MY.UAНовини
Кризи незалежності: як змінювались зарплати і добробут українців за 30 років
Кризи незалежності: як змінювались зарплати і добробут українців за 30 років

Кризи незалежності: як змінювались зарплати і добробут українців за 30 років

У дефіцитних та голодних 1990-х 90% населення України  називали себе бідними. У стабільніших двохтисячних українська економіка потроху звелася на ноги, люди нарешті могли собі придбати елементарну техніку або відправити дітей вчитися в університет.

Потім – стрімке зростання економіки, яке не прогнозували навіть економісти. Але таке ж короткочасне. У 2008-му країна знову поринула у кризу.

Дослідники твердять: ми досі не можемо вибратися із неї. Додала ще й криза 2013-го, коли в Україні почалася війна. А нинішня коронавірусна криза добряче вдарила по гаманцях та впевненості у завтрашньому дні. Тож, чи стало українцям краще жити за 30 років незалежності?

Кризові 1990-ті: країна бідних мільйонерів

Незалежність коштувала Україні великих економічних втрат. Різке падіння доходів та рівня життя, масова бідність населення. ВВП України скоротився на рекордні 59,2%, реальна зарплата зменшилася у більш як три рази, пенсія – в чотири.

– У середині 1990-х ми були мільйонерами. Наприклад, у 1994-му зарплата у мене була 3,1 млн. За 2 млн можна було купити жіночі туфлі. Вже у 1997 році зарплату я мала у гривнях. Тоді в середньому стала отримувати 170 грн. Вистачало на комунальні, на якісь продукти з магазину. Але більшість харчів вирощували на землі – картопля, весь борщовий набір, тримали свою худобу, – пригадує Тетяна Олійник.

У 1996-му, коли в обіг ввели вже українську гривню, середня зарплата українців – 126 грн. Найбільше отримували працівники фінансового сектору – рекордні 275 грн. У трійці лідерів – працівники транспорту, у цій галузі заробляли в межах 200 грн.

Держуправлінці отримували у середньому 162 грн. Будівельники та працівники промислових підприємств – в межах 150. Переважно всі гроші люди витрачали на продукти. Краща ситуація у бюджетників – час від часу їм хоча б на копійки, але підвищували зарплату.

Читайте
Від 90-х до сьогодні: як змінювався курс гривні в Україні за роки незалежності (тест)

У 1990-х ситуація була настільки нестабільна, що фахівці говорять не про галузі, а про конкретні підприємства, яким всупереч складній ситуації вдавалося вчасно платити зарплату людям. Але таких були одиниці.

– У 1994-му я пішла у перший клас, оскільки у мене родина військових, я не пам’ятаю особливого шику. Зарплати затримували. Виживали тільки завдяки тому, що привозили з села продукти. Хліб мама лише пекла, не купували. Військовим видавали ще пайок, завдяки цьому у нас іноді було мясо, тушонка. Відпочивати теж особливо нікуди не їздили. Але в той час ми отримали від держави квартиру, – пригадує Ірина Васильєва.

Люди виживали. 80% українців навіть не дотягували до прожиткового мінімуму, про що свідчить статистика доходів.

– Якщо зважати на статистику, жити краще нам не стало. Порівняно з 1990-ми, якщо дивитися на дані Держстату,  заробіток сьогодні на 54% нижчий, аніж раніше. Але тоді зарплати були відносно великими, однак за них нічого не можна було купити, була планова економіка, дефіцит. Сьогодні зарплати менші, та можна купити все, що забажаєш, – підсумовує економіст Любомир Шавалюк.

Стабільніші 2000-ті: час кредитів та активних покупок

2000 рік був дуже неоднозначним, пригадують експерти. Всі вже настільки звикли до економічного падіння, що коли на початку 2001 року зріс ВВП країни, це здивувало навіть експертів. 2002-й став іще стабільнішим.

– І з цього року і до 2008-го був дійсно найбільш гарний період 30-річчя незалежності. Коли у людей кожен рік швидко зростала купівельна спроможність, споживчі можливості, що часом вони навіть випереджали бажання. Підтвердження цьому – введення в експлуатацію житла, воно будувалося неймовірними темпами, – зауважує завідувачка відділу досліджень рівня життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень Людмила Черенько.

Але разом із тим суттєво зростала вартість квадратних метрів, нулі додавалися на очах, пригадує Черенько. Втім, це свідчило про спроможність людей купувати дороге житло – вони активно інвестували.

Середня зарплата з 2000-х почала стрімко зростати. Якщо в нульовому вона складала 230 грн, то вже у 2008-му – 1806 грн.

Галузі із найвищими доходами залишилися незмінними – фінанси, транспорт, будівництво. Бідних людей ставало все менше. Якщо у 2002 році за межею бідності 72% населення, вже у 2008-му – лише 12,6%.

Тільки у людей почали з’являтися гроші – вони активно купують нову техніку, меблі. Українці почали активно ходити у ресторани та кафе, відмічають дослідники.

– Якщо говорити про 2000-ні роки, то зарплати зросли, заборгованість зарплат зменшувалася, стрімко розвивалося кредитування. І автомобілі купували в кредит, і квартири, і побутову техніку. Люди стали жити багатше. Але тоді ще не були популярними поїздки за кордон, – аналізує період економічного розквіту Любомир Шавалюк.

Доходи українців зростали, а відповідно, підвищувалися й пенсії та соцвиплати. Якщо іще у 2004-му середня пенсія була в межах 182 грн, то вже 2008-го – 776 грн.

На українських прилавках з’являлося вже більше імпортних продуктів. І часом вони були дешевшими, аніж вітчизняна продукція. Натомість традиційно дешеві товари, які завжди купували бідні родини, зросли в ціні більш ніж у півтора рази.

Менш райдужно, аніж експерти, 2000-ні пригадує Лариса Ляш.

– У 1990-х працювала медсестрою. Заробітна плата була 180-200 грн. У 2000 році було трошки скрутніше, перейшла в будівельну фірму. Там вперше отримала велику зарплату – 400 грн. Ми не шикували, нікуди не їздили, ніяких не було ні санаторіїв, ні моря, нічого не бачили. Тільки робота – село, робота – село, – розповідає Лариса Ляш.

Але 2000-ні дали поштовх освіті. Звичайні люди вже можуть собі дозволити відправити дітей вчитися у вищі навчальні заклади, навіть на контракт. Доступна освіта змінила й ринок праці.

– З’явилося нове покоління працівників, які вже могли добре заробляти у недержавному секторі. В Україну прийшли представництва різних зарубіжних компаній, створювали українські компанії. Саме в нульових з’явився такий клас офісних працівників, які мають диплом про вищу освіту, прагнуть вищого заробітку, – наголошує Людмила Черенько.

Криза 2008-го: долар по 8 та падіння промисловості

Стрімкий розквіт за класичними законами економіки закінчується падінням. Світ охопила глибока фінансова криза, і це миттєво відобразилося на Україні, яка виявилася абсолютно не готовою до таких перипетій.

Вже у червні 2008 року ціни на продукти злетіли догори на 123% порівняно з попереднім роком. Дорожчало все – овочі, картопля, мясо.

Внаслідок високої інфляції подорожчали кредити. Долар скочив з 5 грн до 8 грн. Людям почали затримувати зарплату – на початок 2009 року заборгованість 168%!

Впала промисловість. А кількість безробітних збільшилась на третину. Соціологічні опитування свідчать: наслідки фінансової кризи 2008-го відчули 90% українців. Багато молоді та людей віком 40-49 років тоді втратили роботу.

Читайте
Комуналка, євроремонт і мінімалізм – житлова еволюція українців за 30 років

Період з 2010 до 2012-го економісти називають роком стагнації. Коли всі жили у режимі очікування – фінансова ситуація українців і не погіршувалася, але й сподівань на краще не було.

Революційний 2013-й: початок війни та рекордне скорочення зарплат

Ще не оговтавшись від подій 2008-го, Україна знову поринула у кризу. Фахівці запевняють: річ зовсім не у революції, яка почалася аж наприкінці осені.

Перші дзвіночки, які свідчили про економічний перекіс, з’явилися задовго до Майдану.

– Багато хто каже: от, якби не було Майдану, революції, у нас би все було добре з економікою. Це абсолютна неправда. У 2013 році ще навесні було усім зрозуміло, що ми підійшли до дуже поганої межі, коли намагалися піднімати соціальні виплати, не маючи ніякого економічного підґрунтя та підтримки міжнародних партнерів, – наголошує науковиця Людмила Черенько.

Війна на сході поглиблює прояви кризи. Знову дорожчають продукти, піднімаються комунальні тарифи. Але от зарплати у більшості населення не ростуть, а у декого – навіть знижуються.

– У кризу 2013-2014 років зарплати знизилися на чверть. Це досить великий показник. Навіть глобальні кризи не призводять до таких потрясінь, – аналізує економіст.

Українці почали економити на найнеобхіднішому. У 2015-му купували на чверть менше продуктів, аніж зазвичай. Відмовлялися від дорожчих харчів.

На додаток ще й різкий стрибок долара – з 8 грн до рекордних 28 грн. Бізнес та люди, які мали валютні кредити, хапалися за голови, не розуміючи, як жити далі.

Знову стрімко зросла бідність – 2015 року половина українців отримували зарплати менші за фактичний прожитковий мінімум.

Ситуація дещо стабілізувалася у 2017-му.

– 2017 рік для рівня життя став виходом з чергової кризи. З 1 січня вдвічі підняли мінімальну заробітну плату. Це було нечувано для України, бо у нас були дуже ганебні показники доходів. Нас навіть не було із ким порівнювати, ми з Молдовою мали найнижчу оплату праці, і подекуди навіть почали відставати від Молдови. Коли підвищили мінімалку – миттєво стрибнули доходи від зайнятості, – пригадує дослідниця Людмила Черенько.

У 2017-му середня зарплата в Україні – трохи більше 7 тис. грн. Пенсія – 1 828 грн. Найбільше отримували працівники авіації – понад 30 тис. Фінансисти мали в середньому 13 тис. Такі ж заробітки – у працівників сфери телекомунікацій.

Ковідний 2020-й: випробування на міцність для бізнесу та зростання тарифів

Світову економіку розхитує досі невідомий вірус. Страждають економіки усіх країн, і Україна – не виняток. У першу чергу Covid-19 позначився на малому та середньому бізнесі, компанії закриваюлися на карантини.

Занепад у офлайн-торгівлі, авіації, ресторанному та туристичному бізнесі. На карантині люди сиділи або з голими зарплатами, або їх відправляли у вимушені відпустки.

Зарплати трохи впали, але як тільки карантин послабили, вони повернулися до попередніх позначок. Люди відкладають дорогі покупки, і економлять гроші. Водночас ростуть ціни та тарифи на комуналку.

– Зараз ¾ зарплати йде тільки на оплату комунальних послуг. Я медсестра, чистими на руки отримую 4800 грн. Квартплату треба платить 2300-2400. Продукти подорожчали, проїзд подорожчав. Як казали у новинах, на виживання треба мінімум 5-7 тис., то в нас не виходить навіть на виживання. Виживаємо завдяки тому, що маємо підробітки і затягуємо пояски, – скаржиться на нинішній фінансовий стан Лариса Ляш.

У 2021-му середня зарплата в українців трохи більше 14 тис. Найбільше отримують, звісно, працівники IT-сектору. Середня пенсія – 3700 грн. Як і раніше, більшість своїх доходів українці витрачають на продукти харчування.

– У 1990-х витрати на харчування перевищували 65%. Зараз вони трохи менші 50%. Частка знижується, коли зростають комунальні тарифи. І витрати на харчування українці скорочують у останню чергу, як би сутужно не було, – кажуть в Інституті демографії.

Попри затяжні кризи та скорочення зарплат, фахівці певні: нині українці все-таки живуть краще.

– Це видно за багатьма показниками. Телевізор – вже не розкіш, а предмет першої необхідності, особисті автомобілі є у значної більшості сімей, подорожі за кордон для багатьох українців стали нормою. Комп’ютерна техніка раніше була предметом розкоші, нині кожна родина має кілька ноутбуків. Така ж ситуація і зі смартфонами, – підсумовує економіст Любомир Шавалюк.

Ковідний 2020-й показав: прогнозувати щось на майбутнє складно. Але попри кризу, яка триває, та загрозу нових штамів Covid-19, економісти говорять про економічне зростання в Україні у 2022-2024 роках. Принаймні, ми вийдемо на допандемічні показники.

Читайте
Рівень тіньової економіки України сягнув 30% через пандемію
Теги за темою
Зарплата
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
"Неплохо зарабатывают": Лабубу стимулировали появление "врачей" для кукол
Фокус
2025-07-27T10:21:10Z
Секретная кнопка в стиралке, которая поможет избавиться от запаха, плесени и остатков порошка
TSN
2025-07-27T10:09:15Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
5 вещей, которые нельзя делать родителям учеников: советы учительницы
Знай
2025-07-27T09:51:23Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Заметно похудевший Юрий Ткач восхитил романтикой с женой и показал подросшую дочь
TSN
2025-07-27T09:06:17Z
Она "разрывала" все чарты в 2018-м: какая украинская песня собрала 480 миллионов просмотров на YouTube
Telegraf
2025-07-27T05:06:44Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Безуглая ответила на упреки, что из-за синдрома Аспергера не может иметь доступ к гостайне
Комсомольская правда
2025-07-27T10:21:32Z
Срочное предупреждение ВОЗ по болезни чикунгунья: какая угроза нависла над человечеством
Comments UA
2025-07-27T09:12:56Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Россия готовит новое масштабное наступление на Украину: ей будет помогать другая страна
Comments UA
2025-07-27T10:19:20Z
Нейтральная Австрия рассмотрит вступление в НАТО из-за России
Корреспондент
2025-07-27T10:16:51Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Россияне пытались ликвидировать всех командиров Сил беспилотных систем ВСУ — Мадяр
Апостроф
2025-07-27T10:24:58Z
В этом областном центре Украины живут преимущественно пенсионеры
Comments UA
2025-07-27T10:15:54Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В супермаркете мужчина с ножом напал на людей, ранены более 10 человек
TSN
2025-07-27T09:21:19Z
Россияне ударили по дому в Степногорске: двое погибших
Апостроф
2025-07-27T08:57:19Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Россия атаковала Украину: где были слышны взрывы
TSN
2025-07-27T10:18:29Z
Войска РФ попали в дом в Запорожской области: два человека погибли
ZN UA
2025-07-27T10:09:42Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Бывший соперник Усика и Фьюри нацелился на повторный бой с украинцем
Корреспондент
2025-07-27T10:18:58Z
Усик заявил, что хотел бы изменить гимн Украины: какая причина
Comments UA
2025-07-27T09:57:38Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
"Динамо" – "Хамрун Спартанс": прогноз букмекеров, где и когда смотреть ответный матч квалификации Лиги чемпионов
ZN UA
2025-07-27T09:48:21Z
Ноттингем заблокировал трансфер своего футболиста в Тоттенхэм
Корреспондент
2025-07-27T09:24:01Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T10:00:10Z
Курс валют в Украине 27 июля 2025 года: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2025-07-27T09:12:09Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Вот это кабель-менеджмент: как выглядит "начинка" суперкомпьютера для обучения ИИ
Фокус
2025-07-27T10:00:57Z
PlayStation анонсировала Titanic Escape Simulator – исторически точный симулятор выживания на "Титанике"
Знай
2025-07-27T07:51:17Z
Китайское кунг-фу и мрачный мир: Более 20 минут геймплея Phantom Blade Zero с S-PARTY 2025
GameMag
2025-07-27T07:01:30Z
Square Enix утратила оригинальный исходный код Final Fantasy Tactics — в The Ivalice Chronicles игра воссоздана в новом виде
GameMag
2025-07-27T06:07:27Z
Circana: Для успеха разработчикам нужно выпускать игры везде, геймеры не бросают любимые платформы ради чужих эксклюзивов
GameMag
2025-07-27T05:04:32Z
Выпустят сразу несколько моделей: Apple запускает глобальное обновление линейки iPhone
Знай
2025-07-27T04:51:44Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z