MY.UAНовини
30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий
30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий

Зовсім скоро Україна святкуватиме 30-ту річницю Незалежності. За три десятиліття наша держава пройшла непростий шлях і зіткнулася з чималою кількістю викликів.

Одним з таких викликів стала поява національної валюти – гривні – та її значна девальвація з плином часу.

Та нині, навіть попри значне зниження курсу, гривня залишається досить стабільною і передбачуваною валютою.

Факти ICTV розповідають, як змінилася гривня, та чого від неї очікують у майбутньому.

Початок шляху

Почалося все із грошової реформи на шостому році незалежності України. Через день після відзначення п’ятої річниці незалежності другий президент України Леонід Кучма підписав указ Про грошову реформу.

До того часу в Україні використовували лише купоно-карбованці, які незабаром після проголошення незалежності нашої держави стали називати українськими карбованцями.

Вся реформа тривала протягом 2-16 вересня 1996 року. З першого дня у обіг ввели перші гривні та монети, щоб замінити ними карбованці. По завершенні двотижневого періоду реформи українці могли розплачуватися лише новою валютою.

Читайте
НБУ дозволив банкам продавати іноземну валюту у готівці за безготівкові гривні

На думку керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, грошова реформа і, як наслідок, запровадження гривні стали ще одним важливим кроком з формування державності.

– Ознакою будь-якої держави є можливість справляти податки і грошова одиниця… Ми отримали тверду національну валюту, підвищили свої позиції у міжнародних рейтингах, ми фактично стримали і взяли під контроль інфляцію, – нагадує Мусієнко.

Що цікаво, назву для національної валюти обирали не просто так. Вона походить від слова гривна, яке означало як назву стародавньої прикраси, яку носили на шиї, так і назву монети, що колись була поширена на території сучасної України.

Запровадження гривні стало поштовхом для України та її громадян. Наша держава отримала іще один символ у вигляді власної валюти, та зробила іще один крок у пошуках власної ідентичності.

Грошова реформа також допомогла зупинити гіперінфляцію та розвинути банківську систему.

– До впровадження гривні в Україні була шалена інфляція, у нас був великий дефіцит певних товарів. Фактично нерозвинена банківська система. Тобто ми у фінансовому та економічному плані надзвичайно відставали, – пояснює Мусієнко.

Крім того, на початку свого шляху гривня мала непогану конкуренцію до долара. На момент випуску її курс до валюти Сполучених Штатів становив 1,76.

Однак невдовзі національній валюті України довелося зіткнутися із низкою викликів, які безпосередньо вплинули на фінансовий стан кожного українця.

Значні стрибки

Кілька років гривня тримала досить стабільний курс і впала лише до 1,9 грн за долар на початку 1998 року. Тобто відбувалася досить помірна девальвація (зниження курсу валюти), яка не мала б завдати значної шкоди державі та населенню.

Однак у другій половині 1998 року на українську валюту чекав перший значний стрибок. Вже у серпні її курс до долара почав стрімко падати, що було пов’язано зі світовою кризою, наслідки якої іще у 1997 році відчули країни Азії.

На початку 2000 року стрімку девальвацію вдалося зупинити. Гривня закріпилася на рівні 5,4 за долар, і трималася на ньому близько восьми років із незначними коливаннями.

У 2008 році світ спіткала глобальна фінансова криза, яка розпочалася з банкрутства кількох великих фінансових установ Сполучених Штатів.

Невдовзі її наслідки відчули на собі всі країни світу. Дійшло навіть до того, що збанкрутували деякі банки Європи.

В Україні одним із найвідчутніших наслідків стало падіння курсу гривні до нового “дна”. Цього разу гранична ціна української валюти встановилася на рівні 7,9-8,0 грн за долар.

Однак саме ці періоди спричинили проблеми для людей, які брали кредити. Вони стали таким собі кредитним бумом серед населення, зокрема для валютних позик.

На ці часи припадає чи не найбільша кількість довгострокових кредитів у валюті. Економіст Олексій Кущ називає просту причину такого явища – дуже низька відсоткова ставка для валютних позик.

– Відсоткові ставки за кредитом в гривні завжди були високими, відповідно люди не хотіли переплачувати. Зараз ситуація трохи покращилася, але для фізичних осіб серйозного скорочення немає.

Якщо піти брати споживчий кредит в банк, то його дадуть під 35-40% річних. При умовній інфляції в 5% це катастрофічний показник, – каже він.

Та сьогодні економіст не очікує на повторення подібної ситуації. Все через те, що люди більш обачно ставляться до кредитів: не беруть на тривалий термін, а якщо й беруть, то у гривнях.

Тобто навряд чи нас чекає повторення ситуації 2000-2010-х років. Навіть попри те, що в нашій системі кредитування є чимало проблем.

Остання криза спіткала українську валюту після Революції Гідності та втечі четвертого президента України Віктора Януковича, який вивіз з країни понад $100 млрд. Саме про таку суму у 2014 році говорив виконувач обов’язків генерального прокурора Олег Махніцький.

Звичайно, ситуація в країні вплинула і на гривню, яка швидко почала падати. Вже на початку 2015 року її курс до долара сягнув 16, а в лютому того ж року Нацбанк скасував політику фіксованого курсу нацвалюти.

Це означало, що курс гривні тепер формувався на ринку міжбанку. Однак невдовзі після ухвалення цього рішення курс гривні до долара сягнув історичного мінімуму – 30 грн за долар.

Втім, українська валюта дуже швидко зміцнилася – до 21 грн за долар на початку червня. На початку 2016 року вона знову підскочила до 26 грн за долар і, можна сказати, що закріпилася.

Так, протягом наступних років вона коливалася у діапазоні 28,5-24 грн за долар, та це – нормальна ситуація для багатьох валют.

Стабілізація та майбутнє

Гривня досить непогано пройшла кризовий період, який розпочався через пандемію коронавірусної хвороби Covid-19, а протягом 2021 року спостерігається її зміцнення та стабілізація.

Нині за один долар просять 27,2 грн. Однак експерти радять досить обережно ставитися до нинішньої тенденції.

Читайте
НБУ планує запровадити е-гривню до 2025 року

– У вересні у нас заплановані найбільші в цьому році виплати за зовнішнім боргом. Держава чекає відновлення співпраці з МВФ, але останні події у Нацбанку і з нерезидентами, а також політичні зміни свідчать про те, що МВФ зберігатиме паузу в наших відносинах.

В результаті єдиним позитивним фактором залишаються високі сировинні ціни. Але йому протистоїть пасивність нерезидентів, високі енергетичні ціни, – пояснив Фактам ICTV фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

За його словами, до кінця року курс гривні до долара може сягнути позначки 28-29, що і вказується у багатьох звітах. Однак ще потрібно буде подивитися на кроки нерезедентів та реакцію Міжнародного валютного фонду на звільнення низки важливих працівників з НБУ.

Кущ вважає, що до кінця літа зберігатиметься тенденція до стабілізації гривні. Процеси, які можуть призвести до девальвації національної валюти можуть активізуватися лише восени. Та навіть за такого сценарію, економіст очікує на курс до долара в проміжку 28-29 грн.

Експерти не беруться прогнозувати курс валют в Україні в наступні 30 років. Ніхто не очікував трьох світових криз та однієї національної за 30 років незалежності.

Тому будувати довгострокові прогнози ніхто нині не береться.

– Я схиляюся до того, що довгострокові прогнози в Україні зробити неможливо. У зв’язку з тим, що наша країна не входить в розвинені, стабільні ринки…

Все залежатиме від політичних, економічних факторів, ситуації на світових ринках, – вважає Шевчишин.

Кущ називає спроби спрогнозувати курс гривні навіть на 2022-й рік “ворожінням на кавовій гущі”.

За його словами, за найбільш негативного сценарію, Україна може увійти у 2022 рік з курсом гривні до долара близько 30.

– Якщо спрацює максимальна кількість негативних факторів, то я прогнозую девальвацію гривні до 28-30 грн за долар. Це може бути різке посилення відтоку спекулятивного капіталу з українського ринку, різке збільшення попиту на валюту, пов’язане, наприклад із зростанням енергетичного імпорту…

Але цей прогноз не зачіпає фактор “чорних лебедів”. Перший фактор – політична турбулентність в країні, другий – ситуація на світових ринках, пов’язана з черговою хвилею пандемії. Якщо станеться обвал на нашу експортну сировину, тоді і 30 (грн за долар, – Ред.) не буде межею. Але поки що передумов для цього немає, – пояснює Кущ.

У Кабміні все ж спробували зробитипрогноз курсу на недалеке майбутнє. У Міністерстві фінансів вважають, що до 2024 року, він не перетне позначку у 30 грн.

Середній курс прогнозують:

  • 28,6 грн – 2022 рік;
  • 28,8 грн – 2023 рік;
  • 29,2 грн – 2024 рік.

Трансформація гривні

Курс – не єдине, що змінилося в українській національній валюті за часи незалежності. Її банкноти та монети також змінювалися з плином часу.

Перші українські банкноти надрукували у 1992 році. Тоді вони були лише номіналом 1, 2, 5, 10 та 20 грн, але саме вони стали прообразом для наступників, які ввели в обіг під час грошової реформи.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 10 фотографий

Доторкнутися до “сучасної” української валюти громадяни змогли лише 2 вересня 1996 року, коли розпочалася грошова реформа.

До п’яти оновлених купюр також додалися 50 і 100 грн.

А згодом в Україні ухвалили рішення про випуск купюри у 200 грн, яка потрапила в обіг 22 серпня 2001 року. На ній була зображена Леся Українка і Замок Любарта в Луцьку. Купюра знадобилася, щоб полегшити розрахунок у зв’язку з інфляцією.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 16 фотографий

Третє покоління банкнот прожило найдовше. Його перші банкноти стали доступні у 2004 році, проте перехід всіх номіналів тривав аж до 2007 року.

З’явилася в Україні й купюра номіналом 500 грн, хоча на той час значної необхідності у ній не вбачали. На ній зображений Григорій Сковорода та Києво-Могилянська академія.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 18 фотографий

Наступне значне оновлення “модельного ряду” гривні відбулося у 2018 році. Тоді ж презентували нові монети номіналом 1, 2, 5 та 10 грн, які прийшли на заміну паперовим банкнотам. Нині ж залишилися паперовими 20, 50, 100, 200 та 500 грн.

А в жовтні 2019 року до них додалася й купюра у 1000 грн, яка покликана спростити розрахунки паперовими грошима. Зображено на ній Володимира Вернадського та будівлю Президії НАН України.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 12 фотографий

Щоб українська національна валюта завжди відповідала сучасній “моді”, її вигляд змінювали вже тричі та вона й досі залишається важливим символом нашої держави.

За роки існування у незалежній Україні гривня пройшла довгий шлях. Її курс до долара зріс більш, ніж в 15 разів.

В найближчому майбутньому ми можемо знову побачити долар по 30 грн, але нині ніхто не знає, чи закріпиться національна валюта на цьому показнику. Зрозуміло лише, що гривню та Україну чекає ще довгий шлях.

Теги за темою
Гривна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
AMD нанесла термопасту під кришку Ryzen 5 7400F замість припою — процесор гріється до максимуму зі штатним TDP
ITC
2025-02-07T18:07:15Z
Корисні коди Водафон: як швидко вирішити питання не звертаючись до оператора
Политека
2025-02-07T17:42:30Z
Вчені винайшли нову формулу ідеального вареного яйця: в чому полягає метод
Telegraf
2025-02-07T17:39:39Z
Браузер Edge стежитиме за вашим екраном, щоб захистити від шахраїв
24tv
2025-02-07T17:09:55Z
В Іспанії у затопленій печері знайшли 1900-річне давньоримське святилище
УкраинФорм
2025-02-07T16:54:05Z
Яке "залізо" обирають геймери? Steam оновив дані про найпопулярніші комплектуючі для ПК
Знай
2025-02-07T16:51:32Z
ТОП-10 смартфонів із кремнієво-вуглецевими батареями
InternetUA
2025-02-07T16:43:29Z
Джерело чистої енергії: вчені виявили найбільше у світі підземне термальне озеро
Фокус
2025-02-07T16:42:51Z
The Verge: соратники Маска увійшли до відомства, яке прогнозує погоду і досліджує океан
InternetUA
2025-02-07T16:37:28Z
Не викидайте старі кришки від банок: оригінальний спосіб з використання
24tv
2025-02-07T18:15:39Z
Відкриття, яке стане у пригоді на все життя: навіщо чистити квасолю і як це робити
24tv
2025-02-07T18:09:17Z
7 способів позбутися мурах вдома раз і назавжди: найкращі народні засоби
24tv
2025-02-07T17:45:57Z
Мають чарівне цвітіння: які рожеві квітучі дерева варто посадити у саду
24tv
2025-02-07T17:45:44Z
Швидко та без розводів: як прибрати вапняний наліт зі стінок душової кабіни
GlavRed
2025-02-07T17:42:24Z
Удача та гроші будуть липнути до вас: мольфар сказав, що завжди треба носити в кишені
GlavRed
2025-02-07T17:27:55Z
Швидкі бананові оладки без цукру: рецепт від судді "Мастер Шеф" Ярославського
Политека
2025-02-07T16:42:36Z
Як забезпечити собі розкішне життя і стати улюбленцем фортуни: порада, якій 1000 років
TSN
2025-02-07T16:36:36Z
Млинці з начинкою з кисломолочного сиру, які ніколи не рвуться: рецепт зі старої українською книги
TSN
2025-02-07T16:36:34Z
Суд покарав чоловіка штрафом за постріл у людину на Полтавщині
Telegraf
2025-02-07T18:09:56Z
Дівчинка продала мамині коштовності вартістю тисячі доларів за безцінь
24tv
2025-02-07T18:09:29Z
Смерть чоловіка в ТЦК у Чернівцях: що кажуть в Офісі омбудсмена
TSN
2025-02-07T18:09:04Z
Справа про зґвалтування дівчини на Закарпатті: правозахисники заявили, що вирок мав бути іншим
24tv
2025-02-07T17:51:55Z
Справа закарпатських ґвалтівників. Суд ухвалив вирок
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T17:51:10Z
У Львові жінка загинула під колесами тролейбуса: подробиці трагедії
TSN
2025-02-07T17:48:28Z
Підпалив Укрпошту: в Харкові судитимуть 18-річного хлопця, якого завербували росіяни
InternetUA
2025-02-07T17:28:27Z
У Херсоні внаслідок атаки БпЛА загинув працівник газової служби
1News
2025-02-07T17:13:40Z
У американських корів виявили ще один штам пташиного грипу
AgroPortal
2025-02-07T17:00:41Z
Перший зимовий трансфер Шахтаря: "гірники" підписали 19-річного футболіста з Болівії
24tv
2025-02-07T18:15:30Z
Бою з Полом не буде: Альварес битиметься у мегафайті року
24tv
2025-02-07T18:00:33Z
"Нападник чи захисник?": Шахтар анонсував новий трансфер
Football.ua
2025-02-07T17:52:27Z
Товариські матчі: Карпати розтрощили Динамо Батумі, розгромна поразка Кривбасу та інше
Football.ua
2025-02-07T17:37:08Z
Зимове трансферне вікно-2025 побило всі рекорди: які країни найбільше витратили грошей
24tv
2025-02-07T17:30:43Z
Реал Мадрид – Атлетіко: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ла Ліги
TSN
2025-02-07T17:04:46Z
"У ньому досі палає вогонь": промоутер Усика оцінив шанси Джошуа у потенційній битві проти Ф'юрі
24tv
2025-02-07T16:54:27Z
Анчелотті: Кажуть, система надає перевагу Реалу, але коли ми хочемо змінити її, це відкидається
Football.ua
2025-02-07T16:48:21Z
Захарова влаштувала істерику через недопуск Росії до чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:12:28Z
У Києві закривають на ремонт один із шляхопроводів через Броварський проспект
AutoCentre
2025-02-07T18:13:23Z
Воїни ЗСУ показали унікальні кадри боїв біля Покровська та розповіли, що там насправді відбувається
TSN
2025-02-07T18:09:59Z
Росіяни нажахані через просування Сил оборони на Курщині: але це не єдиний "сюрприз" для них
24tv
2025-02-07T18:06:11Z
Будівництво водогонів на Миколаївщині: уряд затвердив порядок використання ₴8 мільярдів
УкраинФорм
2025-02-07T18:00:30Z
"Не бачитимуть тебе". В Одесі ворожка пропонує замовляння проти ТЦК
Telegraf
2025-02-07T18:00:14Z
В Україні буде дуже холодно: де "вдарить" -10 градусів
GlavRed
2025-02-07T17:45:47Z
Є дані, чим Україна може збивати російські КАБи, – Defense Express
24tv
2025-02-07T17:45:02Z
Військові показали знищення ворожого Сонцепьока
1News
2025-02-07T17:36:54Z
Що насправді відбувається в Торецьку: чи захопили місто окупанти
GlavRed
2025-02-07T17:27:48Z
Відома російська ведуча "злила" зрадницю Лоліту - що сталося
GlavRed
2025-02-07T17:27:32Z
Демі Мур розсекретила свій улюблений засіб для волосся
Вива
2025-02-07T17:12:19Z
У Києві відкрилася виставка кераміки трипільської культури до 175-річчя Вікентія Хвойки
УкраинФорм
2025-02-07T17:09:58Z
Хто переможе – меседжі, сильний вокал чи тренди: огляд усіх пісень фіналістів Нацвідбору-2025
24tv
2025-02-07T17:06:12Z
Які фільми найбільше дивилися українці на Megogo: рейтинг
Gazeta UA
2025-02-07T16:51:34Z
4 найкращі фільми у жанрі фентезі, які змінять ваш погляд на реальність
24tv
2025-02-07T16:48:15Z
Є докази для Гааги: загарбники випустили у прокат фільм про захоплення Маріуполя
УкраинФорм
2025-02-07T16:42:12Z
Головні фаворити та відкриття Нацвідбору: відверте інтерв'ю з гуртом Ziferblat
24tv
2025-02-07T16:33:40Z
Виступала разом з Іво Бобулом: де зараз Лілія Сандулесу, яка була популярною у 90-х
Telegraf
2025-02-07T16:33:34Z
Сергій Притула вперше за довгий час показався зі старшим братом
24tv
2025-02-07T18:15:26Z
Генерал армії пояснив, як і чим ЗСУ могли збити КАБ на Запоріжжі
24tv
2025-02-07T18:09:45Z
Трирічні та п’ятирічні контракти на виготовлення української зброї мають стати нормою - Шмигаль
УкраинФорм
2025-02-07T18:00:00Z
Які завдання та теми будуть на НМТ-2025 з фізики
24tv
2025-02-07T17:51:37Z
У Росії помилуваний зек-штурмовик зарізав людину просто на автобусній зупинці
24tv
2025-02-07T17:51:20Z
Податкове відшкодування у Польщі: хто з українців не отримає гроші
Хвиля
2025-02-07T17:45:07Z
Водний канал в Аргентині став криваво-червоним: моторошні кадри
24tv
2025-02-07T17:36:39Z
У російських військових експертів черговий напад екстазу
GlavRed
2025-02-07T17:27:26Z
Без "бусифікації" та "людоловів": ЗСУ анонсували новий етикет для працівників ТЦК
Хвиля
2025-02-07T17:24:28Z
Прорив в лікуванні раку: нова вакцина захистила від рецидиву раку усіх
24tv
2025-02-07T17:51:36Z
Як часто можна фарбувати волосся без шкоди - відповідь експерта
GlavRed
2025-02-07T16:27:02Z
Просто і корисно: рецепт риби, запеченої в духовці
Фокус
2025-02-07T16:21:06Z
Яка жирна їжа корисна під час схуднення: відповідь дієтологині
Gazeta UA
2025-02-07T15:51:01Z
В Україні запровадять механізм розбронювання медиків: як це працюватиме
24tv
2025-02-07T15:42:14Z
Знайшли простий спосіб уникнути сивини
24tv
2025-02-07T15:18:28Z
На ТОТ заборонили продаж ліків без російського паспорта – ГУР
1News
2025-02-07T15:12:58Z
Як правильно зберігати часник, щоб не висохнув: поради від господинь
24tv
2025-02-07T15:12:33Z
Вчені виявили, що звичайна трава може допомогти в лікуванні раку товстої кишки
Portaltele
2025-02-07T14:43:53Z
Перший аукціон старовинної зброї: Укрпошта продала «Наган» за ₴36 тисяч
УкраинФорм
2025-02-07T17:48:38Z
Долар різко "впав": яким буде курс валют з 10 лютого
GlavRed
2025-02-07T17:27:43Z
Ціни зросли на 23% за тиждень: в України стрімко дорожчає популярний овоч
GlavRed
2025-02-07T17:27:01Z
Обрізані гілки комунальними службами: чи можна їх збирати на дрова
24tv
2025-02-07T17:06:59Z
Росія хоче розширити можливості з арешту активів західних компаній - Reuters
УкраинФорм
2025-02-07T17:06:53Z
"Нафтогаз" поверне гроші: які документи потрібно подати
Знай
2025-02-07T17:06:08Z
Міжнародні резерви України на початок лютого становили $43 мільярди - Нацбанк
УкраинФорм
2025-02-07T17:00:12Z
Через аномальну спеку фермери в Аргентині можуть лишитися без врожаю
AgroNews
2025-02-07T16:27:30Z
Помітно дорожче, ніж у січні: супермаркети оновили ціни на популярну зелень
Знай
2025-02-07T16:21:12Z
Cadillac тестує новий спортивний кросовер Optiq-V
AutoCentre
2025-02-07T17:12:34Z
Продажі електрокарів Tesla обвалюються по всій Європі
Хвиля
2025-02-07T17:00:25Z
Гібридний Opel Grandland проїхав 1115 км на одну баку й заряді — в реальних умовах
ITC
2025-02-07T16:31:45Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:18:36Z
23-річний Nissan Skyline оцінили у півмільйона доларів
AutoCentre
2025-02-07T16:10:52Z
Їзда на чужих авто в Україні: як уникнути штрафів та оформити користування
ТСН
2025-02-07T15:48:37Z
Які авто зі США найпопулярніші серед українців
360ua.news
2025-02-07T15:30:33Z
В Україні виготовили авторефрижератор на шасі Foton Aumark
AutoCentre
2025-02-07T15:09:25Z
Що потрібно знати про миття автомобіля: важливі рекомендації від експертів
ТСН
2025-02-07T14:07:43Z
Туск анонсував депортації з Польщі іноземців, які вчинають злочини
Европейская правда
2025-02-07T18:15:53Z
ЗМІ: Путін особисто критикував гендиректора Rheinmetall, якого РФ хотіла вбити
Европейская правда
2025-02-07T18:15:46Z
Трамп припускає зустріч з Зеленським наступного тижня
Лига
2025-02-07T18:15:38Z
У десятках міст Словаччини почалися протести проти уряду Фіцо
Европейская правда
2025-02-07T18:12:44Z
Умєров отримав двох нових заступників – Мойсюка та Чуркіна
Лига
2025-02-07T18:12:09Z
До Києва прибув голова Військового комітету НАТО Джузеппе Каво
УкраинФорм
2025-02-07T18:12:02Z
Європарламент направив своїх спостерігачів на вибори в Косові
Европейская правда
2025-02-07T18:07:28Z
Одним із тих, хто найбільше кричить про вибори в Україні, є путін, - Дмитро Микиша
Политека
2025-02-07T18:06:25Z
Верховний лідер Ірану виключив можливість переговорів з Трампом
ZN UA
2025-02-07T18:06:16Z