MY.UAНовини
Нам потрібні лише реформи: як розвивалась економіка України 30 років незалежності
Нам потрібні лише реформи: як розвивалась економіка України 30 років незалежності

Нам потрібні лише реформи: як розвивалась економіка України 30 років незалежності

Нам 30. Це серйозний вік для людини, та мізерний – для розвитку цивілізації. Проте за 30 років Україна вже зазнала кілька економічних криз, були й фінансові злети.

Як жили та як будемо жити? Здобутки та втрати України в економіці за 30 років. Про них нам нагадали провідні економісти країни. А також дали прогнози, чи станемо ми багатими.

Зарплатні не було… грошей не було… виживав хто як міг. Було тяжко, нічого не можна було купити… за хлібом черги… Зупинилися підприємства, ми лишилися без роботи.

Безробіття та хаос – так українці згадують початок своєї незалежності. Після розвалу Союзу 15 країн розійшлися у різні боки, і тепер кожна відповідала сама за себе.

У 1991-му Україна ще не мала своєї валюти. Тоді ходив радянський рубль. Згодом до нього додали купони.

Читайте
30 грн/$ - не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий

Через дефіцит товару їх видавали у обмеженій кількості. А уже за пів року в Україні з’являється власна грошова одиниця – купоно-карбованець. І здавалося б, ось він, перший крок до незалежності, але настає 1993-й. Рік економічної катастрофи.

Перша причина падіння – відбувся перехід від планової до ринкової економіки. Це було дуже важким для професіоналів на всіх щаблях, від керівників заводів до державних управлінців.

Вони усе своє життя прожили у плановій системі і постали перед необхідністю дуже швидко опановувати, як працює капіталізм. Без помилок не обійшлося.

Україна пережила нищівну кризу, гіперінфляцію. У 1993 році ціни зросли на десять тисяч відсотків за рік. Тобто можна було отримати помірно непогану зарплату, а через кілька днів вже не мати коштів на харчування через зростання цін.

Лише після 1996 року, із введенням в обіг гривні, економічна ситуація стабілізувалася, нагадує заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Вона багато років досліджує державні політики, спрямовані на забезпечення макростійкості та розвитку ринків капіталів – фіскальну, монетарну політику і політику у фінансовому секторі.

Інфляція в Україні з 1993 року

Друга причина кризи – розірвалися звичні господарські зв’язки, що існували всередині СРСР у плановій економіці. Українські виробники у машинобудуванні та інших галузях втратили гарантовані ринки збуту і не спромоглися перефокусуватися на більш конкурентну глобальну торгівлю.

– Якщо у 1995 році країна експортувала ще досить багато продукції машинобудування, то вже у 2000-му його частка в експорті суттєво скоротилася на користь сировини – руди та металів, – додає провідна економістка Марія Репко.

Інфляція почала вгамовуватися у 1996-му. Тоді на зміну купоно-карбованцям прийшла гривня. Ми начебто видихнули, і разом із новими грошима почали нове життя.

У той час в Україні у розпалі була велика приватизація. Її й досі називають розпродажем століття. Людям роздавали сертифікати, вони надавали право володіти малою часткою підприємства.

Економісти кажуть: це був перший шанс для українців розбагатіти. Але скористуватися ним змогли одиниці, додає експертка Марія Репко.

Ваучерна приватизація, а згодом період перерозподілу капіталів в 1990-ті сформували клас нових українських олігархів. Вони отримували ренту від користування підприємствами та природними ресурсами, як отримують її до сих пір.

Розвитку у напрямку більшої доданої вартості, складнішої економіки чи сильніших позицій України у міжнародній торгівлі олігархічний тип економіки не приніс.

Читайте
Хто буде при владі і чи стануть громадяни багатшими - прогноз для України на 5 років

Економіка пішла вгору лише наприкінці 1990-х. Тоді в країні з’явилися ФОПи, які поповнили держбюджет податками.

Нульові відзначилися бурхливим зростанням: макроекономіка була стабільною, шалені бюджетні дефіцити та стрибки інфляції залишилися у минулому, ціни на товари українського експорту зростали високими темпами, і зовнішні ринки почали дивитися на Україну дуже оптимістично.

Ці роки принесли великі іноземні інвестиції, зокрема у банківський сектор. Іноземці купували українські банки, як гарячі пиріжки, а ті, зі свого боку, активно кредитували бізнес та населення.

До іноземців у власність перейшов Аваль, УкрСиббанк, Укрсоцбанк та багато інших банків, додає Марія Репко.

Інший же аналітик, професор Київської школи економіки Олег Нів’євський говорить і про зростання ціни на сировинному ринку, яке допомогло Україні оговтатися.

– Був такий етап з 2000 року до 2009-го: всі ринки світові летіли вгору, підіймалися сировинні ринки. Оскільки у нас економіка була і є більш менш сировинна, ми отримували від того вигоди. Це з точки зору зростання було добре, але з огляду на довгострокові перспективи це було погано. Адже навіщо щось реформувати в Україні, якщо і так все добре? Наприклад, у 2004 році зростання ВВП було 12%, тому сильних реформістських стимулів не було, – пояснює Олег Нів’євський.

Тільки під примусом вступу у Світову організацію торгівлі (СОТ) в Україні відбулися реформування, що стосувалися торговельної політики – її поступова лібералізація.

Це позитивно впливало на економічне зростання. Однак криза 2008-2009 років поклала цьому край. Зростання виявилося хитким. В той час людям та компаніям дозволялося брати кредити у доларах, навіть маючи доходи у гривні, розповідає Марія Репко.

– Цим радо користалися, бо ставки в доларах були суттєво нижчими. Населення купувало квартири і автівки у борг – аж доки гривня не девальвувала через світову економічну кризу, і не з’ясувалося, що розплачуватися за валютними кредитами більше немає чим. З банками не розплачувалися – і банки почали падати, – зазначає Марія Репко.

Надра, Родовід, Укрпромбанк, Укргазбанк – стали жертвами першої фінансової кризи у новітній історії України. І частково – недоброчесної або нерозважливої поведінки своїх власників.

Із початку 2010-х років в українському експорті починає суттєво збільшуватися частка аграріїв. Саме вони стали одним із лідерів української економіки новітніх часів.

Агробарони сконцентрували великі орендовані земельні банки. Це дозволило їм економити на масштабах та не платити великі кошти власникам паїв, що не могли інакше розпорядитися своєю землею через дію мораторію. Мораторій було знято лише у 2020 році.

2014 рік. На Сході України починається війна, економіка знову летить шкереберть. Державний борг сягає колосальних сум. І сьогодні становить $140 млрд.

Українську економіку трясе, бо вона залежить від долара. Усі 30 років долар коливається. Спочатку він коштував 1,2 грн. Після дефолту у 1998-му він злетів до 5 грн. За 10 років із 2008 до 2014 року ми вже мали 8 грн за $1.

Так він протримався до 2015-го. Тоді ми побачили рекордні цифри: 30 грн за $1. Сьогодні ж, у 2021-му, долар можна купити  за близько 27 грн.

Внаслідок цих подій Україна втратила частку територій, майже половину банківської системи, суттєві активи у промисловості та життя своїх громадян.

Втрати для економіки від агресії на Донбасі оцінюються у більш ніж $50 млрд за 2014-2018 роки через припинення економічного зростання у двох областях без врахування вартості активів та підприємств. А лише прямі матеріальні втрати від анексії Криму – $135 млрд.

Україна остаточно розірвала багато торгових зв’язків із РФ та переорієнтувалася (цього разу більш успішно) на інші експортні ринки – передусім на ринок ЄС.

Це стало можливим завдяки підписанню угоди про асоціацію – наріжного каменю нової української економічної політики та бази для реформ.

– Нам тільки реформи потрібні, тільки вони. Чим менше ми реформовані, тим більше нас битимуть негаразди. Нам не вистачає реформування. Потрібно взяти і реформувати повністю відповідно до угоди про асоціацію із ЄС. В принципі рецепт зрозумілий, його треба просто виконувати, – наголошує професор Київської школи економіки Олег Нів’євський.

На думку провідних економістів України, нашій державі треба провести ось такі реформи:

  • Збереження макроекономічної стабільності (пріоритети – бюджетна стійкість, цінова стабільність та стійкість фінансового сектору). Найкращим індикатором макростійкості є кредитний рейтинг країни. Пріоритет: покращення рейтингу країни до рівня ВВ+.
  • Підвищення продуктивності через залучення інвестицій, більшу ефективність використання природних ресурсів, розвиток інфраструктури та покращення бізнес-клімату.
  • Збільшення кількості та якості людського капіталу – активна державна політика на ринку праці – стимулювання економічної активності населення старшого віку (освітні програми, перекваліфікація) та внутрішньої мобільності робочої сили. А також дружня міграційна політика — полегшення процедур тимчасового проживання та працевлаштування в Україні та набуття громадянства.
  • Пенсійна реформа – перехід на добровільну систему накопичення пенсійних вкладів. В Україні працездатне населення зменшується, а пенсійне – збільшується. Відповідно, у майбутньому виникне питання: хто фінансуватиме цю систему? Буде недостатньо працездатного населення для цього. Ми можемо вийти із цієї ситуації, створивши приватні пенсійні фонди, і спокійно накопичувати на старість.

Для цього країна має спиратися на правовладдя, що забезпечить захист права власності та виконання контрактів, та використовувати можливості, які дає інтеграція України до ЄС, додає Марія Репко.

Стан економіки сьогодні

Експерти говорять про те, що реальний ВВП у II кварталі 2021 року зменшився порівняно із попереднім кварталом на 0,8% (з урахуванням сезонного фактору), а порівняно з II кварталом 2020 року – збільшився на 5,4%. І в принципі динаміка може бути позитивна.

– Економіка – очікує. У позитивному очікуванні після перерви через коронавірус. Подивіться на сировинні ринки, на глобальні ринки! Вони зростають, і це індикатор позитивних речей. Бо ж ціни на агросировину підіймаються. Тому ми очікуємо гарних змін по мірі зростання глобальної економіки, в яку ми дуже інтегровані. Тобто, якщо зростатиме глобальна економіка, то й нам буде від цього дуже добре, – зазначає Олег Нів’євський.

А ще Україна має кілька важливих переваг:

  • Освічена та доступна робоча сила.
  • Доступ до європейських та до інших ринків (16 угод про зони вільної торгівлі з 20 іншими країнами).
  • Унікальні природні переваги (кількість населення, с/г земля (№1 в Європі за кількістю орної землі), енергетика (поклади природного газу).

ВВП на душу населення і його зміни

З приводу курсу долара, як він буде змінюватися надалі, економісти прогнозувати не беруться. Тільки говорять: зараз знову він у кризі через пандемію. Але кажуть, ще є шанс підняти економіку.

Бо ми постачаємо світу олію, мед, вина, парусні яхти, труби, двигуни. І це лише малий список того, чим може пишатися наша країна.

Читайте
Зарплати в кілька тисяч доларів та нестача фахівців: як змінилася українська IT-сфера за 30 років

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Oracle інвестує $3 мільярди у ШІ та «хмарну» інфраструктуру в Німеччині й Нідерландах
InternetUA
2025-07-16T23:01:16Z
"Антонов" завершив глибоку модернізацію "Руслана": літак вирушив до Німеччини
Gazeta UA
2025-07-16T21:27:37Z
Продажі електромобілів зростають, але одна американська країна гальмує розвиток
Топ Жир
2025-07-16T21:18:44Z
ЄС запланував 100 млрд євро для України у бюджеті 2028-2034
Европейская правда
2025-07-16T21:06:08Z
На Білоруській АЕС спрацювала сигналізація: що сталося
TSN
2025-07-16T20:48:05Z
Гранти для підприємців: хто може отримати до 15 тисяч доларів
Знай
2025-07-16T20:21:46Z
Попри зростання середньої пенсії: більша частина літніх людей перебуває за межею бідності
24tv
2025-07-16T20:09:10Z
ЄС планує виділити Україні €100 млрд у новому бюджеті – створять оновлений "Український фонд"
iPress
2025-07-16T19:49:41Z
Торік викиди вуглецю технологічного гіганта Amazon зросли вперше за три роки - Bloomberg
УкраинФорм
2025-07-16T19:37:59Z
Воронеж атакували безпілотники: у місті від вибухів трусило вікна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T23:06:44Z
Зеленський запропонував Раді призначити Свириденко прем’єр-міністром
Украина Криминальная
2025-07-16T23:03:59Z
Активістка МАГА Лумер застерегла Трампа, що справа Епштейна може «поглинути» його президентство
УкраинФорм
2025-07-16T23:03:25Z
У Держдепі розповіли, чи отримували США сигнали від Росії після ультиматуму Трампа
24tv
2025-07-16T22:57:59Z
Стала відома дата нового "Рамштайну": чого очікувати від зустрічі
TSN
2025-07-16T22:33:01Z
За лаштунками 50 днів: у Держдепі розкрили, чи подає РФ «сигнали» до дипломатії
GlavRed
2025-07-16T22:27:38Z
Війна, день 1239. Верховна Рада звільнила Шмигаля з посади прем’єр-міністра — він очолить Міністерство оборони
Football.ua
2025-07-16T22:01:34Z
Кремль проводить інформоперацію, щоб уникнути відповідальності за вбивство офіцера СБУ Воронича - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-16T21:57:13Z
Рада визнала депортацією примусове виселення українців з Польщі у 1944-1951 роках
Украина Криминальная
2025-07-16T21:45:43Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Чому для зумерів 35 років – це вже "поважний" вік: результати опитування
TSN
2025-07-16T19:52:42Z
Чи можна займатись сексом під час місячних
24tv
2025-07-16T19:18:27Z
Курячий бульйон проти застуди: наскільки ефективна ця страва
24tv
2025-07-16T18:22:26Z
В Україні викрили постачання ліків до Росії
360ua.news
2025-07-16T17:46:49Z
Варто забути про цю рибу влітку: поради, які збережуть вам життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T17:00:15Z
Літо без кондиціонеру: як не "розтанути" від спеки у квартирі
GlavRed
2025-07-16T16:25:52Z
Що їсти, щоб забути про закрепи – секрети здорового кишківника
24tv
2025-07-16T16:10:55Z
Каракурт і не тільки: які отруйні павуки є в Україні
24tv
2025-07-16T16:06:53Z
У Києві провели акцію на підтримку родин зниклих безвісти та полонених військових
ZN UA
2025-07-16T22:46:53Z
СБУ викрила трьох російських агентів, які шпигували за позиціями ЗСУ на Донеччині
УкраинФорм
2025-07-16T22:33:09Z
На Мирноградському напрямку росіяни підбираються до Родинського — оглядач
TSN
2025-07-16T22:06:20Z
Кримський політв'язень Лимешко зник після етапування з центру тимчасового утримання - правозахисники
УкраинФорм
2025-07-16T21:09:15Z
У Серебрянському лісі прикордонники взяли в полон росіянина - стверджує, що воював лопатою
УкраинФорм
2025-07-16T20:57:19Z
Не знають навіть місцеві: секретна локація у Львові для відпочинку біля ставків
24tv
2025-07-16T20:30:42Z
Блискавична операція: екіпаж прикордонників врятував 11 побратимів на Курському напрямку
24tv
2025-07-16T20:27:01Z
На Буковині 10-х посадовців підозрюють у розтраті ₴10 млн з бюджету під час закупівель та розгляду земельних питань
Украина Криминальная
2025-07-16T20:11:45Z
Стало відомо, якою є протяжність фортифікацій росіян
1News
2025-07-16T20:11:18Z
Росія випустила серію дронів по Україні: названа траєкторія руху
TSN
2025-07-16T23:03:57Z
У Японії з'явилися бабусі напрокат: вартість послуги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T22:06:11Z
Литовські прикордонники збили дрон, який прилетів з Білорусі
InternetUA
2025-07-16T21:34:26Z
Категорично не робіть це 17 липня, аби не втратити щастя
Telegraf
2025-07-16T21:24:42Z
Уже ефективно збивають "Шахеди": що відомо про дрони-перехоплювачі ODIN Win Hit
24tv
2025-07-16T21:06:51Z
Чоловік, який переспав з 1000 жінок, назвав "темну сторону" розпусного життя
24tv
2025-07-16T20:57:55Z
У Часовому Яру Сили оборони взяли в полон еліту російської армії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T20:48:39Z
"17 систем Patriot" для України: військовий оглядач назвав країну, яка може допомогти Україні з ППО
ZN UA
2025-07-16T20:33:34Z
Польща звернулась до України через опис Волинської трагедії у шкільних підручниках
Европейская правда
2025-07-16T20:12:43Z
Суд, штраф, заборона: Емма Вотсон виявилася злісною порушницею закону
GlavRed
2025-07-16T22:33:40Z
Надя Дорофєєва показала доньку від Positiff: емоційний коментар співачки
GlavRed
2025-07-16T22:27:23Z
У Києві відбувся ексклюзивний показ «Операції Курськ»
УкраинФорм
2025-07-16T21:42:54Z
З високим рейтингом: 5 нових маловідомих серіалів, які ви могли пропустити
24tv
2025-07-16T21:36:39Z
Ексучасниця дуету "Алібі" показала дорослого сина
GlavRed
2025-07-16T20:27:25Z
Не захочеться ставити на паузу: 7 захопливих трилерів, від яких не відірватися
24tv
2025-07-16T20:10:33Z
Гурт Аviator дав "Концерт для своїх. Подія відбулася з нагоди 20-річчя колективу.
FM-TV
2025-07-16T19:52:02Z
У Києві стартували зйомки романтичного фентезі «Мавка. Справжній міф»
УкраинФорм
2025-07-16T19:37:24Z
Хіти світового рівня: як склалася доля популярного у 2000-х гурта, який переїхав до США
24tv
2025-07-16T19:33:41Z
У Нікополі внаслідок влучання дрона отримали травми три рятувальники та двоє цивільних людей
УкраинФорм
2025-07-16T23:00:19Z
У Дніпрі пролунала низка вибухів
TSN
2025-07-16T22:15:17Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: поліція повідомляє про 43 постраждалих
Фокус
2025-07-16T22:06:40Z
Вибухова ніч у Бєлгороді: місто атакують дрони, є загиблі та поранені
TSN
2025-07-16T22:06:16Z
На Житомирщині у лісі знайшли зниклу 3-річну дівчинку
УкраинФорм
2025-07-16T22:03:08Z
У Дніпрі пролунала серія потужних вибухів: місто атакували БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T21:48:34Z
У Дніпрі чути вибухи, місто атакують російські безпілотники
УкраинФорм
2025-07-16T21:18:46Z
Масштабна пожежа знищила головну сцену Tomorrowland: фестиваль під загрозою зриву
24tv
2025-07-16T21:12:01Z
Інтернет-шахраї ошукали чотирьох українців на понад 250 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-16T21:00:59Z
День ангела 17 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-16T22:06:32Z
Що не варто зберігати у пластикових контейнерах: 4 домашні предмети
24tv
2025-07-16T20:48:04Z
Що приховує поведінка кота в новій оселі: експерти дають несподівані відповіді
GlavRed
2025-07-16T20:27:51Z
Урожай можна збирати до осені: як обробляти огірки аспірином
GlavRed
2025-07-16T20:27:06Z
Ліниві чебуреки без тіста: 10 хвилин — і гора смакоти у вас на столі
Telegraf
2025-07-16T20:15:35Z
Попри зовнішність, ось 5 речей, які насправді роблять вас привабливим
24tv
2025-07-16T19:09:25Z
Відбитки пальців з техніки та дзеркал зникнуть за хвилину: найпростіший спосіб
24tv
2025-07-16T18:54:40Z
Смачно і безпечно: чи потрібно варити лисички перед смаженням
24tv
2025-07-16T18:45:13Z
Скільки коштує відпочинок у Хорватії: блогерка розповіла про витрати
24tv
2025-07-16T18:42:41Z
Мілан вибув із перегонів за Ніколасом Джексоном
Football.ua
2025-07-16T21:43:25Z
Лукман повідомив Аталанту про готовність перейти в Інтер
Football.ua
2025-07-16T21:21:36Z
Підтримуємо чемпіона: улюблені страви Олександра Усика – легко приготувати до бою
24tv
2025-07-16T21:06:10Z
Збірна Італії стала першою півфіналісткою жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-16T21:00:25Z
Манчестер Юнайтед може втрутитися у боротьбу Ліверпуля та Ньюкасла за Екітіке
Football.ua
2025-07-16T20:54:44Z
Олександр Усик назвав причини, через які він хоче завершити кар'єру боксера
24tv
2025-07-16T20:30:47Z
Розкішна модель, яка народила нащадка Дюбуа: що відомо про прихований роман суперника Усика
24tv
2025-07-16T20:27:11Z
Динамо Київ — Осієк 0:1 Відео гола та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-16T20:24:54Z
Усик і Дюбуа провели відкрите тренування перед реваншем
ZN UA
2025-07-16T20:09:58Z
Унікальний Mazda RX-7 з фільму “Токійський дрифт” від Veilside був проданий за мільйон
Топ Жир
2025-07-16T23:03:24Z
Volvo почне виробляти позашляховики у США, щоб уникнути митних зборів Трампа
Топ Жир
2025-07-16T22:03:53Z
Порше ніколи не були дешевими, але тепер їх ціни значно зросли
Топ Жир
2025-07-16T20:33:39Z
Цей Pagani Utopia вже має заводські подряпини
Топ Жир
2025-07-16T20:18:59Z
Форд усвідомлює ваше бажання швидко перепродати цей Мустанг, але навмисно змушує чекати
Топ Жир
2025-07-16T19:18:48Z
Porsche створив електромобіль настільки швидкий, що йому навіть не потрібна дорога
Топ Жир
2025-07-16T18:48:24Z
Вартість електромобілів виробництва США може вас здивувати
Топ Жир
2025-07-16T18:18:05Z
Нова електрична версія Ford Bronco: потужний позашляховик, який не продаватимуть у США
Топ Жир
2025-07-16T17:18:49Z
Tesla анонсувала подовжену 6-місну версію Model Y L
AutoCentre
2025-07-16T17:07:56Z
Популярна онлайн-платформа блокує акаунти українських підприємців: Федоров відреагував
InternetUA
2025-07-16T22:24:57Z
Світло, що краде ваш сон: як темрява впливає на його якість
Gazeta UA
2025-07-16T21:42:02Z
У ChatGPT сильно спростили створення картинок: тепер можна вибрати один із готових стилів
InternetUA
2025-07-16T21:34:22Z
Google оголосила дату презентації нових пристроїв Pixel
1News
2025-07-16T21:06:26Z
Мільярдери вірять, що ШІ здійснюватиме наукові відкриття: чому Apple не згодна
Фокус
2025-07-16T20:51:47Z
Samsung може зробити смартфони Galaxy із вбудованими магнітами: як це змінить зарядку
Фокус
2025-07-16T20:21:45Z
Вчені дослідили, що породило чорну діру: нове відкриття
TSN
2025-07-16T19:51:22Z
Монетизація Reels в Instagram – скільки і як можна заробити в соцмережі
24tv
2025-07-16T19:03:50Z
Найбільший метеорит із Марса продали на аукціоні за $4,3 мільйона
УкраинФорм
2025-07-16T18:46:30Z