MY.UAНовини
Українці за роки незалежності: живуть довше, одружуються пізніше, а вчаться більше
Українці за роки незалежності: живуть довше, одружуються пізніше, а вчаться більше

Українці за роки незалежності: живуть довше, одружуються пізніше, а вчаться більше

Українців за 30 років стало менше, хоча тривалість життя зросла. Ми навчилися виживати у різних економічних умовах – із затримкою зарплат у 1990-х, із кризою 2008-го, обвалом гривні у 2014-му.

Українці навчилися доволі швидко змінювати фах. Змінився й інститут сім’ї – громадяни пізніше одружуються, менше народжують і багато розлучаються. Змінилися соціальні ролі чоловіка та жінки і їхнє ставлення до дитини.

Ранні шлюби сьогодні – рідкість, а дітей народжують в середньому у 28 років.

Українців стало менше, але живемо ми довше

Населення в Україні скорочується набагато швидше, аніж в усьому світі. За даними Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України, за 30 років нас стало менше на 8 млн.

Насамперед на це вплинула перманентна економічна криза. Найбільше українців було на початку 1993 року – 52,2 млн, сьогодні – 41,6 млн.

– Те, що відбулося, це дуже стрімке скорочення населення. Мабуть, ніде у світі такого не було. За 30 років кількість населення скоротилася на 8 млн – це дуже багато, – каже старший науковий співробітник, член-кореспондент НАН України Олександр Гладун.

Вплинула і війна на Донбасі. Щоправда, масштаби впливу можна буде оцінити після проведення перепису населення. У 2014-2015 роках наклала свій відбиток масова міграція. Виїжджали у Російську Федерацію, Білорусь, Молдову та в усі прикордонні країни.

Тривалість життя українців сьогодні набагато менша, аніж у Європі. Хоча за роки незалежності почала потроху зростати.

– На початку 1960-х років в Україні була одна з найбільших тривалостей життя в Європі. Потім європейські країни пішли іншим шляхом і почали випереджати. А ми – пішли своїм. В той час життя людини, на жаль, не мало цінності. Будували комунізм за будь-яку ціну, себе не берегли, така була ідеологія. Зараз це змінюється, – зауважує науковець.

У 1991 році середня тривалість життя жінки була 74,2 роки, зараз приблизно 77. У чоловіків була 64,6, а зараз майже 67. У скандинавських країнах, наприклад, розрив між жіночим і чоловічим середнім віком – три роки, у нас – 10.

В Україні (у чоловіків) – ще й алкоголізм, стреси, паління, смертність у ДТП. На жаль, це створює статеві диспропорції у структурі населення. Є показник, який називається передчасна смертність (смертність у віці до 65 років) – він у нас становить 30%.

В Україні торік на 100 померлих було 48 народжених, зараз цей показник ще менший – приблизно 37 народжених на 100 померлих.

– Також впливає зміна репродуктивної поведінки. Середній вік жінки під час народження дитини – це приблизно 28 років. Первістка – трохи менше 26 років. Щоб природним шляхом зупинити скорочення населення, треба аби 10 жінок народжували 22 дитини, у нас зараз 10 жінок народжують 12 дітей. Тобто очевидно, що природним шляхом ситуацію не виправити. Репродуктивний вік підвищився на 3-3,5 роки, – каже Олександр Гладун.

За віковою структурою людей віком 60+ у нас зараз десь біля 24%, а дітей віком до 14 – приблизно 14-15%.

– Ці діти, які увійдуть у репродуктивний вік, теж народять менше. Це призводитиме до скорочення населення в усьому світі. В Україну будуть приїздити мігранти. Переважно азійські республіки, кавказькі республіки колишнього Радянського Союзу. Може, із Афганістану будуть біженці, частина людей з Африки також буде їхати. З розвинених країн до нас їхати не будуть, – наголошує Олександр Гладун.

Олександр додає: парадокс у тому, що чим кращою буде економічна ситуація в країні, тим більш привабливою вона буде для зовнішніх мігрантів. І з роками це призведе до зміни етнічного складу населення країни. Як це позначиться на житті українців – залежить від державної політики, від того, як працюватимуть із мігрантами.

Українці і сім’я. Пізні одруження, шлюбний договір, новий розподіл обов’язків

Українці суттєво змінили і своє ставлення до інституту сім’ї. На це вплинуло чимало чинників. І вони доволі комплексні. Насамперед завіса, яка впала після розвалу Радянського Союзу.

Радянські жінки були активними у громадському житті, в роботі, мали рівень освіти в середньому вищий, аніж чоловіки. Але разом із тим до початку 1990-х на жінку покладалася подвійна робота – робочі обов’язки і домашні.

Читайте
30 років незалежності: головні досягнення, якими пишається Україна

Вся хатня робота та виховання дітей теж лягали на плечі жінок. І саме у роки незалежності постало питання про гендерну рівність не лише в освіті, правах, а й у сім’ї.

Ранні шлюби стали рідкістю. Коли ву розвинених країнах вік шлюбу і дітонародження почав підвищуватися ще в 1970-х роках, то в Україні це почалося лише в 1990-х.

– Візьмемо першу половину 1990-х, приблизно у 10% шлюбів – наречена віком до 18 років, а кожен 5-й шлюб – це наречена віком до 20 років. А що таке ранній шлюб для жінки? Це раннє народження дитини. В результаті жінка отримувала неповноцінну освіту, а це стримувало процес її розвитку та самореалізації, – зауважує старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН Людмила Слюсар.

Людмила додає: із середини 1990-х років у нас вік шлюбу почав підвищуватися. Зараз у нас менше 1% шлюбів, де наречена віком до 18 років.

Водночас впливають на пізню народжуваність і економічні фактори. Сьогодні, коли запитують молодих людей, чому відкладається народження дитини, соціологи чують такі відповіді: житло, низька заробітна плата, відсутність інфраструктури для дітей дошкільного віку. Плюс накладаються загальносвітові тенденції.

За всі 30 років ставлення до інституту сім’ї змінилося. Перша зміна на офіційному рівні відбулася 2004 року, коли набув чинності новий сімейний кодекс (ухвалили його в 2002 році), у якому було чимало нових новел, розповідає адвокат, знавець сімейного права Світлана Савицька.

– Одна з нових новел, яка спочатку була не дуже позитивно прийнята, та, в де з’явилася норма про цивільний шлюб. З одного боку, покоління дорослих не сприймало це. З іншого – молоде покоління, яке вважало, що стосунки можуть бути вільними, сприйнялио цю норму позитивно.

У людей з’явився вибір: хочете захисту від держави щодо народження дитини, щодо поділу майна, щодо спадкування – це законний шлюб. Не хочете захисту від держави – можете проживати однією сім’єю без реєстрації. Хоча досі в нас немає єдиної суспільної думки щодо цивільного шлюбу, – наголошує Світлана Савицька.

За 30 років суспільство позбулося численних стереотипів і навішування ярликів щодо сімейних відносин.

– Ми не називаємо дітей, які народилися поза шлюбом або без шлюбу, байстрюками. Ми не називаємо жінок, які народжують дітей без чоловіків, гулящими. В деяких регіонах, де погляди більш традиційні, навішування ярликів ще існує. Але все ж наша молодь нас вчить, що вони можуть вільно проживати з чоловіком чи жінкою, не боячись суспільного осуду, – наголошує адвокатка.

Шлюбний договір теж був прописаний у сімейному кодексі 2002 року, але активно почав використовуватися з 2014-го, і сьогодні люди вже не жахаються, наголошує експерт, а запитують про нього і укладають.

– У сім’ях дуже змінилося ставлення до жінки та чоловіка. І чоловіки, і жінки справді відстоюють свою рівність у шлюбі, рівність батька і матері стосовно дитини. Жінка сьогодні жодним чином не поступається в соціальних сферах. Чоловіки ж зі свого боку хочуть показати нічим не поступаються в сімейних правовідносинах, вони хочуть доглядати за дітьми, – каже Світлана Савицька.

Світлана додає, що сьогодні в нас величезна кількість суперечок, де батьки-чоловіки відстоюють своє право на виховання дитини і на проживання дитини саме з батьком. Тут додається і те, що за останніми змінами і чоловік, і жінка мають право на декретну відпустку. Жінка хоче бути соціально активною, чоловік – виховувати дітей.

Якщо раніше розірвання шлюбу було лише в присутності чоловіка і жінки, то сьогодні суд розриває шлюб фактично без них, без виклику їх до суду, тобто доволі спрощена процедура.

– Інтереси дитини завжди преважають над інтересами батьків. Саме цим керуються в судах. Дитина є суб’єктом сімейних правовідносин, а не об’єктом, – зауважує юристка.

Шлюбів менше, бо зараз одружуються ті, хто народжений у 90-х роках. Тоді дітей народжувалося мало, тож і шлюбів сьогодні логічно менше. Розлучень багато. Кількість їх коливається, але все ж є тенденція до зниження.

– Основна прихована причина розірвання шлюбу протягом тривалого часу була саме нерівність у сім’ї. Сьогодні є тенденція до того, що сучасні жінка і чоловік розуміють: має бути рівність у розподілі обов’язків, – каже старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН Людмили Слюсар.

Вища освіта стала масовою

Що стосується забезпечення українців освітою – кількість установ середньої освіти за часи незалежності скоротилася, утім, як і кількість учнів. У 1992-1998 роках у школах було близько 7 млн учнів, а самих шкіл – близько 22 тис.

Після 2004 року і кількість установ освіти, і кількість учнів стали скорочуватися. Сьогодні в Україні дітей, які навчаються у закладах загальної середньої освіти 4,2 млн, а дошкільнят –  1,2 млн.

Вища освіта за період незалежності перестала бути чимось недосяжним. Запровадження саме контрактної форми навчання зробило вищу освіту доступною, хоч і наклало свій відбиток.

– Коли ми вийшли з Радянського Союзу освіта сприймалася як складнодоступне благо. До вищої освіти пускали не всіх. Відсоток тих, хто йшов в інститут, був набагато меншим, ніж тих, хто йде сьогодні в університети. З 90-ми, з 2000-ми зайшла ця масовізація, яка носить у першу чергу соціальний характер, – каже експерт з питань освіти Єгор Стадний.

Єгор додав, що вища освіта зараз сприймається як часоперебування, а не як засіб професійного зростання. Це не стосується всіх, але все ж це має місце.

Дохід та робота

В 90-ті роки 90% людей називали себе бідними. Ця тенденція зберігалася тривалий час, хоч статистичні дані за 90-ті роки виокремити дуже складно.

– Якщо ми говоримо про прожитковий мінімум, який затвердили в 2000-му році, то більше 80% станом на 2000-й рік мали доходи, нижчі за цей прожитковий мінімум. Можна сперечатися, скільки він відповідав чи не відповідав реаліям, формувався за пострадянськими підходами чи ні.

Але якщо ми говоримо, що більше 80% людей мали доходи, які не дотягували, то точно можна сказати, що в 90-ті роки більше половини населення однозначно перебували в стані виживання, – каже завідувачка відділу дослідження рівня життя Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи НАН України.

Вона доповнила, був 10-річний період обмежених фінансових можливостей. Рятувало те, що медицина в той час була більш-менш безоплатна. Це те, чого бракує сьогодні. Коли ми заходимо в економічну кризу, то ми боїмося побачити, що зріс відсоток людей, які не змогли забезпечити собі лікування через нестачу коштів.

Попри кризу та війну, сьогодні українці стали жити заможніше, хоч досі чималий відсоток – до 45% витрат – займає стаття на харчування.

Читайте
Відкладення шлюбу та народження дітей: як змінились українці за 30 років

З 2002 по 2008 роки був найкращий період економічних можливостей українців. Житло будувалося, зростала його вартість і його більше купували. Далі була криза 2013-2014 років. 2017-й рік дає зростання в усіх секторах.

З першого кварталу 2020 року починається зростання бідності і зщниження показників рівня життя.

Згідно з даними Державної служби статистики, середня номінальна заробітна плата в Україні в лютому 2021 року зросла до 12 тис. 549 грн.

Найвищий рівень зарплат у лютому зафіксовано в Києві (18 тис. 504 грн), найнижчий – у Кіровоградській області (9 тис. 903 грн).

Рівень безробіття в 90-х роках зафіксувати складно. За даними Держстату, у 2000-му році безробіття було на рівні 12,4%, далі поступово зменшувався. Стрибки з погіршенням ситуації надалі були в 2009-му році, 20014-му та 2020-му.

За даними Мінекономіки, у  серпні 2021 року кількість офіційно зареєстрованих безробітних склала 315 тис. осіб.

Цінності українців теж змінилися

За даними Інституту соціології НАН України, із 1991–2020 рр. приблизно однаково важливими для українців були і залишаються такі цінності, як міцне здоров’я, матеріальний добробут, сприятливі морально-психологічні стани в суспільстві, створення в суспільстві рівних можливостей для всіх, суспільне визнання.

А також міцна сім’я, благополуччя дітей, незалежність у справах, судженнях та вчинках.

А от цінності, які зростали у своїй значущості за 30 років, пов’язані з державною незалежністю України, демократичним розвитком країни, свободою слова, демократичним контролем рішень владних структур, підприємницькою ініціативою.

А також інтелектуальним розвитком, культурною компетентністю, цікавою роботою, соціальною рівністю, національно-культурним відродженням, участю у релігійному житті, участю у політичному житті.

Останнє 10-тиліття особливо посприяло мобілізації суспільства та розвитку його демократичних цінностей. Адже саме з 2011 по 2020 відбуваються надзвичайні події.

– І дійсно, Євромайдан, повалення режиму Януковича, позачергові президентські вибори, анексія Криму Росією, військова АТО проти сепаратистів на сході України, загибель малайзійського Боїнга, бойові зіткнення українських військових з частинами регулярної російської армії на території країни – все це не можна віднести до рядових, звичайних подій у житті українського суспільства, – зазначає головний науковий співробітник Інституту соціології Анатолій Ручка.

Читайте
Більше задоволених життям. Як змінився психологічний портрет українців за 30 років
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Графіки відключення світла в Дніпрі 6 квітня: кому слід готуватися до знеструмлення
Политека
2025-04-05T13:15:00Z
Росія "пояснила", навіщо вбила дітей у Кривому Розі
Telegraf
2025-04-05T13:12:24Z
Негода на підході: на Київ та область рухається гроза
24tv
2025-04-05T13:12:01Z
Російська армія просунулася в Запорізькій області — DeepState
ZN UA
2025-04-05T12:46:59Z
Луцька пивоварня збільшила виробництво вдвічі
AgroPortal
2025-04-05T12:30:47Z
Окупантів виводять з фронту: Братчук повідомив про серйозні проблеми в армії РФ
GlavRed
2025-04-05T12:27:53Z
Лелека Одарка з Полтавщини знесла третє яйце
Комсомольская правда
2025-04-05T12:24:27Z
Різке похолодання, мокрий сніг та дощі: погода в Україні на 6 квітня
24tv
2025-04-05T12:24:26Z
Росіяни просунулися в Торецьку та на Запоріжжі, – DeepState
24tv
2025-04-05T12:18:15Z
Розкриті технічні характеристики індійських самохідних артилерійських систем ATAGS
InternetUA
2025-04-05T13:31:11Z
Мобілізація за новим законом: чи можуть призвати, якщо дружина має інвалідність третьої групи
24tv
2025-04-05T13:21:11Z
Ти була б найкращою бабусею для моїх дітей, – Бєдняков зворушливо звернувся до покійної мами
24tv
2025-04-05T13:15:20Z
Жінки в арміях: у Данії - перший призов, у Швеції - конкурс на місце, а у КНДР служать усі
Комсомольская правда
2025-04-05T13:04:49Z
Його фото облетіло всі мережі: у Кривому Розі попрощались з 21-річним юнаком, який загинув від удару РФ
Telegraf
2025-04-05T12:45:52Z
"Коли зрозумів, куди потрапив": вираз обличчя малюка став мемом у мережі
24tv
2025-04-05T12:45:15Z
Важливий об'єкт для ураження: авіаексперт проаналізував удар по Саранську
24tv
2025-04-05T12:36:03Z
Скандал з підручником «Історія України. 11 клас». У видавництві відповіли на претензії політиків та журналістів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T12:30:25Z
Чи можна дякувати українською словом "спасибі": дізнайтеся особливості
24tv
2025-04-05T12:30:05Z
Путін отримає 240 млрд? В ЄС непокояться через позицію Орбана щодо санкцій
Telegraf
2025-04-05T13:30:33Z
Поліція показала відео перших хвилин після російської ракетної атаки по Кривому Рогу
Лига
2025-04-05T13:30:01Z
МЗС: удар по Кривому Рогу – сигнал США, що Росія продовжуватиме війну
Европейская правда
2025-04-05T13:28:06Z
Угода України і США про корисні копалини обернулася катастрофою - Politico
GlavRed
2025-04-05T13:27:53Z
FT: Зеленський наказав розслідувати витік секретної інформації стосовно угоди з США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T13:27:50Z
РФ збільшує запаси ракет: в ISW попередили про загрозу масштабного удару
GlavRed
2025-04-05T13:27:37Z
Доходи українських чиновників: скільки посадовців задекларували криптовалюту
Antikor
2025-04-05T13:18:06Z
Команда Трампа визнає: мирна угода з Росією стає все примарнішою
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T13:18:05Z
Обама та Гарріс публічно розкритикували політику Трампа. Вперше після інавгурації 47-го президента США
ZN UA
2025-04-05T13:15:59Z
Дзідзьо відреагував на вагітність колишньої дружини
Фокус
2025-04-05T13:30:32Z
Холоденко розкрила свій невиліковний діагноз
GlavRed
2025-04-05T13:27:36Z
Престаріла путіністка Байрак роздяглася для потворної фотосесії
GlavRed
2025-04-05T13:27:05Z
Побореться за головну корону Америки: українка Адріана Пущак візьме участь у конкурсі "Міс США"
24tv
2025-04-05T12:36:49Z
Простота й скромність: який вигляд має вітальня Роберта Дауні-молодшого
24tv
2025-04-05T12:15:27Z
Трендовий френч у неймовірному кольорі: ви маєте його повторити
24tv
2025-04-05T11:54:40Z
Рецензія на фільм «Minecraft: Фільм» / A Minecraft Movie
ITC
2025-04-05T11:36:33Z
Даміано Давід із Måneskin розповів у відео про одне зі своїх таємних татуювань
24tv
2025-04-05T11:09:49Z
Співачка Анна Нетребко, яка підтримувала Путіна, виступить у Королівській опері в Лондоні
Antikor
2025-04-05T10:27:21Z
Ракіцький відзначився асистом у дебюті за Чорноморець
Football.ua
2025-04-05T13:27:52Z
Російського топ-спортсмена не пустили до Європи: у РФ кричать про змову, але є нюанс
Telegraf
2025-04-05T13:27:30Z
Забарний розпочне гру проти Вест Гема у старті
Football.ua
2025-04-05T13:19:25Z
Перша ліга. Епіцентр сильніший за ЮКСУ, Агробізнес поступився Полтаві, нічия Миная та Металурга
Football.ua
2025-04-05T13:01:52Z
Ворскла в меншості не дотягнула до нічиєї проти Зорі
Football.ua
2025-04-05T12:54:54Z
Італьяно — тренер місяця в Серії А
Football.ua
2025-04-05T12:51:37Z
Вієйра: Маліновський ще не готовий повністю, але він важливий гравець
Football.ua
2025-04-05T12:40:01Z
В окупованому Донецьку побудували стадіон Динамо поруч зі зруйнованим стадіоном Шахтаря
24tv
2025-04-05T12:39:54Z
Сексистський скандал в Україні: легкоатлет Кравчук вибачився перед жінками
Telegraf
2025-04-05T12:36:26Z
Голуби забудуть туди дорогу: які 2 корми покласти в годівницю, щоб їх відігнати
GlavRed
2025-04-05T12:27:37Z
Три знаки Зодіаку, яким варто бути обережнішими на вихідних 5-6 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-05T12:06:03Z
Як використати черствий хліб у господарстві: 9 корисних лайфхаків
24tv
2025-04-05T11:30:24Z
Названо недооцінений засіб, який прибирає плями із взуття: як він працює
GlavRed
2025-04-05T10:25:39Z
Ситно, пряно та смачно: ідеальний хумус на кожен день
24tv
2025-04-05T09:48:01Z
Трендові парфуми на весну 2025: найкращі парфуми, які зачарують всіх жінок
24tv
2025-04-05T09:36:40Z
Дизайнерський елемент, через який ваша маленька ванна здається ще тіснішою
24tv
2025-04-05T09:30:46Z
На початку сезону спаржі: секрети вирощування "їжі королів"
Комсомольская правда
2025-04-05T09:01:06Z
Головне правило весняної обрізки лаванди: треба знати, аби вона цвіла все літо
24tv
2025-04-05T08:42:03Z
Подорожчання круп у Харкові: стало відомо, наскільки зросли ціни
Политека
2025-04-05T13:30:46Z
Німеччина профінансувала супутниковий інтернет Eutelsat для України як альтернативу Starlink — Reuters
AIN
2025-04-05T13:30:23Z
Чи платять земельний податок люди з інвалідністю 3 групи
24tv
2025-04-05T13:06:53Z
Де найбільше мільярдерів у світі, які володіють рекордними капіталами
24tv
2025-04-05T13:06:45Z
Україна та ФАО склали план відновлення агросектору на 2025-2026 роки
AgroPortal
2025-04-05T13:00:24Z
Такого раніше не було: росіяни крадуть вдвічі більше зерна з окупованих територій України
24tv
2025-04-05T12:45:30Z
В НБУ пояснили нижче за очікуване зростання реального ВВП України
ZN UA
2025-04-05T12:36:14Z
Мільярдери за два дні після введення Трампом мит втратити $536 млрд
iPress
2025-04-05T12:34:34Z
Укрзалізниця відновила ще низку онлайн-ресурсів
УкраинФорм
2025-04-05T12:30:39Z
Банківські працівники вкрали понад 65 тисяч доларів з рахунку померлого клієнта
360ua.news
2025-04-05T13:03:29Z
Внаслідок удару РФ по Кривому Рогу загинув 7-річний Радислав Яцко
Antikor
2025-04-05T13:00:29Z
Внаслідок землетрусу у М’янмі загинуло більше 3350 людей
iPress
2025-04-05T12:34:38Z
У Сибіру вирує потужний ураган, негода зносить дахи та дерева
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T12:24:38Z
У Балаклійській громаді цивільний автомобіль підірвався на вибуховому предметі
Мій Харків
2025-04-05T12:07:54Z
Сибір охопили степові пожежі: вогонь перекидається на будинки, є перебої зі світлом та водою
24tv
2025-04-05T11:54:27Z
В Одесі чоловік помер під час плавання: трагедія сталася на очах дітей
Telegraf
2025-04-05T11:39:18Z
У лікарнях Кривого Рогу залишаються 38 постраждалих від ракетного обстрілу
УкраинФорм
2025-04-05T11:28:31Z
Їхав із сім’єю в авто: у Кривому Розі Росія вбила 7-річного Радислава
24tv
2025-04-05T11:18:23Z
В Україну повернулася з Антарктиди 29-а експедиція полярників
Комсомольская правда
2025-04-05T13:21:12Z
Ґодзілла проти кіномонстрів: ТОП 10 фантастичних чудовиськ, які мають шанси перемогти гігантського ящера
ITC
2025-04-05T13:07:52Z
Перші атаки почалися: як космічні пірати вже загрожують світу та до чого тут Росія і Китай
24tv
2025-04-05T13:06:41Z
Користувачі Android скаржаться на новий баг: через нього блокується доступ до телефону
InternetUA
2025-04-05T13:01:14Z
Блогерка показала, як зручно переводити валюту в iPhone
InternetUA
2025-04-05T12:34:44Z
Як позбутися цифрових відволікань: 4 лайфхаки для підвищення продуктивності
InternetUA
2025-04-05T12:01:19Z
Apple може розширити виробництво iPhone в Бразилії
Portaltele
2025-04-05T11:31:45Z
Microsoft закликає утилізувати старі ПК з Windows 10 після завершення підтримки
InternetUA
2025-04-05T11:31:08Z
Неймовірне дослідження показало, що вигляд наших облич може залежати від нашого імені
24tv
2025-04-05T11:06:34Z
Ця Феррарі V12 за $55K здається вигідною покупкою, поки не прийдуть рахунки за обслуговування
Топ Жир
2025-04-05T13:30:09Z
Хто вкрав автомобіль: лише надзвичайні інтелектуали вгадають за 5 секунд
GlavRed
2025-04-05T12:27:12Z
BMW привносить класичний дизайн Sharknose до моделі ICE X5 2027
Топ Жир
2025-04-05T12:00:47Z
Культовий італійський спорткар 70-х простояв 40 років покинутим на складі
Фокус
2025-04-05T11:06:30Z
В Україні зробили оригінальну машину для гуманітарного розмінування
AutoCentre
2025-04-05T10:16:33Z
У Києві помітили рідкісний кросовер Volkswagen 2000-х із потужним дизелем
Фокус
2025-04-05T10:06:57Z
«Формула-1»: Ферстаппен виграв кваліфікацію Гран-прі Японії
УкраинФорм
2025-04-05T10:03:45Z
Рідкісний спорткар помітили у Львові: як він виглядає і скільки коштує
Telegraf
2025-04-05T10:03:06Z
Нова технологія забезпечує збільшення швидкості заряджання акумуляторів на 500%
Фокус
2025-04-05T09:00:01Z
В Україні скасують паперову медичну довідку для водіїв
360ua.news
2025-04-05T13:30:37Z
Як приготувати сирну каву: що для цього потрібно
24tv
2025-04-05T13:15:16Z
Маріанна Буданова отримала лікування в США після рецидиву отруєння
360ua.news
2025-04-05T12:36:31Z
Штучні підсолоджувачі можуть стимулювати відчуття голоду
360ua.news
2025-04-05T11:36:16Z
В кремі проти акне знайшли небезпечну речовину
24tv
2025-04-05T09:15:53Z
Щоб отримати водійське посвідчення, українцям потрібно буде пройти ВЛК
Antikor
2025-04-05T08:09:45Z
9 сигналів організму, що вам бракує магнію
24tv
2025-04-05T06:30:41Z
Францію охопив спалах вірусу чікунгуньї, в одному з регіонів оголосили надзвичайний стан
Комсомольская правда
2025-04-05T05:51:00Z
Чому можуть не рости зуби мудрості: неочевидне пояснення
GlavRed
2025-04-05T03:27:40Z