно придумывать цифры": в Раде выдвинули требование к Зеленскому
Comments UA
2025-02-23T19:45:21Z
Пресс-конференция Зеленского: Главные заявления украинского лидера
ZN UA
2025-02-23T19:33:51Z
У Трампа оправдывают Путина: чем грозит резкий разворот в сторону российского диктатора
Comments UA
2025-02-23T19:03:40Z
Малюк рассказал о предотвращении терактов, агентурных сетях ФСБ и ударах по нефтяной отрасли РФ
Хвиля
2025-02-23T19:00:59Z