MY.UAНовини
Людство в облозі: звідки беруться агресивні віруси, які породжують смертоносні пандемії
Людство в облозі: звідки беруться агресивні віруси, які породжують смертоносні пандемії

Людство в облозі: звідки беруться агресивні віруси, які породжують смертоносні пандемії

Пандемія коронавірусу, що раптово й підступно обрушилася на світ, захопила всі країни та континенти, пробудила у людях не тільки певні панічні настрої, але й змусила пильніше поглянути в очі новому ворогові: звідки він, чого хоче, чому напав, і чи є у нас надія на перемогу.

Варто підкреслити, що за свою історію – у всякому разі, ті тисячоліття, які вдається відстежити – людство пережило чимало спустошливих трагічних пандемій, які призводили до вимирання цілих народів і континентів, найчастіше впливали на хід історії. Причому одні пандемії (наприклад, холери та чуми) були викликані бактеріями, а інші (наприклад, іспанки, лихоманки Ебола, SARS, нинішньої Covid-19) – вірусами.

Поговоримо про віруси

Пандемії важко передбачити, і ще важче приборкати. Цікаво, що віруси, які їх викликають, є нашими сусідами протягом усього життя, але в одну мить несподівано починають виявляти незрозумілу агресивність, вбивають і калічать десятки мільйонів людей. Потім так само несподівано пандемії сходять нанівець.

Невже людина безсила проти гніву своїх небезпечних сусідів та співмешканців? Це драматична історія протистояння.

Вірус – одноразовий шприц із фрагментом ДНК

Сучасна наука навіть тепер, у ХХІ столітті, не готова однозначно відповісти, що ж таке віруси – живі істоти або ж нежива речовина. На сьогодні виявлено та описано близько 5 тис. різних вірусів, але, зрозуміло, що це лише верхівка айсберга. Насправді їх мільйони. Вони навколо нас: у воді, в землі, в організмах тварин, в рослинах… Вірус, по суті, шматочок генетичної інформації, яка одягнена в білкову оболонку.

Чужа клітина потрібна йому, щоб жити. І поза живим організмом він не розвивається, а ніби “спить”. Деякі вірусологи описують вірус як “одноразовий шприц, що впорскує у живу клітину пружинку своєї ДНК”. Тим самим він запускає підступну і хитру програму, яка змушує уражену клітину відтворювати такі ж смертоносні шприці.

Існує навіть конспірологічна теорія всесвітнього експерименту “спрямованої панспермії”, в результаті якого Земля була “засіяна” органічними зародками, обслуговувати які, програмувати їхній розвиток повинні були біоробот-віруси. Саме вони повинні були коригувати еволюцію, послідовно вводячи в живі клітини необхідні ДНК. Але за мільярди років щось пішло не так… І роботи стали час від часу вбивати своїх підопічних. Можна з іронією ставитися до цієї теорії, але серед її прихильників – відомі авторитетні вчені з усього світу.

Теорію “спрямованої панспермії” всерйоз розглядали такі видатні дослідники, як Г. Гельмгольц, С. Арреніус, Дж. Томсон, П. П. Лазарєв та інші. А лауреат Нобелівської премії, американський вчений, один із співавторів створення моделі ДНК Френсіс Крік у книзі Життя як воно є: її походження і природа особливо підкреслив, що генетичний код ідентичний у всіх живих об’єктах, вивчених в даний час. Саме Крік і його колега Леслі Оргел, посилаючись на відкриття в молекулярній біології, палеонтології і космології, припустив, що життя на нашій планеті була цілеспрямовано засіяне з космосу.

З усього вищесказаного випливає, що агресивну поведінку вірусів неможливо логічно пояснити. Адже їхнє головне еволюційне завдання – розмножуватися, плодити якомога більше своїх копій. За ідеєю він, вірус, повинен пестити і леліяти, а не вбивати живу клітину, яка забезпечує йому вічне життя.

Взяти, наприклад, вірус герпесу. Він живе практично у кожній людині, не завдаючи більшості людей відчутної шкоди. Тобто поводиться, як йому і належить. А ось вірус Ебола можна назвати самогубцем. Він вбиває майже половину своїх жертв, позбавляючи себе місця існування. Тобто веде себе так, нібито у ньому сталася якась поломка, і він не відає, що творить.

Віруси є у кожного виду живих істот на Землі. Смертоносними вони стають, коли їм вдається перейти від одного виду до іншого. Це відбувається нечасто. Скажімо, віруси від рослин до тварин переходять, напевно, раз на один мільйон років. А від тварин до людей частіше. Дослідники запевняють, що, наприклад, вірус Ебола потрапив в людський організм від летючих лисиць (різновид кажанів), у яких він не виявляв особливої ​​агресивності. Згадаймо свинячий і пташиний грип. Та й нинішній коронавірус – що б не говорили про його походження, все ж безпосередньо він пов’язаний із певним видом кажанів.

Чому раптом віруси долають міжвидовий кордон, точно невідомо. Чи винна у цьому господарська діяльність людини, зміни клімату, демографічні проблеми, активність сонця, секретні лабораторні експерименти або є якісь інші причини, безумовно ніхто не скаже.

До того ж хитрі або мудрі віруси мутують. Мутація для них – обов’язкова складова життєвого циклу. Щоб мати можливість пристосуватися до нових умов, вірус змінюється і виробляє все нові й нові варіанти, які можуть “стати в пригоді” у тих чи інших умовах.

Найбільш масштабні епідемії, викликані вірусами

Жовта лихоманка. Жовта лихоманка вперше була описана після спалаху на Юкатані у 1648 році. Жовтою її назвали тому, що у пацієнтів жовтіла шкіра і склери очей. Переносять вірус комарі. Захворювання мало дуже важкий перебіг і високу летальність. З кінця XVII до початку ХХ століття в американських містах сталося більше 50 епідемій жовтої лихоманки. На Гаїті у 1802 році вірусом заразилися наполеонівські війська, епідемія забрала життя понад 50 тис. солдатів. До Європи жовта лихоманка потрапила у 1723 році – в Португалію, Іспанію і портові міста Англії. Смертність була дуже високою. Поки не створили вакцину від жовтої лихоманки.

Іспанка. Вірус грипу, який сьогодні відомий як іспанка, з’явився у Східній Азії і почав стрімко поширюватися ще із 1916 року. Але спочатку його не вважали  окремою самостійною хворобою. Потім лікарі помітили особливість цього вірусного захворювання – воно було дуже заразне і характеризувалося великою кількістю важких ускладнень, що призводили до смерті пацієнта. Перший офіційно підтверджений випадок іспанки був зафіксований у 1918 році в Канзасі (США). Далі грип масово поширився Європою. За приблизними оцінками, у 1918-1920 роки іспанкою заразилося понад 500 млн осіб – це майже третина населення Землі. Не впоралося із підступною хворобою понад 40 млн. Ця пандемія вважається досі найбільш смертоносною в історії людства. Вона закінчилася так же несподівано, як і почалася.

Азіатський грип (1956-1958 роки). Забрав життя щонайменше 2 млн людей у різних країнах світу. Найбільше постраждали Китай і США.

Гонконгський грип (1968 рік). За три місяці з Гонконгу, де був зареєстрований перший випадок, хвороба зі швидкістю пожежі поширилася на США, Індію, Австралію, країни Європи… Загинуло більше одного мільйона людей, Гонконг втратив 15% свого населення.

Свинячий грип. У середині квітня 2009 року в Південній Каліфорнії зафіксували два випадки грипу серед дітей. Захворювання було викликане абсолютно новим штамом – A/H1N1. Новий грип представляв із себе комбінацію штамів північноамериканського і євразійського свинячого вірусів, яка не зустрічалася раніше. Наявні на той час вакцини проти грипу показували нульову ефективність. За рік – з квітня 2009-го до квітня 2010-го – тільки у США від свинячого грипу загинуло 12,5 тис. Були жертви і в Україні. Всього ж у світі ця швидкоплинна епідемія забрала життя майже чверті мільйона осіб.

Окрім епідемій грипу, за останнє десятиліття зареєстровано кілька пандемій інших вірусних захворювань. Зокрема, лихоманка Західного Нілу – 1999 рік, SARS – 2002, MERS – 2012, лихоманка Ебола – 2013, чикунгунья – 2013, лихоманка Зіка – 2015 рік. Коронавірусне захворювання Covid -19, з яким весь світ іще бореться. Не можна не згадати й пандемію ВІЛ/СНІДу, що почалася в 2005 році. Число загиблих перевищує 36 млн.

Людство приречене жити поруч із мікроскопічною цивілізацією вірусів. Перемогти їх, схоже, не вдасться, треба навчитися співіснувати із найменшими втратами. Будемо вчитися.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Києві повідомили про замінування низки об'єктів
УкраинФорм
2024-11-26T16:06:20Z
Жінка з Торецька передавала ворогу дані про ЗСУ: суд обрав їй покарання
Политека
2024-11-26T16:01:47Z
Росіяни могли вдарити по Сумах забороненим боєприпасами
1News
2024-11-26T16:00:20Z
Рекордне просування у 2024: Reuters оцінило, скільки територій захопила Росія за останніх 7 днів
24tv
2024-11-26T15:36:50Z
Ворог скинув із дрона вибухівку на передмістя Херсона, поранений чоловік
УкраинФорм
2024-11-26T15:36:27Z
Росіяни обстріляли приватний сектор Краматорська
УкраинФорм
2024-11-26T15:27:42Z
На Полтавщині переселенцям у 64 місцях проживання допомагають міжнародні й місцеві благодійники
УкраинФорм
2024-11-26T15:27:23Z
В Україні не прогнозують опади на початку грудня
УкраинФорм
2024-11-26T15:27:18Z
У Києві та інших областях змінено час відключень світла: нові графіки на 26 листопада
TSN
2024-11-26T15:25:36Z
Британія створить дослідницьку лабораторію для протистояння Росії у сфері ШІ
24tv
2024-11-26T16:06:42Z
Скільки Storm Shadow/SCALP є в Британії, Франції й інших країн: в Defense Express проаналізували
24tv
2024-11-26T16:06:25Z
Російський генерал підозрюється у веденні агресивних воєнних дій на Херсонщині
Украина Криминальная
2024-11-26T16:06:04Z
Ексглава МЗС Польщі: Військова поразка Росії - єдиний шлях до миру
УкраинФорм
2024-11-26T16:04:48Z
Вибори президента Грузії: остаточне визначення - Захід чи Росія
Комсомольская правда
2024-11-26T16:04:45Z
Планом перемоги є запрошення України до НАТО - французька політикиня
УкраинФорм
2024-11-26T16:01:23Z
Британія назвала "безпідставними" претензії Москви щодо висланого дипломата
Европейская правда
2024-11-26T16:00:47Z
Росія розродилася "санкціями" проти британських міністрів і журналістів
Европейская правда
2024-11-26T16:00:19Z
Польща обіцяє блокувати угоду про вільну торгівлю ЄС і країн Південної Америки
Европейская правда
2024-11-26T15:55:58Z
Даша Кацуріна показала, як підкоряла гори Непалу
Комсомольская правда
2024-11-26T16:12:23Z
Вона була продажною Тамарою у серіалі "Реванш": де зараз Ірина Островська
24tv
2024-11-26T16:06:50Z
Даша Квіткова показала свою 16-річну сестру та приголомшила їхньою схожістю
TSN
2024-11-26T16:06:23Z
Disney представив перший тизер фільму Ліло і Стіч
1News
2024-11-26T15:45:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 став майданчиком для 120 українських пісень: хто потрапив до саундтреку і скільки це коштувало
ITC
2024-11-26T15:40:06Z
Як на нашому телебаченні боротимуться з гомофобами. Під прикриттям
Детектор М
2024-11-26T15:36:35Z
Дружина Брюса Вілліса показала, як з їхніми двома помітно підрослими доньками порозважалася в Парижі
TSN
2024-11-26T15:36:29Z
Гурт Erreway повертається: актори Буремного шляху анонсували світовий тур
1News
2024-11-26T15:27:22Z
"Здається знайомою": Агату в Stalker 2 зіграла відома українська акторка
Фокус
2024-11-26T15:15:47Z
Втричі більше, ніж торік: Зеленська розповіла про підтримку ментального здоров’я на «первинці»
УкраинФорм
2024-11-26T16:04:43Z
Медики "Охматдиту"допомогли дівчині з рідкісною патологією статевих органів
Комсомольская правда
2024-11-26T15:51:24Z
ВЛК визнаватимуть українців придатними онлайн: коли запуск і як це працюватиме
Фокус
2024-11-26T15:45:53Z
Чому виникає свербіж в очах та що з цим робити: пояснення офтальмологині
24tv
2024-11-26T15:39:25Z
Від падіння до смерті: найпоширеніші кошмари та їх психологічні причини
TSN
2024-11-26T15:06:10Z
Децентралізована наука та її 10 лідерів: від «живого» цифрового організму на блокчейні до баз ДНК
ITC
2024-11-26T13:46:50Z
Навіть безнікотинові електронні сигарети та вейп негативно впливають на здоров’я судин – дослідження
Украина Криминальная
2024-11-26T13:22:21Z
Як правильно зберігати імбир: три способи
TSN
2024-11-26T13:21:38Z
Кров довгожителів демонструє кардинальні відмінності
Portaltele
2024-11-26T12:58:40Z
НХЛ точно божеволіє, – Гашек розніс керівництво ліги за "квитки російської спадщини"
24tv
2024-11-26T16:00:12Z
Футбол VS Бокс: Як Тайсон Ф'юрі та Олександр Усик захопили два світи
Football.ua
2024-11-26T15:57:44Z
Матч Динамо Київ та Вікторії обслужить португальська бригада арбітрів
Football.ua
2024-11-26T15:51:11Z
Дівчина легіонера «Динамо» розповіла про пікантні переписки з його одноклубниками
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T15:27:37Z
Австралія довічно дискваліфікувала героя Олімпіади-2024 через зміну громадянства
24tv
2024-11-26T14:54:00Z
«Повторюєш пропаганду Путіна»: Володимир Кличко звернувся до відомого коментатора UFC
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:42:46Z
"Краще б РЕБи купили": журналіст розніс президента Полісся за премії футболістам збірної України
24tv
2024-11-26T14:12:52Z
Цимікас травмувався на тренуванні Ліверпуля
Football.ua
2024-11-26T13:52:10Z
Олімпійський чемпіон Храмцов провів турнір у РФ, на який незаконно привезли дітей з Донеччини
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T13:45:28Z
Через штраф від ТЦК заблокували картку: як скористатися власними коштами
Знай
2024-11-26T16:06:33Z
В Україні запускають Єдиний державний реєстр домашніх тварин: як він працюватиме
24tv
2024-11-26T16:06:15Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 27 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T16:01:08Z
Норвегія планує збільшити допомогу Україні у 2025 році до $2,7 млрд
Европейская правда
2024-11-26T16:00:35Z
Молоко-сировина продовжує дорожчати
AgroPortal
2024-11-26T16:00:22Z
У Польщі мільярдер домігся штрафів для Meta через рекламні дипфейки
InternetUA
2024-11-26T15:58:36Z
Уряд заборонив відключення для підприємств, що імпортують понад 60% електроенергії
УкраинФорм
2024-11-26T15:51:45Z
Мільярди на "чорний день": Кожен восьмий у Великій Британії є власником криптовалют, — ЗМІ
InternetUA
2024-11-26T15:48:16Z
Умови отримання високої пенсії: у ПФУ назвали ключові фактори
Политека
2024-11-26T15:45:51Z
Міноборони розслідує причини масової несправності 120-мм мін
Петр и Мазепа
2024-11-26T16:12:23Z
Кого позбавлять субсидії з 1 грудня
24tv
2024-11-26T16:09:25Z
Як не отруїтися червоною ікрою у новорічні свята: рекомендації Держпродспоживслужби
24tv
2024-11-26T16:09:14Z
Полярники очікують на поповнення пінгвінів біля станції "Вернадський" - у 900 гніздах уже є яйця
Комсомольская правда
2024-11-26T16:06:14Z
У Міносвіти назвали кількість студентів-чоловіків віком 30+, яких відрахували із вишів
Фокус
2024-11-26T16:01:18Z
Для військовослужбовців ЗСУ вперше буде закуплено посилені польові сухпайки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T16:00:49Z
У Британії знову помітили дрони над авіабазами, якими користуються ВПС США
Европейская правда
2024-11-26T15:55:02Z
Дефектні міни: Веніславський назвав причини нештатного спрацювання боєприпасів
TSN
2024-11-26T15:48:59Z
Російський генерал, який провалив захоплення Києва, керуватиме угрупованням «Південь»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T15:48:32Z
В Японії стався землетрус магнітудою 6,4
УкраинФорм
2024-11-26T16:12:00Z
Інстаграм-ворожка видурила у жительки Вінниці більше 450 тисяч гривень під приводом "зняття порчі"
TSN
2024-11-26T16:07:15Z
Знайдено чорні скриньки вантажного літака, що впав у Вільнюсі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T16:03:59Z
Підпалив автівку мешканки Львова – повідомлену про підозру 37-річному чоловіку
Украина Криминальная
2024-11-26T15:51:22Z
На Київщині електропотяг зіткнувся з автомобілем: подробиці ДТП
TSN
2024-11-26T15:36:37Z
У Запоріжжі невідомі сокирами порубали автомобіль адвокатки
Украина Криминальная
2024-11-26T15:21:42Z
Щонайменше в 13 областях України надійшли повідомлення про мінування, — ЗМІ
Комсомольская правда
2024-11-26T15:16:36Z
Уламки безпілотника впали на проїзну частину в Сумах: у соцмережах з'явилися шокуючі кадри
24tv
2024-11-26T15:15:38Z
Учасників банди судитимуть за вчинення розбоїв і грабежів на території різних регіонів країни
Украина Криминальная
2024-11-26T15:09:30Z
Навіщо проколювати яйце перед варінням: лайфхак працює ідеально
24tv
2024-11-26T16:09:37Z
Як зберегти початий качан: капуста буде свіжою й не чорнітиме цілий місяць
TSN
2024-11-26T16:06:53Z
Спальня, вітальня, чи взагалі кухня: де найкраще поставити ялинку в домі
24tv
2024-11-26T16:00:40Z
Що було раніше – курка чи яйце: вчені вразили несподіваною відповіддю
GlavRed
2024-11-26T15:54:16Z
Гороскоп Таро на 27 листопада для всіх знаків Зодіаку: Водоліям потрібно довіритися інтуїції, Скорпіонам доведеться докласти зусиль
Политека
2024-11-26T15:42:27Z
Що робити, якщо наволочка більша за подушку: блогерка розкрила секрет, який спростить життя
24tv
2024-11-26T15:39:07Z
Залишаться лише кісточки: ще один рецепт запеченої скумбрії під ніжним соусом – ідея на вечерю
24tv
2024-11-26T15:39:01Z
Цей торт стане справжнім фаворитом на зимові свята: наймодніший десерт 2025 року
TSN
2024-11-26T15:36:00Z
Дивно, але факт: у чому різниця між коричневими та білими яйцями
GlavRed
2024-11-26T15:25:25Z
iPhone 17 Air буде настільки тонким, що не отримає лоток для SIM-карти
InternetUA
2024-11-26T16:06:09Z
Не тільки телефон: які пристрої можна заряджати від повербанка
InternetUA
2024-11-26T16:01:37Z
Астероїд розміром з футбольне поле наближається до Землі
360ua.news
2024-11-26T16:00:49Z
Payoneer змінює правила виведення коштів для українців: що потрібно знати
ITC
2024-11-26T15:55:02Z
Чому океан солоний: науковці дали відповідь, яка багатьох здивує
GlavRed
2024-11-26T15:45:29Z
У кіберполіції розповіли, як убезпечитися від кібербулінгу та шантажу у мережі
Детектор М
2024-11-26T15:33:38Z
Google оновить алгоритм пошукової видачі в Європі після скарг бізнесу: що зміниться
InternetUA
2024-11-26T15:31:27Z
Більше шкоди, ніж користі: ділянки будинку, які ніколи не слід утеплювати чи ізолювати
24tv
2024-11-26T15:30:54Z
Чому ноутбуки на Snapdragon X не стали популярними
InternetUA
2024-11-26T15:16:47Z
Changan представив першу модель зі знімними батареями
AutoCentre
2024-11-26T16:07:29Z
На європейський ринок виходить недорогий конкурент Tesla Model Y і VW ID.5 від BYD
Фокус
2024-11-26T15:15:08Z
Tatra Trucks показала нові армійські всюдиходи Force
AutoCentre
2024-11-26T15:07:19Z
BYD презентував у Європі новий кросовер Sealion 07
AutoCentre
2024-11-26T14:07:32Z
У Швейцарії виявлено цвинтар раритетних автомобілів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:06:14Z
"Формула-1" поповнилася новою командою – вперше за 10 років
Комсомольская правда
2024-11-26T14:04:32Z
Перший пішов: у ДТП розбили новітній BMW M5
AutoCentre
2024-11-26T13:42:52Z
JAC та Huawei презентували розкішного конкурента Rolls-Royce і Maybach
Фокус
2024-11-26T13:36:42Z
Представлений новий Hyundai Tucson L
Portaltele
2024-11-26T12:58:07Z