MY.UAНовини
Українці за роки незалежності: живуть довше, одружуються пізніше, а вчаться більше
Українці за роки незалежності: живуть довше, одружуються пізніше, а вчаться більше

Українці за роки незалежності: живуть довше, одружуються пізніше, а вчаться більше

Українців за 30 років стало менше, хоча тривалість життя зросла. Ми навчилися виживати у різних економічних умовах – із затримкою зарплат у 1990-х, із кризою 2008-го, обвалом гривні у 2014-му.

Українці навчилися доволі швидко змінювати фах. Змінився й інститут сім’ї – громадяни пізніше одружуються, менше народжують і багато розлучаються. Змінилися соціальні ролі чоловіка та жінки і їхнє ставлення до дитини.

Ранні шлюби сьогодні – рідкість, а дітей народжують в середньому у 28 років.

Українців стало менше, але живемо ми довше

Населення в Україні скорочується набагато швидше, аніж в усьому світі. За даними Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України, за 30 років нас стало менше на 8 млн.

Насамперед на це вплинула перманентна економічна криза. Найбільше українців було на початку 1993 року – 52,2 млн, сьогодні – 41,6 млн.

– Те, що відбулося, це дуже стрімке скорочення населення. Мабуть, ніде у світі такого не було. За 30 років кількість населення скоротилася на 8 млн – це дуже багато, – каже старший науковий співробітник, член-кореспондент НАН України Олександр Гладун.

Вплинула і війна на Донбасі. Щоправда, масштаби впливу можна буде оцінити після проведення перепису населення. У 2014-2015 роках наклала свій відбиток масова міграція. Виїжджали у Російську Федерацію, Білорусь, Молдову та в усі прикордонні країни.

Тривалість життя українців сьогодні набагато менша, аніж у Європі. Хоча за роки незалежності почала потроху зростати.

– На початку 1960-х років в Україні була одна з найбільших тривалостей життя в Європі. Потім європейські країни пішли іншим шляхом і почали випереджати. А ми – пішли своїм. В той час життя людини, на жаль, не мало цінності. Будували комунізм за будь-яку ціну, себе не берегли, така була ідеологія. Зараз це змінюється, – зауважує науковець.

У 1991 році середня тривалість життя жінки була 74,2 роки, зараз приблизно 77. У чоловіків була 64,6, а зараз майже 67. У скандинавських країнах, наприклад, розрив між жіночим і чоловічим середнім віком – три роки, у нас – 10.

В Україні (у чоловіків) – ще й алкоголізм, стреси, паління, смертність у ДТП. На жаль, це створює статеві диспропорції у структурі населення. Є показник, який називається передчасна смертність (смертність у віці до 65 років) – він у нас становить 30%.

В Україні торік на 100 померлих було 48 народжених, зараз цей показник ще менший – приблизно 37 народжених на 100 померлих.

– Також впливає зміна репродуктивної поведінки. Середній вік жінки під час народження дитини – це приблизно 28 років. Первістка – трохи менше 26 років. Щоб природним шляхом зупинити скорочення населення, треба аби 10 жінок народжували 22 дитини, у нас зараз 10 жінок народжують 12 дітей. Тобто очевидно, що природним шляхом ситуацію не виправити. Репродуктивний вік підвищився на 3-3,5 роки, – каже Олександр Гладун.

За віковою структурою людей віком 60+ у нас зараз десь біля 24%, а дітей віком до 14 – приблизно 14-15%.

– Ці діти, які увійдуть у репродуктивний вік, теж народять менше. Це призводитиме до скорочення населення в усьому світі. В Україну будуть приїздити мігранти. Переважно азійські республіки, кавказькі республіки колишнього Радянського Союзу. Може, із Афганістану будуть біженці, частина людей з Африки також буде їхати. З розвинених країн до нас їхати не будуть, – наголошує Олександр Гладун.

Олександр додає: парадокс у тому, що чим кращою буде економічна ситуація в країні, тим більш привабливою вона буде для зовнішніх мігрантів. І з роками це призведе до зміни етнічного складу населення країни. Як це позначиться на житті українців – залежить від державної політики, від того, як працюватимуть із мігрантами.

Українці і сім’я. Пізні одруження, шлюбний договір, новий розподіл обов’язків

Українці суттєво змінили і своє ставлення до інституту сім’ї. На це вплинуло чимало чинників. І вони доволі комплексні. Насамперед завіса, яка впала після розвалу Радянського Союзу.

Радянські жінки були активними у громадському житті, в роботі, мали рівень освіти в середньому вищий, аніж чоловіки. Але разом із тим до початку 1990-х на жінку покладалася подвійна робота – робочі обов’язки і домашні.

Читайте
30 років незалежності: головні досягнення, якими пишається Україна

Вся хатня робота та виховання дітей теж лягали на плечі жінок. І саме у роки незалежності постало питання про гендерну рівність не лише в освіті, правах, а й у сім’ї.

Ранні шлюби стали рідкістю. Коли ву розвинених країнах вік шлюбу і дітонародження почав підвищуватися ще в 1970-х роках, то в Україні це почалося лише в 1990-х.

– Візьмемо першу половину 1990-х, приблизно у 10% шлюбів – наречена віком до 18 років, а кожен 5-й шлюб – це наречена віком до 20 років. А що таке ранній шлюб для жінки? Це раннє народження дитини. В результаті жінка отримувала неповноцінну освіту, а це стримувало процес її розвитку та самореалізації, – зауважує старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН Людмила Слюсар.

Людмила додає: із середини 1990-х років у нас вік шлюбу почав підвищуватися. Зараз у нас менше 1% шлюбів, де наречена віком до 18 років.

Водночас впливають на пізню народжуваність і економічні фактори. Сьогодні, коли запитують молодих людей, чому відкладається народження дитини, соціологи чують такі відповіді: житло, низька заробітна плата, відсутність інфраструктури для дітей дошкільного віку. Плюс накладаються загальносвітові тенденції.

За всі 30 років ставлення до інституту сім’ї змінилося. Перша зміна на офіційному рівні відбулася 2004 року, коли набув чинності новий сімейний кодекс (ухвалили його в 2002 році), у якому було чимало нових новел, розповідає адвокат, знавець сімейного права Світлана Савицька.

– Одна з нових новел, яка спочатку була не дуже позитивно прийнята, та, в де з’явилася норма про цивільний шлюб. З одного боку, покоління дорослих не сприймало це. З іншого – молоде покоління, яке вважало, що стосунки можуть бути вільними, сприйнялио цю норму позитивно.

У людей з’явився вибір: хочете захисту від держави щодо народження дитини, щодо поділу майна, щодо спадкування – це законний шлюб. Не хочете захисту від держави – можете проживати однією сім’єю без реєстрації. Хоча досі в нас немає єдиної суспільної думки щодо цивільного шлюбу, – наголошує Світлана Савицька.

За 30 років суспільство позбулося численних стереотипів і навішування ярликів щодо сімейних відносин.

– Ми не називаємо дітей, які народилися поза шлюбом або без шлюбу, байстрюками. Ми не називаємо жінок, які народжують дітей без чоловіків, гулящими. В деяких регіонах, де погляди більш традиційні, навішування ярликів ще існує. Але все ж наша молодь нас вчить, що вони можуть вільно проживати з чоловіком чи жінкою, не боячись суспільного осуду, – наголошує адвокатка.

Шлюбний договір теж був прописаний у сімейному кодексі 2002 року, але активно почав використовуватися з 2014-го, і сьогодні люди вже не жахаються, наголошує експерт, а запитують про нього і укладають.

– У сім’ях дуже змінилося ставлення до жінки та чоловіка. І чоловіки, і жінки справді відстоюють свою рівність у шлюбі, рівність батька і матері стосовно дитини. Жінка сьогодні жодним чином не поступається в соціальних сферах. Чоловіки ж зі свого боку хочуть показати нічим не поступаються в сімейних правовідносинах, вони хочуть доглядати за дітьми, – каже Світлана Савицька.

Світлана додає, що сьогодні в нас величезна кількість суперечок, де батьки-чоловіки відстоюють своє право на виховання дитини і на проживання дитини саме з батьком. Тут додається і те, що за останніми змінами і чоловік, і жінка мають право на декретну відпустку. Жінка хоче бути соціально активною, чоловік – виховувати дітей.

Якщо раніше розірвання шлюбу було лише в присутності чоловіка і жінки, то сьогодні суд розриває шлюб фактично без них, без виклику їх до суду, тобто доволі спрощена процедура.

– Інтереси дитини завжди преважають над інтересами батьків. Саме цим керуються в судах. Дитина є суб’єктом сімейних правовідносин, а не об’єктом, – зауважує юристка.

Шлюбів менше, бо зараз одружуються ті, хто народжений у 90-х роках. Тоді дітей народжувалося мало, тож і шлюбів сьогодні логічно менше. Розлучень багато. Кількість їх коливається, але все ж є тенденція до зниження.

– Основна прихована причина розірвання шлюбу протягом тривалого часу була саме нерівність у сім’ї. Сьогодні є тенденція до того, що сучасні жінка і чоловік розуміють: має бути рівність у розподілі обов’язків, – каже старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН Людмили Слюсар.

Вища освіта стала масовою

Що стосується забезпечення українців освітою – кількість установ середньої освіти за часи незалежності скоротилася, утім, як і кількість учнів. У 1992-1998 роках у школах було близько 7 млн учнів, а самих шкіл – близько 22 тис.

Після 2004 року і кількість установ освіти, і кількість учнів стали скорочуватися. Сьогодні в Україні дітей, які навчаються у закладах загальної середньої освіти 4,2 млн, а дошкільнят –  1,2 млн.

Вища освіта за період незалежності перестала бути чимось недосяжним. Запровадження саме контрактної форми навчання зробило вищу освіту доступною, хоч і наклало свій відбиток.

– Коли ми вийшли з Радянського Союзу освіта сприймалася як складнодоступне благо. До вищої освіти пускали не всіх. Відсоток тих, хто йшов в інститут, був набагато меншим, ніж тих, хто йде сьогодні в університети. З 90-ми, з 2000-ми зайшла ця масовізація, яка носить у першу чергу соціальний характер, – каже експерт з питань освіти Єгор Стадний.

Єгор додав, що вища освіта зараз сприймається як часоперебування, а не як засіб професійного зростання. Це не стосується всіх, але все ж це має місце.

Дохід та робота

В 90-ті роки 90% людей називали себе бідними. Ця тенденція зберігалася тривалий час, хоч статистичні дані за 90-ті роки виокремити дуже складно.

– Якщо ми говоримо про прожитковий мінімум, який затвердили в 2000-му році, то більше 80% станом на 2000-й рік мали доходи, нижчі за цей прожитковий мінімум. Можна сперечатися, скільки він відповідав чи не відповідав реаліям, формувався за пострадянськими підходами чи ні.

Але якщо ми говоримо, що більше 80% людей мали доходи, які не дотягували, то точно можна сказати, що в 90-ті роки більше половини населення однозначно перебували в стані виживання, – каже завідувачка відділу дослідження рівня життя Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи НАН України.

Вона доповнила, був 10-річний період обмежених фінансових можливостей. Рятувало те, що медицина в той час була більш-менш безоплатна. Це те, чого бракує сьогодні. Коли ми заходимо в економічну кризу, то ми боїмося побачити, що зріс відсоток людей, які не змогли забезпечити собі лікування через нестачу коштів.

Попри кризу та війну, сьогодні українці стали жити заможніше, хоч досі чималий відсоток – до 45% витрат – займає стаття на харчування.

Читайте
Відкладення шлюбу та народження дітей: як змінились українці за 30 років

З 2002 по 2008 роки був найкращий період економічних можливостей українців. Житло будувалося, зростала його вартість і його більше купували. Далі була криза 2013-2014 років. 2017-й рік дає зростання в усіх секторах.

З першого кварталу 2020 року починається зростання бідності і зщниження показників рівня життя.

Згідно з даними Державної служби статистики, середня номінальна заробітна плата в Україні в лютому 2021 року зросла до 12 тис. 549 грн.

Найвищий рівень зарплат у лютому зафіксовано в Києві (18 тис. 504 грн), найнижчий – у Кіровоградській області (9 тис. 903 грн).

Рівень безробіття в 90-х роках зафіксувати складно. За даними Держстату, у 2000-му році безробіття було на рівні 12,4%, далі поступово зменшувався. Стрибки з погіршенням ситуації надалі були в 2009-му році, 20014-му та 2020-му.

За даними Мінекономіки, у  серпні 2021 року кількість офіційно зареєстрованих безробітних склала 315 тис. осіб.

Цінності українців теж змінилися

За даними Інституту соціології НАН України, із 1991–2020 рр. приблизно однаково важливими для українців були і залишаються такі цінності, як міцне здоров’я, матеріальний добробут, сприятливі морально-психологічні стани в суспільстві, створення в суспільстві рівних можливостей для всіх, суспільне визнання.

А також міцна сім’я, благополуччя дітей, незалежність у справах, судженнях та вчинках.

А от цінності, які зростали у своїй значущості за 30 років, пов’язані з державною незалежністю України, демократичним розвитком країни, свободою слова, демократичним контролем рішень владних структур, підприємницькою ініціативою.

А також інтелектуальним розвитком, культурною компетентністю, цікавою роботою, соціальною рівністю, національно-культурним відродженням, участю у релігійному житті, участю у політичному житті.

Останнє 10-тиліття особливо посприяло мобілізації суспільства та розвитку його демократичних цінностей. Адже саме з 2011 по 2020 відбуваються надзвичайні події.

– І дійсно, Євромайдан, повалення режиму Януковича, позачергові президентські вибори, анексія Криму Росією, військова АТО проти сепаратистів на сході України, загибель малайзійського Боїнга, бойові зіткнення українських військових з частинами регулярної російської армії на території країни – все це не можна віднести до рядових, звичайних подій у житті українського суспільства, – зазначає головний науковий співробітник Інституту соціології Анатолій Ручка.

Читайте
Більше задоволених життям. Як змінився психологічний портрет українців за 30 років
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна отримала новий транш від ЄС з заморожених російських активів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T11:24:18Z
Скільки коштуватиме відбудова та модернізація України? Шмигаль відповів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T11:09:43Z
В Україні прогнозують зростання врожаю завдяки кукурудзі
24tv
2025-07-10T11:04:23Z
Експортери вершкового масла уже використали чверть квоти ЄС
AgroPortal
2025-07-10T11:04:13Z
Фон дер Ляєн анонсувала нові пакети фінансової допомоги Україні
УкраинФорм
2025-07-10T11:01:39Z
Зараз на паливному ринку крихкий баланс цін - експерт
УкраинФорм
2025-07-10T11:01:00Z
Комуналка обійдеться дешевше: хто з українців може зекономити на комісії
GlavRed
2025-07-10T10:54:24Z
Майже 34 тис. транзитних декларацій на експортні товари оформила Україна у ІІ кварталі 2025 року
AIN
2025-07-10T10:49:35Z
Генеральна директорка X, соцмережі Ілона Маска, йде у відставку на тлі антисемітського скандалу
24tv
2025-07-10T10:37:21Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
На Вінниччині зафіксовано випадки лептоспірозу: що відомо про інфекцію
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T11:24:22Z
Почему Украина должна отходить от советских практик и изменить политику в отношении наркотиков
Европейская правда
2025-07-10T11:12:22Z
Якщо ви живете у постійному поспіху, то маєте знати ці 5 ключів до довголіття
24tv
2025-07-10T10:58:55Z
Чи має право пенсіонер на оформлення інвалідності
24tv
2025-07-10T10:00:17Z
На Рівненщині у жінки лікарі з-під ока видалили 11-сантиметрового паразита
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T09:30:09Z
Коли краще утримуватися від сну під час польотів, щоб подолати зміну часових поясів
24tv
2025-07-10T09:10:44Z
Назвали дієту, яка знижує ризик смерті на 36 %
24tv
2025-07-10T08:24:01Z
Тупість Путіна відштовхнула Трампа від Росії: що зміниться для України
Фокус
2025-07-10T11:20:55Z
Чеська розвідка: РФ вербує мігрантів для підпалів і диверсій у ЄС через Telegram
Европейская правда
2025-07-10T11:20:16Z
Зеленський у Римі просив партнерів відновлювати Україну із "планом Маршалла"
Европейская правда
2025-07-10T11:19:52Z
Екскерівниці Хмельницької МСЕК Тетяні Крупі вдвічі зменшено заставу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T11:18:47Z
Сигнали Росії про готовність до переговорів були частиною пропаганди - Зеленський
УкраинФорм
2025-07-10T11:16:23Z
У Римі підтвердили, що Польща проведе конференцію з відновлення України у 2026 році
Европейская правда
2025-07-10T11:12:59Z
Програма SAFE: Кошта закликав створити спільну оборонну систему ЄС
Хвиля
2025-07-10T11:07:21Z
Марко Рубіо зустрінеться з Лавровим у Малайзії: США готують нову допомогу Україні
360ua.news
2025-07-10T11:04:17Z
Екссекретар Київради Володимир Бондаренко отримав підозру: деталі справи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T10:58:25Z
Службова недбалість, що призвела до руйнування тунелю в столичному метро – повідомлено про підозру директору Департаменту транспортної інфраструктури КМДА
Украина Криминальная
2025-07-10T11:25:39Z
Більшість летіла на Київ: у мережі показали маршрути, як Росія атакувала Україну 10 липня
24tv
2025-07-10T11:24:45Z
Повінь у Львові: підтопило Центр Довженка і три навчальні заклади
УкраинФорм
2025-07-10T11:24:14Z
Ворожі дрони посеред дня дісталися Заходу України: в яких областях небезпека
24tv
2025-07-10T11:19:50Z
На Львівщині через паводок підтоплені сотні будинків та міжнародна траса
ZN UA
2025-07-10T11:18:26Z
31 рік тому кияни вперше обрали мера столиці в незалежній Україні. Як кияни управляли містом з часів Київської Русі і дотепер?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T11:04:57Z
Звучить дуже загадково: якою була перша назва Ужгорода та як вона з'явилась
GlavRed
2025-07-10T11:00:47Z
Від +10 до майже +40: в Україні очікуються погодні гойдалки та тропічні ночі
Фокус
2025-07-10T10:52:09Z
У Харкові затримали колишнього артиста цирку, який зливав ворогу координати ЗСУ та готував серію диверсій, щоб знеструмити місто
Мій Харків
2025-07-10T10:47:09Z
Російський БПЛА залетів до Литви з Білорусі: винищувачі НАТО працювали в бойовому режимі
Фокус
2025-07-10T11:25:29Z
Нові "дрони-ждуни": у бригаді "Рубіж" розкрили, як Росія полює на Сили оборони
24tv
2025-07-10T11:24:36Z
Радіоведуча Юлія Карпова пояснила, чому її цивільний чоловік демобілізувався
24tv
2025-07-10T11:04:31Z
Робота для пенсіонерів у Харкові: де шукають людей на зарплату 40 тисяч гривень
Политека
2025-07-10T11:02:48Z
До команди Суспільного доєднались гіперлокальні кореспонденти на Чернігівщині, Сумщині та Харківщині
Детектор М
2025-07-10T11:02:42Z
Не треба чекати на поставки: в США тестують новий метод забезпечення військових БПЛА
Фокус
2025-07-10T10:58:42Z
Німеччина зменшить допомогу біженцям з України та поділить їх на групи, — DW
Фокус
2025-07-10T10:58:40Z
Ужгородський журналіст Олег Диба заявив про тиск на опозиційні медіа та порушення під час мобілізації
Детектор М
2025-07-10T10:54:24Z
У МОН повідомили, наскільки зросте виплата для вчителів з вересня
24tv
2025-07-10T10:52:05Z
Щоб розкрити справу, треба зазирнути в минуле: 1+1 Україна покаже новий серіал “Таємниці архівів”
GlavRed
2025-07-10T11:18:07Z
Український проєкт «Вакуум» отримав нагороду на кінофестивалі у Карлових Варах
УкраинФорм
2025-07-10T11:16:32Z
Викиньте цей одяг: Андре Тан розповів, що не варто носити у 2025 році
24tv
2025-07-10T11:13:58Z
Той, хто підкорив серце "Красуні": Джулія Робертс поділилася милим фото з чоловіком
GlavRed
2025-07-10T11:05:59Z
Зірка "Супер топмоделі по-українськи" Анна Суліма народила первістка від іноземця
TSN
2025-07-10T10:48:25Z
Майкл Медсен помер: як знімався в Києві і отримав "Кобзар" від Зеленського
TSN
2025-07-10T10:48:21Z
"Було б логічно": де Ротару може публічно з'явитися вперше за кілька років
GlavRed
2025-07-10T10:25:07Z
Крістіна Орбакайте терміново залишає США - як відреагувала Алла Пугачова
GlavRed
2025-07-10T10:25:00Z
Через росіян: Бред Пітт здивував новою вимогою до Анджеліни Джолі
Фокус
2025-07-10T10:22:59Z
Як обрізати яблуні та груші влітку, аби дали потрійний урожай
24tv
2025-07-10T11:24:35Z
Чи можна собакам дивитись в очі: кінолог розкрив неочікувану правду
GlavRed
2025-07-10T11:05:15Z
Як зробити тараньку в домашніх умовах: докладна інструкція для приготування популярної закуски
TSN
2025-07-10T10:48:45Z
300 г на 10 л води — й огірки більше не гірчитимуть, будуть солодкими, хрумкими та соковитими
TSN
2025-07-10T10:48:38Z
Фісташка – в тренді: готуємо смачні й легкі цукерки з цим інгредієнтом
24tv
2025-07-10T10:43:45Z
У французькій Ніцці починають діяти обмеження на прийом великих круїзних суден
Европейская правда
2025-07-10T10:28:32Z
Морква виросте малою і зморщеною: якої помилки постійно припускаються городники
GlavRed
2025-07-10T10:25:55Z
"Подивіться, яка краса": чоловік живе у покинутому будинку поблизу Чорнобиля
Фокус
2025-07-10T10:25:36Z
Які дерева притягують успіх і гроші: що посадити біля будинку
GlavRed
2025-07-10T10:25:10Z
У Києві кількість постраждалих унаслідок атаки РФ зросла до 19
УкраинФорм
2025-07-10T11:22:57Z
Вибухи під Житомиром: у лікарнях залишаються 16 постраждалих
УкраинФорм
2025-07-10T11:16:58Z
На Харківщині горить понад 110 гектарів лісу
УкраинФорм
2025-07-10T11:09:02Z
Ольга Сумська шокувала видом із вікна її квартири під час обстрілу Києва: "Найстрашніша ніч"
TSN
2025-07-10T11:07:39Z
В одному з районів Києва сталася стрілянина: виявлено тіло чоловіка із вогнепальним пораненням
24tv
2025-07-10T10:58:48Z
Повернулась за паспортом і загинула: очевидці розповіли трагічні подробиці обстрілу Києва
TSN
2025-07-10T10:48:41Z
В Одесі поліція та СБУ викрили матір з донькою, які працювали на ворога
Украина Криминальная
2025-07-10T10:48:08Z
Росіяни атакували БПЛА громаду на Дніпропетровщині, загинув чоловік
УкраинФорм
2025-07-10T10:47:13Z
У Куп’янську росіяни вдарили по машині енергетиків
УкраинФорм
2025-07-10T10:40:03Z
Назвали найпопулярніші гібридні авто місяця
Gazeta UA
2025-07-10T11:05:42Z
Новий суперкар Maserati виглядає звично, але деталі змінені
Топ Жир
2025-07-10T10:18:49Z
Представлений абсолютно новий Mazda CX-5
Portaltele
2025-07-10T10:13:51Z
Компактний Renault 5 EV отримав оригінальну позашляхову версію
AutoCentre
2025-07-10T10:13:42Z
Проїхав найдалі без підзарядки: електромобіль Lucid Air встановив рекорд Гіннеса
AutoGeek
2025-07-10T09:34:48Z
Цей електромобіль побив рекорд і змусив Koenigsegg виглядати повільним
Топ Жир
2025-07-10T09:18:54Z
Гібридний V6 та 725 к.с. під капотом: новий Audi RS6 Avant готовий до дебюту
AutoCentre
2025-07-10T09:16:14Z
Дешевше за Duster: седан Volkswagen Jetta став позашляховиком
ЗаРулем
2025-07-10T08:52:17Z
Бренди Peugeot, Citroen, Opel зміцнюють власні позиції на українському ринку LCV: більше 30% та позиція лідера
AutoCentre
2025-07-10T08:46:49Z
Що купити замість Galaxy Z Fold 7: топ-5 смартфонів, які замінять новий флагман
Фокус
2025-07-10T11:25:27Z
Летить кілька сантиметрів над водою: в Туреччині створили унікальний дрон-камікадзе-екраноплан TALAY
Фокус
2025-07-10T11:25:25Z
Замість зеленого борщу: відмінний суп, який вражає своїм смаком
GlavRed
2025-07-10T11:22:36Z
Сигнали цифрового шпигунства: як зрозуміти, що вас слухають
360ua.news
2025-07-10T11:20:13Z
Розробники DJI представили новітній дрон FlyCart 100
InternetUA
2025-07-10T11:18:44Z
Вчені знову говорять про життя на Венері
Portaltele
2025-07-10T11:11:49Z
Компанія Маска представила нову модель ШІ Grok 4
УкраинФорм
2025-07-10T11:05:53Z
Ми досі про них говоримо: 10 ігрових персонажів, які підірвали мережу своєю популярністю
24tv
2025-07-10T11:04:30Z
У Google Play повернувся троян Anatsa, який краде банківські дані
InternetUA
2025-07-10T11:03:10Z
У Мінмолодьспорту України пройшов антидопінговий освітній захід
УкраинФорм
2025-07-10T11:22:44Z
Джокович на Вімблдоні переписав історію тенісу: відеоогляд знакової перемоги
24tv
2025-07-10T11:13:51Z
Відомий склад української баскетбольної «молодіжки» на Євро у Греції
УкраинФорм
2025-07-10T11:09:24Z
Фабіан Руїс: Я дуже пишаюся ПСЖ
Football.ua
2025-07-10T11:03:50Z
Мальорка продовжила контракт із головним "піратом"
Football.ua
2025-07-10T11:03:28Z
Ювентус виявляє інтерес до Адеємі
Football.ua
2025-07-10T10:56:24Z
ПСЖ розгромив «Реал» і вийшов у фінал клубного чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T10:42:41Z
Найгарніша легкоатлетка України вразила публіку яскравим фото з відпочинку
24tv
2025-07-10T10:37:10Z
Аякс оголосив про відхід Гендерсона
Football.ua
2025-07-10T10:35:28Z