MY.UAНовини
Літо восени і дощі взимку: як зміниться клімат України до 2100 року
Літо восени і дощі взимку: як зміниться клімат України до 2100 року

Літо восени і дощі взимку: як зміниться клімат України до 2100 року

За три десятиліття незалежності клімат України зазнав значних змін. Аномально високі температури, довготривала спека, посухи, лісові пожежі, руйнівні зливи, паводки та інші екстремальні погодні явища стали буденністю. Експерти кажуть, що українці мають адаптуватися, оскільки надалі ці тенденції лише посилюватимуться, і це пов’язано із глобальною ситуацією на планеті.

Як змінилися клімат та екологія в Україні за 30 років та на що чекати далі, Факти ICTV розбиралися з експертами – екологом, директором Центру екологічного консалтингу та аудиту Оксаною Волоско-Демків і завідувачем відділу прикладної метрології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Вірою Балабух.

Україна на тлі глобальних змін клімату

Із глобальними змінами клімату пов’язані й усі інші фактори, які відчуваються не лише в Україні, переконує еколог Оксана Волоско-Демків.

– Передусім це стосується того, що через індустріалізацію і викиди в повітря концентрація вуглекислого газу, який створює парниковий ефект, за останні 150 років зросла на одну третину. Таких піків не було за всю історію існування планети, тобто за сотні тисяч років. Температура поверхні Землі зросла на 1,18 градуса за Цельсієм, – пояснила вона.

Якщо говорити про Україну, за її словами, температура за три десятиліття підвищилася на 1 градус. Це ніби й не дуже багато, але, враховуючи загальні світові тенденції, зміна клімату впливає на дуже багато факторів, які також зачіпають нашу країну.

Серед них вона назвала танення льодовиків. Вони можуть просто зникнути. А це означає, що підніметься рівень світового океану, зміниться рух течій, напрямок вітрів. Посушливі місця можуть стати зволоженими, а зволожені – посушливими. Розподіл температури по планеті буде неоднозначний.

– У нас зараз спостерігаються так звані хвилі тепла, які лише наростатимуть. Це періоди дуже високих температур, які пов’язані із засухами, зокрема. Оця посуха дуже впливає на пожежі та необережне поводження з вогнем передусім. Випалювання сухостою на полях, листя спричиняє займання торфів та викид у атмосферу канцерогенів, – уточнила Волоско-Демків.

За даними дослідження Інституту світових ресурсів (WRI), найвищий ризик посух у світі наразі мають Молдова та Україна, навіть у порівнянні з країнами Північної Африки та Азії.

Читайте
У найближчі 30-40 років Україні загрожує опустелювання та посухи - Міндовкілля

Значний вплив на добробут українців має інтенсивність ведення сільського господарства, оскільки у нас величезні території зайняті родючими ґрунтами.

– Україна посідає дев’яте місце за площею орних земель. Це 33 млн га, з яких 60% – чорнозем. Але частка розораних земель є найвищою у світі – це 54%, тобто половина розорана. Це нібито й не проблема, але через необережне ставлення до землі, зокрема перевиснаження такими культурами, як соняшник, соя, ріпак, які забирають поживні речовини, передусім зменшується вміст гумусу. На його відтворення треба сотні тисяч років, – констатує еколог.

Некоректне ведення землеробства також призводить до вітрової ерозії через наростання такого явища, як пилові бурі. Експерт каже, що в Україні вже 20 млн га охоплені пиловими бурями (дані Міндовкілля – Ред.). Це свідчить про тенденцію до опустелювання великих територій на півдні країні.

Ще один фактор – українські річки втрачають водність, а в криницях падає рівень води. Це відбувається не лише через зміни клімату, а й через велику водозатратність технологій на целюлозо-паперових підприємствах, або використання аграрними холдингами артезіанської води на великих фермах.

– Тому тут потрібна така впорядкована система щодо використання для тваринництва поверхневих вод після відповідного доочищення, а не артезіанських свердловин, які передусім мають забезпечувати потреби людей, – вважає еколог.

Читайте
Через зміну клімату до кінця століття Дніпро може втратити 20% води – дослідження

А для збереження ґрунтів, на думку Волоско-Демків, треба передбачити багато запобіжників під час приватизації земель: встановити їхню родючість, яке є потенційне забруднення. Щоб власники відповідали за шкоду потенційну, яка може завдаватися через деградацію гумусу, через ерозії, перевиснаження ґрунтів, і розуміли, що у них будуть матеріальні збитки.

– Крім того, у нас є величезна проблема, пов’язана з якістю води у поверхневих водоймах. Вона погіршується і через сільське господарство, і через комунальні стоки, які погано очищуються. Це має бути планова і комплексна робота, щоб зрозуміти, куди рухається клімат, як ми повинні адаптовуватися до цього, – наголосила еколог.

За її словами, тут держава так само має встановлювати законодавчі запобіжники та інвестиційні вимоги у процесі приватизації земель та великих підприємств: Це єдине, про що ми можемо говорити зараз.

Температурні аномалії та їхні наслідки за 30 років незалежності

Кліматолог Віра Балабух зупинилася детально на головних тенденціях зміни клімату в Україні за останні три десятиліття, аномальних явищах, як, де і в які періоди зростала температура.

– Якщо говорити про останні 30 років, це не лише роки незалежності України. Для кліматологів період з 1991-го до 2020-го особливий, бо це період, за який визначається кліматична норма. Оскільки для визначення багаторічних значень рекомендовано застосовувати 30-річний період. Він зазвичай починається на одиницю, а закінчується на нуль. Тому у 2020-му закінчився другий такий період, який перетинається із попереднім, – пояснила вона.

Експерт наголосила, що перший кліматичний період – це 1961-1990, а другий – 1991-2020, тому коректно порівнювати, як змінилася кліматична норма, яка свідчить про зміну кліматичної системи загалом.

За її словами, тенденція до підвищення температур в Україні зберігається протягом усього року, всіх сезонів. Найбільше – у північних та північно-східних областях, і зменшується далі на південь.

Балабух каже, що аномалії температури зростають саме на північ, тобто найбільше вона підвищувалася на тих територіях, де було прохолодніше, і в холодну пору. Якщо говорити про Україну, то це Сумська та Харківська області.

Кліматолог уточнила, що загалом за останні 30 років середня річна температура на материковій частині України зросла на 1,2 градуса. Найбільше зростання спостерігалося взимку та літом – майже на 1,5 градуса. Зима стала теплішою на 1,4 градуса, а літо – на 1,5. Найменші зміни характерні для осені.

Якщо брати за місяцями, то найбільше зросла температура повітря у січні – на 2 градуси. І таке перевищення, як зазначила Балабух, є критичним для екосистем, оскільки починають спостерігатися дуже помітні зміни, які здебільшого стають незвортніми.

– Вельми показовий 2020 рік, коли дуже високі температури спостерігалися у січні, у багатьох регіонах вона була переважно додатною. Більш того, в окремі періоди температура була настільки високою, що відповідала тій, яка зазвичай спостерігається на південному узбережжі Криму, – навела приклад науковець.

Водночас, за її даними, в окремі роки ці зміни перевищували 6 градусів – у Львівській та Чернігівській областях.

У теплий період також спостерігаються дуже високі температури – липень і серпень стали теплішими більш ніж на 1,5 градуса. Такі зміни впливають на тривалість сезонів. У 2020-му літо в Україні тривало до середини жовтня.

Збільшується кількість літніх днів, і ця тенденція характерна не лише для теплого періоду. Літній день, це коли середньодобова температура перевищує 15 градусів. Все частіше такі дні ми спостерігаємо навесні, восени і подекуди навіть взимку. Зима 2019-2020 року показала, що у грудні на заході країни, зокрема в Івано-Франківській області, максимальна температура сягала +20, – нагадала кліматолог.

Аномальні температури впливають і на тривалість спекотного періоду. Наприклад, у липні 2021-го більше двох тижнів було понад +30. Це явище супроводжувалося надзвичайно високою нічною температурою, коли вона перевищувала +20. Таке явище метеорологи називають тропічною ніччю. Протягом останніх трьох десятиріч спостерігається тенденція до зростання таких ночей, і цього року буде вочевидь рекорд, наголошує експерт.

Дощ замість снігу – нова картинка сучасного клімату

В Україні спостерігається тенденція до зростання повторюваності та інтенсивності конвекційних явищ погоди – граду, шквалів та смерчу. Кліматолог каже, що підвищення температури призводить до утворення дуже потужних хмар, завдяки наявності вологи у помірних широтах. Тому нині під час злив протягом кількох годин може випасти місячна норма опадів, а то й більше. Такі процеси найбільш характерні для південних та південно-західних регіонів.

Зростає також інтенсивність активних опадів – дощів та снігопадів, хоча їхня кількість не змінюється. Влітку вони стають більш локальними, а взимку випадають переважно у вигляді дощу, а не снігу.

– За 30 років чітко прослідковується тенденція, що у нас все рідше відмічається стійкий сніговий покрив. Вона характерна і для південних, і для північних областей. Якщо в 1970-1980-х роках ми не уявляли зими без снігу, то діти, які народилися у роки незалежності, вже майже не знають, що таке ковзани, санки чи лижі. Катаються переважно на якихось стадіонах. Це така нова картинка сучасного клімату, – пояснила Балабух.

Саме сніговий покрив є дуже важливим чинником у водозабезпеченні річок, які переважно мають снігове живлення. Тому за останні десятиліття зникло багато малих річок, а середні та великі втратили свою водність. Багато боліт пересохло через меліоративні роботи, які раніше були характерними для України.

Два місяці без дощу

Суттєво зростає тривалість бездощового періоду. Останні п’ять років особливо посушливі в Україні. В окремих регіонах бувало без опадів два і більше місяців.

– І це на фоні високої температури, яка була не властива для цього регіону, що призводило до збільшення випаровуваності вологи, зростання посушливості, інколи навіть на фоні збільшення опадів. Це процеси, які взаємовиключають один одного, і це є тенденцією останніх 30 років, – наголосила Балабух.

Посушливі процеси характерні не тільки для півдня, зони ризикованого землеробства, яка й далі розширюється, зауважує науковець, а й для Полісся, що у 1960-1970 роки було надмірно зволоженим. Нині ці території потребують не осушування, а навпаки – додаткового зволоження, особливо якщо врахувати, що ґрунти там піщані.

Проблеми збільшення посушливості, особливо на Поліссі, та пожежної небезпеки кліматолог називає тенденціями, які характерні для останніх десятиріч. І 2020 рік став їхнім підсумком.

Зливи та паводки

Надмірна кількість опадів призводить до паводків та підтоплень, особливо у Карпатському регіоні. Як правило, вони пов’язані із невеликими, але дуже потужними хмарами, які не дозволяє виявити існуюча мережа спостережень.

– Значну кількість лісів у Карпатах за ці 30 років просто знищили. Поєднання двох чинників – збільшення інтенсивності опадів та зменшення лісового покриву – призводить до зростання небезпеки підтоплень і руйнувань, як це було у 1998-му, 2008-му і минулого року, – зазначила Балабух.

Клімат та урбанізація

Бурхливий розвиток міст за останні 10 років, тобто проблема урбанізації, є іще одним негативним чинником зміни клімату.

Міста активно забудовуються, вкриваються асфальтом, зникають парки та зелені зони, що призводить до підвищення такого ефекту, як осередок тепла. Це означає, що температура у містах може бути на 5-10 градусів вище, аніж у передмісті.

– Це є дуже великим викликом. Процеси опадоутворення в містах посилюються. Дощі випадають більш інтесивні, все частіше чуємо про підтопилення найбільших міст, – сказала експерт.

Пилові бурі та знищення родючих ґрунтів

Водночас в Україні відзначається тенденція до зменшення повторюваності сильних вітрів та всіх явищ, пов’язаних із вітрами – хуртовин та пилових бур. Балабух переконує, що протягом останніх 30 років таких явищ стало значно менше.

Вона нагадала, що у 1960-1970-ті роки було насаджено багато лісосмуг, тому вдалося майже позбутися пилових бур. Лише зараз це явище повертається, але ще не набуло катастрофічних масштабів.

– Це пов’язано не лише із атмосферними процесами. Значною мірою зумовлено втратою захисних лісосмуг за роки незалежності, особливо за останні п’ять років. Минулого року ми бачили, що це явище спостерігалося навіть не на півдні, а на тому ж Поліссі – у Житомирській та Чернігівській областях, – сказала вона, наголосивши, що насадження лісосмуг – приклад позитивного впливу діяльності людини на зміни клімату.

А цього року українці спостерігали імлу із пилу, принесеного з Прикаспійського регіону і навіть Сахари.

– Раніше у нас були так звані чорні бурі, які все зносили, родючого шару не залишалося. На утворення сантиметру ґрунту треба не одне століття, а втратити його можемо за кілька годин. Тому руйнування лісосмуг стало величезною катастрофою. Воно ще довго даватиметься взнаки з урахуванням зміни атмосферних процесів та появи сприятливих умов для утворення пилових бур, – підсумувала Балабух.

Прогнози зміни клімату та екологічної ситуації в Україні

Зникнення цілих міст за 30 років прогнозує директор Центру екологічного консалтингу та аудиту Оксана Волоско-Демків, якщо й надалі знищуватимуться зелені зони на користь забудови.

– Вони стануть просто непридатними для життя, інфраструктура не витримуватиме, а люди намагатимуться звідти виїхати, в основному через дефіцит та якість води. Безконтрольне пробивання артезіанських свердловин – величезна проблема, і вже є ознаки перехресного забруднення водоносних горизонтів, – пояснила вона.

Це також може бути переміщення великої кількості людей із півдня на північ – так звані кліматичні мігранти, які втікають від опустелювання та посух.

За її словами, якщо продовжуватиметься така тенденція з погодою, південні області стануть непридатними для ведення сільського господарства через відсутність води.

Потерпатиме Україна і від пожеж, після яких необхідне тривале відновлення. Це гірший варіант, каже еколог, а є ще оптимістичний сценарій адаптації людей до змін клімату.

– Передусім це стимулювання підприємств, під які можуть брати ерозовані чи забруднені землі, щоб вони привели їх до належного стану, – конкретизує Волоско-Демків.

Серед інших методів пристосування до змін клімату еколог назвала запровадження найкращих технологій у с/г щодо використання пестицидів, хімікатів, обробітку землі, сівозмін, лісозахисних смуг, попередження розширення площі пісків, щодо заборони розорювання земель, які потрапляють у зони посух.

– На місці деградованих електростанцій можна ставити вітряки, сонячні станції, але не на родючих землях. А в містах – створювати зелені зони та парки, а не бездумно забудовувати висотками, – вважає вона.

Читайте
В Україні починають позапланово перевіряти підприємства, що можуть забруднювати воду

Завідувач відділу прикладної метрології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух погоджується, що для кліматичного прогнозу важлива передусім людська діяльність, бо її вплив значно більший, аніж у природних чинників:

– Залежно від того, як розвиватиметься суспільство, є прогнози викидів парникових газів та інші прогнози – що буде, якщо ми будемо адаптуватися до всього цього, тобто прогнози сценарію впливу.

За її словами, основним джерелом викидів парникових газів є енергетична галузь і наші шахти. І тут проблема полягає в тому, чи Україна й надалі використовуватиме вугілля, чи перейде на безвуглецеві технології.

Кліматолог каже, що існує багато таких сценаріїв, оприлюднених Міжурядовою групою експертів з питань змін клімату.

– Проте всі сценарії прогнозують подальше підвищення температури повітря. До середини століття середня за рік температура може зрости десь на 1,5 градуса, відносно 1981-2020 років, а якщо говорити до кінця століття – то навіть на понад 3 градуси. А за сценаріїв, які не передбачають заходів з адаптації, ці зміни можуть бути ще більшими. Якщо до цього часу ми говорили, що більший ріст був характерний для зими і літа, надалі температура може суттєво зростатиме ще й восени, – прогнозує кліматолог.

Проте всі сценарії прогнозують подальше підвищення температури повітря До середини століття середня за рік температура може зрости десь на 1,5 градуса, відносно 1981-2020 років а якщо говорити до кінця століття – то навіть на понад 3 градуси. А за сценаріїв, які не передбачають заходів з адаптації, ці зміни можуть бути ще більшими. Якщо до цього часу ми говорили, що більший ріст був характерний для зими і літа, надалі температура може суттєво зростатиме ще й восени, – прогнозує кліматоло

Відповідно, це може зумовити збільшення літнього сезону і спекотного періоду, а також зменшення тривалості опалювального сезону. Кількість опадів зміниться несуттєво, проте спостерігатиметься їхня неоднорідність протягом року: холодний період може стати більш вологим, а теплий – посушливим.

Найбільші зміни очікуються у другій половині XXI століття, – підсумувала Балабух.

Теги за темою
Екологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Xbox Series S помогла оптимизировать Kingdom Come: Deliverance II под другие консоли
GameMag
2025-02-11T00:22:54Z
Изобретатель, покоривший небо Америки: путь авиаконструктора Игоря Сикорского
Telegraf
2025-02-10T23:30:46Z
Самый быстрый в мире суперкомпьютер El Capitan запустили для защиты ядерного арсенала США
UAToday
2025-02-10T21:15:37Z
Capcom обновила информацию о продажах Resident Evil — игроки купили 15 миллионов копий ремейка Resident Evil 2
GameMag
2025-02-10T19:07:21Z
Венера в Овне: как транзит планеты любви повлияет на ваш знак Зодиака в феврале-марте 2025 года
Знай
2025-02-10T19:06:57Z
На 80% дешевле, чем ветряные турбины: найдена эффективная замена ветрякам
Фокус
2025-02-10T18:31:38Z
Вместо солнечных панелей: необычная пластина превращает тепло в электричество
Фокус
2025-02-10T18:04:51Z
Sony начнет издавать игры материнской компании FromSoftware
GameMag
2025-02-10T17:31:01Z
Ремастер на подходе? Resident Evil 5 получила возрастной рейтинг для Xbox Series X|S
GameMag
2025-02-10T16:27:55Z
Худшие месяцы в 2025 году для Рыб: что пойдет не по плану
Comments UA
2025-02-10T20:06:01Z
Венеция будет взимать плату за однодневный вход в город и в 2025 году
Европейская правда
2025-02-10T19:24:06Z
Воздушные волны, как у Рози Хантингтон-Уайтли — самая соблазнительная укладка на 14 февраля
Marie Claire
2025-02-10T19:00:36Z
Гороскоп на вторник 11 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-10T18:54:04Z
Что написать в валентинке: лучшие идеи для признаний в любви на 14 февраля
Знай
2025-02-10T18:06:43Z
«Я влюбилась в женатого»: три практики спасения из эмоционального кризиса от психолога
Marie Claire
2025-02-10T18:00:49Z
Действующие лайфхаки: что делать, чтобы не запотевали очки
Comments UA
2025-02-10T17:36:25Z
Какие духи подарить женщине на День святого Валентина: подборка романтических ароматов
TSN
2025-02-10T17:33:30Z
Сочная турецкая пицца: Евгений Клопотенко поделился рецептом Лахманджуна
Политека
2025-02-10T16:42:58Z
Киевлянка во время воздушной тревоги укрылась в подземном переходе, там ее поджидал грабитель
Новости Украины
2025-02-10T22:00:38Z
Под Киевом обнаружили боевой элемент кассетной бомбы "Мотив-3М", разрывающий танк: детали
Фокус
2025-02-10T20:30:03Z
"Способен на подвиги": почему лаборант Бильченко выпрыгнул из авто и какие имеет травмы, — СМИ
Фокус
2025-02-10T19:30:00Z
Эти знаки Зодиака рискуют попасть в ДТП в 2025 году
Comments UA
2025-02-10T19:21:29Z
Атака по нефтебазе "Албашнефть" в РФ: в сети появились спутниковые снимки последствий
Апостроф
2025-02-10T19:03:46Z
В Кривом Роге разоблачили депутатскую схему хищения
Корреспондент
2025-02-10T18:51:28Z
В Киеве пьяный водитель BMW протаранил авто на светофоре
Корреспондент
2025-02-10T18:33:08Z
​Убийство украинских военнослужащих: в Мюнхене начали судить россиянина
Апостроф
2025-02-10T18:03:29Z
На Закарпатье рекрутер помогал мужчинам сбежать из ТЦК
Корреспондент
2025-02-10T17:46:51Z
Лига чемпионов: расписание всех матчей плей-офф 11 февраля
ZN UA
2025-02-10T22:06:03Z
Анчелотти может возглавить одну из лучших сборных мира
Корреспондент
2025-02-10T21:06:49Z
Хан назвал единственный бой, ради которого Фьюри вернется на ринг
Gazeta UA
2025-02-10T18:27:46Z
Турки Аль аш-Шейх считает Усика лучшим боксером P4P
Корреспондент
2025-02-10T16:51:45Z
"Манчестер Сити" – "Реал": онлайн-трансляция матча Лиги чемпионов
ZN UA
2025-02-10T16:51:16Z
Беллью дерзко раскритиковал потенциального соперника Усика
Корреспондент
2025-02-10T15:12:30Z
Российский футболист пожаловался на украинский флаг на стадионе
ZN UA
2025-02-10T15:04:20Z
Рейтинг WTA: Костюк и Свитолина улучшили свои позиции
Факти ICTV
2025-02-10T14:33:31Z
"Быть американцем": Бред Питт снялся в суперпатриотичной рекламе для Супербоула
Фокус
2025-02-10T14:00:20Z
Три знака зодиака, которым сегодня повезет больше других
Gazeta UA
2025-02-10T22:39:43Z
Контратака по всему фронту: ВСУ предприняли неожиданный маневр
Новости Украины
2025-02-10T21:18:01Z
Стало сложнее: есть ли у ВСУ новые успехи в Курской области
Comments UA
2025-02-10T21:06:55Z
В Одессе мобилизовали мужчину с диагностированной шизофренией, который был в российском плену
Фокус
2025-02-10T21:06:29Z
Ситуация на фронте на вечер 10 февраля
UAToday
2025-02-10T20:45:23Z
Погода в Украине 11 февраля: ночью до 12 градусов мороза, а днем ​​на Закарпатье потеплеет до +7
Комсомольская правда
2025-02-10T20:33:38Z
Убийство в Макеевке: россияне расстреляли гражданских в утешение пропагандистам
Comments UA
2025-02-10T20:12:11Z
В нацпарке Одесской области обнаружили кучу трупов диких животных
Telegraf
2025-02-10T19:54:41Z
Украину заметет снегом: где и когда будут сугробы
TSN
2025-02-10T19:51:00Z
Михаил Поплавский и Павел Зибров объявили о старте совместного проекта «Украинская песня года – 2024»
Знай
2025-02-10T21:00:12Z
Потап высказался о Зеленском: с кем сравнил
Comments UA
2025-02-10T19:57:38Z
"Случилось, без сомнения, историческое событие": ведущая Ефросинина отреагировала на приговор в Закарпатском деле
Апостроф
2025-02-10T19:06:47Z
Инсайдер: Ремейк Final Fantasy IX находится в активной разработке и может выйти в 2026 году
GameMag
2025-02-10T18:18:53Z
Звезда "Носферату" Билл Скарсгард пополнил каст фильма "Смерть Робин Гуда" с Хью Джекманом
GameMag
2025-02-10T18:18:21Z
Народную артистку Украины поразил ее образ от ИИ/Ольга Сумская очаровала своим изображением
Апостроф
2025-02-10T17:18:19Z
Необычный памятник в виде киноленты: как выглядит могила легендарного актера СССР Михаила Пуговкина
Telegraf
2025-02-10T17:15:37Z
"Магия телевидения": Джамала показала, как ей помогали переодеваться на сцене Нацотбора/Певица сменила три образа за один номер
Апостроф
2025-02-10T16:54:51Z
Мемы о нацотборе на "Евровидение-2025": "член" Екатерина Павленко и разъяренная Руслана с плетями
TSN
2025-02-10T16:51:21Z
Почему нельзя оставлять нож на столе 11 февраля и как сегодня отмечать праздник: приметы и запреты на Власия
Знай
2025-02-11T01:30:01Z
Без суржика: как сказать на украинском «нараспашку»
ZN UA
2025-02-11T01:04:47Z
Некоторым отсрочка, а другим служба: с какой степенью гипертонии не мобилизуют
Telegraf
2025-02-11T00:21:51Z
Аналитик объяснил, почему Украина не бьет по открытым базам хранения танков в РФ
Хвиля
2025-02-11T00:12:39Z
Ростовскую область РФ атаковало 20 дронов
TSN
2025-02-10T23:48:02Z
Россия запустила крылатые ракеты Калибр из Черного моря
Корреспондент
2025-02-10T22:36:18Z
Церковный праздник 11 февраля: что нельзя делать, чтобы не попасть впросак
Telegraf
2025-02-10T22:21:41Z
Половину областей Украины охватила воздушная тревога: угроза ракетных ударов и дронов
TSN
2025-02-10T22:18:49Z
День ангела 11 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-10T22:18:33Z
Минус 7 кг без жестких диет: секреты быстрого похудения от эксперта
Gazeta UA
2025-02-11T00:06:51Z
От осложнений кори на Буковине умер 10-летний ребенок
Комсомольская правда
2025-02-10T23:45:33Z
Крупнейшие аптечные ритейлеры подписали Декларацию о снижении цен на лекарства
UAToday
2025-02-10T20:39:57Z
Минздрав разъяснил новые правила продления инвалидности в 2025 году
Хвиля
2025-02-10T18:24:23Z
Бананы чернеют и становятся мягкими: как правильно хранить фрукт
TSN
2025-02-10T16:33:40Z
Виды рака, которые чаще всего возникают у детей
Comments UA
2025-02-10T15:48:34Z
Что лечит авокадо, а по каким причинам его нельзя есть
TSN
2025-02-10T15:30:44Z
Что влияет на качество сна: уберите это перед засыпанием
UAToday
2025-02-10T14:39:27Z
Уникальные свойства авокадо, о которых знают не все
Comments UA
2025-02-10T14:33:59Z
В 2025 году в Украине появится рекордное количество складов
Хвиля
2025-02-10T21:36:04Z
Обменники переписывают курс: будет ли скачек "зеленого" выше 42 грн в середине февраля
Знай
2025-02-10T20:30:14Z
Овощной салат теперь роскошь: продавцы кардинально переписали цены на огурцы и помидоры
Знай
2025-02-10T20:12:32Z
Украинцев начали готовить к новой серии отключений света: эксперт назвал условие
Новости Украины
2025-02-10T19:54:57Z
Индексация пенсий в Украине: когда и на сколько вырастут выплаты
VGorode
2025-02-10T19:27:37Z
Отключение света уже возвращаются: когда они коснутся рядовых украинцев
Telegraf
2025-02-10T19:06:07Z
Сложная ситуация: кому и когда отключат свет 11 февраля
Comments UA
2025-02-10T18:24:52Z
Морозы бьют по электросистеме: эксперт ответил, будут ли отключения в ближайшее время
TSN
2025-02-10T18:06:15Z
Графиков отключений нет, а проблемы со светом есть: украинцы массово жалуются на трудности с электроэнергией
Знай
2025-02-10T17:36:41Z
Немецкий концерн поставил ВСУ еще пять тактических автомобилей Caracal
ZN UA
2025-02-10T21:42:37Z
Как сэкономить топливо зимой: простые правила для водителей в холодное время года
Знай
2025-02-10T18:51:15Z
В Польше выпустят роскошный шестиколесный папамобиль на базе "Гелендвагена"
Фокус
2025-02-10T16:21:10Z
В Украине появится доступный электрокроссовер Chery с запасом хода более 500 км
Фокус
2025-02-10T13:45:38Z
Гость из 90-х: обнаружен 29-летний заряженный Ford Mustang в новом состоянии
Фокус
2025-02-10T11:42:30Z
Новый флагман: дебютировал недорогой премиальный кроссовер от Changan и Huawei
Фокус
2025-02-10T09:36:37Z
Украинский автопарк в январе пополнили 14 тысяч подержанных легковушек
Корреспондент
2025-02-10T09:36:30Z
Суперкар для семьи: в Киеве заметили самый быстрый в мире универсал
Фокус
2025-02-10T08:42:54Z
Водители могут получить штраф за прогрев машины: о чем нужно знать
Знай
2025-02-10T06:21:17Z
Фицо обратился к Маску по поводу грантов USAID для НО Словакии
Корреспондент
2025-02-11T01:27:15Z
Военных РФ отправляют на лечение и реабилитацию в КНДР, — росСМИ
Фокус
2025-02-11T01:00:40Z
Зеленский считает, что формат Рамштайн должен быть сохранен
Корреспондент
2025-02-11T01:00:15Z
Трамп подписал указ о новых пошлинах на сталь и алюминий
ZN UA
2025-02-11T00:57:43Z
РФ осуществила комбинированную атаку "Калибрами" и баллистикой по Полтавской области: что известно
Фокус
2025-02-11T00:00:25Z
Путин демонстрирует неуважение к озвученным сигналам команды президента США Дональда Трампа — Коваленко
TSN
2025-02-10T23:06:11Z
Маск сравнил США с пьяным матросом из-за расходов правительства
Корреспондент
2025-02-10T22:51:55Z
Трамп определился с преемником Зеленского: кто он
Comments UA
2025-02-10T22:42:00Z
Политический аналитик рассказал, как снизить риски повторного нападения рф после перемирия
Политека
2025-02-10T22:21:00Z