MY.UAНовини
Армія, церква та ЗМІ: кому і чому українці довіряли найбільше за часи незалежності
Армія, церква та ЗМІ: кому і чому українці довіряли найбільше за часи незалежності

Армія, церква та ЗМІ: кому і чому українці довіряли найбільше за часи незалежності

Сучасна історія України видалася досить насиченою. Від розвитку державності у ранні роки – до Революції Гідності, виходу з-під впливу Росії та початку проєвропейського шляху.

Низка резонансних подій неодноразово змінювала ставлення громадян до тих чи інших явищ. Наприклад, із відкриттям ринку сільськогосподарської землі все більше українців ставляться до нього лояльно, тоді як 15 років тому зовсім не сприймали такого явища.

Водночас ми стали менше довіряти політикам, хоча у розвинутих країнах вони є важливим інструментом для розвитку країни.

Факти ICTV розповідають, кому українці стали більше довіряти за 30 років незалежності України.

Довіра до президентів

Мабуть, вже традицією стало падіння довіри до українських президентів за 30 років незалежності, після шестиразової зміни глави держави.

Важко сказати про те, як змінювалася довіра до першого президента України Леоніда Кравчука та другого президента України Леоніда Кучми, адже на той час соціологічні дослідження не були настільки розвинені, як зараз.

Можна лише “підбити підсумки”. Чітку тенденцію до падіння можна було спостерігати у третього президента України – Віктора Ющенка, який переміг на виборах глави держави, набравши 51,99% голосів у “третьому турі”.

Читайте
Кого готові підтримати українців на виборах президента – соцопитування

Наступного року рейтинг довіри до нього майже не змінився, а перше помітне падіння спостерігалося у 2006-му році, коли соціологічні опитування показували 29% довіри до Ющенка.

У період відчутного впливу світової фінансової кризи (2008-2009 років) довіра до третього президента зазнала найбільшого краху і коливалася на рівні 9%.

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко розповів Фактам ICTV, що подібна тенденція в історії незалежної України стала такою собі нормою. Українці мають занадто завищені очікування щодо кожного глави держави, тому після періоду “медового місяця” спостерігається поступове падіння рейтингу президента.

– Через рік рейтинги (президентів, – Ред.) падали приблизно вдвічі. Йдеться і про електоральні рейтинги, і рейтинг довіри також суттєво знижувався. Це – залізна закономірність української політики. Я це називаю емоційними гойдалками.

Можливо, це прояв нашої політичної культури. Спочатку завищені очікування щодо кожного нового президента, а потім достатньо стрімке розчарування і відновлення недовіри, – пояснює Фесенко.

Антирекордсменом у довірі став четвертий президент Віктор Янукович. Йому знадобилося всього кілька місяців, щоб рейтинг довіри зменшився до 39%.

Протягом наступних років він впав до 22%, а не довіряли четвертому главі держави близько 70% громадян. Незадовго до втечі з України рівень довіри Януковича перебував на позначці у 10%.

Після обрання п’ятим президентом Петра Порошенка рейтинг довіри до нього протягом 2014 року залишався досить високим – на рівні 50-60%. Однак вже на початку 2015 року він знизився до 43%, а в середині 2016 року – 20%.

Найкращим показником рівня довіри до Порошенка стали президентські вибори 2019 року, на яких він отримав підтримку в майже 16% у першому турі та 24,4% у другому.

Шостий президент Володимир Зеленський за два роки каденції також не уникнув тренду зниження довіри, однак нині вона й досі тримається на високому рівні.

Станом на початок липня 2021 року главі державі довіряли 46% громадян, не довіряли – близько 52%.

На думку Фесенка, це цілком прийнятна ситуація для України. Подібні тенденції не новинка для інших держав, наприклад, Франції.

Президент Еммануель Макрон був всенародним улюбленцем деякий час після обрання на посаду, але це все одно не вберегло його від протестів жовтих жилетів та зниження рівня довіри через його державні ініціативи.

У Франції також протягом останніх 20 років виникла недовіра до старих еліт, що й призвело до феномену Макрона.

Доктор історичних наук Павло Гай-Нижник каже про те, що недовіра українців до влади пішла з часів УРСР. Радянська влада багато разів намагалася завоювати довіру українців.

Та все це зводилося до того, що вона лише посилювала свій вплив на Україну та намагалася всіляко відібрати ідентичність в українського народу, чого той не міг не помітити.

– У нас є постколоніальна, пострадянська травма. На перших порах радянському керівництву довіряли, а потім перестали через обман. Загалом суспільство апріорі не має саме довіряти політику або представнику влади. Їхня діяльність має розглядатися у питанні тверезої оцінки обіцянок і виконань. Як на підприємстві питання звіту і планування.

У нас же через постколоніальний травматизм та періодів революцій та сдвигів виникає необхідність швидко досягти чогось. Через це й порушують питання довіри і недовіри, – пояснює історик.

Довіра до інституцій

Якщо подивитися на соціологічні опитування протягом незалежності України, то можна побачити, що серед громадян переважає довіра до недержавних інституцій.

Наприклад, наприкінці 2002 року українці не довіряли майже всім інституціям. Позитивний баланс довіри спостерігався лише у церкви (73,4%) та Збройних сил України (63%), останні з яких є державною інституцією.

Вже тоді була низькою довіра до інституцій президента, Верховної Ради та Кабінету міністрів.

Крім того, не довіряли громадяни судам, правоохоронним органам та засобам масової інформації. Але вже за кілька років ми побачили зміну цієї ситуації.

Після реформи міліції та її перетворення у Нацполіцію (2014-2016 роки) довіра жителів України до цього органу дещо зросла, хоча й переважало негативне ставлення. За рік після реформи довіра до правоохоронного органу зросла до 22,9%, а нині коливається на рівні 18%.

У 2007 році українці почали більше довіряти ЗМІ і вони посіли місце поряд з іншими інституціями, які мають позитивний баланс довіри (церква, ЗСУ).

Однак владі громадяни не довіряли. Особливо постраждали рейтинги Верховної Ради та Конституційного суду, які значно знизилися після останніх виборів. А от президенту стали довіряти більше. Та навіть попри це рівень довіри був негативним.

Після обрання президентом Віктора Януковича спостерігалося зниження довіри до всіх інституцій. Станом на лютий 2011 року лише церкві довіряли більше половини українців (67,1%).

Друге і третє місця закріпилися за українськими ЗМІ (46,4%) та ЗСУ (40,1%). Що цікаво, вже тоді громадяни менше довіряли російським ЗМІ (37,4%).

Найгірша ж ситуація була у довірі судам – лише 14,3%.

Це стало особливим проявом ще однієї проблеми у питанні довіри до політиків – популізму. Дуже багато людей й досі не можуть відокремити реальні обіцянки від звичайних популістичних заяв.

– Недостатня освідченість виборців не дає їм тверезо оцінити можливість виконання тих чи інших обіцянок. Відповідно, коли політик обіцяє, що як він прийде до влади у всіх буде запрлата $5 тис., суспільство плескає в долоні, хоче цього, але не може тверезо проаналізувати, чи це можливо на даному етапі історичного розвитку держави.

Це лише сприяє тій пастці розчарувань. І перш за все в цьому винне саме суспільство, яке підштовхує політиків до цього, – каже Гай-Нижник.

Різка зміна поглядів і вподобань українців спостерігалася у період 2013-2015 років. На цей час припали початок Революції Гідності, втеча з країни Януковича, “ніж у спину” від РФ у вигляді анексії Криму та початку гібридної війни проти України.

Початок збройного конфлікту на Донбасі ознаменував появу нової недержавної категорії – волонтерів, яким довіряла більшість українців (66,6%).

У топі довіри також залишилися ЗСУ (54,7%), українські ЗМІ (46,9%) та церква (62%). Антирекордсменом стали російські ЗМІ, з яких чи не кожного дня можна було почути брехню про стан справ у нашій державі.

Президент, Верховна Рада та уряд так і не змогли подолати негативний баланс довіри. Що цікаво, цього не сталося навіть після Революції Гідності. Лише у грудні 2014 року п’ятий президент Петро Порошенко мав позитивний баланс довіри.

– Відчутна тенденція (підвищення довіри, – Ред.) була лише один раз – після Помаранчевої революції. Але це тривало кілька місяців і достатньо швидко минуло. Криза, яка виникла тоді у “помаранчевій” команді, фактично засвідчила, що все буде як і раніше. Ну і після Революції Гідності були позитивні тенденції, як і після перемоги (на президентських виборах, – Ред.) Зеленського, – каже голова правління Пента.

Довіра до судів у 2015 році впала ще нижче – до 12,8%, через що неодноразово порушували питання судової реформи.

Нині ж настрої українців не змінилися. Серед лідерів довіри залишаються церква, волонтери, громадські організації та ЗСУ.

А президенту, Раді та уряду, як і раніше, не довіряє більшість українців.

Причини низької довіри

Фесенко пояснює причини низької довіри українців до державних інституцій кількома факторами. По-перше – це розвиток нашої нації, яка формувалася в умовах інших держав.

Ми тривалий час будували свою державу без справжньої незалежності. Особливо якщо пригадати період Радянського Союзу.

Через це ми звикли сприймати керівництво як прояв чогось чужого.

– У соціологів навіть виник вислів Українці – недовірлива нація… Ми формувалися як нація без власної державності. Не лише ми так формувалися, є й інші такі країни, наприклад, Ірландія…

Нація, в сучасному сенсі, формувалася в умовах інших держав. Можливо, це заклало підвалини недовіри до держави як такої. Тобто українці відокремлювали себе від держави, ставилися до неї із засторогою, – каже Фесенко.

А процеси після набуття незалежності України лише підкріплювали недовіру українців. Через значну корумпованість влади будь-якого її представника почали сприймати як корупціонера. А отже і довіри до нього не могло бути.

Ця тенденція частково вплинула й на сприйняття громадянами таких процесів, як приватизація та відкриття ринку землі.

В перші роки незалежності близько 35% українців негативно сприймали приватизацію великих підприємств. На початку 2000-х вже більше 50% респондентів заявляли про негативне ставлення до приватизації, а в 2012-му – понад 60%.

Навіть сьогодні переважає негативна оцінка приватизації, хоча й українці стали більш лояльними до цього явища.

Другою причиною недовіри до інституцій влади голова правління Пента виокремлює те, що не відбулося “привласнення держави українцями”. Тобто українці не відчули, що вона працює на них.

А Гай-Нижник наголошує на тому, що для відновлення довіри до держави, необхідно докорінно реформувати усі гілки влади. Провести замість точкових реформ одну радикальну зміну.

– В нинішній ситуації не можна робити точкових реформ, адже сама система зруйнує позитивні зрушення. Держава потребує комплексного “зруйнування”.

Потрібно викинути стару систему і запровадити нову – на законодавчому, конституційному рівні… Це має бути комплексний “удар”, адже у нас горизонталь і вертикаль матриці української держави унаслідувана від УРСР, яка неспроможна рухатися в сучасному світі, – висловлює думку історик.

Державі доведеться пройти довгий шлях для того, щоб українці відновили довіру до більшості інститутів влади. Не дивно, що після стількох випробувань за часів незалежності України більшість громадян залишаються “скептиками”.

Криза наприкінці каденції Ющенка та президенство Януковича дуже сильно похитнули позицію інститутів влади. Щоб довіра до них вийшла на позитивний баланс, знадобиться не один десяток років копіткої роботи.

Владі залишається лише одне – очищувати свої структури від корупціонерів, адже лише це сприятиме відновленню довіри.

Теги за темою
Рейтинг
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
ChatGPT може бути не настільки енергоємним, як раніше вважалося
InternetUA
2025-02-13T07:16:11Z
Санкції США не впоралися: у Китаї створили чипи в 10 разів потужніші, ніж у Nvidia
InternetUA
2025-02-13T07:10:07Z
Прибулець із глибокого космосу: фізики виявили примарну частинку з найвищою енергією
Фокус
2025-02-13T07:06:13Z
Під «сплячими» вулканами вчені знайшли великі магматичні резервуари
Portaltele
2025-02-13T07:01:54Z
Google Whisk, інструмент реміксування зображень, тепер доступний у понад 100 країнах
InternetUA
2025-02-13T07:01:32Z
Канали Paramount, CBS, MTV і Nickelodeon, зникають з YouTube TV
Portaltele
2025-02-13T07:01:01Z
Elden Ring Nightreign — новий трейлер і дата релізу
ITC
2025-02-13T06:52:45Z
Безліч вітряних турбін буде знесено: у Китаї знайшли їм несподіване застосування
InternetUA
2025-02-13T06:43:30Z
50 найпопулярніших чотиризначних PIN-кодів: їх легко можуть зламати
InternetUA
2025-02-13T06:21:24Z
Гороскоп сумісності – хто стане вашою ідеальною парою на День святого Валентина
24tv
2025-02-13T07:12:04Z
Чи варто за батареєю ставити фольгу - корисні поради
Gazeta UA
2025-02-13T06:54:01Z
Давній і надійний секрет: навіщо додавати в тісто оцет і яких пропорцій дотримуватися
24tv
2025-02-13T06:33:26Z
Готуватися до боротьби з колорадськими жуками потрібно заздалегідь - ефективний спосіб
Gazeta UA
2025-02-13T06:03:18Z
Це непросто прийняти, але будильник – погана ідея: ось як він впливає на ваш сон
24tv
2025-02-13T04:24:23Z
Туристи відмовляються від Туреччини: які напрямки обирають натомість
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T04:12:14Z
Мова кохання: меню для романтичної вечері на День святого Валентина
24tv
2025-02-13T04:09:22Z
Скорпіони розкриють давні таємниці: гороскоп на 13 лютого
24tv
2025-02-13T03:03:07Z
Тест на IQ: знайдіть заховані у ванній кімнаті навушники за 5 секунд
GlavRed
2025-02-13T01:27:18Z
У Хмельницькому затримали двох зловмисників, які мало не до смерті побили 45-річного чоловіка
Украина Криминальная
2025-02-13T07:12:51Z
На Харківщині з Купʼянського і Борівського напрямків евакуювали ще 48 людей
УкраинФорм
2025-02-13T07:12:31Z
У французькому Греноблі кинули гранату в бар, понад 10 людей поранені
Европейская правда
2025-02-13T07:04:48Z
У ставку на Білоцерківщині рятувальники виявили тіло літнього чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T07:03:11Z
Війська РФ за добу обстріляли 37 населених пунктів Херсонщини, є загиблий і восьмеро поранених
УкраинФорм
2025-02-13T06:18:26Z
Невідомі дрони атакували білоруський Гомель
ZN UA
2025-02-13T05:34:57Z
Студент на замовлення інтернет-кураторів з рф підпалив авто військовослужбовця
InternetUA
2025-02-13T05:19:05Z
У США розбився військовий літак
Gazeta UA
2025-02-13T04:54:22Z
На Львівщині 50-річна жінка до смерті забила іноземця
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T04:09:33Z
Порту — Рома. Напередодні
Football.ua
2025-02-13T05:46:43Z
Українська збірна завершила участь у зимовій програмі Ігор Нескорених
УкраинФорм
2025-02-13T05:30:02Z
Олександр Усик готується завершити кар'єру: боксер назвав строки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T04:42:15Z
Лідер АПЛ оступився: Миколенко допоміг Евертону вирвати нічию проти Ліверпуля
24tv
2025-02-12T23:12:53Z
Раньєрі: Ми очікуємо від Порту дуже агресивної гри
Football.ua
2025-02-12T22:45:43Z
Евертон — Ліверпуль 2:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-12T22:37:31Z
Черговий "сухар" для Трубіна: Бенфіка мінімально обіграла Монако у Лізі чемпіонів
24tv
2025-02-12T22:18:55Z
Провал Аталанти та Мілана, Трубін переміг росіянина: всі результати Ліги чемпіонів за 12 лютого
24tv
2025-02-12T22:12:23Z
Ліга чемпіонів УЄФА. «Бенфіка» з Трубіним виграла в Монако,«Баварія» - в Шотландії
УкраинФорм
2025-02-12T22:03:56Z
Окупанти діють хаотично: "Атеш" виявив слабкі місця в системі захисту Балаклавської бухти Криму
24tv
2025-02-13T07:18:07Z
У Торецькій і Часовоярській громадах залишаються 400 людей, росіяни не дають підвозити воду
УкраинФорм
2025-02-13T07:12:15Z
"Неможливо дихати через запах гару": Київ накрила хмара пилу і брудного повітря
GlavRed
2025-02-13T07:09:56Z
Смог і жахливий запах: рівень забруднення в Києві перевищив норму в 7 разів
Telegraf
2025-02-13T07:06:23Z
У Києві другий день поспіль погіршується якість повітря
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T07:03:56Z
Армія РФ готова продовжувати наступ, незважаючи на колосальні втрати на фронті - доповідь IISS
Хвиля
2025-02-13T07:00:47Z
У Києві зафіксували сильне забруднення повітря: деталі
TSN
2025-02-13T06:51:02Z
На фронті за добу - 116 зіткнень, найбільше ворог атакував Покровський напрямок
УкраинФорм
2025-02-13T06:42:59Z
Росіяни за добу поранили чотирьох цивільних на Донеччині
УкраинФорм
2025-02-13T06:42:31Z
Було дискомфортно, – зірка "Школи" висловилась про оголені сцени та домагання під час зйомок
24tv
2025-02-13T07:12:05Z
Трейлер фільму «Як приборкати дракона»
Кино-Театр
2025-02-13T07:03:41Z
"Сильно вибиває": Матвієнко розповіла, що з нею відбувається після смерті мами
GlavRed
2025-02-13T06:27:15Z
Слуги режиму, мовчуни та зрадники: коли російські актори нарешті зникнуть з українських екранів
24tv
2025-02-13T05:00:59Z
58-річна Сінді Кроуфорд повторила свій культовий образ із 90-их
GlavRed
2025-02-13T00:27:21Z
Найкращі виступи України на Євробаченні: топ-5 шоу
CutInsight
2025-02-12T23:39:05Z
Як одягалися українські жінки наприкінці XIX століття: порівняння міської та сільської моди
Telegraf
2025-02-12T22:30:17Z
Євробачення: Найяскравіші виступи в історії конкурсу
CutInsight
2025-02-12T22:21:45Z
Лякає до мурах: чому горор "Чорний телефон" підкорив глядачів та коли вийде друга частина
24tv
2025-02-12T21:39:14Z
Турецькі університети зацікавлені у створенні мережі українських студій - ректор університету Шевченка
УкраинФорм
2025-02-13T07:15:49Z
Нещасний випадок забрав життя захисника України. Згадаймо Степана Чикулая
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T07:00:16Z
"Нива"-кабріолет ЗС РФ застрягла під Покровськом: як ЗСУ "допомогли" окупантам
Фокус
2025-02-13T06:57:10Z
Вівчарки в списку немає: топ найшвидших у світі порід собак
Фокус
2025-02-13T06:51:59Z
Загарбники атакували дронами Суми
УкраинФорм
2025-02-13T06:39:17Z
Норвегія надасть Україні додаткові засоби ППО на майже $107 мільйонів
Европейская правда
2025-02-13T06:28:14Z
На Миколаївщині ППО знищила вісім російських «Шахедів»
УкраинФорм
2025-02-13T06:24:49Z
План залучення молодих у військо. Що з цим не так?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T06:18:34Z
У Канаді створили електронний портал канадсько-українських бізнесів
УкраинФорм
2025-02-13T06:09:01Z
Лікарі не вручатимуть рецепти в руки: що варто знати пацієнтам
Знай
2025-02-13T06:36:34Z
Ціни на найпопулярніші ліки знизять на 30%, – Зеленський
24tv
2025-02-13T06:33:47Z
Що буде, якщо не лікувати перелом кістки
24tv
2025-02-13T06:03:45Z
Оригінальні препарати чи генерики? Амістар®-технологія на зернових культурах проти генериків
AgroPortal
2025-02-13T05:30:15Z
Міжнародний Червоний Хрест долучиться до створення безпекових умов в обласному медзакладі Херсонщини
УкраинФорм
2025-02-13T03:34:48Z
Зеленський заявив, що з 1 березня 100 найважливіших ліків подешевшають на 30%
Украина Криминальная
2025-02-13T02:09:39Z
Фітнес-блогер з'їв 1000 курячих яєць за місяць: чим закінчився експеримент
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T00:15:53Z
Експерти назвали продукти, які допоможуть подолати безсоння
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T23:00:56Z
Який шоколад може допомогти "спалити" зайвий жир жінкам 45+
Gazeta UA
2025-02-12T22:39:31Z
Українці почали купувати землю активніше, ніж житло
AgroNews
2025-02-13T07:12:54Z
Без підтримки USAID 9 прикордонних пунктів пропуску припинили модернізацію
Agravery
2025-02-13T07:06:15Z
Недобросовісні підприємці не сплатили 1,6 мільярда гривень – до них навідалось БЕБ
24tv
2025-02-13T07:03:10Z
Борошномели готові доплачувати за якісну пшеницю
AgroPortal
2025-02-13T07:00:08Z
Кабмін оновив правила торгівлі: що зміниться після війни
Хвиля
2025-02-13T06:36:04Z
В Україні суттєво змінили тарифи на комунальні послуги: що найбільше подорожчало та вдарило по доходам
Политека
2025-02-13T06:27:33Z
Озвучено оновлені ціни на пшеницю
AgroNews
2025-02-13T06:04:20Z
Право експорту тваринницької продукції до ЄС отримали 22 українські компанії
AgroPortal
2025-02-13T06:00:29Z
Відеоспостереження та сигналізація на вхід до купе: «Укрзалізниця» показала нові пасажирські вагони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T05:57:13Z
Названо ТОП-10 найбільш затребуваних електромобілів в Україні
AutoCentre
2025-02-13T07:04:20Z
Як правильно очищати автомобіль від криги: поради експертів
ТСН
2025-02-13T05:18:54Z
Краще, ніж раніше: стартували продажі нового Mitsubishi Outlander
ЗаРулем
2025-02-13T05:09:00Z
Техогляд: які авто мають проходити
ZN UA
2025-02-13T03:34:34Z
Створено генератор, який перетворює вихлопні гази на електрику: як працює
InternetUA
2025-02-12T21:33:00Z
Журналісти випробували економічність Volvo FH Aero 500 I-Save
AutoCentre
2025-02-12T18:13:57Z
За ціною смартфона: презентовано найдешевший електричний Suzuki
Фокус
2025-02-12T18:00:12Z
Range Rover Velar EV готується до бою з Porsche Macan Electric
AutoCentre
2025-02-12T17:09:06Z
Німецькі вчені представили інноваційну ШІ-розробку для моделювання поведінки акумуляторів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T17:06:15Z
Контракт 18 – 24: нардеп відповів, чому Міноборони залучає молодь зараз і що в умовах найкраще
24tv
2025-02-13T07:18:29Z
Новий закон про ленд-ліз можна запустити за три місяці, це позбавить РФ шансу виграти війну - Маломуж
GlavRed
2025-02-13T07:09:54Z
В США анонсували візити Келлога до Європи: коли спецпредставник Трампа приїде в Україну
Telegraf
2025-02-13T07:04:57Z
Два дзвінки – і все пропало? Чому панікувати про здачу України зарано
Telegraf
2025-02-13T06:54:46Z
У Білорусі з в’язниці звільнили журналіста «Радіо Свобода» Кузнечика
Детектор М
2025-02-13T06:52:56Z
Мир на умовах Путіна? Нові заяви Трампа про Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T06:48:19Z
Маск заперечив "вороже захоплення" уряду під час несподіваної появи у Білому домі
InternetUA
2025-02-13T06:43:25Z
Трамп шокував Європу «мирним» планом для України
Украина Криминальная
2025-02-13T06:42:38Z
Трюдо зустрівся із Рютте - говорили про роль НАТО у підтримці оборони України
УкраинФорм
2025-02-13T06:40:42Z