MY.UAНовини
Новий рівень українського кіно
Новий рівень українського кіно

Новий рівень українського кіно

Центральною секцією 12-го Одеського кінофестивалю стала «Національна конкурсна програма. Повний метр». І це було серйозно. Із шести фільмів конкурсу вибір щодо найкращого було зробити справді непросто — всі мали амбіції на перемогу, і то цілком обґрунтовані серйозністю змісту, покладеними зусиллями і наявним результатом. Причому змагання відбувалося між п’ятьма ігровими й одним документальними фільмами, чого, в принципі, не мало би бути, бо формат зйомки вимагає розподіляти все по своїх поличках. І світові конкурси в цьому одностайні, преміюючи фільми за форматом, чи це американський «Оскар», європейський «Фелікс» чи українська «Золота дзиґа». Інакше буде не зрозуміло, на що глядачеві спиратися у виборі, маючи перед собою два різні, паралельні підходи до відображення життя: одні вважають, що ігрове глядачеві більш пасує, бо ж не даремно є термін homo ludens, інші ж скажуть, що в самій основі людини лежить необхідність документальності як потреба збереження пережитого, а отже живого, не вигаданого, душевного, бо ж humans sint animata. Власне, всі представлені в конкурсі фільми так чи так поєднували документ із грою, фактично інтерпретували життя, беручи за основу навколишню дійсність, і дійсність саме українську.

Німецький режисер Маркус Ленц, представляючи свого «Суперника», сказав зі сцени Фестивального центру Музкомедії, що писав сценарій 5 років, і вже не сподівався його екранізувати, коли з’явився український копродуцент, компанія Belka Strelka. Таким чином Україна стала тією країною, від якої несе конфліктами — відгуками війни, корупцією на кордоні, двомовним конфліктом і пошуком кращого місця. Де це краще місце? Для головного героя, 9-річного хлопчика Романа, — там, де мама, а мама поїхала по заробітки на чужину, до Німеччини, куди Романа, врешті, доставляють як контрабанду серед ящиків, лахів та банок. Перші хвилини радості з мамою змінюються на пересторогу щодо появи іншого чоловіка поруч, і що характерно — великого, гладкого і відштовхуючого пана. Наступні дні — це ламання дитячої картини світу, примус життя ділити те, що хлопчик від народження вважав лише своїм, і небажання пристосовуватися до нових обставин.

Власне, драматична й навіть трагічна доля Романа сюжетно є доволі поширеною історією, і не тільки в Україні, а й у світі, в сенсі перших психологічних травм від втрати свого батька до «отримання» «чужого», плюс травма втрати домівки і, зрештою, травма вже рідкісна — від зустрічі зі смертю обличчям до обличчя, травма, подібна до психопатології з «Країни припливів» (на жаль, українські відбірники одеської програми «На пошану Террі Ґілліама» цей фільм не взяли). Все вкупі – це не про переселенців, не про стосунки матері-дитини, а про дитину без нагляду, про покинуту дитину, дитину без культури, такого собі Мауглі, на якого головний герой і перетворюється. У нього все в житті було суперником, і виживання є викликом, кинутим йому, як тварині. Його недолюбили, його залишили, а коли знайшли й почали любити, то робили це надто мало, аби виробити в ньому людяність. Без освіти, без підтримки — сам на сам із загрозами — він приречений. Хоча відкритий фінал і його сльози, як це не дивно, викликають надію на можливе майбутнє.

Приблизно з таким саме перетіканням від позитиву до негативу — з легким натяком на зміни до кращого — зроблені й «Королі репу» Мирослава Латика, трагікомедія про життя у провінції. Парадоксальним тут є те, що головний герой, на відміну від свого друга, не хоче їхати зі свого села. Він хоче тут досягнути вершин своїм умінням читати реп і дати своїй норовливій любові те, чого вона хоче, — краще життя, і йому байдуже на примітивність її вимог (любов зла, полюбиш і ось таку). Безвихідь оточення героя може надати лише інший, катастрофічний варіант: якщо хочеш грошей і їх нема де законно заробити, зароби будь-як. На що герой і підписується, а підпис кров’ю, як відомо, дає тільки короткочасне матеріальне задоволення, забираючи всю решту. Драматична історія з яскравими комедійними моментами карколомно і, треба сказати, дуже життєво змінюється на трилер із похмурою атмосферою чорної діри. Те, що герой виживає й у фіналі, побитий, мов пес, отримує примарний шанс — це шанс сценаристів і режисера, шанс задля моралі — мовляв, у житті так рідно буває, тому, глядачу, подивись, до чого можеш скотитися!

Шанс на останній хвилині, зміна героя після драматичних випробувань, на загал — це класична драматургія. Нічого нового з часів грецької цивілізації не відбулося. Карл Густав Юнг у деталях розписав психологічний портрет людини, з усіма можливими її мотиваціями й діями, падіннями і злетами. Джозеф Кемпеблл це все переробив у «драматургію героя», красиво змальовуючи тисячі його облич. Новітні українські фільми добрі в тому, що показують дефіле цікаво придуманих масок, навіть якщо вони не надто добре прилаштовані і з-під них видно інші лиця. З цієї серії фільм Тараса Дроня «Із зав’язаними очима», лауреат головного призу минулорічного Варшавського кінофестивалю.

У центрі сюжету — драма дівчини, чий хлопець не повернувся з фронту. Вона не просто цим засмучена, вона цим розчавлена. Російсько-українська війна скінчилася, ми перемогли, але героїні це не допомагає, бо вона програла. І важливий бій — теж: будучи спортсменкою в змішаних бойових мистецтвах, вона, посеред раунду, вже майже виграючи, зненацька бачить у натовпі обличчя нібито її хлопця, що вводить у сум’яття й розфокусовує її бійцівську увагу. На жаль, технічні моменти — бої й рухи актриси — настільки далекі від потрібного переконання глядача у правдивому професіоналізмі героїні, що розчарування переноситься й на весь фільм. Втім даремно, бо фільм, власне, його драматична хода від першого рвучкого й сумного тренування до фінального впевненого підйому голови тієї, яка відпустила свою проблему і взяла себе в руки, — добре вибудована хода, і вибудувана вона за всіма канонами Кемпбелла, з масою поворотів, стрибків, кульбітів, із намаганням прожити не своє життя, а від свого відмовитися, і, врешті, з віднайденням заповітного рішення — як жити далі. Цим «... очі» добрі, що рятують важливу й наразі відчайдушно потрібну тему, в якій війна, що триває проти навали Росії, поєднана з кожним українцем чарівною невидимою ниткою. І треба мати мужність це прийняти. Як героїня приймає свою долю, бо від неї не втечеш. 

            

Перетин реальності й вигадки також присутній у фільмі Катерини Горностай «Стоп-Земля», ще одного нашого тріумфатора на фестивалях світу, в даному випадку в Берліні, де він виграв «Кришталевого ведмедя» у програмі Generation. І виграв якраз не за гостроту буденності, а за змалювання цілком мирного існування підлітків. (Попри те, що в душі будь-кого з тінейджерів, немов на Юпітері, вирують сто п’ятсот ураганів). Це кіно – поліваріантний приклад, бо, будучи ігровим, він містить елемент документальності: в героїв, ніби як у звичайних людей, беруть інтерв’ю, розпитуючи їх про життя й переживання, таким чином роблячи фільм мок’юментарі. І це лише додає оригінальності «Стоп-Землі», ледь не першій «молодіжній драмі-мелодрамі» в новітній Україні, і то драмі настільки заглибленій у душу молодої дівчини з її прихованим коханням до однокласника, що, як в алхімії, утворює такий собі філософський камінь. І це заслуга Горностай, яка провела виняткову роботу в спілкуванні зі своїми акторами, і з простого акторства вивела справжню органіку — життя!

Життю, власне, присвячений і «Простір» Дмитра Томашпольського, світова прем’єра якого відбулася саме на Одеському кінофестивалі. Так само, як і чисельні режисери світу під час карантину не бажали сидіти склавши руки і знімали фільми онлайн, Томашпольський вирішив і собі зробити щось подібне. І треба віддати йому належне — була придумана відмінна (в усіх сенсах) форма, відмінна, скажімо, від британського серіалу «Постановка» (Staged), де структура будувалася на основі поліекрана, а кожний екран був вікном до будинку одного з героїв. У «Просторі» немає поліекрана, натомість він повниться героями, їхніми історіями, будинками, квартирами чи кімнатами. Близько двох десятків українських акторів отримали пропозицію знімати себе на різноманітні ґаджети спершу у звичних обставинах домашнього побуту, від прокидання до лягання спати, але з часом завдання стали нестандартними, доречним тому божевіллю, яке багато хто з людей відчував, несподівано й надовго ізольований у своєму помешканні. Пропоновані акторам обставини — грати не у штучних декораціях, а в лаштунках власного дому — народили цікаві сцени, моменти, епізоди з фантасмагоричної реальності, прожитої ними (й нами всіма) протягом останнього півтора року. Все разом вийшло захопливо оригінальним, утворюючи цільний концепт безумовно ігрового кіно, просто зшитого з документального матеріалу.

А от «Національний музей» Андрія Загданського — це всуціль документальний фільм, втім, так само концептуальний (зроблений ще торік, але через карантин відкладений на поличку часу навмисно, щоб бути показаним в Одесі саме офлайн). Ми спостерігаємо, як усередині музею, протягом як мінімум трьох сезонів — осені, зими й весни — проходять ремонти й підготовка до експозицій українських ікон кінця XVII сторіччя і картин Богомазова початку ХХ століття, де розказується про унікальність і тих, і тих робіт, і про титанічний труд щодо їх реставрації. Але рефреном ідуть екстер’єрні й інтер’єрні кадри-свідчення розвалу самого музею. І цей контраст набагато ширший за контекстом, стосуючись, метафорично, не тільки самого приміщення у столиці на початку вулиці Грушевського, а й, вірогідно, всього суспільства в цілому, адже як ти можеш говорити про високі матерії, якщо ноги в тебе глиняні й от-от завалишся?

Поєднані актуальністю, з темами надзвичайної соціальної важливості, всі шість фільмів конкурсу утворюють прекрасний портрет українського кіно, тим більш значущий, що виглядає він достойно поруч із «портретами» іноземного виробництва. Виокремлення — преміювання — одного з пазлів, звісно, буде суб’єктивним. Але вельми цікавим. Наприклад, погляди на «найкращий український повнометражний фільм» збігся в національного журі з думкою глядачів, чиї голоси за регламентом і визначають володаря Гран-прі «Золотого Дюка» – й ті, й ті назвали одну «Стоп-Землю». Тобто першим і другим було байдуже на відсутність історії, глибокого сюжету, загалом драматургії, а також характерів персонажів, наповнення деталями тощо. Всіх взяла атмосфера життя підлітків, і навіть не життя — а їхні переживання, скуті соромом, неоковирністю почуттів, висловів та рухів. І завершальна премія за «найкращу акторську роботу ансамблю акторів» усе добре пояснює. Тобто внутрішньокадрова драматургія замінила драматургію всього фільму настільки переконливо, що зробила одне важливим, а інше — неважливим. Саме таке резюме можна зробити і щодо фестивалю, позбавленого міжнародного конкурсу, але сила і значущість національного конкурсу, і повнометражного, і короткометражного, і окремо кожного з його кавалків, повністю нівелювали втрату, натомість компенсували її та дали більше, ніж можна було очікувати.     

На фото: кадр із фільму «Стоп-Земля»

Фото: bestin.ua  

Думки, висловлені в рубриці Column, передають виключно погляди самих авторів і можуть не збігатися з позицією редакції «Детектора медіа». Тексти авторських колонок суб'єктивні та не претендують на всебічне висвітлення теми.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни намагаються прорвати фронт, – військовий розповів про складну ситуацію на полі бою
24tv
2024-12-03T20:24:35Z
СБУ заочно повідомила про підозру рашисту, який готує кримських школярів до війни проти України
Украина Криминальная
2024-12-03T20:03:00Z
Чи є імовірність великого наступу на Запорізькому напрямку найближчим часом
24tv
2024-12-03T19:27:26Z
На Київщині та у низці областей - повітряна тривога
УкраинФорм
2024-12-03T19:24:54Z
Кілька груп російських «Шахедів» розпочали чергову атаку, у низці областей повітряна тривога
УкраинФорм
2024-12-03T19:24:44Z
ГУР: Російські командири видають солдатам інструкції для самогубства на фронті
Хвиля
2024-12-03T19:12:54Z
У Куп’янську залишаються понад 1600 жителів, з них більш як 100 - на лівому березі Осколу
УкраинФорм
2024-12-03T19:00:46Z
Енергетика і наступ РФ на Донеччині: головне зі звернення Зеленського
TSN
2024-12-03T18:51:58Z
Росіяни захопили рекордну кількість територій з березня 2022 року: Тимочко пояснив причину
24tv
2024-12-03T18:48:40Z
В рамках плану Трампа: які країни можуть відправити війська в Україну
Политека
2024-12-03T20:42:21Z
Генсек НАТО запропонував Україні відкласти будь-які мирні переговори з Росією, – NYT
24tv
2024-12-03T20:39:04Z
Сили США з метою самооборони розгромили кілька цілей у Сирії - Пентагон
УкраинФорм
2024-12-03T20:36:39Z
Рютте назвав три ключові напрямки допомоги НАТО для України
УкраинФорм
2024-12-03T20:36:06Z
Єрмак та Умєров летять до США на перемовини з представниками Трампа - ЗМІ
TSN
2024-12-03T20:36:06Z
Воєнний стан у Південній Кореї та "ультиматум" України: головні новини України
GlavRed
2024-12-03T20:27:56Z
Україна очікує у грудні системи ППО від кількох партнерів - Зеленський
УкраинФорм
2024-12-03T20:24:15Z
Не обійшлось без втручання ззовні: що спричинило воєнний стан у Південній Кореї
24tv
2024-12-03T20:24:05Z
Каллас зустрілась із лідерами Сербії та Косова, закликала до нормалізації
Европейская правда
2024-12-03T20:13:31Z
Умєров прокоментував реформу ВЛК
1News
2024-12-03T20:42:11Z
Як спілкуватись з людиною, яка має деменцію
24tv
2024-12-03T20:03:26Z
Міноборони спільно з МОЗ запустили реформу ВЛК: що вона передбачає
TSN
2024-12-03T17:48:12Z
Чому так важливо відновлювати втрачені зуби
24tv
2024-12-03T17:30:58Z
Скільки заробляють лікарі в Хмельницькій МСЕК: офіційні дані
24tv
2024-12-03T17:15:35Z
Як приготувати омлет в мікрохвильовці: смачні, швидкі рецепти
TSN
2024-12-03T17:09:19Z
Вчені відкрили новий клас неврологічних захворювань
Portaltele
2024-12-03T16:39:12Z
Чому взимку не можна ходити без шапки: поради, які вбережуть волосся
24tv
2024-12-03T15:39:33Z
Турбота про кишківник і не тільки: в чому суть дієти Майра, яка стає усе популярнішою
24tv
2024-12-03T15:09:20Z
Близький друг Алсу розкрив справжню причину розлучення
GlavRed
2024-12-03T20:27:45Z
4 найкращі фільми з оскароносним Бренданом Фрейзером, який святкує 56-річчя
24tv
2024-12-03T20:12:10Z
Притула назвав Молочного із "Файна Юкрайна" "ватою" та пригадав останню їхню розмову у 2022 році
Комсомольская правда
2024-12-03T19:55:09Z
"Це безпрограшні прийоми": дизайнерка інтер'єру поділилася хитрощами з облаштування дому
24tv
2024-12-03T18:33:14Z
Актор озвучування Індіани Джонса влаштував 9-годинну пиятику, щоби підготуватися до ролі
ITC
2024-12-03T18:28:11Z
"Хімія між вами": Melovin злився в пристрасному поцілунку з відомою співачкою
GlavRed
2024-12-03T18:27:03Z
Ректорка університету Карпенка-Карого: У нас китайці захищали докторські бездоганною українською
УкраинФорм
2024-12-03T18:13:37Z
Університет імені Карпенка-Карого планує в 2025 році набирати курс на «Майстерність актора кіно»
УкраинФорм
2024-12-03T18:13:10Z
Klavdia Petrivna, Пивоваров та Dorofeeva - чиї пісні слухали українці в Apple Music у 2024 році
Комсомольская правда
2024-12-03T18:05:16Z
Уряд оновив критерії для підприємств по відновленню бронювання працівників
360ua.news
2024-12-03T20:24:39Z
Через високі ціни на молочні продукти стримуються попит на них
24tv
2024-12-03T20:03:57Z
Українцям розповіли, як тепер правильно передавати свідчення газового лічильника
Хвиля
2024-12-03T20:03:26Z
Пенсії, виплати, мобілізація та інше: чимало зміниться для українців з грудня, перелік нововведень
Политека
2024-12-03T20:01:59Z
Співробітники Apple звинувачують компанію у стеженні за їхніми особистими смартфонами
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T20:00:28Z
"Київстар" змінює тарифи для пенсіонерів: що потрібно знати в грудні
Хвиля
2024-12-03T19:45:35Z
Австрия дает 10 млн евро фонду Всемирного банка по поддержке Украины
Европейская правда
2024-12-03T19:40:58Z
Підвищення тарифів на газ, тепло і світло: Шмигаль зробив важливу заяву
TSN
2024-12-03T19:36:35Z
Виплату 1000 гривень очікують уже 4 млн українців: як і на що можна витратити кошти
GlavRed
2024-12-03T19:27:43Z
Пенсіонери отримають нову доплату у грудні: кому можуть відмовити
Хвиля
2024-12-03T20:45:35Z
До війни було 42 млн: омбудсмен назвав чисельність населення України
Фокус
2024-12-03T20:45:11Z
Як захистити поле почесних поховань у Тернополі?
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T20:33:31Z
"Ну то й що, що загинув": священник УПЦ МП вдарив сестру полеглого українського героя
GlavRed
2024-12-03T20:27:29Z
Тернополянка Аліна Ременець зіграла на піаніно в квартирі, де загинув її батько: щемливе відео
24tv
2024-12-03T20:24:42Z
Сергій Притула відверто розповів про свої заробітки — за рахунок чого живе і на чому економить
TSN
2024-12-03T20:06:11Z
ЗСУ отримають американську систему M131 MOPMS: що це таке і як допоможе
InternetUA
2024-12-03T20:01:55Z
Дослідники Єльського університету ідентифікували сотні українських дітей, викрадених Росією - Зеленський
УкраинФорм
2024-12-03T19:48:23Z
Росіяни запустили "Шахеди" по Україні: які області під загрозою атак
24tv
2024-12-03T19:48:19Z
Єдина дитина, на яку чекали 15 років: нові подробиці "мажорної" ДТП у Дніпрі
24tv
2024-12-03T20:42:52Z
З'ясовано причину нового пошкодження кабелю між Швецією та Фінляндією
InternetUA
2024-12-03T20:27:51Z
Суд заарештував ексзаступника голови Вищого господарського суду
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T20:12:57Z
Засудили чоловіка, який здавав росіянам харківську ППО
InternetUA
2024-12-03T19:25:44Z
Псевдобанкіри ошукали чоловіка на 120 тисяч гривень
InternetUA
2024-12-03T17:27:38Z
Фінська поліція заявила, пошкодження підводного кабелю сталося через ремонтні роботи
УкраинФорм
2024-12-03T16:45:45Z
Шукав "легких" грошей в інтернеті: у Рівному судитимуть палія авто
InternetUA
2024-12-03T16:27:39Z
"Мілана була єдиною дитиною, на яку чекали 15 років": нові подробиці "мажорної" ДТП у Дніпрі
TSN
2024-12-03T16:09:39Z
Смертельна ДТП у Дніпрі: суд обрав запобіжний захід 19-річному підозрюваному
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T16:01:36Z
"Барселона" розчавила суперника, перервавши свою безвиграшну серію в чемпіонаті Іспанії
TSN
2024-12-03T20:36:50Z
Рафінья: Я переживаю найкращий момент у кар'єрі
Football.ua
2024-12-03T20:33:14Z
Ноєр отримав першу в своїй кар'єрі червону картку
Football.ua
2024-12-03T20:27:36Z
Український футбол чекають зміни: як нововведення вплине на клуби УПЛ
24tv
2024-12-03T20:03:25Z
Кубок Італії: Болонья з голом і трьома асистами Кастро розгромила Монцу
Football.ua
2024-12-03T19:37:53Z
Кубок Німеччини: Штутгарт розгромив Ян Регенсбург, Фрайбург поступився місцем у чвертьфіналі Армінії
Football.ua
2024-12-03T19:18:30Z
Збірна України U-21 отримала суперників на Євро-2025: результати жеребкування
24tv
2024-12-03T19:15:34Z
У МанСіті замислились над звільненням Гвардіоли: хто може стати новим тренером чемпіона АПЛ
24tv
2024-12-03T19:12:03Z
"Нарешті зупинить його": відомий промоутер зробив прогноз на реванш Усик – Ф'юрі
TSN
2024-12-03T19:09:59Z
Одеколон і парфуми: між ними є важлива різниця й ось чому ви повинні знати її
24tv
2024-12-03T19:57:46Z
"Магічна" стеля з Гоґвортсу у себе вдома: як зробити справді чарівний декор
24tv
2024-12-03T19:36:42Z
Жир можна відмити олією: несподіваний лайфхак, про який не чув ніхто
24tv
2024-12-03T19:27:59Z
Чи належите ви до двох знаків зодіаку, які матимуть найкращий грудень у своєму житті
24tv
2024-12-03T19:12:04Z
В нього закохані абсолютно усі: готуємо знаменитий салат "Чоловічі сльози"
24tv
2024-12-03T18:36:06Z
Перейшли межі розумного вже давно: в Іспанії почала діяти скандальна вимога для туристів
24tv
2024-12-03T18:21:12Z
Корисніші, ніж ви уявляли: 5 способів використати мандаринову шкірку
24tv
2024-12-03T18:12:49Z
Що важливо мати вдома при відключенні електроенергії: прості та корисні поради
Политека
2024-12-03T17:42:15Z
Новий вигляд, знайомий смак: рецепт закусочного торта "Оселедець під шубою"
Фокус
2024-12-03T17:36:48Z
Геймдиректор Mass Effect 5 натякнув на сюжет гри: «Не пропустить це DLC»
ITC
2024-12-03T20:27:09Z
Для S.T.A.L.K.E.R. 2 вже вийшов третій патч за п’ять днів: що покращили
ITC
2024-12-03T20:18:47Z
Перші 43 хвилини геймплею Kingdom Come: Deliverance 2 від IGN
ITC
2024-12-03T20:18:03Z
STALKER 2 отримав новий патч: що принесли зміни в 1․0․3
24tv
2024-12-03T20:06:26Z
Відкрито новий вид вимерлих людей з великою головою
24tv
2024-12-03T20:03:24Z
Як зарядити телефон за 30 хвилин: найефективніші способи
Политека
2024-12-03T19:42:14Z
Венера ніколи не була здатна підтримувати життя
Portaltele
2024-12-03T19:39:09Z
Астероїд C0WEPC5 впав у російській Якутії
24tv
2024-12-03T19:27:09Z
Можуть говорити про серйозну поломку: звуки в котлі, які не варто ігнорувати
GlavRed
2024-12-03T19:27:06Z
Всюдиходи MAN TGS продовжують оснащувати українськими кузовами
AutoCentre
2024-12-03T18:30:51Z
Toyota bZ3C: електричний кросовер із запасом ходу 630 км й автопілотом на базі лідара та ШІ
ITC
2024-12-03T18:28:55Z
Сучасна класика: BMW випустили оригінальний мотоцикл у ретростилі
Фокус
2024-12-03T18:15:22Z
Caterpillar презентує нове покоління навантажувачів з бортовим поворотом
AutoCentre
2024-12-03T17:12:16Z
Тест нового Jeep Grand Cherokee L: Ленд Крузер, посунься
Топ Жир
2024-12-03T16:54:05Z
Jaguar представив футуристичний концепт електромобіля Type 00
24tv
2024-12-03T16:36:33Z
Mazda представила оновлений пікап BT-50
AutoCentre
2024-12-03T16:09:22Z
Ford представив компактний електрокрос Puma Gen-E
AutoCentre
2024-12-03T15:40:03Z
Водіям загрожує штраф за водіння в неправильному взутті: що відомо
GlavRed
2024-12-03T15:27:17Z