MY.UAНовости
Кіберпанк та кліматичні зміни. Україна десять років потому
Кіберпанк та кліматичні зміни. Україна десять років потому

Кіберпанк та кліматичні зміни. Україна десять років потому

Річниця Незалежності держави більше нагадує не день народження, що відзначає окрема людина, а новий рік, який настає для всіх громадян. Свято, коли важливо не лише підбивати підсумки минулого, але й з надією дивитися в майбутнє. На тридцятиріччя української Незалежності «Детектора медіа» попросив медійників зазирнути вперед ще на десять років. І написати листа на сороковий ювілей нашої держави. 

Що станеться з суспільством, екологією, культурою, технологіями? Як зміняться медіа? Чи/чим закінчиться війна? Якою буде Україна у 2031-му році? 

Ми вже публікували есе власної кореспондентки в Україні «Новой газеты» Ольги Мусафірової. Сьогодні ж читайте лист у майбутнє  очільника Центру журналістики Київської школи економіки Андрія Яніцького.

Спроба зазирнути вперед на десять років – це, звісно, гра. Але ця гра дозволяє вхопити ще ледь помітні паростки майбутнього, що наразі тільки розгортаються. Спробуємо окреслити обриси 2031 року без зайвого алармізму, хоча зовсім без апокаліптичних прогнозів не вийде.

Нерівномірність інновацій

Частково ми вже живемо у кіберпанку, де інноваційний розвиток поєднується з застарілою системою соціального захисту, корупцією у державних органах та хаосом у місцевому самоврядуванні. Наприклад, коли найновіші Tesla паркуються на розбитому асфальті під облізлими стінами «хрущовок», або коли на полях працюють агродрони, а у ток-шоу продовжують дискутувати, чи можливий ринок землі. Але з розвитком, поширенням та здешевшенням технологій та знань таких прикладів взаємодії старого та нового тільки побільшає.

Звичайними для нас будуть поєднання супутникового інтернету від Starlink із застарілою комунальною та транспортною інфраструктурою, туристичні польоти у космос для багатіїв із безпритульними на українських вулицях. Поєднання найновішої системи цифрової ідентифікації та стеження за громадянами із подальшою деградацією державної системи освіти.

Журналістам доведеться вивчити нові гаджети, помітно частішим буде використання дронів, сенсорів, доповненої та віртуальної реальності, штучного інтелекту та інших інноваційних винаходів у роботі редакцій. Але люди залишаються людьми. Тому вміння робити глибокі інтерв’ю та писати яскраві репортажі, розповідати цікаві історії залишаються.

Децентралізація новин

Реформа децентралізації та можливість дистанційної роботи дають свої плоди. Вже є поодинокі випадки переїзду фахівців зі столиці у Львів або Харків, у подальшому ця тенденція буде тільки посилюватися.

Відповідно і регіональні медіа будуть мати більшу вагу. Це значить, що журналісти в регіонах почнуть отримувати більше та працювати краще, і це добре. Але це також значить, що зростатиме фрагментація інформаційного простору України.

Сподіваюся, що Суспільне до того часу буде ще більш конкурентоздатним та зможе «зшивати» країну єдиними змістами. Ту ж функцію можуть (але чи захочуть?) виконувати мережеві видання, такі як локальні сайти The City, якими опікується Агенція медійного росту, гіперлокальні видання Rayon, які входять до CID Media Group та інші подібні. Диктувати всеукраїнський порядок денний можуть також окремі великі онлайн-видання, такі як «Українська правда». 

Кліматичні зміни

Днями вийшла шоста доповідь ООН про кліматичні зміни. Якщо її переповідати коротко, то йдеться про невідворотність глобального потепління. Все частішими будуть хвилі екстремальної спеки, посухи та зливи. І хоча температура зростає повільно (йдеться про зростання на 2 градуси по Цельсію до 2100 року), це драматично впливатиме на умови життя людей по всій планеті.

У найближчі десять років українські політичні лідери почнуть згадувати про кліматичні зміни у своїх виступах все частіше, менеджери міст та глобальні активісти шукатимуть шляхи для адаптації міської інфраструктури до нових реалій.

Редакціям газет доведеться самим ставати експертами з питань захисту навколишнього середовища, збереження водойм, зниження викидів вуглецю. Доведеться розібратися, що таке вартість екологічних послуг та вуглецевий слід, що таке кліматична нейтральність.

Бути кліматичним журналістом буде так само звично, як бути журналістом економічним або спортивним. Це буде схоже на те, як сьогодні жодна велика стаття або інтерв’ю не можуть обійтися без згадки про поширення ковіду та його наслідки. До речі, нових глобальних епідемій я не очікую, а з ковідом ми вже якось навчимося жити завдяки вакцинації та іншим заходам епідеміологічної безпеки.

Чорні лебеді

Звичайно, що можливі й інші непередбачувані наразі процеси та події, так звані «чорні лебеді». Подальше розгортання війни з Росією, гуманітарна та політична криза внаслідок повернення окупованих територій (ми ж досі до цього не готові, а мали б готуватися), нова глобальна економічна криза, чергова революція, масштабні хакерські атаки. На що це може бути схоже, вже зараз можна побачити у популярних серіалах Years and years або Black Mirror.

Але чи буде це здаватися нам чимось дивним, чи буде це схоже на гостросюжетний роман або фільм-катастрофу? Не думаю. Це буде для нас щоденною рутиною. Як і зараз, журналісти будуть зривати дедлайни, скаржитися на низькі гонорари, а редактори будуть бідкатися про якість текстів. Навряд ми зможемо повністю викорінити джинсу та непрофесійність, побороти фейки та пропаганду або об’єднати всіх колег у єдину масову членську організацію на кшталт профспілки, хоча такі спроби будуть.

Але якщо вам ці прогнози здаються дивними, згадайте себе у 2011 році. Чи могли ви тоді передбачити чемпіона світу по боксу мером української столиці, а зірку комедійних серіалів президентом? Чи очікували на революцію, на війну з Росією та на ковід? Чи сподівалися на безвіз із ЄС, на електросамокати на вулицях, на поширення TikTok та на жарти Майкла Щура? І хіба після цього переліку мої прогнози на 2031 рік не здаються навіть трохи консервативними?

Фото: Фейсбук

Думки, висловлені в рубриці Column, передають виключно погляди самих авторів і можуть не збігатися з позицією редакції «Детектора медіа». Тексти авторських колонок суб'єктивні та не претендують на всебічне висвітлення теми.
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
К чаю полагалось суеверие: повар рассказал рецепт любимого десерта королевы Елизаветы
Фокус
2026-05-29T09:51:14Z
Ресторанная намазка за 5 минут: секретный ингредиент, который сделает масло воздушным
Знай
2026-05-31T07:21:01Z
Гороскоп на понедельник 1 июня 2026 года
UAToday
2026-05-31T15:30:56Z
Борьба с сорняками в мае и июне: простой трюк с газетой, который очистит ваши грядки
TSN
2026-05-21T03:51:26Z
Тест на IQ: нужно найти 3 различия на картинке пенсионера с газетой за 21 с
GlavRed
2026-06-02T14:57:33Z
Гороскоп на июнь: кому из знаков зодиака больше всего повезет
Новости Украины
2026-06-02T14:30:43Z
Как избавиться от портулака на огороде без лишних усилий: проверенные способы борьбы с сорняком
TSN
2026-05-31T12:36:22Z
Не сажайте гортензии наугад — есть места, в которых кусты быстро увянут и перестанут цвести
TSN
2026-05-30T15:06:09Z
Без духовки и лишних хлопот — десерт с клубникой, который станет вашим фаворитом лета
TSN
2026-05-29T16:06:55Z
София Ротару показалась в центре Киева и сделала трогательное признание
TSN
2026-05-31T14:06:14Z
Елена Мозговая показала легендарного отца в молодости и рассекретила важное событие в его честь
TSN
2026-05-29T14:51:47Z
Страстный поклонник "СВО" и Путина Басков скатился к непристойностям: поклонники шокированы
Comments UA
2026-05-22T19:24:53Z
Елена Кравец потеряла двоих детей: "На том же сроке"
Фокус
2026-05-26T16:15:14Z
Дуа Липа показала первые фото со своей тайной свадьбы с известным актером
TSN
2026-06-02T14:33:16Z
Кино и сигареты. Что утратили фильмы вместе с табачным дымом
ZN UA
2026-06-02T14:00:17Z
«Похожа на червя»: Андре Тан спровоцировал скандал в сети из-за жесткой критики фигуры Хайди Клум
Comments UA
2026-05-21T08:33:19Z
Сильвестр Сталлоне показал дочь-красавицу от Дженнифер Флавин и нежно поздравил ее с 24-летием
TSN
2026-05-26T16:06:38Z
"Полстраны бухает": пьяная Волочкова набросилась на россиян
GlavRed
2026-05-27T12:09:47Z
Ученые обнаружили неожиданную связь между потерей девственности и развитием мозга
Comments UA
2026-06-01T05:06:58Z
Как улучшить здоровье сердца: эти четыре вечерние привычки сделают невероятное
Comments UA
2026-05-22T10:42:00Z
День защиты от Солнца: история и интересные факты про SPF-крем
Фокус
2026-05-27T14:00:28Z
Идеальные жареные пирожки без дрожжей за 20 минут: простой рецепт воздушного теста
TSN
2026-06-02T14:33:33Z
В этом возрасте рак появляется чаще всего: какой период называют самым критическим
Comments UA
2026-06-02T13:45:44Z
Почему интим в бассейне может быть опасным: объяснение экспертов
TSN
2026-06-02T13:06:12Z
Секрет идеального картофеля для салата: какой ингредиент не даст ему развариться
TSN
2026-06-02T12:06:07Z
Не только для улучшения вкуса блюд: для чего нужно ежедневно есть укроп
TSN
2026-06-02T11:51:26Z
Как мгновенно очистить вытяжку от жира без трения: простой домашний способ
TSN
2026-06-02T11:36:43Z
Пенсионеров выгоняют из маршруток: юрист объяснила, что говорит закон о льготном проезде
Знай
2026-05-30T11:21:33Z
Гороскоп на сегодня 30 мая: эмоциональные качели Близнецов, испытаний на прочность Дев и яркие впечатления Стрельцов
Знай
2026-05-30T01:03:59Z
Середина июня изменит судьбу двух знаков зодиака — что им подготовили звезды
TSN
2026-05-26T21:21:31Z
Поймут только украинцы: 11 сложных слов, которые сбивают с толку даже переводчиков
GlavRed
2026-05-22T12:39:37Z
Разведка узнала, куда Россия планирует бить дальше: украинское ракетостроение
Украинская правда
2026-06-02T15:06:04Z
"Котики" из мусорника оказались сокровищем: как супруги заработали £16 тысяч на случайной находке
TSN
2026-06-02T15:03:39Z
Киевщина готовится к круговой обороне: 32 населенных пункта укрепляют защиту
MY.UA
2026-05-23T14:40:56Z
Бельгия закупит крылатые ракеты на 700 млн евро
Европейская правда
2026-05-22T12:00:33Z
Алексей Голобуцкий. Заменят ли иностранные наемники украинцев в армии?
Новости Украины
2026-05-21T14:21:48Z
Детей Путина воспитывали немцы: что узнали журналисты о тайной семье
TSN
2026-05-31T17:54:54Z
Орбану готовят кресло в ООН, чтобы спасти от Будапешта — расследование VSquare
ZN UA
2026-05-30T17:06:35Z
Война Путина пошла против Кремля: на Западе назвали три признака надвигающейся катастрофы
Comments UA
2026-05-22T04:27:03Z
От украинцев уже не скрывают угрозы: назван соблазнительный для Путина сценарий наступления
Comments UA
2026-05-21T15:27:06Z
Доклад главы ГУР Зеленскому: приоритетные цели ракетных ударов и политические планы России
Хвиля
2026-06-02T15:09:58Z
В шаге от финансового ареста: Рада готовит жесткие экономические ограничения для военнообязанных
Новости Украины
2026-06-02T15:06:54Z
Зеленский показал, как ВСУ ударили по "жирной" цели в РФ в 800 км от границы
TSN
2026-05-21T09:06:47Z
Путин не смог убедить Си: газопровод "Сила Сибири-2" остался без соглашения
MY.UA
2026-05-21T08:08:17Z
Бывший чиновник Белого дома назвал год, когда Путин решил воевать с Украиной
Хвиля
2026-05-21T03:21:24Z
Проверки ТЦК на блокпостах: имеют ли право останавливать авто и требовать документы
Фокус
2026-05-26T06:42:34Z
Неожиданный поворот: 18-летний подросток корректировал массированную атаку РФ на Киев
MY.UA
2026-05-25T15:54:02Z
Поваленные деревья, затопленные улицы и град: три областных центра Украины накрыла непогода
TSN
2026-05-23T20:06:30Z
Схема в медицинском центре Киева: закупки осуществлялись по завышенным ценам
Новости Украины
2026-05-22T12:36:55Z
Метро не кемпинг: вправе ли власти запретить палатки во время ночных тревог
Комсомольская правда
2026-06-02T15:06:55Z
Соняшник переробляють дедалі менше заводів
AgroNews
2026-06-02T15:06:14Z
На фронте резко изменилась ситуация: какой новый приказ дали в Кремле
Comments UA
2026-05-22T11:48:18Z
Неожиданные проблемы на фронте: оккупанты шокированы происходящим
Comments UA
2026-05-20T14:51:56Z
Массированная атака 27 мая: 162 тысячи потребителей в 6 областях остались без света
Знай
2026-05-27T20:21:06Z
Всего несколько простых действий помогут уберечь авто от летней жары
GlavRed
2026-05-30T12:57:46Z
Таинственная разметка на дорогах Европы: почему две пунктирные линии могут спасти жизнь водителю
Comments UA
2026-06-02T13:42:46Z
Особенности обслуживания и признаки износа цепи ГРМ
Корреспондент
2026-06-02T04:10:00Z
Полный привод и 12 цилиндров: в Киеве заметили первый кроссовер Ferrari за $500 000
Фокус
2026-06-01T13:06:57Z
Елена Тополя показала собственное авто за почти 45 тыс долларов и раскрыла неожиданные тайны ее семьи
TSN
2026-06-01T12:06:18Z
Производитель iPhone выпустил недорогого соперника Tesla Model Y с запасом хода 570 км
Фокус
2026-06-01T10:30:51Z
Volkswagen Passat и Tiguan получили экономные версии с расходом 3,5 л на 100 км
Фокус
2026-06-01T08:36:07Z
Завидная выносливость: Rolls-Royce Phantom проехал 775 тыс. км всего за семь лет
Фокус
2026-06-01T07:30:14Z
Эти машины переживут конкурентов: топ 4 надежных компактных авто 2026 года
Фокус
2026-05-31T10:42:13Z
СМИ: Продажи игр Sony заметно сократились в поколении PlayStation 5
GameMag
2026-06-02T10:54:42Z
Сколько поколений людей сменилось за всю историю: ученые назвали неожиданную цифру
TSN
2026-05-31T11:06:27Z
Valve серьёзно подняла цены на Steam Deck — OLED-версия с 1 ТБ памяти предлагается теперь за 950 долларов
GameMag
2026-05-27T19:42:59Z
Аналитик: У 007 First Light средние предзаказы — это скорее Indiana Jones and the Great Circle, а не Uncharted
GameMag
2026-05-25T21:36:55Z
Массовый сбой: Facebook, Monobank и ПриватБанк «легли» в один момент
MY.UA
2026-06-02T15:06:20Z
В Monobank произошел масштабный сбой: что не работает
TSN
2026-06-02T14:12:14Z
Сигнал, который нельзя игнорировать: почему собаки выют по ночам, найдено решение
GlavRed
2026-05-20T01:33:46Z
НЛО охотились на ядерные объекты США: новая порция документов ФБР вызвала тревогу
Фокус
2026-05-24T11:27:50Z
Схема підживлення огірків: чого рослинам найбільше не вистачає влітку і як це виправити
AgroNews
2026-06-02T14:03:12Z
Аренду можно не платить: Верховный Суд принял судьбоносное решение
Знай
2026-06-01T07:42:47Z
Показатель для расчета пенсий взлетел вверх: как это повлияет на выплаты
Знай
2026-05-31T17:12:21Z
Названо найкращі підживлення для огірків на початку росту
AgroNews
2026-05-27T16:12:32Z
До України завезли 200 тис курчат з Угорщини та Німеччини
AgroNews
2026-05-26T11:18:22Z
Мобилизация в Украине по-новому: Кабмин объявил новые правила бронирования - кто потеряет отсрочку
TSN
2026-06-02T15:03:08Z
Гривна из золота: НБУ готовит монету на 100 грн — такого дизайна еще не было
Знай
2026-06-02T14:21:12Z
Правительство Британии призвало супермаркеты заморозить цены на основные продукты питания
Европейская правда
2026-05-20T14:48:21Z
Петер Мадьяр заблокировал границу для товаров из Украины: от мяса до вина
Фокус
2026-05-22T19:21:48Z
Усиление контроля и жесткие лимиты: продажа на OLX станет проблемой
Знай
2026-06-02T13:12:54Z
После последнего звонка — драка с ТЦК: в Луцке подростки в праздничных рубашках «отбивали» мужчину
TSN
2026-05-30T14:51:33Z
Прицельный удар оккупантов: погибший и 3 пострадавших на детской площадке в Херсоне
MY.UA
2026-05-27T16:50:38Z
«Гуманитарная помощь» для ВСУ оказалась бизнесом: на Волыни продавали автомобили из ЕС
Новости Украины
2026-05-22T11:36:40Z
Магнитная буря 20 мая: какая ее мощность
TSN
2026-05-20T03:36:01Z
ЕС готовит крупнейшую в истории операцию по борьбе с лесными пожарами на лето 2026 года
Европейская правда
2026-06-02T15:09:04Z
На Закарпатье мужчина продавал боевые гранаты в банках с повидлом - его задержали
Комсомольская правда
2026-06-02T14:48:38Z
В Днепре завершилась спасательная операция на месте ракетного удара: количество жертв снова возросло
TSN
2026-06-02T14:33:24Z
В Хмельницкой области из-за атаки дронов РФ возникли пожары. ФОТО
Новости Украины
2026-06-02T14:21:11Z
В Киеве возросло число жертв российского удара. ФОТО
Новости Украины
2026-06-02T14:09:42Z
Верхувен сделал первое заявление после скандальной победы Усика
Comments UA
2026-05-24T07:42:33Z
Усик чуть не проиграл: обнародовали судейские записки боя с Верхувеном
Comments UA
2026-05-24T06:24:35Z
Двойной подиум: украинские легкоатлетки взяли золото и серебро Бриллиантовой лиги
ZN UA
2026-05-24T05:33:38Z
Неожиданная победа: Костюк выбивает Свитолину и рвется в финал Roland Garros
MY.UA
2026-06-02T12:45:30Z
Кличко резко ответил на вопрос о дочери от американской актрисы
GlavRed
2026-06-02T08:33:29Z
Всемирный боксерский совет санкционировал бой Усика против немецкого боксера
ZN UA
2026-06-01T23:33:36Z
Легендарный экс-футболист "Барселоны" Иньеста начал тренерскую карьеру
ZN UA
2026-06-01T21:12:59Z
20 лет ожидания: Украина возвращается в элиту мирового хоккея
MY.UA
2026-06-01T19:49:52Z
«No, I can't speak»: Кварацхелия отказался от русского после финала ЛЧ
Знай
2026-06-01T14:36:20Z