MY.UAНовини
Українці за роки незалежності: живуть довше, одружуються пізніше, а вчаться більше
Українці за роки незалежності: живуть довше, одружуються пізніше, а вчаться більше

Українці за роки незалежності: живуть довше, одружуються пізніше, а вчаться більше

Українців за 30 років стало менше, хоча тривалість життя зросла. Ми навчилися виживати у різних економічних умовах – із затримкою зарплат у 1990-х, із кризою 2008-го, обвалом гривні у 2014-му.

Українці навчилися доволі швидко змінювати фах. Змінився й інститут сім’ї – громадяни пізніше одружуються, менше народжують і багато розлучаються. Змінилися соціальні ролі чоловіка та жінки і їхнє ставлення до дитини.

Ранні шлюби сьогодні – рідкість, а дітей народжують в середньому у 28 років.

Українців стало менше, але живемо ми довше

Населення в Україні скорочується набагато швидше, аніж в усьому світі. За даними Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України, за 30 років нас стало менше на 8 млн.

Насамперед на це вплинула перманентна економічна криза. Найбільше українців було на початку 1993 року – 52,2 млн, сьогодні – 41,6 млн.

– Те, що відбулося, це дуже стрімке скорочення населення. Мабуть, ніде у світі такого не було. За 30 років кількість населення скоротилася на 8 млн – це дуже багато, – каже старший науковий співробітник, член-кореспондент НАН України Олександр Гладун.

Вплинула і війна на Донбасі. Щоправда, масштаби впливу можна буде оцінити після проведення перепису населення. У 2014-2015 роках наклала свій відбиток масова міграція. Виїжджали у Російську Федерацію, Білорусь, Молдову та в усі прикордонні країни.

Тривалість життя українців сьогодні набагато менша, аніж у Європі. Хоча за роки незалежності почала потроху зростати.

– На початку 1960-х років в Україні була одна з найбільших тривалостей життя в Європі. Потім європейські країни пішли іншим шляхом і почали випереджати. А ми – пішли своїм. В той час життя людини, на жаль, не мало цінності. Будували комунізм за будь-яку ціну, себе не берегли, така була ідеологія. Зараз це змінюється, – зауважує науковець.

У 1991 році середня тривалість життя жінки була 74,2 роки, зараз приблизно 77. У чоловіків була 64,6, а зараз майже 67. У скандинавських країнах, наприклад, розрив між жіночим і чоловічим середнім віком – три роки, у нас – 10.

В Україні (у чоловіків) – ще й алкоголізм, стреси, паління, смертність у ДТП. На жаль, це створює статеві диспропорції у структурі населення. Є показник, який називається передчасна смертність (смертність у віці до 65 років) – він у нас становить 30%.

В Україні торік на 100 померлих було 48 народжених, зараз цей показник ще менший – приблизно 37 народжених на 100 померлих.

– Також впливає зміна репродуктивної поведінки. Середній вік жінки під час народження дитини – це приблизно 28 років. Первістка – трохи менше 26 років. Щоб природним шляхом зупинити скорочення населення, треба аби 10 жінок народжували 22 дитини, у нас зараз 10 жінок народжують 12 дітей. Тобто очевидно, що природним шляхом ситуацію не виправити. Репродуктивний вік підвищився на 3-3,5 роки, – каже Олександр Гладун.

За віковою структурою людей віком 60+ у нас зараз десь біля 24%, а дітей віком до 14 – приблизно 14-15%.

– Ці діти, які увійдуть у репродуктивний вік, теж народять менше. Це призводитиме до скорочення населення в усьому світі. В Україну будуть приїздити мігранти. Переважно азійські республіки, кавказькі республіки колишнього Радянського Союзу. Може, із Афганістану будуть біженці, частина людей з Африки також буде їхати. З розвинених країн до нас їхати не будуть, – наголошує Олександр Гладун.

Олександр додає: парадокс у тому, що чим кращою буде економічна ситуація в країні, тим більш привабливою вона буде для зовнішніх мігрантів. І з роками це призведе до зміни етнічного складу населення країни. Як це позначиться на житті українців – залежить від державної політики, від того, як працюватимуть із мігрантами.

Українці і сім’я. Пізні одруження, шлюбний договір, новий розподіл обов’язків

Українці суттєво змінили і своє ставлення до інституту сім’ї. На це вплинуло чимало чинників. І вони доволі комплексні. Насамперед завіса, яка впала після розвалу Радянського Союзу.

Радянські жінки були активними у громадському житті, в роботі, мали рівень освіти в середньому вищий, аніж чоловіки. Але разом із тим до початку 1990-х на жінку покладалася подвійна робота – робочі обов’язки і домашні.

Читайте
30 років незалежності: головні досягнення, якими пишається Україна

Вся хатня робота та виховання дітей теж лягали на плечі жінок. І саме у роки незалежності постало питання про гендерну рівність не лише в освіті, правах, а й у сім’ї.

Ранні шлюби стали рідкістю. Коли ву розвинених країнах вік шлюбу і дітонародження почав підвищуватися ще в 1970-х роках, то в Україні це почалося лише в 1990-х.

– Візьмемо першу половину 1990-х, приблизно у 10% шлюбів – наречена віком до 18 років, а кожен 5-й шлюб – це наречена віком до 20 років. А що таке ранній шлюб для жінки? Це раннє народження дитини. В результаті жінка отримувала неповноцінну освіту, а це стримувало процес її розвитку та самореалізації, – зауважує старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН Людмила Слюсар.

Людмила додає: із середини 1990-х років у нас вік шлюбу почав підвищуватися. Зараз у нас менше 1% шлюбів, де наречена віком до 18 років.

Водночас впливають на пізню народжуваність і економічні фактори. Сьогодні, коли запитують молодих людей, чому відкладається народження дитини, соціологи чують такі відповіді: житло, низька заробітна плата, відсутність інфраструктури для дітей дошкільного віку. Плюс накладаються загальносвітові тенденції.

За всі 30 років ставлення до інституту сім’ї змінилося. Перша зміна на офіційному рівні відбулася 2004 року, коли набув чинності новий сімейний кодекс (ухвалили його в 2002 році), у якому було чимало нових новел, розповідає адвокат, знавець сімейного права Світлана Савицька.

– Одна з нових новел, яка спочатку була не дуже позитивно прийнята, та, в де з’явилася норма про цивільний шлюб. З одного боку, покоління дорослих не сприймало це. З іншого – молоде покоління, яке вважало, що стосунки можуть бути вільними, сприйнялио цю норму позитивно.

У людей з’явився вибір: хочете захисту від держави щодо народження дитини, щодо поділу майна, щодо спадкування – це законний шлюб. Не хочете захисту від держави – можете проживати однією сім’єю без реєстрації. Хоча досі в нас немає єдиної суспільної думки щодо цивільного шлюбу, – наголошує Світлана Савицька.

За 30 років суспільство позбулося численних стереотипів і навішування ярликів щодо сімейних відносин.

– Ми не називаємо дітей, які народилися поза шлюбом або без шлюбу, байстрюками. Ми не називаємо жінок, які народжують дітей без чоловіків, гулящими. В деяких регіонах, де погляди більш традиційні, навішування ярликів ще існує. Але все ж наша молодь нас вчить, що вони можуть вільно проживати з чоловіком чи жінкою, не боячись суспільного осуду, – наголошує адвокатка.

Шлюбний договір теж був прописаний у сімейному кодексі 2002 року, але активно почав використовуватися з 2014-го, і сьогодні люди вже не жахаються, наголошує експерт, а запитують про нього і укладають.

– У сім’ях дуже змінилося ставлення до жінки та чоловіка. І чоловіки, і жінки справді відстоюють свою рівність у шлюбі, рівність батька і матері стосовно дитини. Жінка сьогодні жодним чином не поступається в соціальних сферах. Чоловіки ж зі свого боку хочуть показати нічим не поступаються в сімейних правовідносинах, вони хочуть доглядати за дітьми, – каже Світлана Савицька.

Світлана додає, що сьогодні в нас величезна кількість суперечок, де батьки-чоловіки відстоюють своє право на виховання дитини і на проживання дитини саме з батьком. Тут додається і те, що за останніми змінами і чоловік, і жінка мають право на декретну відпустку. Жінка хоче бути соціально активною, чоловік – виховувати дітей.

Якщо раніше розірвання шлюбу було лише в присутності чоловіка і жінки, то сьогодні суд розриває шлюб фактично без них, без виклику їх до суду, тобто доволі спрощена процедура.

– Інтереси дитини завжди преважають над інтересами батьків. Саме цим керуються в судах. Дитина є суб’єктом сімейних правовідносин, а не об’єктом, – зауважує юристка.

Шлюбів менше, бо зараз одружуються ті, хто народжений у 90-х роках. Тоді дітей народжувалося мало, тож і шлюбів сьогодні логічно менше. Розлучень багато. Кількість їх коливається, але все ж є тенденція до зниження.

– Основна прихована причина розірвання шлюбу протягом тривалого часу була саме нерівність у сім’ї. Сьогодні є тенденція до того, що сучасні жінка і чоловік розуміють: має бути рівність у розподілі обов’язків, – каже старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН Людмили Слюсар.

Вища освіта стала масовою

Що стосується забезпечення українців освітою – кількість установ середньої освіти за часи незалежності скоротилася, утім, як і кількість учнів. У 1992-1998 роках у школах було близько 7 млн учнів, а самих шкіл – близько 22 тис.

Після 2004 року і кількість установ освіти, і кількість учнів стали скорочуватися. Сьогодні в Україні дітей, які навчаються у закладах загальної середньої освіти 4,2 млн, а дошкільнят –  1,2 млн.

Вища освіта за період незалежності перестала бути чимось недосяжним. Запровадження саме контрактної форми навчання зробило вищу освіту доступною, хоч і наклало свій відбиток.

– Коли ми вийшли з Радянського Союзу освіта сприймалася як складнодоступне благо. До вищої освіти пускали не всіх. Відсоток тих, хто йшов в інститут, був набагато меншим, ніж тих, хто йде сьогодні в університети. З 90-ми, з 2000-ми зайшла ця масовізація, яка носить у першу чергу соціальний характер, – каже експерт з питань освіти Єгор Стадний.

Єгор додав, що вища освіта зараз сприймається як часоперебування, а не як засіб професійного зростання. Це не стосується всіх, але все ж це має місце.

Дохід та робота

В 90-ті роки 90% людей називали себе бідними. Ця тенденція зберігалася тривалий час, хоч статистичні дані за 90-ті роки виокремити дуже складно.

– Якщо ми говоримо про прожитковий мінімум, який затвердили в 2000-му році, то більше 80% станом на 2000-й рік мали доходи, нижчі за цей прожитковий мінімум. Можна сперечатися, скільки він відповідав чи не відповідав реаліям, формувався за пострадянськими підходами чи ні.

Але якщо ми говоримо, що більше 80% людей мали доходи, які не дотягували, то точно можна сказати, що в 90-ті роки більше половини населення однозначно перебували в стані виживання, – каже завідувачка відділу дослідження рівня життя Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи НАН України.

Вона доповнила, був 10-річний період обмежених фінансових можливостей. Рятувало те, що медицина в той час була більш-менш безоплатна. Це те, чого бракує сьогодні. Коли ми заходимо в економічну кризу, то ми боїмося побачити, що зріс відсоток людей, які не змогли забезпечити собі лікування через нестачу коштів.

Попри кризу та війну, сьогодні українці стали жити заможніше, хоч досі чималий відсоток – до 45% витрат – займає стаття на харчування.

Читайте
Відкладення шлюбу та народження дітей: як змінились українці за 30 років

З 2002 по 2008 роки був найкращий період економічних можливостей українців. Житло будувалося, зростала його вартість і його більше купували. Далі була криза 2013-2014 років. 2017-й рік дає зростання в усіх секторах.

З першого кварталу 2020 року починається зростання бідності і зщниження показників рівня життя.

Згідно з даними Державної служби статистики, середня номінальна заробітна плата в Україні в лютому 2021 року зросла до 12 тис. 549 грн.

Найвищий рівень зарплат у лютому зафіксовано в Києві (18 тис. 504 грн), найнижчий – у Кіровоградській області (9 тис. 903 грн).

Рівень безробіття в 90-х роках зафіксувати складно. За даними Держстату, у 2000-му році безробіття було на рівні 12,4%, далі поступово зменшувався. Стрибки з погіршенням ситуації надалі були в 2009-му році, 20014-му та 2020-му.

За даними Мінекономіки, у  серпні 2021 року кількість офіційно зареєстрованих безробітних склала 315 тис. осіб.

Цінності українців теж змінилися

За даними Інституту соціології НАН України, із 1991–2020 рр. приблизно однаково важливими для українців були і залишаються такі цінності, як міцне здоров’я, матеріальний добробут, сприятливі морально-психологічні стани в суспільстві, створення в суспільстві рівних можливостей для всіх, суспільне визнання.

А також міцна сім’я, благополуччя дітей, незалежність у справах, судженнях та вчинках.

А от цінності, які зростали у своїй значущості за 30 років, пов’язані з державною незалежністю України, демократичним розвитком країни, свободою слова, демократичним контролем рішень владних структур, підприємницькою ініціативою.

А також інтелектуальним розвитком, культурною компетентністю, цікавою роботою, соціальною рівністю, національно-культурним відродженням, участю у релігійному житті, участю у політичному житті.

Останнє 10-тиліття особливо посприяло мобілізації суспільства та розвитку його демократичних цінностей. Адже саме з 2011 по 2020 відбуваються надзвичайні події.

– І дійсно, Євромайдан, повалення режиму Януковича, позачергові президентські вибори, анексія Криму Росією, військова АТО проти сепаратистів на сході України, загибель малайзійського Боїнга, бойові зіткнення українських військових з частинами регулярної російської армії на території країни – все це не можна віднести до рядових, звичайних подій у житті українського суспільства, – зазначає головний науковий співробітник Інституту соціології Анатолій Ручка.

Читайте
Більше задоволених життям. Як змінився психологічний портрет українців за 30 років
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Інвестиційний портфель: головні інструменти для інвестора — колонка
AIN
2025-07-10T16:34:56Z
UPG отримало 34 дозволи на оренду нових приміщень під автозаправні станції
AIN
2025-07-10T16:16:00Z
Болгарія готова реалізовувати проєкти з Україною в енергетичній сфері
УкраинФорм
2025-07-10T16:13:23Z
Енергетичний прорив: сонячна енергетика обігнала атомну в Європі
InternetUA
2025-07-10T16:13:20Z
Скільки коштуватиме відбудова та модернізація України? Шмигаль відповів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T16:06:23Z
Співвласнику АТБ дозволили купити Центральний універмаг в Житомирі — рішення Антимонопольного комітету
AIN
2025-07-10T16:01:56Z
Обійшла США та Китай: чим особлива гігантська сонячна станція на 10 млн панелей
Фокус
2025-07-10T16:01:27Z
Попит піднімає ціни на український ячмінь
AgroPortal
2025-07-10T16:00:01Z
Українська економіка крок за кроком відновлюється попри війну - глава Нацбанку
УкраинФорм
2025-07-10T15:58:27Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Відпустка з дитиною: що покласти в аптечку
Telegraf
2025-07-10T16:31:28Z
Вийшов черговий номер науково-практичного журналу "Превентивна медицина. Теорія і практика"
Telegraf
2025-07-10T16:22:44Z
Американські чоловіки спричинили бум тестостерону в США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T16:04:39Z
Чи може українець на пенсії за вислугу років продовжувати працювати
24tv
2025-07-10T15:19:51Z
Білок, який рятує нирки: що їсти при діабеті 2 типу
24tv
2025-07-10T15:04:36Z
Які навушники найбезпечніші для слуху і як ними правильно користуватися
24tv
2025-07-10T14:10:21Z
Британські вчені наблизилися до масового виробництва штучної крові
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T13:40:18Z
Трамп ініціював створення американського Інвестиційного фонду реконструкції України, – Бессент
24tv
2025-07-10T16:37:30Z
Британія та Франція домовились про план боротьби з міграцією через Ла-Манш
Европейская правда
2025-07-10T16:37:20Z
Зеленський до розмови зі мною не чув про Волинську трагедію — Дуда
ZN UA
2025-07-10T16:37:18Z
У розвідок України та партнерів є інформація, що Росія надалі затягуватиме війну, – Зеленський
24tv
2025-07-10T16:36:52Z
У Парижі вже працює штаб-квартира Коаліції охочих - Стармер
УкраинФорм
2025-07-10T16:31:51Z
Глава МЗС Литви звинуватив Словаччину в егоїзмі через блокування санкцій проти РФ
Европейская правда
2025-07-10T16:31:39Z
ООН не звинувачувала Росію у теракті в Оленівці: Лубінець визнав помилку, подробиці
Фокус
2025-07-10T16:28:25Z
Росія запропонувала новий підхід для завершення війни - з'явились перші деталі
GlavRed
2025-07-10T16:25:39Z
Фінляндія допоможе Україні побудувати 10 тисяч укриттів
УкраинФорм
2025-07-10T16:24:23Z
"Скоро почнуть шпаклювати": ЗС РФ для захисту обшили танк металочерепицею
Фокус
2025-07-10T16:40:30Z
Графік відключення газу в Чернігівській області: де не буде послуг
Политека
2025-07-10T16:31:50Z
Справжній монстр: російський танк-сарай вдалось знищити 60 дронами
Фокус
2025-07-10T16:31:04Z
Ворог протягом дня атакував КАБами і дронами два райони Дніпропетровщини, є загиблий
УкраинФорм
2025-07-10T16:28:23Z
ЗСУ можуть піти в контратаку і повернути втрачені позиції: названо умову
GlavRed
2025-07-10T16:25:15Z
На Київщині випав велетенський град: разючі кадри негоди
24tv
2025-07-10T16:24:09Z
Потужна негода у Львові: чи припиняться сильні дощі та грози 11 липня
24tv
2025-07-10T16:18:06Z
Куди поїхати зі Львова на річку: екзотична локація, про яку ви не знаєте
24tv
2025-07-10T16:06:25Z
Київського чиновника впіймали на махінаціях на понад 20 мільйонів
TSN
2025-07-10T16:06:06Z
Російський БПЛА залетів до Литви з Білорусі: винищувачі НАТО працювали в бойовому режимі
Фокус
2025-07-10T16:40:54Z
Жінка купила каюту замість квартири — і вирушила мандрувати світом
360ua.news
2025-07-10T16:34:59Z
Сирський: На стабпунктах не вистачає бойових медиків, шукаємо рішення
Лига
2025-07-10T16:34:39Z
Українцям готують нові штрафи: що зміниться з 1 серпня
Хвиля
2025-07-10T16:31:29Z
Червень став місяцем із найбільшою кількістю жертв серед цивільних в Україні за три роки війни - ООН
УкраинФорм
2025-07-10T16:30:47Z
Забужко пояснила, чому треба менше публікувати фото загиблих та руїн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T16:30:39Z
Це має знати кожен вірянин: навіщо потрібні хрещені батьки
24tv
2025-07-10T16:30:26Z
ЮНЕСКО враховуватиме вплив війни на об’єкти всесвітньої спадщини
Детектор М
2025-07-10T16:28:29Z
Ви принесете до себе зло і біди: що в жодному разі не можна робити у Ольгин день
GlavRed
2025-07-10T16:25:24Z
Що слухають українці зараз та який трек лідирує в музичних чартах
24tv
2025-07-10T16:34:17Z
"Поїхала кукуха": дружина Козловського розповіла, як провела ніч під обстрілом
GlavRed
2025-07-10T16:25:43Z
Історичний рекорд: найпершу у світі сумку Hermes Birkin продали за $10 млн
Фокус
2025-07-10T16:10:17Z
Новий детективний серіал "Таємниці архівів": коли прем'єра на "1+1 Україна"
TSN
2025-07-10T15:46:09Z
Італія допоможе відновити шість культурних пам’яток у центрі Одеси - Точицький
УкраинФорм
2025-07-10T15:43:04Z
Ранкове шоу повертається: Apple TV представив тизер 4 сезону
1News
2025-07-10T15:25:17Z
Речі, які не підходять на роботу: що не можна одягати в офіс
24tv
2025-07-10T15:19:55Z
Додала цікавий акцент і створила розкішний простір: який має вигляд вітальня Кріс Дженнер
24tv
2025-07-10T15:12:40Z
Олена Зеленська продемонструвала стриманий образ на конференції в Італії: який вона мала вигляд
24tv
2025-07-10T15:12:10Z
Ідеальний борщ готується саме так: додайте один інгредієнт, і смак перевершить очікування
Telegraf
2025-07-10T16:28:42Z
Українцям радять скошувати бадилля картоплі до збору врожаю: навіщо це потрібно
GlavRed
2025-07-10T16:25:00Z
Там жила донька цукрового магната та навчався відомий письменник: де цей будинок і чим він дивує сьогодні
Telegraf
2025-07-10T16:16:08Z
Ці інгредієнти є в кожного: як легко зробити слайм вдома
24tv
2025-07-10T16:04:41Z
Туреччина впроваджує нові формати обслуговування у готелях. Скільки коштуватиме відпочинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T15:48:28Z
Закопайте використані чайні пакетики на городі: ви й не підозрювали про користь
24tv
2025-07-10T15:22:56Z
Пара викрила "нечесні правила" готелю щодо видачі шезлонгів туристам на відпочинку
Фокус
2025-07-10T15:07:40Z
Відкриваємо холодильник і створюємо шедевр: рецепт смачнючої запіканки з кабачків
Telegraf
2025-07-10T15:04:35Z
Курорт порожніє: чому Туреччина масово втрачає туристів
Фокус
2025-07-10T14:58:00Z
Голова Спілки художників України Костянтин Чернявський поранений внаслідок атаки на Київ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T16:37:37Z
У Петропавлівській Борщагівці авто покотилось на дитину - 9-річний хлопчик загинув
УкраинФорм
2025-07-10T16:28:58Z
Тіло фермера знайшли всередині велетенського пітона: моторошні деталі трагедії
TSN
2025-07-10T16:18:21Z
Вбивство полковника СБУ Воронича у Києві: що відомо про загиблого та обставини злочину
Фокус
2025-07-10T16:04:50Z
У Запоріжжі чоловік із ножем поранив лікаря і потрощив кабінет
УкраинФорм
2025-07-10T16:04:01Z
У Києві кількість постраждалих унаслідок атаки РФ зросла до 19
УкраинФорм
2025-07-10T16:01:54Z
У Харкові водій автобуса не впорався з керуванням та з’їхав у кювет
Мій Харків
2025-07-10T15:58:18Z
Поблизу Львова на автівку впало дерево: госпіталізовано 17-річну дівчину
24tv
2025-07-10T15:30:52Z
На Київщині викрито нелегальну нафтобазу та мережу АЗС: вилучено майже 280 тонн фальсифікованого пального
Украина Криминальная
2025-07-10T15:28:22Z
Новий RAV4 став більш прохідним, а CX‑5 — більш преміальним. Яка модель підійде вам?
Топ Жир
2025-07-10T16:34:33Z
Водії сподівалися заправити бак, але отримали зовсім інше
Топ Жир
2025-07-10T16:04:52Z
Hyundai Ioniq 6 N дебютував на фестивалі швидкості у Ґудвуді
AutoCentre
2025-07-10T15:46:03Z
Крихітна деталь спричинила масштабний відклик автомобілів Ford у цьому році, але виправлення поки що немає
Топ Жир
2025-07-10T15:19:08Z
МехаГітлер за кермом: скандальний Grok вбудується у Tesla Маска
Фокус
2025-07-10T15:07:36Z
Найрідкісніший електричний хетчбек від VW коштує дорожче, ніж Golf R
Топ Жир
2025-07-10T15:04:32Z
«Алло» представляє Xiaomi YU7 в Україні — три версії за ціною від 1,716 млн грн
ITC
2025-07-10T14:28:23Z
Renault Trucks здійснила постачання 5000-го електромобіля
AutoCentre
2025-07-10T14:16:23Z
Land Rover оновив свій логотип, але зробив це несподіваним чином
Топ Жир
2025-07-10T14:04:29Z
Скляр покинув Ворсклу після 13 років у клубі
Football.ua
2025-07-10T16:40:22Z
Аль-Хілаль оголосив про підписання Тео Ернандеса
Football.ua
2025-07-10T16:34:13Z
Росія вела переговори з США про проведення товариської футбольної гри
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T16:27:21Z
Щесни: Якби Неймар був іншим — не був би самим собою
Football.ua
2025-07-10T16:22:14Z
Динамо у спарингу поступилося Мідтьюлланну
Football.ua
2025-07-10T16:07:13Z
Дюбуа показав, як готується до реваншу з Усиком
Gazeta UA
2025-07-10T16:01:42Z
Реал готує серйозну розмову з гравцями після розгрому від ПСЖ
Football.ua
2025-07-10T15:58:03Z
Тренер Ільвеса: Шахтар – це серйозний виклик для нашої гри в обороні
Football.ua
2025-07-10T15:55:07Z
Пішов з життя легендарний ексгравець «Карпат»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T15:51:26Z
Монетизації не буде: YouTube боротиметься з низькоякісним контентом, створеним ШІ
24tv
2025-07-10T16:34:14Z
На Дніпровщині викрили мережу псевдоброкерів, які виманювали гроші через фейкові кол-центри
InternetUA
2025-07-10T16:31:16Z
У червні в Україні було заблоковано 983 інтернет-ресурси, — UABlocklist
Детектор М
2025-07-10T15:49:41Z
Оновлений дизайн і Pro-камери: з’явились перші деталі iPhone 17
360ua.news
2025-07-10T15:49:13Z
Українське спортивне медіа Tribuna запустило міжнародну футбольну платформу шістьма мовами
Детектор М
2025-07-10T15:46:41Z
YouTube оновлює правила монетизації для боротьби з ШІ-контентом
InternetUA
2025-07-10T15:28:23Z
Perplexity AI запускає ШІ-браузер Comet для преміумпідписників, OpenAI теж готує свій
AIN
2025-07-10T15:25:57Z
Жінка прокинулася від дивного дотику посеред ночі: інтернет не готовий до того, хто це
Фокус
2025-07-10T15:22:31Z
Видаліть негайно: популярні додатки крадуть дані та стежать за користувачами
Фокус
2025-07-10T15:01:59Z