MY.UAНовости
Гібридна мілітаризація тимчасово окупованого Криму. Що робити Україні?
Гібридна мілітаризація тимчасово окупованого Криму. Що робити Україні?

Гібридна мілітаризація тимчасово окупованого Криму. Що робити Україні?

12 серпня 2021 року відбувся візит міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова на ТОТ АР Крим для зустрічі з творчою молоддю окупованого півострова в арт-кластері «Таврида».

Арт-кластер «Таврида» — некомерційний проєкт, що функціонує на ТОТ АРК (бухта Капсель, Судак) з 2015 року. Мета проєкту — створення можливостей для реалізації творчого і професійного потенціалу молодих діячів культури і мистецтва. Арт-кластер в собі об’єднує:

  • форум з освітніми школами «Таврида»;
  • фестиваль «Таврида.АРТ»;
  • арт-парк «Таврида»;
  • кастинг-платформу «Таврида — АРТ»;
  • стаціонарний освітній центр «Арт-резиденція "Таврида"».

Ініціатива створення арт-кластеру «Таврида» була висунута у 2014 році громадським рухом «Загальноросійський народний фронт» (рос. — ОНФ) — провладним суспільно-політичним рухом, сателітом «Єдиної Росії», створеним у травні 2011 року за ініціативою В.Путіна.

Візит тривав кілька годин, під час яких С.Лавров спілкувався з «творчою молоддю» ТОТ АРК на зовсім не творчі теми, приділивши основну увагу в своєму виступі політичним та міжнародним питанням.

Виступ С.Лаврова перед молоддю на арт-кластері «Таврида» містив кілька ключових меседжів:

  • Творча молодь Криму має шукати виходи на міжнародні проєкти, ставати їх ініціаторами чи знаходити можливості долучення до вже існуючих — у свою чергу, МЗС РФ всебічно підтримуватиме реалізацію таких проєктів. Фактично, стверджується про необхідність використання інструментарію «м’якої сили» (в російському розумінні) для легітимізації de facto взаємодії представників міжнародної спільноти з вихідцями з Криму, які позиціонують себе як частину РФ.
  • «Входження» Криму до РФ та подальший розвиток інфраструктурних і соціально-економічних проєктів на півострові став можливим завдяки  злагодженій роботі російських державних осіб, що переважно є вихідцями з однієї політичної сили — «Єдиної Росії». У світлі наближення єдиного дня голосування в РФ (19.09.2021), під час якого відбудуться вибори депутатів Державної думи РФ, глав 12 суб’єктів федерації і вибори депутатів законодавчих органів державної влади в 39 суб’єктах РФ, цей меседж дає чітку вказівку на те, якій політичній силі має бути «вдячним» населення Криму за приєднання до РФ і, відповідно, кому виразити свою політичну підтримку.
  • Політично активна молодь в системі «Єдиної Росії» має можливість швидких кадрових «ліфтів» як на політичні, так і державні посади в РФ. Не є секретом, що для Росії гостро стоїть питання підготовки молодої зміни ідеологічно надійних послідовників чинного політичного режиму. При цьому у населення РФ молодого віку все виразнішою стає втома від консервативного політичного режиму Володимира Путіна та кристалізується запит на нові якісні зміни. У цьому контексті молодь Криму, яка лиш нещодавно увійшла в політичне поле РФ та асоціює чинний режим з масштабними заходами соціально-економічного розвитку окупованого півострова, є значно лояльнішим до влади кадровим ресурсом. Крім того, для багатьох молодих людей в умовах окупації та санкційного режиму, основним напрямом відносно якісного розвитку і кар’єрного зростання залишається тільки активна інтеграція у політичні та державні процеси в РФ.
  • Політична опозиція в РФ пропонує шкідливі та неприйнятні для Росії рішення з виходу з кризи у відносинах із Заходом, просуваючи насамперед інтереси Заходу. Під час виступу Сергій Лавров детально проходить по ключовим опозиційним наративам та, фактично, задає темник для протидії аргументам, які використовуються для критики режиму.
  • Економічна ситуація у найближчій перспективі не зазнає значного покращення, наслідки економічних санкцій виразно відчутні. Проте Росія не піде на поступки Заходу заради економічних вигод, а вибудовуватиме свій незалежний шлях, хоч цей процес є повільним і складним — тож всім росіянам доведеться потерпіти заради блага і незалежності своєї держави. Власне, цей меседж найбільш лаконічно було сформульовано ще в 2016 році тогочасним головою уряду РФ Дмитром Медвєдєвим – «грошей нема, але ви тримайтесь».
  • Озвучено послідовність реальних пріоритетів у Криму для режиму: безпека (спецслужби), армія, економіка, зовнішня політика і людський ресурс (люди саме як ресурс, а не суспільство) — і лиш насамкінець уже наука, здоров’я, мистецтво, культура.

На перший погляд візит міністра закордонних справ на такий захід та піднятті теми видаються доволі дивним поєднанням. Проте ключем для розуміння глибинного сенсу озвучених Лавровим меседжів та мети його візиту є розуміння пріоритетів зовнішньої політики РФ на даний час.

Культурна дипломатія і повзуча легітимізація

Візит Лаврова до Криму відбувся в рамках цілого комплексу заходів із демонстрації Росією свого контролю над окупованим півостровом. Час, специфіка та інтенсивність проведених Росією з початку серпня 2021 року заходів на ТОТ АРК вказують на те, що вони є складовими цілеспрямованого стратегічного наративу РФ з протидії Кримській платформі та намагання продемонструвати готовність відстоювати окупацію півострова всіма доступними інструментами:

  • політичними (демонстративна підтримка місцевої окупаційної влади, зокрема «глави Севастополя» Развожаєва, в тому числі особисто президентом РФ (11.08.2021); проведення «прямої лінії» Аксьонова з місцевим населенням (12.08.2021));
  • дипломатичними (візит Лаврова на окупований півострів 12.08.2021);
  • економічними (чергові додаткові видатки на потреби ТОТ АРК і Севастополя протягом кінця липня-початку серпня 2021 року загальним обсягом близько 5 млрд російських рублів);
  • військовими (масштабні батальйонні двосторонні тактичні військові навчання Південного військового округу, в тому числі на території ТОТ АРК, з 09.08 по 05.09.2021).

Отже, всі ці заходи відображають комплексний і системний підхід РФ до гібридної мілітаризації ТОТ АРК — використання культурних, політико-дипломатичних та економічних інструментів для досягнення військових цілей.

Тому зустріч Сергія Лаврова саме з творчою молоддю в арт-кластері «Таврида» є не ситуативним заходом, а яскравим індикатором пріоритетів МЗС РФ з легітимізації окупації Криму на міжнародному рівні — через використання інструментів культурної та народної дипломатії, стимулювання неформального співробітництва молодіжних організацій Криму та іноземних держав.

На сьогодні російське керівництво чітко усвідомлює неможливість міжнародного визнання Криму частиною території РФ у найближчій перспективі. Тому основні зовнішньополітичні зусилля наразі спрямовуються на довгострокову роботу з формування за кордоном образу Криму як частини РФ через інструменти культури і мистецтва, шляхом включення кримської молоді в міжнародні благодійні й творчі проєкти, а також залучення до ініційованих кримською молоддю проектів іноземних молодіжних організацій і спільнот.

«МИД России и я лично буду готов активно поощрять такое сотрудничество. Это будет обогащать ваши собственные идеи, будет реальным вкладом в нашу внешнюю политику. Значение общественной дипломатии во всех её формах неизмеримо возросло. У нас с каждой мало-мальской значимой страной, с нашими партнёрами (в т.ч. Китаем, Индией, Кореей, Вьетнамом) есть программа культурного взаимодействия. Также это касается и СНГ, ШОС, БРИКС. Во всех этих объединениях культурно-гуманитарные связи уже вычленены в отдельные направления. Но и на двухстороннем уровне проводятся фестивали российского кино, либо встречные фестивали, (как скажем, с Индией – фестиваль индийского кино у нас), декады танцевального искусства. Что касается перекрёстных годов, когда они объявляются, там согласовывается на межправительственном уровне целая программа. Если у вас есть какие-то предложения, которые можно встроить в программы перекрёстных годов в будущем? Вы же люди творческие, придумайте, что можно было бы под эгидой мероприятий, которые символизируют дружеские связи между Россией и какой-то другой партнёрской страной». Сергій Лавров, Крим, Судак, 12.08.2021.

Зазначений напрям є елементом загальної стратегії МЗС РФ із формування лояльних до РФ груп суспільства в іноземних державах — з акцентом саме на перспективній молоді, яка впродовж 10-15 років стане творчим та інтелектуальним активом своїх держав та зможе транслювати для населення своїх країн через твори мистецтва і культурний продукт вигідні Росії наративи, зокрема щодо обґрунтування приналежності Криму до РФ.

Про актуальність цього напряму для РФ саме як зовнішньополітичного інструменту свідчить поступове нарощування протягом останніх років масштабу і географії проєктів   федерального агентства «Россотрудничество» (структура МЗС РФ) за напрямом роботи із зарубіжною молоддю — як дітьми т.зв. «російських співвітчизників» за кордоном, так і молоддю іноземних держав.

З 9 по 15 серпня ц.р. до РФ в рамках програми «Здравствуй, Россия» з’їхались 700 дітей «російських співвітчизників» із 48 країн. Програма започаткована у 2014 році ФА «Россторудничество» для збереження історичних та культурних зв’язків з Росією і російської самоідентифікації у наступних поколінь вихідців із Росії, що проживають в інших державах. Учасниками проекту стають діти віком 14-19 років — переможці творчих конкурсів і олімпіад зі знання історії і культури РФ та російської мови.

Протягом липня 2021 року відбулось кілька заходів для учасників програми «Новое поколение» — проекту ФА «Россотрудничество», спрямованому на роботу з молодими лідерами та представниками політичних, громадських, наукових і ділових кіл іноземних держав, які запрошуються до РФ для розвитку співробітництва з російськими колегами. Зокрема, учасники програми 1-5 червня 2021 року брали участь у Петербурзькому економічному форумі, а протягом 28-30 липня 2021 року — у 5-му Форумі молодих дипломатів країн Організації ісламського співробітництва.

Чого очікувати і що робити Україні надалі?

Масштаби і рівень протидії Кримській платформі свідчить про те, що для РФ ініціатива України створити міжнародний формат для координації заходів в інтересах деокупації Криму стала неочікуваною неприємністю, яка має потенціал перерости в реальну загрозу — загрозу планам РФ поступово замовчати «кримське питання» через переорієнтацію уваги міжнародної спільноти на ситуацію на Сході України, а в той час інтегрувати окупований півострів та змінити його демографічний склад настільки, щоб його реінтеграція до України стала небажаною для самої України.

Виходячи з нових реалій, російська влада хоч і демонструє готовність боротися за окупований півострів на всіх фронтах, проте усвідомлює неможливість міжнародного визнання Криму російським у перспективі 10-20 років.

Саме тому основні зусилля на міжнародному треку зосереджуватимуться на поступовому і різносторонньому формуванні за кордоном сприйняття Криму як російської території через засоби культури і мистецтва, а також засобами т.зв. «народної дипломатії»  — через розвиток співробітництва між іноземними громадськими організаціями та кримськими.

Що в цих умовах слід зробити Україні?

Впевнено вступати на культурне поле бою, спираючись на єдність історії України і Кримского півострову та шукаючи натхнення в автентичній суміші культур, створеній корінними народами Криму.

Ми навчились створювати цікавий і якісний культурний продукт, проте ще не вивели це на масштаб повноцінної індустрії, як та ж Росія.

Проте ми маємо чудові мистецькі ініціативи, присвячені українському Криму, маємо талановитих молодих митців та поки ще сприятливе міжнародне середовище.

Мистецтво і культура звертаються не до раціо і розуму, а до серця, образу, відчуття. Цей вплив поступовий і повільний, але найбільш стійкий в часі.

Саме в цьому контексті необхідним є вибудовування наративів, направлених на делегітимізацію ініціатив РФ. Зокрема, створювати у тому числі аудіовізуальний контент та інформаційні кампанії, направлені в першу чергу на міжнародні аудиторії, які б доносили нерозривність зв’язку Криму з Україною, демонстрували розвиток Криму як частини України та підкреслювали загрози, які несе для мешканців ТОТ АРК, України, регіону та цивілізованого світу тимчасова окупація півострова РФ. При чому, на всіх рівнях має підкреслюватися неприпустимість компромісів із РФ, оскільки всі, навіть культурні ініціативи, — це мілітарні інструменти «перепрограмування» світового порядку з метою вирішення воєнної доктрини РФ.

Тож Україні слід зважено прорахувати потенційні загрози в культурному вимірі тимчасової окупації РФ Криму, ключовою з яких на міжнародному треку, як бачимо, постає загроза перекодування в свідомості іноземних громадян образу Криму, як історично та культурно російського суб’єкта, а не українського. У цьому контексті важливими також є і заходи України, спрямовані на підкреслення єдності українців і представників кримськотатарського народу та заходи з реінтеграції, сфокусовані в межах України.

І в цьому ключі Кримська платформа набуває ще більшої цінності і актуальності для України, адже може стати майданчиком для протидії спробам Росії легітимізувати окупацію Криму через інструменти народної дипломатії та культурного обміну, а також сприяти консолідації зусиль країн-партнерів для започаткування спільних ініціатив і створення  нових можливостей для реінтеграції Криму в культурне поле України.

Не менш важливою є і те, що в одним із рівнів Кримської платформи є експертний. Зокрема, те що візит Лаврова відбувся не просто напередодні установчого саміту Кримської платформи, а швидше як реакція на установчий форум Експертної мережі Кримської платформи, підкреслює правильність ініціатив, які реалізовує Україна, про що й зазначив Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба: «Сергій Лавров, міністр закордонних справ Російської Федерації, незаконно відвідав український Крим. Там він зробив ряд гнівних заяв про Кримську платформу: назвав її шабашем, збіговиськом. Я не буду приховувати — я задоволений цією нервовою реакцією…Спочатку вони вас ігнорують, потім вони над вами сміються, потім вони починають з вами боротися, а потім ви перемагаєте».

Варто зазначити, що МЗС України розуміє наміри РФ та за словами Першої заступниці Міністра закордонних справ України, реакція Російської Федерації є очікуваною, тому МЗС України відповідає на будь-які погрози з боку Росії спокійно та продовжує підготовку до саміту», а також робить акцент і на культурній складовій. Зокрема, вона зазначила, що під час саміту планується дуже потужна програма, що включатиме виставки, різні інтерактивні можливості, медіагалерею з історією Криму і т. д.

Еміне Джапарова слушно зауважує, що «питання деокупації не лежить в площині індивідуальної задачі України…а є колективним питанням, тому що це про відновлення справедливості, про відновлення колективної системи міжнародної безпеки, регіональної безпеки, європейської безпеки і т. д.».

Тим не менше, окрім розуміння ситуації, важливо, щоб системна робота набирала обертів вже одразу після проведення саміту Кримської платформи, консолідуючи зусилля як українців, так і міжнародних партнерів.

Фото: Zmina

Думки, висловлені в рубриці Column, передають виключно погляди самих авторів і можуть не збігатися з позицією редакції «Детектора медіа». Тексти авторських колонок суб'єктивні та не претендують на всебічне висвітлення теми.
Теги по теме
Инфопространство
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Стало известно, куда РФ перекидывает войска из Курщины для организации нового наступления
Comments UA
2025-04-04T04:15:31Z
4 апреля: церковный праздник сегодня, в чем помогает икона "Геронтисса" и о чем ей молятся
UAToday
2025-04-04T04:00:04Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
Ад в одном из городов на Донетчине: в бесчеловечных условиях там остаются люди
Comments UA
2025-04-04T04:48:55Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 4 апреля в Украине
UAToday
2025-04-04T04:30:51Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
В ближайшее время есть шансы заставить Россию прекратить огонь – Зеленский
Comments UA
2025-04-03T15:24:35Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
Южная Корея официально осталась без президента. Что произошло
Telegraf
2025-04-04T04:54:57Z
Трампа предостерегают от звонка Путину - СМИ
Корреспондент
2025-04-04T04:48:13Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
Раскрылись детали нового соглашения Украины и США о полезных ископаемых
Известия Киев
2025-04-02T06:36:11Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Просто гадость: пузатый российский певец вытер сопли о поклонниц на концерте
Comments UA
2025-04-03T19:57:47Z
Жена Виктора Павлика показала, как выглядит после операции
GlavRed
2025-04-03T19:30:33Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Потап показал новую партнершу: что о ней известно
Comments UA
2025-04-03T18:00:56Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Экс-тренер Манчестер Сити может возглавить сборную Бразилии
Корреспондент
2025-04-04T04:21:21Z
Челсі мінімально обіграв Тоттенгем у лондонському дербі
Football.ua
2025-04-03T21:06:38Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Поздравления с днем рождения тренеру: пожелания и открытки
Telegraf
2025-04-03T19:30:08Z
Позор УЕФА : почтили память футболистов-оккупантов, пришедших убивать украинцев
Новости Украины
2025-04-03T19:24:47Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
В Украине собрались менять размер субсидии: кого это коснется в первую очередь
Знай
2025-04-04T04:36:43Z
Итоги 03.04: Реакция на пошлины и больше F-16
Корреспондент
2025-04-04T04:24:54Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Рис, пачка масла, кило мяса – и нет полпенсии: супермаркеты снова подняли цены
Знай
2025-04-04T04:21:14Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Проверенные советы: как вытирать экран телевизора, чтобы не было никаких разводов
Comments UA
2025-04-04T03:36:10Z
Приготовьте эту паску — и вы непременно будете в тренде: выпечка "Сникерс" понравится близким
Telegraf
2025-04-04T03:18:23Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Гороскоп на сегодня 4 апреля: неожиданная новость может перевернуть пятницу
Знай
2025-04-04T01:33:23Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Москва сегодня содрогалась от взрывов: что известно
Comments UA
2025-04-04T04:36:36Z
Взрывы в Днепре: что известно о ночных ударах по городу
Comments UA
2025-04-04T04:30:08Z
БпЛА атаковали Москву и Липецк, в городах слышали взрывы
Gazeta UA
2025-04-04T03:06:20Z
Харьков под ударом дронов: есть погибшие и раненые
Хвиля
2025-04-04T02:18:19Z
На Киевщине произошли пожары из-за атаки БПЛА
Корреспондент
2025-04-04T00:12:52Z
Российские дроны массированно атаковали Днепр: в ОВА рассказали о пожаре и пострадавших
ZN UA
2025-04-03T23:24:30Z
Могут ли мобилизовать, если у вас больные легкие
Telegraf
2025-04-03T23:36:31Z
Какие позы для сна дают хорошо выспаться и не провоцируют морщинки
Знай
2025-04-03T18:51:32Z
Украинский производитель лекарств за год увеличил доход на 900 млн грн
Корреспондент
2025-04-03T16:15:18Z
Почему появляются темные круги под глазами: ТОП-10 причин
Comments UA
2025-04-03T16:12:44Z
В США одобрили первый тест, выявляющий у женщин половые инфекции
Факти ICTV
2025-04-03T15:40:46Z
Молодая женщина умирает от рака, потому что думала, что имеет проблемы из-за вегетарианства
Comments UA
2025-04-03T15:24:09Z
Мозг съедает сам себя во время марафонских забегов
ITC
2025-04-03T14:52:05Z
Назван возраст, в котором значительно ухудшается слух
Comments UA
2025-04-03T14:51:09Z
Помогут ли 10 тысяч шагов в день похудеть: тренеры дали однозначный ответ
UAToday
2025-04-03T12:03:11Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Утечка скриншотов раскрыла детали игры Star Wars от создателей XCOM
Знай
2025-04-04T04:51:35Z
Всего 18 тыс грн - играйся: Nintendo озвучила дату выхода Switch 2 и назвала характеристики
Знай
2025-04-04T03:51:45Z
Действительно ли под пирамидами есть скрытый город: ученые объяснили
Gazeta UA
2025-04-03T22:39:25Z
Снится ли компьютерам Матрица: Обзор I have no mouth, and I must scream
GameMag
2025-04-03T19:34:16Z
У Starlink появится конкурент: Amazon создает свой спутниковый проект
Gazeta UA
2025-04-03T19:00:19Z
Новый уровень производительности и впечатляющая графика: NVIDIA прокомментировала анонс консоли Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-03T18:21:35Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z
Hyundai представила обновленный водородный электромобиль
Корреспондент
2025-04-03T17:45:37Z
Вийшло важливе оновлення для серії Galaxy S20
Portaltele
2025-04-03T12:07:39Z
Как новые пошлины Трампа повлияют на рынок авто из США в Украине
Фокус
2025-04-03T10:36:05Z
Продажи автомобилей Tesla упали до трехлетнего минимума
Корреспондент
2025-04-03T10:30:17Z
Всего одно действие может стоить водителям почти 4 тысячи гривен: о чем следует знать
Знай
2025-04-03T02:51:43Z