MY.UAНовости
Як білоруси протидіяли Лукашенку за допомогою дворових чатів. І як влада це придушила
Як білоруси протидіяли Лукашенку за допомогою дворових чатів. І як влада це придушила

Як білоруси протидіяли Лукашенку за допомогою дворових чатів. І як влада це придушила

Девізом учасників став рядок з пісні гурту "Сплін": "Мы не знали друг друга до этого лета".

Скільки цих чатів було - встановити неможливо, але влада Білорусі звітувала про розправи над тисячами таких груп по всій країні. Силовики змушували видаляти ці чати або самі долучались до них - постили червоно-зелені прапори та погрози на адресу учасників. Адміністраторів оголошували в розшук, змушували тікати з країни, примушували вибачатися на відеокамери.

Навесні та влітку 2021 року тиск посилився. Слідчий комітет Білорусі оголосив, що участь у таких чатах прирівнюють до екстремістської діяльності - влада визнала, що основним напрямком цих "формувань" є "радикальні дії". Їхнє адміністрування почали вважати організацією екстремістської групи - за білоруськими законами це до семи років в'язниці.

Точну кількість затриманих за чати білоруська влада не називала; активісти кажуть про десятки людей, що потрапили під обшуки, адміністративне або кримінальне переслідування.

Після подій 9-12 серпня 2020 року у білорусів виникла величезна потреба в спілкуванні - попри тиск силовиків

Чати створювали як відкриті та загальнодоступні, тепер майже всі вони закриті - туди можна потрапити лише через особисті знайомства. Ними не користуються під справжніми іменами, а їхні адміністратори де-факто перейшли у підпільний режим.

У Білорусі, де знищили незалежні засоби масової інформації та заблокували багато іноземних, Telegram, за деякими підрахунками, у серпні 2020 року мав 2,4 млн користувачів (населення країни - 9,3 млн). Основні новинні канали на кшталт "Нехта", який в серпні 2020 року читали 2,1 млн людей, визнали екстремістськими. Тому дворові чати залишалися однією з останніх можливостей дізнаватися про новини та спілкуватися між собою.

Ходімо чаю поп'ємо?

Ольга (своє прізвище вона просила не вказувати з міркувань безпеки) жила на околиці Мінська. "В минулому житті я була непоганим бухгалтером", - каже вона про себе.

Ольга була адміністратором чату свого мікрорайону. Чат створили ще у першій половині 2020 року і виконував він суто утилітарні функції: люди обговорювали товари в магазинах, де краще відремонтувати побутову техніку тощо.

Ольга каже, що після подій 9-12 серпня - президентських виборів і перших протестів - потреба людей у зустрічах, розмовах та осмисленні того, що відбувається, була величезною. І тоді вона просто написала у цей чат: маємо самовар на дровах, ходімо чаю поп'ємо. На пропозицію відгукнулися десятки людей.

Одного самовара у дворі, де мешкала Ольга, скоро виявилося замало - на вечірні чаювання приходили десятки людей

Чаювання стали вечірніми, люди на них приходили після роботи. Обговорювали новини, розробляли локальні акції на кшталт розвішування червоно-білих стрічок - у кольорах національного прапора. Були дуже обережні: на самих чаювання не було жодної символіки чи алкоголю. І те й інше могло стати приводом для втручання міліції.

У серпні-вересні, на піку активності, на чаювання збиралися до 150 людей, каже Ольга, у самому чаті було близько 1,5 тис. учасників (населення мікрорайону - близько 10 тисяч). Люди приносили свої самовари, печиво й цукерки, сало і ковбасу. Було багато дітей, згадує Ольга, щасливих від того, що солодке тут можна було їсти без обмежень.

Люди обговорювали як політику і допомогу затриманим, так і цілком побутові речі: стан своїх будинків та дворів, дітей, їхнє навчання.

Міліція часто спостерігала за тим, що відбувається, але не втручалася.

У жовтні 2020 року в Ольги почалися проблеми. Спочатку її оштрафували за розвішування червоно-білих стрічок, потім затримали за те, що вона намагалася відбити у міліціонерів жінку, яку вони хотіли затримати. Врешті, розповідає Ольга, вона отримала 12 діб за фарбування у червоно-білий колір балюстради старих сходів, що вели до місцевого ставка.

Чаювання не припинилися. "На моє перше затримання сусіди відповіли тим, що винесли мангал", - сміється вона.

"Ми виходили навіть у морози, було дуже шкода втрачати те, що ми створили. Наші відносини були навіть ближчі за родинні. Ми допомагали одне одному не лише у протестах, але й у побутових речах. Не всі сім'ї мають такі взаємини", - каже зараз Ольга.

Іноді під час чаювань у людей виникали креативні ідеї щодо оформлення зовнішнього вигляду мікрорайону

У лютому 2021 року розповідає Ольга, прийшли вже за її донькою-студенткою й намагалися звинуватити її в адмініструванні районного чату. Тоді мати й дочка змогли довести, що це не так. "Вгамуй свою матір, і ми дамо тобі спокій", - цитує Ольга слова, сказані її доньці.

За кілька днів вже саму Ольгу викликали на допит до Слідчого комітету Білорусі, хоча до цього вона спілкувалася лише з районними силовиками.

Телефоном Ольга жартувала: "Кажете, на годинку до вас зайти? Чоловікам взагалі вірити не можна, а вашого фаху - особливо". Вона попросила перенести зустріч через застуду. І відразу після цього родина зібрала мінімум речей та поїхала спочатку в Україну, а звідти в одну з країн Балтії.

Чи порушили проти них справу, Ольга досі не знає. За непрямими ознаками так: за її словами, доньку відрахували з вишу за те, що перебуває у розшуку.

Наразі чат їхнього мікрорайону захопили силовики. Ольга час від часу навіть листується з цими людьми. "Після того, як посадили літак з Протасевичем, вони нам з дочкою написали: чекайте, скоро й з вами буде те саме. Не цитуватиму те, що я написала їм у відповідь", - каже вона.

"Натиснула кнопку - і почалося!"

Ксенія (своє прізвище вона просить не називати з міркувань безпеки) - працівниця однієї з IT-компаній. У серпні минулого року вона винаймала квартиру в центрі Мінська.

"Я натиснула кнопку - і почалося! - так вона описує створення чату на початку вересня 2020 року. - Тоді вже було видно, що такі зібрання почалися в багатьох будинках та районах, і мені хотілося, щоб і в мене таке було".

За спостереженнями Ксенії, дворові чати найперше з'явилися у новобудовах на околицях Мінська. Люди об'єднувалися для розв'язання побутових проблем ще до протестів. До центру же новація дійшла пізніше.

Ксенія поділилася своєю ідеєю з братом, вони створили чат, надрукували оголошення. Один з відомих білоруських блогерів у ті дні запропонував: надсилайте мені назви чатів, а я їх прорекламую.

У перші ж дні існування чату до нього приєдналися близько трьохсот людей, - згадує Ксенія. - А на піку було приблизно 1,3 тис. Ксенія запропонувала зустрітися в одному з дворів, на зустріч прийшли людей п'ятдесят.

"І відразу ж почалося: давайте газету випускати, давайте листівки зробимо. Хтось каже: влаштуймо в інтернеті голосування за прапор нашого мікрорайону. Я кажу: навіщо в інтернеті, влаштуймо просто тут справжнє голосування зі скриньками!" - згадує вона.

У дворах та мікрорайонах восени 2020 року створювали свої прапори. Домінували червоно-білі кольори

"Це була своєрідна психотерапія, яка нам всім тоді була так потрібна", - каже Ксенія.

Незабаром у дворах почалися концерти. Якось Ксенія йшла вулицею, і їй сподобався гурт, що грав в іншому дворі неподалік від її будинку. Вона покликала музикантів до них - і ті відразу погодилися.

Тут міліціонери також спочатку спостерігали й не втручалися, іноді демонстративно приганяли "бусик" (так в Білорусі називають автозаки), але ніхто не лякався.

Через чат намагалися координувати й протестну активність, але швидко стало зрозуміло, що його читають - він спочатку теж був відкритим. Обидві спроби зібратися разом й піти на протестну ходу зірвали силовики.

"Я розуміла, що це небезпечно: адміністраторів чатів почали ловити ще у вересні, змушували видаляти їх, знаю про кілька випадків, коли їх звинуватили в участі у масових заворушеннях. Але я не думала про це, - каже Ксенія. - Інакше страх не дозволив би щось робити".

28 жовтня 2020 року прийшли і за нею. Вона прокинулася о дев'ятій ранку від того, що безперервно дзвонив домофон. "Я відразу зрозуміла, що це за мною, нормальні люди до мене в таку пору не ходять", - каже вона.

Допоміг той самий чат: друзі Ксенії підігнали машину просто до під'їзду, дали їй 15 хвилин на збори, а потім їй пощастило - авто з силовиками поїхало. Як з'ясувалося трохи згодом, за власницею орендованої квартири й подальшим обшуком.

"Я ніколи не вірила, що за мною можуть прийти, я ж не політичний діяч, просто завела чатик", - досі дивується Ксенія.

Друзі відвезли її до прикордонного містечка, вона переночувала в однокласниці, яку не бачила сім років. "Привіт, мені тут кримінал загрожує", - привіталася з нею Ксенія.

Зараз вона мешкає в одній з країн Європи. "Рівень репресій переміг нашу безстрашність, стало зрозуміло, що це точно надовго, - каже вона. - Влада лютує через наші протести й не заспокоїться, поки не заткне нас".

"Польові командири"

Дворові чати не існували автономно, їхні адміністратори знайомилися й контактували між собою. Поряд з маленькими були й чати на тисячі людей - групи з того чи іншого району.

Ми спілкуємося з їхніми координаторами у додатково зашифрованому чаті, куди можна потрапити лише за запрошенням - посиланням, що вимикається відразу після того, як один раз ним скористалися.

Один зі співрозмовників просить мене надіслати йому будь-який мій допис у соцмережі та відредагувати його - спочатку поставити знак пунктуації, а потім відразу прибрати його. Так вони переконуються, що я той, за кого себе видаю.

"Нас же режим називає "польовими командирами" і ба більше - так до нас і ставиться. До таких, як я, за найменшої підозри відчиняють двері "болгаркою", - пояснює один зі співрозмовників необхідність такої конспірації.

Один зі співрозмовників просить називати його у тексті "C for Chat" (аналогія з культовим для протестувальників всього світу фільмом "V" означає вендета").

Він розповідає, що у серпні 2020 року став модератором одного з таких великих чатів. Якщо туди приходили прибічники Олександра Лукашенка, намагався переконати їх або просто банив.

"C for Chat" ще у вересні зрозумів, що таким, як він, загрожує небезпека. "Під час затримань силовики почали захоплювати акаунти людей. Спочатку все зводилося до вандалізму. Вони або видаляли знайдені чати й канали, або викладали в них свої дурниці. Потім силовики порозумнішали й почали шифруватися. Арештовували активіста, змушували дати паролі до пристроїв та акаунтів - і прикидалися ним у чатах. А ми намагалися протидіяти цьому".

Влітку 2020 року, коли ця активність лише починалася, люди використовували свої справжні імена і телефони. Тепер для такого спілкування в межах Білорусі потрібні спеціально для цього куплені апарати з віртуальними чи іноземними сім-картами, де основні месенджери захищені двофакторною автентифікацією.

"Це систематична протидія силових структур самоорганізації громадянського суспільства в країні. Вони цілеспрямовано шукають координаторів, - резюмує він. - Шантажують заарештованих, намагаються змусити "добровільно" співпрацювати, катують. Я знаю про випадки, коли активіста в авто катували, щоб він виманив з дому свого друга. Я знаю, як іншого адміна захопили просто на пішохідному переході".

Три етапи з життя чатів

Ще один співрозмовник ВВС, який просив назвати його ніком Mr. Mountain, ділить коротку історію дворових чатів на кілька етапів.

Перший етап - це ейфорія й ті ж самі дворові чаювання. Люди зустрічалися біля своїх будинків після мітингів, ділилися враженнями, обмінювалися червоно-білими парасолями та браслетами. Вперше відчувши, що їхні двори належать їм, вони прибирали там й садили дерева.

"За відчуттями це було, як перед падінням Берлінської стіни, тільки в нашому випадку вона лише тріснула", - каже співрозмовник ВВС.

Другий етап, розповідає Mr. Mountain, це захист здобутих цінностей. Люди збиралися і сміялися над дільничними міліціонерами та комунальниками, яких змусили зрізати червоно-білі стрічки та зафарбовувати такого ж кольору гасла. А ввечері того ж дня ми малювали й чіпляли їх знову, а потім ховалися від силовиків, що ходили по дворах.

Нарешті, третій етап припав на пізню осінь, коли марші й ходи перестали бути міськими, а стали локальними. Тоді адміни чатів взяли на себе роль їхніх організаторів та координаторів - і миттєво стали мішенню для влади.

"У вузькому колі адмінів та активістів ми продумували місце зустрічі, маршрут та намагалися спрогнозувати різні сценарії - з огляду на те, що минав 15-й тиждень без мобільного інтернету в країні (білоруська влада глушила інтернет кожні вихідні з літа 2020 року - Ред). Було безліч ідей, як допомогти мешканцям району повернутися додому з маршу цілими й неушкодженими", - розповідає співрозмовник ВВС.

"Звичайно, нас не здивувало те, що головною мішенню стали саме розробники протестної інфраструктури - адміни дворових чатів, - каже Mr. Mountain. - Дворові адміни зрозуміли, що це дорога в один кінець. Що ми ризикуємо свободою, а, можливо, і життям".

***

"Відтік з відкритих чатів є. Люди втомилися від негативу, давно немає великих маршів і, здається, що нікого не залишилося і нічого не відбувається, - каже співрозмовник ВВС з ніком "C for Chat". - Але це не так, люди ніколи не пробачать Лукашенкові".

"За інформацією, що я маю, силовики наразі розділили райони і контролюють їх, ловлять навіть звичайних учасників чатів і дають по 15-20 діб, щоб в річницю торішніх подій вже точно ніхто не вийшов", - каже IT-фахівчиня Ксенія.

У березні та квітні працівники головного управління з протидії корупції та боротьби з організованою злочинністю затримали щонайменше сімох адміністраторів, що модерували близько тисячі неназваних чатів у Telegram. Їм загрожує від шести до 10 років позбавлення волі.

16 липня суд у Мінську ухвалив вирок у "справі студентів" - 12 осіб засудили до 2-2,5 років колонії. Основа звинувачення: вони були адміністраторами або активними учасниками чатів.

5 серпня Слідчий комітет відзвітував, що передав на розгляд до суду позови про визнання екстремістськими неназваної кількості телеграм-чатів. Серед них, наприклад, такі: "Ждановичі, клуб шанувальників пісень Віктора Цоя", "Нова Борова 98%". Суд ці позови задовольнив.

За даними правозахисного центру "Весна", КДБ Білорусі перевіряє неназвану кількість адміністраторів та учасників дворових чатів на причетність до підготовки терактів. За тероризм у Білорусі передбачена смертна кара.

Теги по теме
Інше
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
У Відні для дипломатів і представників ОБСЄ провели майстер-клас з писанкарства
УкраинФорм
2025-04-03T10:06:38Z
"Поки я спала": пасажирку літака обурило, що попутник зробив з її волоссям
Фокус
2025-04-03T10:06:27Z
Штучний інтелект у школі: загроза для вчителів чи шанс для освіти?
ZN UA
2025-04-03T10:04:43Z
Зможе вмістити до 90 одиниць техніки: Росія будує в Керчі найбільший корабель "Іван Рогов"
24tv
2025-04-03T09:54:35Z
Три найдорожчі породи котів: скільки вони коштують в Україні
Telegraf
2025-04-03T09:54:10Z
Мінкультури підтвердило М1, М2, sweet.tv і "А-ба-ба-га-ла-ма-га" статус критично важливих
Комсомольская правда
2025-04-03T09:45:23Z
"Пристрасті не вщухають": у гнізді Одарки та її коханого з'явилося ще одне яйце
24tv
2025-04-03T09:42:08Z
«Роздягайся і до справи». Дружина міністра Сметаніна пише еротичні романи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T09:30:11Z
"Холостяк" Терен повернув грант і відповів, чому передумав відкривати бізнес
Gazeta UA
2025-04-03T09:28:41Z
Зеленський відвідав місце російського злочину на Чернігівщині
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T10:06:58Z
Рютте заявив, що США не мають наміру раптово виводити війська з Європи
Лига
2025-04-03T10:06:13Z
Швеція закликала країни ЄС збільшити військову допомогу Україні
УкраинФорм
2025-04-03T10:06:12Z
"День визволення" американської економіки: що говорять у світі про введені Трампом мита
ZN UA
2025-04-03T10:06:09Z
У ЦПД при РНБО спростували чутки про штурм Генштабу та затримання Залужного
Antikor
2025-04-03T10:06:03Z
Тарифи Трампа вигадав ChatGPT? Нова божевільна теорія соцмереж розкриває «змову» уряду США і ШІ
ITC
2025-04-03T10:01:02Z
Естонія цього року почне будівництво укріплень з бункерами на кордоні з Росією
УкраинФорм
2025-04-03T09:54:21Z
Німеччина засуджує рішення Трампа запровадити масштабні тарифи
Европейская правда
2025-04-03T09:52:36Z
Орбан прийняв в Будапешті прем’єра Ізраїлю, ігноруючи ордер на його арешт
Европейская правда
2025-04-03T09:52:13Z
Прикрили "льотчика": у Шебекіно встановили сітки на будинках для захисту від дронів
Фокус
2025-04-03T10:06:55Z
У Карпатах на горі Піп Іван фіксують мороз та сильний вітер
24tv
2025-04-03T10:06:54Z
У Керченські протоці фіксують нові витоки мазуту із затонулих російських танкерів
УкраинФорм
2025-04-03T10:00:28Z
Сьогодні Київрада має вирішити долю семи ділянок, які фігурують у резонансній «земельній справі»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T10:00:09Z
"Волонтер"-окупант наживається на нерухомості в окупованих містах України, – розслідування
24tv
2025-04-03T09:57:04Z
До Одеського Нацпарку прилетіли червонокнижні птахи
Комсомольская правда
2025-04-03T09:43:35Z
Депутати Київради зібрали підписи для голосування за відставку Володимира Бондаренка
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T09:39:10Z
Армія РФ наступає з більшою силою: під загрозою ключова траса між Запоріжжям і Донеччиною
Telegraf
2025-04-03T09:36:50Z
Ворог продовжує спроби перекидати війська на західний берег річки Оскіл - Сили оборони
УкраинФорм
2025-04-03T09:33:00Z
13-й Тиждень австрійського кіно оголошує повну програму
Детектор М
2025-04-03T09:36:42Z
Фаворити українських глядачів: 10 найпопулярніших фільмів на Netflix, які підкорили серця усіх
24tv
2025-04-03T09:33:43Z
Мінус одна таємниця: відомий співак розповів про особисте життя
GlavRed
2025-04-03T09:27:44Z
Алла Пугачова висловила свою громадянську позицію - що сталося
GlavRed
2025-04-03T09:27:33Z
Жана-Клода Ван Дамма підозрюють у секс-торгівлі дітьми: проти актора відкрили кримінальну справу
Gazeta UA
2025-04-03T09:27:08Z
"Процес складний": дружина Решетника показала, який будинок вони купили
GlavRed
2025-04-03T09:27:07Z
12 квітня - лекція літературознавиці Богдани Романцової на тему «25 років літератури: книжки про близькість, біль і свободу»
Детектор М
2025-04-03T09:18:47Z
Дружина Тігіпка на рідкісних фото показала підрослу доньку від банкіра
Gazeta UA
2025-04-03T09:06:59Z
Вії не відваляться: 55-річна наречена Джеффа Безоса полетить у космос
Фокус
2025-04-03T09:00:04Z
Скасування пільгового постачання газу виробникам електрики скоротить потребу в імпорті газу, – ICC Ukraine
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T10:06:45Z
Бюджетний варіант великоднього кошика подорожчав на третину
AgroPortal
2025-04-03T10:00:55Z
У Казахстані виявили родовище рідкоземельних металів
24tv
2025-04-03T09:54:46Z
Кому з українців відключатимуть світло за борги: гендиректор YASNO дав відповідь
GlavRed
2025-04-03T09:51:55Z
Техніка Apple і не тільки. Що може здорожчати в Україні через мита Трампа
Telegraf
2025-04-03T09:49:17Z
Україна збільшила експорт товарів: агропродукція знову в лідерах
AgroPortal
2025-04-03T09:48:32Z
Україна може виробляти 40 гаубиць "Богдана" на місяць: наскільки це реально, — Defence24
Фокус
2025-04-03T09:45:07Z
Заплатити мають всі: українців попередили про важливий податок, готуйте 5280 гривень
Знай
2025-04-03T09:30:16Z
Рішення США про масштабні мита вплинуло на ринок: скільки коштують долар і євро
GlavRed
2025-04-03T09:27:27Z
Збірна України з футболу зберегла позицію у рейтингу ФІФА
УкраинФорм
2025-04-03T10:04:34Z
Стали відомі деталі оновленого формату футзальної Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-04-03T10:01:50Z
Відомий британський журналіст назвав відмінність між Усиком та Джошуа
24tv
2025-04-03T09:57:57Z
Аби потрапити до фіналу Eurovision, Вірменія цього року має зробити надзусилля, бо поки букмекери їй дають шанс посісти лише 33 місце. PARG .
FM-TV
2025-04-03T09:55:27Z
Ліверпуль — Евертон 1:0 Відео гола та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-04-03T09:55:07Z
Броварня Mova з Дніпра отримала дві нагороди на World Alcohol-Free Awards 2025
AIN
2025-04-03T09:51:07Z
Яцковець набрала 19 очок за БК «Ружомберок» у грі чемпіонату Словаччини
УкраинФорм
2025-04-03T09:45:08Z
Вигравав АПЛ з МанЮнайтед: "червоні дияволи" планують повернути легенду клубу
24tv
2025-04-03T09:42:19Z
В Дніпрі встановили рекорд Гіннеса, протягнувши 18-тонну вантажівку 20 метрів
Комсомольская правда
2025-04-03T09:34:25Z
Чому не можна сидіти спиною до вікна: знають одиниці
24tv
2025-04-03T10:00:13Z
Не лише з желатину та білків: рецепт смачної глазурі на паску, що перевершить всі попередні
24tv
2025-04-03T09:42:03Z
Пурпурні крашанки за стародавнім рецептом: забута ідея з червоним вином
Gazeta UA
2025-04-03T09:39:52Z
У СРСР продавали апельсиновий майонез: що це за дивина
Telegraf
2025-04-03T09:15:12Z
Які подарунки не можна дарувати свекрусі: це треба знати
24tv
2025-04-03T08:48:11Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які здатні впливати на долі інших людей
TSN
2025-04-03T08:40:52Z
У чому спекти паски, якщо немає формочок: швидкий лайфгак із фольгою
TSN
2025-04-03T08:39:55Z
Секрет у поливі: як зробити, щоб редиска не гірчила
GlavRed
2025-04-03T08:27:35Z
Китайський гороскоп на завтра 4 березня: Щурам - проблеми з нервами, Козлам - обман
GlavRed
2025-04-03T08:27:00Z
Біля берегів Греції тоне човен з мігрантами: є загиблі
Европейская правда
2025-04-03T10:04:24Z
Викрито корупційну схему привласнення бюджетних коштів під час ремонту будівлі міграційної служби на Чернігівщині
Украина Криминальная
2025-04-03T10:03:18Z
Інженера-росіянина судять за крадіжку секретів ASML, TSMC та NXP — збирав дані для будівництва фабрики напівпровідників
ITC
2025-04-03T10:01:40Z
Українські та німецькі поліцейські провели спільну спецоперацію та затримали «вора в законі»
Украина Криминальная
2025-04-03T10:00:37Z
На Закарпатті 130 рятувальників, поліцейських і добровольців знайшли дівчинку, яка заблукала в лісі
УкраинФорм
2025-04-03T09:54:09Z
На Кіровоградщині викрили працівників банку, які викрали майже 10 мільйонів гривень з рахунків клієнтів
Antikor
2025-04-03T09:54:04Z
Начальник терцентру МВС у Києві оформив майно на дружину, а сам декларує лише старий ВАЗ
Antikor
2025-04-03T09:42:47Z
У Росії горів суднобудівний завод: пожежа охопила 1500 квадратних метрів
24tv
2025-04-03T09:42:14Z
В Україні викрили шахраїв, які ошукали людей на понад 200 тис. грн
InternetUA
2025-04-03T09:13:19Z
11 смертей від Covid-19 і грипу: статистика ГРВІ в Україні за тиждень
Факти ICTV
2025-04-03T09:33:46Z
Новий статус: медуніверситет Львова стане кластером освіти і науки
Факти ICTV
2025-04-03T09:33:17Z
Виписали на 70-й день: у Рівному виходили немовля, яке народилося з вагою 890 г
Факти ICTV
2025-04-03T09:15:58Z
Як і коли пити зелений чай, щоб отримати максимум користі
24tv
2025-04-03T09:06:02Z
На смородині з’явились круглі бруньки: що робити
TSN
2025-04-03T08:40:12Z
Несподіваний ефект: препарат від нейронарушень знизив алко та наркозалежність
Факти ICTV
2025-04-03T08:37:33Z
Проєкт Phytogene: у Канаді розробили рослинну систему для виробництва ліків
Факти ICTV
2025-04-03T08:28:28Z
Чи можна щодня приймати душ – спростували поширений міф
24tv
2025-04-03T08:15:47Z
Назвали 4 напої, які найбільше школять вашому серцю
24tv
2025-04-03T07:36:39Z
NASA досягає прогресу в розробці системи управління безпекою дронів
Portaltele
2025-04-03T10:04:21Z
3 квітня Землю накрила магнітна буря
360ua.news
2025-04-03T10:03:32Z
Apple досі прагне позбутися кнопок в iPhone
InternetUA
2025-04-03T10:01:57Z
Тест на міцність OPPO Find N5 ─ тонкий смартфон легко ламається
ITC
2025-04-03T10:01:42Z
Катастрофа Boeing Starliner: астронавти вважали, що не виживуть
ITC
2025-04-03T10:01:08Z
Щось дивне відбувається із зірками: вони не можуть позбутися "настирливих пісень"
Фокус
2025-04-03T09:51:51Z
BAFTA назвала "найвпливовішу відеогру всіх часів" – і ви навряд чи про неї чули
24tv
2025-04-03T09:48:36Z
У Карибському морі пробурили Велику блакитну діру: вчені виявили щось тривожне
Фокус
2025-04-03T09:45:21Z
Популярний ШІ попросить виконати частину роботи самостійно, щоб підтримати роботу вашого мозку
24tv
2025-04-03T09:33:31Z
750-сильний люкс: дебютував найпотужніший і найшвидший Rolls-Royce
Фокус
2025-04-03T09:45:45Z
Jeep Compass North Star прямує в Україну: ексклюзивна версія – за вигідною ціною!
AutoCentre
2025-04-03T09:40:11Z
Електричний кросовер Jeep Compass показали на нових фото
AutoGeek
2025-04-03T09:30:28Z
За 300 км від України: стартувало виробництво новітнього позашляховика Jeep
ЗаРулем
2025-04-03T09:21:54Z
Audi розпродає культові гоночні автомобілі
AutoCentre
2025-04-03T09:06:28Z
Ви теж платили цей штраф даремно? Суди масово стають на бік водіїв - про яке порушення йдеться
Знай
2025-04-03T08:51:56Z
З легендарним іменем: гібридний спорткар Honda Prelude показали офіційно
AutoGeek
2025-04-03T08:36:20Z
Genesis презентував розкішні купе та кабріолет на базі G90
AutoCentre
2025-04-03T08:16:53Z
Автопілот розбив Xiaomi SU7 через несподівану зміну смуги на високій швидкості
ITC
2025-04-03T08:16:14Z