MY.UAНовини
Тільки перший крок: чи варто чекати результатів від Кримської платформи
Тільки перший крок: чи варто чекати результатів від Кримської платформи

Тільки перший крок: чи варто чекати результатів від Кримської платформи

23 серпня у Києві відбувся перший саміт Кримської платформи. Це новий майданчик, створений за ініціативи України. Його головна мета – домогтися деокупації Криму.

Участь у Кримській платформі взяли представники 46 країн. За підсумкам саміту вони підписали спільну декларацію. Вона чітко фіксує невизнання незаконної анексії Криму Росією і зобов’язання країн-підписантів розглянути додаткові обмежувальні санкції проти РФ у разі подальшої агресії.

Чому проведення саміту Кримської платформи було важливим для України і чи варто чекати результатів – читайте у матеріалі.

Декларація Кримської платформи – основні положення

Згідно з ухваленим документом, учасники Міжнародної Кримської платформи засуджують:

  • обмеження прав людини і основних свобод у Криму;
  • мілітаризацію півострова, яка підриває безпеку і стабільність у всьому Чорноморському регіоні,
  • перешкоджання правам і свободам судноплавства;
  • зміну демографічної структури на окупованому півострові шляхом переселення російських громадян до Криму.

Країни-учасниці саміту підтвердили, що будь-яка зміна статусу Автономної Республіки Крим та міста Севастополя як невід’ємної частини суверенної території України не визнається і не визнаватиметься й надалі.

Крім того, вони підтвердили свою рішучість підтримувати тиск на Росію для припинення тимчасової окупації Криму і відновлення контролю України над цією територією.

Також декларація передбачає, що країни зобов’язуються розглянути подальше посилення санкцій проти Російської Федерації, якщо дії Росії цього вимагатимуть.

А ще підписанти документу пообіцяли:

  • використовувати відповідні механізми ООН, Ради Європи, ОБСЄ, інших міжнародних і регіональних організацій для вирішення проблем, пов’язаних з тимчасовою окупацією;
  • розглядати можливість застосування інших механізмів там, де це доцільно;
  • консультуватися, обмінюватися і координувати належним чином свої зусилля в рамках міжнародних організацій, на міжнародних конференціях, форумах та інших заходах, де обговорюється тема Криму.

Головні тези, які прозвучали на саміті

Президент України Володимир Зеленський сподівається, що 23 серпня 2021 року стане початком деокупацію Криму, яка розпочнеться в Києві.

Він звернув увагу на те, що з початку окупації Росія втричі збільшила свою військову присутність на українському півострові, в результаті чого він перетворився на військову базу і став плацдармом для подальшого поширення впливу РФ на регіон Чорного моря.

На думку глави держави, окупація Криму ставить під сумнів ефективність всієї міжнародної системи безпеки.

– Окупація Криму ставить під сумнів ефективність всієї міжнародної системи безпеки, принципів територіальної цілісності і недоторканності кордонів. Без відновлення довіри до цієї системи, жодна держава не може бути впевненою, що не стане наступною жертвою окупації територій, – наголосив він.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль підтримав думку президента, зазначивши, що деокупація Криму – колективне завдання, оскільки йдеться про відновлення справедливості норм міжнародного права.

Також він додав, що загальні потенційні збитки від окупації Криму оцінюються експертами в понад $100 млрд. Це втрачені природні ресурси, активи держави, промисловість, а головне — негативні наслідки для людей, які потерпають від політики країни-агресора.

Зі свого боку глава Європейської ради Шарль Мішель заявив, що Євросоюз не визнає окупацію Криму Росією і далі виступатиме проти порушення міжнародного права:

– Я тут присутній для того, щоб підтвердити незмінну позицію ЄС: ми не визнаємо незаконної анексії Криму та Севастополя Росією. Наша мета – зробити так, щоб незаконна анексія ніколи не стала легітимізованою, – зазначив він.

А віце-президент Європейської Комісії Валдіс Домбровскіс додав, що Європейський Союз продовжить підтримувати Україну в боротьбі з незаконною окупацією і контролюватиме, щоб це питання було на міжнародному порядку денному.

Читайте
Рада звернулась до ЄС та НАТО із закликом до співпраці в рамках Кримської платформи - за 283 голоси

Чим проведення саміту важливе для України

Політолог Ігор Рейтерович у коментарі Фактам ICTV говорить, що проведення Кримської платформи було дуже важливим для України, адже знову актуалізувало питання Криму у світовому порядку денному.

Оскільки наша країна вчергове на такому рівні отримала підтвердження основних заяв, які лунали від міжнародної спільноти, починаючи з 2014 року.

– Проведення саміту за п’ятибальною шкалою я би оцінив на четвірку з плюсом точно. З точки зору організації, представництв, заяв, які прозвучали, все було на досить високому рівні. Але це тільки перший крок. Результативність, ефективність, актуальність платформи можна оцінити за умови, що буде відповідне продовження, і що підписана декларація знайде практичне втілення.

Думаю, що протягом найближчих кількох місяців стане зрозуміло: це була разова акція чи серйозна робота, яка проводитиметься щодня, – пояснює експерт.

Політолог та керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко у коментарі Фактам ICTV звертає увагу на те, що для України важлива навіть не стільки Кримська платформа, як політика, спрямована на деокупацію Криму і повернення наших громадян і територій.

Кримська ж платформа повинна бути інструментом, яка допоможе реалізувати ці ініціативи.

– Як на мене, принципово важливим є те, щоб експертна рада, створена в межах платформи, предметно і щоденно займалася як питаннями як питаннями безпекової сфери, так і гуманітарними. Зокрема, правами людей на окупованих територіях, – зазначає він.

Але, на думку політолога, Україні також варто використовувати можливості, коли є така кількість представників міжнародних держав, щоб створювати і наповнювати фонди допомоги політв’язням або нашим громадянам в Криму, які цього потребують.

За словами Олександра Мусієнка, ключова ідея повинна полягати у тому, що в питанні деокупації Криму ми боремося передусім за захист прав людини і гідне майбутнє для громадян.

Підписану країнами декларацію політолог називає важливим кроком, оскільки у ній міжнародна спільнота підтверджує невизнання незаконної окупації Криму Росією. Але необхідно працювати над тим, щоб все, що вона передбачає, втілювалося в життя:

– Нам потрібно розуміти, що ініціативи з деокупації, захисту громадян або щодо того, як ще більше притягувати Росію до відповідальності, зміцнювати українські військово-морські сили, повинні бути передусім з боку України, – додає Олександр Мусієнко.

А от чи зможе бути виконане зобов’язання, яке передбачає додаткові обмежувальні санкції проти РФ у разі подальшої агресії, залежить від кількох факторів.

– По-перше, це залежатиме від того, чи будуть створені органи Кримської платформи, які займатимуться розробленням і реалізацією політики в сфері протидії агресії РФ. Тобто ті, хто збиратиме відповідну інформацію, готуватиме документи, виноситиме їх на розгляд країн-підписантів декларації.

По-друге, у цій ситуації багато залежить від України. Зокрема від того, чи зможе вона надати докази конкретних порушень з боку Росії, які викликатимуть необхідність запровадження додаткових санкцій, – додає Ігор Рейтерович.

Читайте
Влада в Україні повинна мати чіткий план на випадок деокупації Криму - Кулеба

Водночас голова правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко зазначив, що саміт Кримської платформи – це найважливіший міжнародний захід, який проходив в Україні за всі 30 років незалежності нашої країни.

Головним сенсом цього майданчика політолог називає довготривалу дипломатичну боротьбу проти російської окупації Криму.

– Завдання Кримської платформи – постійно нагадувати міжнародній спільноті про цю проблему і координувати наші зусилля і активність міжнародних партнерів в боротьбі проти російської окупації Криму (зокрема, і через санкційний режим проти Росії), в реагуванні на політичні та правові наслідки російської окупації Криму.

Зокрема, на порушення прав і свобод українців і кримських татар на окупованих територіях, на перетворення Криму на військову базу, на чисельні порушення міжнародного права внаслідок російської окупації Криму, – говорить експерт.

Тим часом посол України в Німеччині Андрій Мельник назвав Кримську платформу історичним проривом. Він переконаний, що наприкінці цього процесу Росія добровільно поверне Крим. Але це може затягнутися і тривати кілька років.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Реліз Grand Theft Auto VI, як і раніше, заплановано на осінь 2025 року, – Take-Two
InternetUA
2025-02-07T11:16:01Z
Продажі «бюджетного» Apple iPhone SE 4 стартують у лютому, але офіційної презентації не буде, — Bloomberg
ITC
2025-02-07T11:12:20Z
Зовсім недавно Земля пережила найзеленіший період в історії: що змусило рослини процвітати
Фокус
2025-02-07T11:00:30Z
У Британії будують підводні модулі для життя на глибині у 200 метрів
УкраинФорм
2025-02-07T10:54:49Z
Компанія Samsung повертає перше місце у світовому рейтингу виробників напівпровідникових чіпів
InternetUA
2025-02-07T10:46:36Z
У Британії працюють над першим океанічним поселенням
1News
2025-02-07T10:24:02Z
Геймер отримав NVIDIA RTX 5090 замість 5080, але зарано зрадів
ITC
2025-02-07T10:19:46Z
GitHub навчив Copilot генерувати код по фото і розуміти голосові команди
ITC
2025-02-07T10:19:17Z
Скільки робочих місць може замінити штучний інтелект у майбутньому: експерти назвали цифри
InternetUA
2025-02-07T10:16:01Z
Не ризикуйте: 8 речей, які не можна прати в пральній машинці
24tv
2025-02-07T11:06:24Z
Про неприємний запах з взуття можете забути: ось як його легко позбутися
24tv
2025-02-07T11:03:21Z
Кімнатні рослини для лінивих, які не потребують щоденного догляду
Gazeta UA
2025-02-07T10:54:05Z
Найкращі цитати про успіх, які надихають: 100 мотивуючих висловів великих людей
24tv
2025-02-07T10:42:45Z
Троянди та півонії пишно цвістимуть: як використовувати кавову гущу як добриво
GlavRed
2025-02-07T10:39:34Z
Якщо розсада не сходить, приготуйте ефективний розчин: всього дві склянки води і популярний засіб
TSN
2025-02-07T10:36:48Z
Що треба знати перед купівлею індукційної плити: 5 факторів, на які слід звернути увагу
24tv
2025-02-07T10:36:39Z
3 інгредієнти й 30 хвилин: як легко приготувати згущене молоко вдома
24tv
2025-02-07T10:36:18Z
Чи можна прати рушники одночасно з одягом: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2025-02-07T10:30:34Z
Не перший випадок, – у Повітряних силах підтвердили збиття КАБу біля Запоріжжя
24tv
2025-02-07T11:18:54Z
На Санторіні оголосили надзвичайну ситуацію через підвищену сейсмологічну активність
УкраинФорм
2025-02-07T11:18:48Z
Понад ₴10 млн. збитку на закупівлях: судитимуть екскерівницю Національного антидопінгового центру
Украина Криминальная
2025-02-07T11:18:22Z
Росія вдарила КАБами по прикордонню Сумщини: двоє загиблих, під завалами можуть бути люди
УкраинФорм
2025-02-07T11:15:12Z
На Алясці зник літак з пасажирами
24tv
2025-02-07T11:07:48Z
Військовому присудили п’ять років тюрми за смертельну ДТП
1News
2025-02-07T11:03:34Z
Житомирянин отримав довічне ув’язнення за жорстоке вбивство жінки та її дитини
Украина Криминальная
2025-02-07T10:57:46Z
Схема БАДів: шахраї вимагали кошти у літніх осіб
1News
2025-02-07T10:48:29Z
Житель Житомирщини вчиняв розпусні дії стосовно малолітньої та примушував знімати порновідео
Украина Криминальная
2025-02-07T10:30:16Z
Шалені кошти: стало відомо, скільки заробив Джошуа за кар'єру
24tv
2025-02-07T11:18:11Z
Українізація триває: Трабзонспор націлився на ще одного футболіста Шахтаря
24tv
2025-02-07T11:06:54Z
Торрес оформив найшвидший хет-трик Барселони за останні 16 років
Football.ua
2025-02-07T11:04:14Z
У півзахисника Кіріана Родрігеса стався рецидив раку
Football.ua
2025-02-07T10:57:56Z
Кубок IBU. Норвежець Шевдаль виграв переслідування в Ріднау; Тищенко - 20-й
УкраинФорм
2025-02-07T10:51:15Z
Промоутер озвучив умову для реваншу Усика з Дюбуа
Gazeta UA
2025-02-07T10:42:52Z
Фаворитка Путіна не повернула медалі, зароблені під допінгом
Telegraf
2025-02-07T10:42:14Z
Клуби Ла Ліги вимагають покарання для Реала через скарги на суддівство
Football.ua
2025-02-07T10:34:20Z
Кассано: Феліш – потенційний топ-3 у світі на лівому фланзі після Вінісіуса та Родріго
Football.ua
2025-02-07T10:28:53Z
Ворог форсує Оскіл і накопичує сили на правому березі, – ЗСУ про ситуацію на Харківщині
24tv
2025-02-07T11:12:36Z
На фронті росіяни не припиняють масові штурми: військові назвали найважчий напрямок
GlavRed
2025-02-07T11:03:55Z
На ресторані «Вітряк» у Києві осипається мозаїка Алли Горської
УкраинФорм
2025-02-07T11:00:20Z
Іншого виходу немає: відому стелу з Донецької області планують евакуювати
24tv
2025-02-07T10:54:20Z
Бійця, якого вважали зниклим безвісти, зустріли з полону на Вінниччині
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T10:42:32Z
"Сафарі по цивільних": волонтерка показала страшні кадри з Покровська
24tv
2025-02-07T10:42:04Z
Сніг ненадовго, а лопати — на роки. У Києві чиновники пояснили скандальну закупівлю
Telegraf
2025-02-07T10:30:25Z
Більше ніяких ЖЕКів: хто тепер стежитиме за вашим будинком
Знай
2025-02-07T10:30:00Z
Морози посиляться, буде -12 градусів: Україну накриває антициклон Elvira
GlavRed
2025-02-07T10:27:18Z
Без білизни: Анджеліна Джолі вразила новим виходом й показала татуювання на спині
24tv
2025-02-07T11:12:16Z
Фіналістка Нацвідбору на Євробачення-2025 FIЇNKA розповіла про залаштунки шоу: "Всі змучені"
24tv
2025-02-07T10:51:51Z
Красива, але вибаглива: яку кімнатну рослину просто обожнює дружина Роберта Паттінсона
24tv
2025-02-07T10:42:39Z
Байопік «Малевич» презентують на Мюнхенській конференції з безпеки
УкраинФорм
2025-02-07T10:42:34Z
3 найновіші українські серіали, у які вже встигли закохатись глядачі
24tv
2025-02-07T10:36:38Z
Брітні Спірс підтримує стосунки з колишнім бойфрендом та його дітьми: деталі
Фокус
2025-02-07T10:21:31Z
Нових «Месників» очолить Сем Вілсон , а Роберт Дауні-молодший стане головним лиходієм
ITC
2025-02-07T10:19:24Z
Ірена Карпа зустрілася із Далай-ламою і подарувала йому прикрасу з літерою «Ї»
УкраинФорм
2025-02-07T10:06:30Z
Hulu випустив фільм про загиблу українську операторку Галину Гатчінс
1News
2025-02-07T09:57:47Z
У Міноборони заявили, що 70% зброї, яку ЗСУ використовують на фронті, – допомога партнерів
Лига
2025-02-07T11:18:23Z
ТСУ: 1,7 млн одиниць зброї недоотримала армія через відсутність держзамовлень
Хвиля
2025-02-07T11:12:48Z
В Україні знову зростає кількість укладених шлюбних договорів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T11:06:22Z
В Україні почали штрафувати за порушення хвилини мовчання: яке покарання загрожує порушникам
Политека
2025-02-07T11:04:05Z
У Сумах готуються до відкриття військового ліцею: подробиці освітньої ініціативи
24tv
2025-02-07T11:03:31Z
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 27–29 січня 2025 року — резюме
Детектор М
2025-02-07T11:01:28Z
Літак п'ятого покоління. Програма F-35 компанії Lockheed Martin зрушила з мертвої точки?
Фокус
2025-02-07T10:57:49Z
Молитовний сніданок у Вашингтоні: Україна розповіла про злочини РФ проти християн, деталі
Фокус
2025-02-07T10:57:39Z
У рідних військовополонених шахраї вимагають гроші за посилки
Украина Криминальная
2025-02-07T10:54:27Z
Чому каву варто замінити на зелений чай: думка японських науковців
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T11:06:38Z
Зі шлунка дівчини видалили 1 кг волосся
TSN
2025-02-07T11:03:01Z
Заборона USAID б'є і по медицині? На Київщині лікарі залишилися без зарплати за січень
Telegraf
2025-02-07T10:15:25Z
Ідеальний обід за 20 хв.: як приготувати салат-мікс від Джеймі Олівера
Gazeta UA
2025-02-07T10:06:32Z
На Дніпропетровщині підліток потрапив до лікарні після 10 банок енергетика
24tv
2025-02-07T08:00:19Z
Як приготувати тонкі дієтичні млинці без борошна: зберігайте простий рецепт
Gazeta UA
2025-02-07T07:51:34Z
Понад 70% вартості ліків в Україні формують виробники, – дослідження Proxima Research
TSN
2025-02-07T07:51:17Z
Як харчуватись при гастриті, щоб уникнути загострень
24tv
2025-02-07T06:03:03Z
Здоровий сніданок, в який ви закохаєтеся: тости з авокадо та яйцем пашот
24tv
2025-02-07T04:12:15Z
За рік портфель військових ОВДП зріс майже вдвічі - до ₴168 мільярдів
УкраинФорм
2025-02-07T11:18:37Z
Російські атаки на західноукраїнські ПСГ розлякали західних газотрейдерів – оглядач
ZN UA
2025-02-07T11:13:14Z
Підтримка добудови Хмельницької АЕС серед українців зросла до понад 80%, – опитування
Telegraf
2025-02-07T11:12:57Z
Прохання Трампа не почуто: Саудівська Аравія піднімає ціни на нафту для Європи та Азії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T11:06:09Z
Навіть після війни: ЄБРР інвестуватиме до 3 млрд євро в Україну щороку
Петр и Мазепа
2025-02-07T11:04:44Z
Підприємство на Херсонщині працює завдяки грантам, кредити — недоступні
AgroPortal
2025-02-07T11:00:07Z
Найсприятливіший час для вкладів: що буде з депозитними ставками у лютому
24tv
2025-02-07T10:57:00Z
Україна розглядає можливість створення продовольчого хабу в Єгипті
Agravery
2025-02-07T10:51:33Z
Доходи Пенсійного фонду різко зросли на початку року: куди пішли гроші
24tv
2025-02-07T10:49:46Z
Майбутні моделі Mercedes-Benz можуть одержати колеса з дисплеями
AutoCentre
2025-02-07T11:06:46Z
В Україні вперше на АЗС замінили заправну колонку на зарядку для електромобілів
AutoGeek
2025-02-07T11:06:16Z
Знайомий, але інший: тест-драйв нового Hyundai Tucson
Фокус
2025-02-07T10:42:30Z
Які нові автомобілі обирають українці у 2025 році: рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T10:36:39Z
Експерти назвали п’ять проблемних німецьких автомобілів, яких варто уникати
ТСН
2025-02-07T10:36:13Z
Електричний Jeep Wagoneer S суттєво подешевшав та отримав спецверсію
AutoGeek
2025-02-07T10:24:20Z
Nissan не об’єднуватиметься з Honda і шукає нових партнерів
AutoCentre
2025-02-07T10:12:11Z
Оприлюднено зарплати пілотів Формули-1 у 2025 році: цікавий рейтинг
ЗаРулем
2025-02-07T10:12:09Z
Оприлюднили рейтинг найпопулярніших в Україні вживаних авто із США
Gazeta UA
2025-02-07T09:54:34Z
Швеція після смертельної стрілянини хоче посилити закони щодо зброї
Европейская правда
2025-02-07T11:18:04Z
«Вірус Крупи». Правоохоронці трусять депутатів-інвалідів місцевих рад
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T11:12:58Z
Москва більше не зможе шантажувати країни Балтії після їхнього відключення від енергосистеми РФ - Каллас
УкраинФорм
2025-02-07T11:12:40Z
Україна не планує зменшувати роль міжнародних експертів при доборі на посади - Стефанішина
УкраинФорм
2025-02-07T11:09:31Z
Аж 37 нардепів «відрядились» до США. Не в Херсон, не на Харківщину, не в Запоріжжя, не в Суми…
Украина Криминальная
2025-02-07T11:09:03Z
Експосол України в Білорусі пояснив, чого досяг Лукашенко, розмістивши у себе ядерну зброю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T11:06:37Z
Орбан заявив, що планує запровадити санкції проти незалежних угорських ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-07T11:06:35Z
РНБО застосувала санкції до 55 громадян Росії за знищення української культури
Детектор М
2025-02-07T11:04:09Z
Марк Цукерберг зустрівся з владою США
360ua.news
2025-02-07T11:03:33Z