MY.UAНовини
Літо восени і дощі взимку: як зміниться клімат України до 2100 року
Літо восени і дощі взимку: як зміниться клімат України до 2100 року

Літо восени і дощі взимку: як зміниться клімат України до 2100 року

За три десятиліття незалежності клімат України зазнав значних змін. Аномально високі температури, довготривала спека, посухи, лісові пожежі, руйнівні зливи, паводки та інші екстремальні погодні явища стали буденністю. Експерти кажуть, що українці мають адаптуватися, оскільки надалі ці тенденції лише посилюватимуться, і це пов’язано із глобальною ситуацією на планеті.

Як змінилися клімат та екологія в Україні за 30 років та на що чекати далі, Факти ICTV розбиралися з експертами – екологом, директором Центру екологічного консалтингу та аудиту Оксаною Волоско-Демків і завідувачем відділу прикладної метрології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Вірою Балабух.

Україна на тлі глобальних змін клімату

Із глобальними змінами клімату пов’язані й усі інші фактори, які відчуваються не лише в Україні, переконує еколог Оксана Волоско-Демків.

– Передусім це стосується того, що через індустріалізацію і викиди в повітря концентрація вуглекислого газу, який створює парниковий ефект, за останні 150 років зросла на одну третину. Таких піків не було за всю історію існування планети, тобто за сотні тисяч років. Температура поверхні Землі зросла на 1,18 градуса за Цельсієм, – пояснила вона.

Якщо говорити про Україну, за її словами, температура за три десятиліття підвищилася на 1 градус. Це ніби й не дуже багато, але, враховуючи загальні світові тенденції, зміна клімату впливає на дуже багато факторів, які також зачіпають нашу країну.

Серед них вона назвала танення льодовиків. Вони можуть просто зникнути. А це означає, що підніметься рівень світового океану, зміниться рух течій, напрямок вітрів. Посушливі місця можуть стати зволоженими, а зволожені – посушливими. Розподіл температури по планеті буде неоднозначний.

– У нас зараз спостерігаються так звані хвилі тепла, які лише наростатимуть. Це періоди дуже високих температур, які пов’язані із засухами, зокрема. Оця посуха дуже впливає на пожежі та необережне поводження з вогнем передусім. Випалювання сухостою на полях, листя спричиняє займання торфів та викид у атмосферу канцерогенів, – уточнила Волоско-Демків.

За даними дослідження Інституту світових ресурсів (WRI), найвищий ризик посух у світі наразі мають Молдова та Україна, навіть у порівнянні з країнами Північної Африки та Азії.

Читайте
У найближчі 30-40 років Україні загрожує опустелювання та посухи - Міндовкілля

Значний вплив на добробут українців має інтенсивність ведення сільського господарства, оскільки у нас величезні території зайняті родючими ґрунтами.

– Україна посідає дев’яте місце за площею орних земель. Це 33 млн га, з яких 60% – чорнозем. Але частка розораних земель є найвищою у світі – це 54%, тобто половина розорана. Це нібито й не проблема, але через необережне ставлення до землі, зокрема перевиснаження такими культурами, як соняшник, соя, ріпак, які забирають поживні речовини, передусім зменшується вміст гумусу. На його відтворення треба сотні тисяч років, – констатує еколог.

Некоректне ведення землеробства також призводить до вітрової ерозії через наростання такого явища, як пилові бурі. Експерт каже, що в Україні вже 20 млн га охоплені пиловими бурями (дані Міндовкілля – Ред.). Це свідчить про тенденцію до опустелювання великих територій на півдні країні.

Ще один фактор – українські річки втрачають водність, а в криницях падає рівень води. Це відбувається не лише через зміни клімату, а й через велику водозатратність технологій на целюлозо-паперових підприємствах, або використання аграрними холдингами артезіанської води на великих фермах.

– Тому тут потрібна така впорядкована система щодо використання для тваринництва поверхневих вод після відповідного доочищення, а не артезіанських свердловин, які передусім мають забезпечувати потреби людей, – вважає еколог.

Читайте
Через зміну клімату до кінця століття Дніпро може втратити 20% води – дослідження

А для збереження ґрунтів, на думку Волоско-Демків, треба передбачити багато запобіжників під час приватизації земель: встановити їхню родючість, яке є потенційне забруднення. Щоб власники відповідали за шкоду потенційну, яка може завдаватися через деградацію гумусу, через ерозії, перевиснаження ґрунтів, і розуміли, що у них будуть матеріальні збитки.

– Крім того, у нас є величезна проблема, пов’язана з якістю води у поверхневих водоймах. Вона погіршується і через сільське господарство, і через комунальні стоки, які погано очищуються. Це має бути планова і комплексна робота, щоб зрозуміти, куди рухається клімат, як ми повинні адаптовуватися до цього, – наголосила еколог.

За її словами, тут держава так само має встановлювати законодавчі запобіжники та інвестиційні вимоги у процесі приватизації земель та великих підприємств: Це єдине, про що ми можемо говорити зараз.

Температурні аномалії та їхні наслідки за 30 років незалежності

Кліматолог Віра Балабух зупинилася детально на головних тенденціях зміни клімату в Україні за останні три десятиліття, аномальних явищах, як, де і в які періоди зростала температура.

– Якщо говорити про останні 30 років, це не лише роки незалежності України. Для кліматологів період з 1991-го до 2020-го особливий, бо це період, за який визначається кліматична норма. Оскільки для визначення багаторічних значень рекомендовано застосовувати 30-річний період. Він зазвичай починається на одиницю, а закінчується на нуль. Тому у 2020-му закінчився другий такий період, який перетинається із попереднім, – пояснила вона.

Експерт наголосила, що перший кліматичний період – це 1961-1990, а другий – 1991-2020, тому коректно порівнювати, як змінилася кліматична норма, яка свідчить про зміну кліматичної системи загалом.

За її словами, тенденція до підвищення температур в Україні зберігається протягом усього року, всіх сезонів. Найбільше – у північних та північно-східних областях, і зменшується далі на південь.

Балабух каже, що аномалії температури зростають саме на північ, тобто найбільше вона підвищувалася на тих територіях, де було прохолодніше, і в холодну пору. Якщо говорити про Україну, то це Сумська та Харківська області.

Кліматолог уточнила, що загалом за останні 30 років середня річна температура на материковій частині України зросла на 1,2 градуса. Найбільше зростання спостерігалося взимку та літом – майже на 1,5 градуса. Зима стала теплішою на 1,4 градуса, а літо – на 1,5. Найменші зміни характерні для осені.

Якщо брати за місяцями, то найбільше зросла температура повітря у січні – на 2 градуси. І таке перевищення, як зазначила Балабух, є критичним для екосистем, оскільки починають спостерігатися дуже помітні зміни, які здебільшого стають незвортніми.

– Вельми показовий 2020 рік, коли дуже високі температури спостерігалися у січні, у багатьох регіонах вона була переважно додатною. Більш того, в окремі періоди температура була настільки високою, що відповідала тій, яка зазвичай спостерігається на південному узбережжі Криму, – навела приклад науковець.

Водночас, за її даними, в окремі роки ці зміни перевищували 6 градусів – у Львівській та Чернігівській областях.

У теплий період також спостерігаються дуже високі температури – липень і серпень стали теплішими більш ніж на 1,5 градуса. Такі зміни впливають на тривалість сезонів. У 2020-му літо в Україні тривало до середини жовтня.

Збільшується кількість літніх днів, і ця тенденція характерна не лише для теплого періоду. Літній день, це коли середньодобова температура перевищує 15 градусів. Все частіше такі дні ми спостерігаємо навесні, восени і подекуди навіть взимку. Зима 2019-2020 року показала, що у грудні на заході країни, зокрема в Івано-Франківській області, максимальна температура сягала +20, – нагадала кліматолог.

Аномальні температури впливають і на тривалість спекотного періоду. Наприклад, у липні 2021-го більше двох тижнів було понад +30. Це явище супроводжувалося надзвичайно високою нічною температурою, коли вона перевищувала +20. Таке явище метеорологи називають тропічною ніччю. Протягом останніх трьох десятиріч спостерігається тенденція до зростання таких ночей, і цього року буде вочевидь рекорд, наголошує експерт.

Дощ замість снігу – нова картинка сучасного клімату

В Україні спостерігається тенденція до зростання повторюваності та інтенсивності конвекційних явищ погоди – граду, шквалів та смерчу. Кліматолог каже, що підвищення температури призводить до утворення дуже потужних хмар, завдяки наявності вологи у помірних широтах. Тому нині під час злив протягом кількох годин може випасти місячна норма опадів, а то й більше. Такі процеси найбільш характерні для південних та південно-західних регіонів.

Зростає також інтенсивність активних опадів – дощів та снігопадів, хоча їхня кількість не змінюється. Влітку вони стають більш локальними, а взимку випадають переважно у вигляді дощу, а не снігу.

– За 30 років чітко прослідковується тенденція, що у нас все рідше відмічається стійкий сніговий покрив. Вона характерна і для південних, і для північних областей. Якщо в 1970-1980-х роках ми не уявляли зими без снігу, то діти, які народилися у роки незалежності, вже майже не знають, що таке ковзани, санки чи лижі. Катаються переважно на якихось стадіонах. Це така нова картинка сучасного клімату, – пояснила Балабух.

Саме сніговий покрив є дуже важливим чинником у водозабезпеченні річок, які переважно мають снігове живлення. Тому за останні десятиліття зникло багато малих річок, а середні та великі втратили свою водність. Багато боліт пересохло через меліоративні роботи, які раніше були характерними для України.

Два місяці без дощу

Суттєво зростає тривалість бездощового періоду. Останні п’ять років особливо посушливі в Україні. В окремих регіонах бувало без опадів два і більше місяців.

– І це на фоні високої температури, яка була не властива для цього регіону, що призводило до збільшення випаровуваності вологи, зростання посушливості, інколи навіть на фоні збільшення опадів. Це процеси, які взаємовиключають один одного, і це є тенденцією останніх 30 років, – наголосила Балабух.

Посушливі процеси характерні не тільки для півдня, зони ризикованого землеробства, яка й далі розширюється, зауважує науковець, а й для Полісся, що у 1960-1970 роки було надмірно зволоженим. Нині ці території потребують не осушування, а навпаки – додаткового зволоження, особливо якщо врахувати, що ґрунти там піщані.

Проблеми збільшення посушливості, особливо на Поліссі, та пожежної небезпеки кліматолог називає тенденціями, які характерні для останніх десятиріч. І 2020 рік став їхнім підсумком.

Зливи та паводки

Надмірна кількість опадів призводить до паводків та підтоплень, особливо у Карпатському регіоні. Як правило, вони пов’язані із невеликими, але дуже потужними хмарами, які не дозволяє виявити існуюча мережа спостережень.

– Значну кількість лісів у Карпатах за ці 30 років просто знищили. Поєднання двох чинників – збільшення інтенсивності опадів та зменшення лісового покриву – призводить до зростання небезпеки підтоплень і руйнувань, як це було у 1998-му, 2008-му і минулого року, – зазначила Балабух.

Клімат та урбанізація

Бурхливий розвиток міст за останні 10 років, тобто проблема урбанізації, є іще одним негативним чинником зміни клімату.

Міста активно забудовуються, вкриваються асфальтом, зникають парки та зелені зони, що призводить до підвищення такого ефекту, як осередок тепла. Це означає, що температура у містах може бути на 5-10 градусів вище, аніж у передмісті.

– Це є дуже великим викликом. Процеси опадоутворення в містах посилюються. Дощі випадають більш інтесивні, все частіше чуємо про підтопилення найбільших міст, – сказала експерт.

Пилові бурі та знищення родючих ґрунтів

Водночас в Україні відзначається тенденція до зменшення повторюваності сильних вітрів та всіх явищ, пов’язаних із вітрами – хуртовин та пилових бур. Балабух переконує, що протягом останніх 30 років таких явищ стало значно менше.

Вона нагадала, що у 1960-1970-ті роки було насаджено багато лісосмуг, тому вдалося майже позбутися пилових бур. Лише зараз це явище повертається, але ще не набуло катастрофічних масштабів.

– Це пов’язано не лише із атмосферними процесами. Значною мірою зумовлено втратою захисних лісосмуг за роки незалежності, особливо за останні п’ять років. Минулого року ми бачили, що це явище спостерігалося навіть не на півдні, а на тому ж Поліссі – у Житомирській та Чернігівській областях, – сказала вона, наголосивши, що насадження лісосмуг – приклад позитивного впливу діяльності людини на зміни клімату.

А цього року українці спостерігали імлу із пилу, принесеного з Прикаспійського регіону і навіть Сахари.

– Раніше у нас були так звані чорні бурі, які все зносили, родючого шару не залишалося. На утворення сантиметру ґрунту треба не одне століття, а втратити його можемо за кілька годин. Тому руйнування лісосмуг стало величезною катастрофою. Воно ще довго даватиметься взнаки з урахуванням зміни атмосферних процесів та появи сприятливих умов для утворення пилових бур, – підсумувала Балабух.

Прогнози зміни клімату та екологічної ситуації в Україні

Зникнення цілих міст за 30 років прогнозує директор Центру екологічного консалтингу та аудиту Оксана Волоско-Демків, якщо й надалі знищуватимуться зелені зони на користь забудови.

– Вони стануть просто непридатними для життя, інфраструктура не витримуватиме, а люди намагатимуться звідти виїхати, в основному через дефіцит та якість води. Безконтрольне пробивання артезіанських свердловин – величезна проблема, і вже є ознаки перехресного забруднення водоносних горизонтів, – пояснила вона.

Це також може бути переміщення великої кількості людей із півдня на північ – так звані кліматичні мігранти, які втікають від опустелювання та посух.

За її словами, якщо продовжуватиметься така тенденція з погодою, південні області стануть непридатними для ведення сільського господарства через відсутність води.

Потерпатиме Україна і від пожеж, після яких необхідне тривале відновлення. Це гірший варіант, каже еколог, а є ще оптимістичний сценарій адаптації людей до змін клімату.

– Передусім це стимулювання підприємств, під які можуть брати ерозовані чи забруднені землі, щоб вони привели їх до належного стану, – конкретизує Волоско-Демків.

Серед інших методів пристосування до змін клімату еколог назвала запровадження найкращих технологій у с/г щодо використання пестицидів, хімікатів, обробітку землі, сівозмін, лісозахисних смуг, попередження розширення площі пісків, щодо заборони розорювання земель, які потрапляють у зони посух.

– На місці деградованих електростанцій можна ставити вітряки, сонячні станції, але не на родючих землях. А в містах – створювати зелені зони та парки, а не бездумно забудовувати висотками, – вважає вона.

Читайте
В Україні починають позапланово перевіряти підприємства, що можуть забруднювати воду

Завідувач відділу прикладної метрології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух погоджується, що для кліматичного прогнозу важлива передусім людська діяльність, бо її вплив значно більший, аніж у природних чинників:

– Залежно від того, як розвиватиметься суспільство, є прогнози викидів парникових газів та інші прогнози – що буде, якщо ми будемо адаптуватися до всього цього, тобто прогнози сценарію впливу.

За її словами, основним джерелом викидів парникових газів є енергетична галузь і наші шахти. І тут проблема полягає в тому, чи Україна й надалі використовуватиме вугілля, чи перейде на безвуглецеві технології.

Кліматолог каже, що існує багато таких сценаріїв, оприлюднених Міжурядовою групою експертів з питань змін клімату.

– Проте всі сценарії прогнозують подальше підвищення температури повітря. До середини століття середня за рік температура може зрости десь на 1,5 градуса, відносно 1981-2020 років, а якщо говорити до кінця століття – то навіть на понад 3 градуси. А за сценаріїв, які не передбачають заходів з адаптації, ці зміни можуть бути ще більшими. Якщо до цього часу ми говорили, що більший ріст був характерний для зими і літа, надалі температура може суттєво зростатиме ще й восени, – прогнозує кліматолог.

Проте всі сценарії прогнозують подальше підвищення температури повітря До середини століття середня за рік температура може зрости десь на 1,5 градуса, відносно 1981-2020 років а якщо говорити до кінця століття – то навіть на понад 3 градуси. А за сценаріїв, які не передбачають заходів з адаптації, ці зміни можуть бути ще більшими. Якщо до цього часу ми говорили, що більший ріст був характерний для зими і літа, надалі температура може суттєво зростатиме ще й восени, – прогнозує кліматоло

Відповідно, це може зумовити збільшення літнього сезону і спекотного періоду, а також зменшення тривалості опалювального сезону. Кількість опадів зміниться несуттєво, проте спостерігатиметься їхня неоднорідність протягом року: холодний період може стати більш вологим, а теплий – посушливим.

Найбільші зміни очікуються у другій половині XXI століття, – підсумувала Балабух.

Теги за темою
Екологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Календар релігійних свят на травень 2025 року: що відзначатимуть українці
24tv
2025-04-29T12:06:10Z
У Польщі порахували, скільки витратили на Starlink для України
УкраинФорм
2025-04-29T12:03:33Z
У посольстві у Вашингтоні відбувся семінар Спілки української молоді у США
УкраинФорм
2025-04-29T12:03:09Z
Грошова допомога в Одесі: хто може розраховувати на підтримку
Политека
2025-04-29T12:01:14Z
Стипендії курсантам вишів, ВЛК і старт основної сесії НМТ: що зміниться з 1 травня
Факти ICTV
2025-04-29T12:01:03Z
Коли учасники НМТ отримають запрошення на тестування
24tv
2025-04-29T12:00:57Z
Які квіти садити навесні в саду і на клумбі: садівники назвали першокласний сорт
GlavRed
2025-04-29T12:00:49Z
Слухати російську музику в авто заборонено? Чи штрафують за це українців
Telegraf
2025-04-29T12:00:31Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Адміністрація Трампа накинулась на Вікіпедію з погрозами та звинуваченнями
24tv
2025-04-29T12:06:53Z
Трамп погрожує Путіну санкціями: поведінка Кремля може зробити США більш прихильними до України
Vlasti
2025-04-29T12:06:18Z
Путін робить невмілу спробу убезпечити самого себе: Кузан - про "перемирʼя" на 9 травня
GlavRed
2025-04-29T12:03:57Z
Парламент Угорщини проголосував за вихід із Міжнародного кримінального суду
УкраинФорм
2025-04-29T12:01:52Z
Єврокомісія про «перемир'я» Путіна: Росії не треба чекати до 8 травня, щоб припинити вбивства
УкраинФорм
2025-04-29T12:01:34Z
Румунія піднімала F-16 і Eurofighter через російські дрони, що атакували Україну
Европейская правда
2025-04-29T12:01:20Z
Кадрові зміни в Міноборони: Умєров отримав нових заступників
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T12:01:07Z
Навіщо Путін заявив про військовий альянс із Північною Кореєю
Gazeta UA
2025-04-29T11:57:08Z
Колишня зірка «Кварталу» Олена Кравець вийшла на сцену Театру Франка: перші оцінки глядачів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T12:06:31Z
Жіночий парфум у подарунок: обираємо знайомий, популярний, найкращий
Корреспондент
2025-04-29T11:48:09Z
Молодша дочка Бейонсе вперше вийшла з нею на сцену
Комсомольская правда
2025-04-29T11:31:45Z
"Це огидно": фанати Винника обурились сценкою "Кварталу 95", у якій висміяли кумира
Фокус
2025-04-29T11:21:05Z
Відомий турецький актор навчався у Києві: це зірка серіалу "Кохання Мер'єм"
24tv
2025-04-29T11:15:03Z
У музеї в Нідерландах дитина пошкодила «шедевр» вартістю €50 млн
Украина Криминальная
2025-04-29T11:04:46Z
Хвилюється за Україну: сестра Ротару розповіла, де зараз мешкає артистка
Факти ICTV
2025-04-29T11:04:33Z
ХІІ Книжковий VinBookFest відбудеться 9-10 травня - що у програмі
УкраинФорм
2025-04-29T11:01:49Z
Захотіли залучити росіян: український режисер Євген Лавренчук відмовився ставити оперу в Ізраїлі
24tv
2025-04-29T11:00:19Z
Де найбільше родовищ золота в Україні
24tv
2025-04-29T12:06:52Z
Трамп тисне на долар: як торгова війна штовхає світ у бік Європи
24tv
2025-04-29T12:00:07Z
Для підтримки аграріїв на звільнених територіях пропонують створити держфонд
AgroPortal
2025-04-29T12:00:04Z
Українці отримають ₴443 мільйони «Національного кешбеку» за березень
УкраинФорм
2025-04-29T11:57:06Z
Ядерне партнерство: Польща і США домовились про будівництво першої АЕС
Хвиля
2025-04-29T11:51:07Z
Уряд схвалив законопроєкт щодо міжнародного обміну інформацією про доходи з цифрових платформ
УкраинФорм
2025-04-29T11:49:50Z
Нещасливий початок Porsche: занепад продажів в Китаї може стати тільки початком
Топ Жир
2025-04-29T11:45:19Z
Український розробник систем безпеки Ajax Systems виходить на ринок Бразилії — що відомо
AIN
2025-04-29T11:36:47Z
Імпортний сир заполонив магазини. Українські виробники б’ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T11:33:15Z
Подвійна ДТП у Польщі: водій вантажівки, що врізався у рятувальників, є громадянином України
24tv
2025-04-29T12:04:14Z
За безпідставне оформлення знайомим та родичам соцвиплат на суму понад ₴8,5 млн. судитимуть експосадовиць РДА
Украина Криминальная
2025-04-29T11:57:28Z
В Анталії перекинувся автобус з російськими туристами - 18 постраждалих
УкраинФорм
2025-04-29T11:52:36Z
Жителька Одещини «замовила» рідного брата за 20 тисяч гривень
Украина Криминальная
2025-04-29T11:45:34Z
СБУ затримала ще 4-х підпалювачів, які виконували замовлення рашистів на сході, півночі та заході України
Украина Криминальная
2025-04-29T11:43:29Z
Чоловіка, який ошукав жінку та її батька на 250 тисяч, засудили на понад чотири роки
InternetUA
2025-04-29T11:28:43Z
Дитина спала в ліжку: на Дніпропетровщині ворожий дрон вбив 12-річну дівчинку
GlavRed
2025-04-29T11:27:05Z
Зірковий ексчемпіон UFC влаштував смертельну ДТП
24tv
2025-04-29T11:24:09Z
Поліцейські та рідні розшукують безвісти зниклу 19-річну костопільчанку
Украина Криминальная
2025-04-29T11:21:06Z
Смузі, йогурт або яєчня: чим варто починати свій ранок, аби залишатись здоровим та енергійним
Знай
2025-04-29T11:51:09Z
Таблетки для переривання вагітності виявилися значно небезпечнішими, ніж вказано в інструкції
24tv
2025-04-29T11:09:41Z
Пацієнт із паралічем спілкується завдяки Neuralink: чип у мозку дозволив говорити через ШІ
24tv
2025-04-29T11:03:19Z
Критикувала Супрун і керувала медслужбою Майдану: куди зникла лікар Ольга Богомолець і як зараз виглядає
Telegraf
2025-04-29T10:24:26Z
Вода з-під крана: чи допоможе фільтр для води?
iPress
2025-04-29T09:25:41Z
Чому не всі кліщі однаково небезпечні: де в Україні найгірша ситуація
24tv
2025-04-29T08:21:58Z
Тричі поборола рак за 2 роки: історія українки, яка надихає
24tv
2025-04-29T06:27:11Z
Корисний сніданок за 15 хв.: як приготувати ніжні оладки з цвітної капусти
Gazeta UA
2025-04-29T06:25:11Z
Як зріст дитини впливає на її успішність в школі
24tv
2025-04-29T04:45:00Z
У Києві скликають Раду оборони міста щодо дій міської влади після прильотів
Khreschatyk
2025-04-29T11:57:36Z
Найдорожча квартира для оренди в Києві: яка ціна та що всередині
24tv
2025-04-29T11:57:20Z
Прогноз погоди у Львові на 30 квітня: синоптики попередили про неприємні сюрпризи
Политека
2025-04-29T11:30:20Z
Пожежна небезпека та дощі: прогноз погоди в Україні на найближчі дні
Фокус
2025-04-29T11:27:47Z
Суд скасував дозвіл на будівництво скандального ЖК на Осокорках
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T11:27:43Z
Новий скандал про гулянки першого заступника голови КМДА Поворозника та його підлеглих: "Напивались настільки, що не могли стояти на ногах"
Политека
2025-04-29T11:21:32Z
Росіяни обстріляли з артилерії Білозерку, поранена жінка
УкраинФорм
2025-04-29T11:18:36Z
Кияни вимагають звільнення Валентини Гінзбург через масштабні зловживання у медицині
Telegraf
2025-04-29T11:12:33Z
Регулярно напивались, падаючи з ніг — з'явилось відео "роботи" працівників Управління туризму КМДА
Khreschatyk
2025-04-29T11:06:06Z
Тест на IQ: знайдіть за 5 с, яка валіза кому належить
Gazeta UA
2025-04-29T12:00:23Z
Ідеальні парфуми для побачення: їх обожнюють всі парижанки
24tv
2025-04-29T11:51:35Z
Не лише для підлоги: 5 несподіваних способів використати швабру для прибирання вдома
24tv
2025-04-29T11:30:53Z
Прощавайте, помідори й кавуни? Друга хвиля заморозків добиває українські сади та городи
Telegraf
2025-04-29T11:27:24Z
Ось як його треба готувати: м'ясний рулет у духовці за легендарним рецептом Лілії Цвіт
24tv
2025-04-29T11:24:47Z
Як відмити кухню від жиру: копійчаний народний засіб
24tv
2025-04-29T11:09:43Z
Урожай буде більший, ніж у сусідів: коли садити капусту у відкритий ґрунт і як її доглядати
Telegraf
2025-04-29T11:00:47Z
Менше рутини, більше результатів: як розумно використати ШІ у професійному житті й бізнесі
24tv
2025-04-29T10:45:51Z
Чим підживити гарбуз на городі: виросте більшим, ніж торік
24tv
2025-04-29T10:03:45Z
Шевченко вибув до кінця сезону через травму
Football.ua
2025-04-29T11:55:33Z
Український шахіст Іванчук став переможцем Menorca Open 2025
Комсомольская правда
2025-04-29T11:52:18Z
Промоутер Дюбуа пообіцяв Усику купити ретро-автомобіль за перемогу
24tv
2025-04-29T11:51:25Z
Рюдігер переніс операцію та вибув до кінця сезону
Football.ua
2025-04-29T11:37:24Z
Фрайбург заплатить чималі кошти середняку Ліги 2 за заміну для свого лідера
Football.ua
2025-04-29T11:34:33Z
33 роки тому відбувся перший матч в історії збірної України з футболу
УкраинФорм
2025-04-29T11:33:49Z
Матч Суперкубку Індії двічі переривався через напад бджіл
Football.ua
2025-04-29T11:16:49Z
Консейсан може подати у відставку навіть у разі перемоги у Кубку Італії
Football.ua
2025-04-29T10:48:14Z
"Реал Мадрид погрожує не зіграти у півфіналі Ліги чемпіонів, якщо не замінять арбітра": найкращі коментарі тижня на Football.ua
Football.ua
2025-04-29T10:46:27Z
Як швидко зарядити телефон iPhone до 100%: практичні поради
InternetUA
2025-04-29T12:01:41Z
Після розслідування Bihus.Info книгарня «Є» припинила співпрацю із видавництвом «Кредо»
Детектор М
2025-04-29T11:40:09Z
У ремастері Oblivion знайшли локацію з The Elder Scrolls 6
24tv
2025-04-29T11:33:21Z
Китайська мікрохвильова гармата зробила 10 000 пострілів під час випробувань: чим вона небезпечна
Фокус
2025-04-29T11:31:55Z
Який бізнес зараз відкривають найчастіше: тренди 2025 року
24tv
2025-04-29T11:30:25Z
Тиранозавр Рекс — найповільніший динозавр на Землі: хто з давніх хижаків був найшвидшим
Фокус
2025-04-29T11:30:08Z
Звідки насправді взяли ідею «хрущовок»: експерт дав не очікувану відповідь
GlavRed
2025-04-29T11:27:32Z
Начувайся, Google: OpenAI додала в ChatGPT покупки без реклами
ITC
2025-04-29T11:22:25Z
Amazon починає змагання зі Starlink? Компанія запустила перші інтернет-супутники в космос
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T11:22:00Z
Неочікуваний успіх: кросовер Mazda EZ-60 отримав понад 10 000 замовлень за два дні
AutoGeek
2025-04-29T12:00:34Z
Шмигаль не задекларував авто дружини: знайдено новий дивний момент із Range Rover Sport
Telegraf
2025-04-29T11:45:45Z
Тест-драйв Cupra Leon: блискавична скромність
ITC
2025-04-29T11:22:37Z
Volvo готує масові звільнення співробітників через падіння попиту на автомобілі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T11:18:54Z
Mercedes-Benz eActros 600 готують до рекорду Гіннеса
AutoCentre
2025-04-29T11:16:08Z
Від інженерів Volvo: гібридний кросовер Lynk & Co 900 розкрив ціни та характеристики
AutoGeek
2025-04-29T11:06:55Z
Може з'явитися в Україні: дебютував японський пікап для найскладніших умов
Фокус
2025-04-29T10:57:32Z
VW Polo відзначає 50-річчя з мініатюрним вантажним поїздом
Топ Жир
2025-04-29T10:30:34Z
Audi вивела на тести оновлений RS5
AutoCentre
2025-04-29T10:13:23Z