MY.UAНовини
Людство в облозі: звідки беруться агресивні віруси, які породжують смертоносні пандемії
Людство в облозі: звідки беруться агресивні віруси, які породжують смертоносні пандемії

Людство в облозі: звідки беруться агресивні віруси, які породжують смертоносні пандемії

Пандемія коронавірусу, що раптово й підступно обрушилася на світ, захопила всі країни та континенти, пробудила у людях не тільки певні панічні настрої, але й змусила пильніше поглянути в очі новому ворогові: звідки він, чого хоче, чому напав, і чи є у нас надія на перемогу.

Варто підкреслити, що за свою історію – у всякому разі, ті тисячоліття, які вдається відстежити – людство пережило чимало спустошливих трагічних пандемій, які призводили до вимирання цілих народів і континентів, найчастіше впливали на хід історії. Причому одні пандемії (наприклад, холери та чуми) були викликані бактеріями, а інші (наприклад, іспанки, лихоманки Ебола, SARS, нинішньої Covid-19) – вірусами.

Поговоримо про віруси

Пандемії важко передбачити, і ще важче приборкати. Цікаво, що віруси, які їх викликають, є нашими сусідами протягом усього життя, але в одну мить несподівано починають виявляти незрозумілу агресивність, вбивають і калічать десятки мільйонів людей. Потім так само несподівано пандемії сходять нанівець.

Невже людина безсила проти гніву своїх небезпечних сусідів та співмешканців? Це драматична історія протистояння.

Вірус – одноразовий шприц із фрагментом ДНК

Сучасна наука навіть тепер, у ХХІ столітті, не готова однозначно відповісти, що ж таке віруси – живі істоти або ж нежива речовина. На сьогодні виявлено та описано близько 5 тис. різних вірусів, але, зрозуміло, що це лише верхівка айсберга. Насправді їх мільйони. Вони навколо нас: у воді, в землі, в організмах тварин, в рослинах… Вірус, по суті, шматочок генетичної інформації, яка одягнена в білкову оболонку.

Чужа клітина потрібна йому, щоб жити. І поза живим організмом він не розвивається, а ніби “спить”. Деякі вірусологи описують вірус як “одноразовий шприц, що впорскує у живу клітину пружинку своєї ДНК”. Тим самим він запускає підступну і хитру програму, яка змушує уражену клітину відтворювати такі ж смертоносні шприці.

Існує навіть конспірологічна теорія всесвітнього експерименту “спрямованої панспермії”, в результаті якого Земля була “засіяна” органічними зародками, обслуговувати які, програмувати їхній розвиток повинні були біоробот-віруси. Саме вони повинні були коригувати еволюцію, послідовно вводячи в живі клітини необхідні ДНК. Але за мільярди років щось пішло не так… І роботи стали час від часу вбивати своїх підопічних. Можна з іронією ставитися до цієї теорії, але серед її прихильників – відомі авторитетні вчені з усього світу.

Теорію “спрямованої панспермії” всерйоз розглядали такі видатні дослідники, як Г. Гельмгольц, С. Арреніус, Дж. Томсон, П. П. Лазарєв та інші. А лауреат Нобелівської премії, американський вчений, один із співавторів створення моделі ДНК Френсіс Крік у книзі Життя як воно є: її походження і природа особливо підкреслив, що генетичний код ідентичний у всіх живих об’єктах, вивчених в даний час. Саме Крік і його колега Леслі Оргел, посилаючись на відкриття в молекулярній біології, палеонтології і космології, припустив, що життя на нашій планеті була цілеспрямовано засіяне з космосу.

З усього вищесказаного випливає, що агресивну поведінку вірусів неможливо логічно пояснити. Адже їхнє головне еволюційне завдання – розмножуватися, плодити якомога більше своїх копій. За ідеєю він, вірус, повинен пестити і леліяти, а не вбивати живу клітину, яка забезпечує йому вічне життя.

Взяти, наприклад, вірус герпесу. Він живе практично у кожній людині, не завдаючи більшості людей відчутної шкоди. Тобто поводиться, як йому і належить. А ось вірус Ебола можна назвати самогубцем. Він вбиває майже половину своїх жертв, позбавляючи себе місця існування. Тобто веде себе так, нібито у ньому сталася якась поломка, і він не відає, що творить.

Віруси є у кожного виду живих істот на Землі. Смертоносними вони стають, коли їм вдається перейти від одного виду до іншого. Це відбувається нечасто. Скажімо, віруси від рослин до тварин переходять, напевно, раз на один мільйон років. А від тварин до людей частіше. Дослідники запевняють, що, наприклад, вірус Ебола потрапив в людський організм від летючих лисиць (різновид кажанів), у яких він не виявляв особливої ​​агресивності. Згадаймо свинячий і пташиний грип. Та й нинішній коронавірус – що б не говорили про його походження, все ж безпосередньо він пов’язаний із певним видом кажанів.

Чому раптом віруси долають міжвидовий кордон, точно невідомо. Чи винна у цьому господарська діяльність людини, зміни клімату, демографічні проблеми, активність сонця, секретні лабораторні експерименти або є якісь інші причини, безумовно ніхто не скаже.

До того ж хитрі або мудрі віруси мутують. Мутація для них – обов’язкова складова життєвого циклу. Щоб мати можливість пристосуватися до нових умов, вірус змінюється і виробляє все нові й нові варіанти, які можуть “стати в пригоді” у тих чи інших умовах.

Найбільш масштабні епідемії, викликані вірусами

Жовта лихоманка. Жовта лихоманка вперше була описана після спалаху на Юкатані у 1648 році. Жовтою її назвали тому, що у пацієнтів жовтіла шкіра і склери очей. Переносять вірус комарі. Захворювання мало дуже важкий перебіг і високу летальність. З кінця XVII до початку ХХ століття в американських містах сталося більше 50 епідемій жовтої лихоманки. На Гаїті у 1802 році вірусом заразилися наполеонівські війська, епідемія забрала життя понад 50 тис. солдатів. До Європи жовта лихоманка потрапила у 1723 році – в Португалію, Іспанію і портові міста Англії. Смертність була дуже високою. Поки не створили вакцину від жовтої лихоманки.

Іспанка. Вірус грипу, який сьогодні відомий як іспанка, з’явився у Східній Азії і почав стрімко поширюватися ще із 1916 року. Але спочатку його не вважали  окремою самостійною хворобою. Потім лікарі помітили особливість цього вірусного захворювання – воно було дуже заразне і характеризувалося великою кількістю важких ускладнень, що призводили до смерті пацієнта. Перший офіційно підтверджений випадок іспанки був зафіксований у 1918 році в Канзасі (США). Далі грип масово поширився Європою. За приблизними оцінками, у 1918-1920 роки іспанкою заразилося понад 500 млн осіб – це майже третина населення Землі. Не впоралося із підступною хворобою понад 40 млн. Ця пандемія вважається досі найбільш смертоносною в історії людства. Вона закінчилася так же несподівано, як і почалася.

Азіатський грип (1956-1958 роки). Забрав життя щонайменше 2 млн людей у різних країнах світу. Найбільше постраждали Китай і США.

Гонконгський грип (1968 рік). За три місяці з Гонконгу, де був зареєстрований перший випадок, хвороба зі швидкістю пожежі поширилася на США, Індію, Австралію, країни Європи… Загинуло більше одного мільйона людей, Гонконг втратив 15% свого населення.

Свинячий грип. У середині квітня 2009 року в Південній Каліфорнії зафіксували два випадки грипу серед дітей. Захворювання було викликане абсолютно новим штамом – A/H1N1. Новий грип представляв із себе комбінацію штамів північноамериканського і євразійського свинячого вірусів, яка не зустрічалася раніше. Наявні на той час вакцини проти грипу показували нульову ефективність. За рік – з квітня 2009-го до квітня 2010-го – тільки у США від свинячого грипу загинуло 12,5 тис. Були жертви і в Україні. Всього ж у світі ця швидкоплинна епідемія забрала життя майже чверті мільйона осіб.

Окрім епідемій грипу, за останнє десятиліття зареєстровано кілька пандемій інших вірусних захворювань. Зокрема, лихоманка Західного Нілу – 1999 рік, SARS – 2002, MERS – 2012, лихоманка Ебола – 2013, чикунгунья – 2013, лихоманка Зіка – 2015 рік. Коронавірусне захворювання Covid -19, з яким весь світ іще бореться. Не можна не згадати й пандемію ВІЛ/СНІДу, що почалася в 2005 році. Число загиблих перевищує 36 млн.

Людство приречене жити поруч із мікроскопічною цивілізацією вірусів. Перемогти їх, схоже, не вдасться, треба навчитися співіснувати із найменшими втратами. Будемо вчитися.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Єврокомісія планує втричі збільшити збір на в’їзд до ЄС
УкраинФорм
2025-07-18T14:54:50Z
Угорщина проти, щоб Україна отримала «кожне п'яте євро» з нового бюджету ЄС
УкраинФорм
2025-07-18T14:54:35Z
США не учасник, не споживач, а просто торговець, - експерт про зброю України за гроші Європи
Политека
2025-07-18T14:51:18Z
У Німеччині оголосили про готовність ввести санкції проти Ірану
Европейская правда
2025-07-18T14:51:02Z
Мерц поговорив з премʼєром Ізраїлю про перемирʼя в Газі
Европейская правда
2025-07-18T14:49:39Z
Волкер вважає можливим припинення вогню в Україні до кінця року
УкраинФорм
2025-07-18T14:48:38Z
"Шахеди" з напалмом: нова тактика терору Росії проти українських міст
Фокус
2025-07-18T14:45:33Z
"Це неприпустимо": Міноборони відкинуло ідею бронювання громадян, які не на обліку ТЦК
Фокус
2025-07-18T14:45:25Z
Лише 16% італійців призовного віку готові воювати за батьківщину
Европейская правда
2025-07-18T14:42:52Z
В Україні з'явиться аналог DOGE
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T14:51:07Z
Чи зростуть пенсії цього року: у Мінсоцполітики назвали умову
24tv
2025-07-18T14:45:41Z
Українці задекларували ₴35,1 мільярда іноземних доходів за минулий рік
УкраинФорм
2025-07-18T14:39:42Z
На 150% більше, ніж вартість покупки: українців штрафуватимуть за чеки
Знай
2025-07-18T14:36:54Z
ДТЕК працює над будівництвом нових ВЕС на 1150 МВт – CEO компанії Тімченко
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T14:33:36Z
В Україні стартував сезон яблук: ціни утричі вищі, ніж торік
AgroPortal
2025-07-18T14:30:09Z
Дефіцит продуктів у Дніпропетровській області: базовий товар може стати розкішшю
Политека
2025-07-18T14:30:06Z
Євро знову йде на зліт, а долар втрачає позиції: яким буде курс валют 21 липня
GlavRed
2025-07-18T14:27:46Z
У Росії поглиблюється колапс вугільної промисловості - розвідка
УкраинФорм
2025-07-18T14:27:03Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Буряк почне рости як на дріжджах: потрібне суперове добриво
24tv
2025-07-18T13:45:15Z
Пілатес TRX допомагає швидко схуднути: ця практика вже підкорила тисячі дівчат
24tv
2025-07-18T13:36:38Z
В Україні почали виплачувати лікарняні по-новому: що зміниться
GlavRed
2025-07-18T13:27:54Z
Те, що він непотрібен – міф: навіщо апендикс в організмі людини і чи можна жити без нього
GlavRed
2025-07-18T12:27:44Z
Пропущений сніданок може стати причиною депресії: психолог пояснив, чому зранку потрібно їсти
24tv
2025-07-18T12:21:49Z
Павуки в Карпатах: які справді небезпечні і що робити, якщо вкусили
24tv
2025-07-18T12:18:52Z
Родинам загиблих у полоні військових платитимуть 15 мільйонів гривень
24tv
2025-07-18T14:54:44Z
Росія окупувала унікальне українське озеро, одночасно прісне та солоне
Telegraf
2025-07-18T14:51:33Z
Росіяни вдарили по Сумах - в частині міста зникло світло
УкраинФорм
2025-07-18T14:51:26Z
У Карпатах через негоду розмило дороги, високий ризик селевих потоків – прикордонники попередили про небезпеку
Комсомольская правда
2025-07-18T14:45:11Z
Один пропущений: ЗС РФ на Курському напрямку збивали український БпЛА і втратили ЗРК "Тор"
Фокус
2025-07-18T14:36:46Z
Суд зобов’язав власника привести до належного стану «Будинок Вертипороха» на Подолі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T14:33:48Z
Генштаб повідомив про активність ворога за минулу добу
360ua.news
2025-07-18T14:33:21Z
Пережив козаків і кілька війн: у селі на заході України росте стародавній дуб-велетень
Telegraf
2025-07-18T14:12:07Z
Грози та дощі не відступають: де синоптики оголосили штормове попередження в Україні
24tv
2025-07-18T13:54:36Z
Шмигаль зустрівся з Сирським, готують нове постачання озброєння ЗСУ
Лига
2025-07-18T14:57:58Z
У Празі байкер, що тікав від поліції, зупинив роботу аеропорту на 10 хвилин
Европейская правда
2025-07-18T14:55:18Z
Від Софії до Космоса: які імена обирали українці для дітей у 2025 році
Фокус
2025-07-18T14:51:28Z
"Оцінки шкодять психіці": в Україні закликають змінити підхід до навчання школярів
Знай
2025-07-18T14:51:25Z
Тепер коштують тисячі - навіщо в СРСР робили порцелянові рибки та яка їх історія
GlavRed
2025-07-18T14:39:31Z
Чоловік заснув на пляжі біля самого берега і опинився по шию у воді
Фокус
2025-07-18T14:36:30Z
Чи можна випити каву перед причастям: священник дав однозначну відповідь
GlavRed
2025-07-18T14:27:31Z
У кого з пенсіонерів зросте пенсія на майже 600 гривень у серпні
24tv
2025-07-18T14:21:25Z
Мобілізація в Україні: чого очікувати в серпні та кого можуть призвати на службу
24tv
2025-07-18T14:15:47Z
Їх неможливо забути: 3 знаки зодіаку, розставання з якими пережити найважче
GlavRed
2025-07-18T14:48:41Z
"Чорний список" для консервації: які продукти краще не закривати в банки
GlavRed
2025-07-18T14:39:30Z
Така заготовка на зиму має бути в кожній родині: нереально смачна грибна ікра
24tv
2025-07-18T14:36:35Z
Хто зі знаків зодіаку в ретроградний Меркурій отримає доленосний шанс
24tv
2025-07-18T14:30:49Z
Тріо, що збиває з пантелику - яка різниця між Miss, Mrs і Ms в англійській мові
GlavRed
2025-07-18T14:27:27Z
Гороскоп Таро на завтра 19 липня: Близнюкам - діяти, Левам - говорити
GlavRed
2025-07-18T14:27:01Z
Безплатне шоу, про яке мало хто знає: чому світлячки світяться і коли їх можна побачити
Telegraf
2025-07-18T14:21:51Z
Альтернатива морському відпочинку: куди поїхати в Україні влітку
24tv
2025-07-18T14:06:17Z
Північна Корея закрила курорт Вонсан-Кальма для іноземних туристів після візиту Лаврова
360ua.news
2025-07-18T14:06:11Z
Від диктатури до сцени: перебіжчики з КНДР підкорюють світ K-pop
Фокус
2025-07-18T14:30:54Z
Донька Олі Полякової вийшла заміж за іноземця: Маша поділилася першими весільними фото
Вива
2025-07-18T14:21:31Z
Найновіший трилер на Netflix, який закохав у себе українських глядачів: що це за стрічка
24tv
2025-07-18T14:06:30Z
Чеські документалісти зняли фільм про подорож Україною скептиків, які не вірили у війну
УкраинФорм
2025-07-18T14:03:25Z
У Польщі просто неба покажуть фільм «Памфір»
УкраинФорм
2025-07-18T14:00:11Z
Батіг із фільму про Індіану Джонса продали на аукціоні за $525 тисяч
УкраинФорм
2025-07-18T13:45:01Z
«Вартові Різдва»: вийшов перший трейлер різдвяної комедії з Бокланом, Кукуюком і Бліндарем у головних ролях
GlavRed
2025-07-18T13:30:40Z
Лунала з кожної праски: яка пісня стала найпопулярнішою у 1998 році і про що вона
Telegraf
2025-07-18T13:30:25Z
ГУР презентувало документальний фільм про морські операції воєнної розвідки «Боротьба за Чорне море»
Детектор М
2025-07-18T13:30:18Z
В Україні стався справжній потоп. Зруйновано переїзд, люди залишились без транспортного сполучення
Telegraf
2025-07-18T14:57:41Z
Суд обрав запобіжний захід для чиновниці КМДА Радової, затриманої на хабарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T14:57:07Z
Через дії київських працівників ТЦК помер мобілізований — ДБР
ZN UA
2025-07-18T14:54:00Z
У Росії п’яні прокурори втопилися у річці П’яна
1News
2025-07-18T14:48:07Z
У Бельгії в авто від спеки померла 15-місячна дитина
Европейская правда
2025-07-18T14:45:38Z
Одеситка намагалася незаконно переправити чоловіка за кордон у багажнику автомобіля
Украина Криминальная
2025-07-18T14:45:00Z
Суд арештував понад $35 мільйонів активів ексрегіонала, які той зберігав у Люксембургу
УкраинФорм
2025-07-18T14:33:58Z
Рекетир вийшов під заставу, щоб знову зайнятися вимаганням
TSN
2025-07-18T14:33:57Z
З України примусово видворили іноземця-вбивцю, який звільнився з місць позбавлення волі на Буковині
Украина Криминальная
2025-07-18T14:33:44Z
Надія Кіченок пробилася у фінал турніру WTA 250 в Гамбургу у парному розряді
УкраинФорм
2025-07-18T14:54:36Z
Усик і Дюбуа пройшли процедуру зважування: хто важчий перед реваншем
24tv
2025-07-18T14:51:45Z
Усик та Дюбуа провели останню битву поглядів: хто переміг у протистоянні
24tv
2025-07-18T14:51:31Z
Аль-Хіляль націлився на трансфер Ісака
Football.ua
2025-07-18T14:51:05Z
Ямаль отримав номер Мессі й Марадони та всього за день приніс Барселоні 10 мільйонів євро
24tv
2025-07-18T14:39:05Z
BGV — офіційний партнер Усика у реванші з Дюбуа
TSN
2025-07-18T14:36:49Z
Від козака до гетьмана: як змінювався Усик з роками
Telegraf
2025-07-18T14:36:18Z
Ястремська вийшла до півфіналу турніру WTA 250 у Гамбургу
УкраинФорм
2025-07-18T14:33:33Z
У Франції пограбували зірку світового футболу Платіні
УкраинФорм
2025-07-18T14:30:56Z
Apple запатентувала MacBook із Face ID та датчиком жестів
InternetUA
2025-07-18T14:43:25Z
Apple подає позов проти відомого інсайдера через серйозний витік інформації про iOS 26
24tv
2025-07-18T14:36:05Z
Прилади, які тягнуть найбільше електроенергії: корисно знати
24tv
2025-07-18T14:30:48Z
Новий смартфон Samsung нарешті позбудеться головної проблеми всіх "розкладачок"
Фокус
2025-07-18T14:27:15Z
Австралійські розробники створили квантову систему навігації для бойового фрегата MV Sycamore
InternetUA
2025-07-18T14:22:22Z
Після вірусного відео з коханкою: у мережі поширюють фейкову заяву директора компанії
24tv
2025-07-18T14:06:31Z
Хакери знайшли новий спосіб приховати шкідливе ПЗ — що виявили дослідники
InternetUA
2025-07-18T14:01:44Z
Epic Games безкоштовно роздає повне видання Civilization VI: тільки до 24 липня
Gazeta UA
2025-07-18T14:00:00Z
Що буде, якщо постійно розряджати смартфон до нуля
InternetUA
2025-07-18T13:43:22Z
Митові збори майже миттєво знищили асортимент цього бренду
Топ Жир
2025-07-18T14:48:32Z
Smart представив офіційні зображення моделі #5
AutoCentre
2025-07-18T14:27:10Z
Subaru готується завоювати Європу за допомогою перемаркованих Toyota, включаючи електричну версію Outback
Топ Жир
2025-07-18T14:18:03Z
Новий Citroen C5 Aircross надходить у продаж: ціни та комплектації
Фокус
2025-07-18T14:06:49Z
Старт акції «Renault Taliant – вигідний варіант» на Renault Taliant 2024 року виробництва
AutoCentre
2025-07-18T13:33:03Z
Потужністю майже 1400 сил: флагманський кросовер Zeekr 9X розкрив усі секрети
AutoGeek
2025-07-18T13:24:56Z
Цей Shelby доводить, що розмір — не головне
Топ Жир
2025-07-18T13:18:45Z
MAN представив інноваційну альтернативу 7,5-тонній вантажівці
AutoCentre
2025-07-18T13:15:13Z
Зміна образу: тест-драйв нового кросовера Peugeot 3008
Фокус
2025-07-18T13:06:22Z