MY.UAНовини
30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий
30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий

Зовсім скоро Україна святкуватиме 30-ту річницю Незалежності. За три десятиліття наша держава пройшла непростий шлях і зіткнулася з чималою кількістю викликів.

Одним з таких викликів стала поява національної валюти – гривні – та її значна девальвація з плином часу.

Та нині, навіть попри значне зниження курсу, гривня залишається досить стабільною і передбачуваною валютою.

Факти ICTV розповідають, як змінилася гривня, та чого від неї очікують у майбутньому.

Початок шляху

Почалося все із грошової реформи на шостому році незалежності України. Через день після відзначення п’ятої річниці незалежності другий президент України Леонід Кучма підписав указ Про грошову реформу.

До того часу в Україні використовували лише купоно-карбованці, які незабаром після проголошення незалежності нашої держави стали називати українськими карбованцями.

Вся реформа тривала протягом 2-16 вересня 1996 року. З першого дня у обіг ввели перші гривні та монети, щоб замінити ними карбованці. По завершенні двотижневого періоду реформи українці могли розплачуватися лише новою валютою.

Читайте
НБУ дозволив банкам продавати іноземну валюту у готівці за безготівкові гривні

На думку керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, грошова реформа і, як наслідок, запровадження гривні стали ще одним важливим кроком з формування державності.

– Ознакою будь-якої держави є можливість справляти податки і грошова одиниця… Ми отримали тверду національну валюту, підвищили свої позиції у міжнародних рейтингах, ми фактично стримали і взяли під контроль інфляцію, – нагадує Мусієнко.

Що цікаво, назву для національної валюти обирали не просто так. Вона походить від слова гривна, яке означало як назву стародавньої прикраси, яку носили на шиї, так і назву монети, що колись була поширена на території сучасної України.

Запровадження гривні стало поштовхом для України та її громадян. Наша держава отримала іще один символ у вигляді власної валюти, та зробила іще один крок у пошуках власної ідентичності.

Грошова реформа також допомогла зупинити гіперінфляцію та розвинути банківську систему.

– До впровадження гривні в Україні була шалена інфляція, у нас був великий дефіцит певних товарів. Фактично нерозвинена банківська система. Тобто ми у фінансовому та економічному плані надзвичайно відставали, – пояснює Мусієнко.

Крім того, на початку свого шляху гривня мала непогану конкуренцію до долара. На момент випуску її курс до валюти Сполучених Штатів становив 1,76.

Однак невдовзі національній валюті України довелося зіткнутися із низкою викликів, які безпосередньо вплинули на фінансовий стан кожного українця.

Значні стрибки

Кілька років гривня тримала досить стабільний курс і впала лише до 1,9 грн за долар на початку 1998 року. Тобто відбувалася досить помірна девальвація (зниження курсу валюти), яка не мала б завдати значної шкоди державі та населенню.

Однак у другій половині 1998 року на українську валюту чекав перший значний стрибок. Вже у серпні її курс до долара почав стрімко падати, що було пов’язано зі світовою кризою, наслідки якої іще у 1997 році відчули країни Азії.

На початку 2000 року стрімку девальвацію вдалося зупинити. Гривня закріпилася на рівні 5,4 за долар, і трималася на ньому близько восьми років із незначними коливаннями.

У 2008 році світ спіткала глобальна фінансова криза, яка розпочалася з банкрутства кількох великих фінансових установ Сполучених Штатів.

Невдовзі її наслідки відчули на собі всі країни світу. Дійшло навіть до того, що збанкрутували деякі банки Європи.

В Україні одним із найвідчутніших наслідків стало падіння курсу гривні до нового “дна”. Цього разу гранична ціна української валюти встановилася на рівні 7,9-8,0 грн за долар.

Однак саме ці періоди спричинили проблеми для людей, які брали кредити. Вони стали таким собі кредитним бумом серед населення, зокрема для валютних позик.

На ці часи припадає чи не найбільша кількість довгострокових кредитів у валюті. Економіст Олексій Кущ називає просту причину такого явища – дуже низька відсоткова ставка для валютних позик.

– Відсоткові ставки за кредитом в гривні завжди були високими, відповідно люди не хотіли переплачувати. Зараз ситуація трохи покращилася, але для фізичних осіб серйозного скорочення немає.

Якщо піти брати споживчий кредит в банк, то його дадуть під 35-40% річних. При умовній інфляції в 5% це катастрофічний показник, – каже він.

Та сьогодні економіст не очікує на повторення подібної ситуації. Все через те, що люди більш обачно ставляться до кредитів: не беруть на тривалий термін, а якщо й беруть, то у гривнях.

Тобто навряд чи нас чекає повторення ситуації 2000-2010-х років. Навіть попри те, що в нашій системі кредитування є чимало проблем.

Остання криза спіткала українську валюту після Революції Гідності та втечі четвертого президента України Віктора Януковича, який вивіз з країни понад $100 млрд. Саме про таку суму у 2014 році говорив виконувач обов’язків генерального прокурора Олег Махніцький.

Звичайно, ситуація в країні вплинула і на гривню, яка швидко почала падати. Вже на початку 2015 року її курс до долара сягнув 16, а в лютому того ж року Нацбанк скасував політику фіксованого курсу нацвалюти.

Це означало, що курс гривні тепер формувався на ринку міжбанку. Однак невдовзі після ухвалення цього рішення курс гривні до долара сягнув історичного мінімуму – 30 грн за долар.

Втім, українська валюта дуже швидко зміцнилася – до 21 грн за долар на початку червня. На початку 2016 року вона знову підскочила до 26 грн за долар і, можна сказати, що закріпилася.

Так, протягом наступних років вона коливалася у діапазоні 28,5-24 грн за долар, та це – нормальна ситуація для багатьох валют.

Стабілізація та майбутнє

Гривня досить непогано пройшла кризовий період, який розпочався через пандемію коронавірусної хвороби Covid-19, а протягом 2021 року спостерігається її зміцнення та стабілізація.

Нині за один долар просять 27,2 грн. Однак експерти радять досить обережно ставитися до нинішньої тенденції.

Читайте
НБУ планує запровадити е-гривню до 2025 року

– У вересні у нас заплановані найбільші в цьому році виплати за зовнішнім боргом. Держава чекає відновлення співпраці з МВФ, але останні події у Нацбанку і з нерезидентами, а також політичні зміни свідчать про те, що МВФ зберігатиме паузу в наших відносинах.

В результаті єдиним позитивним фактором залишаються високі сировинні ціни. Але йому протистоїть пасивність нерезидентів, високі енергетичні ціни, – пояснив Фактам ICTV фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

За його словами, до кінця року курс гривні до долара може сягнути позначки 28-29, що і вказується у багатьох звітах. Однак ще потрібно буде подивитися на кроки нерезедентів та реакцію Міжнародного валютного фонду на звільнення низки важливих працівників з НБУ.

Кущ вважає, що до кінця літа зберігатиметься тенденція до стабілізації гривні. Процеси, які можуть призвести до девальвації національної валюти можуть активізуватися лише восени. Та навіть за такого сценарію, економіст очікує на курс до долара в проміжку 28-29 грн.

Експерти не беруться прогнозувати курс валют в Україні в наступні 30 років. Ніхто не очікував трьох світових криз та однієї національної за 30 років незалежності.

Тому будувати довгострокові прогнози ніхто нині не береться.

– Я схиляюся до того, що довгострокові прогнози в Україні зробити неможливо. У зв’язку з тим, що наша країна не входить в розвинені, стабільні ринки…

Все залежатиме від політичних, економічних факторів, ситуації на світових ринках, – вважає Шевчишин.

Кущ називає спроби спрогнозувати курс гривні навіть на 2022-й рік “ворожінням на кавовій гущі”.

За його словами, за найбільш негативного сценарію, Україна може увійти у 2022 рік з курсом гривні до долара близько 30.

– Якщо спрацює максимальна кількість негативних факторів, то я прогнозую девальвацію гривні до 28-30 грн за долар. Це може бути різке посилення відтоку спекулятивного капіталу з українського ринку, різке збільшення попиту на валюту, пов’язане, наприклад із зростанням енергетичного імпорту…

Але цей прогноз не зачіпає фактор “чорних лебедів”. Перший фактор – політична турбулентність в країні, другий – ситуація на світових ринках, пов’язана з черговою хвилею пандемії. Якщо станеться обвал на нашу експортну сировину, тоді і 30 (грн за долар, – Ред.) не буде межею. Але поки що передумов для цього немає, – пояснює Кущ.

У Кабміні все ж спробували зробитипрогноз курсу на недалеке майбутнє. У Міністерстві фінансів вважають, що до 2024 року, він не перетне позначку у 30 грн.

Середній курс прогнозують:

  • 28,6 грн – 2022 рік;
  • 28,8 грн – 2023 рік;
  • 29,2 грн – 2024 рік.

Трансформація гривні

Курс – не єдине, що змінилося в українській національній валюті за часи незалежності. Її банкноти та монети також змінювалися з плином часу.

Перші українські банкноти надрукували у 1992 році. Тоді вони були лише номіналом 1, 2, 5, 10 та 20 грн, але саме вони стали прообразом для наступників, які ввели в обіг під час грошової реформи.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 10 фотографий

Доторкнутися до “сучасної” української валюти громадяни змогли лише 2 вересня 1996 року, коли розпочалася грошова реформа.

До п’яти оновлених купюр також додалися 50 і 100 грн.

А згодом в Україні ухвалили рішення про випуск купюри у 200 грн, яка потрапила в обіг 22 серпня 2001 року. На ній була зображена Леся Українка і Замок Любарта в Луцьку. Купюра знадобилася, щоб полегшити розрахунок у зв’язку з інфляцією.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 16 фотографий

Третє покоління банкнот прожило найдовше. Його перші банкноти стали доступні у 2004 році, проте перехід всіх номіналів тривав аж до 2007 року.

З’явилася в Україні й купюра номіналом 500 грн, хоча на той час значної необхідності у ній не вбачали. На ній зображений Григорій Сковорода та Києво-Могилянська академія.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 18 фотографий

Наступне значне оновлення “модельного ряду” гривні відбулося у 2018 році. Тоді ж презентували нові монети номіналом 1, 2, 5 та 10 грн, які прийшли на заміну паперовим банкнотам. Нині ж залишилися паперовими 20, 50, 100, 200 та 500 грн.

А в жовтні 2019 року до них додалася й купюра у 1000 грн, яка покликана спростити розрахунки паперовими грошима. Зображено на ній Володимира Вернадського та будівлю Президії НАН України.

30 грн/$ – не межа: як росла гривня і чому довгостроковий прогноз неможливий / 12 фотографий

Щоб українська національна валюта завжди відповідала сучасній “моді”, її вигляд змінювали вже тричі та вона й досі залишається важливим символом нашої держави.

За роки існування у незалежній Україні гривня пройшла довгий шлях. Її курс до долара зріс більш, ніж в 15 разів.

В найближчому майбутньому ми можемо знову побачити долар по 30 грн, але нині ніхто не знає, чи закріпиться національна валюта на цьому показнику. Зрозуміло лише, що гривню та Україну чекає ще довгий шлях.

Теги за темою
Гривня
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Енергетики відновили електропостачання на Київщині
1News
2024-11-27T11:34:08Z
У ЗСУ розповіли про нову штурмову тактику росіян: спершу просочуються, потім накопичуються
ZN UA
2024-11-27T11:29:01Z
Окупанти не обмежаться Донбасом: в ЗСУ розкрили цинічні плани ворога
GlavRed
2024-11-27T11:27:59Z
Армія РФ готується до наступу на Дніпропетровщину: подробиці від ISW
TSN
2024-11-27T11:27:48Z
Європу чекає найхолодніша зима з часів початку війни в Україні — Bloomberg
ZN UA
2024-11-27T11:18:13Z
Ненависть іде від тих, хто не хоче помічати війни, – у Полтавському ТЦК зробили різку заяву
24tv
2024-11-27T11:12:26Z
На сході росіяни намагаються взяти під вогневий контроль логістичні шляхи - Сили оборони
УкраинФорм
2024-11-27T11:12:11Z
15 років за ґратами отримав житель Харківщини, який працював в окупаційній «народній міліції»
Украина Криминальная
2024-11-27T10:54:44Z
Ворог обстріляв Дніпровський район Херсона, важко поранена жінка
УкраинФорм
2024-11-27T10:52:23Z
ЄС виділить €1 мільярд від заморожених активів Росії на українську "оборонку"
Хвиля
2024-11-27T11:36:06Z
Прем'єр Словаччини поїде до Москви на святкування 9 травня
Европейская правда
2024-11-27T11:33:57Z
Австрія пропонує нейтральний майданчик для переговорів між Україною та Росією
360ua.news
2024-11-27T11:33:19Z
Головним завданням Каллас у новій Єврокомісії буде безпека та захист інтересів Європи - фон дер Ляєн
УкраинФорм
2024-11-27T11:29:44Z
Делегація на чолі з Умєровим прибула до Південної Кореї - Yonhap
УкраинФорм
2024-11-27T11:29:26Z
Тарас Шевченко більше не працює позаштатним радником міністра, — МСКС
Детектор М
2024-11-27T11:24:17Z
Україна звернулася до Польщі, щоб отримати приміщення генконсульства РФ у Познані - Сибіга
УкраинФорм
2024-11-27T11:22:37Z
Павло Фукс націлився на повернення: "розчохляє" своїх друзів
Знай
2024-11-27T11:21:04Z
Байден звернеться до Конгресу по додаткове фінансування для України
ZN UA
2024-11-27T11:18:57Z
Популярні плаття на зимовий сезон: ці моделі мають бути у вашому гардеробі
24tv
2024-11-27T11:36:13Z
Відома українська акторка вперше заговорила про свого коханого: "Непублічна людина"
TSN
2024-11-27T11:33:51Z
"Мене там більше не буде": Ксенія Мішина звільнилася відразу з двох телеканалів
GlavRed
2024-11-27T11:27:37Z
"Пошкодив нерв": популярний шоумен потрапив до лікарні після нещасного випадку
GlavRed
2024-11-27T11:27:34Z
Анджеліна Джолі у ролі Марії Каллас: як пройшла київська прем’єра фільму «Марія»
Вива
2024-11-27T11:21:22Z
Режисер «Чужий: Ромул» вважає свій фільм «великим хітом» і шукає гідну історію для продовження
ITC
2024-11-27T11:07:56Z
Яку сукню одягнути на Андрія? Дивіться наші пропозиції!
TSN
2024-11-27T10:51:57Z
Алан Бадоєв вперше за довгий час зустрівся з батьком і показав його рідкісне фото
24tv
2024-11-27T10:30:13Z
Путініст Філіп Кіркоров залишився без роботи - що сталося
GlavRed
2024-11-27T10:28:18Z
Neuralink працює над створенням роботизованої руки, яка керується думкою
InternetUA
2024-11-27T11:01:31Z
Веде брудну гру і перемагає: вчені розкрили незвичайний нюанс бактерії туберкульозу
Фокус
2024-11-27T11:00:20Z
Як друзі можуть друзі вплинути на ваші хвороби
Знай
2024-11-27T10:51:13Z
Компанія Neuralink випробує мозкові імплантати для керування роботизованою рукою силою думки
УкраинФорм
2024-11-27T10:48:58Z
Електронна ВЛК: як працюватиме нова система медичних оглядів
Знай
2024-11-27T10:12:37Z
За хабар у ₴300 тис. посадовиця Інституту громадського здоров’я НАМНУ прискорила проведення досліджень нового дезінфікуючого засобу
Украина Криминальная
2024-11-27T10:03:50Z
Переконували у вагітності і давали чужих немовлят: у Нігерії викрили шахрайську схему лікування безпліддя
Фокус
2024-11-27T09:45:21Z
Теорія брехні: чи можна розпізнати обман за поведінкою людини
24tv
2024-11-27T09:24:21Z
Виявили ділянку мозку, яка відповідає за якість сну: яке це має значення
24tv
2024-11-27T08:30:56Z
В Укрсадпром змінилося керівництво
AgroPortal
2024-11-27T11:30:17Z
В Україні пенсії ставлять на "паузу": у ПФУ відповіли, чому люди залишаються без грошей
Знай
2024-11-27T11:30:00Z
Українські фермери змогли покращити врожаї застосувавши препарат від компанії Elicit Plant
AgroNews
2024-11-27T11:29:43Z
США виділяють компанії Intel $7,86 мільярда на виробництво чипів
УкраинФорм
2024-11-27T11:27:39Z
G7 завершує роботу над виділенням Україні 50 млрд доларів із використанням доходів від російських активів
iPress
2024-11-27T11:18:42Z
Гроші від міжнародних партнерів: в 2025 році підтримка буде, а далі почнуться труднощі
ZN UA
2024-11-27T11:16:34Z
Україна отримала $4,8 мільярда від Світового банку - Шмигаль
УкраинФорм
2024-11-27T11:15:47Z
ЄБРР підтримав ідею створення Фонду, який прискорить будівництво зеленої енергетики в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T11:06:38Z
В Україні розпочали заміну гривневих банкнот: в НБУ розповіли, які купюри вилучать з обігу
Политека
2024-11-27T11:01:19Z
Понад 46% учасників національного теста з медіаграмотності продемонстрували високий результат
Детектор М
2024-11-27T11:37:28Z
Українські учні перемогли у світовому конкурсі молодіжного підприємництва
24tv
2024-11-27T11:36:38Z
Ще три дні: коли кінцева дата для подання документів на субсидію
24tv
2024-11-27T11:36:09Z
В Україні запровадять незвичні світлофори нового стандарту
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T11:35:38Z
Саджатимуть ректорів, як голів МСЕК: нардеп відреагував на ухилянтів в університетах
Фокус
2024-11-27T11:27:21Z
Творець "капсули самогубця" порушив мовчання про те, що сталося під час першої смерті у пристрої
TSN
2024-11-27T11:21:45Z
Календар свят і вихідних на грудень 2024: чи будуть українці відпочивати на Різдво
24tv
2024-11-27T11:21:42Z
ЗСУ підмінюють координати у "шахедах" та шлють до Білорусі: оглядач пояснив, як це можливо
Фокус
2024-11-27T11:21:26Z
Діяльність Залужного, Буданова й Зеленського українці схвалюють найбільше, – опитування
24tv
2024-11-27T11:21:13Z
Колишній одноклубник Мессі став його новим тренером в "Інтер" Маямі
TSN
2024-11-27T11:33:22Z
Джорджина не оцінила: Роналду постане перед судом через збільшення пеніса
24tv
2024-11-27T11:21:47Z
Беллінгем: Мій перехід до Ліверпуля не був таким близьким, як про це писали ЗМІ. Реал Мадрид — це інший рівень
Football.ua
2024-11-27T11:16:39Z
Відомі найкращі футболіст та тренер 14 туру української Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2024-11-27T11:15:10Z
Новий світовий рекорд: Садурська стала першою жінкою у світі, яка досягла глибини 82 метри
24tv
2024-11-27T11:12:45Z
Манчестер Сіті розглядає підписання сина легендарного футболіста
360ua.news
2024-11-27T11:00:44Z
Відомий тренер дав нестандартну пораду Ф'юрі перед реваншем з Усиком
24tv
2024-11-27T11:00:36Z
Українська арбітриня Грушко судитиме матч плей-офф відбору Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-27T10:45:46Z
Тренери зі спортивної гімнастики пішли проти Стелли Захарової відкритими листами
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T10:36:09Z
У Павлограді поліцейські затримали підозрюваного у вбивстві брата
Украина Криминальная
2024-11-27T11:24:52Z
Агент рашистів намагався спалити електропідстанцію, що живить військовий аеродром на Кіровоградщині
Украина Криминальная
2024-11-27T11:22:34Z
За напад на поліцейських двоє киян отримали реальні терміни ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-27T11:03:53Z
Удар блискавки серйозно порушив залізничне сполучення у Німеччині
Европейская правда
2024-11-27T11:01:37Z
На Одещині затримали трьох паліїв адмінбудівель, двоє з них – підлітки
Украина Криминальная
2024-11-27T10:54:23Z
На Закарпатті затримали чергового зловмисника, який організував переправлення ухилянтів через кордон
Украина Криминальная
2024-11-27T10:48:44Z
Росіяни вдарили з дрона по Станіславу на Херсонщині, постраждав чоловік
УкраинФорм
2024-11-27T10:36:47Z
“Знімала порчу” через Instagram за півмільйона гривень: у Вінниці затримали шахрайку
InternetUA
2024-11-27T10:28:38Z
У Запорізькій області ворог атакував автомобіль, який розвозив хліб
УкраинФорм
2024-11-27T10:28:00Z
Запобігти вторгненню кухонних загарбників: експерт розповіла, як захистити оселю від тарганів
Фокус
2024-11-27T11:36:56Z
Село в Україні стало одним із найкращих у світі: який вигляд воно має і що там унікального
TSN
2024-11-27T11:33:34Z
Як створити вдома ідеальний простір для спілкування: поради дизайнерів
24tv
2024-11-27T11:27:21Z
Ще 5 хвилин: 4 знаки зодіаку, які завжди хочуть спати
GlavRed
2024-11-27T11:27:06Z
Найрозкішніший "МакДональдз" у світі: ресторан у маєтку, де подають ролами з лобстера
24tv
2024-11-27T11:21:53Z
Що робити, якщо фарш на котлети вийшов рідким
TSN
2024-11-27T11:21:28Z
Всього за 10 хвилин і з найпростіших продуктів: намазка для бутербродів, яка стане улюбленою
24tv
2024-11-27T10:36:43Z
Пральна машина засяє чистотою: найпростіший спосіб почистити барабан від запаху
24tv
2024-11-27T10:12:51Z
Китайський гороскоп на завтра 28 листопада: Коням - хвороба, Собакам - драма
GlavRed
2024-11-27T09:27:21Z
Камера Apple iPhone 16 помітно відстає від якості Pro Max — 20 місце в DxoMark порівняно з четвертим
ITC
2024-11-27T11:31:47Z
Наступна частина гри «Відьмак» перейшла до активної розробки
InternetUA
2024-11-27T11:31:42Z
Шукати стане простіше: iOS-застосунок Google отримав нову фічу — деталі
InternetUA
2024-11-27T11:16:59Z
"Місто під льодом": покинута військова база США в Гренландії загрожує катастрофою
Фокус
2024-11-27T11:12:59Z
Які катаклізми очікуються в новому році - астрологічний прогноз на 2025 рік
Фокус
2024-11-27T11:12:46Z
7 речей, якими не варто ділитися у Facebook задля вашої приватності та безпеки
24tv
2024-11-27T11:06:35Z
В інстаграмі додали можливість ділитися геолокацією у повідомленнях та давати друзям нікнейми
Детектор М
2024-11-27T11:03:14Z
TikTok обмежить використання фільтрів для певних користувачів: кому заборонять використання
InternetUA
2024-11-27T10:46:58Z
Сюхей Йосіда покине Sony після 31 року роботи
InternetUA
2024-11-27T10:46:32Z
Найдорожчий Chevrolet Corvette виставили на продаж за $7 мільйонів
Фокус
2024-11-27T11:00:53Z
Volkswagen продав свій завод у Китаї
УкраинФорм
2024-11-27T10:24:54Z
На батьківщині Зеленського помітили ультра ексклюзивний позашляховик Rolls-Royce
Топ Жир
2024-11-27T10:18:41Z
Колекцію ексклюзивних автомобілів султана Брунея показали на фото
AutoCentre
2024-11-27T10:12:26Z
BYD може порушувати права людини: дослідження
AutoGeek
2024-11-27T09:45:25Z
Німецький автопром не може продати нові машини – Bild
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T09:30:25Z
Від $30 000: електричний кросовер Kia EV5 отримав найшвидшу версію GT Line
AutoGeek
2024-11-27T09:03:18Z
Porsche продовжить виробництво моделей з ДВЗ – електромобілі не надто популярні
ITC
2024-11-27T08:47:15Z
Чому Michelin Alpin 7 не боїться аквапланування
AutoCentre
2024-11-27T08:46:45Z